» »

Moj prvi SSD, na kaj moram paziti?

Moj prvi SSD, na kaj moram paziti?

solatjek ::

Namen imam kupiti moj prvi SSD disk, zagledal sem se v model 2,5" SSD disk Kingston SSDNow HyperX 3K 120 GB, SATA III (SH103S3/120GB).

Zanima me, če so kakšni triki za izboljšanje performanca, podaljšanje življenjske dobe? Je treba v BIOS-u kaj posebej nastaviti. Prenosnik je nov, ima SATA III, naložiti nameravam v UEFI modu. Kako je z življensko dobo, a ga razno cachiranje res uničuje (npr. od brovserja, ko si na netu)? Je potrebno pri namestitvi kakšen gonilnik vključiti (kot npr. če nameščač RAID?).

Hvala vnaprej za odgovore.

Matjaž

hojnikb ::

ne kupit tega sandforce sranja (grem stavit da so te zavedle magične 550/500 hitrosti)
Vzami 840evo ali m500 pro...

nastaviš ahci mode v bious, druga nič.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

teknoslo ::

Kupi samsung 840 evo, ga imam sam in zelo lepo dela. Sem ga sam komot vgradil, zraven imas program za prenos iz hdd na ssd, samo lahko preneses vse datoteke ali pa nic, tako da ce mas na hdd vec kakor bo ssd bos rabil toliko stvari zbrisati ali pa ne bo slo. Jaz sem zbrisal vecino stvari in pustil glavne programe in mi je vse lepo prekopiralo, winodwse, vse programe. Vse je ze delalo kot da ne bi nic delal, le nekaj stvari sem rabil zbrisati...

aerie ::

hojnikb je izjavil:

ne kupit tega sandforce sranja (grem stavit da so te zavedle magične 550/500 hitrosti)
Vzami 840evo ali m500 pro...

Ampak kako to, da Intel še vedno proizvaja in prodaja SSD-je s SF krmilnikom, če je ta krmilnik takšno "sranje"? Pa kako HP še vedno prodaja prenosnike, ki so po tvoje tudi "sranje"?

solatjek ::

hojnikb je izjavil:

ne kupit tega sandforce sranja (grem stavit da so te zavedle magične 550/500 hitrosti)
Vzami 840evo ali m500 pro...

nastaviš ahci mode v bious, druga nič.


Hmm :( Je že naročen in plačan :( Kaj je res tako slab ali je nezanesljiv, da je sranje? Zanima me, če lahko kar z Acronisom preslikam s starega diska ali je bolje clean install?

feryz ::

Ne sekiraj se, odličen je in dobro bo delal.
Če se le da, clean install!

hojnikb ::

solatjek je izjavil:

hojnikb je izjavil:

ne kupit tega sandforce sranja (grem stavit da so te zavedle magične 550/500 hitrosti)
Vzami 840evo ali m500 pro...

nastaviš ahci mode v bious, druga nič.


Hmm :( Je že naročen in plačan :( Kaj je res tako slab ali je nezanesljiv, da je sranje? Zanima me, če lahko kar z Acronisom preslikam s starega diska ali je bolje clean install?

kolk si plačal za njega ?
v vsakem primeru dobiš bolše ..

aerie je izjavil:

hojnikb je izjavil:

ne kupit tega sandforce sranja (grem stavit da so te zavedle magične 550/500 hitrosti)
Vzami 840evo ali m500 pro...

Ampak kako to, da Intel še vedno proizvaja in prodaja SSD-je s SF krmilnikom, če je ta krmilnik takšno "sranje"? Pa kako HP še vedno prodaja prenosnike, ki so po tvoje tudi "sranje"?

Ker prehod na nov krmilnik stane. To da se množično prodaja, ne pomen da je kvaliteten.
Kr poglej vse reporte problemov z sandforce in ti bo jasno.
Lahko iz prve roke rečem (imam intela in adata, oba z sandforce) in je to sranje, kar se tiče problemov. Never again.

feryz je izjavil:

Ne sekiraj se, odličen je in dobro bo delal.
Če se le da, clean install!

do prvega bsoda res :))

Aja @OP, da neboš razočaran nad rezultati, ko boš pognal as ssd ali kak drug bench z nestisljivimi podatki :))

solatjek je izjavil:

hojnikb je izjavil:

ne kupit tega sandforce sranja (grem stavit da so te zavedle magične 550/500 hitrosti)
Vzami 840evo ali m500 pro...

nastaviš ahci mode v bious, druga nič.


