» »

[Windows 10] Vprašanja in težave

[Windows 10] Vprašanja in težave

««
126 / 141
»»

gusto ::

Han je izjavil:

https://www.howtogeek.com/236711/how-to...

Out of the box ni delovalo, po restartu pa deluje. Hvala! Naučil sem se še, da moraš če hočeš kaj urejati preko gpedit.msc imeti pro verzijo win 10. Just M$ things.
Have you tried turning it off and on again?

MrStein ::

gpedit.msc nikoli ni obstajal v Home verziji. Tam lahko to urejaš v registru.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Phantomeye ::

Hej,

imam v "servisu" en PC. Težava je naslednja - video ne dela. Ne lokalno, ne na webu (youtube). Oz. na youtube-u se dolgo časa nalaga oz. ko se - dela počasi, ampak zvok ne dela. Na pc-ju pa zvok prav tako ne dela, hkrati je slika popačena.

ima kdo kake izkušnje?

matobeli ::

Predpotopna grafika ali pa slabi gonilniki mogoče.

Phantomeye ::

matobeli je izjavil:

Predpotopna grafika ali pa slabi gonilniki mogoče.



mja, nov PC

Han ::

Ko boš navedel komponente, vsaj plato, procesor, grafiko, in programe, s katerimi želiš predvajat video, boš dobil smiselne predloge...

carota ::

Vprašanje: na cca 6 let starem prenosniku Asus, i3, 4GB RAM, SSD Samsung 850 EVO, Win 10 (Home? upgrade iz W8), se dogaja, da po kakšni minuti kompletno zamrzne - task manager se ustavi, miška se ustavi ... nato pa začne spet delovati za 10 sekund, potem pa spet zamrzne za minuto. Ne deluje vroč, baterija je vredu. Tistih nekaj sekund ko deluje, je vse OK. Sistem je updejtan - mogoče je tu problem?

Kakšen predlog?

P.S.: Računalnik uporabljajo mati in je za njene potrebe čisto vredu in ga ne bi menjaval če ni nujno.

Han ::

Sveža namestitev Win10.

mat xxl ::

Za začetek se vrni na prejšnje stanje , je pa zadeva tipična, ko se termalna na proc. posuši in se ta začne pregrevati....

carota ::

Hvala! Bom probal s kakšnim Live CD-jem, da vidim ali je Win10 sicer bo treba s termalno pasto ...

Andy9 ::

Jaz pa imam težavo pri naprimer kopiranju. V raziskovalcu kliknem z desno tipko miške, da bi se odprl kvadrat z možnostmi, pa to traja tudi po 20 sekund preden se odpre. To se zgodi prvič po odpiranju datoteke, naslednjič, če vmes datoteke ne zaprem, pa se recimo pri neki sliki odpre takoj. Včasih te težave nisem imel.

AvtoR ::

Zadnje čase imam problem z W10. Računalnika ne ugašam, ampak ga dajem v spanje. Težava: občasno, bi rekel v 10-20% se mi ne zbudi iz spanja. V bistvu se prižge, samo monitor ne dobi signala od grafične kartice. Pomaga samo hard reset. Mogoče kdo ve kako rešiti težavo. Konfguracija je: HP Z 210, Xeon E3 1240, 16gb rama Nvidia gtx 1060, hdd Samsung 840pro 128gb in 1Tb 860EVO. Naložene vse zadnje posodobitve in gonilniki.

Han ::

Kako sta povezana grafična in monitor? Display Port se ponavadi obnese najbolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

BorutK-73 ::

Andy9 je izjavil:

Jaz pa imam težavo pri naprimer kopiranju. V raziskovalcu kliknem z desno tipko miške, da bi se odprl kvadrat z možnostmi, pa to traja tudi po 20 sekund preden se odpre. To se zgodi prvič po odpiranju datoteke, naslednjič, če vmes datoteke ne zaprem, pa se recimo pri neki sliki odpre takoj. Včasih te težave nisem imel.

Mogoče težave z diskom. Preveri smart podatke, ali pa prilepi sem SS smart testa. (SS = screenshot;))

laguna1 ::

Da ne odpiram nove teme. Imam win 10 in imam sedaj ob prehodu na letni čas težavo pri prikazovanju ure. Problem je ta, da uro, ki se kaže na zaslonu v windovsih in desno spodaj zaostaja za eno uro. V elektronski pošti je dobra ura. Če spremenim časovni pas na plus dve uri, potem mi windovs na ekranu in spodaj desno kaže pravilen čas, vendar pa mi v elektronski pošti vsa pošta prikazuje napačen čas, torej plus eno uro, torej na ekranu v win 10 je recimo 13, v elektronski pošti pa 14.

Kje bi lahko bila težava in kako to popravit.

Lp, Slavko

AvtoR ::

Han je izjavil:

Kako sta povezana grafična in monitor? Display Port se ponavadi obnese najbolje.


