» »

JEK 2

JEK 2

Temo vidijo: vsi
««
35 / 113
»»

PrimozR ::

blay44 je izjavil:

:D
Nehajte že s tem torijem.
Poglej si razpolovne dobe u233, ki ga proizvaja to sranje.
Nemci so v 90 letih že imeli ta(brez soli) reaktor THTR-300. Pa so ga zaradi pizdarij hitro
ukinili. Zdej pa dodaj še sol in vse probleme z njo?
Američani so vedeli za vse probleme že v 70.
Nad naslednikom htr500 pa so obupali. Najbrž so tehnologijo podturili kitjcem.
Tko, k bodo nam nuk2.
Toplo vodo pa znate odkrivati.

Logic, fuck that!

Preberi si raje malo o torijevem ciklu (in kakšno vlogo ima U233 v njem) ter kaj sploh 'sol' je v reaktorju na sol. Hint: ni vsaka sol kuhinjska sol, torej Natrijev Klorid, soli imaš ogromno.

Razvoj MSR-jev so Američani ukinili, ker iz njih ni možno pridobiti goriva za atomsko orožje. Poglej si letnico, ko se je to dogajalo, bo marsikaj postalo jasno. Oz. logično.

Aja, kaj ima knjižnica veze z jedrsko elektrarno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

telexdell ::

Sem danes poslušal ministra za infrastrukturo in je omenil, da je skladišče za RAO tik pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja. Večkrat sem zapisal, da še dolgo ne bomo imeli JEK2, če še skladišča RAO nismo sposobni narediti. Če ta informacija drži in se bo to zares zgodilo potem svoje upanje na izgradnjo JEK2 do zaprtja TEŠ6 dvigam na zelo visok nivo. Seveda pa živimo v demokraciji, 24 april bo hitro in obstaja možnost, da se bo JEK2 gradil kot domovi za ostarele- študija na študijo na.... mi pa v temi.

PS da mnenja računskega sodišča o cesti k nam na Koroško niti ne omenjam. Upam, da se sedež računskega sodišča zares preseli na Koroško (kot je tvitnil premier)- zgolj zato, da birokratski voluharji vidijo razliko med teorija prakso.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

gruntfürmich ::

v 3 delih bo menda.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nirburu ::

l0g1t3ch je izjavil:

https://interestingengineering.com/the-...

The World's First Small Modular Nuclear Reactor Is Sending Power to the Grid
As China bids to become the world leader in nuclear power.



According to Bloomberg, China is the world's largest investor in nuclear power, with estimations suggesting it will pay up to 440 billion dollars towards building new nuclear power plants over the next 15 years, allowing it to overtake the U.S. as the world's top generator of nuclear electricity.


EU pa v vetrnice in panele :))


Mi deluje kot načrtovana dekonstrukcija razvitega sveta. Le kje bi dobil to idejo, heh :D ;)

GizmoX ::

HRT1 danes ob 20.00: Jedna jedina: Černo-bil, Krško-bu
To je drugi del. Prvi del objavil PrimozR.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

poweroff ::

Tisti, ki nimamo TV, se priporočamo tudi za YT link... 8-)
sudo poweroff

miha98 ::

kak te nemaš televizije? moj deda jo je že imel 66 leta mislim da doma ali v minhnu?

poweroff ::

Že 20 let nimam TV. :)

Imam pa zato bistveno več časa za druge stvari. 8-)
sudo poweroff

WizzardOfOZ ::

Nas je več takih. Pri nas doma je TV samo za konzolo, da otroci, kadar se jih več pri nas zbere lahko kako igro odšpilajo s kinectom.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

gruntfürmich ::

seveda seveda, ni televizije in ste avtomatsko moderni in napredni, v resnici pa 24/7 na drugih ekranih iz katerih vam 100× bolj šopa dopamin.
taki ste najhujši!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Nas je več takih. Pri nas doma je TV samo za konzolo, da otroci, kadar se jih več pri nas zbere lahko kako igro odšpilajo s kinectom.

Če že imaš TV bi lahko otrokom kdaj pa kdaj pokazal, da obstajajo živali tudi v realnem življenju. Pa da niti slučajno niso tako agresivne kot so prikazane v igricah. Lahko bi jim tudi kdaj pokazal, da obstajajo zanimivi kraji, različni ljudje, zanimive naprave... tudi v realnem življenji in ne samo v igricah. Lahko bi jim... Seveda pa bi moral tudi ti odmakniti oči od virtualnega in se vrniti v realen svet.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimoZ_ ::

gruntfürmich je izjavil:

če so moji podatki pravilni, so nemci 1.1. odklopili za 5GW nukleark, in še 3GW do konca leta. zdaj bodo verjetno veliki nasprotniki (z avstrijci) jederski energiji...


