» »

Urgenca ali prostori za izgubljanje časa

Urgenca ali prostori za izgubljanje časa

1
2
»

Utk ::

Ja. Dajo ti napotnico za urgenco, verjetno zato ker vedo, da boš drugače na potrebne preiskave čakal neprimerno dolgo časa. Še naročijo ti, da na urgenci rečeš, da si se poškodoval v zadnjih 24 urah.

Resno, obstaja napotnica za urgenco? A ni to v nasprotju s samim sabo? Če si zlomiš nogo greš v prvi zdravstveni dom, ki ti da napotnico za tam kjer ti dajo gips. Če dovolj glasno jokaš v čakalnici boš opravil v petih minutah, pri gipsu boš pa pač čakal vrsto kot bi jo v vsakem primeru. Če greš na urgenco, bojo naredili točno isto, samo da boš čakal dlje, ker tam imajo še bolj resnih primerov pač več.

ZaphodBB ::

bluefish je izjavil:

Stari z modricami prvi v vrsto, mladi z zlomi na konec. Super.

Glede na to, da je imel stari z modricami poškodbe glave je to smotrno, kali? Al boš ti učil dohtarje triažiranja?

Ne želi si, da bi zabite začeli dajati na konec vrste.

negotiator ::

Go-ahead je izjavil:

Glede na nevzdržne razmere v urgenci se mi postavlja vprašanje ali se tudi paciente, ki jih dostavijo s helikopterjem na znameniti, pregrešno dragi UKC-jev helioport postavi na čakanje, kjer vedrijo tistih 6 - 7 urc?


Kot so že predhodniki rekli, so na vrsti najprej tisti, ki so nujni primeri.

Kar se pa na splošno tiče čakanja, pa predlagam, da se zaposliš, kot doktor, pa boš malenkost znižal povprečje čakanja.
All easy problems have already been solved.

mitja73 ::

bluefish je izjavil:

Stari z modricami prvi v vrsto, mladi z zlomi na konec. Super.


Zlom, če ni odprt ni urgentno urgenten, sem zlomil ključnico in še naredil 15 km do doma s kolesom in pol odpeljal na urgenco ....
Modrice in udarci p gavi pa so bistveno bolj urgentni kot nekompliciran zlom.

St235 ::

Furbo je izjavil:

St235 je izjavil:

Imamo torej kaj drugega kot urgenco, kamor se lahko odmaješ recimo z zvito nogo ali zlomom?

seveda imamo, rednega/dežurnega zdravnika v lokalni ambulanti. In nihče ne govori o temu, da ne smeš z zvinom na urgenco. Je pa višek idiotizma pričakovat, da boš zaradi tega obarvan prioritetno, dobival SMSje in ne vem še kak šmoren.

SkipEU je izjavil:

Če greš do osebnega zdravnika, potem 2x trosiš resurse države, ker ti itak dajo napotnico za naprej.


za zvin noge ne, razen če že na vratih jokaš da boš umrl.


Zlomljeno nogo ti torej oskrbijo v lokalni ambulatni?


če ne bi vsi ostali posti govorili o zvinu, potem bi bilo tvoje vprašanje čisto malo manj neumno.

bluefish ::

ZaphodBB je izjavil:

Glede na to, da je imel stari z modricami poškodbe glave je to smotrno, kali? Al boš ti učil dohtarje triažiranja?

Ne želi si, da bi zabite začeli dajati na konec vrste.
Navezoval sem se na post predhodnika.

Smurf ::

Boone je izjavil:

Smurf je izjavil:

Boone je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Komot lahko podvojite svoje plačilo ZZZS prispevka pri plači pa ne bo težav podvojiti kapacitet.


No, za brezposelne so skoraj podvojili zdravstveno. Kam se torej lahko obrnejo, da bodo v polovičnem času na vrsti?

Te se zmeraj placuje bistveno manj kot v povprecju porabijo.


Obstajajo, kot obstajajo tudi taki, ki plačujejo bistveno več, kot porabijo. Predvsem mladi, ki nimajo zdravstvenih težav, službe pa tudi ne. Pa verjetno tudi marsikateri zaposlen plačuje več, kot porabi.

