» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
416 / 610
»»

Jarno ::

FlyingBee je izjavil:

Vidim, da vaju je novica prizadela.

Še link do novice:
https://www.pcgamesn.com/amd/7nm-tsmc-p...

TSMC-ju pa res dobro gre, kaj vse se pri njih naštanca. :)
#65W!

Dr_M ::

Evo, zanimivo branje, kako dela turbo na intel in amd procesorjih.

https://www.anandtech.com/show/14873/re...

Ah, vidim da je ze objavljeno tukaj.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

D3m ::

Ni enotnih standardov. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Bwaze6 ::

"Do Manufacturers Guarantee Turbo Frequencies?" stran se mi zdi čisto opravičevanje zavajajočih taktik prodajalcev.

We typically talk about things like 'a 4.4 GHz Turbo frequency', when technically we should be stating 'up to 4.4 GHz Turbo frequency'. The 'up to' part is just as important as the rest, and the press (me included) is guilty of not mentioning the fact more often. Both Intel and AMD state that their processors under normal conditions should hit the turbo frequency, and both companies actively promote frequency enhancing tools such as aggressive power modes or better turbo profiles, but in no way is any of this actually guaranteed.


Ta "up to" so si zdaj gladko izmislili. Tako base frequency (ki jo proizvajalci menda celo garantirajo) kot boost frequency (ki jo procesor dosega pod določenimi pogoji, npr. enojedrna obremenitev ob zadostnem hlajenju) sta navedeni z istim besediščem, nikjer ni boost frequency naveden kot "morebitna dosežena frekvenca". Ker v takem primeru jo res ne bi mogli oglaševati.

Drugače lahko proizvajalci kamot začnejo pisat "up to 50 TeraHerz processor. It should hit that speed under special conditions - in a universe with different physical laws".

D3m ::

Saj Intel tudi ne dosega oglaševanega turbota :P
|HP EliteBook|R5 6650U|

Dr_M ::

Intel nas je pokvaril s tem turbotom, ker njihovi procesorji to vedno dosegajo, K procesorji celo na vseh jedrih casovno neomejeno, dokler hlajenje dohaja. To je en del "pizdarije" ki je nastala, drug del je pa to, da je amd nizal turbo frekvenco z vsako novo veezijo agese.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

D3m ::

Dr_M je izjavil:

Intel nas je pokvaril s tem turbotom, ker njihovi procesorji to vedno dosegajo, K procesorji celo na vseh jedrih casovno neomejeno, dokler hlajenje dohaja. To je en del "pizdarije" ki je nastala, drug del je pa to, da je amd nizal turbo frekvenco z vsako novo veezijo agese.


V 30% da, ostalo ne.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Dr_M ::

D3m je izjavil:

Saj Intel tudi ne dosega oglaševanega turbota :P


Seveda ga, jest na svojmu procesorju nikoli ne vidim base frekvence, ampak ob obremenitvi vedno max turbo na vseh jedrih.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

D3m ::

Saj jaz tudi ne vidim base, ker skoz nekaj prčkam. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Dr_M ::

D3m je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Intel nas je pokvaril s tem turbotom, ker njihovi procesorji to vedno dosegajo, K procesorji celo na vseh jedrih casovno neomejeno, dokler hlajenje dohaja. To je en del "pizdarije" ki je nastala, drug del je pa to, da je amd nizal turbo frekvenco z vsako novo veezijo agese.


V 30% da, ostalo ne.


Za tole bi zelo rad videl kaksen konkreten dokaz. Sploh pri rezervi, ki jih imajo inteli, mocno dvomim, da ne dosegajo max turbo frekvence.
No, verjamem, ce imas original intel hladilnik.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

Dr_M ::

Ja, vem da ni garantiran, pa ga kljub temu dosegajo bp.
To da ni garantiran ni noben dokaz.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

D3m ::

sem zalaufal HWiNFO

Ne dosegam "oglaševani" boost. se ustavi pri 3697 MHz namesto 3700 MHz. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

s1m0n ::

Nisem še videl vsaj zadnjih 10 let ne, da CPU ne bi dosegal turbo/boost... frekvenc. To kar se pa sedaj dogaja pri 3000 seriji je pa pač hitenje s produktom, čipsetom in driverji... Mogoče še dočakamo dan, ko bo tak kot treba.

