» »

Ukraden prenosnik in vohljanje za tatovi

Ukraden prenosnik in vohljanje za tatovi

«
1
2

zee ::

Zivjo,
Znancu so pred nekaj meseci vdrli v hiso in ukradli prenosni racunalnik. Ta racunalnik sem upravljal preko Team Viewerja (resevanje manjsih tezav z OS-om in podobno). Zaradi casovne razlike sem Team Viewer nastavil tako, da se je bo samodejno zagnal in prijavil v omrezje (z geslom). Kraja prenosnika je bila prijavljena policiji, ki pa seveda ni nic kaj dosti naredila.

Vceraj se je ta ukradeni prenosnik pojavil na seznamu racunalnikov, za katere skrbim. Preko Team Viewerja mi je uspelo namestiti program Prey. Z njim in Facebookom mi je uspelo najti storilca, njegovo ime in priimek in kraj bivanja.

Moje vprasanje je, kaj lahko se naredim? Optimalno bi bilo, ce bi lahko nekako legalno prisel do njegovega naslova.

PS: Ceravno je mikavno, me zaj* preko Facebooka, menjava storilcevih gesel in podobno ne zanimajo, saj je to ze kriminalno dejanje.

Hvala!
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

tomaz88 ::

naredi fake ženski acc ga dodaj in ne bi smelo bit problema dobit naslov

zee ::

Facebook pravi, da je zarocen.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

tomaz88 ::

ja in ;)

Tilen ::

Glede na to, da je kraja prijavljena policiji, jim sporoči samo še IP, ki jih bo pripeljal do unikatne osebe. Prepričaj se le, da boš imel IP od lokacije, kjer domuje in ne kakega javnega wi-fi. Točnega naslova ne potrebuješ, razen, če imaš še kakšne druge interese.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

jype ::

Tale je tkole naredu:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

zee ::

@jype: Tole je blo resnicno epsko. :D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

facepalm ::

ne morem verjet, da nekdo ukrade prenosnik in ga ne formatira pred uporabo...

zee: pojdi ti s tvojim kolegom na policijo in jim razlozite situacijo. kako ste prisli do podatkov itd. ce se bodo zgovarjali, da ne morejo ukrapat, ti ne preostane drugega kot da ukrepas sam. ampak sem siguren, da bodo vsaj preverili situacijo ker gre za vlom in ne le odtujitev prenosnika.

ampak pazi.. se zna zgodit, da ti nimas podatkov lopova ampak od neke nedolzne osebe, katera je kupila prenosnik od lopova.

ps: tisto glede legalno pridobitev njegovega naslova.. ti imas od lastnika prenosnika dovoljenje, da ga upravljas na daljavo. s tem ko ti "brskas" po njegovem prenosniku naletis na podatke storilca. mislim, da to ni nelegalno. pac reces, da si bil povezan takrat ko je storilec sam surfal po fbju in tako naletel na podatke (nisi sel sam gledat fb account)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

zee ::

ampak pazi.. se zna zgodit, da ti nimas podatkov lopova ampak od neke nedolzne osebe, katera je kupila prenosnik od lopova.


Ce ti ni sumljivo, da dobis prenosnik za male pare s kupom namescene programske opreme in podatki, potem si dejansko jako butast. Iskreno receno me tudi ne zanima, ali je trenutni uporabnik dejanski tat ali zgolj jeb* stranka.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

facepalm ::

aja.. sem kar pozabil na to, da je na racunalniku kup podatkov.. verjetno je res osumljenec oz kaksen njegov pajdas. sem pa siguren, da ni prevec brihten:)

pojdita skupaj z znancem na policijo, morda vas bodo vzeli zelo resno (ce slucajno iscejo serijskega vlomilca). tako bo morda tvoj znanec dobil poplacano se materialno skodo, nastalo ob vlomu in ne le prenosnik. jaz bi ze bil na policijski postaji :)

zee ::

Tudi jaz, vendar je med mano in znancem cca. 10.000 kilometrov in sedem casovnih pasov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

facepalm ::

V tem primeru naj gre sam. Mogoce s tvojim dopisom na papirju, kjer je razlozeno kako si prisel do podatkov oz naj tvoj znanec to razlozi v kolikor je dovolj racunalnisko pismen:)
je pa velika verjetnost, da bodo ali na sodiscu ali na policijski postaji, nekoc potrebovali tvojo izjavo.

zee ::

Tole z dopisom mi je vsec. Znanec je ze starejsi (70+), zato je bolje, da vse podrobnosti napisem jaz.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

stb ::

Daj mu po možnosti še kakšno kompetentno spremstvo, da ga ne odpravijo že s prvo vrnjeno žogico (npr "Ali je zee sodno zapriseženi strokovnjak?", "Ali je tale zee-jeva izjava overjena?", "Ali imate kopijo prijave s seboj?" ali "Kolega ki je to urejal je na dopustu, vrnite se čez 2 tedna.")...

zee ::

Hvala vsem za nasvete.