Priklopljena imam dva monitorja, na HDMI + DVI.
Sumimim enega od zadnjih windows update. Pred časom sem imel podoben problem. Po updatu se mi občasno ni zbudil. Takrat sem naredil roll back in mi je potem spet delalo vse normalno. Zgleda, da mi je vmes enkrat spet updejtalo, pa na to nisem bil pozoren;((

MrStein ::

laguna1 je izjavil:

Da ne odpiram nove teme. Imam win 10 in imam sedaj ob prehodu na letni čas težavo pri prikazovanju ure. Problem je ta, da uro, ki se kaže na zaslonu v windovsih in desno spodaj zaostaja za eno uro. V elektronski pošti je dobra ura. Če spremenim časovni pas na plus dve uri, potem mi windovs na ekranu in spodaj desno kaže pravilen čas, vendar pa mi v elektronski pošti vsa pošta prikazuje napačen čas, torej plus eno uro, torej na ekranu v win 10 je recimo 13, v elektronski pošti pa 14.

Kje bi lahko bila težava in kako to popravit.

Daj avtomatski časovni pas (ali ročno nastavi slovenskega, torej tega: "(UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague").
Zraven pa tam še "set time automatically" vklopi.
Sicer če je časovni pas pravi, lahko ročno čas nastaviš na pravo vrednost.

Na tej spletni strani ti pove , ali je čas pravilen : https://time.is/
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Andy9 ::

BorutK-73

HDDScan S.M.A.R.T. Report SSD
State:
Model: Samsung SSD 840 EVO 250GB
Firmware: EXT0BB6Q
Serial: S1DBNSADB00019N
LBA: 488397168 (250 GB)

Report By: HDDSCAN v4.1
Report Date: 5.4.2020 19:28:24

Detected Vendor Samsung



Num Attribute Name Value Worst Raw(hex) Threshold

005 Reallocation Sector Count 099 099 0000000000-0003 010

009 Power-On Hours Count 098 098 0000000000-1DB1 000

012 Device Power Cycle Count 095 095 0000000000-10E7 000

177 Wear Leveling Count 094 094 0000000000-0046 000

179 Used Rsvd Block Count Total 099 001 0000000000-0003 010

181 Program Fail Count Total 100 100 0000000000-0000 010

182 Erase Fail Count Total 100 100 0000000000-0000 010

183 Runtime Bad Block 099 099 0000000000-0003 010

187 Reported Uncorrectable Error 100 100 0000000000-0000 000

190 Airflow Temperature 066 055 34 C 000

195 ECC Rate 200 200 0000000000-0000 000

199 UltraDMA CRC Errors Count 100 100 0000000000-0000 000

235 POR Recovery Count 099 099 0000000000-0267 000

241 Total Host Writes 099 099 0000074D9F-F2CE 000

BorutK-73 ::

Vidim da imaš Samsung 840 EVO ki je znan po težavah. Si nadgradil firmware na ssd-ju?

Andy9 ::

Nisem nadgradil...
Kako se pa to naredi?

Andy9 ::

Ja. Sem zagnal Samsung magician, pa napiše, da je zadnja verzija.
Sem pa ta SSD disk dodal računalniku kasneje.

MrStein ::



WTF so zamenjali gumba BACK in NEXT???
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Luka47 ::

Nameščam Windows 10 na nov prenosnik. Pri Setupu, kam želim namestiti sistem, mi napiše
Sistema Windows ni mogoče namestiti na ta disk. izbrani disk ima particijsko tabelo z zapisom glavnega zagona. v sistemizh EFI je sistem Windows mogoče namestiti le na disku GPI.
Kaj naj naredim? Prosim za nasvet.

MrStein ::

MrStein je izjavil:

Brisati particijsko tabelo.

Lahko kar tam z shift-F10 odpreš cmd.exe in tam z diskpart urediš.

torej:
DISKPART
SELECT DISK
CLEAN
Potem nadaljuješ v GUI. (pri disku sami klini NEXT, nič se ne ukvarjaj s particijami, to sam naredi. Le pravi disk izberi, če jih je več.

Razen, če imaš podatke na disku, potem jih prej reši nekam.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Luka47 ::

kako pa rešiti podatke v tem načinu?

MrStein ::

Čakaj, to imaš podakte na disku?
Več particij?
Malo več povej.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Luka47 ::

so 3 particije:
pogon 0 particija1: HPDOCS (3,9gb)
pogon 0 particija2 (3,9gb)
nedodeljen prostor na pogonu 0 (469,1gb)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Luka47 ()

MrStein ::

In kaj imaš na teh particijah?

Če je skupaj 8GB, gre to komot na en USB ključek (začasno).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Luka47 ::

neke hp licence, kako to izvesti (prenos) če ni windowsov?

