» »

Intel prenovil 19 procesorjev, v prejšnjem četrtletju z dobičkom

Intel prenovil 19 procesorjev, v prejšnjem četrtletju z dobičkom

vir: Heise
Heise - Intel je izdal nov cenik, na katerem pocenitev sicer ni veliko, se je pa na njem znašlo kar 19 novih procesorjev, ki bodo v naslednjih tednih pripotovali v prodajalne in računalnike širom sveta. Že minuli teden pa so objavili tudi poslovne rezultate za zadnje četrtletje, v katerem sta zrasla tako promet kakor dobiček.

Osem novih procesorjev je dvojedrnikov Haswell, ki so namenjeni namiznim računalnikom in sedejo na ležišče LGA1150. Med njimi velja izpostaviti Core i3-4370, ki je najhitrejši dvojedrnik za LGA1150. Teče s taktom 3,8 GHz, ima 4 MB tretjenivojskega predpomnilnika in stane 150 dolarjev. Ostali trije novi Core i3 so nekoliko počasnejši in z manj predpomnilnika, medtem ko je četverica Pentiumov cenejša, ker nima dveh niti na jedro, ampak le eno. Kakšnih novosti tu ni, procesorji so le malo hitrejši in požrešnejši od starih modelov.

Za prenosne računalnike so pripravili tri štirijedrne Core i7; najhitrejši 4980HQ v turbo načinu teče s 4,0 GHz, ima 6 MB predpomnilnika in zasoljeno ceno 620 dolarjev. Nekoliko nižje najdemo še štiri dvojedrne procesorje, ki so malce počasnejši, malce hladnejši (28 W namesto 47 W) in cenejši. Novosti zaokrožujejo dvo- in štirijedrni Celeroni in Pentium Bay Trail-M za netbooke.

Hkrati povejmo, da je Intel prejšnje četrtletje odlično posloval. Ustvarili so 13,8 milijard dolarjev prihodkov, kar je osem odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Dobiček je zrasel na 2,8 milijarde dolarjev, kar je kar 40 odstotkov več kot lani. Analitiki ocenjujejo, da je k povečani prodaji pripomogel konec podpore za Windows XP, ki je vzpodbudil zamenjavo celotnih sistemov, torej tudi strojne opreme, ne le operacijskega sistema. Prodaja pa se je skrčila v segmentu mobilnih procesorjev, medtem ko so ostali sektorji beležili rast.

53 komentarjev

«
1
2

hojnikb ::

yey, spet nič novega :(
#brezpodpisa

tadej1005 ::

odkar so onemogočili navijanje, vedno dajajo nove proce ven s to finto, da frekvenco proca dvignejo za 100MHz in glej ga zlomka, novi proci so tu, banda intelova, sicer si lastim k verzijo intel proca. Zato pa takšni dobički, banda intelova :)

pegasus ::

47w proc je "mobile" ?? A se je v zadnjem času zgodil kak čudež pri baterijah, ki sem ga spregledal?

hojnikb ::

pegasus je izjavil:

47w proc je "mobile" ?? A se je v zadnjem času zgodil kak čudež pri baterijah, ki sem ga spregledal?

35W+ mobile proci so že precej časa na trgu :)

tadej1005 je izjavil:

odkar so onemogočili navijanje, vedno dajajo nove proce ven s to finto, da frekvenco proca dvignejo za 100MHz in glej ga zlomka, novi proci so tu, banda intelova, sicer si lastim k verzijo intel proca. Zato pa takšni dobički, banda intelova :)

kaj jokaš, sej maš pentium K za ~60€ :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

pegasus ::

hojnikb je izjavil:

35W+ mobile proci so že precej časa na trgu :)
Ja, to je oni segment - "mobile workstation" ... k ni ne tič ne miš. Ampak je očitno dovolj interesa zanj.

hojnikb ::

pegasus je izjavil:

hojnikb je izjavil:

35W+ mobile proci so že precej časa na trgu :)
Ja, to je oni segment - "mobile workstation" ... k ni ne tič ne miš. Ampak je očitno dovolj interesa zanj.

hja...

Ampak danes, ko procesor že praktično vse dela (torej ne nucaš posebi grafik, čipsetov itd) si lahko prvošiš 47w tdp tudi v 15" prenosnikih. Ker včasih, ko si pa mel 35w proce, si pa rabo še grafiko, čipset in še kup druge logike, ki je sedaj direkt v proci. Tako da teh 47W sploh ni tako strašnih, še posebaj, ko upoštevaš kako varčne so te zadeve takrat, ko niso v loadu.
#brezpodpisa

stara mama ::

tadej1005 je izjavil:

odkar so onemogočili navijanje, vedno dajajo nove proce ven s to finto, da frekvenco proca dvignejo za 100MHz in glej ga zlomka, novi proci so tu, banda intelova, sicer si lastim k verzijo intel proca. Zato pa takšni dobički, banda intelova :)

AMDja pa ne kupit ?

