» »

Brskaj s posluhom: iz Opere zraste Vivaldi

Brskaj s posluhom: iz Opere zraste Vivaldi

Slo-Tech - Pred dvema letoma se je na Norveškem nekaj drastično spremenilo. Simpatični brskalnik Opera, ki je od leta 2003 ravno dovolj mešal štrene velikim, da ti niso zaspali na lovorikah - Opera je na primer kot prva uvedla združevanje zavihkov ter bližnjice na začetni stran SpeedDial - se je preobrazil. S pogona Presto so presedlali na precej bolj uveljavljeni WebKit, ki ga imata Chrome in Safari. Številni uporabniki nad tem niso bili navdušeni in med njimi je bil tudi Operin ustanovitelj in nekdanji izvršni direktor Jon von Tetzchner. Zato je danes predstavil nov brskalnik z imenom Vivaldi.

Ime je aluzija na opero, saj je bil Vivaldi eden najbolj znanih italijanskih skladateljev oper. In tako je tudi brskalnik Vivaldi skladatelj, ki usmerja orkester spletnih strani, ki si jih ogleduje uporabnik. Na voljo je za Windows, Mac in Linux, sledi pa tudi podpora bolj eksotičnim sistemom.

Vivaldi vrača nekaj koristnih funkcij, ki jih je Opera s Prestom že imela, pa jih je potem WebKit odpihnil. Med njimi je recimo grupiranje zavihkov. Zanimive novosti so tudi možnost izdelave zaslonskih slik in ustvarjanja zapiskov neposredno v brskalniku, da si označimo pomembne dele stran kar na licu mesta, napredno upravljanje zaznamkov ter hitre bližnjice na tipkovnici (Quick Commands). Je pa treba priznati, da se Vivaldi ne vrača na Presto, temveč je zgrajen na Chromiumu.

Glavna logika je obrnjena, poudarja von Tetzchner. Medtem ko večina brskalnikov stremi k čim bolj omejenemu glavnemu jedru, ki ga lahko dopolnimo z razširitvami in vtičniki, je ideja Vivaldija ravno nasprotna. V njem najdemo vse, kar naj bi zadostovalo tudi najzahtevnejšim uporabnikom. Pri tem se sklicuje na statistični podatek, da še vedno 20 milijonov ljudi uporablja tri leta staro Opero 12, ki je zadnja verzija pred prehodom na WebKit. Kdor ga želi preizkusiti, lahko tehnični predogled sname z interneta.

Spomnimo, da to ni prva letošnja novost. Poleg Internet Explorerja (Trident), Chroma (WebKit) in Firefoxa (Gecko) prihaja še drugi Microsoftov brskalnik Project Spartan, o katerem kaj dosti še ni znano. Vemo le, da bo napisan povsem na novo na novem pogonu in da bo v Windows 10 privzet (a ne edini!) brskalnik. Boj bo torej še napet in, upajmo, v korist končnih uporabnikov. Za Vivaldi bo v njem sodelovalo 25 inženirjev, med katerimi so številni nekdanji Operovci.

45 komentarjev

pegasus ::

Nekdanji operovci? Trenutni! Pač dokler ne bo nekdo ponudil dvanajstici ekvivalentnega izdelka, ne bomo prešaltali.

Zanimivo je opazovati, kako se internet s časom "kvari" ... opera 12 je bila ob splavitvi zgleden browser z zglednim renderingom, danes najdeš že cel kup čudnih zadev ... to da kdaj pa kdaj zaloopa cpu je še najmanjše zlo. Recimo page, ki ga hočeš poskrolat dol in sam skoči na vrh. Ljubko. Ali to, da se skoraj vsi pagei podrejo, ker ima privzeto zoom na 200%.

