» »

Kakšen upor potrebujem, da znižam voltažo

Kakšen upor potrebujem, da znižam voltažo

«
1
2

XspartoS ::

Zanima me kako si naj izračunam kakšen upor potrebujem da znižam voltažo za tolko pa tolko. Npr, imam adapter 12V pa me zanima kako se to spravi na recimo 10V. Nima veze kaj bom gor vezo, zanima me samo izhodiščna voltaža da jo zmanjšam na 10.

darkolord ::

einstein :P ::

To pa ne bo šlo z uporom, boš rabil npr. napetostni regulator v primeru, če hočeš da je 10V ne glede na breme, ki ga priklopiš.

Če bi rad naredil z uporom, boš moral vedeti, koliko toka porabi tisto, kar boš gor priklopil.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

gumby ::

XspartoS je izjavil:

Nima veze kaj bom gor vezo, ...

Pa še kako je pomembno, kaj boš gor "vezo". Navaden delilnik z dvema uporoma ne smeš preveč obremenit, ker se napetost takoj sesede.
Napiši, koliko A zmore adapter pri 12V in koliko A rabi tvoje breme pri 10V, nato boš dobil uporaben odgovor...
my brain hurts

XspartoS ::

gumby je izjavil:

Pa še kako je pomembno, kaj boš gor "vezo". Navaden delilnik z dvema uporoma ne smeš preveč obremenit, ker se napetost takoj sesede.
Napiši, koliko A zmore adapter pri 12V in koliko A rabi tvoje breme pri 10V, nato boš dobil uporaben odgovor...


Mah ne vem. Uglaunem doma sem našo neko svetilko v kateri so tri zaporedno vezane baterije AA (1.5V) kar pomeni, da je skupno 4.5V. Torej mene ne skrbi nič drugega kot to, da pridem na isto voltažo kot jih dajo baterije na začetku ko so še polne. Torej 4.5 oz 5 V, da nebi rabo baterij porabljat bi to kar na adapter priklopo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: XspartoS ()

Hayabusa ::

U =R*I

XspartoS ::

In kaj naj vstavim v to enačbo? R = U/I, da bom vedo kolikšen omski upor rabim da znižam voltažo za tolko pa tolko?

gumby ::

Torej bi rad iz 12V dobil 4.5V?
Za male tokove reda par 10mA lahko daš kak linearni regulator (npr. LM317 ali 7805, če je namesto 4.5V lahko 5V).
my brain hurts

Mr.B ::

V bistvu rabiš imeti tok, ki ne sme preseči toka s katerim polniš baterijo. To ti je tudi maksimalni padec napetosti na uporu. Seveda pa moraš vedeti tudi s kakšno naperjenostjo polniš baterije.

Pasivno z uporom, bo bolj tako. Rabil boš en upor pred baterijo in en za baterijo na breme. Od napajalnika do bremena pa boš moral dati še en upor, ki bo zadostil da bo tok na bremenu neodvisen od toka polnenja baterije.
Sicer če so tokovi bremena minimalni z tokom polnenja baterije, lahk daš samo en upor, preračunaš padec za ta upor in vola.

Drugaže lm317 in podobno za namen tokovnega vira...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

hojnikb ::

kupiš regulator iz ebay-a in mir..
dobiš za cca 1$..
#brezpodpisa

XspartoS ::

Pa dajte no prosim vas. Kaj mešate tukaj neke mA pa ne vem kaj vse še. Jst rabim samo vedet kolko omski upor rabim da zbijem Voltažo za tolk kolker jst želim.

Imam adapter, ki odda 12V, to bi rad spravo na 5V s primernim uporom. Nimam pojma js kaj o eletrotehniki, tako da prosim, brez nekih strokovnih izrazov. Rabim samo vedet kakšen upor rabim in da ga grem kupit v trgovino.

Sem našo en upor in sem Voltažo zbil samo za pol volta. Torej naredu sem vse prav, le preslab uporab je bil.

