» »

Obvezno cepljenje proti tetanusu?!?!

Obvezno cepljenje proti tetanusu?!?!

«
1
2

Uporabnik-1 ::

Pozdrav vsem,


v šoli smo dobili obvestilo za cepljenje proti tetanusu. Zanima me naslednje; Ali se je možno izogniti temu cepljenju, stvar je bila par let nazaj še obvezna, upam pa da se je do danes že kaj spremenilo. Kakšne so vaše izkušnje? Namreč mene je to cepljenje takoj odvrnilo, ko sem prebral (na listu ki smo ga dobili) možnost stranskih učinkov - skartka se kar nasmeješ ko vidiš stvar :))

Sem pa slišal, da dobiš denarno kazen, če se ne boš cepil ;(( Hkrati pa je nekdo napisal, da je cepljenje ni obvezno? Kaj sedaj? Lahko dobim nek jasen odgovor z linkom do uradnih strani.

Ok, gremo nazaj. Tisti stranski učinki - omenja se med drugimi tudi alergija; Imam že alergijo na živalsko dlako, vendar samo na nekatere živali (zajce npr., medtem ko na pse in večino ostalih živali ne). Ponavadi se potem ne znebim robcev še za par ur, teče mi iz oči, srbi me brada, tudi srčni utrip mi naraste če je res hudo (dvakrat sem to že doživel). Skratka zelo neprijetno. Problem pa opažam zadnjih par let, mogoče tri/štiri. V otroštvu pa teh problemov nisem imel. Ne bi se čudil če sem te alergije fasal ravno zaradi prejšnih cepljenj proti tetanusu in vsega kar nam je bilo vsiljeno.

Torej, kaj je sploh smisel tega cepljenja? Če se bomo urezali z nekimi okuženimi predmeti, če nas ugrizne pes pa take ... Nevem kako se ti lahko uspe okužiti z nekim "bacilom", jaz sem se že ogromnokrat kje nasadil in si naredil kakšno rano. In to z vsemimi možnimi stvarmi pa ni bilo nikoli in nikdar problema okužb. Tudi se ne okužim kar tako, če zbolim se mi to zgodi izključno zaradi malomarnosti, ko je zunaj mraz. Zbolim pa mogoče enkrat ali dvakrat na leto.

Skratka ne razumem, če je cepljenje res obvezno in ni izhoda zakaj za hudiča moram to storiti, če od tega cepiva ne bom imel skoraj nič, je pa možnost kar hudih posledic, ki si jih nobeden ne želi.

Nikjer v Evropi se ne cepijo tolikokrat kot pri nas pa imajo kvalitetnejše zdravstvo, življenje in standarde. Malo preberite po internetu. Nisem nek iskalec zarote, še manj pa poskusni zajček.


Lp

Gladi ::

Uporabnik-1 je izjavil:



Nikjer v Evropi se ne cepijo tolikokrat kot pri nas pa imajo kvalitetnejše zdravstvo, življenje in standarde. Malo preberite po internetu. Nisem nek iskalec zarote, še manj pa poskusni zajček.


To boš moral pa kar dokazati z kakšno študijo(a.k.a povezava do študije).

M-XXXX ::

Lubi buh...

Priporočam, da takoj narediš kastracijo, da se slučajno nebi naprej razmoževal...

Smurf ::

V povprecju ima cepljenje precej vec pozitivnih ucinkov kot negativnih tako, da si precej slabo naredil svojo studijo. Prav tako tvoje alergije najverjetneje niso posledica prejsnega ceplenja. Ce se ne motim je verjetnost, da dobis alergijo pri ceplenju tetanusu je zanemarljivo majhna oz. manjsa kot 1:10.000 (moznost, da bos umrl v prometni nesreci je recimo ~300x vecja).

GGGGG ::

... Nevem kako se ti lahko uspe okužiti z nekim "bacilom", jaz sem se že ogromnokrat kje nasadil in si naredil kakšno rano. In to z vsemimi možnimi stvarmi pa ni bilo nikoli in nikdar problema okužb.


Btw, do zdaj si bil proti tetanusu cepljen že 5x, če si dal skozi vsa redna cepljenja.

