» »

[Windows 10] Vprašanja in težave

[Windows 10] Vprašanja in težave

««
82 / 141
»»

konspirator ::

Uporabi gtparted live, naredi neke ntfs particije, nato win install, kjer jih izbrišeš.
--

MrStein ::

Jaz bi izbrisal vse in pustil Windows instalerju, da naredi, kaj potrebuje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

luky ::

MrStein je izjavil:

Jaz bi izbrisal vse in pustil Windows instalerju, da naredi, kaj potrebuje.

Ja sej mu pustim, naredi vse particije kot mora, potem pa noče začeti instalacije.

V Legacy modu pa gre instalacija normalno. Opazil sem, da mi tudi naredi aktivacijo, kjer se vidi OEM na koncu številk ključa.

A je možno, da je kaj v Biosu zaklenjeno, da ne pusti instalacije UEFI?
luky!

Lonsarg ::

Če bi bilo kaj izklopljeno so bolj jasni errorji oziroma ne boota sploh. To kar ti dobiš(0xc0000005) je read error za kar so lahko različni vzroki: okvarjen RAM, disk ali inštalacijski medij. RAM izključimo, ker drugače se ne bi samo pri UEFI pojavljalo.

Razloga sta torej lahko dva, bodisi je okvarjen tvoj inštalacijski medij, ampak samo na delu, ki zadeva UEFI inštalacijo. Torej poskus številka ena, probaj še enkrat narediti inštalacijski medij. Uporabi uradni WIndows 10 Install Tool, od W10 naprej so vsi neuradni USB makerji pase: https://www.microsoft.com/sl-si/softwar...

Če to ne bo pomagalo je najverjetneje vzrok napaka v GPT particijski tabeli, UEFI kot si že sam ugotovil potrebuje GPT in ne MBR. Inštalacijski tool od microsofta žal ne zna spreminjati particijske tabele, se pa to da dokaj enostavno iz W10 USBja narediti, tako da izbereš repair/command line in nato tipkaš te ukaze: https://technet.microsoft.com/en-us/lib...

ST-777 ::

luky je izjavil:

... naredi vse particije kot mora, potem pa noče začeti instalacije...
Ko sem hotel narediti svežo instalacijo Win 10 sem uporabil USB ključ, instalacija je bila neuspešna. Win 10 sem zapekel na DVD in instalacija je potekala brez težav. Zapeči na DVD.

Lonsarg ::

ST-777 je izjavil:

luky je izjavil:

... naredi vse particije kot mora, potem pa noče začeti instalacije...
Ko sem hotel narediti svežo instalacijo Win 10 sem uporabil USB ključ, instalacija je bila neuspešna. Win 10 sem zapekel na DVD in instalacija je potekala brez težav. Zapeči na DVD.

Napaka pri zapisovanju se lahko zgodi tudi pri DVDju, res pa je da ti tam na koncu ponudi checker, ki ti ga USB zapisovalniki ne.

ST-777 ::

Lonsarg je izjavil:

Napaka pri zapisovanju se lahko zgodi tudi pri DVDju, res pa je da ti tam na koncu ponudi checker, ki ti ga USB zapisovalniki ne.
Da, verifikacija je pomembna. Pred zapisovanjem na DVD jo vključimo, izvede pa se po zapisovanju. Čez nekaj minut že vidimo, ali je zapis v redu izveden.

luky ::

Zanima me če zapečem Win10 na DVD se bo sistem zagnal pod boot UEFI, ker DVD ne vem kako naj zapečem kot UEFI instalacija, recimo kot USB z Rufusom.
luky!

ST-777 ::

"If you install Windows by using Windows Setup or the Windows installation DVD, use preformatted hard drive on your destination PCs. Use the GPT file format for UEFI mode, or the MBR file format for BIOS mode. When Windows Setup runs, if the PC is booted to the wrong mode, Windows will fail to install. For more info, see Windows Setup: Installing using the MBR or GPT partition style." https://msdn.microsoft.com/en-us/window...

Lonsarg ::

Uradni Microsoft Tool vedno zapače UEFI in legacy hkrati (nima veze ali je to DVD ali USB).
UEFI ima načeloma prednost pri bootu, 100% pa si lahko edino tako, da pred inštalacijo daš BIOS v UEFI-only mode.

Dajte že nehat Rufus uporabljat, ni nobene potrebe več od W10 dalje.

luky ::

Lonsarg je izjavil:

Uradni Microsoft Tool vedno zapače UEFI in legacy hkrati (nima veze ali je to DVD ali USB).
UEFI ima načeloma prednost pri bootu, 100% pa si lahko edino tako, da pred inštalacijo daš BIOS v UEFI-only mode.