Pa tudi ne vem kaj imajo baterije tukaj zraven veze. Povedu sem samo kakšna je izhodna moč, in takšno bi rad tudi dobil na adapterju z vezavo upora (batarij potemtakem ne uporabljam več)

hojnikb ::

Dečko, se bo treba še kej naučit o štromariji, predn kvasiš take..

Povej točno, kak setup boš meu in mogoče ti bo kdo pomagal.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

darkolord ::

Praviš da nimaš pojma o elektrotehniki pa vseeno trmasto vztrajaš na tem, da rabiš "samo en upor"?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Mr.B ::

XspartoS, Hočemo ti reči da baterija ni Ohmsko, torej Linearno breme. Torej upora, katerega upotranost se bo spreminjala glede na trenutni ciklej polnenja baterije, pač žal ni.
Toda Ohmov zakon sestavljajo tri sprejemljivke, veš da rabiš na njemu padec xV (12-4.5), ter sedaj ali veš tok, lahko dobiš ven ohme.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

XspartoS ::

Fak no. Pa vi ste za v penzijo. Ko da bi enmu 90 letniku razlago, ko te ne zastopi več kaj govoriš.

Imam eno aparaturo za merjenje kolk V mi da, če prklopim rdečo žičko na +, zeleno pa na -. In na adapterju na katerem piše 12V output mi tudi na tej napravi kaže 12. Na treh baterijah po 1.5V mi kaže 4.5V. Torej rabim samo vedet, kako bom z adapterjo, ki izda 12V spravo na 4.5V s primernim uporaom oz. upori, če jih mora bit več.

Pa kak dafak ne morte tega zastopit? USPELO mi je zbiti voltažo za 0.5, torej na 11.5 in očitno je preslab upor a ne.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: eVro ()

hojnikb ::

In kaj boš napajal z temi 4.5V ?
#brezpodpisa

Mr.B ::

XspartoS,
Ti si nor, da ti bom pomagal ? Na koncu me boš pa zaradi požara še tožil, ker sem ti napačno svetoval. Pošlji zahtevo na forum, pa povej koliko €, bi dal, da ti nekdo ki ve kako se temu streže naredi zadevo, kot je treba...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

einstein :P ::

XspartoS je izjavil:

Pa dajte no prosim vas. Kaj mešate tukaj neke mA pa ne vem kaj vse še. Jst rabim samo vedet kolko omski upor rabim da zbijem Voltažo za tolk kolker jst želim.

Imam adapter, ki odda 12V, to bi rad spravo na 5V s primernim uporom. Nimam pojma js kaj o eletrotehniki, tako da prosim, brez nekih strokovnih izrazov. Rabim samo vedet kakšen upor rabim in da ga grem kupit v trgovino.

Sem našo en upor in sem Voltažo zbil samo za pol volta. Torej naredu sem vse prav, le preslab uporab je bil.

Pa tudi ne vem kaj imajo baterije tukaj zraven veze. Povedu sem samo kakšna je izhodna moč, in takšno bi rad tudi dobil na adapterju z vezavo upora (batarij potemtakem ne uporabljam več)


A imaš multimeter? Glede na to, da si napisal, da si napetost "zbil za 0.5V" predvidevam, da ga imaš.

Vzemi multimeter, pa ga poveži zaporedno s tistimi 4.5V baterijami na lučko in izmeri tok, ki teče. Vse, kar še rabiš je, da nam poveš, kakšen tok je tekel in podali ti bomo upor. Fora je v tem, da ti ne mo0reš kar dati 10ohmskega upora in znižati napetost za recimo 1V, potem pa vzeti 20ohmskega in napetost znižati za 2V - to je zelo odvisno od bremena, ki ga boš gor priklopil. Če bo to breme vleklo veliko toka, bo padec napetosti višji, kot če boš nekaj malega priklopil in ti napetost skoraj ne bo padla. Fora s tem, da daš upor je, da ko priklopiš breme s takim pa takim tokom, da bo napetost padla na točno določeno vrednost (v tvojem primeru na 4.5V).

