» »

[Windows 10] Vprašanja in težave

[Windows 10] Vprašanja in težave

««
128 / 141
»»

Buggy ::

sredo naredil MS WU update ..konstantni BSOD. Danes nalozil zadnje AMD driverje /x470/2600... dosti bolje.FYI

CyberPunk ::

V čem je fora, da je na novi ("tovarniški") instalaciji Windows 10 s SSD vključeno defragmentiranje "diska"? A ni bilo rečeno, da SSD tega ne rabi oz. je celo povsem odsvetovano?

Han ::

V tem, da Win10 sam prepozna SSD in ga temu ustrezno defragmentira - uporablja TRIM funkcijo...

Stanje na leto in pol stari namestitvi: NEVER RUN. Pa je defragmentiranje nastavljeno na samodejno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

-valvoline- ::

Na win 10 mam onemogocen auto update, ker nocem da posodablja gonilnike in verzijo winsev skupaj. A je kaka moznost aktivirat zgolj posodablanje gonilnikov, ne pa tudi sistema?

Zgodovina sprememb…

sm4rt4ss ::

Zdravo. Zdaj ne vem ali je to sw ali hw problem ampak vsebuje težave, da se pc ne boota v windowse.

PC trenutno dela brez problemov, imam ga prižganega tudi po par tednov skupaj. Problem nastane, ko je izključen dlje časa. To lahko varira od enega dneva do tedna dni. Takrat ko ga prižgem zmrzne pri logotu za matično ploščo tik preden bi se moral bootat v windowse(v mojem primeru je to MSI Pro series). Naredim hard reset in vse spet dela kot urca. Če ga normalno izključim ali naredim ponovni zagon je vse bp. Problem nastane samo, ko pc "stoji" par dni pri miru.

Kakšna ideja kaj bi lahko to blo? Update je zadnji možen, prav tako vsi gonilniki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm4rt4ss ()

mat xxl ::

Baterija v BIOSU .

sm4rt4ss ::

Ja? Tell ne more. :D

Res je, da sem naredil reset Biosa s tem ko s dal baterijo ven za 5min, ker sem mel probleme z nastavitvami ramov. Misliš, da je nisem dal vredu nazaj in nima dobrega stika? Prazna ne bi smela biti, ker je pc nov.

MrStein ::

To ponavadi izpiše, da je baterija slaba. (vsaj na boljših mamaplatah)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Po menjavi externega monitorja na laptopu, se je začelo tole: vsakič ko se vklopi screen saving (power saving, ne tiste animacije) oziroma zaklene PC, so potem ko se spet zbudi/odklene ona razmetana. Bolj točno: iz eksternega monitorja so zmetani vsi na laptopov ekran.
Da je še bolj čudno, včasih zmeče le nekatera okna, ena pa celo ostanejo na mestu.

Ikone na namizju ostanejo kjer so (tudi na eksternem monitorju).

Kot rečeno, tega prej ni bilo. Zamenjal se je le monitor. Na istem priklopu kot prejšnji. Sicer monitor dela OK. Slika, resolucija, vse normalno.

Povzetek:
- okno (recimo Firefox) na eksternem monitorju
- zaklenem (windows-L)
- grem na WC
- pridem nazaj
- premaknem miško/pritisnem tipko
- vpišem geslo za odklep
- slika se pojavi, a vsa okna z monitorja so zdaj na laptopovem ekranu
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

b3D_950 ::

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

MrStein ::

Hvala, zgleda je ena od "one of those Windows things"...

Če ne dela, pač ne dela.
Z enim monitorjem recimo ni nagajalo, z drugim (vse drugo enako) pa je.

Rešitev (vsaj prva, bom še druge probal) z onega linka ne pomaga (enako kot marsikomu drugemu, če samo tam komentarje pogledaš).

Tule je en KB od displayfusion, neki workaroud (malo razloži, da je to "Windows thing" in predlaga workaround z uporabo njihovega programa): https://www.displayfusion.com/Discussio...