Uporabnik-1 ::

Ne razumem zakaj ste podali take odgovore, same "koristne" in provokativne :)

Še enkrat vprašam kar sem želel. Je možnost, da bi se izognil cepljenju? Nenazadnje je to moja stvar. Jaz zdravstvu ne zaupam, v življenju pa zdravnika nisem obiskal razen takrat ko je bil obvezen pregled. Medtem ko so sovrstniki velikrat morali to narediti.

Nenazadnje pa dobiš šus te inekcije če pride do hujših poškodb v vseh primerih. Vendar zakaj bi jo rabil, ko je ne rabim?

Upam da bojo sedaj bolj pametni odgovori, če se hočete cepiti je to vaša stvar. Ne branim nobenemu. Jaz pa sem vprašal samo, če je možno da se nebi.
Še enkrat pa hvala vsem zgoraj, še posebej tistemu kastratorju.

Lp

GGGGG ::

Je možno, ampak boš imel precej težav z inšpekcijami, odvetniki, globami, verjetno boš hodil po sodišču itd. Efektivno pa se lahko izogibaš cepljenju v nedogled, če se ne motim. Najboljše, da greš do odvetnika, ki ima s tem izkušnje in ga prosiš za pomoč.

Vendar zakaj bi jo rabil, ko je ne rabim?


Zaradi tega:

jaz sem se že ogromnokrat kje nasadil in si naredil kakšno rano.

jype ::

Uporabnik-1> Nenazadnje je to moja stvar.

Ne, ni, ker mi plačujemo za tvoje zdravstvo (in bomo mi plačali precej več, če ti zdravstveni sistem dovoli zboleti za tetanusom).

Poleg tega bi bilo pametno, da se pred tetanusom zaščitiš, ker je tetanus skrajno neprijetno klinično stanje, v katerem posameznik trpi obscene bolečine.

Preberi več o tem: Tetanus @ Wikipedia

jype ::

Aja, če sumiš, da si na kakršenkoli način občutljiv na cepivo proti tetanusu to povej zdravniku - če ugotovi, da je cepljenje pri tebi tvegano, se ti ne bo treba cepiti, pa še na urgenci bodo vedeli, da te ne smejo cepiti s standardnim cepivom, ko ti oskrbijo rane.

M-XXXX ::

Še enkrat vprašam kar sem želel. Je možnost, da bi se izognil cepljenju? Nenazadnje je to moja stvar. Jaz zdravstvu ne zaupam, v življenju pa zdravnika nisem obiskal razen takrat ko je bil obvezen pregled. Medtem ko so sovrstniki velikrat morali to narediti.

Napačno razmišljanje: pozabimo tukaj cepljenje na tetanus ampak cepljenje na splošno: javno dobro je več vredno kot tvoje dobro (ali pa paranove, karkoli raje slišiš) in zato se moraš cepiti, ker drugače ogrožaš tudi ostale. Če se mi prav zdi je bila nedolgo nazaj celo neka tožba, kjer je sodnik določil, da je osebka treba cepit ravno iz tega razloga: javno dobro ima prednosti pred osebnimi interesi.

Z drugimi besedami: nimaš pravice ogrožati 10 000 ljudi samo zaradi tega, ker verjameš v zaroto.

Uporabnik-1 ::

Če imaš normalen, zdrav imunski sistem ti odrgnina, rana ne bo delala problemov (to je moje mnenje). Če gre pa res za močno okužbo ti bo pa ta inekcija še manj. Ne verjamem, da bi mi nek kos pleha, rahlo umazan nož, odrgnina od padca ustvarila tetanus, če bom takoj za tem poskrbel za rano in stvar razkužil. Potemtakem bi ljudje na veliko zbolevali.

Če torej ne bo mogoče preprečiti cepljenja se bom cepil.. Vendar če bi bilo po moje se ne bi nikoli.
In ne da bi verjel v zarote, ampak za vsako stvar se ni treba cepiti. In za vsako stvar ni treba jesti tabletk. Pa naj bo družbeno dobro ali ne.

M-XXXX ::

Če imaš normalen, zdrav imunski sistem ti odrgnina, rana ne bo delala problemov (to je moje mnenje).