M-XXXX ::

tadej1005 je izjavil:

odkar so onemogočili navijanje, vedno dajajo nove proce ven s to finto, da frekvenco proca dvignejo za 100MHz in glej ga zlomka, novi proci so tu, banda intelova, sicer si lastim k verzijo intel proca. Zato pa takšni dobički, banda intelova :)

Zakaj? Ker jim ni treba. Konkurence ni, pa se jim nikamor ne mudi :)

Looooooka ::

pegasus je izjavil:

47w proc je "mobile" ?? A se je v zadnjem času zgodil kak čudež pri baterijah, ki sem ga spregledal?

Folk je ugotovil, da ne rabi metrske kiste za igranje igric. Laptop s ssdjem plus enim 5400 1TB diskom in to je to. Graficne so pa itak ze take not, da peljejo scat vecino masin, ki jih ima folk. In to vse zasede manj placa pa se odnesejo ga lahko s sabo. Strom mas pa ze v vsakem baru :)
Evolution.

hojnikb ::

Looooooka je izjavil:

pegasus je izjavil:

47w proc je "mobile" ?? A se je v zadnjem času zgodil kak čudež pri baterijah, ki sem ga spregledal?

Folk je ugotovil, da ne rabi metrske kiste za igranje igric. Laptop s ssdjem plus enim 5400 1TB diskom in to je to. Graficne so pa itak ze take not, da peljejo scat vecino masin, ki jih ima folk. In to vse zasede manj placa pa se odnesejo ga lahko s sabo. Strom mas pa ze v vsakem baru :)
Evolution.

In potem imaš eno veliko opeko, katera se ali pregreva ali pa throttla, ko delaš kej zahtevnega (eg igraš igre). Thanks, but no thanks. Ostajam na kišti za take zadeve, hkrati pa zram pršparam precej denarja pri sami nabavi.
Evolucija my ass.
#brezpodpisa

stara mama ::

hojnikb je izjavil:

Looooooka je izjavil:

pegasus je izjavil:

47w proc je "mobile" ?? A se je v zadnjem času zgodil kak čudež pri baterijah, ki sem ga spregledal?

Folk je ugotovil, da ne rabi metrske kiste za igranje igric. Laptop s ssdjem plus enim 5400 1TB diskom in to je to. Graficne so pa itak ze take not, da peljejo scat vecino masin, ki jih ima folk. In to vse zasede manj placa pa se odnesejo ga lahko s sabo. Strom mas pa ze v vsakem baru :)
Evolution.

In potem imaš eno veliko opeko, katera se ali pregreva ali pa throttla, ko delaš kej zahtevnega (eg igraš igre). Thanks, but no thanks. Ostajam na kišti za take zadeve, hkrati pa zram pršparam precej denarja pri sami nabavi.
Evolucija my ass.

Lahk si tiho če se ne spoznaš najbolj.
V mojem segmentu taka mašina z I7 pride še kako prav.
Delaš v službi, potem pa še delaš doma.
Ponavadi je load na minimumu, moč ti pa koristi za tiste špice.
In za to je ravno dovolj. Mobile workstationi so super zadeva, niso pa za vsakega posameznika.

Če pa rudariš, pa raj glej kam drugam...

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Sj ne govorim o mobile workstationih, ampak o gaming laptopih. Velika razlika.
#brezpodpisa

stara mama ::

No, slednjim ti procesorji vsekakor niso namenjeni, tako da raje glej drugam.

hojnikb ::

Sj ne gledam teh zadev sploh :\
#brezpodpisa

stara mama ::

Then, what's the problem?

hojnikb ::

Ni problema. Sam izpostavljam, da so gaming laptopi v večini primerov bedarija in niso nobena evolucija, kot trdi Looooooka.
#brezpodpisa

stara mama ::

Ja no to se tud js strinjam.

