» »

Dohodnina-študenti

Dohodnina-študenti

Quantum ::

Spoštovani! Tukaj vam pišem zaradi informacij, ki jih zbiram zaradi dohodnine. Zanima me 5 stvari in sicer:

1. Kaj pomeni, da si vzrževan družinski član? Kakšne pravice imaš kot vzdrževani družinski član? Kako se tretira dohodnina pri vzdrževanem družinskem članu? Kakšen vpliv imajo starši glede dohodnine? Ali se ta dohodnina šteje v skupno gospodinjstvo ali jo prejmem osebno sam?
2. Kolikšken je znesek, ki ga lahko letno zaslužim preko študentskega servisa, ki se ne obdavči?
3. Kaj pomeni biti "nevzdrževani družinski član?" Ali me starši lahko prijavijo kot nevzdrževanega družinskega člana, kljub temu da imam status rednega študenta? Kakšne imam pravice kot ne vzdrževani družinski član?
4. Kdaj lahko prejmem izredno socialno pomoč? Kakšni so pogoji?
5. Ali obstajajo tako imenovana študentska stanovanja s subvencijo?

Za odogovore se Vam lepo zahvaljujem!
  • spremenil: Quantum ()

McHusch ::

Sori, ampak tole so pa osnove. Najprej si preberi http://www.studentski-servis.com/studen..., potem pa pridi nazaj vprašat kakšne detajle, ki ti niso jasni.

St235 ::

1. Kaj pomeni, da si vzrževan družinski član? Kakšne pravice imaš kot vzdrževani družinski član? Kako se tretira dohodnina pri vzdrževanem družinskem članu? Kakšen vpliv imajo starši glede dohodnine? Ali se ta dohodnina šteje v skupno gospodinjstvo ali jo prejmem osebno sam?


Vzdrževan družinski član enostavno pomeni, da si v finančno breme staršem (lahko tudi partnerju) in zato lahko na tvoj račun plačajo manj dohodnine. Vzdrževan družinski član normalno plača dohodnino za svoje zaslužke, edino nima splošne davčne olajšave, ker jo v njegovem imenu koristi nekdo drug (recimo starši). Starši nimajo nobenega vpliva na dohodnino. Na dohodnino vplivaš s tem koliko zaslužiš. Vplivajo edino na olajšavo.

2. Kolikšken je znesek, ki ga lahko letno zaslužim preko študentskega servisa, ki se ne obdavči?

Kot vzdrževan družinski član nekaj čez 3k EUR

3. Kaj pomeni biti "nevzdrževani družinski član?" Ali me starši lahko prijavijo kot nevzdrževanega družinskega člana, kljub temu da imam status rednega študenta? Kakšne imam pravice kot ne vzdrževani družinski član?

To samo pomeni, da starši ne uveljavlja davčne olajšave in nič ne vpliva na status študenta ali kakšne druge pravice.

4. Kdaj lahko prejmem izredno socialno pomoč? Kakšni so pogoji?

kontaktiraj center za socialno delo. Dokler živiš s starši in imata redne mesečne prihodke ne boš dobil socialne pomoči.

5. Ali obstajajo tako imenovana študentska stanovanja s subvencijo?

Da, ena od oblik reševanja stanovanjskih težav študentov so tudi subvencije pri najemu.

BCSman ::

Zanima me ali je že kdo uveljavljal potne stroške za znižanje dohodnine od študentskega dela in kako se v praksi to naredi? Kaj če nisem imel mesečne, ampak sem sproti polnil urbano, kako to dokažem? Ali mora res podjetje izdati izpisek katere dneve si bil na delovnem mestu?
Kaj pa stroški nočitev, to nima veze s stroški stanovanja v kraju opravljanja dela, ali bi lahko tudi za najemnine priložil kakšno potrdilo?

MadMen ::

BCSman je izjavil:

Zanima me ali je že kdo uveljavljal potne stroške za znižanje dohodnine od študentskega dela in kako se v praksi to naredi? Kaj če nisem imel mesečne, ampak sem sproti polnil urbano, kako to dokažem? Ali mora res podjetje izdati izpisek katere dneve si bil na delovnem mestu?
Kaj pa stroški nočitev, to nima veze s stroški stanovanja v kraju opravljanja dela, ali bi lahko tudi za najemnine priložil kakšno potrdilo?

Od kje ti pa ideja da lahko najemnino uveljavljaš?:))

Uveljavljaš lahko samo potne stroške( in šele v primeru če ti presegajo 10% bruto zaslužka, ki se ti tako ali tako priznajo kot stroški). Dvomim pa da ti priznajo več kot 0.18€/km... sicer pa se za več info obrni na FURS.

Ice-Heki ::

Da. Predvidevam, da si že dobil informativni izračun in bi šele sedaj želel uveljavljati potne stroške (praviloma lahko to narediš tudi "v naprej", rok je nekje v začetku leta).

Kakorkoli, vložiti je potrebno ugovor (obrazec v .pdf, .doc, navodila). Na ugovor se vpiše znesek, ki predstavlja stroške prevoza na delo in/ali kilometrino.

