» »

[Windows 10] Vprašanja in težave

[Windows 10] Vprašanja in težave

««
140 / 141
»»

zuz3k ::

nujno vprasanje

če imam backup disk particijo, ki bi jo obdrzal pri installaciji

kako naj nastavim, a če dam what to keep nothing, delete files.. a to zbriše tudi disk particije
brez vprašat?
Life is a psychological game.

Han ::

Particij načeloma ne briše. Če imaš samo en disk z več particijami, vseeno preventivno skopiraj pomembne dokumente na varno, na drug medij...

Tero ::

Zdravo.
Nevem kako je možno ampak sam se mi je spremenil tale videz oken (spodaj slika). Mogoče pomotoma stisno kakšno kombinacijo na tipkovnici ali pa je kaka fora ko sem se povezal gor z teamviwer.
V glavnem ko nor iščem po nastavitvah graficne ali zaslona in tega nikjer ne najdem kako se nastavi nazaj na default.
Kak se drugače temu reče v angleščini da bi vsaj guglal lahko kako?
Gre pa windows 10 v slovenščini.

 sc1

sc1

Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tero ()

Tero ::

Nevermind sem našel.
V slovenčini se temu reče visokokontrastni način. Še zdaj pa nevem kako se mi je lahko to samo nastavilo.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

sbawe64 ::

Ms je spet v elementu

How to block Microsoft Edge from creating desktop shortcuts
https://www.ghacks.net/2023/01/21/how-t...

enako se dogaja na win11
https://twitter.com/MeyerRants/status/1...
oh my god every time I reboot my PC Windows 11 puts the edge shortcut back on my desktop.

EVERY FUCKING TIME.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

jedateruk ::

Na windows 10 home ne obstaja gpedit.msc. Enkrat sem že poskupil po nekih navodili inštalirat group. policy, ampak ne dela. Na github in še kje se da dobiti policy plus, ki naj bi delal enako kot group policy. Ima kdo izkušnje s tem, res dela dobro ali je to bolj hacking shit za uničit računalnik?

mtosev ::

Upgrade na pro bi bila najboljša rešitev.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jedateruk ::

Kako se to izvede najceneje (brez torrent download)? Windows imam na SSD disku, lahko ga formatiram, ker imam vse drugo na trdem disku.

mtosev ::

Ne rabiš formatirati nič. Samo nov serial number/key v control panelu vpišeš, restarta se komp in maš Pro.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

jedateruk ::

Marsikje vidim, da se prodaja serijsko za par €, zraven pa piše, da se iz win 10 home ne da direktno priti na pro. Primer: https://eu.keysoff.com/windows-10-profe...

mtosev ::

Je kdo tole že počel? Rabim en disk konvertirati.

https://learn.microsoft.com/en-us/windo...
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jedateruk ::

V windowsu v iskalniku natipkaj disk management in na seznamu klikni na Ustvarjanje in formatiranje peticij trdega diska. S tem programom lahko formatiraš ali spremeniš disk.

Zgodovina sprememb…

Kodi ::

Zakaj mi gre računalnik-namizni ob zagonu v sleep mode, power saving mode. Več ali manj ponoči pred spanjem v 80% računalnik ugasnem, ker ga imam v spalnici, ker me moti ropotanje ventilatorjev. Če ga ne, ga lahko zjutraj prebudim brez problema, če tudi je v power saving mode. Problem je samo ob novem zagonu, če je računalnik dalj časa izklopljen.
Zjutraj ob ponovnem zagonu v 90%, če se ne dotaknem tipkovnice, miške gre v power saving mode. Včasih tudi tipkanje po tipkovnici ali miški ne pomaga.
Toda problem je, ker to ni vedno in sploh ne ugotovim kdaj in zakaj. Včasih je vse normalno lahko vpišem geslo in se prijavim, včasih pa nobena stvar ne pomaga, enostavno na monitorju izpiše, da je šel v power saving mode in ga ne zbudim drugače, kot da pritisnem tipko reset potem pa se spet zažene in potem pa je vse normalno. V biosu sem vse pregledal in je vse omogočeno prebujanje z tipkovnico, miško...