Potem trdiš, da v 80 letih življenja (tvoja predvidena življenjska doba) se ne boš niti enkrat malo nahoden urezal, ravno imunski sistem ti bo šepal, kakšno gripo imel in nabasal na nek potencialno okužen predmet?

Če ne moreš tega trdit, je cepljenje edina logična rešitev.

Čeprav kaj pa če se problema lotimo iz drugega konca: zakaj točno se sploh nebi hotel cepit razen zaradi stranskih učinkov, ki so par 100x manj verjetni kot, da jutri umreš na cesti?

nurmaln ::

Uporabnik-1 je izjavil:

In ne da bi verjel v zarote, ampak za vsako stvar se ni treba cepiti. In za vsako stvar ni treba jesti tabletk. Pa naj bo družbeno dobro ali ne.

Sigurno se za vsako stvar ni treba cepit. Sej zato pa imamo strokovnjake in službe ki se ukvarjajo s tem, da ugotovijo za kaj se je treba in za kaj se ni treba. Če pa misliš da imaš več znanja in modrosti, kot oni vsi skupaj, potem pa le na dan z argumenti.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Gladi ::

Uporabnik-1 je izjavil:

Če imaš normalen, zdrav imunski sistem ti odrgnina, rana ne bo delala problemov (to je moje mnenje). Če gre pa res za močno okužbo ti bo pa ta inekcija še manj. Ne verjamem, da bi mi nek kos pleha, rahlo umazan nož, odrgnina od padca ustvarila tetanus, če bom takoj za tem poskrbel za rano in stvar razkužil. Potemtakem bi ljudje na veliko zbolevali.

Če torej ne bo mogoče preprečiti cepljenja se bom cepil.. Vendar če bi bilo po moje se ne bi nikoli.
In ne da bi verjel v zarote, ampak za vsako stvar se ni treba cepiti. In za vsako stvar ni treba jesti tabletk. Pa naj bo družbeno dobro ali ne.

Kot je ustavno sodišče odločilo, kolektivna odgovornost je pomembnejša od invidualne pravice. Tako da glede takih zadev je tvoje mnenje irelevantno... Sicer pa piši agrumentirane poste, če misliš zahtevat argumentirane odgovore.

jype ::

Uporabnik-1> Če imaš normalen, zdrav imunski sistem ti odrgnina, rana ne bo delala problemov (to je moje mnenje).

Drži. Saj proti tetanusu te ne cepijo vsakič, ko ti zašijejo rano.

Samo takrat, ko ocenijo, da je verjetnost okužbe znatna. Na primer ko je rana umazana od prsti, v kateri so praviloma obče prisotne tetanusne bakterije.

Preventivno cepljenje se izvaja predvsem zato, ker je v zgodovini preveč ljudi odlašalo s strokovno oskrbo ran, ker jih niso dovolj bolele, ko se je razvil tetanus, so pa običajno ostali invalidi, kar je bilo združeno z izjemno visokimi stroški za zdravstvo, socialo in seveda družbo kot celoto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

GGGGG ::

Potemtakem bi ljudje na veliko zbolevali.


Ne, ne bi, ker smo skoraj vsi cepljeni. Tudi ti, ki si se do zdaj že velikokrat urezal si bil že 5x cepljen proti tetanusu (če pravilno predvidevam, da si trenutno v srednji šoli).

Invictus ::

M-XXXX je izjavil:


Z drugimi besedami: nimaš pravice ogrožati 10 000 ljudi samo zaradi tega, ker verjameš v zaroto.

Bolniki s tetanusom ne ogrožajo drugih ljudi, ker tetanus ni nalezljiv. Pravzaprav je tetanus reakcija na toksin bakterije.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Hayabusa ::

Zato se moraš cepiti:

Invictus ::

jype je izjavil:


Samo takrat, ko ocenijo, da je verjetnost okužbe znatna. Na primer ko je rana umazana od prsti, v kateri so praviloma obče prisotne tetanusne bakterije.

Pravzaprav cepijo vedno ko je rana dovolj globoka da ne more priti zrak zraven. Namreč bakterija ki povzroča tetanus, ne prenaša ravno dobro kisika.