Itak da bodo proti.
V nasprotnem primeru bi priznali zmoto.

poweroff ::

gruntfürmich je izjavil:

seveda seveda, ni televizije in ste avtomatsko moderni in napredni, v resnici pa 24/7 na drugih ekranih iz katerih vam 100× bolj šopa dopamin.
taki ste najhujši!

Seveda je zelo odvisno kaj počneš. Na TV se vrtijo razne brezvezne serije in če TVja nimaš, temu nisi izpostavljen. Na računalniku se pa seveda da še bolj zapravljati čas. Ampak jaz recimo igric ne igram (vedno so mi bile dolgočasne), gledam sicer filme, ampak velik del je pa branje besedil (knjig, člankov).

Če bi pa seveda gledanje limonad na TV preprosto nadomestil z nabijanjem igric, nisi pa nič naredil.
sudo poweroff

LightBit ::

poweroff je izjavil:

Tisti, ki nimamo TV, se priporočamo tudi za YT link... 8-)

PrimozR ::

Pogledal, zelo obejktivno pokaže Černobil, vplive na svet, Hrvaško (Slovenijo), Krško in obenem jasno pove o tehničnih razlikah med Černobilom in Kršikm ter posledicah politike, povezane s Černobilom.

Razmišljam, če ni tale serija morda 'primer' za Hrvaško javnost, da oživijo debate o lastnih jedrskih elektrarnah, morda spremlja kdo stanje na Hrvaškem glede tega?

gruntfürmich ::

po mojem je pri njih edina opcija da bi šli v kompaniji s slovenijo v ta projekt. sicer imajo kadra dovolj, ker je polovico NEK-a hrvatov, in tako povezav s tehnologijo in načinom dela, tudi westinghousom, jim ne manjka. da pa bi se iz nule odločili za projekt pa je zelo rizkantno.
ker države v evropi ki do sedaj nimajo JE, je od sedaj naprej ne bodo imele zaradi odpora javnosti.
imho.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PrimozR ::

Kaj pa če javnost podpira? Prevlaka je pa tudi, očitno, primerna lokacija. Pa še iz Juge imajo verjetno par relativno primernih lokacij.

Predvsem bo pa nekako treba iti naprej, javnost se bo enostavno morala odločiti, elektrika in normalno življenje še naprej, povratek v srednji vek ali pa skuhana zemlja. Te tri opcije imamo, jedrska pa omogoča, pod črto, najbolj ugodno rešitev - elektriko brez kuhanja.

gruntfürmich ::

čisto možno. verjetno morajo uspešno izpeljati referendum in zagarantirat kakih 8 miljad (ali pa kreditov), pa bodo morda imeli nuklearko. mislim da drugih ovir realno nimajo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

telexdell je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Nas je več takih. Pri nas doma je TV samo za konzolo, da otroci, kadar se jih več pri nas zbere lahko kako igro odšpilajo s kinectom.

Če že imaš TV bi lahko otrokom kdaj pa kdaj pokazal, da obstajajo živali tudi v realnem življenju. Pa da niti slučajno niso tako agresivne kot so prikazane v igricah. Lahko bi jim tudi kdaj pokazal, da obstajajo zanimivi kraji, različni ljudje, zanimive naprave... tudi v realnem življenji in ne samo v igricah. Lahko bi jim... Seveda pa bi moral tudi ti odmakniti oči od virtualnega in se vrniti v realen svet.


Preveč po sebi sklepaš. Moj otrok je pri 9 letih verjetno že videl več sveta, kot ga boš ti kdajkoli.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zimonem ::

Ma s Kitajci a španovijo za fuzijski reaktor.

feryz ::

Berem, da ga že probno furajo. Najbrž si bodo že svetili z njim, ko bo iter še vedno zgolj žrl denar.
Ne, to je verjetno samo fake news. Glupi Kitajci zgolj kradejo tehnologijo in capljajo za nami.

A. Smith ::

Kitajci v fuziji niso prav daleč, so pa napredni pri fisiji.

Pri fuziji so daleč edino američani. Ampak oni so dejansko prišli DALEČ. Helion energy je solid zadeva.

