» »

Izguba v Sonyju raste

Izguba v Sonyju raste

Delnica podjetja se glede na rezultate drži presenetljivo dobro.

Financial Times - Težave v podjetju, ki je izumilo predvajalnik zgoščenk, DSLR-fotoaparate in videorekorder, se nadaljujejo s pričakovano rekordno izgubo. Potem ko je podjetje konec fiskalnega leta 2013 zaključilo s prvim dobičkom v višini 458 milijonov dolarjev po petih rdečih letih, je bilo leto 2014 precej slabše z izgubo v višini 1,25 milijarde dolarjev, medtem ko trenutne projekcije kažejo, da bo izguba konec fiskalnega leta 2015 presegla dve milijardi dolarjev (fiskalno leto v Sonyju se konča že marca).

To pomeni, da bo podjetje v zadnjih osmih kumulativno ustvarilo 12 milijard dolarjev čiste izgube. Iz podjetja so zato sporočili, da letos prvič po letu 1958 ne bodo izplačevali dividend, ker bo izguba vsaj petkrat višja od predhodno načrtovane. V podjetju že iščejo rezerve, ki so jih našli tudi v stroških dela. Odpustiti nameravajo 15 odstotkov zaposlenih. Bonitetna hiša Moody's je že januarja letos Sonyjeve obveznice ocenila kot smeti (junk), Standard&Poor's pa je ostal eno stopničko nad tem nivojem.

Najbolj podjetje navzdol vleče enota za pametne telefone, ki beleži zelo slabe prodajne rezultate in bo letos podjetje obremenila z 1,76 milijarde dolarjev težkim odpisom (tudi kategorijo dobro ime bodo slabili, ker Xperia preprosto ni zaželena blagovna znamka). To pa ne bo edini razlog za izgubo, saj bo tudi rezultat iz poslovanja negativen. Povsem drugačno pa je stanje v oddelku PlayStation, kjer poslujejo z dobičkom. Prodaja nove konzole PlayStation 4 raste in do začetka meseca so jih prodali že okrog deset milijonov, kar je dvakrat več od Xboxa in polovico več od Wii. Upajo, da bo PlayStation 4 ponovil čase PS2, ki je nosil milijardo dolarjev letnega dobička. Dobro posluje tudi tretji steber podjetja (poleg pametnih telefonov in konzol), ki se ukvarja s tipali za zajem slike, torej fotoaparati, in filmom.

30 komentarjev

filip007 ::

Sony ima konkurenco, Samsung dela že praktično vse.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

andrejus ::

A nima sony v lasti 3/4 holiwuda?
Kaj pa TV & ostaka elektronika?
A ta sony se je zreduciral na ps in xperio?

boolsheat ::

Najbolj podjetje navzdol vleče enota za pametne telefone, ki beleži zelo slabe prodajne rezultate in bo letos podjetje obremenila z 1,76 milijarde dolarjev težkim odpisom (tudi kategorijo dobro ime bodo slabili, ker Xperia preprosto ni zaželena blagovna znamka).

In potem bi naj bil Android rešitev za npr. Nokio?

Dr_M ::

Tole slabo poslovanje z mobilnimi telefoni me sploh ne preseneca. Ljudje se jih kar izogibajo. Ocitno z razlogom.

Me pa tudi ne cudijo take izgube na splosno. Se dogaja firmam, ki imajo prevelike apetite po dobicku. Sej parim dobro uspeva, ostali pa zivotarijo, sploh velike firme z veliko balasta.

PrihajaNodi ::

Zakaj neuspeh:

- slab marketing,
- enolični izdelki,
- slaba kvaliteta telefononov
- slab support...


Recimo, one plus one ima pa ogromno naročil. Tudi Nokiji oziroma Microsoftu bo šlo bolje, že tretje leto bomo dobili njihovi uporabniki update.

