» »

Programiranje

Programiranje

«
1
2

IcyFox ::

Lep pozdrav, rad bi se začel učiti programiranja, pa me zanima, kateri jezik je najboljši za začetnike, kje najdem kak vodič in ali je pomemben kakšen operacijski sistem uporabljam.

Hvala

Janac ::

Psevdo koda.

IcyFox ::

res?

broken/link ::

ponavadi se za začetek priporoča python.

mal poišči po forumu, na to temo je bila odprta že 1001 debata.

Zgodovina sprememb…

matejm1994 ::

Java :) Zakaj? Ker se je potem lažje navasti C#, C++ in podobne.

hojnikb ::

python..

Oz. za čistega začetnika bi se jaz na tvojem mestu najprej poigral z orodjem Scratch ...
#brezpodpisa

RockyS ::

Ni tak, da java propada? Glede nato, da so bugi na frameworku, ki se jih ne pofixa?

IcyFox ::

hojnikb je izjavil:

python..

Oz. za čistega začetnika bi se jaz na tvojem mestu najprej poigral z orodjem Scratch ...


Z scratchem sem pa že delal...

WarpedGone ::

Janac je izjavil:

Psevdo koda.

In karirast zvezek.

100% resno.
Zbogom in hvala za vse ribe

broken/link ::

za začetek in neke osnove lahko začneš tu: http://www.learnpython.org/

Roadkill ::

RockyS je izjavil:

Ni tak, da java propada? Glede nato, da so bugi na frameworku, ki se jih ne pofixa?


lolne.

Kje za hudiča si pa to slišal?
Java je as strong as ever.
Ü

Mesar ::

Čudno, da mu niste kar Assembler priporočili.
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Janac ()

matejm1994 ::

Lahko gre tudi na assembler če ima voljo :D

Java je enostavna, pa nauči te delati z spremenljivkami. Če bo se lotil Python, potem bo mogoče imel težave, ko se bo treba navasti na deklaracijo tipov spremenljivk, pa oklepaji... Pa tudi, če bo znal Javo, bo lažje začel za recimo Android, ali pa WP (C# dost bolj podoben Javi kot Pythonu)

JesseP ::

Ko enkrat znaš programirat, je itak vseeno katere sintakse se začneš na novo učit. Važen je pristop in logika.
Jaz bi ti priporočil python, ker je "zabaven" in ni sintaktičnega "balasta", ki ti lahko uniči veselje do učenja.
Ko se pa enkrat naučiš, je pa itak vseeno v čem programiraš.

matejm1994 ::

Ja, ampak je lažje iti iz Jave na Python kot obratno. No, vsaj meni. Se pa ne strinjam, da je Python bolj zabaven.

JesseP ::

Definitivno je prestop lažji, v pythonu lahko zelo nagravžno programiraš, kar java ne dopušča in lahko pride do težav.
Učenje programiranja pa ne pomeni, učenje Jave, C#, [vstavi poljubni jezik], temveč je važno da sploh veš kako se programira in kako se lotit posameznega problema.
Hja, "zabavno" sem dal v narekovaje, ravno zaradi tega ker nekak nism znal opisat kaj mislim, sm mislil da bo "očitno".

Vseeno pa zagovarjam, da je za začetnika bolje, da se ne ukvarja s 1001 stvarjo.

Jaz sem sicer začel s C#, sicer v srednji šoli, ampak to je malo drugače kot če si samouk (pomoje).

Ne predstavljam si recimo, da bi začel kot samouk se učiti C (seveda kot čisti začetnik), ker bi voljo do učenja takoj izgubil pri tretjem seg. faultu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: JesseP ()

mihibo5 ::

Še en glas za javo. Če boš potreboval kakšnega vodiča, ti lahko pošljem. Če boš delal v računalništvu kot profesionalec, boš imel tako najmanj težav z drugimi programskimi jeziki (C, C++...). Sicer pa psevdokoda ni tako slaba izbira za začetek.

tx-z ::

Java al pa C# ;)
tx-z

matejm1994 ::

@juree: da, tukaj se strinjam. Za programiranje je važno, da znaš razmišljat, "kot razmišlja program". Oz vedeti kako pristopiti k reševanju problema. Kako napisati algoritem. To je nekako najbolj važno, ampak to se je treba z enim jezikom naučiti. Recimo, jaz sem se osnove Jave navadil sam, doma, potem smo jo imeli v šoli. Ampak ja, težko je bilo začeti, ampak če je volja, potem je to to.
Zato tudi zagovarjam Javo, namreč sedaj vidim, da pa tisti, ki so Začeli z Python in so šli na Javo, so imeli dosti več problemov, kot jaz, ki sem znal Javo in sem šel na Python.

