» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
299 / 611
»»

Predator X ::

Trenutno sem imel primer, ko je cel PC RYZEN bil "zalit" (polit s sokom). Zadevo se je spucalo.. no nič posebnega pustilo, da se posuši. Kljub temu, da je uporabnik večkrat hotel prižgati PC nazaj in da potem ni niti mrdnil z ventilatorjem sedaj dela.

Uglavm Ryzen CPu z DDR4 3200CL14.
Hitro sem našel nek config na googlu za rame DDR4 3200 14 14 14 14 28 in zadevo spravil (first gen ryzen) v 5 minutah na stabilen OC XMP 3200CL14 ter 3,9GHz 1.425V. Višje sploh nisme probaval... probal sem z 1.4V za 5 minut primer ter llc load low na 3,9GHz potem sem samo prestavil na 1.425V ter llc load na high ~ 1.35-1.37V full load. Še ni blo crasha.

AapocalypseE ::

Hvala za to zelo koristno informacijo.

Zdaj vemo, da lahko ryzen sistem uporabljamo tudi pod vodo.

Waterproof!

Zgodovina sprememb…

Predator X ::

AapocalypseE je izjavil:

Hvala za to zelo koristno informacijo.

Zdaj vemo, da lahko ryzen sistem uporabljamo tudi pod vodo.

Waterproof!


Huh, to je PC - čist odvisn od sreče in komponent. Je bila pa ravno od GIGA plata, sicer je bila plata brickana, ampak je uspel zalaufat. Prav tako, je en port na grafični začel hecat.

Point je bil easy OC.

Treer ::

ziga1990 je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Sem, samo ti nisi potem. Saj veš, tako kot pri Ryznih, hvalijo 8/16 pa jih ne rabijo pa take fore. Vemo o čem se gre.


Saj so sedaj ze vsi high end procesorji(9700K,9900K,2700,2700X) 8 jederniki pač prišli smo blizu limita pri frekvencah nismo pa blizu limita številu jeder samo naučiti moramo programe in igre da jih izkoristijo

Mhm - "samo" indeed! Tole poslušamo že vse od Phenomov 2 X6 (se pravi skoraj 10 let) in se kar noče in noče uresničit - verjetno zato, ker je paralelizacija tako enostavna...>:D

D3m ::

Ne, da je enostavna. Kdo bo pa potem kupoval HW?

SW mora biti vsaj min. 2 v zaostanku napram HW, da lahko ponudijo kupcu hitrejše komponente za izvajanja operacije.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

FlyingBee ::

Jah, nekak ni vse v paraleliziranju, sigurno bi že pred 10 leti znali nekaj glede tega narediti. Prosumerji bodo še veliko pridobili z več jedri, neka specifična uporaba. Za večino consumerjev pa se bo še največ poznal napredek v IPC, kar pa ga z ZEN2 obljubljajo, več jeder pa bo kot dobra popotnica.

D3m ::

Samo SW ne sme dohiteti HW pa bo za vse dobro.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

D3m ::

AMD Ryzen 3000 Notebooks Now Available - ASUS TUF Gaming FX705 and TUF Gaming FX505 With Ryzen 5 3550H

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-cpu...
|HP EliteBook|R5 6650U|

FlyingBee ::

Škoda, da ne bo zen2, chiplets in mobile gre lepo skupaj, morali bi pohiteti tudi pri mobile cpujih. Kaj pa desktop g serija, verjetno bo 3600g zen+ in ne zen2.

D3m ::

Desktop bo Zen2 samo iGPU se sedaj ne ve zaradi zamude Navi-ja. Hecna poimenovanja imajo za mobile vedno novejši ime a zadnji design.

Važno, da bodo te mobile Zen+ se bo poznalo pri hitrosti napram Zen.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

FlyingBee ::

Ne vem, če tudi za g velja, mogoče bo desktop 3600g zen+, tako kot 2400g ni isto kot recimo 2500 z igpu.

D3m ::

Bom nekaj pogledal.