WizzardOfOZ ::

Slabi driverji, pa en izmed njih ne zna zagnat komponente nazaj ob določenih pogojih.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Kodi ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Slabi driverji, pa en izmed njih ne zna zagnat komponente nazaj ob določenih pogojih.

Lahko kaj več poveš o tem, oziroma kje dobit prave driverje, da bo to delovalo kot je treba. O tem nimam pojma.

MrStein ::

Najbolje da odpreš ločeno temo o tem problemu.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WizzardOfOZ ::

Kodi je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Slabi driverji, pa en izmed njih ne zna zagnat komponente nazaj ob določenih pogojih.

Lahko kaj več poveš o tem, oziroma kje dobit prave driverje, da bo to delovalo kot je treba. O tem nimam pojma.


Greš skozi Device Manager in na vsaki postavki klikni update driver, da pobere zadnje driverje.
Pogledaš na proizvajalčevo stran za vse komponente in potegneš zadnje driverje dol, pa jih inštaliraš.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Kodi ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Kodi je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Slabi driverji, pa en izmed njih ne zna zagnat komponente nazaj ob določenih pogojih.

Lahko kaj več poveš o tem, oziroma kje dobit prave driverje, da bo to delovalo kot je treba. O tem nimam pojma.


Greš skozi Device Manager in na vsaki postavki klikni update driver, da pobere zadnje driverje.
Pogledaš na proizvajalčevo stran za vse komponente in potegneš zadnje driverje dol, pa jih inštaliraš.

Update driverjev je bila prva stvar, ki sem jo preveril že večkrat. Posodobljene imam vse programe, widowse redno posodobljam in tudi vse najbolj važne komponente: matična, grafična...
Verjetno obstajajo kje še kakšni pa da ne vem. Zato sprašujem kako to ugotovit kateri?

WizzardOfOZ ::

Jaz bi začel z mrežo. Pa začni tako, da odznačiš možnost, da se lahko ugasne. Pa če to ne bo pomagalo, greš na drugo komponento.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

sbawe64 ::

Migriram en sistem iz win 8 na win 10 in imam težave s chrome (chromium woolyss/SRWare Iron).
Namreč skopiral profil na nov sistem (druga kišta, vse novo od hw), kjer mi potem napiše, da je chrome naletel na napako in se mora resetirati na privzete nastavitve, potem je na izbiro "prezri" in začeni vseeno ali naredi "reset" in zaženi.
Če dam prezri se potem browser odpre, od prej (iz skopiranega profila) so ostali bookmarki ter zgodovina;
gesla/kukiji, odprti tabi, extensions gredo v /dev/null.
Vidim da je v samem browserju opcija sync (v google račun), samo bi raje našel offline rešitev, oz kaj chromu na novem sistemu ne ustreza.

Na stari kišti browser dela še naprej.


Firefox sem prestavil brez težav, skopiral profil in dela.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Kvinta ::

Mi zna kdo razložit kaka je razlika ,če izklopim fast startup na Win10 oz. quick boot turn off ? Namreč jaz ne vidim nobene razlike se mi zdi ,da še hitreje zalaufa 8-O
A.C.A.B

MrStein ::

Razlika je, da fast startup pri izklopu hibernira jedro sistema in pri vklopu restavrira.
Koliko se to pozna v praksi pa je odvisno od več faktorjev.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WizzardOfOZ ::

Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

jedateruk ::

sbawe64 je izjavil:

Migriram en sistem iz win 8 na win 10 in imam težave s chrome (chromium woolyss/SRWare Iron).....


Roba od googla je zanič, samo vohunsko sranje. Morda profil za crome iz windows 8 ni združljiv z win 10. imaš isto verzijo chroma na obeh škatlah? Kopiraj si samo zaznamke, drugo bo morda treba vse ročno.

Zgodovina sprememb…

Kodi ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Slabi driverji, pa en izmed njih ne zna zagnat komponente nazaj ob določenih pogojih.