Če ne znaš izmeriti toka ali te muči še kaj drugega, povej in odgovoril ti bom.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Maestral ::

darkolord je izjavil:

Praviš da nimaš pojma o elektrotehniki pa vseeno trmasto vztrajaš na tem, da rabiš "samo en upor"?

Zanimivo. Seveda je imel razloženo že parkrat, brez definirane vrednosti toka (porabe) seveda z enim uporom ne gre.
Mu je tudi že nekdo svetoval, naj uporabi npr. 7805 (5V) serijski regulator, pa na tega na izhodu serijsko priklema upor, npr. 100E. Tako ne bo skuril nič.

Lahko pa seveda eksperimentira samo z različnimi vrednostmi uporov, dokler ne bo zadovoljen...

einstein :P ::

XspartoS je izjavil:

Fak no. Pa vi ste za v penzijo. Ko da bi enmu 90 letniku razlago, ko te ne zastopi več kaj govoriš.

Imam eno aparaturo za merjenje kolk V mi da, če prklopim rdečo žičko na +, zeleno pa na -. In na adapterju na katerem piše 12V output mi tudi na tej napravi kaže 12. Na treh baterijah po 1.5V mi kaže 4.5V. Torej rabim samo vedet, kako bom z adapterjo, ki izda 12V spravo na 4.5V s primernim uporaom oz. upori, če jih mora bit več.

Pa kak dafak ne morte tega zastopit? USPELO mi je zbiti voltažo za 0.5, torej na 11.5 in očitno je preslab upor a ne.


Tok rabimo! Veš, zakaj ti je uspelo "zbiti" z 0.5V? Zaradi majhnega toka, ki ga multimeter sam potegne, ko ga priklopiš in meriš napetost. (verjetno imaš kakšen cenejši multimeter). Če bi imel popoln multimeter, bi ti VEDNO kazalo napetost iz adapterja (12V), pa če bi še take upore gor priklapljal. Ne vem, kako naj ti razložim ampak napetost bo odvisna od toka, ki ga bodo tvoje lučke porabljale, ne samo od upora.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

hojnikb ::

Zato se pa ne jajca z upori in se nabav regulator (seveda primerne moči).

Itk pa brez bremena, ki bo na 4.5V, nima smisla debatirat..
#brezpodpisa

einstein :P ::

PS: dokler ne priklopiš bremena za uporom, boš VEDNO dobil 12V, ne glede na upor, razumeš? Zato pa nas zanima, koliko toka (A) rabijo te lučke med delovanjem, da vidimo, kakšen upor bo primeren.

Najprej odgovori, če znaš izmeriti tok?

hojnikb je izjavil:

Zato se pa ne jajca z upori in se nabav regulator (seveda primerne moči).

Itk pa brez bremena, ki bo na 4.5V, nima smisla debatirat..


Samo, kako to njemu dopovedati? Zaradi padca, ki je nastal ob priklopu multietra misli, da je upor že zbil napetost, pa je ni, samo multimeter je toliko toka vzel, da je napetost padla na 11,5V.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

XspartoS ::

Ja če bi jst elektro študiro potem verjetno nebi tukaj spraševal takšne neumnosti, ki je za vas pač kot nekaj samoumevnega.


Ok od začetka.
Imam 3 baterije, ki gredo v neko namizno svetilko (so zaporedno vezane), torej je izhod 4.5V
Ker se baterije prehitro spraznijo, bi to naredu na elektriko. In sicer na nek adapter, kjer je izhodna moč 12V.

Torej, logično mi je, da ne bom skuro kakšne žarnice, da nekako na adapterju dobim enak izhod voltaže kot jih dajo baterije.
In sem začel študirat o uporih (predvidevo sem, da to pač zniža voltažo).