Zadeva se razpleta tako, da je znanec podal prijavo na policiji in jim posredoval slike, ki sem jih naredil v Team Viewerju in Prey-u. Policijo so zanimale tehnicne podrobnosti, ki so privedle to nekaterih osebnih podatkov osumljenca. H sreci so vsi ti podatki na voljo zastonj na Facebooku - osumljenec ima povsem odprt Facebook profil in vsakdo, ki ima nekaj minut casa ga lahko najde.

Drzim pesti, da znanec dobi prenosnik nazaj. V istem kraju je bilo namrec v zadnjem casu precej vlomov v hise, zato obstaja upanje, da se bodo nasle tudi stvari, ki so bile odtujene v drugih hisah.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mat xxl ::

Vsekakor poročaj o razpletu, nas vse zanima... smo sami ferbci :)

RejZoR ::

Tole pa še mene zanima kako se bo razpletlo. Nimaš velikokrat take priložnosti, da spremljaš tak proces sledenja. Kar bi bila lahko tud lekcija za našo policijo...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

stb ::

A tu slučajno obstaja kaka senca dvoma o zakonitosti pridobljenih osebnih podatkov? Če primer po kakšnem čudežu pade zaradi napak v postopku (npr nepooblaščen vpogled v uporabnikove osebne podatke v facebooku preko teamviewerja) pa ukradena roba vseeno roma nazaj k pravemu lastniku? Ali sta ime in priimek facebook profila zadosten indic (dober hec za potunkati nekoga), ali bi morali vseeno iti preverjati preko facebooka, iskati IP (če ga ni zabeležil že zee, če je njegova beležka dovolj kredibilen dokaz) in potem prek ISPja do lastnika priključka....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

zee ::

Sam dvoma ne vidim. Tip je uporabljal prenosnik poln lastnikov osebnih podatkov. Kraja tega prenosnika je bila prijavljena policiji. Team Viewer je bil povsem legalno namescen in uporabljan za oddaljeno administracijo. Glede na geografsko in casovno razliko je dejansko velika sreca, da sem pogresani prenosnik sploh opazil.

Kot sem ze napisal: ce tipu ni sumljivo, da je za drobiz prisel do spodobnega prenosnika, ki je ocitno ukraden, potem je cepec in si zasluzi, da se ga preganja maksimalno.

IP naslov bi se dalo preveriti tudi preko Facebooka. Imam namrec sliko osumljenca (preko webcama), screenshot Firefoxa z nalozenim Facebookom in njegov zunanji IP, ko je uporabljal racunalnik. Vse to je opremljeno z datumom in uro.

Hudic ... ze samo zaradi tega se splaca namestiti placljivo verzijo Prey-a.

Disclaimer: Nisem pravnik, zato moje razmisljanje ni nujno pravilno v oceh zakonov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

shadeX ::

Kot sem ze napisal: ce tipu ni sumljivo, da je za drobiz prisel do spodobnega prenosnika, ki je ocitno ukraden, potem je cepec in si zasluzi, da se ga preganja maksimalno.


Nekako se ne bi strinjal s tem, ker je vsaj 90% ljudi na 60. letom tehnološko neosveščenih. Dvomim da vsi vejo približne cene prenosnikov, oz drugih elektronskih naprav. Sploh pa danes ko se danes ponudba na trgu hitro spreminja in s tem tudi cene novih in rabljenih izdelkov.

Poglej tudi telefone. Danes 600€, čez 1 leto 350€, čez 2 leti , 200€. Po 4. letih pa skoraj neuporaben šrot za 30€.

zee ::

Ahem. Znanec je resda star 70+ let, vendar me pred vsakim nakupom povprasa, ce je cena ok. Tatic je pa star manj kot trideset let. Na slednjega se je nanasal moj komentar o cepcih.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Seljak ::

Zelo zanimivo. Tudi mene zanima kako se bo zgodba razpletla. Sam sem imel sicer malo drugačen primer,ko je nepridiprav (pravna oseba) prodajala moje stanovanje v katerem živim že 4 leta in sem tudi lastnik stanovanja. Oglas se je pojavil na spletu in sicer na strani ki je last nepridiprava. Policija mi je takoj pristopila na pomoč in ga tudi sama zavajala,da bi se izdal,ampak je bil storilec pretkan in umaknil oglas,...skratka kolikor vem iz izkušenj bo organ pregona pomagal razrešiti primer in tudi želim da v primeru ukraden prenosnik hitro pride do zaključka ter dobi vsak kar mu pripada.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Seljak ()

zee ::

Zakljucek zgodbe:
Uporabnik ukradenega prenosnika, ki sem ga identificiral s pomocjo programa Prey, je na sodiscu priznal krivdo in v zameno za nizjo kazen izdal imena sotrpinov, ki so dejansko izvajali tatvine. Ukradeni prenosnik bo tako kmalu doma pri lastniku.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Duhec ::

Bravo in čestitke !
http://blackbird.si/

zee ::

Omenjeni sotrpini imajo na vesti listo vlomov v tistem kraju. Pri njih je bilo najdenih precej ukradenih stvari, ki bodo kmalu romale k lastnikom.

