» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
379 / 611
»»

FireSnake ::

Ranljivosti (tiste dve, ki so obstajale) so popravljene na stojnem nivoju.
O čem vi to?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Dr_M ::


Zdej si pa ustrelu. Prav nic ni na hitr skyp zmetano. Wtf...


Ubistvu ima prav. Ze pri intelu je precej rizicno bit early adopter, pri amdju je se precej hujse, sploh ko pride cisto nova generacija. Recimo tako kot Phenom, prvi je bil katastrofa, drugi zelo dober.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FireSnake ::

Mi smo pa na tretji generaciji ...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Dr_M ::

Prevec sprememb, da bi slo tako gladko. Iz zen na zen+ je bilo samo poliranje, zdej gre spet od zacetka.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kuglvinkl ::

Dr_M je izjavil:


Zdej si pa ustrelu. Prav nic ni na hitr skyp zmetano. Wtf...


Ubistvu ima prav. Ze pri intelu je precej rizicno bit early adopter, pri amdju je se precej hujse, sploh ko pride cisto nova generacija. Recimo tako kot Phenom, prvi je bil katastrofa, drugi zelo dober.


Bios bodo poslihtal, cip bo pa ostal. Naucili so se pa od Zena dalje.
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

poglejte si intel errata ali revision guide od amdja, koliko bugov imajo cipi danes v obtoku.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

kuglvinkl ::

S firesnakom cva vedet, kje se vidi ta na hitro skup zmetanost? Seveda ni perfect.

hojnikb je izjavil:

poglejte si intel errata ali revision guide od amdja, koliko bugov imajo cipi danes v obtoku.


Ok, in? 80:20 prjatu. Lahko bi cakal.di vecnosti na onih 20.

Edina zadeva, kinje na hitr skup zmetana je friggin x570.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

ze s tem, da so uporabl io die namesto proper chipseta. Ce se jim nebi "mudil", bi pocakal na asmedia za purpose built chipset. Pa se en kup drugih quirkov, ki se bodo pac pofixal skozi steppinge.

Ok, in? 80:20 prjatu. Lahko bi cakal.di vecnosti na onih 20.


sj nerabis cakat do vecnosti, pac vzames refresh, v tem primeru zen+ ali pocakas na zen2+. ali si pac early adopter in pozres vse, kar pride s tem.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

kuglvinkl ::

Se vedno trdim, da tisti, ki bodi kupili zen2, niso early adopterji. Cip je zrel, s svijimi plusi in minusi.
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

zrelost bo pokazal cas, tako kot pri vsakem cipu. Ni z razlogom praksa v industriji, kjer je bistvena 100% zanesljivost, da se uporabi preizkusene designe in ne bleeding edge.
#brezpodpisa

Bwaze6 ::

FireSnake je izjavil:

Ranljivosti (tiste dve, ki so obstajale) so popravljene na stojnem nivoju.
O čem vi to?


AMD has 15 security vulnerabilities, Intel got 233?

Na strojnem nivoju Intel ni popravil praktično nič, ker je arhitektura trenutnih procesorjev Skylake iz 2015. Nekaj "strojnih" popravkov je prednaložena mikrokoda v procesorju, kup drugih ranljivosti se rešuje na ravni biosa, OSa... Ali pa sploh ne, kot na primer ZombieLoad, za katerega se pač pretvarjajo, da ga ni, ker je popravek (izklop hyperthreadinga) malce preboleč, in bi sledile tožbe (v ZDA, seveda, pri nas si sam kriv, da si škart kupoval).

FireSnake ::

V teh petnajstih so vštete tudi neumnosti Ryzenfall in podobne,
Tako, da je manj.

Ryzenfall : ko ima nekdo fizični dostop do računalnika in admin dostop je Ryzenfall zadnja stvar, ki te skrbi.

Pa to so stare informacije, ki za serijo 3000 ne veljajo, ker so nekaj lukenj popravili.

Zaključek: baba malo bluzi (ne da popolne informacije).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Izi ::

dolenc je izjavil:

počakaš še to leto, na novo verzijo ryzna.

Že okoli 2 leti se pripravljam na nakup novega PC-ja in ti povem, da lahko večno čakaš, saj je "za vogalom" vedno nekaj novega. SSD PCIe 4, AMD B550, Intel 10, Zen 2+, DDR5, ...
Enkrat je treba reči, sedaj je bilo pa dovolj čakanja in pomoje smo trenutno dosegli eno veliko prelomnico na katero smo dolgo čakali in zato je ravno sedaj idelalen čas za nakup novega PC-ja. Tega se očitno mnogi zavedajo, zato pa je bila ta teden daleč največja prodaja novih procesorjev v zadnjih letih. CPUji letijo iz trgovin tako hitro, kot da bi jih talali zastonj :))

Jaz že cel teden sestavljam mojo novo konfiguracijo. Sem že blizu končne odločitve edino pri matični plošči sem še vedno precej neodločen. Še med X470 in B450 se ne morem odločiti :D

Ker tokrat večina prehaja iz Intela na AMD je dobro omeniti, da bo treba našo novo matično najprej odnesti na servis, ker Ryzeni 3000 ne delujejo na X470 in B450 matičnih dokler se ne nadgradi BIOS. Sam ga pa ne moreš nadgraditi, če nimaš kje kakšnega starega Ryzena.
V slovenski trgovini Funtech se da že ob naročilu dogovoriti, da ti na matični nadgradijo BIOS še preden ti pošljejo naročeno. Seveda pa za to računajo dodatnih 15 €.

