» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
477 / 610
»»

FireSnake ::

Prenosniki.

Kaj pa, če je vse res:
https://www.notebookcheck.net/AMD-Ryzen...

Pa solcfasla ne pozabite. Za ne bo spet kak modri dirkač pol jokal.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

zasekamroz ::

Anney je izjavil:

Podpora za B450 in x470 bo, samo verejtno samo za plate s 32MB bios, eventuelno tudi ostale, kar bo pokazal čas. Zna gdo našteti vse plošče z 32MB biosom? Za MSI vem, da vse tiste z oznako MAX, kaj pa ostale (Asus, Gigabyte, Msi,...?

za plate s 16MB bi bila tudi varianta, da dajo proizvajalci ven dva biosa, recimo enega s podporo zen/zen+/zen2, en pa zen+/zen2/zen3

meho7 ::

Mr.B ::

meho7 je izjavil:

https://www.computerbase.de/2020-05/spi...

Dobra referenca za porabo i9 gen 10.
amd 500W napajalnik z AIO, intel z 1000W napajalnikom in direct die z custom 360 vodnim hlajenjem.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

meho7 ::

PandaFlow2 ::

Anney je izjavil:

Zna gdo našteti vse plošče z 32MB biosom? Za MSI vem, da vse tiste z oznako MAX, kaj pa ostale (Asus, Gigabyte, Msi,...?


https://docs.google.com/spreadsheets/d/...

hojnikb ::

Anney je izjavil:

Podpora za B450 in x470 bo, samo verejtno samo za plate s 32MB bios, eventuelno tudi ostale, kar bo pokazal čas. Zna gdo našteti vse plošče z 32MB biosom? Za MSI vem, da vse tiste z oznako MAX, kaj pa ostale (Asus, Gigabyte, Msi,...?

pa sej boš dobil special beta bios samo z zen3 podporo. Torej 16MB preko zadost.
#brezpodpisa

dolenc ::

Drugače pa sprememba velikosti pri dodani tretji generaciji(seveda ne veš kaj vse je še bilo dodano ali če so kaj optimiziral)


FireSnake ::

AapocalypseE je izjavil:

Sem kupil ob izidu, X470 + 2600. Sem raje dal več za osnovno ploščo, da bo ziher podpora za novejše Ryzen procesorje.

Zato bom nadgradil sistem in kupil takoj ob izidu nov Ryzen 4000 procesor.

Komaj čakam kakšen performance boost bo.


Zdaj si je pa AMD premislil.
Je hudo, če se ti sanje sesujejo (ker si bil sarkastičen)?

Jaz nisem pričakoval nič (kot uporabnik X370).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

dolenc ::

Ti pa vse kar napišeš je neka limonada... Sanje, ogledala, solze...

IvoJan ::

klinker je izjavil:

zasekamroz je izjavil:

klinker je izjavil:

Ne stekam te drame okoli podpore. A 3 generacije niso dovolj al kaj?
Zaradi mene ce samo eno podpira, tako kot Intel, mi prav dol visi, ker ko kupim je vsaj 5 let mir.

problem je da je veliko ljudi lani kupilo b450 matično + zen2, ker so rekli da podpora za 3 bo in ker b550 matičnih itak ni bilo, x570 so bile pa predrage


Ja in? Ce tolko hocejo ta Zen3, bodo pac se plato zraven prodali in novo kupli. Cela drama, ker bo treba se 50€ zravn dat ;((

upgradeali bi vsako leto, ampak zastonj :P
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

hojnikb ::

dolenc je izjavil:

Drugače pa sprememba velikosti pri dodani tretji generaciji(seveda ne veš kaj vse je še bilo dodano ali če so kaj optimiziral)



ko vidis tole sliko se clovek vprasa, zakaj hudica se bios content ne skompresira?! Bi bli vsi problemi z velikostjo reseni.
#brezpodpisa

tikitoki ::

Kda so napovedani novi APUji? Če so že.

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

klinker ::

tikitoki je izjavil:

Kda so napovedani novi APUji? Če so že.


Nisem se zasledil kakega datuma, upam pa da se letos. Lepo bi blo da ruknejo cel 4xxx lineup vn skupaj z B550 chipsetom.
Jst bom verjetno kr do n. leta pocakal, da bo predvsem konkretna zaloga plat in si par skatlic pod jelko nabasal :D

dolenc ::

hojnikb je izjavil:


ko vidis tole sliko se clovek vprasa, zakaj hudica se bios content ne skompresira?! Bi bli vsi problemi z velikostjo reseni.