Za prevoz na delo - ko se uporabi javni prevoz - se predloži vozovnico ter potrdilo delodajalca, iz katerega je razvidno kje in koliko časa si opravljal delo. Če za prevoz na delo uporabljaš lasten prevoz, potem se poleg potrdila delodajalca priloži še izjavo o uporabi lastnega prevoznega sredstva s številom kilometrov med prebivališčem in mestom opravljanja dela. Pri tem ne pozabiti, da je potrebno na izjavo zapisati, da gre za resnične in pravilne podatke.

Za stroške nočitev / službene poti se ponavadi priloži dejanske račune oz. potrdilo delodajalca, kjer jasno piše, da si dobil preko študentske napotnice nakazan znesek, ki je bil namenjen plačilu stroškov, ki so nastali z nočitvijo / službeno potjo.

smacker ::

Za prevoz na delo ne dobiš (vsaj kolegu so zavrnili), razen če ti delodajalec napiše potrdilo da ti je plačal potne stroške (npr. hostese ki delajo na terenu). Za bivanje v kraju dela tud sanjaj. Raje se zmeni s starši, da te ne uveljavljajo kot vzdrževanega člana => če nimajo nadpovprečno visoke plače bo ceneje, če razliko njim poplačaš ;)

BCSman ::

In kako izgleda predložitev vozovnice, kopija urbane? Kaj če je predplačniška?
Kako pa izgleda to potrdilo od delodajalca, če vzame več kot 5 minut za njegovo izdelavo, se gotovo ne bo želel ukvarjati s tem.

Ice-Heki ::

Pokliči na FURS in ti bodo tam vse razložili.

Papir je pa navaden dopis, kjer delodajalec napiše kdo je, da si ti delal zanj, pa pač gor je npr. tabela, kjer so vnešeni podatki iz katerih je razvidno, katere stroške uveljavljaš. Na koncu se delodajalec še podpiše. Ta papir lahko pripraviš tudi ti, potem pa ga on samo pregleda in podpiše.

jernejl ::

Za prevoz na delo ne dobiš (vsaj kolegu so zavrnili)

Pred leti, ko sem bil še študent, sem to večkrat uveljavljal in nikdar ni bilo težav.

Kako pa izgleda to potrdilo od delodajalca, če vzame več kot 5 minut za njegovo izdelavo, se gotovo ne bo želel ukvarjati s tem.

Če imate uro "za štempljanje", kjer se prijaviš in odjaviš, potem ti lahko natisnejo seznam prisotnosti za preteklo leto in gor dajo žig ter se podpišejo.
Sicer pa lahko sam pripraviš seznam prisotnosti in samo prosiš nekoga, da ti to potrdi (žig, podpis). Jih ne stane nič, razen pol minute časa.

BCSman ::

Na lokalenm Fursu ne vejo kako je s predplačniško urbano in kako naj to dokažem, na centralnem se nihče ne javi. Kakšna ideja? A lahko grejo preverjat polnitve urbane na LPP? :D

msjr ::

BCSman je izjavil:

Na lokalenm Fursu ne vejo kako je s predplačniško urbano in kako naj to dokažem, na centralnem se nihče ne javi. Kakšna ideja? A lahko grejo preverjat polnitve urbane na LPP? :D


Aktiviraj kartico, logiraj se, izpiši podatke: https://urbana.jhl.si/

Na fursu ne težijo, tako kot tudi ne težijo, če priložiš potnemu nalogu izpis iz Hrvaškega ENC sistema recimo.

A110 ::

kaj pa ce sem sluzil s sportom in je tako na potrdilu ki ga dobi studentski servis zig da sem bil prisoten na kraju on dolocenem datumu. in do teh krajev (so razlicni) imam recimo 20-40km. ali bi lahko te potne stroske (se jih je nabralo za recim0 150-200e na leto) uveljavljal kako?

msjr ::

Ja, seveda:

Ko študent uporabi javno prevozno sredstvo, naj predloži vozovnico, delodajalčevo potrdilo o mestu opravljanja dela in poročilo o prisotnosti na delu.

Ko študent uporabi lastno prevozno sredstvo, naj poleg zgoraj omenjenih potrdila in poročila predloži tudi pisno izjavo o uporabi lastnega prevoznega sredstva, podatke o številu prevoženih kilometrov med prebivališčem in mestom opravljanja dela. Izjava mora vsebovati tudi zagotovilo, da so podatki v njej resnični in pravilni.


Če imaš kakšen račun s poti, pa naj bo to cestnina, parkirnina, kava, sok, bencin, karkoli daj zraven kot prilogo - pa ne zato da bi to štelo kot olajšava, ampak kot dokazilo da si bil res tam.

Ice-Heki ::

MadMen je izjavil:

Uveljavljaš lahko samo potne stroške( in šele v primeru če ti presegajo 10% bruto zaslužka, ki se ti tako ali tako priznajo kot stroški).

Vir?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dohodnina vprašanje

Oddelek: Loža
143748 (3201) smacker
»

Dohodnina

Oddelek: Loža
213649 (2723) [D]emon
»

Dohodnina študent + s.p.

Oddelek: Loža
202463 (1905) jernejl
»

dohodnina za študentsko delo

Oddelek: Loža
225888 (5138) LitralSM
»

Študentsko delo - potni stroški

Oddelek: Loža
318319 (5450) St235

Več podobnih tem