» »

SpaceX reusable rockets

SpaceX reusable rockets

Temo vidijo: vsi
««
53 / 101
»»

BigWhale ::

vostok_1 je izjavil:

Za Falcon 1 si že povedal, da uporabljajo standard opremo, ki jo lahko kupim z dvema mailoma.


Zlo nerad se zatekam k ad-hominem, sam ce clovek ne zna brat, pa pac ne zna brat. Dej se enkrat preberi in probaj razumet kaj sem napisal. Ker nikjer nisem napisal, da uporabljajo standardno opremo, ki jo lahko kupi vsak.

vostok_1 je izjavil:

Glede raketne tehnologije. Da, ne more vsak. Prej treba licencirat. Če si podjetje, ki se s tem ukvarja, zaprosiš na njihovem ministrstvu in se zavežeš k določenim pogojem. Ni to neka stvar, ki jo mora papež beatificirat.


Ne, mal tezji je. V nekaterih primerih mora clo oba doma parlamentov te reci odobrit in se predsednik drzave. :>

perci ::

Lej bw, tako kot lahko centriguge za bogatit uran kupis v merkurju, lahko tele zadeve pa v bibgangu. V najslabsem primeru se zapeljes do jerovsek computers kjer majo na lagerju ponavad.

BigWhale ::

PS: Evo, sem nasel. Tle tip, ki je dizajniral arhitekturo za F9 flight computer, pravi, da se pri F9 ne uporablja COTS x86 in PC/104 boardov.

https://www.reddit.com/r/spacex/comment...

vostok_1 ::

imagodei je izjavil:

Ne vem. Mislim, da je bilo tle kar dost jasno, niti ne samo med vrsticami, da ne gre za "ali lahko to kupi vsak, ki se s takimi rečmi ukvarja", ampak prav direkt a to lahko kupi vostok, Okapi, Kit, imagodei - že danes, če ponudi proizvajalcu dost denarja.

Ker, tko kot je TESKAn nakazal mal višje, če v poved zapišeš dovolj ČE-jev, potem pod temi posebnimi pogoji valjda lahko kupi vsak.


Ni stvar v denaru. Za velik denar ti seveda vse custom naredijo.
Gre za existing komponente, ki jih adaptirajo.

BigWhale je izjavil:

PS: Evo, sem nasel. Tle tip, ki je dizajniral arhitekturo za F9 flight computer, pravi, da se pri F9 ne uporablja COTS x86 in PC/104 boardov.

https://www.reddit.com/r/spacex/comment...


I'm a SpaceX engineer and that man is lying!
Skratka, kredibilnosti zaenkrat 0.

Ampak tudi če, to še vedno ne pove to what extent. In kaj pomeni architecture? So dizajnirali in naročili kar svoj silicij?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

perci ::

vostok, dej povej kaj bi ti sploh rad dokazal? da je vesoljski posel danes piece of cake?

da bi morali imet vse komande na touchscreenih?

TESKAn ::

Hoče dokazat, da ma pojma. Kar me spomni na tisto anekdoto o golobu...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

vostok_1 ::

perci je izjavil:

vostok, dej povej kaj bi ti sploh rad dokazal? da je vesoljski posel danes piece of cake?

da bi morali imet vse komande na touchscreenih?


Zgolj to, da jaz ali ti lahko dobiva podobne komponente kot jih uporablja SpaceX, brez da si včlanjen v Apollo program.

In ja. Z moderno tehnologijo je space postal znatno lažji. Toliko, da podjetja ki pošiljajo reči v orbito rasejo kot gobe po dežju.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

vostok_1 je izjavil:


I'm a SpaceX engineer and that man is lying!
Skratka, kredibilnosti zaenkrat 0.

Ampak tudi če, to še vedno ne pove to what extent. In kaj pomeni architecture? So dizajnirali in naročili kar svoj silicij?