Evo Bee

https://hexus.net/tech/news/cpu/126623-...
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

klinker ::

Nekaj na tej tabeli ne stima.
R5 in R7, imajo U in H serije enake specse, tudi frekvence, poraba pa 50+% manjsa pri U? Po moje so falili boost frekvence pri U seriji.
Sicer pa hudo. 4/8 @ 4Ghz v laptopu s tako malo porabo in to na 12nm. 2400G v laptopu na 50% porabe :) Po hitri kmecki racunici ene 30% slabsa od mojega dual Xeon WSja, le zre ene 8x manj :)) res sem ze star :D

klinker ::

Se sicer strinjam, ampak ko si student rabis nekaj prenosnega, tako da je treba kak kompromis vzet v zakup. Tudi hladilnik za laptope je precej zazeljen in ce je se laptop ok skonstruiran bo lavfal bp.

klinker ::

Wtf? Glasen je, ko ga obremenis....al ti gejmas tudi med ucenjem in spanjem :D

D3m ::

klinker je izjavil:

Nekaj na tej tabeli ne stima.
R5 in R7, imajo U in H serije enake specse, tudi frekvence, poraba pa 50+% manjsa pri U? Po moje so falili boost frekvence pri U seriji.
Sicer pa hudo. 4/8 @ 4Ghz v laptopu s tako malo porabo in to na 12nm. 2400G v laptopu na 50% porabe :) Po hitri kmecki racunici ene 30% slabsa od mojega dual Xeon WSja, le zre ene 8x manj :)) res sem ze star :D


Niti ne. Boost frekvenca je prava samo je ne bo dolgo vdrževal, ker je limitiran.
|HP EliteBook|R5 6650U|

AapocalypseE ::

Ryzen 2600 @ 3.9GHz

2x8GB 2400MHz CL14 vs. 3400MHz CL16

ziga1990 ::

^^ ma mogoče bi bil boljši test 3200mhz CL14 vs 3200mhz CL16 razlika v ceni je 100€+
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

TOP ::

Uf kolk je Ryzen odvisen od večje frekvence ramov,po teh testih je razlika,res velika.

AapocalypseE ::

ziga, tukaj imaš 2600 s 3000MHz rami CL14 vs. CL15 vs. CL16

Se mi zdi, da ima Ryzen raje višjo frekvenco ramov kot timinge.

Zgodovina sprememb…

Ahim ::

AapocalypseE je izjavil:

Se mi zdi, da ima Ryzen raje višjo frekvenco ramov kot timinge.

Oh noes, cudo nepricakovano?! 8-O

Infinity Fabric bandwidth in latency sta neposredno odvisna (prvi proporcionalno, drugi inverzno proporcionalno) od frekvence RAMa. Od tega je tudi odvisen RAM bandwidth, se pravi skupaj trije faktorji, od katerih prva dva lahko zelo opazno vplivata na delovanje sistema. Tretji je bokj stvar sinteticnih testov, razen ce bi pocel nekaj, kar je bandwidth limited (premetavanje ogromnih kolicin podatkov v RAMu, npr. paralelno racunanje).

Od CAS latency je odvisen samo RAM latency, pa se to zanemarljivo malo (opazno prakticno izkljucno v sinteticnih testih), in cisto nic drugega.

ziga1990 ::

upam da bojo z ZEN 2 popravili občutljivost na Hitrost Rama.

Sicer pa čakamo na DDR5 Samsung je končal z ˝Functional testing˝ končne frekvence DDR5-5500 in DDR5-6400
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

AapocalypseE ::

Ahim, če pa je 3200 CL14 nekaj najboljšega tukaj na forumu...

ziga1990 ::

^^sem jaz tudi mislil ampak če pogledaš razliko med CL14 in CL16 ugotoviš da CL14 ne opraviči razlike v ceni
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

AapocalypseE ::

Čakamo še predatorja, ki je hardcore zagovornik 3200 CL14.

tikitoki ::

On bo priporocil 4400 MHz.

Zgodovina sprememb…

Predator X ::

ziga1990 je izjavil:

^^sem jaz tudi mislil ampak če pogledaš razliko med CL14 in CL16 ugotoviš da CL14 ne opraviči razlike v ceni


Odvisn kako to vzameš.
3200CL16 18 18 38 ~ je nekak kr na max. in je za povprečnega uporabnika super.
3200CL16 16 16 36 je druga stvar. 3466MHz je dosegljivih.
3200CL14 14 14 36 je tud druga stvar. Ta ram se da kr vredu navit in bos dosegel tud 3600CL16 16 16 36 z mal višjo voltažo.

Povprečni uporabnih, ki pa bo samo XMP vklčjmučil bo pa v njegovem primeru ~ DDR4 3200CL14 in CL16 približno enako. Če boš še nastavit timinge in subtiming ročno boš pa pridobil boost s CL14.

Zgodovina sprememb…

FlyingBee ::

AMD spominja na stare dobre čase, ko je bilo treba ročno spreminjat po bios nastavitvah. Samo še odklep s svinčnikom direkt po procesorju manjka.