Zelo zadovoljen!
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

myriad ::

Potem ti niso težili glede načina pridobitve vseh teh podatkov? Uglavnem, čestitke.

zee ::

Nic niso tezili, ceprav sem bil pripravljen oditi do italijanske ambasade in podati uradno izjavo, v kateri bi pod prisego razlozil, kako sem prisel do podatkov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Insan3Lik3 ::

nice, čestitam

kloko ::

Dobro se bo izteklo, ampak to je redko. Gre za srečno okoliščino previdnega zee-ja, butastega lopova in dojemljivega kriminalista. Ampak na žalost niso vsi lopovi butasti...

L.p., Kloko

gregor_m ::

Čestitke tudi iz moje strani, zelo filmsko se je odvilo vse skupaj (napetost zgodbe, happy ending). Bonus zgodbi bi bil še, da bi izvedeli kako bodo sotrpini obračunali z osebo, ki je uporabljala prenosnik, glede na to da jih je izdal za ugodnejšo kazen :)
Torej je pametno imet teamviewer na vseh napravah, pa imaš vsaj majhno možnost, da dobiš stvari nazaj.

zee ::

Bolje je imeti placljivi Prey. Tako se izognes kolobociji s Team Viewerjem in obenem podpiras dober SW.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

branc ::

Bravo, zee, VSA ČAST in poklon.

zee ::

Ni se treba klanjati. Imel sem zgolj izjemno sreco, da se je racunalnik pojavil on-line ravno, ko sem imel prizgan Team Viewer pri sebi.

Je pa kar dosezek najti izgubljen racunalnik preko vec kot pol planeta (nisem v Sloveniji). 8-)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

GTX970 ::

Srečo ima, ker je naletel na internetno pismenega policaja.

kunigunda ::

Ker ves kdo je, in imas dostop do teamviewerja priporocam da si zakriptiras diske z geslom (predvidevam da ni backupa naredil)

zee ::

Hvala za nasvet. H sreci Team Viewer na mojih masinah tece samo po potrebi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kunigunda ::

Tale Prey ni tako slab, sem ga sprobal zdaj, pogresam pa, da bi se kamero vklopil in screenshoote naredil, pozna kdo
se kak boljsi Comp.tracker ?

zee ::

Prey to zna. ;-)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kunigunda ::

Kje pa to nardis pol ?

Jaz sem probal free varianto, imas na panel.prey... samo da vidis lokacijo in HW data.

zee ::

Ce nastimas, da je PC Ukraine, ti lahko Prey samodejno zajema sliko iz kamere in zaslona.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kunigunda ::

Ukraine al ukraden ?

Malajlo ::

Hmmm ... Me malce bega, da so vse te računalnike roparji (oz. tretje osebe) uporabljale kar tako, celo prijavljeni v profil oškodovanca. A ste brez gesel? Pa tisti Defcon poba - predava o varnosti, pa ne zaklepa prenosnika? In če se kdo spravi delati reset gesel, potem je ziher toliko pameten, da ve, da ne sme mašine v internet povezovat (LAN), če že ravno hoče pregledati tudi podatke (čeprav je to lažje in hitreje narediti s kakim live cdjem).
Še moja petletnica se mora logirati, no ...

jype ::

Tam, kjer imam jaz besedo pri varnosti, je na vseh napravah obvezen vsaj avtomatski zaklep PIN, še raje pa "resno" geslo, pa seveda morajo vsi prenosniki, telefoni in občutljivi strežniki imeti kriptiran datotečni sistem.

mihec87 ::

V tem primeru bi zaklep prenosnika z geslom precej verjetno zagotovil da ga lastnik nebi več videl-saj bi se ga formatiralo ali pa uporabilo za dele in takle manever z teamviewer ipd.. ni možen...

Kriptiranje podatekov je se najbol uporabno..

jype ::

mihec87> V tem primeru bi zaklep prenosnika z geslom precej verjetno zagotovil da ga lastnik nebi več videl-saj bi se ga formatiralo ali pa uporabilo za dele in takle manever z teamviewer ipd.. ni možen...

Ja, seveda, ampak saj prenosnik je delovno sredstvo. Vreden je največ par jurjev, podatki na njem so pa lahko vredni bistveno več, predvsem pa lahko z njihovo izgubo nastane bistveno večja škoda.