V kaj pa bi kompresiral? Sej je ze zdej v hex, obstaja se kej druzga, kar nosi vec informacij (base64 najmanj), a ma hex tud svoje prednosti. Sicer pa 16MB ni spet tolk mal, bols pol tisto grdo msi sliko vn vrst ko se boota :)

hojnikb ::

v kaksen compressible format ane. tista koda, ki ni kritična za zbujanje proca.

inicializacijsko pa mikrokodo daš na začetek biosa v hex format, dodaš zram še loader, ostalopa v nek stisnjen format (ala UI itd...)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Mr.B ::

hojnikb je izjavil:

v kaksen compressible format ane. tista koda, ki ni kritična za zbujanje proca.

inicializacijsko pa mikrokodo daš na začetek biosa v hex format, dodaš zram še loader, ostalopa v nek stisnjen format (ala UI itd...)

Jp, zakaj ne kar intel managment.. kaj komplicirat z modro tabletko, geremo full hw virtualizacijo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Jarno ::

Sosedu sem na staro asus ploščo s prvim athlon 64 x2 namestil za tiste čase ugoden nov athlon ii x2.
Postopek je bil tak, da se je moral flashat beta bios, ko si ga namestil, stari procesor več ni bil podprt.
Potem se je menjal procesor in je delovalo normalno.

Mislim pa, da pri 32MB biosih ne bi smelo biti težav, če odrežejo podporo za določene procesorje.
#65W!

Wrop ::

hojnikb je izjavil:

v kaksen compressible format ane. tista koda, ki ni kritična za zbujanje proca.

inicializacijsko pa mikrokodo daš na začetek biosa v hex format, dodaš zram še loader, ostalopa v nek stisnjen format (ala UI itd...)


Kompresija se že uporablja. Že zeeelooo dolgo. Tu se še leta in leta uporabljajo pol "manjši" čipi, kot če ne bi bila uporabljena kompresija.

Wrop ::

Je pa še kar nekaj protora, ki je videti nezasedenega, tako, da jaz ne vidim razloga, da bi ga ne mogli izkoristiti. Tako, da pomanjkanje prostora se mi ne ravno dober izgovor, da ne bi dali zen3 podpore tudi na b450 plate. Tudi na 16 MB.

D3m ::

Naj malo porežejo fancy GUI pa bo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

TineTone ::

Wrop je izjavil:

Je pa še kar nekaj protora, ki je videti nezasedenega, tako, da jaz ne vidim razloga, da bi ga ne mogli izkoristiti. Tako, da pomanjkanje prostora se mi ne ravno dober izgovor, da ne bi dali zen3 podpore tudi na b450 plate. Tudi na 16 MB.


BIOS ima svoj prostor razdeljen na več delov- sektorji. Spreminjati velikosti ne gre kar tako ker so omejitve kako veliko particijo lahko procesor naslavlja. GamerNexus je povedal da Prvi Zen procesorji sploh ne prebavijo 32MB BIOS čipov.
Del za procesorje, del za grafiko, del za zagon, del za LAN boot, del za sata... kot tvoj telefon z 32GB ki ima samo 24GB uporabnega prostora.

Če bi kdaj modificiral BIOSe, posodabljal mikro kode, dodajal podporo za procesorje... bi vedel da moraš vedno brisat da lahko dodaš kaj novega. Če bi kdaj dodajal podporo za coffee lake na z170 bi vedel o čemu govorim.

Če bi....

Argica ::

Wrop ::

TineTone je izjavil:



BIOS ima svoj prostor razdeljen na več delov- sektorji. Spreminjati velikosti ne gre kar tako ker so omejitve kako veliko particijo lahko procesor naslavlja. GamerNexus je povedal da Prvi Zen procesorji sploh ne prebavijo 32MB BIOS čipov.
Del za procesorje, del za grafiko, del za zagon, del za LAN boot, del za sata... kot tvoj telefon z 32GB ki ima samo 24GB uporabnega prostora.

Če bi kdaj modificiral BIOSe, posodabljal mikro kode, dodajal podporo za procesorje... bi vedel da moraš vedno brisat da lahko dodaš kaj novega. Če bi kdaj dodajal podporo za coffee lake na z170 bi vedel o čemu govorim.

Če bi....