Zgodovina sprememb…

Big_Al ::

V 15ih letih sem zdaj nabavil svoj šesti SONY telefon in vsi so zdržali svoje obdobje uporabe brez napak, jaz problema s kvaliteto nisem občutil. CMD-Z5 je bil fantastičen in zdaj Xperia Compact je prav tako zelo OK. To kaj je za One+ ogromno je mogoče za SONY peanuts...

kpkp ::

@boolsheat
Trg za Android je že dovolj velik, če se Sony ne znajde ne moremo najbolj razširjenega OSa krivit za to.

@PrihajaNodi
Če bi Sony prodal toliko telefonov s takim profitom kot OPO, bi lahko že poslali inžinirje domov....

Je pa nova Z3 serija zelo zanimiva (prvi testi, tudi pohvalni), še posebej Z3C je najbolj impresiven kos HW kar sem jih jaz videl (vsaj na papirju).

PrihajaNodi ::

Jah sony pač meče ven vse kar je možno, stalno nekaj menja novega pa ni nič, da ne omenjam slabe kvalitete. Imam pa res doma 6 let starega sonyericssona ki deluje fenomenalno. Ampa xperije verzije pa samo neko nagajanje in crkavanje.

Bomo videli kaj bo z oppo-m. Lahko da se še dvigne. Kvaliteta je.

andrejus ::

Enostavno sony ni imel najzmogljivejse telefone na trgu. Tudi ce so bili zmogljivi tega ni uspel preko medijev sporocit publiki. Mani je vseeno ali imam samsung ali LG ali sony, kupil bom najzmogljivejsi telefon tisti hip. In ze vec let zapovrsto je to bil Samsung.

Imam obcutek da je hotel sony z xperio ciljat na mlade, muzikalicne ljudi na neke hipsterje ce hocete kao on bo apple med androidi. Ocitno so ti raje posegali po topšit telefonih od Samsunga. Biti prvi, najmocnejsi, najboljsi je privlacno. Zato se samsungi prodajajo tudi ce so plasticni.

puginho ::

Če bi v članku vsaj prav napisali vzroke za izgubo, gre za slabo prodajo v mid in low end telefonih, kjer so dobički že itak mizerni. In tam izgubljajo praktično vsi znani.

trololo2 ::

> Iz podjetja so zato sporočili, da letos prvič po letu 1958 ne bodo izplačevali dividend, ker bo izguba vsaj petkrat višja od predhodno načrtovane.

Do zdaj so jih pa kljub izgubi izplačevali???

Spc ::

 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

FlyingBee ::

naj se že znebijo robov spodaj in zgoraj na mobitelih pa bo že boljše

dexterboy ::

Dolgo vrsto let sem imel sony ericcson in nisem hotel nič drugega. Potlej pa dobil P1i in na njihovi spletni strani obvestilo, da ne dajejo več podpore???
In kje naj dobim zadnji firmware??? Za, to, kar rabim telefon, bi ga imel še danes. Tako pa imam danes win phone. Sodelavec v pisarni ima sony phone. Še vedno na androidu 2.3. Seveda, 512MB rama...
Tudi ko sem hotel pred leti kupiti Playstation 3-ko, sem en teden pred nakupom prebral novico, da ni več možno namestiti drugega sistema???
Jah, kaj čmo. Včasih je bil Sony znamka. Višjega cenovnega ranga, ampak s temu primerno kwaliteto. Danes pa se vprašam, kaj naj sploh še kupim od Sonyja?
Iz dobrih tastarih imam še dan danes v uporabi njihov CD player made in Japan. Pa bila je televizija, raven FD Trinitron ekran. In 19 palčni monitor za PC, tudi ravno steklo. To sta bila prava prikazovalca slike!
Žal mi je za to znamko. Nasplošno mi je žal za večino Japonskih znamk. Tudi, ko je Panasonic ukinil Plazma TV-je, bi si kupil zadnjo serijo, ampak so manjkali šoldi.
Če si kupil kaj japonskega, je bilo dobro in je delovalo. Danes se pa težko izogneš kitajski robi, ki se pokvari že na poti do doma. Tega jaz (in še marsikdo) ne potrebuje, še manj pa si želi. Raje dam za EN izvijač 10 evrov, pa da vem, da bo tudi žez 20 let funkcioniral, kot pa komplet 50 kosov orodaj za 8 evrov v Lidlu.
Evo, malo zašel iz smeri, ampak sem se pa izpovedal 8-)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

s6c-gEL ::