Hmm :( Je že naročen in plačan :( Kaj je res tako slab ali je nezanesljiv, da je sranje? Zanima me, če lahko kar z Acronisom preslikam s starega diska ali je bolje clean install?

nared clean install.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

feryz ::

"BSOD"
Pretiravaš, pa naj ti bo.
Vgradil sem že nebroj Kingstonov, pa ni nikjer krize.

hojnikb ::

Nič ne pretiravam. BSODi so pri men stalnica na teh pogonih. Res pa je, da jih triggerajo samo specifične aplikacije. Ampak vseeno. Dogajajo se.

feryz je izjavil:

"BSOD"
Pretiravaš, pa naj ti bo.
Vgradil sem že nebroj Kingstonov, pa ni nikjer krize.

če si jih vgradil, še ne pomen, da si jih intenzivno uporabljal in vedel, kako se obnesejo.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

feryz ::

Bi pa vedel, če bi me množično pošiljali v k..., zaradi natega.
Dejansko sem moral menjati en SSD kmalu po nadgradnji (windows xp), vendar je le ta v drugem računalniku delal (in še dela), popolnoma normalno.

solatjek ::

Pa v novih ni to glede BSOD odpravljeno? Katereaplikacije ga povzročijo?

feryz ::

Ponovno!!!
Ne sekiraj se in ne poslušaj paničarjev in generatorjev teorij zarot.
Uživaj ob tvojem novem SSD-ju. Če je prvi, boš še toliko bolj.

hojnikb ::

solatjek je izjavil:

Pa v novih ni to glede BSOD odpravljeno? Katereaplikacije ga povzročijo?

je popatchano, ni pa popravljeno. Še vedno je šansa da ga fašeš, čeprav dosti manjša, kot včasih.

feryz je izjavil:

Ponovno!!!
Ne sekiraj se in ne poslušaj paničarjev in generatorjev teorij zarot.
Uživaj ob tvojem novem SSD-ju. Če je prvi, boš še toliko bolj.

To ni nobena teorija zarote, ampak napaka, ki jo priznavajo tudi največji proizvajalci sandforce-a.
Mislim, da je fer, da si obveščen o potencialnih problemih, ki lahko nastopijo, ne pa da samo hvalisiš nek pogon.

feryz je izjavil:

Bi pa vedel, če bi me množično pošiljali v k..., zaradi natega.
Dejansko sem moral menjati en SSD kmalu po nadgradnji (windows xp), vendar je le ta v drugem računalniku delal (in še dela), popolnoma normalno.

sj ne pravim, da ga bo vsak fasal, ampak samo izpostavljam dejstvo, da stvar ni popravljena, ampak samo popatchana do te mere, da večina nima s tem težav.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

feryz ::

Daj no nehaj!
Saj ga ne hvalim, ga pa po drugi strani ne dajem v nič.
V končni fazi se SSD-jev s tem kontrolerjem proda na milijone. Če bi bili res tako množični problemi nebi prodali niti enega. Prvič zato, ker nimajo ali nočejo dati keša za množične menjave in drugič zato, ker jih nihče nebi kupil.

Itak zagovarjam dejstvo, da je za povprečnega uporabnika popolnoma vseeno, kateri SSD kupi.
Razlike med 100 in 500 mb/s ne bo opazil nihče.

hojnikb ::

feryz je izjavil:

Daj no nehaj!
Saj ga ne hvalim, ga pa po drugi strani ne dajem v nič.
V končni fazi se SSD-jev s tem kontrolerjem proda na milijone. Če bi bili res tako množični problemi nebi prodali niti enega. Prvič zato, ker nimajo ali nočejo dati keša za množične menjave in drugič zato, ker jih nihče nebi kupil.

Itak zagovarjam dejstvo, da je za povprečnega uporabnika popolnoma vseeno, kateri SSD kupi.
Razlike med 100 in 500 mb/s ne bo opazil nihče.

to je še najmanjši problem teh pogonov.

In to da se jih proda na miljone, ni noben indikator kvalitete.

Itk se jih pa pokupi zato, ker je trg poplavjen z njimi; ker so te težave bile lepo pometne pod predprogo, se prodajajo naprej. Itk pa večina "proizvajalcev" gre k sandforce ne zaradi kvalitete in zanesljivosti, ampak zaredi tega ker dobijo kompletn package (kontroler, firmware, referenčn pcb dizajn) oni pa samo napopajo nand čipe gor in etiketo.
Pa seveda dejstvo, da lahko oglašujejo noro dobre hitrosti je samo še dodaten bonus in razlog, da gredo vsi k sandforce, čeprav je dostikrat tako, da se noter nahaja počasnejši flash (predvsem asinhron).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

solatjek ::

Evo, kupili smo 2 SSD, Kingstona za stacionarni PC in Samsung 840 EVO za prenosnik. Zaenkrat z nobenim ni nekih težav. Sedaj me pa zanima, s katerim softwarejom pogledaš življenjsko dobo diska, torej koliko si že zapisal in koliko ti preostane.