Samo tam so tudi komentarji, da vedno ne deluje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

b3D_950 ::

Na žalost je tako.

Probaj še s tem https://www.ghacks.net/2014/07/14/make-...

Potem pa testiraj enkrat, da je sekundarni monitor kot primarni, ter obratno?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

MrStein ::

Sem dal workaround na prejšnji link.

Naslednji Widnows ME, pač...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

recmajkemi ::

Hočem preslikati oddaljen omrežni pogon in mi namesto zahtevka po Up. imenu in geslu zahteva vstavitev pametne kartice.
Kako rešiti to težavo?
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

darkolord ::

Lahko probaš v CMD:

NET USE ČRKA_POGONA: \\host\pot /USER:uporabnisko_ime /PERSISTENT:YES

bluefish ::

...


Microsoft po novem ponuja Windows File Recovery za build 19041 in novejše: https://www.neowin.net/news/windows-fil...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

polozweii ::

Kako omogočiti Sinhroniziranje nastavitev kjer je trenutno vse osivljeno?
Sumim da imam v Zasebnosti onemogočenih preveč stvari vendar ne vem kaj točno bi moral aktivirat.

 prtscr

prtscr

Alexius Heristalski ::

Za začetek se moraš vpisati z Microsoftovim računom. Glede na besedilo napake trenutno to ni tako.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

polozweii ::

Windows Je aktiviran.

Han ::

Aktivacija nima veze s službenim ali M$ uporabniškim računom...

quasimod25 ::

Brat uporablja računalnik zelo redko na 2-3 mesce in včeraj se mu je pojavila napaka 0xc000021a (še pred zagonom windows 10) , nakar se rač ponovno zažene, pojavi se modri ekran in na voljo so naslednje opcije:
1.Nadaljujte (zaprite in nadaljujte do win 10) kar ponovno zažene rač in ne reši nič,
2.Izklopi rač (ga samo ugasne),
3.Uporabite napravo (USB ali CD) ampak windowsow nima saj so bili naloženi ob nakupu (nekje leta 2014)
4. Odpravljanje težav, kjer sta opciji ohrani moje datoteke ali pa odstrani vse (probal obe, traja kako uro, pride do 90%, nato pa se izpiše neka napaka, rač se na novo zažene in zopet izpiše napako 0xc000021a.

Obstajajo še dodatne možmosti, kjer je;
- obnovitev sistema na datume kdaj so bile instalirane windows posodobitve (21.12.2019, 13.3.2020, 26.4.2020,) poskusil sem z vsakim datumom in vedno se pojavi obnovitev sistema ni uspela, 0x80070020 napaka
- odstranitev posodobitve ne dela
- obnovitev posnetka sistema ne dela
- popravilo zagona ne dela
- nastav. vdel.prog. opr. vmesnika UEFI - morda se da tu kaj rešit?
zgleda pa tako in je v slovenščini

Han ::

Tukaj si lahko brezplačno preneseš zadnjo verzijo na USB ključ, s katero lahko nadgradiš obstoječo (nedelujočo)...

https://www.microsoft.com/sl-si/softwar...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Ijus ::

yo. en problem mam glede višine tona/glasnosti v win10.

imam:

HW
- asus rog strix gl753vd prenosca
- logitech mx master 2s miško
- jbl boombox 2 (danes dobil :D )

SW
- windows 10 home x64 (latest posodobitve)
- logitch options (za kustomizirat tipke na miški)
- foobar2000 player
- google chrome (youtube,...)

kaj je problem?

zdej ko sem pairal laptopa s boomboxom 2 mi višina glasnosti preko miške ne dela. ali pa če bi ročno nastavil glasnost spodaj desno na ekranu - v taskbarju - čisto spodaj desno - ko je ikonca za glasnost. oboje ne dela. pač ko je spairan s boomboxom 2. edino če dam čist na nič se zvok izklopi. gradiacije glasnosti pa ni. v foobar2000 se da štelat glasnost preko foobar2000 potenciometra in isto v youtube preko youtubovega potenciometra.