DexterBoy
Kakšno podporo bi rad imel za 7 let star telefon http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_p... ?

Za androida se splača pogledati na http://forum.xda-developers.com .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

dexterboy ::

Sej podpora je bila ukinjena že tri leta nazaj.
Pa ne samo za ta model. Pred tem imel P990i, ki je tudi imel ugasnjeno podporo.
Ostali proizvajalci tega niso naredili. Saj ni tako težko imeti spletno pagino za old podporo.
Zagotovo ne rabiš svojega IT centra, da bi to imel v ponudbi. To sem želel povedati :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

PrihajaNodi ::

dexterboy je izjavil:

Dolgo vrsto let sem imel sony ericcson in nisem hotel nič drugega. Potlej pa dobil P1i in na njihovi spletni strani obvestilo, da ne dajejo več podpore???
In kje naj dobim zadnji firmware??? Za, to, kar rabim telefon, bi ga imel še danes. Tako pa imam danes win phone. Sodelavec v pisarni ima sony phone. Še vedno na androidu 2.3. Seveda, 512MB rama...
Tudi ko sem hotel pred leti kupiti Playstation 3-ko, sem en teden pred nakupom prebral novico, da ni več možno namestiti drugega sistema???
Jah, kaj čmo. Včasih je bil Sony znamka. Višjega cenovnega ranga, ampak s temu primerno kwaliteto. Danes pa se vprašam, kaj naj sploh še kupim od Sonyja?
Iz dobrih tastarih imam še dan danes v uporabi njihov CD player made in Japan. Pa bila je televizija, raven FD Trinitron ekran. In 19 palčni monitor za PC, tudi ravno steklo. To sta bila prava prikazovalca slike!
Žal mi je za to znamko. Nasplošno mi je žal za večino Japonskih znamk. Tudi, ko je Panasonic ukinil Plazma TV-je, bi si kupil zadnjo serijo, ampak so manjkali šoldi.
Če si kupil kaj japonskega, je bilo dobro in je delovalo. Danes se pa težko izogneš kitajski robi, ki se pokvari že na poti do doma. Tega jaz (in še marsikdo) ne potrebuje, še manj pa si želi. Raje dam za EN izvijač 10 evrov, pa da vem, da bo tudi žez 20 let funkcioniral, kot pa komplet 50 kosov orodaj za 8 evrov v Lidlu.
Evo, malo zašel iz smeri, ampak sem se pa izpovedal 8-)


Pa pazi na Lumii bo že tretje leto zapored update. Sicer so z Lumio 800 res zajebali, ampak ta novi jih bodo pa še lep čas dobivali. Sem imel pa sam xperio p. skret od skreta.

Sicer pa kje bi bila Nokia danes z Androidom...V podnu.

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

nisem presenečen. Sony razen PS nima kakšnih udarnih izdelkov in že nekaj let ni zdaj nič revolucionarnega
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

kpkp ::

@Nodi
Pomiri se s to Nokio... Nokia ne dela več telefonov in tema je o Sony-u.

jan_g ::

>Sicer pa kje bi bila Nokia danes z Androidom...V podnu.

Tudi brez je bila v podnu, zato je Microsoft odkupil divizijo za telefone.

