» »

JEK 2

JEK 2

Temo vidijo: vsi
««
38 / 114
»»

gruntfürmich ::

to postaja rak rana zahoda... abnormalni postopki da nekaj narediš. 100 soglasij, 100 podpisov, 200 sestanjkovanj, 500 zapisnikov, potem ti še uprava reče da ni denarja letos... čas mineva, in če ni katastrofe gre vse mimo ker se pač najvišji vse 'zmenijo'...
celotna družba gre tako v maloro.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

poweroff ::

Problem je, ker nihče noče prevzeti odgovornosti in odločati.

Lažje se je skriti za kupom zaposnikov in dovoljenj.
sudo poweroff

gruntfürmich ::

prevzemanje odgovornosti oz odvzemanje odgovornosti bi se bolje glasilo.
ne vem kakšen je vzrok, ampak tudi to se je grozljivo razpaslo. morda samo v javnem sektorju? ker v privatnem bi rekel da bo lastnik hitro pokazal prst na odgovornega; je pa znova vprašanje, kolikšno odgovornost imajo posamezne vodje. ker generalno se mi zdi, da vsako leto in z vsako spremembo vidimo, kako je vedno manj in manj odgovornosti na vodjih, in tudi vedno manj in manj besede imajo pri zadevah; so še samo birokrati ki izpolnjujejo neke sprejete 'postopke' v podjetju... nič moči, nič avtoritete več...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

celada ::

Odvisno od firme. Ko raste je vedno vec papirologije in vedno manj odgovornosti na posameznih osebkih. Pri multinacionalkah je to ze kr ekstremno.

poweroff ::

Multinacionalke ao pogosto hujše kot državna uprava.
sudo poweroff

gruntfürmich ::

so kje kakšni eseji na to temo? me zanima zgodovina in vzroki tega. sicer se tega malo dotakne mazzini tu pa ta, ampak ni nekega jasnega pregleda.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

poweroff ::

Velika organizacija po navadi začne funkcionirat po svoji logiki.
sudo poweroff

gruntfürmich ::

jst temu pravim da se 'firma' zave sama sebe in začne po svoje delovati kar se tiče birokracije :))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

avani ::

David Graeber je napisal knjigo bullshit jobs: a theory :) to je še najbližje strokovni literaturi kar imamo :)

Nassim taleb pa je napisal knjigo skin in the game, ki je oda vsem, ki si upajo vzeti odgovornost. Gre se za to, da če imaš kaj za izgubiti (nosiš svojo kožo naprodaj), te to sili, da si pameten oz da vsaj ne delaš usodnih napak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: avani ()

A. Smith ::

Lej ga no.

Tole se je našlo na spletni strani od jedrske:


A so slučajno že izbrali lokacijo? A je slika res izključno provizoriš?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

SambaShare ::

gruntfürmich je izjavil:

so kje kakšni eseji na to temo? me zanima zgodovina in vzroki tega. sicer se tega malo dotakne mazzini tu pa ta, ampak ni nekega jasnega pregleda.


Najboljša razlaga je tista, da sčasoma se predpisi in omejitve samo dodajajo, odvzemajo pa ne. In mora priti do večjega šoka (npr. vojna), da se stvari malo resetirajo nazaj.

PrimozR ::

A. Smith je izjavil:

Lej ga no.

Tole se je našlo na spletni strani od jedrske:


A so slučajno že izbrali lokacijo? A je slika res izključno provizoriš?

Kaj pa je narobe z lokacijo?

D3m ::

Kateri model je na sliki? Korejski ali Ruski?
|HP EliteBook|R5 6650U|

LightBit ::

D3m je izjavil:

Kateri model je na sliki? Korejski ali Ruski?

Umetniški.

Tukaj so omenjeni štirje kandidati: https://www.google.com/url?q=https://ww...

Jaz mislim da je favorit še vedno Westinghouse AP1000.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

D3m ::

Piše spletna stran ne obstaja?
|HP EliteBook|R5 6650U|

LightBit ::

D3m je izjavil:

Piše spletna stran ne obstaja?

Probaj še enkrat. Sem popravil link.

D3m ::

Dobra predstavitev.
|HP EliteBook|R5 6650U|

A. Smith ::

Popolnoma nič ni narobe z lokacijo. Samo nisem vedel, če je že izbrana. Še vedno ne vem.

Vrtovec je menda v nekem intervjuju bleknil, da se mu dopade Korejski reaktor. Žal nimam vira. Kar se pa Westinghouse-a tiče, pa dvomim vanj. V EU noče nihče skleniti z njimi pogodbe.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

PrimozR ::

Sem iz parih virov ujel, da se stroka v Krškem nagiba proti Korejcem oz. da jih že zdaj najemajo za servise in podobno ter da so z njimi izredno zadovoljni.

LightBit ::

Imaš kakšen javen vir?

