» »

SSD in AHCI mode

SSD in AHCI mode

r0ks0n ::

Pozdravljeni,

danes sem si kupil svoj prvi disk in sicer Samsung 840 EVO 250GB. Na novo sem naložil nanj Win8.1 in pripadajočo programsko opremo Samsung Magician. Po raziskavovanju tega programčka naletim na zavihek System information kjer mi kaže AHCI Mode Deactivated. AHCI Mode is required for the best SSD performance. Ker sem SSD kupil zaradi perforamnsov me zanima kako sedaj tega hudiča vklopiti?

Sem že poskusil v BIOS-u spremenite iz IDE v AHCI in v registru popraviti Start value iz 3 na 0 pa mi potem ob zagonu Windowsi javijo napako, da ne gre zagnati in sledi restart. Imam pa plato DFI LanParty T3H6, i7 2.8Ghz, 6GB triple channel RAMA in Asus 5770.

Vsake pomoči bom zelo vesel! Hvala že vnaprej.

Assass1n ::

Če ti triki v registru ne delujejo je opcija le reinstall sistema. Glede ne to da si ga na novo postavil imaš uro dela, prej kot boš našel rešitev :)
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

filip007 ::

Probaj to...
https://downloadcenter.intel.com/Detail...

Zastarela plata, če boš dal še enkrat install pod AHCI mode se disk lahko pregreje.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

hojnikb ::

filip007 je izjavil:

Probaj to...
https://downloadcenter.intel.com/Detail...

Zastarela plata, če boš dal še enkrat install pod AHCI mode se disk lahko pregreje.

ne govorit bedarij..
lepo nastavi na ahci in daj tisti repair od winsov in bo delal..
#brezpodpisa

filip007 ::

Meni se je enkrat pregrel in delal bistveno počasneje zato ker Polkna niso imela gonilnika formatirala so pa vseeno disk tako da, možno je vse, jaz bi naprej gonilnik namestil in resetiral.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

hojnikb ::

Da se ti je ssd pregrel zarad AHCI močno dvomim..
Si ziher, da se je sploh pregrelval ?!
#brezpodpisa

sennheiser ::

Achi in repair mora delat. Mam isto plato, sicer drug ssd, ampak to je bil način. Pri drugi cca enako stari plati pa sem predhodno nastavil in nato install... pa je tudi delalo. Brez kakršnihkoli težav!

r0ks0n ::

Sedaj mi je uspelo preklopiti v AHCI mode in bootati ampak imam občutek, da je disk sedaj zeloooo počasnejši.

sennheiser: praviš, da imaš enako plato? Meni piše, da moj slot ne podpira 6GB/s...

hojnikb ::

požen as ssd in daj sem screen.
#brezpodpisa

SuperVeloce ::

sennheiser: praviš, da imaš enako plato? Meni piše, da moj slot ne podpira 6GB/s...

Tudi če ne podpira, to pri odzivnosti ne boš opazil, le pri kopiranju/branju velikih datotek.

ABX ::

Se da opazit, sicer samo če imaš "pravo" oko.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

r0ks0n ::

Evo tole so rezultati AS SSD. Ker je to moj prvi SSD in ker sem iz hardwara že več kot 8 let out bi prosil za malo obrazložitve rezultatov. So dobri, slabi? Preklopim nazaj na IDE? Plata ima pa SATAII in ne Sata3 priključka :( Ampak dve leti nazaj ko sem komp menjal je DFI LanParty X58 T3H6 veljala za zelo dobro OC plato.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r0ks0n ()

Mavrik ::

Glede na to da IDE mode ne podpira TRIM ukaza, je laufanje SSDja na tem modeu čisto neumno. SSDji so mišljeni, da delajo z AHCI.
The truth is rarely pure and never simple.

SuperVeloce ::

Za sata2 3Gb/s so tole ok cifre

Boky ::

Iz sata2 dosti več ne boš iztisnil.

klemenSLO ::

Važn je 4k ter dostopni čas...tiso zaporedno pisanje nima take veze. Tudi na sata2 boš občutil razliko.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Mavrik je izjavil:

Glede na to da IDE mode ne podpira TRIM ukaza, je laufanje SSDja na tem modeu čisto neumno. SSDji so mišljeni, da delajo z AHCI.

ne govori bedarij, ker AHCI ni req. za TRIM. Je pa res, da imajo starejši čipseti težave z translacijo trima.

