» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
378 / 610
»»

MrStein ::

aerie je izjavil:


Thinkpad serija A: https://www.lenovo.com/us/en/laptops/th...

In kje je tam 6 jeder?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

FireSnake ::

Wrop je izjavil:

Preko trgovine Mindfacory so do sedaj pokupili 4240 zen 2 CPU. Samo od teh CPU znaša prihodek več kot 1.500.000 €. Več kot v mesecu juniju od vseh AMD CPU+APU. Pa smo šele 11. v mesecu.
Če jim ne zmanjka CPU, bodo ob takem tempu po prometu presegli lanski november.


Še 130 ali 160 več. Oba sva narobe gledala: 3600 je na ceniku 2x.

kuglvinkl je izjavil:

Nekatere asuske bodo dobile pcie 4.0 support.

Je kje kak seznam?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

kuglvinkl ::

Ja, na Computerbase.de.
Your focus determines your reallity

FireSnake ::

U, hvala!

Dobra novica za mene, imam x470 PRO:
https://www.computerbase.de/2019-07/asu...


@Wrop: prej sem bil na telefonu. Govoril sem o teh dveh:
3600

3600 tray

3600X

3600X tray

lahko, da še je več tega. Premale cifre midva limava ;)

Na netu so slike, ko je folk v vrsti čakal pred trgovinami (7.7. zjutraj)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

kuglvinkl ::

zdej k so unlockal pcie 4.0 na x470, vsaj na nekaterih asuskah in gigabytu, kaj od x470 vzet? Drazja kot x570 ne sme bit. Naceloma sem.se sprijaznu s Asusovo WS, sam shit je draga...

A ta x470 pro je ok?
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Kaj manjka Prime x470 PRO?
Jaz jo imam - popolnoma nobenih problemov.

Jaz sem se odločil za nakup le-te, ker ima malo več faz (čeprav ne navijam).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

kuglvinkl ::

Mas oba m.2 polna? Razlika me zanima, ce se sploh cut v RL...

Predvsem se mi dopade da je pol cenejsa.

Tiborr prav, da je mim x470 pro.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

Razlike vecinoma ne cutis niti med SATA in M.2, kaj menis?

FireSnake ::

Žal še ne. To me še čaka. Oba M2 sta prazna, za zdaj.
Ker imam Samsung PRO SSD se takrat nisem odločil za nakup M2. Pred dobrim letom so bili ti diski še kar dragi. Danes je drugače.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kuglvinkl ::

Eeatq...
Your focus determines your reallity

FireSnake ::

No, glede na to, da so zdaj že kar ugodni se, po moje, splača vzeti M2.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

Mislis, da se bodo zaradi izpada proizvodnje podrazili? Razmisljam, ce bi kupil SSD. Mudi se mi ne, nebi pa rad spet kupoval med kaksnim povisanjem.

FireSnake ::

Meni se zdi, da ko cene padejo rumeni nekaj umetno zaštrikajo samo, da lahko cene dvignejo.
Me ne bi čudilo.
1TB so že kar ugodni. Jaz ciljam na 2TB zato imam še zadržke :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kuglvinkl ::

Je mozno, vsekakor, da bodo sle cene gor. Nolj je treba gledat kako je s prodajo telefonov in serverjev, to golta cipe.

Glede Sata in Pcie, no ja, ce prenasas velike datoteke, se gotovo cuti
Your focus determines your reallity

Bwaze6 ::

Verjetno bojo šle cene SSD rahlo gor, ali pa se bo vsaj ustavilo pocenjevanje.

A se sploh splača jemat X470, če za 206 EUR dobiš X570 Gigabyte Aorus Elite? Stvar ima primerljiv VRM z X570 matičnimi za 300 - 400 EUR.

kuglvinkl ::

Vent bi mi sel zagotovo na zivce npr.
Your focus determines your reallity

tikitoki ::

kuglvinkl je izjavil:

Je mozno, vsekakor, da bodo sle cene gor. Nolj je treba gledat kako je s prodajo telefonov in serverjev, to golta cipe.

