» »

Project Ara ali modularni pametni telefon gre na test v Portoriko

1
2
»

hojnikb ::

še bolj kot sama modularnost me zanima, kako bodo to rešl softwaresko. Pri PCjih lahko brez problema menjaš več komponent brez installa. Pri androidu pač ne, ker je vse zapečen v rom..
#brezpodpisa

kpkp ::

PrimozR je izjavil:

kpkp a fiksiranje je pa že na dvojki s temi semi-permanent elektromagneti? Konektor na dnu modula? A ni že zdaj na stranici? Čeprav TBH bi konektor skoraj raje videl kar na okvirju.

Mislim, da je. Sicer niso še dosegli željene moči, tako da na temu še aktivno delajo. So pa magnete preselili iz modulov v okostje (oz bodo to naredili v S3, nisem 100%), ker so se razvijalco modolov pritoževali, da magneti vzamejo preveč prostora.
 Spiral 2: Podatkovni in napajalni konektorji so na dnu, na strani pa maget

Spiral 2: Podatkovni in napajalni konektorji so na dnu, na strani pa maget


V spiral 3 se bo to spremenilo, tam kjer je sedaj 12pinov bodo 4 induktivni padi, napajanje pa se bo preselilo na stranico k magnetom. Upam, da bodo kmalu objavili video konference, saj slika pove več kot moje mučenje.

hojnikb je izjavil:

še bolj kot sama modularnost me zanima, kako bodo to rešl softwaresko. Pri PCjih lahko brez problema menjaš več komponent brez installa. Pri androidu pač ne, ker je vse zapečen v rom..

Nisem tega ravno podrobno spremljal, vendar če te zanima bo v roku 14 dni fork objavljen na githubu pa si lahko pogledaš.
Specifični gonilniki se bodo namestili preko playstora + generični ki so v Linux jedru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

Pithlit ::

PrihajaNodi je izjavil:

Vecina vzame raje novega ko se "postara".

Večina ne menja komponent zato ker je treba šraufat pa s kabli se jajcat (tud če je trotl ziher je to za rajo še vedno prevelik zalogaj). Al pa nekoga za to plačat. Prekomplicirano.

Kle maš pa v bistvu samo 'point&click'. Nobenga šraufanja, nobenih kablov, nič. Pa še hotswap je. U bistvu je enostavneje zamenjat modul kot telefon na usb priklopit (za polnit).

Glede prodaje pa dejmo počakat da zadeva sploh na trg pride preden začnemo sodit o tem kolk se kaj splača al ne.
Life is as complicated as we make it...

PrihajaNodi ::

Kaj pa vem, bi se tebi dalo jajcat se zaradi 720 p vs 1080? Meni osebno ne, ker se mi fučka za super duper kvaliteto sliko.

Vprašanje je kdo jim bo izdeloval dele? Bodo kamere recimo sonjeve ali pa bos imel izbiro carl zeis?

Ideja kot rečeno je super, ker bo veliko manj odpadka, še bolj bi bilo če bi se stare dele dalo popraviti. Ampak preprosto ne more zaživeti zadeva v praksi, že zaradi samega ohišja in dizajna, ki je včasih bistven za nakup, še posebno pri flashgipsih. In ker se folk vsega naveliča se mu ne bo zdelo smiselno sploh menjati določenega modula pač pa bo raje menjal komplet. Tako jaz vidim množico zakaj vzame nov model super duper telefona, čeprav mu stari dobro služi. Kapitalistična logika.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Kaj pa vem, bi se tebi dalo jajcat se zaradi 720 p vs 1080? Meni osebno ne, ker se mi fučka za super duper kvaliteto sliko.
Ja pač zamenjaš pa tisto za kar se ti ne fučka.

Pithlit ::

PrihajaNodi je izjavil:

Kaj pa vem, bi se tebi dalo jajcat se zaradi 720 p vs 1080?

Jajcat? 2s cajta? Snameš en zaslon, daš druzga gor? Nobenih šraufov, nobenih kablov... samo 'klik'. Kje je kle jajcanje?

PrihajaNodi je izjavil:

Meni osebno ne, ker se mi fučka za super duper kvaliteto sliko.

Tebi ne. Meni ne. Komu drugmu pa. Bi pa verjetno hitro zamenjal wifi G modul za AC, ane?

PrihajaNodi je izjavil:

Vprašanje je kdo jim bo izdeloval dele? Bodo kamere recimo sonjeve ali pa bos imel izbiro carl zeis?

