» »

Cena nove kopalnice

Cena nove kopalnice

111111111111 ::

Je kdo delal novo kopalnico. Sam imam trenutno gole stene, odtoki so narejeni. Treba še zaliti tla položiti ploščice, montirati tuš kabino, wc, korito.

Ima kdo kaj izkušenj? Koliko ste dali za keramiko? Na kaj je treba paziti? Koliko vas je prišel mojster ali ste delali sami?

Hvala za odgovore.

msjr ::

Evo, sicer je meni delal majster na ključ, pa že sto let nazaj, tako da ti težko povem ceno, ampak par cvetk pa lahko naštejem:

- zelo je treba pazit pri tleh, padec 1% mora biti odlično narejen in tle je treba bit zraven, težit in ne sklepat kompromisov
- kar se tiče keramike računaj, da ti bo morala biti všeč še čez 20 let. Ne kupuj najcenejše, ne kupuj neke fensijade, ki je trenutno moderna.
- tuš kabine so precenjene, jest sem jo končno dobil v bauhausu za ~180€. Nujno mora biti kaljeno steklo, plastike so žalost. Predvsem probavaj vrata, ki se morajo odpirat brez težav. Pa standardno 90 cm, jest imam recimo 80cm in so dražje.
- ko sem kupoval wc školjko sem jih probaval in sedel na njih, sem sicer zgledal butasto, ampak zdaj lahko uživam ob branju dnevnih novic in igranju igric. Resno.
- pri pipah priporočam cenovno zelo ugodne (všečne) http://www.mines-ib.com/
- odločil sem se tudi za navaden kotliček, pri podomentnih sem imel pomisleke, kaj pa če se zamenja proizvajalec, pa bo ob morebitni menjavi j... z merami ipd.

šernk ::

Ne jemljite podometnih kotličkov. Čez 15 let ga samo še popravljaš...popravljaš...popravljaš in nekaj flikaš. Ostane ti pa al razbijanje cele kopalnice ali pa montaža zunanjega.

S kopalnico z vso opremo prideš tja nekje v 8000€. Spet seveda odvisno kaj želiš imet. Ne kupuj cenenih ploščic (OBI itd...) in bodi zraven ko bodo postavljali. Za ploščice moraš računat da pride tam 20-40€ kvadratni meter + malce manj kot 20€ postavljanje po metru.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

St235 ::

Glede podpometnega kotlička: Če se odločiš za priznanega proizvajalca, recimo Geberit potem je skrb o kompatibilnosti/rezervnih delih itd. odveč.

Glede pip: vsekakor preveri kako je z garancijo. Sem videl že več kot eno no-name pipo, ki se je enem letu dobesedno razpadla.

Pri tuš kabini razmisli, ali imaš lahko namesto kabine samo steno in kad (odvisno seveda od velikosti/oblike kopalnice). Vsekakor pa samo in le kaljeno steklo.

Polaganje ploščic je okol 20EURm2, seveda pa je ogromno odvisno od tega al gre za klasične pravokotne oblike ali hočeš mozaike 1001 dekoracijo itd itd. ČE še nisi polagal ploščic je kopalnica najslabši kraj za učenje. V kopalnici mora bit narejen ustrezen padec in ploščice morajo dejansko ustavit tekočino. Če zajebeš eno ali drugo si v riti. Polaganje ploščic se učiš na manj izpostavljenih delih.

V ceni ploščic so razlike enormne. IMO se izogibaj najcenejših, ker so z njimi samo problemi (krušenje, neravnine) in zna bit, da boš ekstra plačal za polaganje, če boš kupil najcenejši krš. Največ pa ceno dvignejo take in drugačne dekoracije/bordure.

Kar se same izvedbe tiče, je pa dobro, da si v toliko zraven, da vidiš kaj in kako se dela. Kot je napisal msjr, če ti zajebe padec, ga je praktično nemogoče rešit, brez da razbiješ celoten pod.