Glede Sata in Pcie, no ja, ce prenasas velike datoteke, se gotovo cuti


Ce obdelujes velike video datoteke tudi. Se vedno pa je to robni primer, ki je nepomemben za vecino.

kuglvinkl ::

Tako je.
Your focus determines your reallity

Bwaze6 ::

kuglvinkl je izjavil:

Vent bi mi sel zagotovo na zivce npr.


Ja, testov, ki bo govorili kaj več o tem, je malo. A Gigabyte ima definitivno bios opcijo za "silent", kjer se chipset vent ustavi, dokler ni temperatura previsoka. So pa vroči ti chipseti, tudi v idle...

D3m ::

Snake pa boš zagotovo vzel 3700X ali kaj več?

Sedaj so nov BIOS za tvojo platko pljunili in podpira 3900X.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

FireSnake ::

Zadnji je 5007, nikjer niče ne piše o verzijah:
https://www.asus.com/us/Motherboards/PR...

Malo me srbijo prsti za 3900X, ja. ti bi lahko zrihtal kako bolj pošteno ceno :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Izi ::

 Asus PCIe 4.0 za X470 in B450

Asus PCIe 4.0 za X470 in B450


Po tej ASUSOvi sliki sodeč so B450 plate boljše kot X470.
Za polno PCIe 4.0 podporo mora imeti v prvi vrsti krogec in v drugi vrsti kvadratek. Prav nobena X470 plat torej ne podpira PCIe4 x16 za grafiko in hkrati še PCIe4 x4 za SSD. Pri B450 je pa kar 10 od 13 plat s polno PCIe 4.0 podporo

FireSnake ::

Rabljene bodo šle za med ....
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

Cene novih so ze sle gor.

Men sam ni jasno kako lahko te plate podpirajo PCIe 4, medtem, nove rabijo aktivno hlajenje.
Ce se ne motim je AMD ze izjavil, da podpore ne bo.

Zna biti se ena izmed dolge vrste laznih novic.

Dr_M ::

Men sam ni jasno kako lahko te plate podpirajo PCIe 4, medtem, nove rabijo aktivno hlajenje.


Am...kako ti ni jasno?
Pre-x570 PCHji imajo 8 pcie stez, pa se te so le 2.0. X570 jih ima 20, pcie 4.0.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Izi ::

tikitoki je izjavil:

Zna biti se ena izmed dolge vrste laznih novic.

Je že testirano in deluje. BIOSI so posodobitev s podporo za PCIe 4.0 dobili že konec maja. Problem je bil, da noben še ni imel PCIe 4.0 SSDja. Sedaj pa je tudi na Youtubu kanalih že najti nekaj testov teh najnovejših SSDjev z PCIe 4.0 podporo na platah X470 in B450 in brez problema potegnejo preko 5000 MB/s.
Je pa v plati treba nujno imeti Ryzen 3000. Če je na isti plati Ryzen 2000 je podpora samo do PCIe 3.0.
PCIe 4.0 podpora očitno pride iz procesorja in ne iz čipseta, čeprav mora plata vseeno nekaj imeti zraven, ker zadeva ne deluje prav na vseh platah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Dr_M ::

Izi je izjavil:

 Asus PCIe 4.0 za X470 in B450

Asus PCIe 4.0 za X470 in B450


Po tej ASUSOvi sliki sodeč so B450 plate boljše kot X470.
Za polno PCIe 4.0 podporo mora imeti v prvi vrsti krogec in v drugi vrsti kvadratek. Prav nobena X470 plat torej ne podpira PCIe4 x16 za grafiko in hkrati še PCIe4 x4 za SSD. Pri B450 je pa kar 10 od 13 plat s polno PCIe 4.0 podporo


Verjetno je to povezano s pcie switchi na platah, b450 so bolj preprosto narejene in zato lazje spravijo tudi novejse verzije cez.
Cim imas pcie x16 deljen na 2x8, zgubis moznost pcie 4.0, potem morajo bit krajse povezave na plati, ce so predolge, spet pade podpora, ipd...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FireSnake ::

tikitoki je izjavil:


Men sam ni jasno kako lahko te plate podpirajo PCIe 4, medtem, nove rabijo aktivno hlajenje.