Dajte že nehat Rufus uporabljat, ni nobene potrebe več od W10 dalje.


To misliš tisti Windows 7 USB/DVD Download Tool?
luky!

klinker ::

luky ::

klinker je izjavil:

https://www.microsoft.com/en-us/downloa...


Ja hvala tega sem mislil in z njim sem naredil tudi DVD z Win 10 build 14393, ampak pri istalaciji preko UEFI dobil isto napako kot če instaliram preko USB nrejen z Rufus.
Enkrat napiše, da instalacije ne more nadaljevati in izpiše kodo 0xc0000005, drugič napiše da naj ponovno zaženem sistem in podobno. Jeb**** me v možgane. PC je novi, kupljen pred 1 mes. in takrat so bili gor winsi 10 x64 instalirani preko UEFI.

Mene pa naredi instalacijo somo, če v Biosu omogočim Legacy.
Osebno mislim, da je nekje kakšna nastavitev Biosu, ki blokira instalacijo UEFI samo jo ne najdem.

Kam se naj obrnem na Microsoft ali Lenovo kaj mislite?
luky!

Lonsarg ::

Kako pa je bil računalnik nastavljen prej, UEFI only ali UEFI+Legacy z Windowsi inštaliranimi preko UEFI? Ker UEFI only zahteva da ves hardware(recimo grafična kartica) podpira UEFI, čeprav ko sem jaz legacy grafično zagnal v UEFI-only mi je to jasno izpisalo še predno pride do boota.

Ko ti javi da ponovno zaženeš, kje ti to javi, BIOS ali WIndows 10? Ali kaj zraven napiše zakaj ponovni zagon?

luky ::

PC je bil nastavljen na UEFI Only (to se prvo preveril ko sem PC dobil). Da ponovno zaženem mi javi Windows ko naj bi začel instalacijo, to je naslednja stran od particij.
To se naredi obvezno ko jaz z diskpartom naredil Clean diska in nato Convert gpt, ali pa samo clean pa exit in pridem do prazne disk particije kliknem Naprej in kao da bo začel instalacijo. Ko preskoči iz 1 opcije na drugo kjer se vidi napredek v % takoj javi napako ali 0xc0000005 oz., da naj ponovno zaženem sistem.

Če pa jaz v diskpartu naredim particije kot piše v navodilu M$ (CreatePartitions-UEFI) in potem grem po korakih do particij, se postavim na particijo kamor naj bi se instalirali Winsi mi pa spodaj takoj napiše, da particija ni prava oz. ni možna instalacija na to particijo, druge pa zato ni in jeb***.
luky!

MrStein ::

Za foro lahko probaš namestiti Linux v UEFI načinu in če gre skoz, nato še Windows.

Lahko tudi probaš novejši (oziroma če imaš najnovejšega: starejši) DVD od Windows.
Pa BIOS update?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

luky ::

Bios update sem naredil pred 2 dni in imam zadnjo posodobitev.
Pri Linuxu pa nisem doma.
Winse sem pa probal stare Restone 1 in nove Restone 2, ki še niso uradni in pri obeh isti šmorn. V MBR gre vse v UEFI nič.
luky!

MrStein ::

luky je izjavil:


Pri Linuxu pa nisem doma.

Moraš samo klikniti "install" in "yes".

http://releases.ubuntu.com/16.04.2/ubun...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

hamez66 ::

Windows 10:

- DNS client nekaj štrajka, ga je treba vsake toliko časa resetirat, drugače pol interneta ne dela (rešitev reset DNS clienta v services.msc)
- nezanesljivo delovanje browserjev (rešitev reset browserja ali računalnika)
- kolešček od miške kar neha delat (izklop in vklop miške v usb)

Z Win7 takih problemov enostavno ni bilo. Windows 10 uporabljam 2 meseca. Ne vem, če je sploh vredno, da še imam win 10. V Win 7 je vse delalo veliko bolj zanesljivo brez takih kozlarij. Se opravičujem, ker je verjetno malo offtopic glede na tisto, o čemer trenutno debatirate. //rant off

japol ::

Z dns-i imam tudi sam težave. vsakič ko ni bilo elektrike, je blo treba na novo nameščat wifi printerje,... pride pa gre... a maš mogoče pri dns procesu nastavljen automatic (Trigered start)? ali le automatic?

luky ::

Fantje rešil sem problem z instalacijo Windows preko UEFI. 3 dni zajeb.... in sem šele danes ugotovil, da če izklopim zunanji disk, ki je tudi GPT, mi instalacija gre v nulo brez problema.
Zgleda, da sta se zunanji in notranji disk tepla, na katerega bo šla instalacija ali nekaj podobnega. Vglavnem sedaj gre kot po maslu.

Mogoče komu pride kdaj prav moj problem.