In medtem, ko gigantski državni inštituti po svetu kurijo milijarde, je najvčji tehnološki preboj naredila firmica, ki je prišla praktično iz garaže. Podjetništvo je v ZDA še živo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

J.McLane ::

Da se ne bo to izkazalo kot še en primer ala Elizabeth Holmes.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

A. Smith ::

Ne bo, izdali so več vrstniško preverjenih (peer reviewed) znanstvenih člankov in imajo prototipe s ponovljivimi rezultati.

Pa četudi bi se izkazalo, da jim ne bo uspelo, je takih podjetij še več. Tri-alpha, EMC2 (polywell), General Fusion, itd.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

l0g1t3ch ::

feryz je izjavil:

Berem, da ga že probno furajo. Najbrž si bodo že svetili z njim, ko bo iter še vedno zgolj žrl denar.
Ne, to je verjetno samo fake news. Glupi Kitajci zgolj kradejo tehnologijo in capljajo za nami.



China is a member of the ITER consortium, and EAST is a testbed for ITER technologies.

EAST was designed to test:

Superconducting Niobium-titanium poloidal field magnets, making it the first tokamak with superconducting toroidal and poloidal magnets
Non-inductive current drive
Pulses of up to 102 seconds with 0.5 MA plasma current
Schemes for controlling plasma instabilities through real-time diagnostics
Materials for diverters and plasma facing components
Operation with βN = 2 and confinement factor H89 > 2



Edini glup v tej temi si ti.

gruntfürmich ::

A. Smith je izjavil:

Ne bo, izdali so več vrstniško preverjenih (peer reviewed) znanstvenih člankov in imajo prototipe s ponovljivimi rezultati.

upam da se zavedaš, da je večina 'znanstvenih' člankov navaden bulšit in samo za doseganje pogojev raznoraznih ustanov po celem svetu...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

gruntfürmich je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Ne bo, izdali so več vrstniško preverjenih (peer reviewed) znanstvenih člankov in imajo prototipe s ponovljivimi rezultati.

upam da se zavedaš, da je večina 'znanstvenih' člankov navaden bulšit in samo za doseganje pogojev raznoraznih ustanov po celem svetu...

Tako je! Pustimo znanost ob strani, vile pa kramp v roke! Za prihodnost naše domovine...

Sicer predvidevam, da v življenju še nisi napisal ne znanstvenega, ne strokovnega, ne navadnega članka, ampak vseeno - ti je mogoče vsaj približno jasna razlika med njimi in kakšne približno so zahteve za objavo prvega, drugega in tretjega?
sudo poweroff

WizzardOfOZ ::

Nisem še slišal, da bi s krampom pa lopato proizvajal elektriko. Po moje bolj bicikle pa dinamo gonit, da bomo mel dovolj elektrike.

Sicer bi res bilo zanimivo videt nekoga, ki bi celo noč gonil z biciklom, da bi lahko zjutraj šel na šiht z električnim avtom. :))
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

MrStein ::

poweroff je izjavil:


Tako je! Pustimo znanost ob strani, vile pa kramp v roke!

Saj to imajo tudi:

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Nisem še slišal, da bi s krampom pa lopato proizvajal elektriko. Po moje bolj bicikle pa dinamo gonit, da bomo mel dovolj elektrike.

Ja, to je gruntfurmichova logika. Ta potlačena sovražnost proti intelektualizmu in znanosti. To po moje izvira iz socializma. Saj si videl tisto geslo, "Srpom i batom razbit ćemo atom". To je logika antiintelektualcev... kladivo, pa tolči po atomu. Ali pa kramp.

To je delo. Težko fizično delo je edino delo, ki je za antiintelektualce sploh prepoznano kot delo.
sudo poweroff

telexdell ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Nisem še slišal, da bi s krampom pa lopato proizvajal elektriko. Po moje bolj bicikle pa dinamo gonit, da bomo mel dovolj elektrike.

Sicer bi res bilo zanimivo videt nekoga, ki bi celo noč gonil z biciklom, da bi lahko zjutraj šel na šiht z električnim avtom. :))

S krampom nakoplješ premog in ga z lopato vržeš v kotel...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

A. Smith ::

poweroff je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Ne bo, izdali so več vrstniško preverjenih (peer reviewed) znanstvenih člankov in imajo prototipe s ponovljivimi rezultati.

upam da se zavedaš, da je večina 'znanstvenih' člankov navaden bulšit in samo za doseganje pogojev raznoraznih ustanov po celem svetu...

Tako je! Pustimo znanost ob strani, vile pa kramp v roke! Za prihodnost naše domovine...

Sicer predvidevam, da v življenju še nisi napisal ne znanstvenega, ne strokovnega, ne navadnega članka, ampak vseeno - ti je mogoče vsaj približno jasna razlika med njimi in kakšne približno so zahteve za objavo prvega, drugega in tretjega?