Ne vem kaj je bistvo tvojega posta.

Da podvojitev njihov prispevkov ne vpliva bistveno na celotni proracun in je dalec od tega, da bi lahko pricakoval polovicni cas v vrsti.

Zdravstveno zavarovanje je priblizno tako kot pokojnina, v povprecju na zacetku vplacujes vec kot porabis, pri visji starosti pa je ravno obratno.

On other note (ne leti na tebe): Najbolj zalostno je, da potem ljudje pluvajo svoj gnev na tamkaj zaposlene (zdravnike/sestre), ki so se najman krivi.

negotiator je izjavil:


Kar se pa na splošno tiče čakanja, pa predlagam, da se zaposliš, kot doktor, pa boš malenkost znižal povprečje čakanja.

Trenutno je kar precej mladih zdravnikov, ki bi rade volje delali, pa ne morejo, ker se jih ne zaposluje. Problem je v denarju, ne v tem, da ne bi imeli zdravnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Go-ahead ::

negotiator je izjavil:

Go-ahead je izjavil:

Glede na nevzdržne razmere v urgenci se mi postavlja vprašanje ali se tudi paciente, ki jih dostavijo s helikopterjem na znameniti, pregrešno dragi UKC-jev helioport postavi na čakanje, kjer vedrijo tistih 6 - 7 urc?


Kot so že predhodniki rekli, so na vrsti najprej tisti, ki so nujni primeri.

Kar se pa na splošno tiče čakanja, pa predlagam, da se zaposliš, kot doktor, pa boš malenkost znižal povprečje čakanja.


Se popolnoma zavedam, da zdravniki zaposleni za urgenci s čakanjem nimajo nič. Premalo jih je!. In če se je lahko pred leti normalno oskrbovalo paciente, bi se jih lahko tudi sedaj z dovolj kadra in ustrezno organizacijo.

Če ne gre drugače, pa naj pokličejo na pomoč tiste zdravnike, ki nimajo zaposlitve. Mogoče bi delali tudi prostovoljno, nekateri namreč odhajajo kot prostovoljci v Afriko. Vendar, da ne bo pomote, brezplačnega dela ne zagovarjam.

St235 ::

Če ne gre drugače, pa naj pokličejo na pomoč tiste zdravnike, ki nimajo zaposlitve. Mogoče bi delali tudi prostovoljno, nekateri namreč odhajajo kot prostovoljci v Afriko. Vendar, da ne bo pomote, brezplačnega dela ne zagovarjam.


kaj točno je pa to drugega kot brezplačno delo?

Go-ahead ::

Samo izjemoma, začasno, najraje ne, kot izhod v sili, ker sicer pride do rušitve sistema zaposlovanja.

Pithlit ::

St235 je izjavil:

in kaj točno je pri zlomu prsta tako nujno, da bi nekdo rabiš urgentno pomoč v 5 minutah?

Nič.

Je pa hudo narobe da te nekateri forumski kekci pošiljajo z 'zvinom domov na mrzle obkladke pa elastične povoje'... medtem ko se ti lahko dejansko soočaš s čim hujšim. Ne govorim o prioritetnem zdravljenju, ampak preverit je pa vseeno treba.

Sicer se mal razburjam glede tega ker sem tudi jaz imela 'zvin' gležnja... kar se je na koncu izkazalo za potrgane vezi. Ampak hej, obkladki pa elastični povoj ane? Pa sem povsem mirno počakala od ~23h (se pač nobenemu ni dalo do urgence vozit in so šli raje vsi spat, na urgenco smo pa prišli okoli 9h - vmes sicer bolečinska agonija ampak whatever) do ~16h da so zadevo rešili.

Dejstvo je da je treba na rentgen ko obstaja dvom. Ni pa treba v 5ih minutah. 10ur se lahko komot počaka, magari lekadole zobaš kot tictac. Tudi šernk je povedal da mu ni bil problem počakat tistih par ur.

Furbo je izjavil:

Zlomljeno nogo ti torej oskrbijo v lokalni ambulatni?