Jah dejmo počakat da vsaj ta test opravijo ane. Al je treba že zdej špekulirat pa neke pogoje postavljat? Module bo verjetno lahko delal glih vsak ki bo to hotel. Če ne drugač pa prek kikstarterja... goat mug modul!
Life is as complicated as we make it...

Tomas 33 ::

Kaj pa vem, bi se tebi dalo jajcat se zaradi 720 p vs 1080? Meni osebno ne, ker se mi fučka za super duper kvaliteto sliko.


Potrebe so različne. Eni hočejo dober zaslon, drugi kamero z veliko MP, tretji daljšo avtonomijo,...

Trg pametnih telefonov je omejen na resolucijo zaslona, kamero z 8 ali 13 MP, kar pa se ostalega tiče ni bistvenih razlik.
Baterija ti pa itak zdrži en dan.

Še pred petimi leti si lahko na trgu izbiral različne telefone, med tem, ko danes samo različne proizvajalce in iste telefone.

Pithlit ::

No no... maš tud pametne telefone k jim baterija zdrži po par dni. Evo ti modul. Poznam kar nekaj folka k bi to zagrabli.
Life is as complicated as we make it...

PrihajaNodi ::

Baterijo se da že sedaj menjati. In kdo jih menja?

hojnikb ::

redkokdo, ker ko je švoh, že menjaš telefon..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrihajaNodi ::

hojnikb je izjavil:

redkokdo, ker ko je švoh, že menjaš telefon..



Vidiš o tem govorim. Potem se znuca še ohišje, ekranček, software postane bugast in potem se menja. Enako kot da rečemo zakaj ljudje ki želijo čisti android ne delajo roota. Princip je podoben.

darkolord ::

Imam 3 leta staro Lumio 800 s kul ekrančkom, kul fotoaparatom, baterija drži dovolj, deluje hitro in tekoče. Menjal ga bom, ko ga bom razbil (manj verjetno) ali ko bom potreboval novejši OS, ki na tem modelu ne teče zaradi starejšega chipseta.

Če bi lahko menjal samo chipset (za npr. 10 eur), bi bi bil s tem čisto zadovoljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

PrimozR ::

Pithlit je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Vecina vzame raje novega ko se "postara".

Večina ne menja komponent zato ker je treba šraufat pa s kabli se jajcat (tud če je trotl ziher je to za rajo še vedno prevelik zalogaj). Al pa nekoga za to plačat. Prekomplicirano.

Kle maš pa v bistvu samo 'point&click'. Nobenga šraufanja, nobenih kablov, nič. Pa še hotswap je. U bistvu je enostavneje zamenjat modul kot telefon na usb priklopit (za polnit).

Glede prodaje pa dejmo počakat da zadeva sploh na trg pride preden začnemo sodit o tem kolk se kaj splača al ne.

V bistvu je to pri PC-jih res, nadgradnje so redkost. Jaz bi z veseljem nadgradil še marsikaj, pa ne morem. Z 2 GB RAMa in single core celerona sem šel na 6 GB in dual core C2D ter nato še na quada in 8 GB RAMa. Zdaj je pa plata maxed out. Preostane mi samo in le nov PC. Ta bo pa že v štartu tako zastavljen, da se ga bo spet nadgradilo v celoti (quad in 32 GB RAMa).

hojnikb ::

> Ta bo pa že v štartu tako zastavljen, da se ga bo spet nadgradilo v celoti (quad in 32 GB RAMa).

lahk pa razkiraš in greš na 2011-3... 128G in octa core ;)
Sigurno bolj "trdoživo" kot kak 1150/1151

Čeprav... Še vedno čakam, da PC svet reče adijo zastareli arhitekturi čipsetov in se premakne v system-on-chip. Tako bi lahko imel eno plato v teoriji precej dalj časa...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Pithlit ::

PrihajaNodi je izjavil:

Baterijo se da že sedaj menjati. In kdo jih menja?

Kolk telefonov pa ima možnost izbire med 2000mah, 4000mah pa 6000mah?
Life is as complicated as we make it...

PrihajaNodi ::

Pithlit je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Baterijo se da že sedaj menjati. In kdo jih menja?

Kolk telefonov pa ima možnost izbire med 2000mah, 4000mah pa 6000mah?



Kje pa obstaja 4000 MAH ali 6000 MAH baterija? Razen pro kitajcih, kjer dobiš dve če ena crkne.

Brane22 ::

Pithlit je izjavil:

Tomas 33 je izjavil:

Pa ne pozabimo, kakšen napredek je povzročil IBM s predstavitvijo modularnega modela računalnika PC.

Saj takrat smo tudi imeli razne nodije ki niso hotli zastopit zakaj je modularnost dobra.


Saj takrat so imeli ti nodiji prav.