Mislim, da ste na gruntfürmich-a malo preveč navalili. Poznamo tudi IG nobelove nagrade, pa "znanstveni" članek o masi črvjih duš, pa še kaj. Kjer se pa v znanost vmeša še politika, je pa sploh circlejerk. Vsak znanstveni članek pač ni sveta resnica in nič ne škoduje, če se tega zavedamo. Verjetno je tudi podjetje Theranos kaj objavljalo, pa je bio splošno prepričanje, da se temu ne sme oporekati.

Iz ZDA so doslej prišli ljudje, ki so trdili že marsikaj. Po eni strani so tam prvi razvili jedrske elektrarne. Po drugi strani je od tam prišlo kup šarlatanov, ki so prodajali svoj perpetuum mobile. Kam od teh spada Helion? Po mojem mnenju je Helion zelo daleč od prevarantov. Je samo značilen predstavnik razmišljanja ameriških jedrskih fizikov, ki so nad Tokamak toroidnimi reaktorji v veliki meri (a ne povsem) obupali. Tudi ITER ima jedro tipa Tokamak. Glavni princip tega jedra je doseganje plazme z močnim segrevanjem in zlivanje jeder, ki imajo pri visoki temperaturi visoko hitrost.

Visoka temperatura pa ni edini način, kako pospešiti delce do te mere, da se ob trkih zlijejo (torej zadostijo Lawsonovemu kriteriju). Robert W. Bussard, ki je bil konec 70tih eden izmed predlagateljev, da ZDA po Ruskem vzoru začnejo raziskovati Tokamak jedro, je kasneje nad konceptom obupal in predlagal Polywell, izpeljanko fuzorja, ki predstavlja drugi osnovni pristop do fuzije; Lawsonovemu kriterju zadostimo s pospeševanjem delcev s pomočjo električnega in/ali magnetnega polja. Če je hitrost delcev dovolj velika, se bodo ob trkih zlivali, gretje materije ni potrebno.

Za poznavanje gibanja delcev, ki so pod vplivom električnih in magnetnih polj pa so spet potrebna specifična znanja. Ta znanja imajo stari znanstveniki in inženirji, ki so bili prisotni, ko se je v 50tih in 60tih razvijalo elektronke, katodne cevi in podobno. V evropi tega ni bilo dosti, v Sovjetski zvezi veliko, največ pa v ZDA. In ostanki teh raziskav ter dobro poznavanje gibanja delcev v elmg poljih daje Američanom osnovo, ki je drugje po svetu nimajo. Zato se lahko tam pojavljajo "garažna" podjetja, ki letijo povsem pod radarjem, a imajo v resnici bistveno boljše obete od "big science" megalomanskih projektov drugje.

Bo Helion res izpolnil velikopotezne obljube o "net positive" reaktorju do 2024? Težko reči. Vem samo, da na projektu delajo dejanski jedrski fiziki s končanimi doktorati in nekaj ugleda v krogih fizikov in ne nekaj bleferjev z nedokončanimi fakultetami in polnimi usti obljub. Resda vodstvo podjetja in investitorji ne skoparijo z obljubami, a so te že podprte z nekaj dejanskimi dosežki. Tudi, če bodo s komercialnim reaktorjem nekaj let zamudili, bodo desetletja pred ITERjem, za katerega se že vnaprej pričakuje, da bo komaj dosegel "net positive", ali pa sploh ne. Kje je še komercialen reaktor.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Sparkxl ::

Včeraj je čelavi sprejel "strategijo", da do 2033 nehamo kurit premog v šoštanju, ker bomo zdaj bolj eko pa to.
Berem jaz to in nikjer ni niti z besedico omenjeno s čim bo to nadomeščeno. Premog iz šoštanja prispeva 33% elektrike pri nas. Torej, bi vedel kdo povedati s čim bomo to nadomestili? Nek2 do takrat ne bo stal, igračke na sonce in veter niti v teoriji pri nas ne morejo proizvest toliko energije. Plin iz rusije? Sad ga ima...sad ga nema...

Irbis ::

Čisto preprosto, za vsakega porabnika se določi, da mora v letu 2022 porabiti 5 % manj elektrike kot v letu 2021, če presežeš omejitev, se ti elektrika odklopi do konca leta ali pa moraš odkupiti pravico do elektrike od nekoga, ki je zmanjšal porabo za več kot 5 % (enako moraš odkupiti pravice za nove priključke). Vsako leto 5 %, pa bomo hitro zaprli TEŠ.