To ne. Ampak v marsikaterem primeru ti lahko povedo a se gre za zlom ali zvin. In marsikateri zvin ti komot lahko oskrbijo v ambulanti.
Life is as complicated as we make it...

negotiator ::

Smurf je izjavil:

Boone je izjavil:

Smurf je izjavil:

Boone je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Komot lahko podvojite svoje plačilo ZZZS prispevka pri plači pa ne bo težav podvojiti kapacitet.


No, za brezposelne so skoraj podvojili zdravstveno. Kam se torej lahko obrnejo, da bodo v polovičnem času na vrsti?

Te se zmeraj placuje bistveno manj kot v povprecju porabijo.


Obstajajo, kot obstajajo tudi taki, ki plačujejo bistveno več, kot porabijo. Predvsem mladi, ki nimajo zdravstvenih težav, službe pa tudi ne. Pa verjetno tudi marsikateri zaposlen plačuje več, kot porabi.

Ne vem kaj je bistvo tvojega posta.

Da podvojitev njihov prispevkov ne vpliva bistveno na celotni proracun in je dalec od tega, da bi lahko pricakoval polovicni cas v vrsti.

Zdravstveno zavarovanje je priblizno tako kot pokojnina, v povprecju na zacetku vplacujes vec kot porabis, pri visji starosti pa je ravno obratno.

On other note (ne leti na tebe): Najbolj zalostno je, da potem ljudje pluvajo svoj gnev na tamkaj zaposlene (zdravnike/sestre), ki so se najman krivi.

negotiator je izjavil:


Kar se pa na splošno tiče čakanja, pa predlagam, da se zaposliš, kot doktor, pa boš malenkost znižal povprečje čakanja.

Trenutno je kar precej mladih zdravnikov, ki bi rade volje delali, pa ne morejo, ker se jih ne zaposluje. Problem je v denarju, ne v tem, da ne bi imeli zdravnikov.



Imaš prav, ja.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

mitja73 ::

Pithlit je izjavil:

St235 je izjavil:

in kaj točno je pri zlomu prsta tako nujno, da bi nekdo rabiš urgentno pomoč v 5 minutah?

Nič.

Je pa hudo narobe da te nekateri forumski kekci pošiljajo z 'zvinom domov na mrzle obkladke pa elastične povoje'... medtem ko se ti lahko dejansko soočaš s čim hujšim. Ne govorim o prioritetnem zdravljenju, ampak preverit je pa vseeno treba.

Sicer se mal razburjam glede tega ker sem tudi jaz imela 'zvin' gležnja... kar se je na koncu izkazalo za potrgane vezi. Ampak hej, obkladki pa elastični povoj ane? Pa sem povsem mirno počakala od ~23h (se pač nobenemu ni dalo do urgence vozit in so šli raje vsi spat, na urgenco smo pa prišli okoli 9h - vmes sicer bolečinska agonija ampak whatever) do ~16h da so zadevo rešili.

To ne. Ampak v marsikaterem primeru ti lahko povedo a se gre za zlom ali zvin. In marsikateri zvin ti komot lahko oskrbijo v ambulanti.


Potem verjetno veš, da potrganih vezi se ne da diagnosticirati takoj po poškodbi in na urgenci. renthgen tega ne pokaže, MRI in ortopedski pregled pa se dela šele ko ni več otekline/bolečine.

sheeshkar ::

Tudi jaz sem bil v zadnjih mesecih 2x na urgenci (v roku enega tedna, enkrat z mamo in enkrat z dedkom).

V maminem primeru je bilo takole:
Zaradi hudih bolečin v trebuhu sva najprej šla do osebne zdravnice, ki je dala napotnico za urgenco (IPP). Torej imela sva prekleto dober razlog za obisk urgence, poleg tega pa še napotnico osebne zdravnice. Tam sva preživela 10 ur, v tem času je imela 2 pregleda, ki nista trajala več kot 10 minut, in pa še rentgen. Torej 10 ur za 2 kratka pregleda in rentgen, ugotovili niso nič, dali so tablete in napotke za nadaljne preiskave.