Ta tip pove vec smiselnih zadev v tistih nekaj postih, kot ti. Vse kar vemo je to, da uporabljajo bojda uporabljajo x86 arhitekturo in vsaj nekatere stvari so COTS. Kaj tocno pa ne vemo. Ce so videli potrebo po svojem ICju so ga najbrz dali narediti ampak po mojem ni blo treba.

vostok_1 ::

Pa ti pravim, da tam notri so zagotovo pretežno serijske reči, četudi ne ravno mass market serijske.
In stvari, ki niso zaščitene pod DOD lahko kupiš, če si podjetje, brez večjih težav.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

No ampak jest pravim, da ti nimas prav. Imam pa jaz bolj prav, ker sem starejsi in lepsi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

WarpedGone ::

Točno tako.

Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

WarpedOne, mors se nucit razumeti kaj so cinizem, mockery in sarkazem.

WarpedGone ::

Ti pa, da ga lahko uporablja tudi kdo drug poleg tebe.
Zbogom in hvala za vse ribe

7982884e ::

glede rusov in sojuzov:

https://arstechnica.com/science/2019/03...

nek ruski strokovnjak za vesolje je dobro povzel situacijo. do zdaj so na leto pokasirali 400 milijonov za izstreljevanje tujih astronavtov, s cimer so financirali prakticno vse stroske; bili so prakticno odvisni od prihajajocega denarja in niso imeli nobene posebne potrebe po kakrsnemkoli razvoju. zdej, ko se pa situacija obraca, oa ne vejo tocno, kaj bi, razen tega da na ISSju ne dajo dovoljenja Crew Dragonu za docking in se grejo stvari kot so posiljanje svojega kozmonavta v ruski sektor, ces da je nevarnost trka Dragona s postajo.

BigWhale ::

A rabijo dovoljenje za docking tudi od rusov? Saj naceloma imajo svoja dva docking porta. Oziroma tri, ampak en je zaseden s povezavo z ruskim delom postaje.

BigWhale ::

In other news, cez 20 minut zaprejo hatch na Crew Dragonu. Upam, da so prej dobr pregledal Ripley in jo x-rayal. Da nau pol kak 'ups'. :D

PS: Undock jutri ob sedmih zjutraj in splashdown ob 12:30.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

BigWhale ::

Zero-G indikator bo ostal na ISS. En instrument vec, ne bo skodil.

7982884e ::

BigWhale je izjavil:

A rabijo dovoljenje za docking tudi od rusov? Saj naceloma imajo svoja dva docking porta. Oziroma tri, ampak en je zaseden s povezavo z ruskim delom postaje.

ne, ampak oni jim ga takrat niso dali (nimajo pa rusi glavne besede, ker se niso dockali v njihovem segmentu)

BigWhale ::

Renetry burn je ze na polovici. Vsega skupaj traja nekaj vec kot 15 minut.

lynxslo5 ::

Padala so se odprla in Dragon je pristal na vodi. Čestitke Musku in SpaceX.

WallSreet ::

Izjemno. Komaj čakam naslednje polete! Mimogrede mi zna kdo razložiti (glede nato, da sem prebral da bi se lahko kapsula uporabljala večkrat) koliko časa potrebujejo da jo ponovno usposobijo? Oziroma kdaj bo zmaj ponovno pripravljen za let? Ali bodo pri tistem drugem poletu v poletju uporabljali to isto kapsulo ali bo šlo za povsem novo?

BT52 ::

@Wall

Potrjeno, da bodo ponovno uporabili tega Dragona za Demo 2. Torej za MaxQ abort test bodo delno uporabili tole kapsulo. Še dodatno za DEMO 2 ni še jasno ali bodo ponovno uporabili kateri booster, ker v bistvu bo verjetno šel ob tem silnem abortu na pra faktorje...

Za prihodnost bodo pa zaeenkrat za človeške polete uporabljali vedno nove kapsule in boosterje. Načeloma pravi Musk, da bodo istreljene kapsule obnovili in jih uporabili pri tovornih misijah. Enako velja za boosterje. NASA in SpaceX pa bosta definitivno delala na tem v prihodnosti, da mogoče pošiljajo ljudi tudi na obnovljenih delih F9 rakete in kapsulah. Pač 1 se mora F9 sys dokazat, ter potem bodo verjento tudi dobili kaki certifikat za "reusability parts".