Morda je res kaj na tem: https://www.enarocanje.si/pjnst/Default...

sbawe64 ::

Odločitev bo, če bo, ko bo, tako kot vselej, politična.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

A. Smith ::

PrimozR je izjavil:

Sem iz parih virov ujel, da se stroka v Krškem nagiba proti Korejcem oz. da jih že zdaj najemajo za servise in podobno ter da so z njimi izredno zadovoljni.


To bi kar verjel, ker mislim, da so korejski in ameriški reaktorji do neke mere kompatibilni. Korejski reaktorji so bili namreč razviti iz ameriškega system 80, ki ga je razvil Combustion engineering, tega je pa kasneje kupil Westinghouse.
Korejci so ameriško tehnologijo dobili konec 80tih/začetek 90tih, ko so zaradi njihove naklonjenosti zahodu z ZDA podpisali sporazum o prenosu tehnologije.

Odločitev o gradnji reaktorja je vedno do neke mere politična (že zato, ker zadeva veliko število ljudi), ampak verjamem, da bodo politiki poslušali strokovnjake, ker se nobena vlada ne upa podpisati pod neuspeh tako velikega projekta. TEŠ6 še vedno boli, zato je zdaj primeren čas za resen razmislek med politiki.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

feryz ::

Kje na svetu pa imajo jedrsko elektriko po taki ceni? Danes?
Razen na slo tech forumu?

Jaz vem, da je danes v Sloveniji sončna elektrika, ničvredna in nezanesljiva kakor že je, približno 240 €/MWh.
Za jedrsko pa res ne najdem drugega podatka kot 38 €/MWh.
Me zanima iz katere riti te podatke vlečete.

l0g1t3ch ::

Marko61 aka inžinir aka 100 drugih aliasov, spizdi vn iz teme ker te ma cel forum poln kurac.

Predlagaj izbris + report moderatorjem.

l0g1t3ch ::

Spizdi lažnjivec grdi.

Lonsarg ::

Kredit si stel za 20 let, ampak ker bo elektrarna delovala 60 let, to pomeni hude hude dobicke v 60 letih za jedrsko elektrarno. Sploh ob predvideni rasti cen energije ki se dogaja. Dogaja se seveda zaradi pusha v eko in se ne bo kar ustavilo ker se tudi push v eko ne bo ustavil (kar je pravilno).

V racunici je treba upostevat tudi da je in tudi bo zimska cena elektrike 300EUR/MWh, poletna cena pa bo scasoma zaradi soncnih elektrarn padla pod 30EUR/MWh, pac soncni paneli bodo zbili poletno ceno elektrike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

feryz ::

Če si en procent finančno pismen, greš lahko na stran Borzen-a in si prebereš koliko stane "nesubvencioniranje" elektrike iz obnovljivih virov.

Za 2 procenta nestabilne elektrike plačamo več, kot za kompletno elektriko iz JEK. 30%, super stabilne.

Lonsarg ::

LCOE niti slucajno ni edini faktor.

Vir ki stane 100€/MWh in dela pozimi je bolj profitabilen kot vir ki stane 20€/MWh in dela zgolj poleti.

darksamurai ::

Levelised cost bi bilo potrebno upoštevati tudi pri sončnicah in vetru. JE, TE in HE lahko nemoteno obratujejo ves čas. Veter in sončnice pa malo pridejo malo grejo. Pri teh dveh bi bilo potrebno upoštevati tudi strošek hranilnika. Če je hranilnik TE, potem se umetno dviguje ceno TE.

PrimoZ_ ::

Fak off spet ta cigan lobisticni pod novim aliasom.

l0g1t3ch ::

Elektrika, ki je samo podnevi in večinoma samo poleti + še dodatna odvisnost od vremena. Taka elektrika je ničvredna in zato poceni.

Dodaj resne hranilnike pa bo kmalu najdražja.
Ali pa izpade in redukcije.

l0g1t3ch ::

Elektrika, ki je samo podnevi in večinoma samo poleti + še dodatna odvisnost od vremena. Taka elektrika je ničvredna in zato poceni.

Dodaj resne hranilnike pa bo kmalu najdražja.
Ali pa izpade in redukcije.

Oglasi se, ko bomo imeli hranilnike, ki bodo za 3 zimske mesece nadomeščali trenutno JE.

LightBit ::

Ali so ta Korejski APR-1000 že kje izgradili oz. ga gradijo?

PrimoZ_ ::

Nemčija kuri letos za tretinjo več premoga kot lani, ker veter piha manj.
In to na letnem povprečju.

Še en fail.

Sploh pa nobene vetrne niti gradimo ne v Sloveniji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

feryz ::

Drugače ima Krško na lagerju kakih 220 milijonov za take zadeve. In še raste.
Ampak se ne morejo dogovoriti, kako požreti ta denar. Zato so odpadki nerešeni.

l0g1t3ch ::

Sončne elektrarne, ki delajo samo podnevi in večinoma samo poleti.

Zelo drago za tak nezanesljiv vir.

Bomo iz JEK2 prodajal štrom nemcem, da jih ne bo pozimi strah, če jim bo putin plin zaprl :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

feryz ::

Aha, aha. A kar zaokrožimo strošek razgradnje na deset milijard?
100 milijonov ponucajo, ostalo pokradejo?

