» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
417 / 611
»»

morosito ::

Se splaca sploh upgrade iz 4690k 4.4ghz oc na 3600 ryzen?

Ales47 ::

Vceraj sem dobil X570 Aorus Elite in Ryzen 3700X z Wraith Prism coolerjem. Zdaj pa me nekaj moti in sicer se cooler usaki nekaj sekund zaganja na polno in pol se umiri. to se ponavlja ... tudi ko NE igram igric. zna kdo kaj bi to blo?
Ryzen 7 5800X3D|Aorus X570|16GB KINGSTON DDR4|RTX 3080|250GB SSD Samsung|2TB

FlyingBee ::

Beda od stock hladilnikov, meni na 1600 podobno. A-xmp si vključil? Poskusi najprej prilagoditi krivuljo cpu fana.

FireSnake ::

morosito je izjavil:

Se splaca sploh upgrade iz 4690k 4.4ghz oc na 3600 ryzen?


Splača. To je relativno.
Imaš stare komponente.
Ti nižja poraba in nove komponente, ki so v garanciji, kaj pomenijo?

Kakšne vrste delo opravljaš z računalnikom?
Če igraš igre ... potem se sploh ne splača :D

Ales47 je izjavil:

Vceraj sem dobil X570 Aorus Elite in Ryzen 3700X z Wraith Prism coolerjem. Zdaj pa me nekaj moti in sicer se cooler usaki nekaj sekund zaganja na polno in pol se umiri. to se ponavlja ... tudi ko NE igram igric. zna kdo kaj bi to blo?


Si naložil zadnji BIOS?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

klinker ::

morosito je izjavil:

Se splaca sploh upgrade iz 4690k 4.4ghz oc na 3600 ryzen?


Ce mores vprasat, se ocitno ne splaca :D
Salo na stran, ce vse lavfa ok, nima smisla in pocakas naslednji gen. Zamudu ne bos nic, k vecjem menjal, ko bo res potreba in imel novejso zadevo.
Tej Ryzen 3xxx mi iskreno povedano vedno manj disijo. Prevec nekih napak je prisotnih za moj okus.

Senior Dev ::

Ales47 je izjavil:

Vceraj sem dobil X570 Aorus Elite in Ryzen 3700X z Wraith Prism coolerjem. Zdaj pa me nekaj moti in sicer se cooler usaki nekaj sekund zaganja na polno in pol se umiri. to se ponavlja ... tudi ko NE igram igric. zna kdo kaj bi to blo?

Zakaj je 3700X z X570 jači od 3700X z B450?

D3m ::

morosito je izjavil:

Se splaca sploh upgrade iz 4690k 4.4ghz oc na 3600 ryzen?


Da.

Ales47 je izjavil:

Vceraj sem dobil X570 Aorus Elite in Ryzen 3700X z Wraith Prism coolerjem. Zdaj pa me nekaj moti in sicer se cooler usaki nekaj sekund zaganja na polno in pol se umiri. to se ponavlja ... tudi ko NE igram igric. zna kdo kaj bi to blo?


Posodobi BIOS na F5a.

https://www.gigabyte.com/si/Motherboard...

Posodobi Ryzen chipset.

https://www.amd.com/en/support/chipsets...
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

meho7 ::

Ales47 je izjavil:

Vceraj sem dobil X570 Aorus Elite in Ryzen 3700X z Wraith Prism coolerjem. Zdaj pa me nekaj moti in sicer se cooler usaki nekaj sekund zaganja na polno in pol se umiri. to se ponavlja ... tudi ko NE igram igric. zna kdo kaj bi to blo?

Gres v bios pa si rocno nastimi fan curve. Veliko ljudi pizdi glede tega na r/amd ter r/amdhelp zgleda so tukaj imuni na te zadeve

Bwaze6 ::

Ales47 je izjavil:

Vceraj sem dobil X570 Aorus Elite in Ryzen 3700X z Wraith Prism coolerjem. Zdaj pa me nekaj moti in sicer se cooler usaki nekaj sekund zaganja na polno in pol se umiri. to se ponavlja ... tudi ko NE igram igric. zna kdo kaj bi to blo?