WallSreet ::

BT52 je izjavil:

@Wall

Potrjeno, da bodo ponovno uporabili tega Dragona za Demo 2. Torej za MaxQ abort test bodo delno uporabili tole kapsulo. Še dodatno za DEMO 2 ni še jasno ali bodo ponovno uporabili kateri booster, ker v bistvu bo verjetno šel ob tem silnem abortu na pra faktorje...

Za prihodnost bodo pa zaeenkrat za človeške polete uporabljali vedno nove kapsule in boosterje. Načeloma pravi Musk, da bodo istreljene kapsule obnovili in jih uporabili pri tovornih misijah. Enako velja za boosterje. NASA in SpaceX pa bosta definitivno delala na tem v prihodnosti, da mogoče pošiljajo ljudi tudi na obnovljenih delih F9 rakete in kapsulah. Pač 1 se mora F9 sys dokazat, ter potem bodo verjento tudi dobili kaki certifikat za "reusability parts".


Lep povzetek hvala

Invictus ::

Najbolj zanimiv bo test, ko bodo razgnali Falcon 9 med letom in testirali escape mode Dragon 2...

Naj bi bil test letos...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hammock ::

Invictus je izjavil:

Najbolj zanimiv bo test, ko bodo razgnali Falcon 9 med letom in testirali escape mode Dragon 2...

Naj bi bil test letos...

Dejansko razstrelili ga bodo? Sem mislil da samo ugasnili in nato pristali z njim.

Invictus ::

Tako sem zasledil v enem videu... Ampak več ne vem, kot to in da bo to letos...

Evo našel...

http://www.parabolicarc.com/2018/11/28/...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jb_j ::

Invictus je izjavil:

Tako sem zasledil v enem videu... Ampak več ne vem, kot to in da bo to letos...

Evo našel...

http://www.parabolicarc.com/2018/11/28/...


V bistvu bodo testiral soyuzov način reševanja, v primeru napake.
Ali bodo razstrelil raketo ko bo kapsula še na njej?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

Pac-Man ::

Ničesar ne bodo razstrelili.

Pri max q, ko je raketa pod največjo aerodinamično obremenitvijo, bodo prižgali SuperDraco motorje in če bo šlo vse po načrtih, bo kapsula ušla raketi. Na papirju v najbolj shitty trenutku za tako operacijo.

Max q @ Wikipedia
SuperDraco @ Wikipedia

It was announced in May 2014 that the flight-qualified version of the SuperDraco engine is the first[clarification needed] fully 3D printed rocket engine. In particular, the engine combustion chamber is printed of Inconel, an alloy of nickel and iron, using a process of direct metal laser sintering, and operates at a chamber pressure 6,900 kilopascals (1,000 psi) at a very high temperature.[clarification needed] The engines are contained in a printed protective nacelle to prevent fault propagation in the event of an engine failure.[1][16][17]

The ability to 3D print the complex parts was key to achieving the low-mass objective of the engine. According to Elon Musk, "It’s a very complex engine, and it was very difficult to form all the cooling channels, the injector head, and the throttling mechanism. Being able to print very high strength advanced alloys ... was crucial to being able to create the SuperDraco engine as it is."[18]

The 3D printing process for the SuperDraco engine dramatically reduces lead-time compared to the traditional cast parts, and "has superior strength, ductility, and fracture resistance, with a lower variability in materials properties."[6]

According to Elon Musk, cost reduction through 3D printing is also significant, in particular because SpaceX can print an hourglass chamber where the entire wall consists of interval cooling channels, which would be impossible without additive manufacturing.[19]
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pac-Man ()

BT52 ::

Mislim, da bo raketo razgnalo, ko bo šla kapsula stran. Tisti 2 stage ring bo po mojem napkin calc takoj zajel okoli PAR 8000 ton pritiska. Ni šanse da tole zdrži.

 Kolko vem so opustili  2nd stage recovery. Tako verjetno nimajo kake zascine pod pokrovom, ki sluzila kot aero  konica.