Hvala in lp
Matjaž

SuperVeloce ::

Pri samsungu imaš Magician. Koliko ti pa še ostane, lahko le okvirno izračunaš glede na tvoj način uporabe in tehnične specifikacije (ki pa so itak zelo konzervativne). Na domačem računalniku/prenosniku izrabljenega flasha ne boš doživel :)

hojnikb ::

Ne sekiraj se za življensko dobo. Ko bo fuč, boš tako opazil :)
#brezpodpisa

pudlcek ::

Da si še jaz malo sposodim temo...nameravam kupiti Samsung 840 EVO ali PRO 120gb. Glede namestitve, potrebujem ohišje za disk (adapter) ali ga lahko namestim kar direktno v ohišje?

LP

b4d ::

Verjetno bos potreboval adapter s 2.5" na 3.5". Ce te pa te ne briga za estetiko ga lahko skorajda obesis kar na prikljucne kable :D
b4d.sablun.org

pudlcek ::

:)) kaj pa glede kablov? verjetno sta dva? (napajalnik ter sata?)

opeter ::

solatjek je izjavil:

Hmm :( Je že naročen in plačan :( Kaj je res tako slab ali je nezanesljiv, da je sranje? Zanima me, če lahko kar z Acronisom preslikam s starega diska ali je bolje clean install?


Ne poslušaj Hojnika. Tudi sam ima Sandforce-ov krmnilk v SSD-ju in veselo tiktaka že skoraj tri leta ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

potem sem jaz edini, ki dvema različnima sandforce ssdjema v različnih sistemih z uptodate firmwareom pojavla bsod ?

Oh wait, im not..

opeter je izjavil:

solatjek je izjavil:

Hmm :( Je že naročen in plačan :( Kaj je res tako slab ali je nezanesljiv, da je sranje? Zanima me, če lahko kar z Acronisom preslikam s starega diska ali je bolje clean install?


Ne poslušaj Hojnika. Tudi sam ima Sandforce-ov krmnilk v SSD-ju in veselo tiktaka že skoraj tri leta ...

count yourself lucky :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

b4d ::

pudlcek je izjavil:

:)) kaj pa glede kablov? verjetno sta dva? (napajalnik ter sata?)


Res je.
b4d.sablun.org

boro1986 ::

Živjo.

V prenosnika mislim vgradit ssd disk. Razmišljam med:

- Samsung SSD trdi disk 850 EVO 250GB (105€)
- SSD disk Toshiba 240 GB Q300 (68€)
- mogoče kateri drug SSD disk?




Lp

hojnikb ::

evo ce mas $$$
#brezpodpisa

boro1986 ::

Kaj je res taka razlika v kvaliteti, da se splača dat 40€ več?

Mavrik ::

Samsung 960 pro NVMe če hočeš res hitrost? :)
The truth is rarely pure and never simple.

darkolord ::

MX300 275 GB za 80 eur

Precej boljši k toshiba, malenkost slabši (ampak večji) od evota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

hojnikb ::

just fyi, evo ma 5 let garancije, ostali samo 3.
#brezpodpisa

boro1986 ::

Verjetno se bom kr za evo odloču.


Hvala za hitre odgovore :)

Isotropic ::

kaksna je pa razlika med 750 in 850 evo?

hojnikb ::

flash
#brezpodpisa

smacker ::

850 ma 3d nand -> hitrejši in bolj zanesljiv. 750 je dokaj drag, se bolj splača crucial mx300 pomoje (ma tut 3d nand).

bboy ::

Si malce sposodim temo... Imam se star pc, plata podpira sata 2.
Trenutno imam hdd disk, ki ze spusca zvoke ob zagonu, kmalu me bo zapustil,
zato razmisljam o nakupu 120 gb oz 250gb ssdja in 1tb hdd.
Glede na to, da plata podpira samo sata 2 in je zato hitrost ssdja omejena, prosim za predlog
ali naj kupim ssd in katerega(evo 850 ali mx300 oz kaj drugega). Verjetno se bo vsaj malo pohitril pc naparam zdajsnji konfiguraciji?

smacker ::

Pohitritev bo kar precejšnja, tud če je samo sata 2. Če želiš ssd met dalj časa (še za naslednji build), pol je smiselno vzet kvalitetnejši ssd 250 gb (850 evo ali mx300). Če rabiš za silo za kako leto, potem boš pa cel komplet menjal, pa vzameš cheap 120gb ssd (san disk, kingston,...).

bboy ::

hvala lepa za odgovor, želim imeti za daljše obdobje ja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri SSD? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11620269 (2273) hojnikb
»

SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
469364 (6973) Mare2
»

Kateri ssd disk vstaviti v prenosnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
3412344 (10885) hojnikb
»

Konec OCZ-ja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
9718040 (12935) Skyman
»

Tih računalnik za delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
639049 (7795) Tomson

Več podobnih tem