LP. in hvala vsem ki ste pomagali s svojimi nasveti.
luky!

Duhec ::

luky je izjavil:

Fantje rešil sem problem z instalacijo Windows preko UEFI. 3 dni zajeb.... in sem šele danes ugotovil, da če izklopim zunanji disk, ki je tudi GPT, mi instalacija gre v nulo brez problema.
Zgleda, da sta se zunanji in notranji disk tepla, na katerega bo šla instalacija ali nekaj podobnega. Vglavnem sedaj gre kot po maslu.
Mogoče komu pride kdaj prav moj problem.
LP. in hvala vsem ki ste pomagali s svojimi nasveti.

Sploh, ko zadnji dan šele poveš, da si imel še en (zunanji) disk... Ccccc...
No, vsaj povedal si.
http://blackbird.si/

BorutK-73 ::

luky je izjavil:

Fantje rešil sem problem z instalacijo Windows preko UEFI. 3 dni zajeb.... in sem šele danes ugotovil, da če izklopim zunanji disk, ki je tudi GPT, mi instalacija gre v nulo brez problema.
Zgleda, da sta se zunanji in notranji disk tepla, na katerega bo šla instalacija ali nekaj podobnega. Vglavnem sedaj gre kot po maslu.

Mogoče komu pride kdaj prav moj problem.

LP. in hvala vsem ki ste pomagali s svojimi nasveti.

To si pa sam zajebal. Vedno se dela inštalacija OS-a z samo enim priklopljenim diskom. Še posebej sedaj ko imaš SSD za OS in HDD za ostalo šaro in je bolje izklopit HDD pred inštalacijo.

luky ::

@BorutK-73 priznam napako, ki je samo moja, ker sem ta zunanji disk imel za mašino in sem sploh na njega pozabil oz. sploh mi ni kanilo, da ga moram odklopiti.

Žal se je pač zgodilo tako kot se je.
luky!

hamez66 ::

japol je izjavil:

Z dns-i imam tudi sam težave. vsakič ko ni bilo elektrike, je blo treba na novo nameščat wifi printerje,... pride pa gre... a maš mogoče pri dns procesu nastavljen automatic (Trigered start)? ali le automatic?


DNS Client imam na automatic. Napaka, ki mi jo javlja chrome, je pa

This site can’t be reached

www. * * * .com server DNS address could not be found.
Try running Windows Network Diagnostics.
DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

Enkrat ne prime ena stran, drugič druga. Po resetu vse dela normalno, ampak lahko v roku par minut kakšna stran ne prime več. Pa na drugem compu imam windows 10, tudi včasih kar ne dela mreža in kr neki, medtem ko ostale windows 7 in linux mašine delajo bp. Hehe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

hamez66 ::

Hmm, saj browsanje zgleda dela tudi, če je ta DNS Client izklopljen. Bom zdaj poskusil tako, da bo disabled. :=)

flameir ::

Pozdravljeni. Rad bi prenesel nastavitve za nekaj tiskalnikov iz maminega računalnika. Sedaj ima gor W7 in polno nekega sranja, zato bi ji naredil clean W10 install. Mati je profesorica, tako da jim kompe rihta nek računalničar, ki seveda ni navdušen, da bom jst šaru po kompu. Ampak že jst živce zgublam, če ji moram kdaj kej pomagat, kaj šele ona, ker tok počasi vse dela, tko da sva se zmenla, da ji vseeno lahko naredim clean install. Težava je v tem, da ne vem, kako bi prenesel nastavitve za printerje. Ker potem bo pa hudič, če ne bom vsega, kar rabi v šoli, zrihtal. Se pravi printerje obvezno.


EDIT: slika
 Tiskalniki izgledajo takole

Tiskalniki izgledajo takole



Hvala za pomoč!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flameir ()

crniangeo ::

Prej se pozanimi ce uporabljajo DirectAccess.
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

flameir ::

Kokr sem gledu ne.

A te printerji bojo delal, če ročno za vsakega posebi namestim driver?

ameba ::

Živjo. Morda se je kdo že soočil s problemom, ki se mi je pojavil.
Na W10, se nikakor ne morem povezati na javna omrežja niti na hotspot, ker mi jih sistem ne pokaže.

Prosim bi za pomoč.

Wifi na domačem omrežju deluje tako kot mora in tudi najde sosednja omrežja.

Prenosnik je Lenovo yoga 500, sam verjetno je to vseeno.

Zz88 ::

Poizkusam resetirati windows 10..vendar mi ponastavlja je ostane na 1%. A kdo mogo e pozna kaksno rwsitwv oz zakaj ne po astavi do konca?

spucek ::

Windows10 Creators Update je na voljo za download:
https://www.microsoft.com/sl-si/softwar...
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=...