Dokler ni ploščic tudi točno razmisli, kjer bo stroj (dotok/odtok) in kjer boš rabil elektriko (lučka/brivnik).

Ravno tako upoštevaj, da kopalnico delaš za XY let, kar pomeni, da mogoče niso najboljša izbira preveč izraziti vzorci/barve. Razen seveda, če točno veš kaj hočeš in boš to lahko gledal vsak dan.

Glede pohištva imam dobre izkušnje z Gorenjem. Drugače se za kopalnico odlično obnese tudi kerrock, ker omogoča oblike in barve po meri. Pri naju je kopalnica precej majhna hkrati pa sva se odločila za zelo dinamišče in žive barve. Dodaš k temu še to, da je bilo treba za stroj naredit pult na pol centimetra natančno in je bila to za naju edina opcija.

Samo en detail, s katerim je bilo nekaj dela. Radiator. Vse kar kupiš v klasičnih štacunah je v beli barvi in ponavadi je težko dobit horizontalen radiator (torej malo dolgih cevi). Edina cenovno sprejemljiva varianta so bili radiatorji pri Remih, ki si jih dobil v željeni RAL barvi in si si tudi sam lahko izbral kompozicijo cevi. Imajo tudi kup designerskih radiatorjev, ki pa so krepko presegali najin proračun.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

UNIVERZUM ::

Še mojih 5c glede ploščic. Izberi takšne ki so ravne in ne profiliranih (je jeba pucat potem to, ker se vedno kje še kakšna smet zatakne).
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

Malajlo ::

Ja, pa čimvečje ploščice. Fuge so samo za prah in plesen zbirat.

šernk ::

Glede podpometnega kotlička: Če se odločiš za priznanega proizvajalca, recimo Geberit potem je skrb o kompatibilnosti/rezervnih delih itd. odveč.


rezervni del čez 20 let? Ti povem kako to izgleda? Dobiš nov kompatibilen ventil, sedaj pa starega odvijači če ga upaš. Plastika naokoli je toliko stara da imaš 99% možnosti da kaj poči in potem je cel kotliček neuporaben. Imamo 2 takšna kotlička, ki sta sedaj stara cca 30let. oba bi morali že 10 let nazaj nujno zamenjat in imam oba v remontu vsaj 1x letno ampak nekako podaljšujemo zadevo z malce iznajdljivosti. Ni vse v dobavljivosti rezervnih delov, problem je kako zadevo zamenjat.

pri zunanjem probaš zamenjat...če poči greš po novega, pri vgradnem če poči razbijaš kopalnico. Ni lepšega dela.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

St235 ::

šernk je izjavil:

Glede podpometnega kotlička: Če se odločiš za priznanega proizvajalca, recimo Geberit potem je skrb o kompatibilnosti/rezervnih delih itd. odveč.


rezervni del čez 20 let? Ti povem kako to izgleda? Dobiš nov kompatibilen ventil, sedaj pa starega odvijači če ga upaš. Plastika naokoli je toliko stara da imaš 99% možnosti da kaj poči in potem je cel kotliček neuporaben. Imamo 2 takšna kotlička, ki sta sedaj stara cca 30let. oba bi morali že 10 let nazaj nujno zamenjat in imam oba v remontu vsaj 1x letno ampak nekako podaljšujemo zadevo z malce iznajdljivosti. Ni vse v dobavljivosti rezervnih delov, problem je kako zadevo zamenjat.

pri zunanjem probaš zamenjat...če poči greš po novega, pri vgradnem če poči razbijaš kopalnico. Ni lepšega dela.


za 30 let ti ne znam povedat, ker bom prej kopalnico menjal ampak pri 23 let starem vgradnem kotličku (geberit) ni bilo nikakršnega zapleta pri menjavi ničesar kar se je do sedaj pokvarilo (kar je bilo v vsem tem času 2x). Kot je meni znano lahko pri teh kotličkih praktično vse menjaš brez razbijanja.