Sem naložil driver booster in posodobil kar je našlo in sedaj od tistega časa 15 dni že ni problemov s tem.
Upam da tako tudi ostane.

simnov ::

https://www.ecs.com.tw/en/Product/Mothe... Jaz imam tole ploščo in ne morem namestiti windows 10 ne 11 razen 7ke če naredim dvd ali usb pokaže samo windows logo in čez čas se računalnik resetira.

broken/link ::

maš 2 opcije:
- ali narediš usb ključek z windows media toolom https://www.microsoft.com/en-us/softwar...
- ali pa preneseš ISO fajl, preneseš program Rufus, in s pomočjo Rufusa narediš bootable usb ključek. Pomembno je, da pri partition scheme izbereš "MBR" in ne "GPT"

Han ::

V RUFUS moraš vklopit še podporo za star BIOS. Za Win11 v zadnjem koraku, ki se pojavi po kliku za izdelavo ključa, še opcije za obvoz Win11 zahtev po strojni opremi (procesor, TPM, SecureBoot...).

Sicer pa speči Win10 DVD in štartaj z njega...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

jedateruk ::

Vprašanje o services.msc. Čeprav tam nastavim disabled za windows update, po par minutah vidim, da je spet avtomatsko enabled. Je za to spreminjanje kriv Windows Update Medic Service ali kaj drugega?

simnov ::

Han je izjavil:

V RUFUS moraš vklopit še podporo za star BIOS. Za Win11 v zadnjem koraku, ki se pojavi po kliku za izdelavo ključa, še opcije za obvoz Win11 zahtev po strojni opremi (procesor, TPM, SecureBoot...).

Sicer pa speči Win10 DVD in štartaj z njega...


to z rufus in dvd sem poskusil.

jedateruk ::

Spet moje teženje o windows update. Je Configure automatic updates v gpedit.msc ista stvar kot AUOptions v HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU?

sbawe64 ::

jedateruk je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

Migriram en sistem iz win 8 na win 10 in imam težave s chrome (chromium woolyss/SRWare Iron).....


Roba od googla je zanič, samo vohunsko sranje. Morda profil za crome iz windows 8 ni združljiv z win 10. imaš isto verzijo chroma na obeh škatlah? Kopiraj si samo zaznamke, drugo bo morda treba vse ročno.

Chrome profil je na žalost vezan na Windows SID številko oz. windows (local) uporabniški račun...
Več tu:
https://superuser.com/questions/1020479...


Sem preizkusil navedeno metodo, žal brez uspeha, geslo iz starega sistema ni 'prijelo'
https://www.reddit.com/r/vivaldibrowser...

Gesla sem izvozil in nato ponovno uvozil, zgodovino/zaznamke skopiral, edino addone sem moral na novo naložiti iz Chrome stora.
Seznam odprtih tabov export/import preko Tab Session Manager.
Piškotke nisem kopiral.
Od samih nastavitev browserja par zadev spremenil v novem sistemu.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

sbawe64 ::

Uporablja kdo kombinacijo w10 ter openvpn z udp načinom povezave (nordvpn, pia, protonvpn...) ?
https://openvpn.net/community-downloads/

Gledam openvpn log povezave in vidim masivno število takih napak (pri poljubem serverju):
AEAD Decrypt error: bad packet ID (may be a replay): [ #...

Kako preveriti?
Poženite https://www.speedtest.net/ .


Na taistem sistemu sem za test bootal v live arch/debian (Manjaro/MX Linux), tam v openvpn log povezave ni prav nič podobnega za videti, MTU je vseskozi na 1500.


Na win7 je takih napak 99% manj, testirano na istem omrežju.


Na netu najdem en kup tem, vendar brez nekih konkretnih rešitev.



W10 so zadnja verzija 22H2, clean install, vsi updejti.

Network stack na w10 resetiral na default.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

sbawe64 ::

Rešeno, mediatek šoferji za wifi kartico so bili krivec:
https://slo-tech.com/forum/t783739/p787...
2020 is new 1984
Corona World order

sbawe64 ::

Shock, horror - a Windows 10 update has broken some printers... again
https://www.msn.com/en-US/news/sciencea...