Download je bil hiter, inštalacija je trajala 10 minut, nekaj nastavitev se je ponastavilo, nekaj ohranilo, tiskalniki in gonilniki so ostali, za zdaj nobenih težav.
Previdnost je mati modrosti.

mat xxl ::

Za kaj in v kakem primeru se priporoča ta kreator ?

lopov ::

Če ne želiš čakati na uradno splavitev ter pododobiti preko windows update.
S programom preskočiš vrsto in forsiraš takojšnjo namestitev.

japol ::

Potrebujem še več informacij o tem.
Koliko prostora to še zavzame?
Kako je z osebnimi podatki?
itd.
A je kdo, ki je maredil analizo tega?

BivšiUser2 ::

Za Win 10 CU se je govorilo, da bi naj prišel nek Garage band wannabe. Kaj je sedaj s tem?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

spucek ::

Evo, AU vs CU, oboje clean install. 1x več tekočih procesov. Kr neki ... poraba pomnilnika je sicer enaka O.o (cca 850MB)

Previdnost je mati modrosti.

BivšiUser2 ::

Kako pa se odstrani Classic shell na windows 10, zadnjič ko sem ga odinštaliral, se mi je comp stalno sesuval, dokler ga nisem ponovno namestil. Any suggestions?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

MrStein ::

spucek je izjavil:

Evo, AU vs CU, oboje clean install. 1x več tekočih procesov.

To je zato, ker so ene deljene sistemske procese razbili.
Torej če so prej trije servisi (Service) tekli v enem procesu, zdaj tečejo vsak v svojem, torej imaš po novem 3 namesto enega.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

Windows že od Viste naprej modulirajo in razbijajo na manjše kose. To je njihov long-term project. Samo jedro je sedaj že res zminimalizirano.

mtosev ::

ma kdo kak guide po novem control panelu? jaz mam win 10 že skoraj eno leto pa se težko znajdem v control panelu
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BivšiUser2 ::

https://1drv.ms/b/s!An_0fA78V4Cuh9QJRtupqBYfu5HCxg
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Spc ::

Sestrična si je kupila nov prenosnik, ker je baje bil znižan za 140€
In sicer ASUS X540L z FreeDOS-om.

https://www.asus.com/Notebooks/X540LA/s...

Če inštaliram Windows 7,8.1,10,2012R2,2016:
Touchpad deluje samo na začetku v setup-u, v samih windowsih neha delovati, tudi FN+F9 ne deluje in ga ne prižge v windows-ih.

Edini Windows v katerem deluje touchpad je RedStone 2 ( Creators Update ), v vseh drugih windowsih touchpad ne deluje.
Ali je to normalno ali sem jaz nor ?

Plus tega ima ta prenosnik 5Gbps USB-C ampak nima pa niti gigabitne mrežne, kar je huda sramota.
 

spucek ::

MrStein je izjavil:

spucek je izjavil:

Evo, AU vs CU, oboje clean install. 1x več tekočih procesov.

To je zato, ker so ene deljene sistemske procese razbili.
Torej če so prej trije servisi (Service) tekli v enem procesu, zdaj tečejo vsak v svojem, torej imaš po novem 3 namesto enega.

Kul, hvala za info.
Previdnost je mati modrosti.

Qcube ::

@Spc
Na strani ki si jo linkal imaš touchpad driver za win 10 64bit. V čem je problem?

Spc ::

Qcube je izjavil:

@Spc
Na strani ki si jo linkal imaš touchpad driver za win 10 64bit. V čem je problem?

Vem, ampak deluje samo v redstone 2, v drugih win 10 ne deluje.
 

mtosev ::

v device managerju najde napravo?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BivšiUser2 ::

Označeni folderji se ustvarijo ob vsaki novi nadgradnji OS-a. Ketere označene folderje lahko mirne vesti izbrišem?
http://prntscr.com/eu8ke4 (Vprašam zato, ker sem si ob prehodu na AU prejšnjič nekaj v teh folderjih zbrisal kar ne bi smel).
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Spc ::

mtosev je izjavil:

v device managerju najde napravo?

Ne, samo v creators update.
 

spucek ::

BivšiUser2 je izjavil:

Označeni folderji se ustvarijo ob vsaki novi nadgradnji OS-a. Ketere označene folderje lahko mirne vesti izbrišem?
http://prntscr.com/eu8ke4 (Vprašam zato, ker sem si ob prehodu na AU prejšnjič nekaj v teh folderjih zbrisal kar ne bi smel).

Uporabi "disk cleanup" v lastnostih sistemskega diska in potem opcija "clean up system files". Lahko vse označiš in izbrišeš.
Previdnost je mati modrosti.
««
82 / 141
»»