Kolko vem so opustili 2nd stage recovery. Tako verjetno nimajo kake zascine pod pokrovom, ki sluzila kot aero konica.



Vprasanje tudi kako se bo seperacija odrazila na aerodinamiki spodnjega dela. Že če raketa malo zaniha pod kotom jo bo zaradi bočnih sil izven parametrov tudi razgnalo. Vprašanje, če se jim splača delat raziskavo in rešit booster. V končni fazi je življenje posatke na 1 prvem mestu. Verjetno naredijo abort MECO sekvenco, ter sprožijo tele mini rakete na Dragonu. Potem pa daljinsko rastrelijo 1 in 2 stopnjo, pa basta.

Namreč v resni situaciji bo prišlo v primeru aborta do napake rakete in je reševanje vse drugo razen posatke po mojem mnenju nevarno in mogoče malce neodgovorno.

Ne moremo pa tole primerjat z tistim Blue Shepardom in njihovim abort uspehom, ko so rešili vse od boosterja in kapsule. Tam imajo sile za skoraj eno magnitudo manjše.

Invictus ::

BT52 je izjavil:

Mislim, da bo raketo razgnalo, ko bo šla kapsula stran. Tisti 2 stage ring bo po mojem napkin calc takoj zajel okoli PAR 8000 ton pritiska. Ni šanse da tole zdrži.

Če bi kdo prebral kaj piše na linku, ki sem ga objavil, je tam navedeno točno to...

Ena lepa eksplozija bo :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Ce delas abort je slo nekaj resno narobe in kakrsnokoli razmisljanje o resevanju se cesa drugega kot kapsule s posadko, je neumnost. Poleg tega pa, ja, ze sam abort v normalnem letu je destruktivna operacija.

Zlo verjetno je tudi, da v trenutku aborta posljejo range safety self destruct, ker v nobenem primeru noces imeti na pol pokvarjene rakete, ki leti v neko nedefinirano smer. :)

Invictus ::

BT52 je izjavil:


Ne moremo pa tole primerjat z tistim Blue Shepardom in njihovim abort uspehom, ko so rešili vse od boosterja in kapsule. Tam imajo sile za skoraj eno magnitudo manjše.

Seveda ne, saj gre Blue Shepard samo do 100km in so hitrosti ter obremenitve manjše...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TESKAn ::

Kako je bil narejen računalnik za Apollo:
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Pac-Man ::

Starship prototip je v Texasu in zgleda...čudno.

Tale snema z dronom



tale pa s tal



še en s potencialnimi rednimi updejti



in 2 prispevka iz poročil





Nisem še pogledal, lahko kvasijo bedarije.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pac-Man ()

Pac-Man ::

Zanimivo.

The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

BigWhale ::

Mal starejsi video, je pa fajn za pogledat, ker veliko ljudi misli, da je pac vsaka raketa za vse dobra. :)

DarkSite ::

 Raptor je prispel

Raptor je prispel

vostok_1 ::

That's pretty.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

WallSreet ::

Za tiste ki se na te stvari spoznate. Ali dejansko obstaja možnost da bo Space X, ljudi na Mars poslal že leta 2024?

Na njihovi uradni strani so zapisali takole:

Our aspirational goal is to send our first cargo mission to Mars in 2022. The objectives for the first mission will be to confirm water resources, identify hazards, and put in place initial power, mining, and life support infrastructure. A second mission, with both cargo and crew, is targeted for 2024, with primary objectives of building a propellant depot and preparing for future crew flights. The ships from these initial missions will also serve as the beginnings of the first Mars base, from which we can build a thriving city and eventually a self-sustaining civilization on Mars.

Ali je to dejansko možno? Čez 5 let? Tukaj se pa celo meni zdi nerealno, čeprav je Space X vedno ahead of schedule se mi vseeno zdi 2024 nerealen datum. Ali se vendarle motim?


Nikec3 ::

Za tiste ki se na te stvari spoznate. Ali dejansko obstaja možnost da bo Space X, ljudi na Mars poslal že leta 2024?