FlyingBee ::

Simon, vsi to razumemo, le nekaj izjem je tukaj, ki žal veliko pišejo in bi nekd, ki redko obiskuje ST, celo verjel takim fanboyem.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: sirotka ()

D3m ::

Potlej pa piši Dr. Ianu, da je njegova anketa fake. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Bwaze6 ::

Testing my audience's knowledge. Is the CPU Turbo Frequency on a desktop processor guaranteed by the manufacturer? Yes or No? [POLL]

Yes - 31%
No - 69%



Anketa ne sprašuje, koliko ljudem procesorji dosegajo boost frekvenco. Prav tako ni bila usmerjena na izključno Intel uporabnike. Iz tega lahko zaključek, da 70% Intel procesorjev ne dosega boost frekvence, potegne le trol.

Garancija je čisto pravni termin. Če ima proizvajalec v tehnični dokumentaciji "jasno" navedeno, da je nek podatek o izdelku le morebiti dosegljiv, je opran nujnega zagotavljanja te specifikacije, in mu izdelkov, ki jih ne dosegajo, ni potrebno menjati.

Še vedno pa ostane težava marketinga, reklam, oglaševanih specifikacij izdelka, ki so poleg tehnične dokumentacije tudi del pogodbe, ki jo kupec sprejme. AMD je ravnokar začel izplačevati kupcem Bulldozer procesorjev 12 milijonov dolarjev povračila za napačno oglaševanje števila jeder. V ZDA seveda, ostali nismo del razvitega sveta...

Če proizvajalec nekega parametra ne garantira, ne more biti ta ključen podatek, ki med seboj razlikuje izdelke.

AMD trenutno prodaja dva procesorja s popolnoma isto konfiguracijo, 3700X in 3800X. Razlikujeta se v TDP, base in boost frekvencah.

Za TDP vemo, da je spesnjena številka, ki z realnostjo ne potrebuje več nobene povezave.

Base frekvence procesor med delovanjem praktično ne vidi nikoli. Je sicer res garantirano osnovna frekvenca (tudi ob nerealistično brutalni sintetični obremenitvi), a če bi komu 3700X tekel maksimalno pri 3.6 GHz, bi prodajalec ta procesor dobil v glavo.

Se pravi izdelek prodaja ena specifikacija, "max boost", "up to" številka. Jaz sem ta "up to" vedno bral, kot da so za doseganje te frekvence potrebni določeni pogoji - pri Intelih na primer enojedrna obtemenitev, dovolj hlajenja - za ostale režime delovanja pa boost frekvenca ni pričakovana. Kljub izrecno navedenim pogojem se še vedno najdejo osebki, ki trdijo, da bi moral njihov procesor dosegati boost frekvenco z vsemi jedri naenkrat, ves čas, in ne glede na hlajenje - zato "up to".

"Up to" je navedenih še nekaj specifikacij procesorjev. 9900K npr. podpira "up to" 128 GB spomina - torej mogoče, mogoče pa manj? Koliko manj? Ali ta "up to" tu pomeni, da podpira 128 GB "in manj", se pravi dela tudi z npr. 4 GB?

Kaj torej anketa pove? Da je 70% ljudi čisto sprijaznjenih s tem, da je poglavitna specifikacija nekega izdelka stvar loterije, in da npr. 9900K mogoče ne bo dosegel 5 GHz, kupec pa ob tem lahko le skomigne?

Takšne kupce imajo proizvajalci res radi...

scipascapa ::

AMD Ryzen 7 2700X, Prozessor (boxed)189,90EUR

gratis poštnina do "nemšketga naslova" mailboxd nato pa še 11,51EUR do Slovenije....201EUR

še bolje preko Mindstar MF

https://www.mindfactory.de/Highlights/M...
AMD Ryzen 7 2700X 50th Anniversary Edition 8x 3.70GHz So.AM4 BOX
MindStar Preis: EUR 189,00*

Zgodovina sprememb…

D3m ::

Za 200 EUR ga ponuja FireSnake, če ga sploh še ima.
|HP EliteBook|R5 6650U|

tikitoki ::

D3m je izjavil:

Za 200 EUR ga ponuja FireSnake, če ga sploh še ima.