kva je fora? kako se lotit te zdeve?
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

broken/link ::

enak problem imam jaz z anker soundcore 2, pa nisem šel raziskovat, ravno tako laptop.
če spreminjam glasnost preko tipk na soundcore2-ki, se mi na enkranu prikaže un bar za glasnost in se ustrezno viša/niža. preko taskbarja pa ne dela, isto ne dela kombinacija tipk.

mat xxl ::

Kak je postopek z MS om ? Imamo licenco za W10 na računalniku je pa odpililo plato in verjetno procesor, ker memorja tudi ne dela.

Ko to zamenjamo , bomo jasno z novo plato in procesorjem, kako aktiviramo ?

Ijus ::

Ijus je izjavil:

yo. en problem mam glede višine tona/glasnosti v win10.

imam:

HW
- asus rog strix gl753vd prenosca
- logitech mx master 2s miško
- jbl boombox 2 (danes dobil :D )

SW
- windows 10 home x64 (latest posodobitve)
- logitch options (za kustomizirat tipke na miški)
- foobar2000 player
- google chrome (youtube,...)

kaj je problem?

zdej ko sem pairal laptopa s boomboxom 2 mi višina glasnosti preko miške ne dela. ali pa če bi ročno nastavil glasnost spodaj desno na ekranu - v taskbarju - čisto spodaj desno - ko je ikonca za glasnost. oboje ne dela. pač ko je spairan s boomboxom 2. edino če dam čist na nič se zvok izklopi. gradiacije glasnosti pa ni. v foobar2000 se da štelat glasnost preko foobar2000 potenciometra in isto v youtube preko youtubovega potenciometra.

kva je fora? kako se lotit te zdeve?



šu delat f.install. nič bolje. zgleda je kaka fora z winsi ali pa z driverji. ker pri boomboxu 1 ko sem ga še imel je delal bp.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

quasimod25 ::

Han je izjavil:

Tukaj si lahko brezplačno preneseš zadnjo verzijo na USB ključ, s katero lahko nadgradiš obstoječo (nedelujočo)...

https://www.microsoft.com/sl-si/softwar...


Hvala za pomoč, na novo instaliral windowse in rač dela v redu. Zakaj pa je sploh prišlo do napake na začetku?

Han ::

Napaka pri zapisu na disk zaradi izpada napajanja med delovanjem, defekten RAM, virus...

MIHAc27 ::

mat xxl je izjavil:

Kak je postopek z MS om ? Imamo licenco za W10 na računalniku je pa odpililo plato in verjetno procesor, ker memorja tudi ne dela.

Ko to zamenjamo , bomo jasno z novo plato in procesorjem, kako aktiviramo ?


Če je OEM koda, potem velja samo za enkratno aktivacijo na enem računalniku. Če se zamenja osnovna plošča, bo Windows 10 zagotovo neakiviran. Probaš lahko vnesti spet isto kodo, mogoče rata še enkrat aktivirat (bolj verjetno ne).

Opcija je potem še telefonsko aktiviranje. Se malo nevednega narediš, da ne veš kakšna licenca je točno, pa mogoče z njimi še enkrat aktiviraš.

Drugače pa nabaviš 7 ali 10 še enkrat. 7 lahko, ker nadgradnja z kodo od 7 še vedno deluje tudi na 10 (po domače 10 inštaliraš vpišeš pa kodo od 7. Aktivira se 10 in velja do nadaljne menjave plate).

r00k ::

Na star PC sem na novo dal win10 zdej pa mam težave z driverji za mrežo. Imam plato Asus M4A78 PRO z integriranim ethernet portom in pa TPLINK WN722N brezžični dongle, trenutno mi mreža na nobenem ne dela, driverji za TPLINK pa mi ne zaznajo naprave, čeprav jo v Windowsu vidim..... Za plato nisem (še) našel driverjev, ki bi delovali. Kaka ideja?

r00k ::

Rešil sem z telefonom in usb tether, nato je Windows sam namestil driverje za Tplink.