Hayabusa je izjavil:

Zato se moraš cepiti:

Napaka grafa je da so začeli cepiti šele v 60 letih :). Bolj obširno. Ko je število okužb že padlo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Hayabusa ::

Wiki pravi so izdelali učinkovito cepivo med ww2 ter z njim začeli cepiti civiliste po koncu vojne.

sumoborac ::

Uporabnik-1 je izjavil:

Pozdrav vsem,


v šoli smo dobili obvestilo za cepljenje proti tetanusu. Zanima me naslednje; Ali se je možno izogniti temu cepljenju, stvar je bila par let nazaj še obvezna, upam pa da se je do danes že kaj spremenilo. Kakšne so vaše izkušnje? Namreč mene je to cepljenje takoj odvrnilo, ko sem prebral (na listu ki smo ga dobili) možnost stranskih učinkov - skartka se kar nasmeješ ko vidiš stvar :))

Sem pa slišal, da dobiš denarno kazen, če se ne boš cepil ;(( Hkrati pa je nekdo napisal, da je cepljenje ni obvezno? Kaj sedaj? Lahko dobim nek jasen odgovor z linkom do uradnih strani.

Ok, gremo nazaj. Tisti stranski učinki - omenja se med drugimi tudi alergija; Imam že alergijo na živalsko dlako, vendar samo na nekatere živali (zajce npr., medtem ko na pse in večino ostalih živali ne). Ponavadi se potem ne znebim robcev še za par ur, teče mi iz oči, srbi me brada, tudi srčni utrip mi naraste če je res hudo (dvakrat sem to že doživel). Skratka zelo neprijetno. Problem pa opažam zadnjih par let, mogoče tri/štiri. V otroštvu pa teh problemov nisem imel. Ne bi se čudil če sem te alergije fasal ravno zaradi prejšnih cepljenj proti tetanusu in vsega kar nam je bilo vsiljeno.



1. Če si starejši od 18 let, potem mirno lahko rečeš ne (oz. ne greš pa je), ti nemorejo nič (lahko sicr začnejo postopek proti tebi, a proti tvoji volji te nesmejo zvezat in cepit).
2. Za vse tiste, ki bluzite o stroških in v celem življenju ter okužbi tetanusa pa mogoče za razmislek: Po proizvajalčevih podatkih je potrebno ponovno cepit vsake 10 let drugače zadeva ni več tako zanesljiva. Zdej pa prosim, javite se vsi tisti, ki se na vsake 10 let boostajo (cepijo) zato da drži :)
Ali pač če pride do tega, da greste na urgenco zarad zarjavelga žebla skozi nogo, dobite še šot cepiva in je to to?

Torej, pod črto, vsi starejši od 28 let (ker po 18 letu načelno ni več obveznih cepljen razen za specialne fakultete), kolikokrat ste se šli cepit za tetanus? Drugače če se urežete in dobite tudi najmanjši delček zemlje v rano, niste zaščiteni. Kljub temu, da ste bili v mladosti cepljeni kar 5x proti tetanusu. Laufate za vsako ureznino na morju ko hodite bosi po travi/zemlji k dohtarju da vas cepi?

Pod črto, če greš na urgenco zaradi resnosti ureznine, potem si itq cepljen proti tetanusu če si starejši od 28 let.

Da se razumemo, cepljenje za določene zadeve je pametno, za določene stvari pa meni na dolgi rok začne škripat, saj nepoznam nikogar v bližnjem/daljnem sorodstvu ali med znanci, ki bi se redno na X let (X = priporočilo proizvajalca z katerim zagotavlja učinkovitost cepiva). Bi pa rad slišal koliko od vas se redno cepi?

Aja, še to... tetanus kokr vem NI nalezljiva bolezen (je bakterija), torej "precepljenost" populacije tuki enostavno odpove. Če uzamemo še leta v igro (generacija = cca 25.000 otrok/letno => 28 let = 700.000 ljudi) vidimo, da okoli 1,2M prebivalcev Slovenije po priporočilih proizvajalca NI 100% zaščitenih. Za določena cepiva je ta doba še nižja, posledično se številke večajo :(

p.s. Ker zagovarjam, da ljudje čim več vemo, predlagam branje z veliko zadržkov in globokim razmislekom tudi svood stran - http://www.svood.org/

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

Hayabusa ::

Op
Če bi se rad legalno izognil moraš pred napovedanim sistematskim "zboleti".

sumoborac ::

Invictus je izjavil:


Hayabusa je izjavil:

Zato se moraš cepiti:

Napaka grafa je da so začeli cepiti šele v 60 letih :). Bolj obširno. Ko je število okužb že padlo.