Ampak zgleda obstaja trg za te laptope.
Kot tudi obstaja trg, kar je več kot očitno iz zgornje tabele, za mobilne delovne postaje in ne kot je nekdo zgoraj rekel da je to kr neki...

hojnikb ::

Ja, sj ti 47W proci so super. Še doma mamo enga basic lenovota z to 47W i7ko... Pa dela super. Pa nima vent in baterijo nič večjo od mojega prastarega HPja z core2..
#brezpodpisa

Mesar ::

Kaki gejming leptopi? Za večino iger ne rabiš OCjan 6Ghz quadcore CPU ampak je malce boljša I5ka vrh glave, ssd in 16gb tudi brez problema nabašeš v prenosnik pa še kako nVidio malo boljšo...

http://ark.intel.com/products/83505/Int... recimo je vrh glave, tudi za gejming. Meni osebno pa je mobile WS top s#it, ker mam rad vse na eni boxi in nosim sabo, to da si morem stvari prenašat sem pa tja pa gor pa dol pa syncat med 3 kištami ... ni za nikamor.

Če rabiš *proper* WS pa nabavi octacore xeone, 32+gb rama i tako...
Your turn to burn!

hojnikb ::

sj pri gaming prenosnikih ni problem procesor, ampak grafike in hlajenje le teh...

Pa seveda obsceno velik markup napram primerljivi kišti.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

pegasus ::

A je že kdo naredil laptop s tekočinskim hlajenjem (npr. novec) in radiatorjem na zadnji strani zaslona?

PromeuZ ::

Kako bo ta objava vplivala na cene v Sloveniji? Je realno pričakovati (sploh) kakšna znižanja cen?
<!-- https://pisalnik.wordpress.com -->

pegasus ::

Mesar je izjavil:

Če rabiš *proper* WS pa nabavi octacore xeone, 32+gb rama i tako...
To je zelo 2008 ;) Danes se za proper WS kupuje 15core xeone, NVM, 512GB rama in več ... Ampak ima ta trg čisto druge kanale kot gamerski laptopi, zato se ga na novičarskih sajtih takorekoč ne vidi.

Mesar ::

hojnikb je izjavil:

sj pri gaming prenosnikih ni problem procesor, ampak grafike in hlajenje le teh...

Pa seveda obsceno velik markup napram primerljivi kišti.


No to drži, čeprav hlajenje je problem različnih modelov, eni imajo boljše rešeno drugi pač slabše in bi težko predpostavljali, da se *VSI* laptopi z malo boljšim CPU/grafo pregrevajo.
Your turn to burn!

hojnikb ::

Mesar je izjavil:

hojnikb je izjavil:

sj pri gaming prenosnikih ni problem procesor, ampak grafike in hlajenje le teh...

Pa seveda obsceno velik markup napram primerljivi kišti.


No to drži, čeprav hlajenje je problem različnih modelov, eni imajo boljše rešeno drugi pač slabše in bi težko predpostavljali, da se *VSI* laptopi z malo boljšim CPU/grafo pregrevajo.

Tistim, ki lahko rečeš laptop (in ne vreča ciglov) imajo precej slabo hlajenje.
#brezpodpisa

Mesar ::

hojnikb je izjavil:

Mesar je izjavil:

hojnikb je izjavil:

sj pri gaming prenosnikih ni problem procesor, ampak grafike in hlajenje le teh...

Pa seveda obsceno velik markup napram primerljivi kišti.


No to drži, čeprav hlajenje je problem različnih modelov, eni imajo boljše rešeno drugi pač slabše in bi težko predpostavljali, da se *VSI* laptopi z malo boljšim CPU/grafo pregrevajo.

Tistim, ki lahko rečeš laptop (in ne vreča ciglov) imajo precej slabo hlajenje.


Ja no ja ena 17ka z 4cm debeline je ravno prav za pod roko, če nisi midget >:D
Your turn to burn!

hojnikb ::

Če temo lahko rečeš prenosnik v pravem pomeni besede, then...

Itk pa to ni diskusija za to temo
Back on topic, fellas.
#brezpodpisa

Mesar ::

Ja, nabijajo cene za par Mhz zato ker je AMD sel v 3 krasne in ne morejo ponudit pametne alternative za mali dnar. :)
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Janac ()

hojnikb ::

Mah, sej AMD ima recimo dobre alternative, sam tepe jih razvoj (oz lack of) in seveda še star process node... Če bi AMD imel več denarja za razvoj in 20nm nod, bi bla zgodba precej drugačna.
#brezpodpisa

tikitoki ::

Pr računalnikih gre razvoj že nakaj časa bolj počasi.

Sicer pa bi se lahko zavedali, da ste lahko tega po svoej veseli. Je vsaj konec časov, ko si lahko računalnik menjal na leto ali dve in še takrat ti ni delalo, kot se zagre. Sedaj kupiš računalnik in za večino folka je zadosti zmoglji za naslednjih 5+ let. Večina ostalih pa se pritožuje na račun iger.

m0LN4r ::

Jaz se nebi branil, če bi šel razvoj hitreje na obeh straneh in jaz posledično dobil več performanca za manj dnara...