Sparkxl ::

Ti si samo prizadet, ali jemlješ kake težke substance?

gruntfürmich ::

poweroff je izjavil:

Sicer predvidevam, da v življenju še nisi napisal ne znanstvenega, ne strokovnega, ne navadnega članka, ampak vseeno - ti je mogoče vsaj približno jasna razlika med njimi in kakšne približno so zahteve za objavo prvega, drugega in tretjega?

pravilno predvidevaš. jih pa piše moja boljša polovica; prej za magistrsko zdaj za doktorsko.
in pove kako potekajo zadeve v sloveniji... tako malo čez palec! če ne gre pa si zmislimo. DOBESEDNO! kdo pa bo kaj pregledoval konkretno, izvajal experimente za tabo v neki obskurni temi... NOBEDEN!
so pa članki fini za recimo bodoče profesorje... recimo kakšne sinkote in hčerkice profesorjev, ker so slovenski faksi postali zelo familjarne ustanove... za profesorski staž pač moraš imeti toliko in toliko člankov, in takrat pa se šopajo na polno! seveda takšni kot sem omenil, vedno v revijah z nizkim impakt faktorjem, v obskurni temi katera nobenega ne zanima in ne bo šel tega preverjat, ter seveda pregledovalci so VEDNO tipa: moj vir vključi v članek pa ga bom hitro pregledal... če ne boš pa čakal ali pa ne bo pregleda ali zavrnjen... in ker gredo meseci in leta lahko v maloro, so kvazi viri pripeti k skoraj vsakemu članku...
tako da samo NE trditi nekaj česar NI !

večina 'znanstvenih' člankov je navadno sranje ža šopat koeficiente !
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Sparkxl je izjavil:

Včeraj je čelavi sprejel "strategijo", da do 2033 nehamo kurit premog v šoštanju, ker bomo zdaj bolj eko pa to.
Berem jaz to in nikjer ni niti z besedico omenjeno s čim bo to nadomeščeno. Premog iz šoštanja prispeva 33% elektrike pri nas. Torej, bi vedel kdo povedati s čim bomo to nadomestili? Nek2 do takrat ne bo stal, igračke na sonce in veter niti v teoriji pri nas ne morejo proizvest toliko energije. Plin iz rusije? Sad ga ima...sad ga nema...

Če bi vsaj malo pokukal iz rdeče megle v kateri živiš bi videl, da premog ali ne premog ni odvisno od trenutne vlade ampak od strategije EU. Seveda obstaja možnost, da izstopimo iz EU in se priključimo očitno tebi ljubi Severni Koreji in ves svet, vključno s Kitajsko , Rusijo... odjebemo in kurimo lignit naprej. A kaj, ko tudi ekonomsko dostopnih zalog lignita ni prav veliko in je vprašanje, če bodo trajale sploh do leta 2033.

Sedaj, ko je sprejeta strategija pa imamo vse možnosti da naredimo načrte in izvedemo projekte, kako naprej. TEŠ po letu 2033 ni treba zapreti. Pač ne bo več kuril premoga. Lahko ga predelamo, da bo postal sežigalnica odpadkov ali bo kuril biomaso ali... Možnih poti je več, le iz rdeče megle je treba stopiti in se ukvarjati s tehniko ne pa s politiko.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

D3m ::

imamo vse možnosti da naredimo načrte in izvedemo projekte


Ne nimamo, ker je nekje na točki projekta in kraja je ena X žival/bacil/žužek, ki je že onemogočil projekt.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

fikus_ ::

In kaj bo alternativa TEŠ6?! NEK2?! Mogoče, če začnemo graditi že naslednje leto?!
Kako že pravijo; zarečenega kruha se največ poje.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

D3m ::

Ja nič bomo pa uvažali štrom. Bo vsaj 3x dražji pa ne bo več interesa pri miningu. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

Sparkxl ::

telexdell je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Včeraj je čelavi sprejel "strategijo", da do 2033 nehamo kurit premog v šoštanju, ker bomo zdaj bolj eko pa to.
Berem jaz to in nikjer ni niti z besedico omenjeno s čim bo to nadomeščeno. Premog iz šoštanja prispeva 33% elektrike pri nas. Torej, bi vedel kdo povedati s čim bomo to nadomestili? Nek2 do takrat ne bo stal, igračke na sonce in veter niti v teoriji pri nas ne morejo proizvest toliko energije. Plin iz rusije? Sad ga ima...sad ga nema...