Mnja, širši pogled včasih pokaže tudi drugačno sliko :/
 Umrljivost pred in po cepljenju - sicer za ošpice, but still scary

Umrljivost pred in po cepljenju - sicer za ošpice, but still scary



Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

Invictus je izjavil:

M-XXXX je izjavil:


Z drugimi besedami: nimaš pravice ogrožati 10 000 ljudi samo zaradi tega, ker verjameš v zaroto.

Bolniki s tetanusom ne ogrožajo drugih ljudi, ker tetanus ni nalezljiv. Pravzaprav je tetanus reakcija na toksin bakterije.

Če bi malo bolj pozorno prebral sem tudi napisal cepljenje na splošno, primer tetanusa pač ni tak.

Po drugi strani pa v primeru tetanusa zaradi mene se lahko ne cepi, vendar avtomatsko zgubi čisto vse zavarovalniške stvari, ki so lahko kakorkoli povezave z tetanusom. V tem primeru, se pa takoj strinjam.

Hayabusa ::

Počakaj da uletita na sceno jype in imagodei :)).
You have been warned.

sumoborac ::

M-XXXX je izjavil:

Invictus je izjavil:

M-XXXX je izjavil:


Z drugimi besedami: nimaš pravice ogrožati 10 000 ljudi samo zaradi tega, ker verjameš v zaroto.

Bolniki s tetanusom ne ogrožajo drugih ljudi, ker tetanus ni nalezljiv. Pravzaprav je tetanus reakcija na toksin bakterije.

Če bi malo bolj pozorno prebral sem tudi napisal cepljenje na splošno, primer tetanusa pač ni tak.

Po drugi strani pa v primeru tetanusa zaradi mene se lahko ne cepi, vendar avtomatsko zgubi čisto vse zavarovalniške stvari, ki so lahko kakorkoli povezave z tetanusom. V tem primeru, se pa takoj strinjam.


Torej se vsake 10 let cepiš proti tetanusu? Drugače tudi sam zgubiš vse :P

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

jype ::

Sej sm že na sceni, kaj težiš?

Sm tut napisal.

sumoborac> Torej se vsake 10 let cepiš proti tetanusu?

Ne. Cepiš se na primer takrat, ko greš na potovanje v regijo, kjer cepivo ne bo na voljo, če se ponesrečiš. Pri potovanju po Mongoliji smo imeli cepivo celo s seboj (pa ne zaradi nas samih - mi smo itak dobili booster še pred potovanjem).

M-XXXX ::

Torej se vsake 10 let cepiš proti tetanusu? Drugače tudi sam zgubiš vse :P

Do sedaj sem bil ja.

sumoborac ::

Hayabusa je izjavil:

Počakaj da uletita na sceno jype in imagodei :)).
You have been warned.


Meh, ni treba. Sem samo povedal nekaj misli. Na koncu koncev je itq vse v glavi :D Teorija niti in podobno, je sam jype zadnič odprl temo glede tega.

Sumoborac

M-XXXX je izjavil:

Torej se vsake 10 let cepiš proti tetanusu? Drugače tudi sam zgubiš vse :P

Do sedaj sem bil ja.


Priden, prvi ki ga poznam :) Koliko okoli sebe (familija, bližja/dalna) delajo isto? Resno, me zanima. Mi še zaupaš pri katerih letih si bil nazadnje cepljen?

