» »

Pregrevanje CPU-ja.

Pregrevanje CPU-ja.

Epialt ::

Pozdravljeni,

Na vas sem se obrnil, ker sem sam ob vse dobre ideje.
Par dni nazaj sem "kupil" ( ni še plačan ) rabljen CPU Q9550.
Poleg procesorja sem kupil tudi nov CPU hladilnik in hladilno pasto.
Oboje povprečne kvalitete.
PROBLEM je sledeč, PRIME95 in INTELBURN TEST v roku 10sec nabijeta temperaturo procesorja tako visoko, da moram test ugasniti.
5sec kasneje pade temperatura na idle.

Naštete so stvari, za katere vem da niso issue:
1.) Hladilnik in pasta sta pravilno nameščena.
2.) Ohišje se primerno hladi. Max temperatura grafične kartice med gamingom je okoli 60C.
Prejšni procesor E8500 je skakal okoli 65-75 ( stock cooler )
3.) Vse bios nastavitve so bile pri prvem testu na AUTO.

Prilagam 2 sliki, na prvi sem za trenutek pogledal stran in že je skočilo skoraj na max. ( AUTO SETTINGS )
http://imgur.com/XEM3dYN

Tukaj sem poskusil undervoltat CPU na 1.1
http://imgur.com/489ViLh
Temperature so še vedno visoke, a sem tokrat prime95 test celo opravil do konca.

Ima kdo mogoče kakšen predlog?

Hvala

N4m31355 ::

kaj so zate visoke temperature?

Xserces ::

Če si 100% za te tvoje 3 točke potem je lahko senzor fuč al pa je TIM šel v franže (ugibanje)...
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

shadeX ::

93 stopinj je res visoko, ampak potrebno je vedeti da Prime95 obremeni procesor tako kot ga neboš nikoli z uporabo računalnika. Tud jaz sem na svojem Q6600 delal prime test in je bila temperatura tam okol 77 stopinj kar je preveč za ta procesor.

V najhujšem gamingu je pa procesor imel temperaturo 62 stopinj, idle pa 45.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Epialt ::

N4m31355 je izjavil:

kaj so zate visoke temperature?

+90C med prime95?

N4m31355 ::

jst nad 92 ne grem ker naj bi to ze talilo silicij.

Epialt ::

V špilu mi trenutno dela s 50C ( diablo3 ros ). Čudno.

hojnikb ::

Tole je gotovo slab stik procesorja in hladilnika.

Kater hladilnik maš ?
kaka je voltaža v load ?
si dal pravo količino paste (manj je več tukaj) ?
...

N4m31355 je izjavil:

jst nad 92 ne grem ker naj bi to ze talilo silicij.

HEHEHE, take pa res ni treba pokat. Silicij se pač ne tali pri teh temparaturah (šele pri ~1400C), so pa nihljali iz idle v 90+C problematični za kake nekvalitetne leadfree BGA zadeve.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Epialt ::

1.) Stik je dober - glej 3.)
2.) Voltaža v loadu je bla 1.24 če se ne motim. ( na AUTO ) Zdaj imam na 1.08 oz. 1.1 in dela zadeva dost bolje.
3.) Paste je za en čudovit krog, 1mm do vsakega roba.

hojnikb ::

še vedno nisi povedal, kater hladilnik maš... :)
#brezpodpisa

Epialt ::

eh... hotu napisat, pa sm pozabu. Alpine 11 rev.2 - sredna žalost vem, sam še vedno boljši od stock ^^

bump

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Epialt ()

N4m31355 ::

@hojnikb
Kaksno je tvoje mnenje, na podlagi cesa se doloca max safe temp? kok misls da bi i7-920 se imel safe?

lonewolf_ ::

N4m31355 je izjavil:

@hojnikb
Kaksno je tvoje mnenje, na podlagi cesa se doloca max safe temp? kok misls da bi i7-920 se imel safe?


Na uradni intel strani piše 67.9°C, malo poglej na kakšnih OC forumih, jaz osebno nad te temperature ne grem.
Dam raje 60€ za vredu cooler
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

gddr85 ::

za vsak dan do 70°C po moje ni panike.....sicer pa a ni tko, če je prevelika temp. se nardi shutdown oz. se cpu downclock-a

hojnikb ::

Max temp. je zelo odvisn od arhitekture proca. Eni prenesejo več, drugi manj. Ubit ga pa z preveliko temparaturo skor nemorš, ker ma thermal throttle in shutodown.
#brezpodpisa

N4m31355 ::

z stock coolerjem sem prisel nad 70°C. in to v HAF X ohisju.. (kabli skriti)

737 ::

Pasta se pravilno nanese tako, da se jo na brezprašno površino najprej namaže na tanko s prstom, nato se pa preko nje potegne s (kreditno, pika, ...) kartico, da je debelina paste samo še za las. Sam čip prenese temperaturo 125 stopinj celzija. Druga zgodba je periodično segrevanje in ohlajanje spajkanih spojev na matični plošči, kjer spajka (cin) sčasoma razpoka. Problem predstavlja tudi izsuševanje elektrolitskih kondenzatorjev. Življenska doba se jim razpolovi za vsakih 10 stopinj dviga temperature, zato 80mm ventilator na 7V(med rumeno in rdečo žico) v bližini nikakor ni odveč.

