» »

Kam so izginile vse domače ptice stalnice - taščice, siničke, liščki, vrabci, škorci, kosi

Kam so izginile vse domače ptice stalnice - taščice, siničke, liščki, vrabci, škorci, kosi

nejcpirc ::

Letos smo pri nas (Suha krajina - Žužemberk in okolica) opazili, da so popolnoma izginile ptice stalnice: taščice, siničke, liščki, vrabci, škorci, kosi...

Pri starših na vrtu imamo hranilnice kjer že leta, od jeseni pa do spomladi, starša res izdatno krmita ptice. Na dober dan jih je bilo tudi preko 100 na enkrat, okrog 10 različnih vrst. Tako je bilo to še lani in vsa leta nazaj, sedaj ni niti enega!

Ta pojav gotovo ni običajen, saj se ga ne spomnijo niti starejši od 60 let. Tako je pri mojih in isto je opazilo kar nekaj znancev iz okolice. Jaz gledam v Ljubljani, pa na obrobju ni drugih kot vran, kakšna sraka in golobi, kosa že lep čas nisem opazil. Pri starših pa je namesto golobov kakšna šoja in to je od ptic vse.

Kam so izginile domače ptice stalnice in kaj je razlog? Kako je pri vas?

 plavček in velika sinica

plavček in velika sinica


 taščica

taščica


 čopasta sinica

čopasta sinica


 vrabec

vrabec


 brglez

brglez


 škorec

škorec


 kos

kos

bluefish ::

Jaz tele ptiče na našem koncu Ljubljane vsakodnevno opažam. So se v zadnjih nekaj letih le golobi končno premaknili drugam.

alexa-lol ::

Pri meni v LJ je tako da kose videvam dokaj redno, vrabce tudi, sinička se tut najde, enkrat sem videl tudi taščico. Najpogosteje vidim vrane.

@bluefish: vrane so golobe pregnale.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Škorec je ptica selivka ...

Drugače pa vse te vidiš če ven postaviš kako hišico s hrano. Še bolj če si kje na obrobju naselja. Ptiči prek pogruntajo kje je hrana.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Highlag ::

Preveč vran leta naokoli. Ne pomaga pa tudi zatiranje škodljivcev. Veliko teh ptičev se prehranjuje z žužki, ki jih radi zastrupljamo. Nekaj podobnega kot se dogaja čebelam.
Never trust a computer you can't throw out a window

Sriple Tix ::

Okolica Radovljice. Vse naštete ptice, razen čopaste sinice in brgleza, vsakodnevno videvam na svojem vrtu (OK, škorci največkrat v jati letajo okrog kakšnih visokih dreves).

nejcpirc ::

Sam sem pred minutami v Ljubljani na sprehodu s psom videl veliko srak in 2 kosa :)
Ampak na Dolenjskem pri starših in v okolici jih letos ni, sploh siničk, ki jih je bilo po nekaj deset skupaj in res me zanima zakaj.

Mipe ::

Dolenjec tu. Skozi leto sem jih videl dosti, ogromno vrabcev, dosti sinic, enega kosa. Je pa tudi dosti vran in srak. Celo čopasto sinico sem redno videval pri blokih, kjer živi mama.

Nastavite ptičjo krmilnico. Ko bo sneg, jih boste spet videli.

Zheegec ::

Ne se sekirat, najbrž ste dodali kakšen cerkveni zvon ali kaj takega... :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

fantasycamp ::

Ja vrane in srake treba nonstop podit, streljat jih ne smeš ker so ogrožene, a imajo res neverjetno močan zvok in spodijo vse ostale vrste ker so karnivori bolj kot vse ostale ptice, res treba narest odlok da jih iz Lj spodimo!

jest10 ::

Če rabiš kose, ti jih z veseljem izvozim:|
Dobro da so štorasti, da jih mački vsaj nekej polovijo.

PurpleMoo ::

Južni del okolice Ljubljane - siničke, vrabčki, kosi, škorci, polno jih je.

Smo postavili še hišico za vrabčke, ki so na smreki pred hišo, prav luštkani so. Pa pozimi jih tudi hranimo. :))

Hayabusa ::

Ja vrane in srake treba nonstop podit, streljat jih ne smeš ker so ogrožene,

Srak je zelo malo, vrane vidiš malodane posvsod - one so velika nadloga za ostale vrste ptic.

Alamar ::

Tukaj v Kosezah, ob poti in ob Mostecu jih je polno. Ravno tako polno vseh zgoraj naštetih vrst.

Nagi Bator ::

Italjani so jih snedli :8)
No, cist zares, lani cez zimo, jih pri nas v Mariboru ni manjkalo okoli hiske s hrano.
Letos pa sneg se ni zapadel in jih nastavljena hrana se ne privabi v vecjem stevilu.

Matako ::

Hayabusa je izjavil:

Ja vrane in srake treba nonstop podit, streljat jih ne smeš ker so ogrožene,

Srak je zelo malo, vrane vidiš malodane posvsod - one so velika nadloga za ostale vrste ptic.


Meni so bile vrane tudi najprej zoprne... zdaj pa sem jih vzljubil. Zanimivo jih je gledati, ko štorkljajo naokrog in delajo razne neumnosti. Precej zabavnejše so od ptic pevk in tudi krakanja se navadiš.
/\/\.K.

vostok_1 ::

Jaz pa že nekaj let opažam bistveno zmanjšanje aktivnosti ptičev.
Čemu botruje to opažanje...3G omrežja, Wi-fi, satelitski prenosti, pesticidi,... who knows.