Anze90 ::

Po prvem hitrem ogledu izgleda tole obetavno. Ima minimalističen izgled, ki ga je seveda treba še dodelati, vendar s funkcijami, ki jih vsebuje Opera 12. Edino kar pogrešam je shranjevanje odprtih tabov, kakor je bilo urejeno pri že omenjeni Operi, ko se je dalo vse shraniti kot eno sejo.

dr.Akula ::

Ko bi tole na koncu bila Opera 12 na novem pogonu, tega bi bil res vesel. Izgled mi je že sedaj všeč. Sklepam da rss bralnik prihaja skupaj z mailom. Potem pa še en wand-like password manager in toliko nastavitev kot v stari Operi. Če jim to rata popolnoma zbrišem 12.16 verzijo, čeprav jo že sedaj uporabljam samo delno, ker enostavno ne more več hendlat naprednejših strani.
ni podatka

hojnikb ::

Torej, tole je chrome z funkcijami opere 12..
#brezpodpisa

Trololololol ::

Ne, tole je Vivandi. Chrome je podaljšek Googlovega reklamiranja. Na koncu koncev je navaden uporabnik ostal na zadnjem Explorerju. Ponuja namreč največ v enem paketu s kanckom nevtralnosti. To prelaganje funkcij razvijalcev na Eazširitve je ze nadlezno. Vsi vemo, kam vodijo third party aplikacije brez nadzora.
Hint: Gora aplikacij na Androidu, ki zahtevajo prevec pravic in se gora razsiritev za Chrome, od katerih jih je polovica neuporabna ali pa te ne delujejo.

k4vz0024 ::

Žal ni portable verzije. Ko bo ga bom sprobal.

njyngs ::

Kekec kdo te pa sili uporabljat gore aplikacij in gore razširitev? Meni še ni nihče nastavil pištole na čelo zaradi tega dvojega.

Olórin ::

na prvi pogled zelo všečna rešitev. Upam da jim uspe!

Sicer pa brskalnika, ki bi bil kar se splošne uporabe tiče boljši od Opere 12.17 še nihče ni ustvaril.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

Trololololol ::

njyngs je izjavil:

Kekec kdo te pa sili uporabljat gore aplikacij in gore razširitev? Meni še ni nihče nastavil pištole na čelo zaradi tega dvojega.

odgovor na to, da je Vivandi Chrome s funkcijami Opere.

Janac ::

Kakšen Vivandi ?

Olórin ::

Trololololol je izjavil:

njyngs je izjavil:

Kekec kdo te pa sili uporabljat gore aplikacij in gore razširitev? Meni še ni nihče nastavil pištole na čelo zaradi tega dvojega.

odgovor na to, da je Vivandi Chrome s funkcijami Opere.


vivandi?! Že 2x si napisal Vivandi. Očitno resno misliš da se je veliki italijanski dirigent, skladatelj in violinist pisal Vivandi Facepalm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

GTX970 ::

dr.Akula je izjavil:

Ko bi tole na koncu bila Opera 12 na novem pogonu, tega bi bil res vesel. Izgled mi je že sedaj všeč. Sklepam da rss bralnik prihaja skupaj z mailom. Potem pa še en wand-like password manager in toliko nastavitev kot v stari Operi. Če jim to rata popolnoma zbrišem 12.16 verzijo, čeprav jo že sedaj uporabljam samo delno, ker enostavno ne more več hendlat naprednejših strani.

12.17 ti ni bila všeč ?
http://ftp.opera.com/pub/opera/win/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

dr.Akula ::

Do tega trenutka nisem vedel da obstaja višja verzija :)

Na Check for updates ni nikoli nič novega prišlo, tako da sploh nisem pomislil da so se še kaj ukvarjali s tem. Bom takoj zdajle namestil čez. A je kakšna opazna sprememba?
ni podatka

Trololololol ::

Olórin je izjavil:

Trololololol je izjavil:

njyngs je izjavil:

Kekec kdo te pa sili uporabljat gore aplikacij in gore razširitev? Meni še ni nihče nastavil pištole na čelo zaradi tega dvojega.

odgovor na to, da je Vivandi Chrome s funkcijami Opere.


vivandi?! Že 2x si napisal Vivandi. Očitno resno misliš da se je veliki italijanski dirigent, skladatelj in violinist pisal Vivandi Facepalm.