Vzrok pregrevanja je lahko tudi neravna (kriva) površina hladilnika in/ali kovinskega pokrova procesorja. Površino poravnamo na sledeči način: Nabavimo vodobrusni papir graduacij 400, 600, 800, 1200 in po možnosti še več. Na popolnoma ravno površino (ogledalo) položimo papir 400, nanj kanemo malo vode in počasi brusimo, večkrat obrnemo procesor za 90 stopinj. Ko smo s površino zadovoljni, vzamemo finejši papir. Če nimamo papirja, finejšega od 1200, brusimo na koncu brez vode, da nastane gladka površina. Procesor/hladilnik operemo z milom in toplo vodo in osušimo s fenom. Sam sem to večkrat počel in razlika je bila par stopinj. Nekateri so pa previdno odbrusili celoten kovinski pokrov in temperatura je zopet padla za par stopinj.

Rias Gremory ::

najprej namaže na tanko s prstom, nato se pa preko nje potegne s (kreditno, pika, ...) kartico

lel

Ni potrebe po packanju.
Na sredino proca daš pasto v velikosti graha in gor hladilnik.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

737 ::

Izkazalo se je, da je na ta način nanešena pasta preveč na debelo, še posebej, če je trša. Tudi če ustaviš ventilator/vodno črpalko, poženeš Cpu burn-in, počakaš da se hladilnik segreje in močno pritisneš hladilnik na ploščo (na nasprotni strani primeš, da se plošča ne krivi). Tudi za grah paste je veliko preveč. Razlika je sicer opazna le pri ekstremnem navijanju, vodnem hlajenju in majhni povšini toplotnega stika(gol silicijev čip cca 1x1cm, toplotna moč cca 100W). Če sta površini izravnani na zgoraj opisan način, se je izkazalo, da je toplotna prevodnost boljša brez paste.

hojnikb ::

Pasta se pravilno nanese tako, da se jo na brezprašno površino najprej namaže na tanko s prstom, nato se pa preko nje potegne s (kreditno, pika, ...) kartico, da je debelina paste samo še za las

to se še najslabša možna varjanta, razn če maš kako smotano pasto in drugače ne gre. pikica graha (preverjeno) daje najbolj konsistetne rezultate.

Druga zgodba je periodično segrevanje in ohlajanje spajkanih spojev na matični plošči, kjer spajka (cin) sčasoma razpoka.

Pri procesorjih to ni problem, ker na desktopu pač nimamo BGA procov :)

zato 80mm ventilator na 7V(med rumeno in rdečo žico) v bližini nikakor ni odveč.

jap, tako modanje je res super za napajalnik 8-O
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Epialt ::

737 je izjavil:

Pasta se pravilno nanese tako, da se jo na brezprašno površino najprej namaže na tanko s prstom, nato se pa preko nje potegne s (kreditno, pika, ...) kartico, da je debelina paste samo še za las.

To sem 100% da ne bo držalo. Je na youtube-u če drugje ne neskončno testov, ki ta mit uničujejo.
Glede:
Vzrok pregrevanja je lahko tudi neravna (kriva) površina hladilnika in/ali kovinskega pokrova procesorja.
Se pa načeloma strinjam, ampak bom probal vse ostalo preden se lotim fizično obračunat s hardwareom.

Nagi Bator ::

"Velikosti graha"? Prej velikosti rizevega zrna! Najvec 5mm doga crtica ali pa dobra kapljica, ce je bolj tekoca.
V slednjm primeru, bi jo sam morda celo razmazal, drugace pa samo pritisnes hladilnik gor, ga vec ne dvigujes ter ga pritrdis.

Epialt ::

Nagi Bator je izjavil:

"Velikosti graha"? Prej velikosti rizevega zrna! Najvec 5mm doga crtica ali pa dobra kapljica, ce je bolj tekoca.
V slednjm primeru, bi jo sam morda celo razmazal, drugace pa samo pritisnes hladilnik gor, ga vec ne dvigujes ter ga pritrdis.


Tako nekako nanašam jaz. Mogoče še malenkost manj. Končni rezultat je krog ( 1-2mm do robov )
Nekaj takega, nisem pri volji iskanja lepše slike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Epialt ()

Pentium ::

Če imaš dobro termalno pasto ali pa dejansko celo AS5, se drži teh navodil.

BCSman ::

ali bi se athlon x2 5200+ am2 windsor jedro pregreval na stock hladilniku od semprona 3400+? predvidevam da ne bo šlo skupaj?

SuperVeloce ::

Spremljaj temperature. Ni nujno, da se bo pregreval.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Termalna pasta koliko?

Oddelek: Pomoč in nasveti
386280 (5277) Pentium
»

Hlajenje na matični plošči

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
402801 (2389) klinker
»

Visoke temperature (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
645223 (4274) David2
»

A moram na novo nanest termalno pasto, če snamem hladilnik in cpu in ju prenesem na d

Oddelek: Pomoč in nasveti
397639 (7101) amigo_no1

Več podobnih tem