Malajlo je izjavil:

Ja, pa čimvečje ploščice. Fuge so samo za prah in plesen zbirat.


upoštevaj edino, da je večje ploščice težje (beri dražje) polagat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

pegasus ::

Večje ploščice težko dobiš ravne. Predlagam tudi, da se pod ploščice nanese kak hidrostop, vsaj na mesta, kjer je nevarnost izlitja vode (okrog tuš kabine, kadi, pralnega stroja, ipd).

šernk ::

Saj pravim gre...dokler ni zadeva tolk zacementirana s kamnom da ni šans da boš odtisnil ventil in ko ti sledji gre falit nimaš kaj, treba ga je zamenjat celega, to pa pomeni odvijačit iz stene praktično. Veliko sreče pri tistem, osebno nimam jajc ker sem 100% da bo nekaj počilo (probal sem, ampak če se z vso močjo obesim na ključ gre nov vijak od 10, kaj šele cevi. Da ne govorim da smo že eno ploščico morali razbiti ker je puščalo na spoju. Ima svoje prednosti vgradni a ima čez 20 let mnogo preveč minusov glede na zunanjega. Razen če ljudje menjate komplet kopalnice na 20 let.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

msjr ::

šernk je izjavil:

Veliko sreče pri tistem, osebno nimam jajc ker sem 100% da bo nekaj počilo (probal sem, ampak če se z vso močjo obesim na ključ gre nov vijak od 10, kaj šele cevi. Da ne govorim da smo že eno ploščico morali razbiti ker je puščalo na spoju. Ima svoje prednosti vgradni a ima čez 20 let mnogo preveč minusov glede na zunanjega.


Uf šernk glede na tvoje pisanje sem kar zadovoljen, da sem bil pred 20 leti "ziheraš".

lippy ::

Kar se tiče keramike, pa moraš sklepati kompromise v vsakem primeru. msjr ti je rekel, da moraš imeti nujno 1% padec, Malajlo pa ti je predlagal čimvečji format ploščic. Žal to dvoje ne bo šlo skupaj, sploh pri kakšnih ostrorobni keramiki z minimalnimi fugami.
Ker ti predlagajo večji format ploščic in te opozarjajo glede ravnosti, je dobro, da znaš to preveriti. Vzami 2 kosa keramike, obrni glazirana dela skupaj in iz kota glej po (daljšem) robu. Tako boš videl, če je ploščica po sredini "napeta" oz so robovi "ukrivljeni".
Imaš pa še dosti neznank. Nič dorečenega o morebitnem talnem gretju, hidroizolaciji, kakšne vrste tuša...

lippy ::

Ti pa priporočam, da malo pregledaš forum.

bsslo ::

Kot je nekdo omenil dobro splaniraj kje bo kaj stalo, tudi elektrika (vtičnice, luči, ipd.). Če je možno uporabi plastične cevi za električne kable. Če znaš uporabljati modelirne programe si tudi z njimi pomagaj. Jaz sem v Google sketchupu narisal vse, tudi ploščice, kjer je na koncu prišlo 40 različnih variant kopalnice :)

Glej, da boš vzel preverjenega keramika in nekega no-name iz interneta. Sam lahko delaš klet in balkon, ne pa kopalnice. Večje ploščice je težje polagati ampak mislim, da se splača. Jaz sem vzel Palazzo ploščice iz Bauhausa (cena 18€ / m2) in zaenkrat nimam pripomb. Mogoče predlog: ploščice položi do stropa, meni osebno je lepše.

Jaz sem tudi vzel Geberita in upam, da ne bo nobenih težav, vsaj ne takih da bi moral razbijati :)

Je pa seveda vse odvisno od tvojih želja in od možnosti izvedbe (okna, gretje, ipd.).

Srečno!

pulstar ::

Še mojih 5 centov:

Dobre pol leta nazaj sva z dekletom uredila kopalnico: Odtoki in napeljava so bili že narejeni, vendar je bilo potrebno zaradi drugačne razporeditve prestaviti nekaj zadev, nato sem moral pozidati še nekaj nekaj malega s siporeksom, poštemati kakšno luknjo ali dve, vendar lahko rečem, da so bili razen lastnega časa, stroški minimalni.