Treer ::

Haha, ja kot Duron! :)) Sicer pa ja, ta AMD je res tweakers paradise; najprej prava kombinacija cpuja in matične, potem dilema z ramom - ali 3000 cl14 ali 3200 cl 15 ali morda celo all-in in 3466 cl 14 za 200€! Potem po ene treh neuspešnih kombinacijah prvi post - juhej! Nato se začne pa par dnevna disertacija iz navijanja, prilagajanja latenc, zategovanja timingov in subtimingov in bog ve še česa in na koncu če je fortuna naklonjena dosežeš i5 8400 z el cheapo 3000 cl16 ramom! :));(( Amerika, res - majke mi!

TOP ::

Treer je izjavil:

Haha, ja kot Duron! :)) Sicer pa ja, ta AMD je res tweakers paradise; najprej prava kombinacija cpuja in matične, potem dilema z ramom - ali 3000 cl14 ali 3200 cl 15 ali morda celo all-in in 3466 cl 14 za 200€! Potem po ene treh neuspešnih kombinacijah prvi post - juhej! Nato se začne pa par dnevna disertacija iz navijanja, prilagajanja latenc, zategovanja timingov in subtimingov in bog ve še česa in na koncu če je fortuna naklonjena dosežeš i5 8400 z el cheapo 3000 cl16 ramom! :));(( Amerika, res - majke mi!

Ni lih tako,kot si ti opisal,samo pred nakupom moraš obvezno prej izbrat matično in šele potem,pogledat podporo ramov,najbolj sigurno je Gskill ali Corsair moje izkušnje,vse ostalo kubik problemov,ko klikneš XMSP pa ostane na 2400,ti pa maš rame 3200mhz.

TOP je izjavil:

Treer je izjavil:

Haha, ja kot Duron! :)) Sicer pa ja, ta AMD je res tweakers paradise; najprej prava kombinacija cpuja in matične, potem dilema z ramom - ali 3000 cl14 ali 3200 cl 15 ali morda celo all-in in 3466 cl 14 za 200€! Potem po ene treh neuspešnih kombinacijah prvi post - juhej! Nato se začne pa par dnevna disertacija iz navijanja, prilagajanja latenc, zategovanja timingov in subtimingov in bog ve še česa in na koncu če je fortuna naklonjena dosežeš i5 8400 z el cheapo 3000 cl16 ramom! :));(( Amerika, res - majke mi!

Ni lih tako,kot si ti opisal,samo pred nakupom moraš obvezno prej izbrat matično in šele potem,pogledat podporo ramov,najbolj sigurno je Gskill ali Corsair moje izkušnje,vse ostalo kubik problemov,ko klikneš XMPS pa ostane na 2400,ti pa maš rame 3200mhz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

ziga1990 ::

Treer je izjavil:

Haha, ja kot Duron! :)) Sicer pa ja, ta AMD je res tweakers paradise; najprej prava kombinacija cpuja in matične, potem dilema z ramom - ali 3000 cl14 ali 3200 cl 15 ali morda celo all-in in 3466 cl 14 za 200€! Potem po ene treh neuspešnih kombinacijah prvi post - juhej! Nato se začne pa par dnevna disertacija iz navijanja, prilagajanja latenc, zategovanja timingov in subtimingov in bog ve še česa in na koncu če je fortuna naklonjena dosežeš i5 8400 z el cheapo 3000 cl16 ramom! :));(( Amerika, res - majke mi!


Treer kolikor je meni znano moraš tudi na Intelu tweakat RAMe da delajo z pravo frekvenco
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: MostWanted ()

AapocalypseE ::

Samo XMP enablaš in deluje na Intelu.

ziga1990 ::

torej isto kot pri AMD to sem jaz naredil in dela bp
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

AapocalypseE ::

S tem, da pri Intelu boš vklopil XMP na 4266MHz ramu in bo BP delovalo.

Ryzen pa ziher ne.

3200MHz je max. kar bi zaupal ryznu, da bi delovalo BP. Pa še to na Zen+.

Zgodovina sprememb…

ziga1990 ::

men dela na 2933mhz več noče pa če se na glavo postavim
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

strumf666 ::

Men pa 3200 c16 na 1700x pa sploh nisem kompatibilnosti preverjal pred nakupom...
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

TOP ::

strumf666 je izjavil:

Men pa 3200 c16 na 1700x pa sploh nisem kompatibilnosti preverjal pred nakupom...

Kake rame maš.

strumf666 ::

Geil evo x 2x8gb 3200 16-18-18-36
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

TOP ::

Pač sreča če ti delajo na 3200 verjetno so podprti in si mel srečo ali pa so koga uprašal prej.

b3D_950 ::

Kaj pomeni tist EDC v Ryzen Mastru, default je nastavljeno v powerplanu min. cpu state 90%. Je to OK? Potem je konst. na 90%-95% od 125A.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

FlyingBee ::

Matisse 7. julija, to bo prelomni dogodek.
https://hothardware.com/news/amd-ryzen-...

strumf666 ::

TOP je izjavil:

Pač sreča če ti delajo na 3200 verjetno so podprti in si mel srečo ali pa so koga uprašal prej.