Vzemi enega od teh PCjev, nato pa zraven njega postavi recimo Amigo. Ali Atari ST. Ko noč pa dan.

PC ni zmagal zaradi modularnosti ampak zaradi IBMove odprte licence, ki so jo pograbili kitajci.

Tule je ta ekostistem že odprt, vsaj kar se proizvajalcev tiče. Ponujajo pa modularnost, za katero ni čisto jasno, čemu naj bi v praksi služila.

Pithlit ::

Jaz sem pa mislila da se o možnostih modularnih telefonov pogovarjamo. Ti trdiš da to je že.
Life is as complicated as we make it...

FX6300B ::

sej je sam trenutno se še ne prodaja :D drgač pa glejte to bo neki ful kul zato ker ti ni treba za vsak drek menat stran fona pač enim je všeč drugi pa mate preveč dnarja pa rajš kupte nov fon čeprav stari še vedno dela tako kot nov sam.vse skp je brezveze(nov telefon) k ti zvočnik crkne na servisu računajo dvojno ceno telefona teb se pa ne da odpret pa zamenat?? no zato je ta "spiral" dobr

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

darkolord ::

PrihajaNodi je izjavil:

Pithlit je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Baterijo se da že sedaj menjati. In kdo jih menja?

Kolk telefonov pa ima možnost izbire med 2000mah, 4000mah pa 6000mah?



Kje pa obstaja 4000 MAH ali 6000 MAH baterija? Razen pro kitajcih, kjer dobiš dve če ena crkne.
Pri temu modularnemu pač vstaviš 2 bateriji ali pa 3.

PrihajaNodi ::

darkolord je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Pithlit je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Baterijo se da že sedaj menjati. In kdo jih menja?

Kolk telefonov pa ima možnost izbire med 2000mah, 4000mah pa 6000mah?



Kje pa obstaja 4000 MAH ali 6000 MAH baterija? Razen pro kitajcih, kjer dobiš dve če ena crkne.
Pri temu modularnemu pač vstaviš 2 bateriji ali pa 3.


Zraven pa se power bank

Pithlit ::

Zakaj powerbank s sabo vlačit če ni potrebe?
Life is as complicated as we make it...

Key Quest ::

Mene bi samo zanimalo koliko bo prostih slotov, ko enkrat das notri vse funkcionalnosti, ki se jih danes pricakuje od normalnega telefona. Pa tudi to, da se ze govori o naslednjih generacijah pri produktu, kjer naj bi point bil v nadgradljivosti, je uizi komicno.

profii ::

Moj konkreten primer: HTC M7, zadovoljen s telefonom, zvočniki postali malo švoh in kamero bi rad imel malo boljšo, če bi bil modularen bi zamenjal samo to.

Qushaak ::

PrihajaNodi je izjavil:

Kaj pa vem, bi se tebi dalo jajcat se zaradi 720 p vs 1080? Meni osebno ne, ker se mi fučka za super duper kvaliteto sliko.

Zdej ne vem a si res toliko neinteligenten, da stvar gledaš tako ozko. Bom še enkrat: Nekatri ob kakih priložnostih ne rabijo odzivnega LCD zaslona. Kul bi bil kak eInk recimo. Te bo precje podaljšalo življensko dobo baterije pa še ne soncu se dobro vidi vse. "Druga raba" zakaj bi menjal zaslon. "Pixel war" je zgodivina, ker je density pri najboljših tako visok (500+ PPI), da je praktično brezveze višat to vrednost, ker se že sedaj ne vidi pik.
(Čeprav bodo to jasno še počeli, da bodo grafike prešvoh postajale....)

PrihajaNodi ::

Qushaak je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Kaj pa vem, bi se tebi dalo jajcat se zaradi 720 p vs 1080? Meni osebno ne, ker se mi fučka za super duper kvaliteto sliko.

Zdej ne vem a si res toliko neinteligenten, da stvar gledaš tako ozko. Bom še enkrat: Nekatri ob kakih priložnostih ne rabijo odzivnega LCD zaslona. Kul bi bil kak eInk recimo. Te bo precje podaljšalo življensko dobo baterije pa še ne soncu se dobro vidi vse. "Druga raba" zakaj bi menjal zaslon. "Pixel war" je zgodivina, ker je density pri najboljših tako visok (500+ PPI), da je praktično brezveze višat to vrednost, ker se že sedaj ne vidi pik.
(Čeprav bodo to jasno še počeli, da bodo grafike prešvoh postajale....)


Kaj tebi ni jasno? Sem napisal da zaradi pikslov ne bodo menjali ekranov. Ti pa ponovis isto in me napades z idiotom? E ink zaslpne pa ze imas na telefonih. Imenuje se jota phone.