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

Zgodovina sprememb…

Hayabusa ::

6 odmerek proti tetanusu naj bi bil v zadnjem razredu OŠ, potem ko gre učenec v SŠ, kjer je velika nevarnost potovanja po Mongoliji & obča praksa bosonogo skakanje po zarjavelih žebljih in podoben risk management.
Črnec prosim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Uporabnik-1 ::

Glede na to, da mi do 18-ke zmanjka slabih par mesecev, je možno da bi zadevo uredili starši? To je moja volja, imam cel kup ljudi okoli sebe, ki niso cepljeni proti tetanusu in vsem tem bedarijam, zgodi se vse živo pa se jim nič ne zgodi tako da ne verjamem da bi se tudi meni. Prav je, da sem bil cepljem v otroštvu, ko so bile stalno neke odrgnine, rane, vendar se zdaj bolj merkam, poškodujem se skoraj nikoli (ne pomnim zadnjega padca). Res se mi zdi bedarija ta cepljenje, naj doktorji obdržijo to zase in svoje družine.


Sodnih postopkov in tega nočem, potem se grem raje cepiti. Vendar je možno, da bi se temu izognil na lep način?

Roadkill ::

http://www.bolezen.si/ostale-zdravstven...

Povej, kateri stranski učinki pa so tako hudi?

Ja, cepljenje proti Tetanusu je obvezno. Deal with it.
Ü

sumoborac ::

jype je izjavil:


sumoborac> Torej se vsake 10 let cepiš proti tetanusu?

Ne. Cepiš se na primer takrat, ko greš na potovanje v regijo, kjer cepivo ne bo na voljo, če se ponesrečiš. Pri potovanju po Mongoliji smo imeli cepivo celo s seboj (pa ne zaradi nas samih - mi smo itak dobili booster še pred potovanjem).


Kaj pa za vsa ostala cepljenja? Redno izvajaš booster šhot za vse otroške bolezni? (Čeprav so otroške, še ne pomeni, da jih odrasli nemoremo fasat, ponavadi je celo huje pri prebolevanju ker neznamo pri miru ležat in počivat dosti časa da popolnoma okrevamo)

p.s. Resno me te zadeve zanimajo, ker v osnovi res ne poznam nikogar (pa poznam tut par dohtarjev) ki bi se redno cepli za čisto vse za kar so bli cepljeni v otroštvu :)

Sumoborac

Uporabnik-1 je izjavil:

Glede na to, da mi do 18-ke zmanjka slabih par mesecev, je možno da bi zadevo uredili starši? To je moja volja, imam cel kup ljudi okoli sebe, ki niso cepljeni proti tetanusu in vsem tem bedarijam, zgodi se vse živo pa se jim nič ne zgodi tako da ne verjamem da bi se tudi meni. Prav je, da sem bil cepljem v otroštvu, ko so bile stalno neke odrgnine, rane, vendar se zdaj bolj merkam, poškodujem se skoraj nikoli (ne pomnim zadnjega padca). Res se mi zdi bedarija ta cepljenje, naj doktorji obdržijo to zase in svoje družine.


Sodnih postopkov in tega nočem, potem se grem raje cepiti. Vendar je možno, da bi se temu izognil na lep način?


Seveda obstaja. Enostavno "zboli" na dan sistematike. Počakaj da boš star 18 let in se mirno požvižgaj. Do sedaj še nisem slišal, da bi se IVZ z pomočjo ministrstva in inšpektorata spravil na odraslega človeka zaradi ne-cepljenja. Spravljajo se na starše, ki ne želijo cepit svojih otrok. Pa še tisto jim negre.

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

Zgodovina sprememb…

Roadkill ::

Pač se za neobvezne zadeve cepiš takrat, ko je povečana možnost, da jih stakneš.

Če greš na potovanje po afriki, se cepiš proti malariji. Simple as that.

Proti tetanusu se cepimo zato, ker je vedno dovolj velika nevarnost, da ga stakneš.
Ü

Hayabusa ::

Roadkill
Ja, cepljenje proti Tetanusu je obvezno. Deal with it.

Saj je bilo v rajskih časih tretjega deutsche rajha tudi markiranje nekaterih z zvezdami.
In barvno ločevanje ljudi po javnih prevoznih sredstvih v Jar/Zda.

Proti tetanusu se cepimo zato, ker je vedno dovolj velika nevarnost, da ga stakneš.