Podpora + nepotrebno hlajenje - zaradi tega sem se tudi jaz že čohal po glavi.

Ena od razlag je, da ima 570 vezno čipovje integriran še nepotreben balast (zaradi katerega se zadeva greje, nič pa ne doprinese).
Če je pa to res, pa ne vem, ker se še nisem poglabljal v to.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

To je dejstvo, X570 je reusan IO die, ki je uporabljen na ryzen3000
#brezpodpisa

Dr_M ::

Sam da na procesorju kuri dobrih 20W.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kuglvinkl ::

Zdele letwt, kot svinja v buce... v jeseni bo ta pravi cas. Al pa rect fakit, 300w bo slo za plato, z reusanim io in aktivnim hlajenjem...

Iirc pride se en val teh plat?
Your focus determines your reallity

Dr_M ::

Se strinjam, da ni pravi cas, treba pocakat, da vsi okostnjaki padejo iz omar.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Bwaze6 ::

Ryzen 3000 (Zen 2) Meta Review: ~1540 Application Benchmarks & ~420 Gaming Benchmarks compiled

Lep statističen pregled testov 3700X in 3900X. Zaključki seveda tistim, ki trdijo, da je 9900K še vedno daleč spredaj v gamingu, zagotovo niso všeč.

Aja, gaming je gledan na 1080p ločljivosti, kar seveda pokaže zmogljivost v najpogostejši ločljivosti zdaj, ne v neki nedoločeni prihodnosti. 1080p ima 100% več pikslov kot 720p (2 megapiksla proti 1). Če vzamemo, da arhitektura novih grafičnih kartic prinese vsaki 2 leti cirka 30% dvig zmogljivosti (Pascal je bil tu anomalija), je gledanje 720p rezultatov gledanje 6 let v prihodnost, pa še to gledamo potem zmogljivost v 6 let starih igrah - ne vemo, ali bodo prihajajoče igre nagrajevale večji single core boost ali večjo multicore zmogljivost.

Kar se pa tiče rezultatov v aplikacijah, so pa povsem nedvoumni. In niso "toliko kot je Intel v aplikacijah zadaj, je v igrah spredaj, tako da je izenačeno".

Application Performance


on average the Ryzen 7 3700X is +2.2% faster than the Core i9-9900K (and $159 cheaper)
on average the Ryzen 9 3900X is +27.2% faster than the Ryzen 7 3700X
on average the Ryzen 9 3900X is +30.1% faster than the Core i9-9900K


Gaming Performance

on average the Ryzen 7 3700X is -6.9% slower than the Core i9-9900K (but $159 cheaper)
on average the Ryzen 9 3900X is +1.8% faster than the Ryzen 7 3700X
on average the Ryzen 9 3900X is -5.2% slower than the Core i9-9900K

Izi ::

ExtremeTech so testirali Ryzen 7 3700X najprej na X570 matični in nato še na X470 ravno za primerjavo električne porabe.

Isti procesor, iste komponenete, isti programi, samo različna matična plošča:
Poraba celotnega računalnika v idle je bila na X570 15 W višja kot na X470
Poraba celotnega računalnika pod obremenitvijo je bila na X570 40 W :O višja kot na X470

To pa je zanimivo in sumljivo. Ne samo čipset ampak tudi sam procesor na X570 porablja občutno več elektrike. Treba je še omeniti, da so ob 40W višji porabi bili rezultati popolnoma enaki na obeh matičnih.

hojnikb ::

verjetno se na x570 plata dalj časa boosta ali je pa slabši efficiency zarad vrmjov...
#brezpodpisa

tikitoki ::

Jebes drage X570 plate. To je koristno zgolj za pescico, ki vedo zakaj rabijo PCIe 4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Bwaze6 ::

Izi je izjavil:

ExtremeTech so testirali Ryzen 7 3700X najprej na X570 matični in nato še na X470 ravno za primerjavo električne porabe.

Isti procesor, iste komponenete, isti programi, samo različna matična plošča:
Poraba celotnega računalnika v idle je bila na X570 15 W višja kot na X470
Poraba celotnega računalnika pod obremenitvijo je bila na X570 40 W :O višja kot na X470

To pa je zanimivo in sumljivo. Ne samo čipset ampak tudi sam procesor na X570 porablja občutno več elektrike. Treba je še omeniti, da so ob 40W višji porabi bili rezultati popolnoma enaki na obeh matičnih.