Teh 6 matičnih plošč pa ima tudi možnost nadgradnje BIOSa brez procesorja iz USB ključa:
X470:
MSI X470 Gaming M7 AC - 260 €
ASUS ROG Crosshair VII Hero - 240 €
B450:
MSI B450 Gaming Pro Carbon AC - 125 €
MSI B450 Tomahawk - 95€
MSI B450 Gaming Plus - 87 €
MSI B450-A Pro - 75 €

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

D3m ::

Par odgovorov mojih SLO uvoznikov:

uvoznik 1:
Trenutno pa je kar težko dobiti Ryzen procesorje po Evropi


uvoznik 2:
Cene bodo z novo dobavo verjetno višje, saj jih pravtako primanjkuje.


;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

:))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

D3m ::

Glej ZS Snake. ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

scipascapa ::

kdo je pri nas sploh primarni dobavitelj za amd proce? en čas je bil kao asbis/elkotex?

dolenc ::

Če rabiš kišto, pa je nimaš, seveda kupiš kar je na voljo.

Če rabiš pa upgrade, pa more ta imet nek smisel.

Zato sem jaz vzel 2600, koštal je 130eur, plata bo ostala, ram bo ostal, ko bo kaka raketa na voljo, se pravi naslednja serija, pa sam to zamenam in pušnem tistih nekaj 10eur in par minutk dela. Vmes imam solidno mašino.


Če imaš pa že zdej soliden sistem, pa res ne bi šel na nek proc, ki ima veliko nespoliranih zadev zato da pridobiš mogoče 20-30% zmogljivosti v primerjavi s tem kar imaš sedaj.
Chipset plat ni vredu, biosi še niso vredu, kako sta čipa gor napopana ni še vredu in se greje, idle voltaža ni vredu. Ipc je soliden, ma vse ostalo morajo še mal spolirat. In tud bodo, tako kot zen+, pa še kak mhz več, pa bo super procesor. To zdej ...

Izi ::

dolenc je izjavil:

Zato sem jaz vzel 2600, koštal je 130eur, plata bo ostala, ram bo ostal, ko bo kaka raketa na voljo, se pravi naslednja serija, pa sam to zamenam in pušnem tistih nekaj 10eur in par minutk dela. Vmes imam solidno mašino.

Da ne boš preveč razočaran, če bo naslednja Zen serija potrebovala AM5 matično in DDR5 RAM :P
Čisto možno, da so trenutni Ryzeni 3000 zadnja možnost, da nadgradiš AM4 matično in uporabljaš DDR4 RAM.

scipascapa ::

jaz sem tudi mnenja, da je to zadnja runda AM4.....ali pač?

keba ::

samo to je začaran krog, lahko čakaš še eno leto ali več, pa potem še dobavljivost pa da se cene umirijo oz padejo, pa potem se izkaže da to ni to pa praktično spet nova tehnologija za ovinkom... in tako dalje v nedeogled

DarwiN ::

Obljubili so podporo do 2020... Ampak ZEN2 je že nekak zamaknil launch window za par mesecev. ZEN in ZEN+ sta izšla marca, ZEN 2 pa julija. Če še ZEN 3 zamaknejo, smo lahko kaj hitro že v letu 2021.. In potemtakem so izpolnili obljubo okrog podpore do 2020.. Nenazadnje pride 16-jedrnik šele proti koncu leta, tko da je po eni strani logično, da se ZEN3 prestavi na 2021.

In prav takšne namige nam pošiljajo pri AMDju..
Sprva je roadmap izgledal takole:

Po novem pa takole:

Kar naenkrat se je prikradla ta številka 2021. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

gddr85 ::

joj, za 32 core bo treba potem nov socket :))

DarwiN ::

Ja, pa strupeno matično s pozlačenimi VRMji v vrednosti 1800EUR.. Ampak, on a bright sight, 32 jeder bo poganjalo Crysis kar brez grafične kartice. 8-)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

scipascapa ::

darwin: meniš, da bo še zen3 na am4 podnožju? :P

tako je, rabimo 32core za facebook in messenger 8-)

DarwiN ::

Po obljubah bi moral bit ZEN3 na AM4 ja... Ampak kdosigavedi. Drgač bodo pač AMD apologetiki imeli polne roke dela.. Bodo že našli opravičilo. Sej jih vendar kar mrgoli na netu. Že vidim whataboutizme v smislu "Right, BUT what about Intel doing ..." , "what about Nvidia doing this and that", "what about Hillary eating human fetuses for breakfast", ipd. :)

Sicer pa kot rečeno se lahko AMD temu izmakne in enostavno prestavi ZEN3 v Q1@2021 na AM5... Vprašanje edino, če bo že DDR5 ready. Kjer je pa spet rešitev na dlani: X670 plošče z DDR5, ampak cena od 900EUR naprej... Za navadneže pa B650 z usranimi ddr4 rami. Pa ne bo nobenih težav okrog zalog ddr5 palčk. :P

Lahko tudi vržejo kost v obliki ZEN2+..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

tikitoki ::

Darwin kaj jokas, sej lahko kupis i9 9900K.