Qushaak ::

Tako Samsung-ovi, HTC-jevi in še mnogi izdelki so iz serije v serijo isti, ampak Sony pa tu še bolj izstopa. Imam pa še občutek, da ko so različni modeli, da samo povečajo pomenjšajo model "osnovne" velikosti in potem to štancajo več let zapored.
Prav tako imajo (isto velja za HTC, Samsung,...) prizadet front-end interface.
Zdej če se pa še kvarijo nadpovpračno (kar vidim da se) pa je tako stanje pri prodaji precej pričakovano.

Moram pa tud priznat, da me Sony s telefoni ni nikoli prepričal. Nekako tudi ne čutim neke pametne strategije, kaj podjetje sploh hoče še delat oz kakšna je vizija. 20 let nazaj je bilo to jasno.

P.S.: Je tu kak osebek, ki bi mi znal utemeljiti, zakaj se proizvajalci Android-nih mobilnih telefonov spravljajo delat svoj front-end interface? Proti privzetemu v Android-u so vsi počasni in štorasti. Če pa uporabnik rabi kaj boljšega pa namesti Nova Launcher al pa kak Apex.

Dr_M ::

Svoje launcherje imajo zato, ker so mnogo boljsi in funkcionalni, kot stock. Sicer samsungov tw je res malo bolj lagast, ampak lgjev optimus ui je pa prav lepo tekoc :>

Qushaak ::

Vseeno se ne strinjam s tem. Pač če uporabniku ni dovolj dober stock, bo pač dal gor kot sem že omenil Nova Launcher al pa kak Apex. Taki uporabniki že vedo zakaj. Nova in Apex pa sta svetlobna leta pred launcher-ji od Samsung-a, Sony-ja,....
TO je isto, kot bi proizvajalci prenosnikov popolnoma predelali izgled Windows-ov rekoč, da osnovni ni dovolj dober. Pa bi mel HP svoj izgled, Lenovo svojega itd.

Dr_M ::

WP ima enoten izgled, ker je soliden, google je pa pustil odprto moznost, ker ocitno vedo, da vmesnik stock anroida nikoli ni bila njihova mocna stran.

Qushaak ::

Vseeno je potem več kot vredno reskirati 3€ in dobiti:
- Trenutno najbrž najboljši launcher za sodobne Android.e
- Poenoten izgled na vseh svojih Android-nih napravah

kpkp ::

Dr_M je izjavil:

WP ima enoten izgled, ker je soliden, google je pa pustil odprto moznost, ker ocitno vedo, da vmesnik stock anroida nikoli ni bila njihova mocna stran.

Wow, tvoja logika je res neizpodbitna....
Drugače so pa ravno dobili kar lepo priznanje za L.

Dr_M ::

Pa kaj mene briga, kaksno priznanje so dobili za L, ce pa novega sistema sploh se ni zunaj.
To kar je bilo do sedaj, je ena srednja zalost. Pa ce bo sel L po tej poti, je res zadnji cas, da grem na WP.
Meni je vseeno, ce lepo zgleda, ce ni funkcionalno, je vsaka nagrada brez pomena.

PrihajaNodi ::

WP je kar kul. Dela vedno in povsod.

kpkp ::

Pa kaj mene briga, če se tebi zdi srednaj žalost... Fantje nobenega argumenta samo trollanje vas je.

PrihajaNodi ::

so samo slabe izkušnje z njimi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sonyjev direktor se poslavlja

Oddelek: Novice / Ostale najave
238628 (7026) Vazelin
»

Microsoft zaradi Nokie četrtletje sklenil z največjo izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6236573 (33219) boolsheat
»

BlackBerry lani z ogromno izgubo, a boljšimi obeti

Oddelek: Novice / Rezultati
3013179 (10592) klinker
»

Sony nadaljuje z izgubo

Oddelek: Novice / Rezultati
143533 (2850) gt55gre
»

Sony pričakuje izgubo

Oddelek: Novice / Rezultati
173919 (3260) techfreak :)

Več podobnih tem