Han ::

Han je izjavil:

Po prehodu na 4K ločljivost opažam, da sistem defektno "procesira" DPI scaling, če vklopim ekran, ko je Windows 10 (zadnja verzija) že naložen. Najprej sem posumil, da na to vpliva StartIsBack (testirano na 2.8.9 in 2.9), a je rezultat enak, če ga izklopim. Ko kliknem na lastnosti programa oziroma bližnjice, so črke nazobčane, kot da bi imel ločljivost pod 1K. Ko odprem qBittorrent, so v glavnem oknu črke skoraj mikroskopske. Pri aktivnem StartIsBack je Total Commander ikona v opravilni vrstici mikroskopsko majhna.

Če ekran vključim najprej oziroma sistem znova zaženem pri vključenem monitorju, te anomalije ni. Grafična je Sapphire RX 580 Nitro+ s svežimi šoferji, monitor je Dell U2718Q. Kakšna ideja?

Zadevo reši izklop avtomatskega iskanja signala v meniju monitorja. :P

Zaphod_B75 ::

Windwos 10
kaspersky cloud free + comodo firewall

Problem:
konstantno trokira in lagira u da ne rečem kam
Boot in vse stvari trajajo 10x več časa kot normalno, abnormalno dolgo uglavnem
Task magager stalno kaže DISK USAGE 100% ;((
nimam ssdja, pač pa običan disk 1000 gb

Pogledal sem mali miljon YT videov ki vsi predlagajo iste rešitve in pa tole stran: https://www.partitionwizard.com/partiti...
Vse sprobal – ne pomaga.
Ponovno sem naložil vse driverje za sata controller, snel in naložil driverje iz acerjeve strani.

Ne pomaga, laptop je še vedno hudičevo počasen in vse llagira in se vleče u božjo m….

kaj storiti, Ali se je že kdo soočal s podobnim problemom in rešitev?
Upam da res reinstall (če je katere šoferje naj si naložim da se nebo ponovila ista zgodba)ni edina časovno potratna in mučna rešitev?

hvala za predloge kaj narest ,,, :)
PRIME B350+, Seasonic 750W, Ryzen 5 5600X, 16GB DDR4, Radeon 6650XT, WIN10

Han ::

Zaphod_B75 je izjavil:

konstantno trokira in lagira u da ne rečem kam... nimam ssdja, pač pa običan disk 1000 gb

https://www.nakupovanje.net/vsi-oddelki...

Zaphod_B75 ::

skoraj sem pozabil dodati specs:
Acer Aspire 7 A717-71G-59FW 43.9 cm (17.3") Notebook Notebook (black)
o 43.9 cm (17.3") Notebook, without OS
o Display: 1920 x 1080, non-glare
o Intel Core™ i5-7300HQ 4x 2.50 GHz
o NVIDIA GeForce(R) GTX 1050 Ti 4.0 GB
o 8 GB RAM, 1.0 TB HDD (Toshiba MQ01ABD100, 1000 GB  )
o 1x USB 3.1 Gen1 Typ C, 2x USB 3.1 Gen1, 2x USB 2.0, WiFi

p.s.: nvme ssd 256gb immam sam bi rad not imel star toshiba disk ki je prišel v bundlu z laptopom, uglavnem nisem zadosti podkovan/pogumen da bi odprl in dodal še ssd. sm pač štor.
uglavnem tldr ni ssd zdaj vzrok teh težav...
PRIME B350+, Seasonic 750W, Ryzen 5 5600X, 16GB DDR4, Radeon 6650XT, WIN10

DePalmo ::

Manjko njega je. Opcije:
- se sprijazniš da je to to
- naložiš Windows 7 (ali če hočeš biti ekstremen, linux) ker so bolj prijazni do HDDja
- reskiraš in sam dodaš SSD
- neseš na servis da ti zamenjajo oz. dodajo SSD