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

Ja, če hoče in je malo mazohista lahko tudi proba assembly ampak je prevelika možnost, da bo prej odnehal in zato ne bo nobene koristi. Torej priporočam Python za začetek.
Ene par linkov:
Knjiga za python
[Python] Povezave
http://resrc.io/tag/tag/python/

In popolnoma resno priporočam veliko uporabe Googla, ker ti bo prihranil čas. Priporočam, da zmeraj poguglaš težavo in šele nato "težiš" folku na forumu/ircu. ;)

Ne obupaj. :)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Invictus ::

RockyS je izjavil:

Ni tak, da java propada? Glede nato, da so bugi na frameworku, ki se jih ne pofixa?

Kdo ti je pa to rekel? Šlogarca?

Večina enterprise programske opreme je danes napisana v Javi. In bo tudi v nadaljnje ...

Nauči se jezik, kjer boš iskal delo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Smurf ::

JesseP je izjavil:


Ne predstavljam si recimo, da bi začel kot samouk se učiti C (seveda kot čisti začetnik), ker bi voljo do učenja takoj izgubil pri tretjem seg. faultu :)

No tukaj nas je pomoje kar nekaj, ki smo se zaceli uciti ravno s c-jem (ali pa npr. pascalom), se je dalo :).

Python/Java/C# pomoje niti ni vazno s cem zacnes, vazno je, da vstrajas.

borut_p ::

predlagam ti, da se pri sebi najprej odločiš kaj hočeš programirati - kaj lahko z določenimi jeziki dosežeš. Jaz sem se recimo sam približno naučil Visual Basic jezika (ki je praktično že izumrl), vendar je zadeva zelo omejena glede grafičnega oblikovanja programov. Je pa zelo uporabna kot VBA (za mene predvsem uporaba v excelu).
osnove vseh programov so pa enostavne - vsi začnejo z "Hello world" :)

mihy11 ::

Najprej bi bilo zelo dobro, da si se naučil pisati "algoritme" oz. diagram poteka in potem prešaltal na programski jezik, ker ti bo veliko lažje. Če potrebuješ pomoč pri tem mi piši na ZS pa se boma zmenila.
"Computers are good at following instructions, but not at reading your mind."
by Donald Knuth

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihy11 ()

shadeX ::

RockyS je izjavil:

Ni tak, da java propada? Glede nato, da so bugi na frameworku, ki se jih ne pofixa?


Daleč od tega da java propada. Sploh pa sedaj v zadnjih letih zaradi Androida, kar živi :)

lobo_feroz ::

Če imaš nekaj znanja matematike in se želiš programiranja naučiti "tako kot je treba", priporočam knjigo Structure and Interpretation of Computer Programs in programski jezik Scheme. Pri knjigi mi je všeč to, da začne s funkcijskim programiranjem in vpelje spremenljivke šele v tretjem (od petih) poglavju. Ker to, da se nam programerjem ne zdi nič narobe z x=x+1, je najbrž posledica tega, da nas je bila v mladosti večina indoktrinirana z imperativnimi jeziki. Scheme je za učenje idealni jezik med drugimi tudi zato, ker ne izgubljaš časa z učenjem sintakse, ker je skoraj ni.

Ko hočeš sprogramirati kaj bolj uporabnega, pa ponavadi ne želiš odkrivati tople vode in želiš uporabiti čimveč že narejenega. Tukaj Scheme zaradi nerazširjenosti najbrž ni najbolj primeren, zato ti priporočam še Python. Python je za začetek v primerjavi s kakšno Javo ali čim podobnim fajn tudi zato, ker je res enostavno napisati kratek program in ker se lahko igraš z interpreterjem.