Jerry000 ::

Naša vlada tako sranje dela da so še ptiči šli iz slovenije:P

BorutK-73 ::

Polovico ptic iz prvega posta vidim vsak dan okoli hiše. Verjetno se izgobajo velik mestnih središč, misli da je preveč motenj kot je wostok napisal in so raje na podeželju.

Zgodovina sprememb…

JebatGa ::

fantasycamp je izjavil:

Ja vrane in srake treba nonstop podit, streljat jih ne smeš ker so ogrožene, a imajo res neverjetno močan zvok in spodijo vse ostale vrste ker so karnivori bolj kot vse ostale ptice, res treba narest odlok da jih iz Lj spodimo!


Vrane in srake niso ogrožene in jih lovci lahko lovimo. Problem, to se dogaja predvsem pri vranah, je ta da se veliko zadržujejo na nelovnih površinah(mesta in vasi), kjer lovci zakonsko ne smemo lovit.

Tear_DR0P ::

kje hudiča vidite škorce? iz vseh lokacij kjer jih jaz običajno vidim so se odselili sredi septembra
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Jakob_X ::

fantasycamp je izjavil:

Ja vrane in srake treba nonstop podit, streljat jih ne smeš ker so ogrožene, a imajo res neverjetno močan zvok in spodijo vse ostale vrste ker so karnivori bolj kot vse ostale ptice, res treba narest odlok da jih iz Lj spodimo!


Traparija. Pred bajto imam vedno vrane in srake in prav nič niso glasne pa nič ni videti da bi odganjale manjše ptice, ki jih je na ptičji hiški vedno polno.

Da se vrnem nazaj k temi. Tu v Ljubljani (Šiška) ni nič videti da bi ptiči izginili.

Jakob_X ::

JebatGa je izjavil:


Vrane in srake niso ogrožene in jih lovci lahko lovimo. Problem, to se dogaja predvsem pri vranah, je ta da se veliko zadržujejo na nelovnih površinah(mesta in vasi), kjer lovci zakonsko ne smemo lovit.


No zdaj pa samo razsirimo prepoved na celo drzavo, pa se bodo vrane nehale skrivat po mestih.

pegasus ::

Vrane so med najbolj inteligentnimi ptiči, vsaj kolikor ljudje dojemamo inteligenco. Živijo v jatah s strogo določeno hirearhijo, med seboj se prepoznajo po izgledu, pravtako zelo dobro opazujejo okolico in ločijo npr. predstavnike človeške vrste po izgledu (ne pomaga, če se preoblečeš).
Če ugibam, bi rekel, da jim to daje evolucijsko prednost v okolju, ki si ga je človek podredil zase.

Hayabusa ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Vajenc ::

Matako je izjavil:

Meni so bile vrane tudi najprej zoprne... zdaj pa sem jih vzljubil. Zanimivo jih je gledati, ko štorkljajo naokrog in delajo razne neumnosti. Precej zabavnejše so od ptic pevk in tudi krakanja se navadiš.

Zanimiv pristop... krakanje si tako lahko prevedemo kot hardcore muziko za prave dece, žvrgolenje ptic pevk pa kot pop za pusije ;)

Za moj okus je vran v LJ preveč. Vrabci, ki jih je tudi veliko, so pa preveč domači. Če v Čolnarni nisi pazljiv ti pogumni in hitri vrabec mimogrede izmakne ostanek rogljička. Si ne upam predstavljat kaj bo z "zlatnimi lanci", ko postanejo vrane preveč domače?
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

mihaf ::

pegasus je izjavil:

Vrane (...) ločijo npr. predstavnike človeške vrste po izgledu (ne pomaga, če se preoblečeš).


Tega so sposobni tudi golobi.

Alamar ::

Najbolj mi gre na živce, ko razsujejo vsebino koškov za smeti deset metrov naokoli. No, seveda niso krive vrane, ampak človek, ki tja meče ostanke hrane.;((

WaterBoy ::

mihaf je izjavil:

pegasus je izjavil:

Vrane (...) ločijo npr. predstavnike človeške vrste po izgledu (ne pomaga, če se preoblečeš).


Tega so sposobni tudi golobi.


Samo vrane so lepa, golobi pač ne :)):));)

ZaphodBB ::

Vrane so carice, čeprav jih imam vedno na očeh kadar so v bližini.

mihaf ::

WaterBoy je izjavil:

mihaf je izjavil:

pegasus je izjavil:

Vrane (...) ločijo npr. predstavnike človeške vrste po izgledu (ne pomaga, če se preoblečeš).


Tega so sposobni tudi golobi.


Samo vrane so lepa, golobi pač ne :)):));)


Daj si kdaj kakega goloba oglej od blizu. Imajo lepo raznobarvno perje okoli vratu. Med seboj se zelo razlikujejo, še zdaleč niso samo sivi. Poleg tega so čista bitja, veliko časa namenijo negovanju perja in izredno radi se kopajo, če le imajo to možnost.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

strašilo za ptice na digitalni način ?

Oddelek: Loža
101930 (1325) joze67
»

pustiti naravo sebi?

Oddelek: Loža
364320 (2874) BlackMaX
»

Vedno več vran?

Oddelek: Loža
355091 (3597) DOOM_er
»

čuden pojav (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
716542 (4674) Pyr0Beast
»

Čriček me bo spravil ob živce

Oddelek: Loža
415883 (4772) Blum

Več podobnih tem