» »

Raspberry Pi 2 se ne mara fotografirati

Raspberry Pi 2 se ne mara fotografirati

Slo-Tech - Raspberry Pi 2, ki je izšel minuli teden, ima težave pri fotografiranju, kažejo izkušnje uporabnikov po svetu. Če ga poskusimo fotografirati z uporabo bliskavice, se Raspberry Pi 2 sesuje in ponovno zažene. Izkazalo se je, da je eden izmed čipov na napravi občutljiv na svetlobo.

Razprava se je včeraj začela na forumu Raspberry Pi
, ko je eden izmed kupcev naprave ugotovil, da nikakor ne more fotografirati naprave, ne da bi se ta sama ponovno zagnala. Ko je to neuspešno poizkusil trikrat, se je obrnil na internet. Poizkus so ponovili še drugi uporabniki in vsi so ugotovili, da se ob uporabi ksenonske bliskavce Raspberry Pi 2 zruši. LED-bliskavica težav ne povzroča, le ksenonska.

Začel se je lov na hrošča in izkazalo se je, da ni problem ni v šibkem elektromagnetnem pulzu, ki ga bliskavica odda, temveč sama svetloba. Fotoelektrični efekt ni ravno nova iznajdba in tudi občutljivost čipov je znana že nekaj časa. Krivec je čip U16 SMPS na Raspberryju Pi 2, ki je občutljiv na svetlobo valovnih dolžin, ki jo odda ksenonska bliskavica. Če čip pokrijemo z izolirnim trakom, se napaki izognemo. Prav tako so neobčutljive vse starejše verzije Raspberry Pi.

Omeniti velja, da so vsi čipi na različna sevanja bolj ali manj občutljivi. Na Zemlji imamo srečo, da večino škodljive radiacija popivna ali odkloni atmosfera. Bistveno težja je situacija v vesolju, kjer je treba elektroniko bolje zaščititi. V primerjavi s Sončevim vetrom je namreč ksenonska bliskavica povsem neškodljiva.

25 komentarjev

d4vid ::

Imajo pa vedno neke zacetne tezave. Recimo pri RPi B so imeli tezave s RJ45 konektorjem.

Ce prav razumem je cip stabilizator napetosti?
Ravno sem razmisljal da bi ga kupil... Bom se malo pocakal.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

hojnikb ::

pa ne sam rj45 konektor. Zajeb je bil tudi na 1V8 railu, ki se je napajal z usb huba, namesto dedicated convertrja...
#brezpodpisa

Glugy ::

se prav svetloba lahko ugasne elektroniko...zanimivo.

Brane22 ::

Prvič, tega ni treba sedaj enačiti s solarno radiacijo itd.

Gre enostavno za fotoefekt. Čip je bare die, kar pomeni da je silicij izpostavljen. Močan svetlobni šut se ujame v P-N spoju in tam povzroči napetostni skok, kar premakne delovne točke elektronike.

Drugič, tole ni novo niti pod razno.

Že za časa prvih hišnih mlinčkov je v Računarih bil opisan bug Galaksije. Stvar je delala na mizi, nato jo je ip zaprl v ohišje in ni delala. Ko jo je razstavil na servisu je spet delala. Po mnogo ponovitvah je dojel da stvar dela, dokler na EPROM čip pada svetloba. Če ga pokrije z nalepko, ne dela več. Razlog: uporabljeni EPROM je bil prepočasen in zahtevani odzivni čas je dosegel le, ko jo fotoni pomagali celicam, da se odzivajo hitreje.

ZigaZiga ::

Brane22 je izjavil:


Drugič, tole ni novo niti pod razno.

Saj je bilo omenjeno, da tole ni nekaj še neodkritega.
Fotoelektrični efekt ni ravno nova iznajdba in tudi občutljivost čipov je znana že nekaj časa.


Drugače pa je zanimivo, kako vse stvari na tem svetu ena na drugo vplivajo.

Lonsarg ::

Se pravi druga revizija bo imela mal salotejpa več gor, oh the horror:)

jype ::

Z dovolj močno bliskavico lahko tudi skozi hladilnik ustaviš core i7.

vostok_1 ::

Damn, to pa je nevšečni pripetljaj.

Men se je podobno dogajalo, ko mi je visokonapetostni pulz sesul elektroniko. Pa sem jo kar v faradejevo kletko zavil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

metalc ::

d4vid je izjavil:


Ce prav razumem je cip stabilizator napetosti?