Ni mi jasno, zakaj naj bi mogu zmerit tok in nvm kaj vse še. Poglejte, ko js prklopim tole zadevco, ki niti vem ne kako se imenuje, vem samo na kateri poziciji mora biti da mi pokaže to kar želim js vedet. No in ko js priklopim na baterije mi kaže npr. 4.5, ko priklopim na adapter mi kaže 12 nvm česa. Rad bi samo vedo kako zdaj to znižat na 4.5, da bi bilo ekvivalento tistemo z baterijami.

Glede tega kar je omenu einstein :P --> Ko nisem imel upora gori mi je kazalo 12, ko sem dal gor upor mi je kazalo 11.5. Torej sem jo zbil z uporom a ne?


Zdaj pa če se z upori to ne da, bi lahko pa še s čim drugim?
Sem prebrav, da ste predlagal neke regulatorje? Kakšni so ti regulatorji, kje se jih dobi itd? Cena naj ne bo več kot 7EUR


.... Upram da sem bil dovolj natančen. Res ne vem o kakšnem padcu govorite, pa kakšno je breme itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: XspartoS ()

darkolord ::

Ja, ti si narobe predpostavljal, da "upor zniža napetost" in da zato potrebuješ upore.

Če se ti ne mudi, je najboljše tak regulator od Kitajcev za manj kot evro. To je optimalna rešitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Mr.B ::

Torej imaš žarnico, verjetno 6V (4-6)W.
Predlagam da klasično žarnico, zamenjaš z močnejšo (1W), led diodo. Zadeva rešena.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

einstein :P ::

Cena je manj, kot pol evra: http://www.ic-elect.si/b2c/7800/ic-mc78...

Upor ti LAHKO zniža napetost! Samo ti moraš vedeti, koliko toka bodo lučke porabile, da ne bo ta napetost ostala previsoka ali padla prenizko.

A lahko slikaš multimeter, da vidimo, če lahko pomeriš tok z njim.

PS: tisti regulator za pol evra je sicer rešitev ampak nima najboljšega izkoristka. Tok ima do 1.5A s hladilnimi rebri ampak toliko ne boš rabil za tvoje lučke.

Pa slikaj multimeter, no ;)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

LM regulatorji majo tu do ~85% izkoristka (testirano), je pa seveda to odvisn kaka je izhodna/vhodna napetost, breme itd... Glede na to da bi bla na adaptor stvar prkloplena, imo tukaj izkoristek ne igra neke vloge....

Seveda je pa odvisn kaka luč je to... če je LED luč in ma recimo več manjših ledik, bi tut šlo brez regulatorjev..
#brezpodpisa

Mr.B ::

1€ , ti stzane vse samo še prispakjati moraš : Konstantstrom Constant Current LED Driver 12v, 3*1w, 3*2w
Powdarajm stane te 1€ !!!!!!!!
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

XspartoS ::

Očitno ne bomo prišli nikamor.

Js nimam pojma o čem vi klobasate. Ne morem jst nič izmerit, ker lučke so zaprte in se jih ne da ven dobit. Vlite v nek model plastike al kako bi reku. Vtaknem lahko le baterije ali pa če to priklopim na adapter, ampak očitno ne bo kaj, ker se ne moremo zmenit kako pa kaj.

hojnikb ::

koliko pa je teh lučk.. ?
#brezpodpisa

XspartoS ::

Mah ne vem. Ker je steklo tako gori čez, da se ne vidi not. Pač da lepo razprši svetlobo očitno

einstein :P ::

@hojnik

Težka, težka, mogoče, če nebi bilo skoraj nič razlike v napajalni napetosti in izhodni napetosti ampak, ko pa enkrat ti daš 37V noter in 5V jemlješ ven z nekim konkretnim tokom, bi se stvar izjemno grela, kar pomeni bolj ko ne, "no efficiency" ;)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

darkolord ::