Zgodovina sprememb…

Qushaak ::

Eni dobo menjali drugi ne. Skos pa govoriš samo o pixlih, da bi zaradi tega moral menjati ekran (kot da obstaja izključno to).

PrihajaNodi ::

Zdej nevem ali si zabit ali funkcionalno nepismen. Pravim da ravno zaradi pikslov ne bodo menjali ekranov.

kpkp ::

Key Quest je izjavil:

Mene bi samo zanimalo koliko bo prostih slotov, ko enkrat das notri vse funkcionalnosti, ki se jih danes pricakuje od normalnega telefona. Pa tudi to, da se ze govori o naslednjih generacijah pri produktu, kjer naj bi point bil v nadgradljivosti, je uizi komicno.

To je vse odvisno, kaj bodo vsebovali ponujeni moduli, tako da to nemoremo vedeti dokler ni vsaj neke začetne ponudbe modulov.

Ne govori se o naslednji generaciji, govori se o naslednjem prototipu oz. mudelu, ki bo dejansko šel v prodajo na Portoriku. To kar so sedaj pokazali nebo mogoče kupiti, je le interni prototip.

Pithlit ::

PrihajaNodi je izjavil:

E ink zaslpne pa ze imas na telefonih. Imenuje se jota phone.

Se pravi rabim neko glupo nokio (zarad dolge avtonomije), pol rabim nek iphone/s5/g3 zarad strojnih zmogljivosti, pa rabim yota phone ker ma e-ink...?

Zakaj ne bi imel človek enega telefona pa magari par modulov ki jih rabi ob posebnih prilikah? Menjava modulov je trivialna.
Life is as complicated as we make it...

PrimozR ::

profii je izjavil:

Moj konkreten primer: HTC M7, zadovoljen s telefonom, zvočniki postali malo švoh in kamero bi rad imel malo boljšo, če bi bil modularen bi zamenjal samo to.

Na HTC One so ti zvočniki prešvoh?? :D

Zadeva je še v razvoju, zato nova generacija. Ko bodo izdelek spolirali bodo lahko naredili design freeze. Zdaj ga pač še ne morejo. Zato pa v Portoriku zdaj testirajo, ne pa masovno prodajajo (in zato samo v portoriku).

Pithlit je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

E ink zaslpne pa ze imas na telefonih. Imenuje se jota phone.

Se pravi rabim neko glupo nokio (zarad dolge avtonomije), pol rabim nek iphone/s5/g3 zarad strojnih zmogljivosti, pa rabim yota phone ker ma e-ink...?

Zakaj ne bi imel človek enega telefona pa magari par modulov ki jih rabi ob posebnih prilikah? Menjava modulov je trivialna.

Pfffffff, ker je Nodi tako rekel, kaj pa?

Sicer je kar smešno brat njegove poste, ko se enkrat distanciraš. En kup kontradiktornega nesmiselnega nabijanja v prazno :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

PrihajaNodi ::

Pithlit je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

E ink zaslpne pa ze imas na telefonih. Imenuje se jota phone.

Se pravi rabim neko glupo nokio (zarad dolge avtonomije), pol rabim nek iphone/s5/g3 zarad strojnih zmogljivosti, pa rabim yota phone ker ma e-ink...?

Zakaj ne bi imel človek enega telefona pa magari par modulov ki jih rabi ob posebnih prilikah? Menjava modulov je trivialna.



Nokia dolga avtonomika?
Iphone dobra strojna zmogljivost?

Vzames, xaomija, motorolo, dober hw, software...ce pa zelis e ink pa yoto. Vse to ze je.

Pithlit ::

Ampak jaz želim za vsako situacijo primerno zadevo.

Torej ko grem na dopust želim žverco s tednom avtonomije pa po možnosti dober fotkič. Ko me brezveze čakam dohtarja na polikliniki bi rabila kak hud strojček pod pokrovom pa en fajn ekran. Zvečer pa e-ink da lahko normalno berem.

Po tvoje rabim en kup telefonov. Po guglovo pa okostje in par modulov. Kaj je ceneje ne vem (ker pač guglova stvar ni v prodaji pa cene niso znane). Vem pa kaj je priročneje.

In ja, Nokia 105. Ampak ti si ziher to že vedel ker tko dobro poznaš te zadeve.
Life is as complicated as we make it...

PrihajaNodi ::

Nokua 105 = 800 mah. Toliko o hudi bateriji. Vzames kako lumijo s hudo kamero aka 1520 pa imas vse, razen e inka. Zakar je pa itak boljsi kindle ki je temu namenjen.