V glavnem Python definitvno slej kot prej, če imaš pa jajca pa začni s SICP.

nadlipnik ::

Če se boš lotil pythona, ti izredno priporočam tale tečaj: https://www.coursera.org/course/interac...

Zadeve so zelo dobro predstavljene, za vsak tedn imaš še eno zanimivo domačo nalogo. Fino je tudi, ker vse dela v browserju in ti kot začetniku ni treba na tvojem računalniku naložiti in nastavljati čisto nič.

lobo_feroz ::

Pa ni res, da so vsi jeziki skoraj enaki. V Javi so naprimer glagoli v neenakopravnem položaju.

lebdim ::

nekateri komentarji niso normalni ... pod NOBENIM pogojem se ne bi kot programer začetnik začel programiranje učiti z javo, ker je zelo zahtevna in zoprna sintaksa ... @avtor_teme: začni s kakšnim phyton-om, ali pa s pascalom ...

Invictus ::

A python pa nima zoprne sintakse ?

Isto sranje kot večina drugih jezikov ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matejm1994 ::

@lebdim: A Python pa ni zoperen no. Potem bo pa čudno gledal, ko bo šel na kakpne druge jezike aka Java. Ali pa še prej, ko mu npr. zanka ne bo delala, ker bo imel narobe zamik...

Java je čist kul za začetnika. Če sem se jaz navadil, se lahko vsak. In potem je lažje it na Python, če ga bo hotel, kot obratno.

amacar ::

lebdim je izjavil:

nekateri komentarji niso normalni ... pod NOBENIM pogojem se ne bi kot programer začetnik začel programiranje učiti z javo, ker je zelo zahtevna in zoprna sintaksa ... @avtor_teme: začni s kakšnim phyton-om, ali pa s pascalom ...


Dej ne bluzi. Vsi na feri-rit smo se začeli učiti programiranje s c++, pa ni bilo problema. Izbira jezika je še najmanjši problem, glavno da se osvoji programerska logika pa v kateremkoli jeziku je že. Definitivno ni nič lažje programirati v pythonu kot v c++.

Krele ::

Jest sem začel z BASIC-on na C64.

10 PRINT "Priporočam!"
20 GOTO 10
RUN

Sledil je C++, kar s pomočjo knjig avtorja jezika Bjarna Stroustrupa. Ko ga enkrat vsaj približno osvojiš, je vse ostalo lažje. Ampak pazi, če si ljubitelj GOTO stavkov, potem te v tej srenji na žalost ne bodo sprejeli s tako ljubeznijo, kot bi si jo zaslužil.

Se mi zdi, da večina zadnje čase zastavi vseskup na "The American Way" - pogledaš, kaj se najbolj prodaja in se lotiš tistega. Najpopularnejši naj bi bil trenutno C, največji skok v popularnosti v letu 2013 pa je doživel: Transact-SQL !?!??
Vir

Programaški trendi

kr?en ::

Java 4 lyf

harmony ::

matejm1994 je izjavil:


Če sem se jaz navadil, se lahko vsak. In potem je lažje it na Python, če ga bo hotel, kot obratno.


Kdo pa si ti?

Invictus ::

Nekdo ki se je naučil Javo. Pa mu je python odveč tako kot meni.Kdo se bo zafrkaval s tabi zato da bo zanka delala?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Tisti, ki se bo zafrkaval z zavitimi oklepaji, ko bo ugotavljal zakaj 5 let stara koda ne dela pravilno.

Utk ::

Vsak resen IDE ima bližnjico, ki ti preformatira vse oklepaje tako kot morajo bit. Pri pythonu tega ne more bit.

Invictus ::

thramos je izjavil:

Tisti, ki se bo zafrkaval z zavitimi oklepaji, ko bo ugotavljal zakaj 5 let stara koda ne dela pravilno.

Ampak bo lahko vsaj našel manjkajoče ...

Ne pa da mu kdo spremeni tab v space

Potem pa se ti zafrkavaj kaj je hotel napisati ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dasf ::

Invictus je izjavil:

thramos je izjavil:

Tisti, ki se bo zafrkaval z zavitimi oklepaji, ko bo ugotavljal zakaj 5 let stara koda ne dela pravilno.

Ampak bo lahko vsaj našel manjkajoče ...