Če bi vsaj malo pokukal iz rdeče megle v kateri živiš bi videl, da premog ali ne premog ni odvisno od trenutne vlade ampak od strategije EU. Seveda obstaja možnost, da izstopimo iz EU in se priključimo očitno tebi ljubi Severni Koreji in ves svet, vključno s Kitajsko , Rusijo... odjebemo in kurimo lignit naprej. A kaj, ko tudi ekonomsko dostopnih zalog lignita ni prav veliko in je vprašanje, če bodo trajale sploh do leta 2033.

Sedaj, ko je sprejeta strategija pa imamo vse možnosti da naredimo načrte in izvedemo projekte, kako naprej. TEŠ po letu 2033 ni treba zapreti. Pač ne bo več kuril premoga. Lahko ga predelamo, da bo postal sežigalnica odpadkov ali bo kuril biomaso ali... Možnih poti je več, le iz rdeče megle je treba stopiti in se ukvarjati s tehniko ne pa s politiko.


O kaki rdeči megli ti tu klobasaš? Aja s tehniko se je treba ukvarjat? Tehnika pravi da svet poganja premog in nafta. Pika. Konec debate. Da se to ukine in nadomesti so sanje eko nacijev.
In politika eu je eko naci. Nikjer ne zasledim s čim se bo premog, plin in nafta nadomestil.
Torej, eko naciji s svojimi blodnjami odhebite, vprašanje pa ostaja: s čim bomo nadomestili premog, ki proizvaja 33% elektrike? Pa da bo seveda ultra eko. Kurjenje odpadkov in dreves in eko in ne enega in ne drugega ni niti v sanjah dovolj

D3m je izjavil:

Ja nič bomo pa uvažali štrom. Bo vsaj 3x dražji pa ne bo več interesa pri miningu. :D


Od kot ga boš pa uvažal? Saj nimamo samo mi ta problem, celotna eu ga ima, ker ga je eu politika povzročila

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

mertseger ::

gruntfürmich je izjavil:

poweroff je izjavil:

Sicer predvidevam, da v življenju še nisi napisal ne znanstvenega, ne strokovnega, ne navadnega članka, ampak vseeno - ti je mogoče vsaj približno jasna razlika med njimi in kakšne približno so zahteve za objavo prvega, drugega in tretjega?

pravilno predvidevaš. jih pa piše moja boljša polovica; prej za magistrsko zdaj za doktorsko.
in pove kako potekajo zadeve v sloveniji... tako malo čez palec! če ne gre pa si zmislimo. DOBESEDNO! kdo pa bo kaj pregledoval konkretno, izvajal experimente za tabo v neki obskurni temi... NOBEDEN!
so pa članki fini za recimo bodoče profesorje... recimo kakšne sinkote in hčerkice profesorjev, ker so slovenski faksi postali zelo familjarne ustanove... za profesorski staž pač moraš imeti toliko in toliko člankov, in takrat pa se šopajo na polno! seveda takšni kot sem omenil, vedno v revijah z nizkim impakt faktorjem, v obskurni temi katera nobenega ne zanima in ne bo šel tega preverjat, ter seveda pregledovalci so VEDNO tipa: moj vir vključi v članek pa ga bom hitro pregledal... če ne boš pa čakal ali pa ne bo pregleda ali zavrnjen... in ker gredo meseci in leta lahko v maloro, so kvazi viri pripeti k skoraj vsakemu članku...
tako da samo NE trditi nekaj česar NI !

večina 'znanstvenih' člankov je navadno sranje ža šopat koeficiente !


Ne vem kje tvoja dela, ampak predlagam da gre raje v proizvodnjo, za dobro vseh ostalih ki tudi kaj napišemo.

mn ::

mertseger je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

poweroff je izjavil:

Sicer predvidevam, da v življenju še nisi napisal ne znanstvenega, ne strokovnega, ne navadnega članka, ampak vseeno - ti je mogoče vsaj približno jasna razlika med njimi in kakšne približno so zahteve za objavo prvega, drugega in tretjega?

pravilno predvidevaš. jih pa piše moja boljša polovica; prej za magistrsko zdaj za doktorsko.
in pove kako potekajo zadeve v sloveniji... tako malo čez palec! če ne gre pa si zmislimo. DOBESEDNO! kdo pa bo kaj pregledoval konkretno, izvajal experimente za tabo v neki obskurni temi... NOBEDEN!
so pa članki fini za recimo bodoče profesorje... recimo kakšne sinkote in hčerkice profesorjev, ker so slovenski faksi postali zelo familjarne ustanove... za profesorski staž pač moraš imeti toliko in toliko člankov, in takrat pa se šopajo na polno! seveda takšni kot sem omenil, vedno v revijah z nizkim impakt faktorjem, v obskurni temi katera nobenega ne zanima in ne bo šel tega preverjat, ter seveda pregledovalci so VEDNO tipa: moj vir vključi v članek pa ga bom hitro pregledal... če ne boš pa čakal ali pa ne bo pregleda ali zavrnjen... in ker gredo meseci in leta lahko v maloro, so kvazi viri pripeti k skoraj vsakemu članku...
tako da samo NE trditi nekaj česar NI !

večina 'znanstvenih' člankov je navadno sranje ža šopat koeficiente !