Nazadnje sem za menjavo dveh diskov na uradnem servisu plačal 12,20 EUR. A to je strošek? Bolj me je "udarila" kokakola v prvem kafiču, 2.5 dcl (al kok je že v flaški) za 2,30 EUR!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DePalmo ()

CyberPunk ::

Kako se restavrira Windows 10 iz imagea, narejenega na zunanji disk preko Windows backupa? Sel sem skozi menuje za ta namen, ze izbral image, s katerega bi moral restavrirati, pa je na koncu javil, da mora formatirate recovery particijo in ponudil opcijo, da naredi CD/DVD system recovery disc. Sem mislil, da v Win10 gre to koncno brez tega?

MrStein ::

Bootaj iz install medija?

V živo sam sebe dvomim, da bo znal prepisati. (vsaj tako je razumeti, da si ga pognal in hotel restavrirati)

Če rabiš samo nekaj datotek, jih lahko posamično kopiraš iz backupa. V živo. Samo dvoklikni VHDX datoteko, pa ti ga "zmounta" in lahko brskaš noter, kot da je priklopljen disk.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

CyberPunk ::

V bistvu sem delal restore iz stare na novo masino (identicen hardware). V glavnem, moral sem potem narediti bootable USB kot system recovery disk, direktno iz Windows 10. Trajalo je pa vsaj eno, ce ne dve uri, da ga je naredil (okoli 8 GB). Po bootanju s tega USB je uspesno restavriral image.
Nekako sem mislil, da so z Win10 omogocili, da se vse dela direktno, brez potrebe po USBjih in podobnem. Verjetno tudi ne bi znal prebrati imaga, ce bi bil shranjen na z bitlockerjem zasifriranem zunanjem disku? :D

MrStein ::

> Sel sem skozi menuje za ta namen, ze izbral image,

Kje si to naredil?

Na navadnem Windows Install mediju (CD oziroma DVD, ali USB ključek) izbereš na začetku "Repair PC" (namesto "Install"), potem pa "Troubleshoot", "System Image Recovery", tam izbereš backup in to bi naj bilo to.

Za BitLocker pa seveda rabiš geslo pri roki.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Buggy ::

Po par mesecih je danes moj comp postal koncno kobajagi kompatibilen z 2004 verzijo. Namescam. Nek driver naj nebi bil se ready...upam na najboljse. Vsaj volan in rocna predvidevam po upgrade-u ne bosta vec delala :D

Saintek ::

Maš par dni da greš nazaj na staro verzijo :)

MrStein ::

Clock aplikacija? Je kaj vgrajeno?

Včasih je vsak OS to imel.

Rabim tudi prikaz sekund.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

Klik na uro v Start vrstici?

MrStein ::

Nekaj kar ostane na ekranu. Sicer bi bilo to to.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

A ima Window 10 ver 2004 že opcijo /COMPRESS za XCOPY in ROBOCOPY?

Lahko kdo pogleda, jaz nimam na nobenem PC še te verzije.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Aha, ne enem PC imam 2004. Odgovor je: DA, ima to opcijo.

Gre za uporabo network compression, v primeru da gre kopiranje čez SMB (shared folder)

Ampak ker delovni PC tega še nima, je vprašanje: Kako najhitreje kopirat veliko podatkov (recimo ves disk) preko mreže, na sosednji PC (imata gigabitno LAN povezavo). Gre za file copy, ne disk cloning ali block copy.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Han ::

MrStein je izjavil:

Clock aplikacija? Je kaj vgrajeno? Včasih je vsak OS to imel.
Rabim tudi prikaz sekund.


Prvi Google zadetek za "windows desktop clock":

https://www.microsoft.com/en-us/p/clock...

MrStein ::

Spraševal sem po _vgrajeni_ rešitvi, torej brez namestitve novih appov. To valda vem, da je na tone tega.

Pa še dela ne prav:

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Duhec ::

Če rabiš samo prikaz še dodatnih sekund je poseg v register.
https://www.howtogeek.com/325096/how-to...
http://blackbird.si/
««
128 / 141
»»