MrStein ::

Vtakni ključek, v omenjenem CMD pa skopiraš. z XCOPY recimo.
Ali pa poženeš NOTEPAD, tam File/Open in v tistem mini explorerju kopiraš (kar celi pogon, oba ta na računalniku). Copy paste ali pa drag'n'drop.

(pogon v celoti, ker tule ne pusti izbrati več datotek naenkrat)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Luka47 ::

lahko kar na ključek s katerega nalagam windows?

MrStein ::

Če je prostora, komot.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Egidij88 ::

carota je izjavil:

Vprašanje: na cca 6 let starem prenosniku Asus, i3, 4GB RAM, SSD Samsung 850 EVO, Win 10 (Home? upgrade iz W8), se dogaja, da po kakšni minuti kompletno zamrzne - task manager se ustavi, miška se ustavi ... nato pa začne spet delovati za 10 sekund, potem pa spet zamrzne za minuto. Ne deluje vroč, baterija je vredu. Tistih nekaj sekund ko deluje, je vse OK. Sistem je updejtan - mogoče je tu problem?

Kakšen predlog?

P.S.: Računalnik uporabljajo mati in je za njene potrebe čisto vredu in ga ne bi menjaval če ni nujno.


Eh, imam podoben problem na mojemu staremu laptopu, alergija na W10. Še par let starejši, Asus N61JQ (i7 720, ssd, 6gb ram). Nasplošno deluje tip top, včasih pa freezne...si predstavljam da nagajajo gonilniki, sploh imam grafo na sumu. Sprobal sem že use živo, zdaj če mi ga bo začel spet biksati, bom šel nazaj na W7. Če kaj ugotoviš - pls share.

b3D_950 ::

Ne vem, ampak se mi zdi, ko imaš nastavljeno "dark theme mode", da se vsakič zabliska (za nekaj milisekund), ko odpreš File Explorer ali praktično katerkoli program, ki zna "preklapljat" v "dark". Za oči to ravno ni najboljš, da flasha.

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

sm4rt4ss ::

Zdravo.

Sistem:

Ryzen 3 3200G z Vega 8
MSI B450-Pro-vdh-MAX
2x 8GB G.Skill 3200MHZ
500GB corsair SSD
1TB WD Blue
Be Quiet 350W

Že dlje časa imam en problem. Stacionarc mi včasih laufa po teden ali dva skupaj (ne vem koliko je to pomembno), razen ko se pač resetira za posodobitve in vmes dela vse ok. Ko pa računalnik izklopim za kak dan in ga spet prižgem, po navadi dobim BSOD z napako "system_thread_exception_not_handeled" Kolikor sem se samo pozanimal je to zaradi driverja grafične. Driverje mam posodobljene na najnovejše, prav tako sem tudi izklopil hardware acceleration v firefoxu (ena izmed možnih rešitev)ampak napaka se še kar naprej pojavlja skoraj vsakič ko je računalnik dlje izklopljen. Drugače dela vse razmeroma bp.

Kar pa je zanimivo, da mi je zdaj ob ponovnem zagonu pred zagonom Windowsa ponudilo, da mi pregleda pogone oz. samo C, kar sem preskočil, nato pa mi je v Windowsu spet ponudilo, da znova zanežem pc, saj se more pregledat in popravit pogon C. Vredu, sem spustil skozi, nekaj je mlelo in zdaj je spet vse bp. No, sicer že od začetka opažam, da sistem trokira, če imam odprtih več Youtube zavihkov in včasih ob tem ne more hendlat 1080p videov. Cel FF šteka za popizdit. V Chromu in Edge-u je isto. Igre medtem iGPU poganja zelo dobro. Sem šel malo raziskovat in ugotovil, da je to pogost feler Ryzen 3 3200G procesorja in da o tem problemu poroča več uporabikov, tudi na tem forumu.

Jaz imam že dolgo na sumu podporo za iGPU oz. Vega 8. Novi driverji so vsak teden, amapak bolje ni nič. Upam, da se bodo zdaj ko AMD raztura sceno, Microsoft, Google in Mozilla zganila in omogočila boljšo podporo za AMDjev iGPU, ker na Intelovem iGPUju dela pri partnerki vse bp. Razmišljam, da bi si kupil gtx 1650 in reskiral teh 170EUR in da bo končno konec teh problemov. Jaz menim, da je kriva podpora za iGPU ali pa morda težave s SSD-jem, glede na današnjo situacijo, kaj menite vi?

Aja, temperature so ok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm4rt4ss ()

D3m ::

BIOS update?
|HP EliteBook|R5 6650U|

matobeli ::

Lahko probaš še popolnoma odstranit gonilnik z DDU iz safe mode-a, če bi kaj pomagalo.