Tudi na Tom's Hardware je bilo isto pri testu X570 Asrock Taichi, stvar je boostala višje v Prime95, s katerim so obremenjevali procesor pri merjenju porabe. Pri merjenju hitrosti v benchmarkih sta pa isto boostali.

Mr.B ::

hojnikb je izjavil:

verjetno se na x570 plata dalj časa boosta ali je pa slabši efficiency zarad vrmjov...

Ne, problem je v voltži. Vcoe in Vdrm so tam 200mV prvisoke .
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Gr8t ::

Bwaze6 je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Vent bi mi sel zagotovo na zivce npr.


Ja, testov, ki bo govorili kaj več o tem, je malo. A Gigabyte ima definitivno bios opcijo za "silent", kjer se chipset vent ustavi, dokler ni temperatura previsoka. So pa vroči ti chipseti, tudi v idle...

Zdaj sem nekaj googlal "x570 chipset fan noise" in našel tole:
https://forums.guru3d.com/threads/x570-...
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/c...

MSI pravijo da so OK, ASRock ne, Gigabyte še dela na quiet BIOS-ih.

Kakorkoli že, vseeno ostaja vprašanje vzdržljivosti. P8P67 plato imam že 8,5 let. Res pa tudi da sedaj verjetno ne bo več take stagnacije pri napredku procesorjev in bo treba spet na 4 leta menjat, oz. pred tem sem celo na 1-3 leta.

tikitoki ::

Gr8t je izjavil:

Bwaze6 je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Vent bi mi sel zagotovo na zivce npr.


Ja, testov, ki bo govorili kaj več o tem, je malo. A Gigabyte ima definitivno bios opcijo za "silent", kjer se chipset vent ustavi, dokler ni temperatura previsoka. So pa vroči ti chipseti, tudi v idle...

Zdaj sem nekaj googlal "x570 chipset fan noise" in našel tole:
https://forums.guru3d.com/threads/x570-...
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/c...

MSI pravijo da so OK, ASRock ne, Gigabyte še dela na quiet BIOS-ih.

Kakorkoli že, vseeno ostaja vprašanje vzdržljivosti. P8P67 plato imam že 8,5 let. Res pa tudi da sedaj verjetno ne bo več take stagnacije pri napredku procesorjev in bo treba spet na 4 leta menjat, oz. pred tem sem celo na 1-3 leta.


Zelo verjetno se motis. Najverjetneje se je stagnacija komaj dobro zacela in posamezen PC bo precej dolgo aktualen.

hamez66 ::

A pa obstaja slo trgovina, ki ima 3900x na zalogi? Da prideš tja, plačaš in odneseš domov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

Izi ::

hamez66 je izjavil:

A pa obstaja slo trgovina, ki ima 3900x na zalogi? Da prideš tja, plačaš in odneseš domov.

Ne.
Pri računalniških komponentah, ki jih je na tisoče različnih se ne splača delati zaloge. Seveda lahko v slovenskih trgovinah naročaš komponente brez da bi jih plačal, ko jih čez par dni dobijo pa prideš, plačaš in odneseš.
Pri 3900X je pa kolikor spremljam trenutno še dodaten problem, da ji skoraj nikjer ne moreš niti naročiti, ker je so povsod pošli.

hamez66 ::

Čudno, da po tvoji razlagi računalniške trgovine niso čisto prazne.

Problem je dobavljivost s strani dobavitelja, dobavitelj ni dobavil dovolj amd procesorjev. To je vsa zgodba. Zanimalo me je, če je kdo dobil, pa očitno ni. Da ne bi upal kdo kupit nekaj procesorjev na zalogo, je pa malo bosa. Pa če ne verjameš, si kdaj kaj naroči preko mimovrste. Marsikatero stvar imajo na zalogi v skladišču in ne samo v zalogi pri dobavitelju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

scipascapa ::

kulgi: tiborr je neka huda živina?

s1m0n ::

Torej katero X470 se za 3900x plača vzet (najraje od ASUS-a).
Pa vsaj 6x USB zadaj bi bil dobrodošel, da ne potrebujem dodatnih razširitvenih kartic / hubov...

kuglvinkl ::

tikitoki je izjavil:

Gr8t je izjavil:

Bwaze6 je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Vent bi mi sel zagotovo na zivce npr.