To modrost si pobral iz Jla, "neprijatelj nikad ne spava", kali ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Roadkill ::

Hayabusa hvala za te koristne informacije. Ne vem kaj bi brez tvojega poglobljenega insighta.
Ü

sumoborac ::

Roadkill je izjavil:

http://www.bolezen.si/ostale-zdravstven...

Povej, kateri stranski učinki pa so tako hudi?

Ja, cepljenje proti Tetanusu je obvezno. Deal with it.


Vsaj malce širše bi si lahko prečital. Sej res da niso pogosti učinki, ampak obstajajo pa. 30.000otrok/leto se lahko najde nekaj primerkov, ki imajo tudi malce manj pogoste učinke.

Za primer: http://www.rxlist.com/tetanus-side-effe...
Prid sm al pa tm ostan...

Hayabusa ::

Btw, v Slo imaš kot običajen srednješolec večje možnosti da te povozi trola s št. 13 kot da stakneš tetanus.

Roadkill ::

Hayabusa je izjavil:

Btw, v Slo imaš kot običajen srednješolec večje možnosti da te povozi trola s št. 13 kot da stakneš tetanus.

Trola številka 13 je tako zarjavela, da upam, da si cepljen.
Ü

Lonsarg ::

Uporabnik-1 je izjavil:


Skratka ne razumem, če je cepljenje res obvezno in ni izhoda zakaj za hudiča moram to storiti, če od tega cepiva ne bom imel skoraj nič, je pa možnost kar hudih posledic, ki si jih nobeden ne želi.

Zakaj obvezno cepljenje, zato ker se ne cepiš samo da ne bi ti zbolel, ampak se cepiš ti, da ne bi prišlo do kakršnekoli epidemije teh virusov in bi umirali ljudje ki se ne morejo ali ne smejo cepiti(nosečnice, kritični bolniki, dojenčki)


Hipotetičen scenarij: če se za določen virus ne bi cepilo določen odstotek ljudi(recimo kake 10%, bojo strokovnjaki bolj vedeli, kakšen je kritičen procent za preprečitev epidemij), potem bi, ko pride do epidemije in UMRE določeno število kritičnih ljudi(ja tudi novorojenčkov) bili odgovorni točno te ljudje, ki se niso cepili!

Ampak da ne bo kdo to preresno vzel, to velja zgolj v primeru, da je teh ljudi veliko, ne samo nekaj, zato v osnovi z prostovaljnim cepljenjem ni nič narobe, ampak če se preveč ljudi odloči ne cepit, potem morajo nazaj uvesti obvezno cepljenje, ker nočejo tvegati zgoraj opisanega hipotetičnega scenarija. Poleg tega tetanus ne spada pod tveganje epidemije in je obveznost cepljenja bolj sivo območje, kot katera druga cepljenja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

sumoborac ::

Roadkill je izjavil:

Pač se za neobvezne zadeve cepiš takrat, ko je povečana možnost, da jih stakneš.

Če greš na potovanje po afriki, se cepiš proti malariji. Simple as that.

Proti tetanusu se cepimo zato, ker je vedno dovolj velika nevarnost, da ga stakneš.


Neobvezne zadeve ratajo načelno skoraj vsa otroška cepljenja po polnoletnosti (niso predpisana). Čeprav večini v roku 10 let 100% zaščita izveni. Torej? Si starejši od 28 let in se redno hodiš boostat po navodilih proizvajalca cepiva?

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

jest10 ::

Hayabusa je izjavil:

Btw, v Slo imaš kot običajen srednješolec večje možnosti da te povozi trola s št. 13 kot da stakneš tetanus.

Seveda, ker si cepljan

Roadkill ::

sumo: Ne, se cepim samo kadar mi zapaše. Cepiva proti gripi ne jebem recimo.
Ü

jype ::

Hayabusa> Btw, v Slo imaš kot običajen srednješolec večje možnosti da te povozi trola s št. 13 kot da stakneš tetanus.

Tetanus je povsod.

sumoborac> Torej? Si starejši od 28 let in se redno hodiš boostat po navodilih proizvajalca cepiva?