Predrago za rabljenega. Pravzaprav je ze nakup novega tezko upraviciti pri tej ceni.

FireSnake ::

Še ga imam (v garanciji), mogoče ga prilepim na steno :)

Poštenemu slo-techovcu spustim ceno (zato, ker sem novega 3700X tudi dobil ceneje zavoljo slo-techa).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

FireSnake ::

BIOS verzije, avtomatično navijanje in še kaj:
Zanimivo branje na Anandtech

Pa tole je zabavno:
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

Dr_M ::

Odlicna plata za dobro ceno.
https://www.amazon.de/dp/B07TNSYXXV?lin...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FlyingBee ::

4.2ghz boost? Bomo videli.

FireSnake ::

Da bomo v pravi temi:

Yo. Kako kaj 3700x?

Vidim so zadnji BIOS za tvojo izdali 9.9.


Jaz sem s procesorjem zelo zadovoljen od prve sekunde naprej. Eni pajaci so se mi, takrat, smejali. Zakaj? Ne vem.
Čeprav mi, v štartu, RAM ni deloval, kot bi moral (nižja frekvenca).

Po posodobitvi BIOSa sem pa zraven 2 x 8GB CL14 3200 palčk dal še dve (skupno 4) in zadeva še vedno deluje.
Čeprav ti RAMi niso deklalrirani, da bi delovali 4 x 8.

Glede na informacije ki uhajajo (višje frekvence, dvig IPC) se zna zgoditi, da bi nabavil 4700X (sodim po 2700X in 3700X).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

D3m ::

Sporoči, ko boš rabil, da dam ceno.
|HP EliteBook|R5 6650U|

DarwiN ::

FireSnake je izjavil:

Jaz sem s procesorjem zelo zadovoljen od prve sekunde naprej. Eni pajaci so se mi, takrat, smejali. Zakaj? Ne vem.

Še naprej se ti smejimo.. Pridobil namreč nisi nič opaznega. 2700x in 3700x je isti šmorn. Oboje bo za v smeti čez ~5-7 let, med tem pa tudi ne boš opazil nobene razlike.

Kot enega od razlogov za upgrade si tudi omenjal porabo.. Tu boš dejansko privarčeval 3 cente na mesec. 8-)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

FireSnake ::

Dobro si si zapomnil (mater, a sem tako pomemben?).
Da imam rad tišino in nizke temperature/čim nižjo porabo si pa pozabil.

Namenoma? In tu sem tudi pridobil.

Veselo hihitanje še naprej ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: sirotka ()

D3m ::

2700x in 3700x je isti šmorn.


Isti šmoren kajne :)

https://www.cpubenchmark.net/compare/AM...

samo povprečno 15% hitrejši v ST in 30% hitrejši v MT.

Če iščeš isti šmoren potlej gledaš

3600 vs 2700X, ki imata podoben performance, čeprav je 3600 malenkost hitrejši.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

DarwiN ::

Večina uporabnikov ne izkoristi teh ~15%, ampak enostavno prek teče.. Poglej samo gaming, ki velja za najbolj zahtevno opravilo pri povprečnem uporabniku... Bottleneck je običajno itak grafična.. Kadar pa je cpu, pridobiš pa nevidno razliko med 100 in 120 fps.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Poglej samo gaming


Za gaming uporabljam PS1/2/3/4.

PC gaming me ne zanima, ker vsak patch zanj spremeni končni rezultat, ki je v mojem pogledu relativen.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

FireSnake ::

DarwiN je izjavil:

Večina uporabnikov ne izkoristi teh ~15%, ampak enostavno prek teče.. Poglej samo gaming, ki velja za najbolj zahtevno opravilo pri povprečnem uporabniku... Bottleneck je običajno itak grafična.. Kadar pa je cpu, pridobiš pa nevidno razliko med 100 in 120 fps.


Meni za FPS dol visi.
Kaj pa zdaj?

