» »

systemd na Gentooju - se je kdo hecal s tem ?

systemd na Gentooju - se je kdo hecal s tem ?

Brane22 ::

namesto klasičnih skriptov za startanje vseh živih servisov in init V osnovnega procesa gre za neko novo koncepcijo, ki naj bi zmanjšala bloat in veliko pospešila bootanje.

Nisem mislil se hecat s tem dokler ne postane stabilno a Gentoo update mi je tole pretihotapil v sistem in sedaj se ne postavi tako kot je treba.

Ustavi se pri inicializaciji mrežne.

Mislu sem da bom pač prebral manpage ali dva, sploh ker naj bi bila tranzicija neboleča ( kar je na Gentooju ZELO relativen pojem) a sedaj se že drugi dan prebijam skozi materiale, medtem ko mi stroj ne dela. Tole pišem z notesnika.

Saj štekam da bo treba presedlat in da je sysV init 30 let star crap ampak tole nekako ni trenutek. Stroj rabim.

je pa stvar v osnovi zelo zanimiva, to jim priznam. zadeva se boota ( do točke kjer se ustavi) spektakularno...

Ma kdo kako bližnjico do lastnih konfiguracijskih datotek ?

Zvezdica27 ::

lp,

za tvoj problem ne vem , nisem tak ekspert, a jaz sem ga z debiana vrgel dol, ker se mi niti slim ni postavil (a startx potem dla normalno). Ker zdaj na SSD itak vse leti bom počakal da zadeva pride v debian stable...

veliko sreče.

zz

specing ::

"naj bi zmanjšala bloat"
Haha, pa ti veš da systemd požira samostojne projekte enega za drugim (udev je najboljši primer tega)
Toliko o zmanjšanem bloatu.

Drugače imaš na freenodu #gentoo-systemd

SysV init se pa razen /etc/inittab konfiguracije (se pravi same funkcionalnosti *init* programa) ne uporablja.

Brane22 ::

@specing:

Kaj ima to z bloatom ? udev je itak več ali manj šitload pravil z interpreterjem.
Glede ba to, da zna ustvariti deviceje in reagirati na njihov nastanek, jer verjetno povezava z udev pomembna.

Udev pa spremeni verzijo na vsake pol ure. V tem smislu je verjetno pomembno da sta sinhronizirana in prilagojena.

Novi udev lahko ob stvaritvi devicea temu dodeli labelo, ki jo potem systemd vidi itd.

In če itak rabim oba, kaj je narobe če sta sinhrona ali če v okviru enega paketa dobim drugega ?

Fajn mi je tudi to, da lahko maso stvari nastavim, tako varovalne mehanizme ( položaj /tmp mape in njena zasebnost, dostopnost mreže, dostopnost in vidnost map filesystema itd).

Tudi konfiguracija vseh fajlov se mi zdi boljša rešitev v tej verziji.

Brane22 ::

kar se integracije tiče, to mi je všeč.

Fajn bi bilo da stvar vsebuje vse bistveno, kar je potrebno za boot. Mogoče module za fsck pa module za RAID in lvm itd in da se mi ni treba več zajebavati z milijon skripti in neskončnimi komplikacijami z initrdjem za najenostavnejše stvari.

Kul je, da ima lepo rešen logging recimo.

networkinga še nisem zrihtal a že vidim da mi je systemd-ova rešitev bolj všeč.

Ko sem uporabil kakršnokoli avtomatiko v gentooju v /etc/conf.d/net , nisem nikoli bil ziher, kaj točno bo stvar naredila in ali bo tako ob vsakem bootu. Tle so pa stvari videti dokaj simpl ali vsaj čiste.

Tako lahko sam določim kaj naj se štarta in kdaj in če bo glih treba v sili tudi napišem kak wrapper programček.

Najboljši feature pa se mi zdi to, da system nima runtime depencijev. Če dela sam zase, potem dela.

NI sestavljen iz gomile kockic, od katerih je lahko katerakoli zjebana od tvojega zadnjega updatea sistema.

Zadnjič sem zjebal link na library, od katerega je odvisen jebeni bash in sistem se ni hotel več zbootat.

Ravno tako je s Pythonom. Če ta ne dela, je Portage brain dead.

Fuck that.

Tle je pa več ali manj edini pogoj, da ti dela kernel, da dela linker, da je systemd dostopen in izpraven, da delajo moduli in da lahko dostopa disku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Ja, timerje in watchdoge sem pozabu.

To je tud fajn. Zakaj bi imel poseben program s svojim procesom in pripadajočim CPU časom za to trivialnost ?

Če bojo požrli še kak projekt, glasujem za dbus.

Je ključni član ansambla in če ta kdaj odpove, gre z njim tudi kompaktnost in robustnost te rešitve.

čuhalev ::

Tole se sicer tiče prihajajočega Debiana jessie, ampak nekako moram nekje dati iz sebe: systemd, kakšno sranje je zdaj to? 8-O Za Debian, ki je taka bolj resna zadeva, sem kar prestrašen.

Človek se komaj navadi na inittab, rcX, sedaj je namesto tega en kup datotek v /(lib|etc)/systemd/ in zadeva za delovanje login programa potrebuje dbus in to na minbase namestitvi. K sreči obstaja sysvinit-core, ampak trenutno ni več privzet.

Se splača narediti prehod in prilagoditi vse skripte ali ostati na dobrem sysv? :D

levaky ::

Jaz bi rekel da je prehod smiseln. Tako ali tako bo šlo prej ali slej vse na systemd. CentOS je že, RH tudi, Gentoo očitno tudi, ostali sledijo...

Podobno je z iptables in firewalld. Prej ali slej bomo imeli samo še firewalld, tako da se splača že sedaj predelati FW skripte, da podpirajo firewalld in si rešen. Sicer boš to moral početi enkrat v prihodnosti, ko ti na lepem odrežejo sysvinit in iptables pakete ven iz distribucije.

Matej

čuhalev ::

Danes sem naletel na

https://www.debian.org/vote/2014/vote_0...
http://boycottsystemd.org/
http://debianfork.org/

Očitno je tale systemd marsikoga razočaral.

hojnikb ::

mah, tale systemd je čisto ok, samo vse cake je treba poznat. Ko se je zgodil prehod na archu (server laufam na tem, ker je najbolše podprt) je bla od začetka tut panika, a potem ko vse pošlihtaš, dela stvar super. Nimam pa pojma, kako stvar funkcionira na večji skali....
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dnsmasq problem

Oddelek: Omrežja in internet
13974 (601) BlaY0
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697683 (4680) Poldi112
»

Zaznavanje Arduina priklopljenega preko USB v Linuxu

Oddelek: Programiranje
211498 (992) mojster_joni
»

Tu je Ubuntu 15.10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4918667 (13187) Ozric
»

Dobri stari ... ne, novi Slackware

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
314090 (3062) Jebiveter

Več podobnih tem