Ne vem kje tvoja dela, ampak predlagam da gre raje v proizvodnjo, za dobro vseh ostalih ki tudi kaj napišemo.


Sicer off topic kar se same teme tiče, ampak trditi, da ni problemov v znanosti je ravno tako škodljivo. Dejansko se zelo malo eksperimentov dejansko ponavlja in preverja, kar pa je jedro znanstvene metode.

Glej recimo: Replication crisis. @ Wikipedia

Razlog je v resnici enostaven, nihče ne objavlja ponovitev eksperimentov od drugih raziskovalcev, posledično ni interesa pri raziskovalcih, ki pa morajo objavljati zaradi financiranja raziskav.

Pa malce manj off-topic, hvala mertseger-ju pa še par drugim komentatorjem v tej temi, ki imate dejansko nekaj znanja iz področja in ga delite z nami.

gruntfürmich ::

mertseger je izjavil:

Ne vem kje tvoja dela, ampak predlagam da gre raje v proizvodnjo, za dobro vseh ostalih ki tudi kaj napišemo.

sj morda boš tudi ti šel v proizvodnjo, ko pa za tisti mizerijo od plače za doktorat morajo slovenski inštituti uvažati tujce iz banana držav, ker med slovenci ni zanimanja...

ampak glej, denarja je dovolj, arrs da denar za neke čudne projekte samemu sebi namenjene, folk se mora najti da raziskuje, mentorji da so fino plačani, celotna zadeva da se vzdržuje in da se imate lepo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

gruntfürmich je izjavil:


večina 'znanstvenih' člankov je navadno sranje ža šopat koeficiente !

No, to je pa bolj konkretna kritika, s katero se celo strinjam.
sudo poweroff

mertseger ::

gruntfürmich je izjavil:

mertseger je izjavil:

Ne vem kje tvoja dela, ampak predlagam da gre raje v proizvodnjo, za dobro vseh ostalih ki tudi kaj napišemo.

sj morda boš tudi ti šel v proizvodnjo, ko pa za tisti mizerijo od plače za doktorat morajo slovenski inštituti uvažati tujce iz banana držav, ker med slovenci ni zanimanja...

ampak glej, denarja je dovolj, arrs da denar za neke čudne projekte samemu sebi namenjene, folk se mora najti da raziskuje, mentorji da so fino plačani, celotna zadeva da se vzdržuje in da se imate lepo...


Ne jaz delam v gospodarstviin imam kar dobro plačo, pa ne rabim člankov pisat samo za "številko" ampak dejansko takrat ko je smiselno kaj pokazat. Mi nimamo tiste kvote kot jo imajo na faksih samo zato da je nekaj napisano in točke v SICRIS-u

Sparkxl ::

poweroff je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


večina 'znanstvenih' člankov je navadno sranje ža šopat koeficiente !

No, to je pa bolj konkretna kritika, s katero se celo strinjam.


Zanimivo je, kako nam očitajo da bo svet propadel, ker več ne verjamemo v znanost.
Res je, tem več noben ne verjame, ker so se znanstveniki sami prodali ljudjem, inštitucijam in državam za doseg neke agende

energetik ::

Sparkxl je izjavil:

poweroff je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


večina 'znanstvenih' člankov je navadno sranje ža šopat koeficiente !

No, to je pa bolj konkretna kritika, s katero se celo strinjam.


Zanimivo je, kako nam očitajo da bo svet propadel, ker več ne verjamemo v znanost.
Res je, tem več noben ne verjame, ker so se znanstveniki sami prodali ljudjem, inštitucijam in državam za doseg neke agende

Ne mešati znanosti in "znanosti". Če se nekateri znanstveniki prodajajo in prirejajo rezultate, je to stvar človeške narave in etike.

Znanstvena metoda pa deluje vedno in vsak pameten človek ji bo zaupal.

