» »

Excel - velika baza podatkov

Excel - velika baza podatkov

Klemen86 ::

V prihodnjih tednih bom v Excelu urejal večjo bazo podatkov, predvidoma okrog 1GB velika datoteka. Trenutno imam Celeron G1820 in 4 GB rama. Zanima me, če bo delo na tako veliki bazi na trenutnem sistemu učinkovito (predvsem me skrbi količina rama). Imam Win 8.1 64 bit.

Isotropic ::

take baze podatkov se ureja vsaj v accessu, se raje pa kaksnem drugem sql serverju.

vorantz ::

Ne glede na hitrost računalnika boš trpel
Tako velik file ti bo odpiralo zelo dolgo (zjutraj odpri, potem pejdi na sekret, zajtrk, kavo, čik)
Premetavanje tolko podatkov pa bo sploh zabavno

Klemen86 ::

Sem pričakoval, vendar me zanima, ali lahko nadgradnja računalnika pomembno vpliva na hitrost odpiranja, računanja, ipd. oziroma ne bo velikih razlik.

Nimam pa žal nobenih izkušenj z accessom oziroma podobnimi programi, tako da če ne bo nuja bi rad ostal pri excelu.

Isotropic ::

kaj bos racunal?

s6c-gEL ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

Klemen86 ::

Finančne podatke za n podjetij (iz različnih držav) moram urediti in prečistiti. Prečiščeno bazo bom nato uporabljal s programom stata.

Obstaja pa verjetno možnost, da celoto razbijem na več delov in nato v končni datoteki imam samo podatke, ki jih bom v analizi potreboval (npr. 10 spremenljivk in ne 100).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Klemen86 ()

s6c-gEL ::

Za take potrebe poglej SPSS @ Wikipedia ali njegov odprtokodni fork PSPP @ Wikipedia.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

Klemen86 ::

Poznam, vendar ni preveč uporaben za urejanje samih podatkov, ali pač? Se mi zdi excel še vedno prva izbira.

SeMiNeSanja ::

Načeloma bi lahko podatke sfutral v nek SQL database, potem pa z Excelom po podatkih šaral. Kje pa piše, da moraš obdelovati podatke v obliki .xls datoteke?

Klemen86 ::

Nikjer ne piše. Problem je, da ne znam delati s SQL.

black ice ::

SQL ni nobena raketna znanost, v tvojem primeru ti bo prišel še kako prav.

Klemen86 ::

Verjamem, čeprav se ne bi rad na tej bazi učil novih trikov. Smo pa šli malo offtopic, glavno vprašanje je, ali količina rama in procesor pomembno vplivata na delovanje Excela?

Invictus ::

Precej.

Rabiš hiter disk (SSD), pa dovolj RAMA.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Klemen86 ::

SSD imam, kakšno priporočilo glede rama - količina v odvisnosti od velikosti datoteke?

black ice ::

Na tvojem mestu bi ustvaril ramdisk in nekje napraskal cekine za UPS.

Klemen86 ::

Kaj pa, da vedno po urejanju spravim datoteko na disk, med urejanjem pa jo imam na ramdisku? Potem načeloma ne rabim UPSa.

Verjetno se ramdisk naredi softwarsko?

Bi pa v tem primeru verjetno potreboval več rama, saj bo 4GB premalo?

Yacked2 ::

Imej se rad, delaj z SQLom, saj imaš lahko backup v .xls formatu.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Cervantes ::

Probaj Access. Sploh ni težko, je zelo prjazen do uporabnika.
Excel ni za baze, sploh ne velike.
Naredi si eno majhno bazo za začetek, pa probaj queries, pa reports etc., boš videl, da gre prav imenitno.
Pa forms, imenitno za vnašanje podatkov.
Če imaš minimalno izkušenj, boš v dveh dneh not.

SeMiNeSanja ::

Dejansko Access zna lepo 'posrkati' excel datoteko in jo stlačiti v bazo.
To spada še tam med najbolj preprosta opravila.

Potem pa, če nimaš pojma o access-u, lahko zaženeš Excel in se preko ODBC priključiš na 'data source' - access bazo in podatke v bazi urejaš kar z Excelom.

Malo je treba gruntati, kako gre, ampak ni prav neke hude znanosti.

Če tako malo 'po kmečko' gledaš, tudi database ni nič drugega kot skladišče tabel. Hitro in pametno skladišče. XLS datoteka je tudi skladišče, samo precej tupo in počasno.

Klemen86 ::

Nikoli nisem uporabljal Accessa, mogoče bi bilo res pametno se naučiti, vendar bom verjetno ostal kar na Excelu, saj mislim, da mi ne bo uspelo ugotoviti, kako ga uporabljati. Poleg tega mi ni jasno niti v čem bi bila prednost uporabe Accessa, če bom vse skupaj delal v tabeli? Je pa res, da ne vem niti za kaj točno se Access uporablja :)

SeMiNeSanja ::

Klemen86 ::

OK, hvala vsem za pomoč. Access sem dokončno odpisal, saj nimam niti najmanjše ideje, kako ga uporabljati. Bom poskusil v Excelu.

joze67 ::

Predvsem glej, da boš vse formule čimprej spremenil v podatke (Copy|Paste Special|Values). Ker sicer bo vsako preračunavanje traaaaajaaaaaaalooooooo.

In pa smiselno je formule razvijati na majhni podmnožici podatkov, si zapisati korake, in ko si zadovoljen, ponoviti na vseh podatkih.

poweroff ::

Jaz bi podatke uvozil v Postgresql... Če seveda govorimo o velikih količinah.
sudo poweroff

Invictus ::

poweroff je izjavil:

Jaz bi podatke uvozil v Postgresql... Če seveda govorimo o velikih količinah.

Za 1 GB podatkov je čisto vseeno kaka baza je. To je majhna zadeva.

Access je čisto dovolj. Najbrž bo celo vse delalo v Excelu. Čeprav malo nepregledno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Cervantes ::

Sorry, ampak o tej zadevi imam bad feeling.
Ti pač "obvladaš" Excel, well, spominjaš me na nekoga, ki ima v roki kladivo, in mu vse izgleda podobno cvekom.
Excel ni za baze. Period.

driver_x ::

Če že obvlada Excel bo verjetno imel zadevo tam prej rešeno, kakor bi Access, Postgresql ali kaj drugega sploh namestil.

Cervantes ::

Ne se trudit z SQLom, ki je malo lesen.
Access je pa prijazen, intuitiven, učiš se takorekoč sproti.
In če boš enkrat ugotovil, da prevzaprav rabiš relacijsko bazo, ti ne bo žal časa, ki si ga vrgel v učenje Accessa. Da ne govorim o tem, da ko boš mogoče enkrat v prihodnosti iskal službo in te bo potencialni delodajalec vprašal "Ali obvladate relacijske baze?", boš lahko ponosno izjavil "Da!".
No ja.8-O


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Updejtan win osem na deset in tezave z Excelom

Oddelek: Pomoč in nasveti
161833 (1623) Han
»

Program evidenca

Oddelek: Programska oprema
253840 (3269) Qushaak
»

MS Access (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
647101 (5159) travica
»

Office 2007

Oddelek: Programska oprema
193556 (2904) javr
»

Excel in štetje črk ?

Oddelek: Programska oprema
82020 (1541) smetko

Več podobnih tem