Nekaj sreče vsekakor, niso na QVL-ju niti nisem nobenega spraševal katere rame vzet.
Marsikdo z Ryznom ima probleme z rami, ni pa to pravilo.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Predator X ::

FlyingBee je izjavil:

AMD spominja na stare dobre čase, ko je bilo treba ročno spreminjat po bios nastavitvah. Samo še odklep s svinčnikom direkt po procesorju manjka.


Enako velja za intel.

Za CL14 so timingi pravilno nastavljeni samo 14 14 14 14 34... subtimingi so pa druga stvar. Ubistvu je intel še slabši glede subtimingov, pri višjih frekvencah so zelo "spuščeni". Sicer pa to ni odvisno od AMDja ali Intela temveč od proizvajalcev matičnih in njihovih biosov.

strumf666 je izjavil:

TOP je izjavil:

Pač sreča če ti delajo na 3200 verjetno so podprti in si mel srečo ali pa so koga uprašal prej.

Nekaj sreče vsekakor, niso na QVL-ju niti nisem nobenega spraševal katere rame vzet.
Marsikdo z Ryznom ima probleme z rami, ni pa to pravilo.


Nekateri so dobili zelo slab primerek.
Drugi imajo probleme pa samo zaradi nevednosti, matične plater ter podpore.

Zame 3200MHz ni bil nikoli problem, tudi hynix die (die) na ryzen 1000 serijah.

Zgodovina sprememb…

AapocalypseE ::

Kupiš 3200MHz ali bilokatere druge rame in mora zadeva delat tako, da samo XMP enablaš in to je to. Vse ostalo je k....

FlyingBee ::

Še to ne bi smelo biti, le plug and play.

Predator X ::

AapocalypseE je izjavil:

Kupiš 3200MHz ali bilokatere druge rame in mora zadeva delat tako, da samo XMP enablaš in to je to. Vse ostalo je k....


Ne, ne dela enostavno ne dela! Pejt probat na intelu ali AMDju vsak XMP ti lahko povzroči težave.

Streetracer, tebi se vidi, da več kot 115X in verjetno več kot 1 config sploh nisi sestavil... na x99 je bilo kr težavno dosečt 3200MHz DDR4 medtem ko x399 sploh ni bilo take panike.

Rabš neko plato kjer je preizkušeno, da dela 3200MHz 2x XGB config ( SR ).

Jaz osebno nisem imel z ryzeno težav za 3200MHz... pojavile so se pri 3466MHz ali več. Vseeno pa ima nekdo lahko težave že pri 2666MHz. Enako velja za intel... samo intel se je kr znašel in bolj kot ne ni OCja, če ni Z plata. Probaj pri intelu uporabit XMP na 60€ plati pa še OC cpuja, da te vidimo kako boš vesel. Dokler pa kupiš Z plato za 120-130€ in to primerjaš z 60€ vredno...

FlyingBee je izjavil:

Še to ne bi smelo biti, le plug and play.


Temu se reče "konzola"!?!

Zgodovina sprememb…

AapocalypseE ::

Kako veš kaj sem jaz sestavil?

Ryzen sistema še res nisem, ampak Intel sisteme pa sem za druge in je vedno delalo tako kot treba.

Itak pa, da kupiš Z plato, ker drugače ni OC.

Se strinjam s tabo Bee, da bi moralo delat plug and play.

Zgodovina sprememb…

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

TOP je izjavil:


Ni lih tako,kot si ti opisal,samo pred nakupom moraš obvezno prej izbrat matično in šele potem,pogledat podporo ramov,najbolj sigurno je Gskill ali Corsair moje izkušnje,vse ostalo kubik problemov,ko klikneš XMSP pa ostane na 2400,ti pa maš rame 3200mhz.


Kaj pa je tako, kot on bluzi?
Jaz sem kupil "nekompatibilne" RAMe, pa vse špila v nulo. Ne vem, od kje jim vir informacij, kako je treba tweakat :D

Prenosniki počasi kapljajo:
https://www.anandtech.com/show/13957/th...

Jaz ga bom menjal, ko bo nekaj močnega na 7nm notri in 17' monitor.
Da ga lahko uporabim še za delo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

AapocalypseE ::

Jaz nisem nikoli gledal kompatibilnost ramov na spletni strani od osnovne plošče.

Vedno kaj sem dal noter je delalo BP.

Zgleda zato, ker so bili Intel sistemi.
««
299 / 611
»»