Ne
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

7982884e ::

ce bo do 2034, bom presenecen.

imagodei ::

Musk itak šteje marsovska leta, ne zemeljskih.
- Hoc est qui sumus -

BigWhale ::

WallSreet je izjavil:

Za tiste ki se na te stvari spoznate. Ali dejansko obstaja možnost da bo Space X, ljudi na Mars poslal že leta 2024?


Ne. Trenutno nimajo rakete, ki bi lahko malo vecji tovor ponesla proti Marsu. Falcon Heavy ima v teoriji nosilnost 16t do Marsa. Prazen Crew Dragon ima maso skoraj 10t.

WallSreet je izjavil:


Tukaj se pa celo meni zdi nerealno, čeprav je Space X vedno ahead of schedule se mi vseeno zdi 2024 nerealen datum. Ali se vendarle motim?


Ok, niso glih ahead of schedule. Trenutno jim vsi programi zamujajo. To sicer ni nic katastrofalnega ampak niso pa ahead of schedule. :)

Do 2024 imajo se dva ugodna termina za izstrelitev rakete proti Marsu. Prvi je malo pred 2020 naslednji pa malo pred 2023. Starship je trenutno se v obliki malo vecjega vodnega stolpa, brez motorjev, nekje v Teksasu.

Za Falcon 9, ki je ze preizkusena raketa in jo znajo sestaviti, potrebujejo tri mesece. Starshipa pa sploh se nimajo. Do 2020 dvomim, da bodo sploh uspeli izstreliti v LEO in pristati. Morda jim uspe do 2023. Ce se vmes kaj ne zalomi.

7982884e ::

jaz bom zelo, zelo presenecen, ce bo starship kdajkoli v naslednjih 10 letih uspel*

*uspel = komercialen uspeh, vec kot 2 komercialni izstrelitvi letno, pokriti stroski razvoja in operacij v nekaj letih, pa seveda da stvar ni se nadalje downscalana (in po moznosti zgolj delno reusable)

vostok_1 ::

Ni pogoja.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

Komercialni uspeh je nekaj povsem drugega. O tem raje sploh ne razmisljam. :)) Ne bi imel nic proti, ce bi ameriska administracija zacela s sajtrgo vozit denar SpaceX, namesto, da ga z lopato mece v pec.

Invictus ::

WallSreet je izjavil:

Za tiste ki se na te stvari spoznate. Ali dejansko obstaja možnost da bo Space X, ljudi na Mars poslal že leta 2024?

Nočem biti pesimist, ampak bi pa rad to doživel...

7982884e je izjavil:

jaz bom zelo, zelo presenecen, ce bo starship kdajkoli v naslednjih 10 letih uspel*

Uspeh bo že sama izstrelitev starshipa...

Cel kup novosti za katere ne vemo ali bodo delovale...

Sploh hlajenje ob vstopu v atmosfero...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Okapi ::

BigWhale je izjavil:

Komercialni uspeh je nekaj povsem drugega. O tem raje sploh ne razmisljam. :)) Ne bi imel nic proti, ce bi ameriska administracija zacela s sajtrgo vozit denar SpaceX, namesto, da ga z lopato mece v pec.

Me ne bi nič presenetilo, če bo Musk potovanje na Mars preložil za nedoločen čas in v naslednjih 10+ letih raje sodeloval z Naso pri ponovnem osvajanju Meseca. Kaj drugega v tem času ni uresničljivega.

BigWhale ::

To je nekaj kar bi blo zlo realno in s strani SpaceX zelo smiselno.

Trenutno ima NASA mal problema, ker bodo verjetno ostali brez precej budgeta in bodo nehali razvijati SLS. Oziroma, kolikor sem razumel, bodo razvili samo Block 1. Kar pomeni, da nimajo vozila za Orion spacecraft. Oziroma, da ga nihce nima.

Orion je pet metrski in ne pase niti na Falcon-a. Falcon Heavy bi bil sicer v teoriji ok za Orion, glede na nosilnost.

vostok_1 ::

Čemu delat velike module, če pa bi lahko za mars komot naredili, specializirano sestavljanko, ki bi delovala kot trajekt do marsovske orbite.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()
««
53 / 101
»»