Pa seveda ne more bit kriptiran, ne da bi moral vtipkat geslo :)

stb ::

Svoje podatke je dobro imeti šifrirane hkrati pa se poveča možnost, da bodo neuki nepridipravi nepredelano (=neformatirano) napravo povezali na mrežo, če jo lahko uporabljajo. Za to je dobro pustiti kak viden guest account s persistentnim home direktorijem (ponekod guest account vsakič namenoma izbriše vse svoje podatke). Persistenten zato, da ilegalni uporabnik nanj lahko odlaga dokazno gradivo :D

gregor_m ::

stb je izjavil:

Svoje podatke je dobro imeti šifrirane hkrati pa se poveča možnost, da bodo neuki nepridipravi nepredelano (=neformatirano) napravo povezali na mrežo, če jo lahko uporabljajo. Za to je dobro pustiti kak viden guest account s persistentnim home direktorijem (ponekod guest account vsakič namenoma izbriše vse svoje podatke). Persistenten zato, da ilegalni uporabnik nanj lahko odlaga dokazno gradivo :D


Še ena boljša ideja. Na login zaslonu bi imel samo en uporabniški račun in v primeru, da bi vtipkal napačno geslo, bi odprlo prikrit guest račun. V ozadju pa bi aktiviralo procese v primeru kraje. Na namizju bi imel nekaj ikon, da izgledalo kot redno uporabljen račun. Tako storilec ne bi niti ugotovil, da se dogaja kaj sumljivega.

Kaj dejansko obstaja kakšna opcija, da v primeru napačnega vstopnega gesla avtomatsko aktivira drug uporabniški račun?

MStrix ::

Ne vem če je že kdo omenil, vendar ESET ima super zadevo in sicer ESET Anti-Theft z simulacijo kraje preizkusil in deluje odlično

Malajlo ::

Ja. ESET vzpostavi povezavo z ugasnjenim računalnikom, kar po wifiju, ki ga OS sploh ne pozna.
Verjetnost, da bo nekdo v ukraden računalnik priklopil mrežni kabel, je, milo rečeno, prazno upanje.
Selfdestruct FTW. Mission Impossible style 8-) Trikrat zgrešiš geslo, pol pa samo odštevalnik cajta. Tri sekunde, je dost, da bebcu šine v možgan še zadnji "fcsk ..."
GSM in GPS bi moral postati standard, pa da mašina vedno ve, kje je in če je tam, kjer bi morala biti. Takoj ko skrene nekam v neznano, ali pa se spremeni rutina (wake up ob sedmih, ob devetih v fabriki, ob desetih na lokaciji iz koledarja, ...) se zaklene in te pokliče. Telefoni to super obvladajo.

knesz ::

gregor_m je izjavil:

stb je izjavil:

Svoje podatke je dobro imeti šifrirane hkrati pa se poveča možnost, da bodo neuki nepridipravi nepredelano (=neformatirano) napravo povezali na mrežo, če jo lahko uporabljajo. Za to je dobro pustiti kak viden guest account s persistentnim home direktorijem (ponekod guest account vsakič namenoma izbriše vse svoje podatke). Persistenten zato, da ilegalni uporabnik nanj lahko odlaga dokazno gradivo :D


Še ena boljša ideja. Na login zaslonu bi imel samo en uporabniški račun in v primeru, da bi vtipkal napačno geslo, bi odprlo prikrit guest račun. V ozadju pa bi aktiviralo procese v primeru kraje. Na namizju bi imel nekaj ikon, da izgledalo kot redno uporabljen račun. Tako storilec ne bi niti ugotovil, da se dogaja kaj sumljivega.

Kaj dejansko obstaja kakšna opcija, da v primeru napačnega vstopnega gesla avtomatsko aktivira drug uporabniški račun?

Ja. ESET vzpostavi povezavo z ugasnjenim računalnikom, kar po wifiju, ki ga OS sploh ne pozna.
Verjetnost, da bo nekdo v ukraden računalnik priklopil mrežni kabel, je, milo rečeno, prazno upanje.

No saj zadevo lahko nadgradimo do te mere, da je v notranjosti računalnika vgrajen SIM modul, ki se v vsakem primeru poveže na net in javi lokacijo in omogoči oddaljeni dostop lastniku...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako zafrkniti tistega,ki ti je ukradel mobitel (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
8026257 (8170) nergac
»

Kakšna je šansa, da dobim svoj telefon nazaj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
8327226 (10630) Mare2
»

Ukraden računalnik, kako ga izslediti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5010606 (8953) Kaboom
»

Ukraden prenosni računalnik-plačam 200€ da ga dobim nazaj z vsemi datotekami (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6610883 (7653) solatko
»

Sifriranje diska ali servis za obvescanje

Oddelek: Informacijska varnost
154869 (4070) Jux

Več podobnih tem