Ja, testov, ki bo govorili kaj več o tem, je malo. A Gigabyte ima definitivno bios opcijo za "silent", kjer se chipset vent ustavi, dokler ni temperatura previsoka. So pa vroči ti chipseti, tudi v idle...

Zdaj sem nekaj googlal "x570 chipset fan noise" in našel tole:
https://forums.guru3d.com/threads/x570-...
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/c...

MSI pravijo da so OK, ASRock ne, Gigabyte še dela na quiet BIOS-ih.

Kakorkoli že, vseeno ostaja vprašanje vzdržljivosti. P8P67 plato imam že 8,5 let. Res pa tudi da sedaj verjetno ne bo več take stagnacije pri napredku procesorjev in bo treba spet na 4 leta menjat, oz. pred tem sem celo na 1-3 leta.


Zelo verjetno se motis. Najverjetneje se je stagnacija komaj dobro zacela in posamezen PC bo precej dolgo aktualen.


Tocno to. Ta pc bo, tko se rece, moj zadnji za 10+ let, ce ne bo kaksnega hudega preskoka. Sure, storage bom menjal, rama bo 128gb, not bo zatlacu 3900x ampak to je to..

scipascapa je izjavil:

kulgi: tiborr je neka huda živina?


To ne vem, mislim pa da je/bil zraven pri EKW, kar pomeni da das cez roke na tisoce komponent. Jaz se s tem ne pecam ze 15 let, tko da poslusam tiste ki vedo ;).

s1m0n je izjavil:

Torej katero X470 se za 3900x plača vzet (najraje od ASUS-a).
Pa vsaj 6x USB zadaj bi bil dobrodošel, da ne potrebujem dodatnih razširitvenih kartic / hubov...


Poznas geizhals.at? Tam si naklikaj chipset in stevilo.usb portov in ooglej, kaj ti pade ven. Ce je samo to vazno.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

dolenc ::

Če ti ne teče voda v grlo, počakaš še to leto, na novo verzijo ryzna. Tale serija je spet na hitro zmetana skupaj in večino stvari bodo spolirali z naslednjo + ali karkoli ji že bodo rekli verzijo. Pol maš pa mir za 10 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dolenc ()

kuglvinkl ::

dolenc je izjavil:

Če ti ne teče voda v grlo, počakaš če to leto, na novo verzijo ryzna. Tale serija je spet na hitro zmetana skupaj in večino stvari bodo spolirali z naslednjo + ali karkoli ji že bodo rekli verzijo. Pol maš pa mir za 10 let.


Zdej si pa ustrelu. Prav nic ni na hitr skyp zmetano. Wtf...

Glede cakanja. Ce si na c2d in rabis productivity masino, gres pac v stacuno.
Your focus determines your reallity

FireSnake ::

Čakati se ne splača več že od serije 1 dalje.

Vi še kar čakajte .... veselo čakanje ;((
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

kuglvinkl je izjavil:

dolenc je izjavil:

Če ti ne teče voda v grlo, počakaš če to leto, na novo verzijo ryzna. Tale serija je spet na hitro zmetana skupaj in večino stvari bodo spolirali z naslednjo + ali karkoli ji že bodo rekli verzijo. Pol maš pa mir za 10 let.


Zdej si pa ustrelu. Prav nic ni na hitr skyp zmetano. Wtf...

Glede cakanja. Ce si na c2d in rabis productivity masino, gres pac v stacuno.

seveda je na "hitro" skup zmetano. Se vsaka prva generacija nekega cipa je bila tako. Z razlogom so naslednje verzije (tako kot je recimo zen+) samo bugfix obstojecega die-a in ne nova zadeva. Shit takes time in ne pride vse v prvi spin.
#brezpodpisa
««
378 / 610
»»