Zen 2 jedra se zelo hitro segrejejo zaradi 7nm proizvodnega procesa in majhnih chipletov, tudi vodno hlajenje pri tem ne pomaga dosti. To kar ti opažaš so kratki skoki temperature, ko procesor pri nizki obremenitvi dvigne napetost, da dvigne jedro na čim višjo frekvenco za kratek čas - najverjetneje zato, da zadosti nazivni boost frekvenci, saj mu med resnim delom, tudi če je obremenitev enonitna, to itak ne rata. Ti procesorji tudi odčitavajo temperaturo izredno blizu hotspotom, tako da temperatura skoči zelo hitro, in posledično hladilnik reagira.

Uporabniki to rešujejo na različne načine. Najbolje je s funkcijo "fan delay / smoothing" v biosu, žal Gigabyte (mislim da edini) te funkcije nima. Druga opcija je, da pogledaš, do katere temperature so ti skoki, nastaviš krivuljo za ventilatorje tako da so do te točke še dokaj tihi, nad tem pa se za večje obremenitve bolj poženejo.

D3m ::

Saj še BIOSa ni posodobil na ABBA. Pa vprašanje, če tudi chipset.

meho7 je izjavil:

Ales47 je izjavil:

Vceraj sem dobil X570 Aorus Elite in Ryzen 3700X z Wraith Prism coolerjem. Zdaj pa me nekaj moti in sicer se cooler usaki nekaj sekund zaganja na polno in pol se umiri. to se ponavlja ... tudi ko NE igram igric. zna kdo kaj bi to blo?

Gres v bios pa si rocno nastimi fan curve. Veliko ljudi pizdi glede tega na r/amd ter r/amdhelp zgleda so tukaj imuni na te zadeve


Na tvoj click bait smo imuni.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

FlyingBee ::

D3m, imaš desktop ryzen sistem?

Vuli ::

Tko tudi meni dela, če pustim vcore na auto, kar pol šopa vcore čez 1.4V v Win, kar prinese tudi kar visoke T. Če pa mu v biosu naštimam vcore 1.25v, nastane popolnoma druga zgodba.
Pa v SIV lahko naštimaš Cpu Temp Interval na +5 Sec.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

D3m ::

FlyingBee je izjavil:

D3m, imaš desktop ryzen sistem?


V podpis poglej.

Mobile Ryzen imam, Zen+
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Ales47 ::

mam najnovejsi bios :)
Ryzen 7 5800X3D|Aorus X570|16GB KINGSTON DDR4|RTX 3080|250GB SSD Samsung|2TB

D3m ::

Kaj pa chipset driver?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Ales47 ::

imam ja... 19.10.16 verzijo
Ryzen 7 5800X3D|Aorus X570|16GB KINGSTON DDR4|RTX 3080|250GB SSD Samsung|2TB

meho7 ::

V biosu si nastimi cpu fan curve.

FlyingBee ::

D3m je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

D3m, imaš desktop ryzen sistem?


V podpis poglej.

Mobile Ryzen imam, Zen+

Torej nimaš.

Fan curve v biosu si naj najprej naštima in poroča.

louser ::

FlyingBee je izjavil:

Beda od stock hladilnikov, meni na 1600 podobno. A-xmp si vključil? Poskusi najprej prilagoditi krivuljo cpu fana.

Meni je stock hladilnik gnal pazi to 8 jeder no R5 1600 na 3.9GHz

FlyingBee ::

Koliko rpm?

louser ::

Nisem meril, gnal v glavnem stock hladilnik je.

Predator X ::

Jst bi zelo rad videl primerjavo intel stock hladilnik oziroma nekaj zelo poceni ~15€ vs amd + stock hladilnik. Za plato mi je vseeno... samo test doseganja turbo frekvenc bi pa lahko naredili.


No sje kmal pride 4000 ryzen. Zen 3 ter 7nm+. Upam na ~5% IPC boosta ter 5-10% višje all core frekvence.

scipascapa ::

CPU-Gerüchte: AMD Ryzen 5 3500X für 140 Euro ab November

Jarno ::

Predator X je izjavil:

Jst bi zelo rad videl primerjavo intel stock hladilnik oziroma nekaj zelo poceni ~15€ vs amd + stock hladilnik. Za plato mi je vseeno... samo test doseganja turbo frekvenc bi pa lahko naredili.