Pri dedku je bilo takole:
Dopoldan je imel pregled na polikliniki, kjer so mu naredili neke teste, vzeli kri in ga poslali domov (kljub temu da je bil v zelo slabem stanju). Nato so čez dobri 2 uri klicali, da so rezultati testov tako slabi, da mora nujno na urgenco. Poklicali smo rešilca in smo šli. Na urgenci ga takoj pregledajo in ga pošljejo na EKG. Po tem ga pošljejo v eno izmed sob na urgenci (kamor očitno sprejmejo bolj nujne primere), jaz pa sem moral čakati na hodniku (vse to je trajalo manj kot 1 uro, kar se mi je zdelo hitro). Potem pa je trajalo vsaj 4 ure, da ga je zdravnik končno prišel pregledati in oceniti, če bo hospitaliziran. Nato ga je poslal še na rentgen, kjer sva spet čakala več kot eno uro. Nato smo čakali še na izvide, potem pa še dodatno uro da so ga sprejeli na oddelek v kliničnem centru. Tam sva bila skoraj 8 ur, kljub temu, da so ga pripeljali z rešilcem in da so dopoldanski testi očitno pokazali neko zelo resno stanje.

Meni se to ne zdi normalno. Ne v maminem in še posebej ne v dedkovem primeru nismo prišli zaradi nekih malenkosti ali ker bi želeli preskakovati kakšne čakalne vrste za rentgen ali ultrazvok. Kljub temu smo čakali 10 in 8 ur. V tem času sem govoril tudi z ostalimi svojci bolnikov na urgenci, tudi oni so tam čakali vsaj 6-8 ur (neka ženska je bila tam že 13 ur!), nekateri tudi s hujšimi težavami.

Govoril sem tudi z reševalcem, ki je dedka in mene peljal na urgenco, rekel je, da je za takšno katastrofalno stanje kriva prepoved zaposlovanja v kliničnem centru in da niso smeli niti podaljšati pogodbe nekaterim zdravnikom, ki so jim v tem času potekle. Videl sem tudi kako sta reševalca dedku merila pulz z polomljeno in komaj delujočo opremo. Rekel je še, da bi večina reševalnih vozil v Nemčiji bila že zdavnaj umaknjena, ker tam imajo omejitev prevoženih kilometrov nekje med 150 in 200 tisoč, pri nas pa so baje pred kratkim "upokojili" vozilo s 500 tisoč prevoženimi km. Vozilo s katerim smo se vozili mi, je imelo preko 300 tisoč km.

Rad bi pa samo poudaril, da za dolgo čakanje na urgenci nikakor ne krivim osebja, ker sem na lastne oči videl, da resnično garajo in se trudijo biti čimbolj prijazni, tudi takrat ko komu popustijo živci (sam sem bil zelo blizu temu, da bi začel razbijati po vratih, ampak ker sem videl, da se res trudijo, sem se uspel zadržati). Mislim, da je za to stanje krivo pomanjkanje denarja (posledično osebja in medicinske opreme) in pa morda tudi sama organizacija dela (morda ne toliko na urgenci, kot drugje v kliničnem centru in zdravstvenem sistemu na splošno).

Se opravičujem za dolgo besedilo, ampak želel sem samo sporočiti, da se globoko ne strinjam s tistimi, ki pravite da so takšne čakalne dobe nekaj normalnega in da stanje ni slabo. Po mojih izkušnjah in "pričevanju" osebja, je stanje katastrofalno.

St235 ::

Do kakšnih komplikacij je prišlo zaradi čakanja? Očitno so dovolj dobro presodili kako kritično je stanje in kako delovat.

Da se razumemo v idealnem svetu so čakalne dobe na urgenci 10 sekund zato, ker nihče ne pride na urgenco. V resničnem svetu pa se dela s tem kar je na voljo.

Pithlit ::

mitja73 je izjavil:

Potem verjetno veš, da potrganih vezi se ne da diagnosticirati takoj po poškodbi in na urgenci.