Nekateri se, nekateri se ne. Nekateri tudi avtomobilov ne bi vozili na tehnične preglede, če ne bi bilo obvezno. Nekateri jih ne kljub obveznosti.

sumoborac ::

Lonsarg je izjavil:

Uporabnik-1 je izjavil:


Skratka ne razumem, če je cepljenje res obvezno in ni izhoda zakaj za hudiča moram to storiti, če od tega cepiva ne bom imel skoraj nič, je pa možnost kar hudih posledic, ki si jih nobeden ne želi.

Zakaj obvezno cepljenje, zato ker se ne cepiš samo da ne bi ti zbolel, ampak se cepiš ti, da ne bi prišlo do kakršnekoli epidemije teh virusov in bi umirali ljudje ki se ne morejo ali ne smejo cepiti(nosečnice, kritični bolniki, dojenčki)


Povedano drugače, če se za določen virus ne bi cepilo določen odstotek ljudi(recimo kake 10%, bojo strokovnjaki bolj vedeli, kakšen je kritičen procent za preprečitev epidemij), potem bi, ko pride do epidemije in UMRE določeno število kritičnih ljudi(ja tudi novorojenčkov) bili odgovorni točno te ljudje, ki se niso cepili!

1. Tetanus kot že omenjeno ni virus ampak bakterija in there is no point about precepljenosti populacije pri tetanusu. Kdor se ne cepi in pride na urgenco z žeblom čez nogo, pravtako faše šot.
2. Npr. OMR cepljenje naj bi imel načelno cca. 25 let 99% zaščito. Po tem, začne zadeva padat. Torej bi morali biti vsi starejši od 50 let še 1x cepljeni, saj drugače cifre hitro začnejo pri starejših od 50 let padat in bi hitro imeli nezadostno "precepljeno" populacijo. Glede na to, da je povprečna starost v Sloveniji leta 2008 po statističnem uradu bila 41 let, hm...

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

Invictus ::

Roadkill je izjavil:

[
Trola številka 13 je tako zarjavela, da upam, da si cepljen.

Rja ne povzroča tetanusa ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sumoborac ::

jype je izjavil:

Hayabusa> Btw, v Slo imaš kot običajen srednješolec večje možnosti da te povozi trola s št. 13 kot da stakneš tetanus.

Tetanus je povsod.

sumoborac> Torej? Si starejši od 28 let in se redno hodiš boostat po navodilih proizvajalca cepiva?

Nekateri se, nekateri se ne. Nekateri tudi avtomobilov ne bi vozili na tehnične preglede, če ne bi bilo obvezno. Nekateri jih ne kljub obveznosti.


Dodging the question ;) Si sam med tistimi? Se ti zdi, da je 90% populacije starejše od npr. 50 let ponovno cepljena, zato da se lahko vsaj približno vzdržuje precepljenost populacije?

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

Invictus ::

jype je izjavil:


Nekateri se, nekateri se ne. Nekateri tudi avtomobilov ne bi vozili na tehnične preglede, če ne bi bilo obvezno. Nekateri jih ne kljub obveznosti.

Ni ravno dobra primerjava. Avta ti ni treba kupit. Se lahko voziš s kolesom.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

sumoborac> Si sam med tistimi?

Seveda, ampak to nič ne pomeni. Jaz sem statistično popolnoma nepomemben.

sumoborac> Se ti zdi, da je 90% populacije starejše od npr. 50 let ponovno cepljena, zato da se lahko vsaj približno vzdržuje precepljenost populacije?

Ne, ne zdi se mi - a hkrati že od daleč vidim, da starejši od 50 let niso prisilno stlačeni v vrtce in šole, kjer je možnost okužbe znatno povišana, prav tako pa se mi zdi, da se pri starejših računica začne obračati v prid čimprejšnjega zaključka trošenja pokojnin in zdravstvenih storitev.

Invictus> Ni ravno dobra primerjava. Avta ti ni treba kupit. Se lahko voziš s kolesom.

Tudi cepiti se ti ni treba, lahko ostaneš cepec.

Invictus ::

Moraš se. Oz. moraš vsaj otroke. Drugače nabijajo kazni.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poškodba z žebljem

Oddelek: Loža
83288 (2969) Siddh

Tetanus

Oddelek: Loža
214517 (3125) zee
»

rana-tetanus

Oddelek: Loža
196809 (5538) Invictus

Več podobnih tem