No sje kmal pride 4000 ryzen. Zen 3 ter 7nm+. Upam na ~5% IPC boosta ter 5-10% višje all core frekvence.


Nekateri 15$€ hladilniki so že precej boljši, da o 25$€ ne govorim.
https://www.mimovrste.com/hlajenje-pc/i...

Za ryzene serije 4000 predvsem dodatno upam, da bodo 1-chiplet modeli imeli polnovreden pomnilniški vmesnik.
Prav tako pa energetsko varčnejši chipset.
#65W!

FireSnake ::

Jaz sem za nižjo porabo.
Pasivno hlajenje in neslišne kište.

Milina!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

meho7 ::

D3m ::

Hardware Unboxed:

If that's the Godlike motherboard you got in the review kit, get a retail board Jay. The review version was pre-production and does have issues which have been fixed with the retail version, it you have the little blue diagnostic pins on the rear side of the board it's pre-production.

Also AMD's come out and clearly stated that the working voltage for Zen 2 is 0.2v - 1.5v, so up to 1.5v is perfectly fine. I'm not sure why everyone assumes the voltage parameters for a new process node that we've never used before.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Vuli ::

meho7 je izjavil:


ravno sem gledal. Problem je, da zaradi 1.5V so kar visoke T. in to v idle oz če mal surfaš. Nekateri so rešili, tko da so naštimal offset -0.1 +-.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Izi ::

Tale v gornjem videu ima problem z matično ploščo in ne s procesorjem. Očitno ima MSI zanič BIOS, tisti CPU errorji pa mogoče celo kažejo na defektno matično.

Osebno lahko potrdim, da moj 3600 na ASUS Prime X470-PRO deluje tako kot mora in se pričakuje.
Najvišja možna voltaža je 1,35 V in prek te ne gre NIKOLI. Treba je vedeti, ko si v BIOSu, procesor vedno in ves čas deluje na najvišji možni voltaži. Pri meni v BIOSu ves čas kaže 1,35 V.

Varčevanje se vklopi šele ko prideš v Windows in takrat Ryzen 3600 po potrebi preklaplja med tremi frekvencami.
1. 2200 MHz - 0,95 V (to uporablja ves čas v idle)
2. 3600 MHz - 1,35 V (to je običajno med brskanjem po netu in gledanjem filmov)
3. 4200 MHz - 1,35 V (to je pri full obremenitvi)

Je pa res, da pri največji obremenitvi vseh jeder frekvenca malo pade na se vrti med 4100 in 4120 MHz pa voltaža tudi za malenkost pade na 1,34 V

Ena izjema pri voltaži pa je, če v BIOSu vklopiš PBO (Precision Boost Overdrive). Takrat ASUSov BIOS dvigne najvišjo možno voltažo na 1,45 V. V BIOSu bo tako ves čas kazalo 1,45 V
V Windows z vklopljenim PBO bo Idle še vedno na 2200 MHz - 0,95 V, pod obremenitvijo pa bo voltaža ves čas na 1,45 V.
S PBO se pridobi edino pri obremenitvi enega samega jedra, kjer pri meni PBO uspe overclockati frekvenco do 4350 MHz, ampak pri full obremenitvi vseh jeder, kar je običajno, pa spet pade na okoli 4100 MHz.
V praksi to pomeni, da je PBO praktično neuporaben. Z njim pridobiš samo višje voltaže in višje temperature, zato ga je v BIOSU najbolje pustiti na Avto, kar pri meni pomeni izklopljen. Voltaže pa ti potem nikoli ne bodo šle preko 1,35 V, kar je najvišja default voltaža za Ryzen.

Torej, še enkrat, da ne bo kdo nasedel Intel propagandi.
Ryzeni 3000 delujejo na maksimalno 1,35 V in prek te voltaže ne gredo nikoli razen če overclockaš (ali pa imaš zanič matično).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

opeter ::

klinker je izjavil:

Tej Ryzen 3xxx mi iskreno povedano vedno manj disijo. Prevec nekih napak je prisotnih za moj okus.


Jaz sem zato investiral v 2000 serijo. Zdaj čakam, da mi jo dostavijo. :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

D3m ::

LMAO.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bajsibajsi ()

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

Izi ::

D3m je izjavil:

AMD Ryzen 5 3500X and Ryzen 5 3500 CPU Specifications Leak Out - 6 Cores & 6 Threads For Budget PCs, Tackles The Intel Core i5-9400F

Nice tega v 2 seriji ni bilo.