Deugač je pa alternativa tudi kakšna 1060 3gb, se dobijo rabljene za cca 80eur, performance bi pa moral bit okoli 1650.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

D3m ::

Chioset gonilniki so najnovejši?
|HP EliteBook|R5 6650U|

sm4rt4ss ::

Bios je posodobljen na najnovejšega, za chipset gonilnike pa iskreno nisem vedel do zdaj. :D

Sem pa bral, da ima Windows kar probleme z AMD Adrenaline driverji. Ljudje so dejansko ustavljali posodobitve Windowsa in nalagali starejše verzije driverjev, da se je BSOD ustavil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm4rt4ss ()

Han ::

Težave z AMD šoferji so večinoma na novejših platformah. S Polaris (npr. RX 580) in starejšimi grafičnimi ni problemov.

D3m ::

Jaz z Vego 8 nima, težav.

Tukaj imaš gonilnike za plato.

https://www.amd.com/en/support/chipsets...
|HP EliteBook|R5 6650U|

sm4rt4ss ::

Han je izjavil:

Težave z AMD šoferji so večinoma na novejših platformah. S Polaris (npr. RX 580) in starejšimi grafičnimi ni problemov.


Zanimivo.

No, sem namestil še najnovejši chipset driver. Danes zvečer bom ugasnil pc pa da vidimo jutri zjutraj. :)

D3m je izjavil:

Jaz z Vego 8 nima, težav.

Tukaj imaš gonilnike za plato.

https://www.amd.com/en/support/chipsets...


Tudi pri Youtube ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm4rt4ss ()

D3m ::

YT dela normalno.

Uporabljam FF ter osnove VLC, Audacity, OpenShoot, LibreOffice......itd.
|HP EliteBook|R5 6650U|

mtosev ::

Mogoce ve kdo kolk rabi windows, da rebuilda svoj index? Sn kloniral ssd pa mi zdaj windows indexing service dela na polno v task managerju.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Han ::

S hitrim procesorjem in NVMe SSD bo najhitreje. ;)

sm4rt4ss ::

Evo, danes sem prižgal komp po tem ko je bil cca. en dan ugasnjen. Mislim, da se je celo par sekund hitreje zagnal. BSOD-ja ni bilo. Vse bp.

Mislim, da sem ugotovil zaradi česa štekajo browserji in Youtube. V FFju sem izklopil hardware acceleration in spremljal temperature in obremenjenost FF-ja v task managerju. Odprl sem 10 YT zavihkov in v enem izmed njih predvajal 4k video. Vse laufalo tekoče brez zatikanja. Prej ni blo za zdržat. Sicer je CPU delal na 30-35%, GPU pa na 0%. Nisem vedel, da je fora hardware accelerationa ravno v tem, da za dekodiranje videa uporabi GPU namesto CPU-ja, da ostane kao več zmogljivosti za ostale stvari. Edini downside tega je, da se temperatura CPUja dvigne za cca 10 stopinj. Ampak še vedno je bil max na 50 stopinj, tak da ni neke sile. Sicer pa ne laufam skoz 4k, tako da bom hardware acceleration pustil odznačen.

Zgleda, da le ne rabim nove grafične. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm4rt4ss ()

MrStein ::

To sem imel nekje lani podoben problem, a z Intel-nVidia kombinacijo.
Občasno se zrušil grafični gonilnik (tista TDR napaka ali kaj je že, "timeout nekaj"). Razlika je le, da samo slika zmrzne in čez 10 sekund se pobere.

Sem izklopil hardware acceleration v Firefox, nalagal razne verzije gonilnikov... nič ni pomagalo.
Potem čez nekaj tednov stvar izginila tako kot je prišla.

Vsi predlogi: nastavi to, reinstaliraj tisto, restartaj ono,... noben ni pomagal

Verjetno bug v gonilniku ali Windows (ali Firefox).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

sm4rt4ss ::

Zanimivo.

No, jaz bom zaenkrat hardware acceleration v FF pustil izklopljen, ker FF dela občutno hitreje. Ne vem pa, če sem se čisto rešil BSOD zaradi iGPU gonilnika, ker to je problem Windowsa, ne FF-ja. Včasih občutno trokirajo tudi videji v VLC-ju, pa nima veze al jih predvajaš iz SSD-ja, ali HDD-ja, tako da nakup diskretne grafične vseeno ni izključen.

D3m ::

Pri VLC imaš opcijo HW odkodiranje. :)

CPU hladilnik imaš stock?
|HP EliteBook|R5 6650U|

sm4rt4ss ::

Aha, tnx.

Hladilnik je stock ja. Mam pa naštimano custom krivuljo. Do 60stopinj se vrti na cca. 600RPM, ker je office/htpc. Zato verjetno tako nagel dvig v temperaturi. Ampak to je bilo samo na 4k, kar gledam zelo redko. Na 1080p sistem laufa med 35 in 40 stopinj.
««
126 / 141
»»