Oprosti mi za napake. Ah, pa oprosti mi še, da pišem na telefonu z majhnim zaslonom in nimam vedno časa 3x prebrati ter popravljati pravopisne napake. Sorry, ker ne zapravljam časa za to, da bi popravljal irelevantne napake. Etiga, ge ti don 2 centa.

Očitno resno misliš da se je veliki italijanski dirigent, skladatelj in violinist pisal Vivandi Facepalm.

Očitno res misliš, da je bil velik. Njegove telesne mere so bile dokaj povprečne. Facepalm.

Zgodovina sprememb…

RejZoR ::

Opera na desktopih je totalen neuporaben joke. Opera 12.50 je bila vrhunski browser ampak ne, so moral posekat ama vse funkcije in začet iz nule. Počutim se kot da uporabljam brskalnik iz leta 1999. Nobenega syncanja, 3/4 funkcij manjka, bookmarki so leseni za popizdit, nastavitve hudo omejene, urejanje addonov glupo in omejeno, izjemno slaba izbira addonov itd itd. Skratka budalaština, da večje ni.

Edino kar je ostalo uporabnega od Opere je browser za tečefon, pa še to samo zaradi stiskanja podatkov. Ker ni syncanja bookmarkov lahko kar pozabim, da bi imel na telefonu in desktopu iste bookmarke. Nekaj kar recimo Firefox dela nadsuperiorno. In ga imam zato na vseh sistemih. Skandinavci pa kar z glavo skozi zid. Še vedno...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Olórin ::

tudi za telefon je postal useless ker zdaj že chrome podpira stiskanje podatkov.

Do Opere 12.17 sem jo strastno uporabljal povsod. Od premika na webkit sem prešel na konkurenco, ki šele zdaj postaja tako uporabna kot je bila opera že pred leti.

To, čemer danes pravijo opera pa je samo svinjska šala.

Držimo pesti za Vivaldija!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

Trance4mer ::

Še vedno mi dopade opera 12, a počasi se navajam na opera 26, kjer so me kar dobor presenetili z bookmarksi. Tako, da isto časno uporabljam obe verziji kjer imata obe eno pomankjivost. Na stari mi noče več pdf-jev odpirat :(, na novi pa vsake neki časa zablokira na spletni strani Bolhe.

Olórin ::

PRESENETILI so te z bookmarki v verziji 26??

kaj točno te je presenetilo? mene je recimo presenetilo da so se sploh spomnili vključiti bookmarke, čeprav na izjemno slab način. Delo z bookmarki je leseno, dostop je katastrofalno slab.

pegasus ::

Bookmarke sem nazadnje uporabljal v netscape 4. Potem sem prešel na opero in potrebe po bookmarkih so izginile.

Olórin ::

kako je pa to možno? ne uporabljaš bookmarkov, si vse linke zapomniš?
Opera je imela 9 speeddialov. To ni nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

shadow ::

Pravkar preklikal par dnevnih strani, youtube, preletel settinge, ..
Če bodo avtorji do stable verzije nadaljevali tako, kot je razvidno v trenutnem buildu, pošljem opero 12 v zaslužen pokoj.
only sheep need a leader

johnnyyy ::

Ko sem šel pred leti na Opero sem doživel "razsvetlenje". Sinhronizacija, grupiranje tabov, pinanje tabov, prijava na stran brez uporabe uporabniškega imena in gesla, ki deluje tudi če imaš več uporabniških imen. Enostavno omogočanje proxya. Speed dial, z možnostjo nastavitve osveževanja. Dodajanje privatnih tabov v neprivatno okno. Možnost uporabe več sej. Za vsako spletno stran si si lahko spremenil nastavitve.
V glavnem kup stvari, ki jih konkurenca še danes nima. Z novimi verzijami so odstranili to, kar jih je včasih delalo dobre. Res je da je z novim pogonom brskalnik hitrejši, ampak hitrost ni vse. Če te bonbončke prensejo na Vivaldi potem imamo hiter brskalnik z ogromno funkcijami, kar je vsekakor zelo dobra novica.

srnjak ::

Glede na to, da temelji na ideji Opere 12, je to zelo dobra novica. Sem instaliral preview, pa vidim da je tudi ta skupina ponorela s flat designom. :( A se res poslavljajo programi, ki tudi sicer lepo izgledajo?

smash ::

Vivandi, Spartan, itd itd...pa kdo bo za vse to razvijal, a so ponoreli?