In sicer KB5025221 https://www.windowslatest.com/2023/04/2...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Pandorumx5 ::

Imam problem in to je sledeč:
- Windows 10 SSD disk je star in OS je star 12 let (leto 2011 prva nameščena stvar)
- je še na MBR file system
- potrebna pretvorba na GPT in da laufa na novem HW

Kako in kaj narediti?

Han ::

? Nov HW in sveža namestitev Windows 11.

Pandorumx5 ::

Han je izjavil:

? Nov HW in sveža namestitev Windows 11.


Problem 2:
- gor je veliko stvari katerih se ne sme izgubiti in namenski programi za katere ne najdem install ali licenc

broken/link ::

potem si kupi nov disk, skloniraj, zbootaj s skloniranega diska (da se prepričaš, da vse dela in je bilo kloniranje uspešno), potem pa se s skloniranim diskom igraj naprej. da ne boš prišel do točke, ko ne go več povratka nazaj. Če so podatki pomembni.

drugače pretvorba mbr->gpt je zlo simpl, maš tutoriale na netu.

Pandorumx5 ::

broken/link je izjavil:

potem si kupi nov disk, skloniraj, zbootaj s skloniranega diska (da se prepričaš, da vse dela in je bilo kloniranje uspešno), potem pa se s skloniranim diskom igraj naprej. da ne boš prišel do točke, ko ne go več povratka nazaj. Če so podatki pomembni.

drugače pretvorba mbr->gpt je zlo simpl, maš tutoriale na netu.


ok, na tej točki sem že.

Nasledn problem je, da tuki po pretvorbi KBR->GPT še zmeraj ne zazna Windows boot managerja

mailer ::

Star računalnik prestavljen v vnovo ohišje, komponente iste. Najprej je bil sistem naložen na ssd in vse dela v redu. Dodal star hdd in ga ne prikaže. V napravah ga vidim, v disk managementu naredil inicializacijo, dodelil črko in formatiral. Disk v raziskovalcu še vedno neviden. Ne vem pa če sem ga priključil v isti sata port na plati. Bi lahko to bil problem?
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

sbawe64 ::

V windows device manager/ biosu je viden ?

Kako je v windows safe mode ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

mailer ::

V biosu je viden, v device tudi. V safe mode pa ne vem, bom poskusil, ko bo možno. Račun je administratorski.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mailer ()

MrStein ::

Kaj kaže v disk managementu ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Riff ::

kater datotečni sistem pa ima star disk ? ntfs ?

Eliaz ::

AOMEI uporabi

MIHAc27 ::

Zaženeš v CMD z skrbniškimi pravicami ukaz: mbr2gpt /convert /allowFullOS
To je to.

Druga fora je da poinštaliraš na nov disk nove windowse kot GPT, uefi,... potem pa skloniraš SAMO particijo kjer je windows gor iz starega na novi disk, ostale boot pa pustiš pri miru.

Je pa seveda najboljša tretja opcija, pač na nov disk poinštaliraš vse na novo in bo 100% ok. Ampak včasih zaradi kakih pomembnih programov/nastavitev pač ne gre.

wolverine22 ::

Zdravo.

Zanima me, kje bi se dalo najugodneje pri nas dobiti Win10?

Hvala za odgovor :)

Han ::

Poglej na Bolhi...

fender2206 ::

Pozdravljeni


Ravno danes sem mojo matično ploščo dodal še 16Gb rama in sicer 2666 Mhz od od Netaca DDR4 sedaj ih imam skupno 32Gb
Plošča je od ASUS H610M-K D4 ,procesor intel 12th Gen Intel(R) Core™ i5-12400 2.50 GHz,grafika GeForce GTX1660
Problem je sledeči,ko želim na novo naložit windowse preko USB ključa RUFUS direkt sa podpore Microsoft mi na 32 Gb rama takoj na začetku inštalacije pokaže modri zaslon ali zaslon smrti ko pa dam venn 16Gb pol normalno inštalira
Kaj bi lahko bil vrzok prosim pomagajte mi prosim

Hvala vnaprej in lep pozdrav
««
140 / 141
»»