Tudi sam sem imel ideje, da bi se polaganja lotil kar sam, vendar sem se (na srečo) še dovolj zgodaj spremislil. Za res lepo izvedbo, sploh sten, je res potrebno vsaj nekaj deset kvadratnih metrov izkušenj... Lahko pa rečem, da mi je polaganje kuhinje za amaterja kar odlično uspelo:)
Polganje me je stalo 17EUR/mm^2, mojster pa je pred polaganjem naredil še tlak, tako da je padec lepo izveden, pa tudi estetika je zelo na nivoju. Pri izbiri ploščic s kakšim Marrazijem, Gorenje keramiko in tudi vrsto ostalih proizvajalcev srednjega razreda ne moreš dosti zgrešiti. Nikakor pa ne varčuj pri izbiri keramičnih lepil, sploh če se ogrevaš s talnim gretjem. Prav tako pred deli ne pozabi podlage očistiti prahu in vsega skupaj dobro premazati z emulzijo.
Torej stroški:

-Kad Kolpa 170EUR
-Kabina Kolpa 390EUR
-Blok z umivalnikom Kolpa 206EUR
-Omarica Kolpa 130EUR
-Omarica Kolpa 62EUR
Nov radiator, vgradnja kadi, vodovodna dela 333EUR
Ploščice Gorenje: talne, stenske, dekor: 616EUR
Polaganje: 450 (25m^2)
Pralni stroj Gorenje: 428EUR
Sušilni stroj Gorenje: 643EUR
WC školjka: 58EUR
Deska: 22EUR
Kotliček Liv nadometni: 23,4EUR
Armatura tuš: 49EUR
Armatura umivalnik: 60EUR
Pomična cev tuš: 29EUR
Ventilator: 25EUR
Material (siporex, kit, lepilo, fugirna,...): 217EUR
Ostale malenkosti: 140EUR

Skupaj: 4100EUR

Lahko rečem, da bi brez večjih težav lahko privarčevala vsaj 500EUR, vendar pri nekaterih zadevah vseeno nisva nameravala preveč varčevati, hkrati pa je za nekoliko večjo končno vsoto kriva tudi moja pretirana podpora slovenskih proizvajalcev:) Po drugi strani sem pa veliko malenkosti postoril sam (montaža kabine, lijakov, pip WC-ja, pohištva, kitanje, itd), tako da sva pa po drugi strani tu prav gotovo privarčevala kakšen evro:))
Če te pa še kaj zanima, pa lahko vprašaš na ZS

LP B

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pulstar ()

šernk ::

Prav tako pred deli ne pozabi podlage očistiti prahu in vsega skupaj dobro premazati z emulzijo.


ne vem sicer za emulzijo, ampak pri nas je delal z lepilom, ki na mokro podlago ne prime, torej zna biti tudi emulzija problematična.

najbolje da ti tisti ki bo polagal ploščice zrihta vse z lepilom vred (razen ploščic seveda, te izbereš in kupiš sam). Dal boš morda 20€ več za lepilo ali pa še to ne, ampak bo človek vsaj delal z lepilom s katerim zna delat. Ti greš lahko kupit namreč v merkur najbolj škart robo po najdražji ceni, pol bo pa še človek prvič delal s tistim lepilom in imaš lahko katastrofo. Sicer mojstri ponavadi poznajo vse vrste lepil in ploščic, ampak nikoli ne veš na kaj naletiš.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obnova kopalnice

Oddelek: Loža
355437 (1045) edi123
»

Kopalnica tus sestavljen iz stekla in brez banje samo odtok v tleh

Oddelek: Loža
167200 (2014) T-Mac
»

Kopalnica bug

Oddelek: Loža
192977 (2064) mat xxl
»

Problem v kopalnici (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5027456 (24215) Malajlo

Več podobnih tem