Očitno res ne vem... glede na to da so mi diagnozo postavili par ur po poškodbi. Pa že imamo tako 'nesposobne' dohtarje.

sheeshkar je izjavil:

je stanje katastrofalno.

Saj to vsi vemo. Ampak nekateri vemo tudi to da je del krivde na strani pacientov ki tja rinejo za vsako malenkost. Pa na strani samih dohtarjev ki so, roko na srce, včasih dejansko preveč previdni.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

sheeshkar ::

St235 je izjavil:

Do kakšnih komplikacij je prišlo zaradi čakanja? Očitno so dovolj dobro presodili kako kritično je stanje in kako delovat.

Da se razumemo v idealnem svetu so čakalne dobe na urgenci 10 sekund zato, ker nihče ne pride na urgenco. V resničnem svetu pa se dela s tem kar je na voljo.


Pri mami na srečo ni bilo komplikacij, pri dedku je pa težko reči, ker je nekaj dni kasneje padel v komo in pred kratkim umrl. Kot se je izkazalo kasneje, je bil moj dedek na robu smrti in je kljub temu čakal 8 ur na urgenci, da so ga sploh konkretno pregledali in sprejeli v klinični center. Ali se ti zdi to normalno? Ne govorimo o manjši poškodbi zapestja in kako smo razvajeni, ker mislimo da moramo biti na vrsti v 10ih sekundah. Stanje je takšno, da tudi hujši bolniki čakajo na pregled, zato ker zdravnika ni tam!!! Govorim o pomanjkanju osebja, zdravnik je hkrati delal na urgenci, na svojem oddelku in vmes imel še operacijo (vem iz prve roke, ker sem ga vprašal zakaj je moral dedek tako dolgo čakati). To je problem, ne naše razvajene riti. Pa da ne bo pomote, za dedkovo smrt niti malo ne krivimo urgence (kot si tudi sam rekel, dela se s tem kar je na voljo), želim samo izpostaviti, da tudi ljudje z zelo hudimi težavami čakajo po več ur samo zato da jih zdravnik sploh konkretno pregleda. Če se tebi zdi, da je to normalno, ok, tvoje mnenje se razlikuje od mojega, ampak moram reči, da ga ne razumem. Kolikor jaz vem, gre v zdravstveno blagajno s strani davkoplačevalcev kar precej denarja, zato bi človek pričakoval malo bolj razumne čakalne vrste, še posebej na urgenci in še posebej za ljudi z res hudimi problemi.

Invictus ::

Naredi kaj za to.

Za triažo, koga prej vzamejo, imajo pa tudi pravila. In stari ljudje niso ravno na vrhu lestvice ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pithlit ::

sheeshkar je izjavil:

Kolikor jaz vem, gre v zdravstveno blagajno s strani davkoplačevalcev kar precej denarja

A odlivov pa kao ni? Več kot očitno je problem v tem da je več odlivov kot prilivov (zakaj/kako/kam je stvar druge debate).

Iz moje denarnice gre v to blagajno vsako leto nekaj več kot 3 jurčke... pa to ne pomeni da jih moram tudi tolk koristit.
Life is as complicated as we make it...

LeQuack ::

Korupcija najbrž požre kar nekaj tega denarja, plače pa prav tako.
Quack !

Mavrik ::

Pithlit je izjavil:



Iz moje denarnice gre v to blagajno vsako leto nekaj več kot 3 jurčke... pa to ne pomeni da jih moram tudi tolk koristit.


Kar pomeni da pokriješ lih eno samo plačo enega (slabo plačanega) zdravnika za en mesec. Brez materialov. Prostorov. Diagnostične opreme. Samo za primerjavo :) In ti še plačaš bistveno bistveno več kot polovica slovencev.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

sheeshkar ::

Invictus je izjavil:

Naredi kaj za to.

Za triažo, koga prej vzamejo, imajo pa tudi pravila. In stari ljudje niso ravno na vrhu lestvice ...


Kako to misliš, naredi kaj za to? Če misliš, da naj doniram denar za zaposlitev novih zdravnikov, te moram razočarat, nisem milijonar.