Pithlit ::

Aha. Tolk ozko ti gledaš tole. Ne govorim o hudi bateriji ampak o avtonomiji. Lumija mi kle pomaga ene tolk kot Mazejevi pomaga predlanski sneg. Pa še vedno se butla delaš... al pa si... saj je vseeno.

Tolk si nastrojen prot modularnosti hkrati pa mi hočeš povedat da rabim 3 različne telefone... pa še kindla zraven.
Life is as complicated as we make it...

PrihajaNodi ::

Avtononijo ima dobro N 1520, ce ne najboljso v rangu smart phonov, kamero tudi. Brati je pa itak tezko na tej mali stvari in je zato kindle. Torej dve napravi. V cem je problem?

hojnikb ::

>Avtononijo ima dobro N 1520, ce ne najboljso v rangu smart phonov, kamero tudi. Brati je pa itak tezko na tej mali stvari in je zato kindle. Torej dve napravi. V cem je problem?

ona hoče aro, k ji menjaš lcd z eink ekranom, ko greš brat knjigo :)
#brezpodpisa

Pithlit ::

Meni na dopustu telefon ki po 2h dnevih normalne uporabe crkne ne koristi ama ništa. Ergo rabim telefon k ma dobro avtonomijo in zdrži kakih 5 dni. Pa rabim e-ink da lahko nekaj berem normalno. Pa rabim soliden fotkič. Pa rabim soliden HW da lahko kak NFS odšpilam. Pa rabim solidne zvočnike za muziko.

Tvoja rešitev je da s sabo nesem 5 različnih naprav. Ki počnejo več ali manj enake stvari... različno dobro. Google pa pravi da lahko namesto tega nesem s sabo le eno napravo pa par modulov. Prihranim na placu in teži in energiji (ker ni treba imet vseh 5 naprav vžganih da lako poslušam muziko, nardim kako fotko, koga pokličem vmes... al pa udarim en krog na NFS prot random avstralcu ko se dolgočasim). Pa konec koncev verjetno tudi na ceni.

Majke mi da se nagibam (močno) k temu da je tvoja rešitev en drek vredna. Aja, med 5.5" (tulifon) pa 6" (kindle) je pa grozna razlika ja...
Life is as complicated as we make it...

PrimozR ::

PrihajaNodi je izjavil:

Avtononijo ima dobro N 1520, ce ne najboljso v rangu smart phonov, kamero tudi. Brati je pa itak tezko na tej mali stvari in je zato kindle. Torej dve napravi. V cem je problem?

V letu 2014 sem prebral 15 knjig, od tega 14 na telefonu (Nexus 4). V letu 2013 je bila ta številka nekoliko manjša, papirnati sta bili dve. Ni idealno, je v planu nakup nečesa branju bolj primernega, a vseeno se na telefonu seveda da brati knjige. Samo dovolj dober zaslon mora biti (to je eden od primerov, kjer 1080p zaslon na telefonu predstavlja vidno prednost).

Qushaak ::

A sem samo smotan al res nič ne vidim nobenega naslova v nizu predavanj na Google IO 2016 za Aro? Uradna stran še obstaja. čeprav je čist neuporabna. Nobenega čivkanja na Twitter-ju. Ponavad Google take projekte, ki se tako zavlečejo že prej zdavnaj ukine.

Magic1 ::

Izgleda da so pilotno ugotovili, da je zadeva popoln BS. Po pričakovanjih.
Magic

Qushaak ::

Očitno temu le ni tako. Pač ni posebnega predavanja na to temo ampak v sklopu ATAP-a. :)

kpkp ::

Cel koncept so popolnoma spremenili, namesto modularnega telefona bodo sedaj naredili telefon z moduli, drugače povedano G5+ (do 6 modulov). Ekran, SoC, antene... vse osnovne zadeve so integrirane v ohišje (okostje).

The Ara frame contains the CPU, GPU, antennas, sensors, battery and display, freeing up more room for hardware in each module. We are looking to module makers to create technology never before seen on smartphones.


Od koncepta za geeke do telefona za hipstere:
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google Loon leti na pomoč Portoriku

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
167457 (6436) thom4s
»

Kitajci dokončali največji teleskop na svetu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2311128 (8654) AtaStrudl
»

Project Ara ali modularni pametni telefon gre na test v Portoriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
9227820 (19749) kpkp
»

Project ARA

Oddelek: Mobilne tehnologije
363880 (2504) Qushaak
»

Digitalni fotoaparat v vrednosti do 150.000 SIT?????

Oddelek: Kaj kupiti
131242 (1080) whatson

Več podobnih tem