Sparkxl je izjavil:

Torej, eko naciji s svojimi blodnjami odhebite, vprašanje pa ostaja: s čim bomo nadomestili premog, ki proizvaja 33% elektrike? Pa da bo seveda ultra eko. Kurjenje odpadkov in dreves in eko in ne enega in ne drugega ni niti v sanjah dovolj
Z jedrskimi. Jasno pa je, da do 2033 JEK2 ne bo laufala, torej se bo ali podaljšalo kurjenje na lignit, ali se bo naredilo kaj plinskega, v vsakem primeru pa bo drago ali pa bodo redukcije. Bodo vsaj zelenci videli, da sončnice in vetrnice ne morejo nadomestiti konvencionalnih virov. Ali pa še vedno ne bodo verjeli. Kako češ potem takim razlagat še, da sama proizvedena energija ni edini problem, ampak obstaja še vztrajnost, jalova moč, podpora za napetost v sistemu in ostale sistemske storitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

J.McLane ::

Sparkxl je izjavil:

telexdell je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Včeraj je čelavi sprejel "strategijo", da do 2033 nehamo kurit premog v šoštanju, ker bomo zdaj bolj eko pa to.
Berem jaz to in nikjer ni niti z besedico omenjeno s čim bo to nadomeščeno. Premog iz šoštanja prispeva 33% elektrike pri nas. Torej, bi vedel kdo povedati s čim bomo to nadomestili? Nek2 do takrat ne bo stal, igračke na sonce in veter niti v teoriji pri nas ne morejo proizvest toliko energije. Plin iz rusije? Sad ga ima...sad ga nema...

Če bi vsaj malo pokukal iz rdeče megle v kateri živiš bi videl, da premog ali ne premog ni odvisno od trenutne vlade ampak od strategije EU. Seveda obstaja možnost, da izstopimo iz EU in se priključimo očitno tebi ljubi Severni Koreji in ves svet, vključno s Kitajsko , Rusijo... odjebemo in kurimo lignit naprej. A kaj, ko tudi ekonomsko dostopnih zalog lignita ni prav veliko in je vprašanje, če bodo trajale sploh do leta 2033.

Sedaj, ko je sprejeta strategija pa imamo vse možnosti da naredimo načrte in izvedemo projekte, kako naprej. TEŠ po letu 2033 ni treba zapreti. Pač ne bo več kuril premoga. Lahko ga predelamo, da bo postal sežigalnica odpadkov ali bo kuril biomaso ali... Možnih poti je več, le iz rdeče megle je treba stopiti in se ukvarjati s tehniko ne pa s politiko.


O kaki rdeči megli ti tu klobasaš? Aja s tehniko se je treba ukvarjat? Tehnika pravi da svet poganja premog in nafta. Pika. Konec debate. Da se to ukine in nadomesti so sanje eko nacijev.
In politika eu je eko naci. Nikjer ne zasledim s čim se bo premog, plin in nafta nadomestil.
Torej, eko naciji s svojimi blodnjami odhebite, vprašanje pa ostaja: s čim bomo nadomestili premog, ki proizvaja 33% elektrike? Pa da bo seveda ultra eko. Kurjenje odpadkov in dreves in eko in ne enega in ne drugega ni niti v sanjah dovolj

D3m je izjavil:

Ja nič bomo pa uvažali štrom. Bo vsaj 3x dražji pa ne bo več interesa pri miningu. :D


Od kot ga boš pa uvažal? Saj nimamo samo mi ta problem, celotna eu ga ima, ker ga je eu politika povzročila


Če je volja se da marsikaj, prva stopnja je da se poraba plina in premoga zmanjša, nemogoče je pričakovati, da se bo kar odrezlao in zaprlo vse skup.
- TE so (lahko) dokaj poceni za postavit ampak obratovalni stroški so pa izjemno visoki. Torej kao prednost da je ta energija "on demand" plačamo z vsako tono premoga oz. plina.
- JE je stvar, ki je izredno draga za zgradit ima pa nižje obratovalne stroške, ampak to da deluje v pasu ni prednost, ker porabniki niso konstanti, vsako prilagajanje pa pomeni manjšo letno produkcijo in s tem večji delež fiksnih stroškov, kar poveča ceno na kWh.
- OVE drago za postavit, potem pa skoraj nič obratovalnih stroškov.

Iz tega je razvidno iz vesolja zakaj hočejo plin uvrstiti v EKO naložbe, točno samo zato da bo dopolnjeval OVE. JE za to funkcijo ni najbolj primerna varianta, je pa brez CO2 izpustov, zato bi lahko imela tudi EKO naziv.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
««
35 / 113
»»