Se pravi 3500 bo imel praktično enako ceno kot 2600.
Vprašanje kateri bo hitrejši?
3500 - 6/6 3600/4100
2600 - 6/12 3400/3900

2600 ima več niti ampak nižjo frekvenco. V praksi bo 3500 verjetno hitrejši. Če bo ista cena bo torej 3500 boljši nakup in bo prevzel krono P/P zmagovalca od 2600.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

D3m ::

3500 je bolj mišljen za 9400f killerja.

3500x pa za 9600f killerja.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Izi ::

Ja, ampak do sedaj je za Naj Budget procesor veljal 2600. Sedaj bo pa verjetno 3500.

D3m ::

Torej ne bodo več delali 2600.
|HP EliteBook|R5 6650U|

PugPlug ::

Izi je izjavil:

Tale v gornjem videu ima problem z matično ploščo in ne s procesorjem. Očitno ima MSI zanič BIOS, tisti CPU errorji pa mogoče celo kažejo na defektno matično.

Osebno lahko potrdim, da moj 3600 na ASUS Prime X470-PRO deluje tako kot mora in se pričakuje.
Najvišja možna voltaža je 1,35 V in prek te ne gre NIKOLI. Treba je vedeti, ko si v BIOSu, procesor vedno in ves čas deluje na najvišji možni voltaži. Pri meni v BIOSu ves čas kaže 1,35 V.

Varčevanje se vklopi šele ko prideš v Windows in takrat Ryzen 3600 po potrebi preklaplja med tremi frekvencami.
1. 2200 MHz - 0,95 V (to uporablja ves čas v idle)
2. 3600 MHz - 1,35 V (to je običajno med brskanjem po netu in gledanjem filmov)
3. 4200 MHz - 1,35 V (to je pri full obremenitvi)

Je pa res, da pri največji obremenitvi vseh jeder frekvenca malo pade na se vrti med 4100 in 4120 MHz pa voltaža tudi za malenkost pade na 1,34 V

Ena izjema pri voltaži pa je, če v BIOSu vklopiš PBO (Precision Boost Overdrive). Takrat ASUSov BIOS dvigne najvišjo možno voltažo na 1,45 V. V BIOSu bo tako ves čas kazalo 1,45 V
V Windows z vklopljenim PBO bo Idle še vedno na 2200 MHz - 0,95 V, pod obremenitvijo pa bo voltaža ves čas na 1,45 V.
S PBO se pridobi edino pri obremenitvi enega samega jedra, kjer pri meni PBO uspe overclockati frekvenco do 4350 MHz, ampak pri full obremenitvi vseh jeder, kar je običajno, pa spet pade na okoli 4100 MHz.
V praksi to pomeni, da je PBO praktično neuporaben. Z njim pridobiš samo višje voltaže in višje temperature, zato ga je v BIOSU najbolje pustiti na Avto, kar pri meni pomeni izklopljen. Voltaže pa ti potem nikoli ne bodo šle preko 1,35 V, kar je najvišja default voltaža za Ryzen.

Torej, še enkrat, da ne bo kdo nasedel Intel propagandi.
Ryzeni 3000 delujejo na maksimalno 1,35 V in prek te voltaže ne gredo nikoli razen če overclockaš (ali pa imaš zanič matično).


Ne bo popolnoma držalo, moj 2700x je imel občasne skoke tudi na 1,5V+, prav tako testni primerek 3600 (možno, da so po izidu odpravili težavo). Ob dolgotrajni obremenitvi vseh jeder tega pojava ni, gre bolj za situacijo z 1-4 core boostom.
2600 je boljši procesor, sploh, ker ga dobiš že za 100EUR in je dejansko na policah :)) .
-------------------------------------------------------------

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PugPlug ()

DarwiN ::

Jaz imam raje 2600 kot 3500... Tistih dodatnih 6 niti verjetno pride prav čez par let, medtem ko je 10-20% surove moči praktično zanemarljivih.

Danes recimo 4/4 procesorji že pešajo s fps-dropi v nekaterih igrah, medtem ko 4/8 nimajo teh težav.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

klinker ::

D3m je izjavil:

LMAO.