SMPS = Switched Mode Power Supply. Ni ravno stabilizator, pač pa sorazmerno maloizgubni (če je prav zasnovan) pretvornik enosmernih napetosti (a.k.a. DC "transformator"). Domnevam, da gre za buck converter, ki vhodno napetost (5V ali kolikor že dobi od napajalnika) zmanjša na napajalno napetost proca (verjetno 3.3 V). Na kratko, z veliko frekvenco (reda tam okoli 100kHz) preklapljaš neko stikalo v vezju in z nekaj višje matematike se izkaže, da je razmerje med vhodno in izhodno napetostjo v osnovi odvisno od duty cycla, t.j. razmerja med časoma vklopa in izklopa stikala. No, v praksi se izkaže, da je za stabilizacijo potreben še kakšen regulatorček, ki duty cycle krmili še iz razlike med dejansko in želeno izhodno napetostjo...

U16 je pa zgolj oznaka v stikalnem načrtu in na plati in nima veze s specifikacijami čipa.

vostok_1 ::

Mislim, da je buck ja.

2A max, al neki tacga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

FrEaKmAn ::

O tem je še Kodek govoril ...

garamond ::

Če čip pokrijemo z izolirnim trakom, se napaki izognemo.
Patch a bug dobi nov, dobeseden pomen, jupi!

matijadmin ::

Sonce bi znalo isto narediti, a po moje bi kakšen prekrivni lak (idealno z UV filtrom) rešil težavo. Sicer pa, če imaš zadevo v škatli, ne bi smelo biti težav.

A se ne EPROM-e briše z UV lučko, ker so elektrode namerno prekinjene?

Rias Gremory ::

Brane22 je izjavil:

Že za časa prvih hišnih mlinčkov je v Računarih bil opisan bug Galaksije. Stvar je delala na mizi, nato jo je ip zaprl v ohišje in ni delala. Ko jo je razstavil na servisu je spet delala. Po mnogo ponovitvah je dojel da stvar dela, dokler na EPROM čip pada svetloba. Če ga pokrije z nalepko, ne dela več. Razlog: uporabljeni EPROM je bil prepočasen in zahtevani odzivni čas je dosegel le, ko jo fotoni pomagali celicam, da se odzivajo hitreje.

Zanimivo!

Ta bug je pa nadležen vendar meni zelo zanimiv.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

bbf ::

En čas nazaj sem naletel na čudno delovanje sesalca: ko sem z lučjo osvetil elektroniko, se je sesalec prižgal. Lahko sem reguliral hitrost motorja samo s svetlobo in dosegel celo latch obnašanje, proženo le s svetlobo.. video:

Baja ::

lol. gremo slikat in svetit v elektroniko :P just to find new features.

Tomas 33 ::

En čas nazaj sem naletel na čudno delovanje sesalca


Sesalec za dnevno sesanje :))

matijadmin ::

Baja je izjavil:

lol. gremo slikat in svetit v elektroniko :P just to find new features.


A misliš old features?

swar ::

Mogoce se mi pa zato komp reboota zadnje case ;)

mzakelj ::

rasppbery pi sem pogruntal no malo z pomočjo hifibery skupnosti napajat z sbecom, dobite ga v modelarskih trgovinah, na drugi strani pa napajalnik od starega laptopa. Tako se dobi 5.25V kar je odlično če imaš še kak usb wifi gor ker potem malo pade napetost in je ravno tam okrog 5V. Tudi brez wifi dela na 5.25V odlično, meni se ni sesedel že par mesecev odkar sem uredil napajanje, tisti napajalniki od telefonovo in podobno sranje tudi če je 2A mi niso nikoli delal prav. Priporočam Sbec http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor...

hojnikb ::

meni polnilec od telefona dela čist kul. Res pa ne obešam wirelessov gor..

Hell, še na custom narejeni bateriji dela.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

matijadmin ::

Če je pravilno dimenzioniran napajalnik, napetost ne pada toliko. Za audio je še ta hobi napajalnik bistveno preslab (tudi za srednje dobre DACe).Ne vem pa, kaj ima to veze s fotoučinkom, o katrem debatiramo...

mzakelj ::

se upravičujem lih z betice mi je zletelo na tipkovnico :)

Piqui ::

jype je izjavil:

Z dovolj močno bliskavico lahko tudi skozi hladilnik ustaviš core i7.


Hmm......

To moram pa poskusit. Svoje 4 1500W stroboskope bom pred škatlo postavu, pa da vidmo pr keri moči ga bo sesulo... :D

hojnikb ::

če ne druga, ga bo sesul thermal throttle pr ~100C
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel je Raspberry Pi 3B+

Oddelek: Novice / Procesorji
2810319 (6287) WhiteAngel
»

Varni Brskalniki oz. koliko s(m)o varni in zasebni v spletu

Oddelek: Informacijska varnost
222762 (1858) Ribič
»

Raspberry Pi predstavil na dotik občutljiv zaslon

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
3320556 (15401) BigWhale
»

Raspberry Pi je tu!

Oddelek: Novice / Procesorji
3412157 (9104) BlueRunner
»

Nokia predstavila N8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
5623374 (20560) Bistri007

Več podobnih tem