Če bi ti res kaj znal-vedel, ne bi take neumnosti pisal.
Vsebina na ROM je razdeljena na segmente, ne na sektorje. Vem, da ne veš razlike. Do zen+ pa lahko naslavljajo prve 16 MiB vsebine čipa tudi 32 MiB čipov.
Primerjava s telefoni je mimo.
Nisem ne modificiral ne posodabljal ne dodajal podpore za procesorje. Vem pa, da če imaš še nekaj prostora, ne rabiš nekatere stvari brisat, brez razloga, dokler ne zapolneš (skoraj) ves prostor. Za enkrat nisi z ničemer ovrgel oziroma argumentiral zakaj je še vsaj dober MB prostora nezasedenega. Niti zakaj bi lahko bil oziroma bi moral biti/ostati rezerviran itd...

mtosev ::

Me res zanima, ce bo asus prime b450m-a, ki sem ga vgradil v en office komp eni gospi dobil zen3 podporo al ne.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

dolenc ::

A je pojamrala, da ji Apex šteka?

globoko grlo ::

Hoče višji/večji? IPC :)
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

mtosev ::

Nope. Ta komp je tak prevec za njo. Mene samo zanima, ce bo plata za 75eur dobila podporo al ne.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

D3m ::

Boš videl, ko bodo izdani.
|HP EliteBook|R5 6650U|

klinker ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

D3m ::

Očitno imajo preveč zaloge.
|HP EliteBook|R5 6650U|

klinker ::

Tipicna komercijalna :))
Ocitno so dodelali proizvodni proces do te mere, da lahko proce se malo navijejo ;)

Mr.B ::

klinker je izjavil:

Tipicna komercijalna :))
Ocitno so dodelali proizvodni proces do te mere, da lahko proce se malo navijejo ;)

3700x je 65W. da pridejo do 125W mora biti no konkretno navit.
verjetno so pa v enem letu ze izpilili ta 7+ proces in do sedaj ni bilo potrebe.
Glede na to da ljudje na tem forumu kazejo interes po 125W base tdp 6/12 jederniku, bo amd to z veseljem ponudil.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

D3m ::

7+ bo 4000 serija.

3000 serija je obični 7nm.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Izi ::

Mr.B je izjavil:

3700x je 65W. da pridejo do 125W mora biti no konkretno navit.

O kakšnih 125W sanjaš, saj to vendar ni Intel 8-O Celo najbolj potraten 3950X ima samo 105W TDP.

Sicer še ni uradno, ampak tako 3750X kot 3850X bosta oba na 105W TDP. Kot sem jaz bral, sta oba mišljena kot zamenjava za "stara" 3700X in 3800X, ki jih bodo potem verjetno prenehali izdelovati.
3750X bo najverjetneje na frekvencah sedanjega 3800X, 3850X bo pa verjetno novi rekorder po frekvencah, če bo ostal na 8 jedrih. 3900 in naprej so že 12 jedrniki in zato bistveno nižjih frekvenc.

Mr.B ::

Izi je izjavil:

Mr.B je izjavil:

3700x je 65W. da pridejo do 125W mora biti no konkretno navit.

O kakšnih 125W sanjaš, saj to vendar ni Intel 8-O Celo najbolj potraten 3950X ima samo 105W TDP.

Sicer še ni uradno, ampak tako 3750X kot 3850X bosta oba na 105W TDP. Kot sem jaz bral, sta oba mišljena kot zamenjava za "stara" 3700X in 3800X, ki jih bodo potem verjetno prenehali izdelovati.
3750X bo najverjetneje na frekvencah sedanjega 3800X, 3850X bo pa verjetno novi rekorder po frekvencah, če bo ostal na 8 jedrih. 3900 in naprej so že 12 jedrniki in zato bistveno nižjih frekvenc.

Govorim o sarkazmu..
3800X ki ga sedaj priporočajo, saj je razlika manj kot 40€ ima porabo 95W
Verjetno je process s katerim že kako leto izdelujejo vse te 3xxx serije izpiljen da lahko dosegajo višje frekvence.
Od Intla imaš priporočeno i5 10600K za 125W ali I9 z 125W, zato lako komot da ven AMD nekaj kot je R3850 s 125W.
Za applikacije, kjer imajo radi jedra, trenutno tudi i9 ni ravno dober / konkurenčen nakup.
Torej verjento ni problema do jeseni za R3950X.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

MrStein ::

Izi je izjavil:

Mr.B je izjavil:

3700x je 65W. da pridejo do 125W mora biti no konkretno navit.

O kakšnih 125W sanjaš, saj to vendar ni Intel 8-O Celo najbolj potraten 3950X ima samo 105W TDP.

Povej Tomu, da napačno meri:
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mr.B ::

MrStein je izjavil:

Izi je izjavil:

Mr.B je izjavil:

3700x je 65W. da pridejo do 125W mora biti no konkretno navit.

O kakšnih 125W sanjaš, saj to vendar ni Intel 8-O Celo najbolj potraten 3950X ima samo 105W TDP.