WarpedGone ::

Vivandi, Spartan, itd itd...pa kdo bo za vse to razvijal, a so ponoreli?

Bi bil že (15 let prepozen) čas, da *neha razvijati za nek konreten* brskalnik.
Ne dela v XY? => XY je drek. Tako dobesedno.
Oz. po domače: ne uporabljaj stvari, ki delajo v le enem brskalniku.
Zbogom in hvala za vse ribe

pegasus ::

Olórin je izjavil:

kako je pa to možno?
RSS za novičarske sajte, da njihova vsebina sama hodi k meni ter stalno odprtih 70+ tabov, ki so mi nadomestili bookmarke, seveda tematsko pogrupiranih v sklope, ki me zanimajo.

filip007 ::

Brezveze tole, sploh nima "uninstall". Firefox je še vedno najbolje dodelan brskalnik na trgu ali vsaj eden ki vztraja na, če ni pokvarjeno ne popravljaj.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Olórin ::

pegasus je izjavil:

Olórin je izjavil:

kako je pa to možno?
RSS za novičarske sajte, da njihova vsebina sama hodi k meni ter stalno odprtih 70+ tabov, ki so mi nadomestili bookmarke, seveda tematsko pogrupiranih v sklope, ki me zanimajo.


aha in tega opera 12.17 ni imela ane? -.-

pegasus ::

Netscape ni imel tega, ta pristop sem uvedel nekje z opero 6 or so ;)

Ganon ::

pegasus je izjavil:

ne bomo prešaltali.


Govori zase. Opero uporabljam jo že od samega začetka in je ne zamenjam za nič na svetu.

Machete ::

Jaz sem že več kot 10 let na operi, ampak mi te nove niso nevem kako oh in sploh. 12 mi je bila res 'domača'.

Oberyn ::

No, sem mislil, da sem samo še jaz en stari čudak, ki vstraja na Operi 12.17. Zdaj sem pa prijetno presenečen, zgleda da vseeno nisem tolk čuden. Evo Vivaldi, je že tuki.

SuperVeloce ::

hojnikb je izjavil:

Torej, tole je chrome z funkcijami opere 12..

Ne chromium s funkcijami opere 12. Chrome je pač integracija chromiuma z nekaterimi vtičniki.

Zanimivo je, da v vivaldi-ju delujejo nekatere funkcije, katere do sedaj v webkit operi 27 še vedno ne delujejo. Sem mislil, da imajo težave s prehodom (tab stacking?!, personal certifikati... nič ne dela, wtf no) in da pridejo zadeve kasneje (kot recimo napol delujoči bookmarki), sedaj pa vidim, da je vse skupaj samo lenoba in nezanimanje. Vlaganje v karkoli jim je pač očitno samo strošek. Pa saj, jih razumem glede na delež...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

illion ::

Men je edina ok stvar pri novi operi ta, da lahko v njej tud razvijam appe, ker pri stari je bil dragonfly tok buggast in pocasen, da je bil prakticno neuporaben. Sem mislil da so zaradi webkita tolk omejeni, da je problem narest tabe na levi/desni, grupiranje ipd. pa vidim zdej pri vivaldiju da ni tko.. plus prvi tech preview in je ze za linux, na opero smo cakal skor dve leti. Vivaldi, here I come :), sam se sinhronizacijo morjo narest.