Ne pa da mu kdo spremeni tab v space

Potem pa se ti zafrkavaj kaj je hotel napisati ...


Glede tab vs space problema, vsak spodoben ide zna avtomatsko pretvarjati med obema (sicer na žalost obstaja samo eden:()
Tako v javi kot v pythonu je treba slediti vsaj osnovnim "stilskim" pravilom da kodo lahko razume še kdo drug (in avtor čez 1 teden). Ima pa python gotovo več problemov s tem kot java.

@OP: Na začetku je treba osvojiti "algoritmičen" način razmišljanja, za to pa sta java in python (in c++ in še kaj drugega) zelo dobra. Ko to znaš se pa glede na to kakšne aplikacije želiš delati po potrebi preusmeriš v drug jezik. Tudi če boš kasneje uporabljal samo enega ne škodi poznati osnov še katerega drugega.

Spura ::

RockyS je izjavil:

Ni tak, da java propada? Glede nato, da so bugi na frameworku, ki se jih ne pofixa?

Ne. Ne.

thramos je izjavil:

Tisti, ki se bo zafrkaval z zavitimi oklepaji, ko bo ugotavljal zakaj 5 let stara koda ne dela pravilno.

Ti nisi resen.

WarpedGone ::

Tako v javi kot v pythonu je treba slediti vsaj osnovnim "stilskim" pravilom da kodo lahko razume še kdo drug (in avtor čez 1 teden).

Je res ampak tut totalno podrekano kodo v javi je možno AVTOMATSKO spremeniti v povsem berljivo / skladno z internimi standardi.

Je res, da je berljivost kode zelo pomembna reč ampak da pa s številom PRAZNIH mest pred nekim ukazom podajaš kontekst ukazu je pa zblojenost par exelence.
Da je komplet akademija na glavo skočila v to jamo pove ogromno o tej akademiji.

What I don't see should not matter. Ever and never.

To je povsem isto kot če bi neka poved, ki jo poveš brez pavz med besedami pomenila nekaj drugega kot če pred kako besedo utihneš za sekundo.
In bi pomenila nekaj tretjega, če utihneš za 2 sekundi. Absurd? Ja, povsem enak kot presledki/tabi v pythonu.
Zbogom in hvala za vse ribe

Roadkill ::

In this thread: Ljudje, ki niso nikoli programirali v pythonu razlagajo ljudem, ki programirajo v pythonu, da je nemogoče programirati v pythonu.

W1: Ja... če daš dva presledka pred if ti ga spremeni v while zanko.
Ü

matejm1994 ::

Ni treba posploševat. In nikjer ni bilo rečeno, da je nemogoče. Le presledke je treba pazi. In potem gledaš, zakaj ne dela, pa ugotoviš, da si tam po pomoti pritisnil en presledek in komaj vidiš. Če v javi manjka zaklepaj, to opaziš z errorjem, pa tudi, čr jr neorganizirana koda, še vedno lahko CTRL+SHIFT+F ali kako je že bljižnica, pa imaš.

Sicer pa, OP, loti se tisto, kar želiš. A če misliš v prihodnost tudi kaj za Android, priporočam javo. Če pa misliš mogoče za WP, pa daj C#. Sicer pa je za začeti tako ali tako bolj ali manj vseeno, važno da se naučiš logaritmično razmišljat.

black ice ::

Logaritmično?!

Utk ::

Lahko hvalite vse ostale lastnosti pythona, ampak da je pametna ideja presledke in tabe upoštevat pri logiki programa pa pač ni res.

matejm1994 ::

matejm1994 je izjavil:

... Sicer pa je za začeti tako ali tako bolj ali manj vseeno, važno da se naučiš algoritmično razmišljat.


Se popravljam, my mistake :D

shadeX ::

Tricky question :)

Kaj sploh pomeni "Naučiti se programski jezik" ?

Za koga lahko rečemo da "zna" programski jezik?

Utk ::

Tist, ki pozna sintakso. Nič več.
Zna zato tudi programirat? Morda, ni nujno.

Ursus ::

PHP, pa še bolj uporaben (službeno)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21655857 (40533) DaMachk
»

Programski jezik

Oddelek: Šola
132482 (2105) eatinggrin
»

Učenje programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5314541 (13558) ZaphodBB

Več podobnih tem