Počasi se bomo začeli tebi smejati.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: sirotka ()

DarwiN ::

Ne, tebi se gre za neopazno izboljšanje pri porabi, temperaturah in hrupu. :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

FireSnake ::

No, z vsakim postom bolj toneš. Zato raje nehajmo.

Zavist je pač hudič. Drugega razloga, preprosto, ne najdem.
Ampak, za to pa nisem jaz kriv...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: sirotka ()

D3m ::

V bistvu je hitrost sedaj cca. 20%, če računamo še boost fix.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Dr_M ::

Oboje bo za v smeti čez ~5-7 let, med tem pa tudi ne boš opazil nobene razlike.


Ce zadeva zdrzi 3-4 leta, je odsluzila svoje. Sicer pa, vsak procesor se da se za kaj uporabit tudi po 10 letih. Pri meni so recimo se vedno v uporabi Phenom 2 procesorji (oz 2 komada). Vem, da ni optimalno, ampak dokler dela, me ne moti, ampak za delo ki ga opravljata, sta povsem zadovoljiva.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

DarwiN ::

D3m je izjavil:

V bistvu je hitrost sedaj cca. 20%, če računamo še boost fix.

Ampak 20% ni praktično nič.. That's the whole point. Kot bi prodal 5dc kozarec in kupil 6dc kozarec... Pivo boš enako spil z enim in drugim, a ne..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Torej 1-2% uplift za Intelovo 7,8,9 generacijo je pa ok? Če izključimo varnostni fiasko seveda. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

DarwiN je izjavil:

D3m je izjavil:

V bistvu je hitrost sedaj cca. 20%, če računamo še boost fix.

Ampak 20% ni praktično nič.. That's the whole point. Kot bi prodal 5dc kozarec in kupil 6dc kozarec... Pivo boš enako spil z enim in drugim, a ne..


1) Primerjava je popolnoma nesmiselna/neumna.

2) Ni jasen pojem učinkovitosti.

3) Enako je samo zate, ker ne ceniš svojega časa. A ne sodi vseh po sebi.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: sirotka ()

DarwiN ::

D3m je izjavil:

Torej 1-2% uplift za Intelovo 7,8,9 generacijo je pa ok? Če izključimo varnostni fiasko seveda. :)

Seveda ni ok... Zato sem tudi še vedno na 4670k in ne bi recimo nadgradil na 7600k... 4 jedra so 4 jedra.. Na 8 niti bi bil recimo upgrade, pa še tu vprašanje...

3) Enako je samo zate, ker ne ceniš svojega časa. A ne sodi vseh po sebi.

Sej če si nek grafični oblikovalec ali whatever in pri vsaki obdelani datoteki pridobiš 20% na času, potem jasno vse štima in je upgrade smiselen.. Ampak ti nisi podal takšnega razloga. Poleg tega bi potem raje vzel 12-16 jedrnika. Smatram torej, da si nezahteven uporabnik in si storil neumnost. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

D3m ::

Če že bi moral gledati 9600k zaradi Zen efekta.
|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

@DarwiN: Večkrat sem omenil, da računalo uporabljam tudi za delo.
Če pa ti površno bereš pa nisem jaz kriv.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

DarwiN ::

In si opazil kakšno vidno razliko po posodobitvi? Računalo piči kot raketa, napram prejšnjemu polžu? ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Če že opazi hitrejši kompajl/render pri delu. :) Pridobil je na času.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Dr_M ::

A ni tako, da lahko vsak svoj denar zapravi kakor hoce?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

D3m ::

Je res.
|HP EliteBook|R5 6650U|

DarwiN ::

Drži.. Ampak smeji se pa tut lahko vsak vsakomur. 8-)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Tudi to je res. :P
|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

DarwiN je izjavil:

In si opazil kakšno vidno razliko po posodobitvi? Računalo piči kot raketa, napram prejšnjemu polžu? ;)


Koda se skompajla prej.
Tako, kot je oglaševano.

Dr_M je izjavil:

A ni tako, da lahko vsak svoj denar zapravi kakor hoce?


Ne, na slo-techu to ne velja :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: sirotka ()
««
416 / 610
»»