DarwiN ::

Ne nucam... Moj 4670k je polna kapa za PUBG na 4k resoluciji... Razmišlja celo, da bi downgrejdal, ker je procesor še prehud za 4k resolucijo...

Menja kdo za I5 2500k?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

DarwiN zakaj pretiravaš? Sedaj imaš že 3. serijo, ki deluje na AM4. Čemu bi se sedaj sekirali za Intel?
|HP EliteBook|R5 6650U|

scipascapa ::

jaz imam i5 2500k hehe, samo tvoj je za podnožje 1150 Fak :P

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

D3m je izjavil:

DarwiN zakaj pretiravaš? Sedaj imaš že 3. serijo, ki deluje na AM4. Čemu bi se sedaj sekirali za Intel?

Kdo se sekira? Jaz sem ti samo ponovil, kar ti je AMD obljubil.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Smatraš, da bodo X570 nekompatibilne z serijo 4? :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

FlyingBee ::

Zna biti ZEN2+, ki bo zadnji na am4, hell, mogoče kar na x570 in b550 chipsetu, spoliran zen2. Edino kako bodo s cenami potem, bo 3600 spet pod 150 eur kot zdaj 2600? Bi se splačalo potem kar počakati.

D3m ::

Zakaj pa tebe niso banali?
|HP EliteBook|R5 6650U|

DarwiN ::

D3m je izjavil:

Smatraš, da bodo X570 nekompatibilne z serijo 4? :)

Ne vem.. Vsekakor pa bodo imele najkrajšo življenjsko dobo.. Ker ko izide AM5, bodo padle vse AM4 plošče, a ne.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Si si odgovoril s prvima dvema besedama. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

FlyingBee ::

Verjetno bo am5 samo v x varijanti in drago ali pa samo za TR na začetku.

FireSnake ::

Ob vsem tem bluzenju tukaj gori ti pa lahko slabo rata.
Vse iz riti potegnjeno.
Naslednja generacija še gre na AM4. Ne glede, kaj vi teoretizirate.

keba je izjavil:

samo to je začaran krog, lahko čakaš še eno leto ali več, pa potem še dobavljivost pa da se cene umirijo oz padejo, pa potem se izkaže da to ni to pa praktično spet nova tehnologija za ovinkom... in tako dalje v nedeogled


Zato je pa moj 3700X na poti.
3900X je baje, po celi Evropi, razprodan.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

D3m ::

Saj je razprodan. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

FlyingBee ::

Čudno, da ne bo ZEN2+, ampak kar ZEN3.

D3m ::

Vseeno.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Izi ::

Jaz sem se po dolgem tuhtanju odločil, da bo najpametneje, če sedaj kupim samo Ryzen 5 3600 in pa malo boljšo plato ranga 160 €, na primer ASUS Prime X470-PRO, ki ne samo da brez problema opravi z 3900X, ampak bo verjetno zmogla poganjati celo 3950X.
Potem pa čez kakšni 2 leti nadgradim iz 6 core na 16 core :D
Če sedaj kupim kakšno poceni B450 bom za preveč let omejen na 8 core.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

FireSnake ::

Ta asuska gre max do 3900X.
Naslednja generacija bo manj požrešna (boljši proizvodni proces) tam bomo imeli več sreče.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kuglvinkl ::

Lejte to :). 250 plat v excelu https://www.computerbase.de/2019-07/rai...
Your focus determines your reallity

FlyingBee ::

Pcie 4.0 zaenkrat pri enem ssdju ne prinese poboljšanja

kuglvinkl ::

Caseking ima WS za okol 230 evrov.

To je to...

https://www.caseking.de/asus-pro-ws-x57...
Your focus determines your reallity

FlyingBee ::

A ni TR platforma za WS?

FireSnake ::

kuglvinkl je izjavil:

Caseking ima WS za okol 230 evrov.

To je to...

https://www.caseking.de/asus-pro-ws-x57...


Dobra cena.

FlyingBee je izjavil:

Pcie 4.0 zaenkrat pri enem ssdju ne prinese poboljšanja


Kdaj bo ta otročad nehala pisati neumnosti?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

FlyingBee ::

Si ne znaš interpretirati grafa?

s1m0n ::

kuglvinkl je izjavil:

Caseking ima WS za okol 230 evrov.

To je to...

https://www.caseking.de/asus-pro-ws-x57...


Žal si ta matična ne zasluži oznake WS... 4x SATA je porazno.
Če jih pa ne rabiš več pa je cenovno za X570 pravi steal!
««
379 / 611
»»