Ampak kaj bomo, časi hude tekmovalnosti med proizvajalci so mimo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

pegasus ::

tikitoki je izjavil:

Pr računalnikih gre razvoj že nakaj časa bolj počasi.
Ja, ker bo počasi treba zamenjat uporabnike in njihovo miselnost. Delo z ogljikom je precej počasnejše kot reševat tehnične probleme v manipulaciji silicija.

7982884e ::

tikitoki je izjavil:

Sicer pa bi se lahko zavedali, da ste lahko tega po svoej veseli. Je vsaj konec časov, ko si lahko računalnik menjal na leto ali dve in še takrat ti ni delalo, kot se zagre. Sedaj kupiš računalnik in za večino folka je zadosti zmoglji za naslednjih 5+ let. Večina ostalih pa se pritožuje na račun iger.
to je sfaljena logika, nihče nima biti kaj vesel zaradi tega
včasih je bilo potrebno menjati zato, ker je bila hitrost računalnikov premajhna že za bolj vsakdanje stvari, IN NE zato ker so bili na obzorju 2x hitrejše mašine

hmm? ::

Hm.. Tile workstationi so hm.. Ne vem jaz sem nabavil pol se kisto za gejming delo pa je ostalo na prenosni opeki, ki pa po 4 letih tud ni svoh ampak za gejming definitivno ni. Ne vem ce lahka dobis za teh ca. 2500e nabavne vrednosti prenosnik ki bi zmogel oboje?

Isotropic ::

tadej1005 je izjavil:

odkar so onemogočili navijanje, vedno dajajo nove proce ven s to finto, da frekvenco proca dvignejo za 100MHz in glej ga zlomka, novi proci so tu, banda intelova, sicer si lastim k verzijo intel proca. Zato pa takšni dobički, banda intelova :)

ne to je zato, ker bi sedaj moral biti tu ze broadwell. pri non-oc procih je teh 100-200mhz sicer cisto dobrodoslih.

amd tepe predvsem puf.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

7982884e je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Sicer pa bi se lahko zavedali, da ste lahko tega po svoej veseli. Je vsaj konec časov, ko si lahko računalnik menjal na leto ali dve in še takrat ti ni delalo, kot se zagre. Sedaj kupiš računalnik in za večino folka je zadosti zmoglji za naslednjih 5+ let. Večina ostalih pa se pritožuje na račun iger.
to je sfaljena logika, nihče nima biti kaj vesel zaradi tega
včasih je bilo potrebno menjati zato, ker je bila hitrost računalnikov premajhna že za bolj vsakdanje stvari, IN NE zato ker so bili na obzorju 2x hitrejše mašine


Po mojem si ga narobe razumel, ker je napisal v bistvu isto kot ti.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Truga ::

pegasus je izjavil:

A je že kdo naredil laptop s tekočinskim hlajenjem (npr. novec) in radiatorjem na zadnji strani zaslona?


To se najprej slisi kot dobra ideja, pol pa pomislis kok tezka in draga je ta zadeva, in kupis gaming rig za 500bux ki je v vseh pogledih boljsi, pa verjetno ne dost tezji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

pegasus ::

Že res, ampak je očitno tudi market za take neumnosti :D
Vprašanje je samo, ali mora bit tak izdelek uradniško sive barve ali pa kričeče črno/rdeče/zlat.

LuiIII ::

Meni se zdijo drugače teli workstation prenosni procesorji fina reč. Dell M6800 z dvema ali tremi SSD-ji je top reč za svojo ceno. Seveda pa ne sme njikjer manjkati prenosnik s Xeon procesorjem. No to pa je "prenosni" workstation!

Dr_M ::

To je premicnik, ne prenosnik :>

Markoff ::

Včeraj po DOLGIH letih zamenjal AMD za Intel. Ko sem gledal, kateri proci so na voljo in kateri socketi, sem se znašel pred totalno AMDjevsko zmedo in polno nekih fusion procesorjev, ki jih ne potrebujem, ker niso niti mid-range v grafiki (potrebujem malo CPU moči in srednje veliko GPU), socketov malo morje, plat za AM3 v trgovinah na voljo več kot za FM2 ali AM1, procesorjev pa na tem socketu razen Semprona ali pa FX, ki pa jih poceni AM3 plate sploh ne podpirajo, nikjer ne dobiš (WTF?!?).