LMAO si ti. Froci orgazmirate na benche, resni decko Opeter pa za svoje delo rabi predvsem zanesljiv sistem, kar X570 + Ryzen 3xxx pac ta trenutek zgleda ni.
Bi mogu kaj kmalu v roke dobit 3700X in X570 Aorus Pro za eno stranko, pa bomo vidli kako se kaj tam obnese.

opeter ::

klinker je izjavil:

D3m je izjavil:

LMAO.


... Opeter pa za svoje delo rabi predvsem zanesljiv sistem, kar X570 + Ryzen 3xxx pac ta trenutek zgleda ni.


Res je, meni se zdi B4xx platforma in 2000 serija bolj dozorela. Sploh z zadnjimi generacijami BIOS-ov.
Predvsem pa v hitrostnem smislu ni toliko razlike, da bi se splačalo vlagat denar v 3000-ko.

Prvotno sem gledal nove 2400G in 3400G. Prvega dobiš za okoli 120 evrov (v tujini še za manj), drugega za okoli 160 evrov. Realno gledano je hitrostna razlika do nekje 15 % in to se mi ne zdi vredno 40-50 EUR razlike.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Dr_M ::

opeter je izjavil:

klinker je izjavil:

Tej Ryzen 3xxx mi iskreno povedano vedno manj disijo. Prevec nekih napak je prisotnih za moj okus.


Jaz sem zato investiral v 2000 serijo. Zdaj čakam, da mi jo dostavijo. :)



AMD tako dela ze od pamtiveka.
Zen je bil bolj bogi, zen+ je bil ze mnogo mnogo boljsi, zen2 je spet precej muhast, zen2+ oz zen3 bo verjetno precej boljsi. Isto smo videli ze npr pri phenomu.

2600 je dobra opcija, ce ti zmogljivost ni prevec pomembna, sama odzivnost pa bo dobra zaradi veliko niti. Sploh pa kombinacija procesorja in kaksne solidne plate ne preseze 250e.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

opeter ::

To je naročena kombinacija:
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

FireSnake ::

@opeter: dober izbor.

klinker je izjavil:

zanesljiv sistem, kar X570 + Ryzen 3xxx pac ta trenutek zgleda ni.


Seveda boš tole podkrepil.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

klinker ::

FireSnake je izjavil:

klinker je izjavil:

zanesljiv sistem, kar X570 + Ryzen 3xxx pac ta trenutek zgleda ni.


Seveda boš tole podkrepil.


What? A res moram, po vseh novickah o nepravilnem delovanju, ki lezijo po netu?
Osebno ti pa lahko kaj podkrepim, ko dobim komponente za stranko. Upam lahko le da bo vse ok, ker so komponente moja izbira :D

FireSnake ::

Tako dolgo je že od novih generacij procesorjev, da je folk že pozabil, kaj so porodne težave.
Če kupiš zadevo takoj, ko pride ven, je pač treba malo pogledati kaj kupiš.

Če pa sodiš po tem, kaj ti gogoduck vrže ven, ko iščeš "Ryzen 3000 težave" je po malo nerodno.

Jaz imam serijo 3000 in ne vem, o kakšni (ne)zansljivosti vi govorite.
Vam je jasen pojem zanesljivega sistema?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

D3m ::

Upam, da ni mislil na mehotov click bait z JayZ in njegovo pre-production Godlike motherboard.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Vuli ::

Tko hudo pa res ni, da bi mu reku nezanesljiv sistem.
BTW, nova beta verzija bios je odzuni.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

FlyingBee ::

Safe bet je 1000 ali 2000 serija in b450 plata za vse povprečne gamerje in semi prosumerje. Neka zlata sredina.

Dr_M ::

Stvari SE premikajo na bolje, ampak ce bi intel naredil tak flop bi ga ze zazgali na grmadi :))

Ryzen 1000 je brez veze, to je tako, kot bi sel kupit novega haswella.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

tikitoki ::

Dr_M je izjavil:

Stvari SE premikajo na bolje, ampak ce bi intel naredil tak flop bi ga ze zazgali na grmadi :))

Ryzen 1000 je brez veze, to je tako, kot bi sel kupit novega haswella.


Spomin zlate ribice? Intel je že precej večje flope postregel.
««
417 / 611
»»