V vsakem primeru, če ti stvar podpira AHCI, ga vklopiš.

r0ks0n je izjavil:

Evo tole so rezultati AS SSD. Ker je to moj prvi SSD in ker sem iz hardwara že več kot 8 let out bi prosil za malo obrazložitve rezultatov. So dobri, slabi? Preklopim nazaj na IDE? Plata ima pa SATAII in ne Sata3 priključka :( Ampak dve leti nazaj ko sem komp menjal je DFI LanParty X58 T3H6 veljala za zelo dobro OC plato.


rezultati so kul za sataII.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

r0ks0n ::

Odlično, sem vesel. Sej razlika je opazna :) Za Sata3 bo potrebno menjati plato, kajne?

Kaj pa je tisti RAPID mode v Magicianu? Naj bi še dodatno pohitril zadevo. Je to varno uporabljati, je uporaba dobra za disk? Malce se še lovim s temle SSD-jem :)

hojnikb ::

med sata2 vs 3 nebo opazne razlike, razn če veliko kopiraš sem in tja.

RAPID pusti pri miru, ker to je sam za napihovanje benchov :))
#brezpodpisa

feryz ::

Bemti, jaz pa ahci imam, nimam pa trim-a.
In to že 3 leta in pol. Le kako morem preživeti brez njega, kaj šele moja SSD-ja?
Očitno lahko.

hojnikb ::

in kako veš, da ti trim ne dela ? >:D

sj trim ni absolutno nujno zlo, ampak če ga ni, je na ssd večji wear + write performance se degradira čez čas.
#brezpodpisa

filip007 ::

Celice se lahko pregrejejo zaradi napačne postavitve in formatiranja, ne pa segrevajo...:))
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

hojnikb ::

O kakem pregrevanju celic ti to sanjaš ?p
#brezpodpisa

feryz ::

Trim v raid-u ne dela, to je verjetno jasno.

Poleg tega delam še en greh. Od 300 Gb puščam prostih le med 10 in 20 Gb (se pravi da je free cca. 5% SSD). Se pravi, ko pade na deset, popucam kar lahko, da zleze nazaj med 15 in 20 free.
Sicer pa opažam, da se diska, s tekom časa, izboljšujeta. Če sem od začetka še doživljal kakšen BSOD ali ponovitev neuspešnih zagonov, mi letos še ni uspelo videti kaj takega. Winsi laufajo 24/7 brez restarta (razen zaradi updejtov) že celo leto. Mogoče je to zasluga novih firmwarov (flešano brez razdiranja raid-a), kakorkoli začetnih napak praktično ni več in delata kot urca.

SuperVeloce ::

Mogoče je to zasluga novih firmwarov

Kar je seveda edini možen razlog za izbolšano stanje ;)

hojnikb ::

feryz je izjavil:

Trim v raid-u ne dela, to je verjetno jasno.

Poleg tega delam še en greh. Od 300 Gb puščam prostih le med 10 in 20 Gb (se pravi da je free cca. 5% SSD). Se pravi, ko pade na deset, popucam kar lahko, da zleze nazaj med 15 in 20 free.
Sicer pa opažam, da se diska, s tekom časa, izboljšujeta. Če sem od začetka še doživljal kakšen BSOD ali ponovitev neuspešnih zagonov, mi letos še ni uspelo videti kaj takega. Winsi laufajo 24/7 brez restarta (razen zaradi updejtov) že celo leto. Mogoče je to zasluga novih firmwarov (flešano brez razdiranja raid-a), kakorkoli začetnih napak praktično ni več in delata kot urca.

od 6 serije čipsetov dela trim brez problema...
Od to ne puščanje praznega placa ni nobena težava. Itk ma pogon svoj OP.
Izbolšaza se zarad garbage collectiona..
#brezpodpisa

Hayabusa ::

feryz je izjavil:

Bemti, jaz pa ahci imam, nimam pa trim-a.
In to že 3 leta in pol. Le kako morem preživeti brez njega, kaj šele moja SSD-ja?
Očitno lahko.