Zato pa so take cene za nove jedrske. Ne zato, ker bi dejansko toliko stale.

PrimoZ_ ::

Že raziskovanje fuzije pove da JE niso za odmet.
Fuzijska elektrarna bo še zahtevnejši in kompleksnejš objekt, torej tudi dražji.

Če bi kdo resno mislil da lahko svet shaja samo z OVE, ne bi metali desetine miljard v fuzijo.

l0g1t3ch ::

Točno to. Fisija je še vedno odlična vmesna stopnica do fuzije. Če bomo kdaj prišli do take, ki bo komercialno uporabna.

l0g1t3ch ::

Jaz na sončni lokaciji bi brez netmeteriga in glede na letno porabo 2x predimenzionirano SE, bi rabil 200kWh baterij da pridem čez celo leto brez izpada.

Da bi temu dodal ogrevanje na TČ, gre verjetno baterija proti 1000kWh.

l0g1t3ch ::

Če so dalnovodi slabi, potem se ne moremo zanašat da bomo šbal elektriko sem in tja od koder pač ravno sije sonce in piha veter.

Avtogol za vas eko fašiste.

l0g1t3ch ::

Počakajmo da nemci zaprejo še preostale 3 JE, pa da jih začne stiskati cena co2 kuponov za še vedno številne TE.
Pa po možnosti, da še putin malo pripre pipico zaradi vse štale v ukrajini.

Nemci nam bodo z veseljem plačevali po 200€/MWh pa še poceni se jim bo zdelo. Biti v temi je namreč mnogo dražje.

Mogoče zgradimo kar 2 reaktorja, enega za izvoz ekofašistom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

6151 ::

Ali se TEŠ6 sploh da predelati na biomaso? Nekje sem prebral da je že drug tip premoga težava za predelavo v primeru TEŠ.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

telexdell ::

6151 je izjavil:

Ali se TEŠ6 sploh da predelati na biomaso? Nekje sem prebral da je že drug tip premoga težava za predelavo v primeru TEŠ.

TEŠ6 je že bil načrtovan, da se bo v njem lahko kuril tudi visoko kaloričen premog iz uvoza.
TEŠ je treba čim prej preusmeriti v sežigalnico odpadkov. Sedaj te odpadke vozimo v tujino in plčaujemo tako transport, kot sežig. Tujci pa potem iz teh plačanoh odpadkov proizvajajo elektriko in nam jo po žicah prodajajo. Kot zahvalo pa nam preko zraka pošiljajo nazaj produkte plinaste produkte izgorevanja in preko rek raztopljene trde produkte izgorevanja. Razen tega, da se z odpadki znebimo precej denarja ni naše okolje zaradi teg nič čistejše. Še več, ko bodo iz dimnika TEŠ6 prišli plinasti produkti izgorevanja odpadkov jih bodo zračni tokovi odnesli stran od naše države in tako Šoštanjčani kot mi vsi bomo dihali čistejši zrak.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

l0g1t3ch ::

Če je izgradnja JE 10 miljard in strošek obratovanja 10 miljard (za prvih 20 let), pa hočeš odlačat JE v teh 20ih letih je to 1 miljardo/leto.

Proizvodnja je 12000-13000 GWh, torej 77 do 83€/MWh je lastna cena elektrike, da boš v 20ih letih pokril 20 miljard.

Samo CO2 kuponi za TE stanejo več kot 50€/MWh.
Kaj bomo to imeli pocen elektriko z JE in jo bomo dobr prodajal ekofašistom, za dvojno ceno.

gruntfürmich ::

takoj banat tega psihopata ki si upa dajati ime 'marko' v prijavno ime!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

D3m ::

Za JEK 2 ne rabimo plačaevati CO2 kupone.
|HP EliteBook|R5 6650U|

telexdell ::

D3m je izjavil:

Za JEK 2 ne rabimo plačaevati CO2 kupone.

Ko ne bo več TE in posledično nevarnosti CO2 si bodo pa izmislili nekaj drugega. Mogoče se bo prodajalo/kupovalo koliko mS sevanja je lahko ob ograji JE in bo na to vezano izumrtje človeštva in propad Zemlje.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

D3m ::

Saj ni važno telexdell.

Tudi za EV smo vedeli, da bo konec poceni štroma.
|HP EliteBook|R5 6650U|

feryz ::

Čeprav, realno gledano, strošek izgradnje ne bi smel biti 10 milijard. Vseeno je že vsa infrastruktura tam.
In, realno gledano, za podvojeno proizvodnjo, ne moreš podvojiti tudi stroškov. In četudi bi jih, je to 8 milijard v 20 letih, ne 10.
Kalkulacijo lahko mirne duše spustiš na 15 milijard v dvajsetih letih, pa še je preveč.

Dravske elektrarne niso neobčutljive na sezonska nihanja.
V ceno stroška elektrike iz NEK JE vštet strošek razgradnje.
««
38 / 114
»»