Povej Tomu, da napačno meri:

TI pomagam...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Izi ::

MrStein je izjavil:

Povej Tomu, da napačno meri

Verjetno ne meri napačno. Treba je vedeti, da TDP, ki ga proizvajalci procesorjev navajajo, ne pomeni električne porabe procesorja, ampak pomeni koliko toplote proizvaja procesor.
Se pravi, mi merimo električno moč, proizvajalci pa navajajo proizvodnjo toplote. Razlika je precejšnja in v povprečju znaša krat 1,5. Se pravi če vidiš da ima procesor naveden 100W TDP lahko računaš, da bo porabljal za okoli 150W električne moči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Mr.B ::

Izi je izjavil:

MrStein je izjavil:

Povej Tomu, da napačno meri

Verjetno ne meri napačno. Treba je vedeti, da TDP, ki ga proizvajalci procesorjev navajajo, ne pomeni električne porabe procesorja, ampak pomeni koliko toplote proizvaja procesor.
Se pravi, mi merimo električno moč, proizvajalci pa navajajo proizvodnjo toplote. Razlika je precejšnja in v povprečju znaša krat 1,5. Se pravi če vidiš da ima procesor naveden 100W TDP lahko računaš, da bo porabljal za okoli 150W električne moči.

A ni malo obratno. TDP je limit definiran, za koliko toplote mora sistem biti sposoben odvesti, preden bo procesor začel zniževati najprej turbo, potem pa vse ostalo..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Cange ::

Če gledaš celo "TDP sliko" med procesorji, se lepo vidi kakšne so izgube, da je med 6/12 in 12/24 enak TDP ali izguba, lahko sklepaš da je 6/12 junk silici ki potrebuje višje napetosti za doseganje normalne frekvence.

MrStein ::

Mr.B je izjavil:

MrStein je izjavil:

Izi je izjavil:

Mr.B je izjavil:

3700x je 65W. da pridejo do 125W mora biti no konkretno navit.

O kakšnih 125W sanjaš, saj to vendar ni Intel 8-O Celo najbolj potraten 3950X ima samo 105W TDP.

Povej Tomu, da napačno meri:

TI pomagam...

Nič nisi pomagal. Trdiš eno, številke pa kažejo drugo.

Izi je izjavil:


Verjetno ne meri napačno. Treba je vedeti, da TDP, ki ga proizvajalci procesorjev navajajo, ne pomeni električne porabe procesorja, ampak pomeni koliko toplote proizvaja procesor.
Se pravi, mi merimo električno moč, proizvajalci pa navajajo proizvodnjo toplote. Razlika je precejšnja in v povprečju znaša krat 1,5. Se pravi če vidiš da ima procesor naveden 100W TDP lahko računaš, da bo porabljal za okoli 150W električne moči.

Ahem, kam pa gre onih 50 W razlike?

Bom počakal, da pride mimo nekdo, ki so mu te stvari jasne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Izi ::

MrStein je izjavil:

Ahem, kam pa gre onih 50 W razlike?

laično povedano gre teh 50W v delovanje, ostalih 100W pa kot toplota preko hladilnika izgine v zrak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Wrop ::

Ulalala.
TDP je številka, ki pove, koliko W toplote mora biti hladilnik sposoben v povprečju odvajati, da se CPU drži specificirane base frekvence. To ni nujno poraba CPU. CPU lahko porabi več energije, ki se vsa pretvori v toploto. Vsak proizvajalec malo po svoje navaje te TDP številke.
50 W več od deklariranega TDP CPU porabi, ker dela s maksimalno frekvenco, ob tem pa tudi proizvede 50 W več toplote.

dolenc ::

Jp, vse se pretvori v toploto. Bol je problem, da je ta tdp oznaka mal pavsalno dolocena, mal pa tud plate prispevajo, ker po zelji, da izgledajo lepse na grafu, marsikatera omejitev precej dvignjena.

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

Wrop ::

dolenc je izjavil:

Jp, vse se pretvori v toploto. Bol je problem, da je ta tdp oznaka mal pavsalno dolocena, mal pa tud plate prispevajo, ker po zelji, da izgledajo lepse na grafu, marsikatera omejitev precej dvignjena.


Specifikacije TDP se je vedno nekako spreminjala. Vsak proizvajalec ima svojo.

En 3700X, ki ima specificiran 65 W TDP, bo v stress testu porabil cca 88 W energije, kot je prikazano na sliki zgoraj. Čez to številko ne bo šel. To številko se da sicer dvigniti s PBO nastavitvijo, ki to limito dvigne. Na sliki je to 111 W.
Pri 3900X je 105 W TDP, Package Power Tracking (PPT) je omejen na 142 W. To energijo ti bo matična dovajala na podnožje v procesor. To omejitev lahko postaviš v nastavitvah tudi višje z omogočenem PBO. Na sliki kuri 168 W.

tikitoki ::

sirotka ::

Ne rabijo hitet, naj jih raje popeglajo.
««
477 / 610
»»