Razumem, da imajo pravila, niti nisem kritiziral pravil. Še poudaril sem, da se zdravniki in osebje trudijo po najboljših močeh. Še enkrat, govorim o pomanjkanju zdravnikov in da zaradi tega nastajajo takšne vrste, da tudi hujši bolniki čakajo po 8 ur ali več.

Na IPPju je 90% pacientov starih ljudi. Od kje točno tebi informacije, da stari ljudje niso na vrhu lestvice? In zakaj ne bi bili, če so ravno oni že zaradi svoje starosti bolj kritični? Btw, en teden prej sem bil tam z mamo, ki še ne spada med stare ljudi in sva čakala 10 ur.

Pithlit ::

Mavrik je izjavil:

Kar pomeni da pokriješ lih eno samo plačo enega (slabo plačanega) zdravnika za en mesec. Brez materialov. Prostorov. Diagnostične opreme. Samo za primerjavo :) In ti še plačaš bistveno bistveno več kot polovica slovencev.

Ja sej. Meni je to jasno. Eni pa pač mislijo da tolk kot dajo not morajo tud ven potegnit. Dobesedno.

Mimogrede, pozabil si na bolniške dopuste (ki jih marsikdo zlorablja), pa tablete ki jih stran zmečemo. Ne glede na to kolk šimfamo ameriški sistem... imajo to tam bolje zrihtano (dobiš točno tolk tablet kolikor jih terapija predvideva, če rabiš refill ti ga pa zrihtajo največ 3 dni preden ti zmanjka tablet - pa bolniških se tudi ne zlorablja tolk).
Life is as complicated as we make it...

francek1 ::

Invictus je izjavil:

Naredi kaj za to.

Za triažo, koga prej vzamejo, imajo pa tudi pravila. In stari ljudje niso ravno na vrhu lestvice ...

Prevedeno v jezik, razumljiv množicam pomeni: Stari se lahko stegne, vsaj stroškov z njim ne bo več....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

ZaphodBB ::

sheeshkar je izjavil:

Invictus je izjavil:

Naredi kaj za to.

Za triažo, koga prej vzamejo, imajo pa tudi pravila. In stari ljudje niso ravno na vrhu lestvice ...


Kako to misliš, naredi kaj za to? Če misliš, da naj doniram denar za zaposlitev novih zdravnikov, te moram razočarat, nisem milijonar.

Razumem, da imajo pravila, niti nisem kritiziral pravil. Še poudaril sem, da se zdravniki in osebje trudijo po najboljših močeh. Še enkrat, govorim o pomanjkanju zdravnikov in da zaradi tega nastajajo takšne vrste, da tudi hujši bolniki čakajo po 8 ur ali več.

Na IPPju je 90% pacientov starih ljudi. Od kje točno tebi informacije, da stari ljudje niso na vrhu lestvice? In zakaj ne bi bili, če so ravno oni že zaradi svoje starosti bolj kritični? Btw, en teden prej sem bil tam z mamo, ki še ne spada med stare ljudi in sva čakala 10 ur.

V začetni fazi je bil dedek hitro na vrsti, po EKG so očitno precenili, da imajo bolj nujne primere.

Da ne bo nesporazuma, jaz sem bil ob svojih zadnjih obiskih tudi tam enkrat 6 drugič pa 9 ur. Nista pa moja starša v nobenem primeru čakala več kot 20 minut za začetek obravnave.

Invictus ::

francek1 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Naredi kaj za to.

Za triažo, koga prej vzamejo, imajo pa tudi pravila. In stari ljudje niso ravno na vrhu lestvice ...

Prevedeno v jezik, razumljiv množicam pomeni: Stari se lahko stegne, vsaj stroškov z njim ne bo več....

Saj kaj sem pa napisal ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dopolnilno zavarovanje, kje in zakaj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9114860 (12625) Alien123
»

kam po zdravila danes v LJ ?

Oddelek: Loža
193521 (2906) Magic1
»

Zavarovanje v tujini, če zboliš

Oddelek: Loža
358218 (7115) xmetallic
»

Urgenca - katastrofa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12027760 (24100) kkk7

Več podobnih tem