Kateri os/ssd ?

hojnikb ::

zakaj bi sploh dajal ssd v raid in the first place ?
#brezpodpisa

feryz ::

3 leta nazaj je bil 160 gb v Slo okrog 500 €, zunaj 300 €, večji so bili nenormalno dragi.
160 gb je krepko premalo za udobno delo. Deljenje tistega, kar rabiš za udobno delo, po diskih pa mi ne diši.
Če bi mi krepnila danes, bi kupil vsaj 480 gb.
Glede trima:

hojnikb ::

ujej jmicron kontroler 8-O

še pure software raid je bolši od tega sranja.

feryz je izjavil:

3 leta nazaj je bil 160 gb v Slo okrog 500 €, zunaj 300 €, večji so bili nenormalno dragi.
160 gb je krepko premalo za udobno delo. Deljenje tistega, kar rabiš za udobno delo, po diskih pa mi ne diši.
Če bi mi krepnila danes, bi kupil vsaj 480 gb.
Glede trima:


se da rešit z spanned volume brez raida..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Figurant1991 ::

Kako pa je z bootom Win 7 v AHCI modu z DVD-jem. Ali lahko AHCI mode nastavim na novo, ko bom reinstallav Win7 ali mora biti DVD že predhodno ustvarjen v AHCI modu?

nUUb ::

AHCI se nastavi v BIOSu, boljse je ce ga prej nastavis, pred instalacijo OS-a
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

rodzy ::

Jaz imam podoben problem in sicer sem za stari domači računalnik kupil SSD disk Samsung EVO 850 250 gb. Prav tako me je Samsung Magician opozoril naj preklopim na AHCI mode. Vendar, ko grem v BIOS ne najdem te možnosti. Gre se za matično ploščo Epox 9NPA+ Ultra in BIOSom verzije 9/23/2005. Ali je možno, da ta matična plošča sploh ne podpira AHCI?

Računalnik se sicer tudi sedaj hitro zažene, vendar nato nekoliko čudno dela. Včasih pri namestitvi kakšnega programa traja celo večnost, da jo izvede, kot da disk ne bi pravilno komuniciral z računalnikom.

Procesor je AMD Athlon 3000+ 64bit, rama je 4gb, Windowsi so 7 Ultimate.


Hvala za pomoč.

AC_DC ::

Ali je možno, da ta matična plošča sploh ne podpira AHCI?

Tako je, čipset NVIDIA nForce4 nima ahci podpor, tako kot 99.99% ostalih iz 2005.

Poskusi z drugim sata kablom - naj ne bo preveč ukrivljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

hojnikb ::

nforce chipseti so govno, tko da si lahko vesel, da ti sploh dela
#brezpodpisa

Sami ::

hojnikb je izjavil:

nforce chipseti so govno, tko da si lahko vesel, da ti sploh dela


Kakšne bolane izjave, omenjeni čipset je bil leta 2004 top izbira za socket 939 CPU-je.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Riff ::

tud jaz imam same dobre izkušnje z nvidia nforce 3 ali 4 čipovjem

rodzy ::

Potem tudi nadgradnja BIOSa ne bi pomagala kar se tiče AHCI mode?

Drugače pa me še zanima, če se komu sanja zakaj bi mi ob poskusu inštalacije Officov 2007 napisalo sledeče sporočilo:
Setup cannot find the required setup controller file. Either there was a network error, an error reading from CD/DVD, or either instalation media, or problem with the package you downloaded.
Na drugih računalnikih ta inštaler dela.

Pa tudi Windows update mi ne deluje. Ko kliknem "preveri, če so na voljo posodobitve", kao preverja v nedogled in se nič ne zgodi.

Ve kdo kaj bi lahko bil problem?

AC_DC ::

Verjetno težave zaradi prastarega čipseta.Po mojih izkušnja kombinacijo ssd + star čipseta najbolje v primeru intel čipsetov, na prastari s478 gigabyte plati z Intel ICH5 je samsung 830 deloval bp, brez težav ki jih opažaš pri sebi:
Včasih pri namestitvi kakšnega programa traja celo večnost, da jo izvede, kot da disk ne bi pravilno komuniciral z računalnikom.

ali sedaj ko te Office 2007 setup.

Moj nasvet: kupi tole ali kaj podobnega (če najdeš) in upokoji amdja.
64GB ssd prodaš.

Sam vem, če bi tale oglas videl 1 mesec nazaj bi isti dan vzel.


Ali zasurfaj v zaprašene dele neta in najdi kakšen moddan bios.

http://www.lejabeach.com/Epox/9npapultr...
http://www.aoaforums.com/forum/epox-mot...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Primeren SSD disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7210719 (5719) gendale2018
»

SSD+HDD računalnik ne zazna HDD

Oddelek: Pomoč in nasveti
174304 (4070) styled
»

Windows XP in IDE/AHCI mode

Oddelek: Pomoč in nasveti
171088 (1007) Mitch
»

I7 4790K problem??!!

Oddelek: Strojna oprema
382843 (1835) Clubraider

Inštalacija ssd

Oddelek: Pomoč in nasveti
172434 (2108) Mavrik

Več podobnih tem