Pri Intelu pa praktično eno podnožje, morje plošč za 40-50 EUR (in to ne slabih!) in pa - Intel. Hebiga, treba priznat, AMD mi je služil dobro, ampak vedno so bile kakšne majhne neprijetne finte (vročina, pa kakšni slabi gonilniki, ...), a sem to požrl zaradi cene. Kupil G3220 z možnostjo nadgradnje na iX čez par let zaradi podnožja in zaradi uradne podpore matične plošče. Upgrade potential par excellence (edino 2 DIMMa me bosta rahlo omejevala).

Vseeno pa ostajam pri Radeonih. Enostavno boljše izkušnje v primerjavu z nVidio v zadnjih 15 letih.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

hojnikb ::

Markoff je izjavil:

Včeraj po DOLGIH letih zamenjal AMD za Intel. Ko sem gledal, kateri proci so na voljo in kateri socketi, sem se znašel pred totalno AMDjevsko zmedo in polno nekih fusion procesorjev, ki jih ne potrebujem, ker niso niti mid-range v grafiki (potrebujem malo CPU moči in srednje veliko GPU), socketov malo morje, plat za AM3 v trgovinah na voljo več kot za FM2 ali AM1, procesorjev pa na tem socketu razen Semprona ali pa FX, ki pa jih poceni AM3 plate sploh ne podpirajo, nikjer ne dobiš (WTF?!?).

Pri Intelu pa praktično eno podnožje, morje plošč za 40-50 EUR (in to ne slabih!) in pa - Intel. Hebiga, treba priznat, AMD mi je služil dobro, ampak vedno so bile kakšne majhne neprijetne finte (vročina, pa kakšni slabi gonilniki, ...), a sem to požrl zaradi cene. Kupil G3220 z možnostjo nadgradnje na iX čez par let zaradi podnožja in zaradi uradne podpore matične plošče. Upgrade potential par excellence (edino 2 DIMMa me bosta rahlo omejevala).

Vseeno pa ostajam pri Radeonih. Enostavno boljše izkušnje v primerjavu z nVidio v zadnjih 15 letih.

Ja AMD ima ta trenutek 3 sockete oz. platforme;

AM1 -- čisti lowbudget z počasnimi procesorji (praktično oskubljen K10 na novejšem fabu)
FM2/+ -- nekako midrange z vkjučeno grafiko
AM3+ -- "highend" z do 8 jedri, L3 a brez onboard grafike (če odšteješ prastare plate na 760g čipsetu).
#brezpodpisa

hmm? ::

hm.. jaz bom pa naslednjič vzel intel, da vidim, če bo res boljše kot na AMD kot pravi Hojnik... bo mi čez 2-3 leta sestavil intel config pa bova vidla, če bom bolj happy.
ker amd res deluje nekoliko zbugan npr. če v biosu nastavim AMD performance profil dela bistveno slabše, sup with that? in podobne finte in "razpoloženja", da ne omenjam občasnih crashov. ker je kišta sicer namenjena sam gejmanju in nisem dost plačal me to niti ne moti toliko.
Na workstation "eb 8760w - i7" dela vse kakor je za pričakovati že skoraj 4 leta brez sprememb. Sploh ne pomnim težav, razen pregrevanja pri heavy gamingu kar je nekako logično...

Dr_M ::

Jest odkar sem sel iz AMD sistema in AMD graficne, na intel + nvidia, ne poznam vec random zmrzovanja in bsodov.

Truga ::

Jaz mam AMD graficno pa nimam random zmrzovanja in BSODov.

hojnikb ::

Jst imam ARM, pa ni nič BSODov in zmrzovanja... Your point being ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hmm? ::

hja kaj potem pa je od sreče odvisno al kako? ker gonilniki so vsi up2date... in sem imel najmanj 2x primer GPU crasha po dolgem gejmanju (280x) (no ker nisem poznavalec ne vem če je bil ravno gpu ampak sklepam zarad sivih črt na zaslonu, ki so se pojavile ob freezeoutu...)

hojnikb ::

hja kaj potem pa je od sreče odvisno al kako?

Bolj ali manj ja. Predvsem kake primerke stakneš in kak kombo hardware-a skup spraviš.
#brezpodpisa

hmm? ::

gle če si na tropskem otoku in piješ koktejle na plaži pol je ženska vrh glave, če pa si na vasi doma pa ženska dobi PMS in potem še menstruacijo na koga se boš obrnil v takem primeru? pol pač greš kišto zlorablat...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel bojda pripravlja le dva namizna Broadwella (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8121351 (15400) trnvpeti
»

Intelov Haswell je prispel (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Procesorji
18450058 (43033) PrimozR
»

Intel izdal nove procesorje

Oddelek: Novice / Procesorji
367026 (5231) Jst
»

Intel predstavil nova procesorja

Oddelek: Novice / Procesorji
144223 (2893) MrStein

Več podobnih tem