SuperVeloce ::

na opero smo cakal skor dve leti

Šele sedaj sem zvedel, da za linux sploh obstaja :)).
edit: lol wait. Če hočem na linuxe namestiti opero 27, mi teži z odstranitvijo stare opere... uh ok, nevermind then.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

illion ::

hmm na archu je opera-legacy v aur-ju, ki se ne tepe z novo..

ender ::

pegasus je izjavil:

Nekdanji operovci? Trenutni! Pač dokler ne bo nekdo ponudil dvanajstici ekvivalentnega izdelka, ne bomo prešaltali.
Poizkusi Otter. Ni še dokončan, je pa zame že bolj uporaben kot nova Opera.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

SuperVeloce ::

illion je izjavil:

hmm na archu je opera-legacy v aur-ju, ki se ne tepe z novo..


ja, jaz imam xubuntu, ki ima neko žalostno upodobitev debian sistema, vsaj takrat ko se vmeša ubuntu software center
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

smoke ::

Piscu novice: Chrome ne uporablja WebKit layout engina, temveč Blink, ki je resda fork WebKita ampak sta kodi že kar različni saj bo počasi 2 leti od tega.

boolsheat ::

johnnyyy je izjavil:

Ko sem šel pred leti na Opero sem doživel "razsvetlenje". Sinhronizacija, grupiranje tabov, pinanje tabov, prijava na stran brez uporabe uporabniškega imena in gesla, ki deluje tudi če imaš več uporabniških imen. Enostavno omogočanje proxya. Speed dial, z možnostjo nastavitve osveževanja. Dodajanje privatnih tabov v neprivatno okno. Možnost uporabe več sej. Za vsako spletno stran si si lahko spremenil nastavitve.
V glavnem kup stvari, ki jih konkurenca še danes nima. Z novimi verzijami so odstranili to, kar jih je včasih delalo dobre. Res je da je z novim pogonom brskalnik hitrejši, ampak hitrost ni vse. Če te bonbončke prensejo na Vivaldi potem imamo hiter brskalnik z ogromno funkcijami, kar je vsekakor zelo dobra novica.


FF ima večino teh funkcij.

mr1two ::

Novice sem se precej razveselil. Nova opera z webkitom mi gre namreč na jetra... Saj tudi Presto ni bil biser, imel je svoje napake, ampak če bi rad uporabljal webkit, potem imam tu google chrome. Migriram na Vivaldija :)
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

lolipop2 ::

Vivaldi mi je všeč, sploh bookmarki, ki so podobni Mozilli.

Edino, kar bi rad še ugotovil je, če si lahko naredim bookmarks toolbar. Taka vrstica z nujnimi bookmarki pod zavihki?

njyngs ::

Sem probaval malo. Moti me, da (še?) ni sinhronizacije med več PCji za bookmarke. Moti me, da narahlo trokira. Sem ga pustil na mašini laufat čez noč z enih 10 odprtih zavihkov in ko sem prišel danes zjutraj je zablokiral na celi črti. Moral sem ga restartati.

Zadeva zgleda odlično, če popravijo še teh par "gličev" bom menjal chrome s tem. Chrome me je namreč razočaral na celi črti s tem smotanim sinhronizom bookmarksov, ki so na vseh deviceih popolnoma različni (gre za dobro znan problem, ki je tukaj že več let in se jim očitno gladko jebe za to).

Trance4mer ::

A slučajno gdo pogruntu kako nastavt v Vivaldu bookmarks po abecednem vrstnem redu?

lolipop2 ::

če bojo zrihtal še te malenkosti, bom takoj menjal na vivildija. Všeč so mi barvni zavihki, sam izgleda pa je tudi OK. A se kaj ve, kako hitro obravnavajo te predloge za izboljšanja?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj ni Opera veckrat izbrana kot Brskalnik?

Oddelek: Omrežja in internet
323585 (2751) darkolord
»

Brskaj s posluhom: iz Opere zraste Vivaldi

Oddelek: Novice / Brskalniki
4512274 (9273) lolipop2
»

Zbogom, Presto (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
6019698 (15359) Jst
»

Google razcepil WebKit v Blink

Oddelek: Novice / Brskalniki
186664 (5255) gendale

Več podobnih tem