Enega od tistih dveh omenjenih regulatorjev kupi (ne tega od Mr.B) pa bo OK.

einstein :P ::

taka lučka je ane?
podobna pač...?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

hojnikb ::

einstein :P je izjavil:

@hojnik

Težka, težka, mogoče, če nebi bilo skoraj nič razlike v napajalni napetosti in izhodni napetosti ampak, ko pa enkrat ti daš 37V noter in 5V jemlješ ven z nekim konkretnim tokom, bi se stvar izjemno grela, kar pomeni bolj ko ne, "no efficiency" ;)

Ni nujno... Spet odvisno od regulatorja... sicer če se greš obratno smer (torej iz 5V na 37V) efficiency konkretno pade, ampak 37V v 5V pri nekem normalnem toku dobiš kamot nek zadovoljiv izkoristek, če se le držiš specsov regulatorja..
#brezpodpisa

XspartoS ::

Nenene. Namizna je. Niti vem ne a ima ledice notr al one ko je so v telefonskih bliskavicah

hojnikb ::

slikaj jo..
#brezpodpisa

Mr.B ::

Mi je res žal, toda če ne misliš reskirat 1€, potem pač kupi novo led lučko, ki bo to že imela vgrajeno,
Glede na opis so verjetno led lučke.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

hojnikb ::

Ali pa nabavi obično namizno lučko z AC štromom...
#brezpodpisa

darkolord ::

Mr.B zakaj mu turiš CC driver, če ima stvar verjetno že driver noter (če so res ledice)?

XspartoS ::

Ne morem je slikat, ker jo imam v dijaškem domu, jst pa sem doma.

Nove pa tudi ne bom kupoval ker le ta pri meni ni v namen za namizno lučko ampak za nekaj drugega. Pa še pocen ni bla

einstein :P ::

hojnikb je izjavil:

einstein :P je izjavil:

@hojnik

Težka, težka, mogoče, če nebi bilo skoraj nič razlike v napajalni napetosti in izhodni napetosti ampak, ko pa enkrat ti daš 37V noter in 5V jemlješ ven z nekim konkretnim tokom, bi se stvar izjemno grela, kar pomeni bolj ko ne, "no efficiency" ;)

Ni nujno... Spet odvisno od regulatorja... sicer če se greš obratno smer (torej iz 5V na 37V) efficiency konkretno pade, ampak 37V v 5V pri nekem normalnem toku dobiš kamot nek zadovoljiv izkoristek, če se le držiš specsov regulatorja..


WTF, v obratno smer? Prvič slišim, da lm317 zmore kaj takega. Razen, če si se zmotil in govoril o boost converterjih iz ebaya?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

XspartoS ::

A vi tukaj ko odgovarjate vsi elektrotehniko študirate?

hojnikb ::

Ja govorim o boost konverterjih, ja... ampak ti so tut lahko kot buck konverterji..

XspartoS je izjavil:

A vi tukaj ko odgovarjate vsi elektrotehniko študirate?

Ne.. to to je osnovnošolska fizika..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

einstein :P ::

XspartoS je izjavil:

Ne morem je slikat, ker jo imam v dijaškem domu, jst pa sem doma.

Nove pa tudi ne bom kupoval ker le ta pri meni ni v namen za namizno lučko ampak za nekaj drugega. Pa še pocen ni bla


Jah lej, če se nekako ne mormo zment, potem najbolje, da si kupiš polnilec in akumulatorje, pa imej 2× po štiri baterije nafilane (ene naj se filajo medtem, ko se druge praznijo, pa jih samo zamenjaš). Lahko daš tudi akumulatorje velikosti D, pa ti bo precej dalj zdržalo.

hojnikb je izjavil:

Ja govorim o boost konverterjih, ja... ampak ti so tut lahko kot buck konverterji..

XspartoS je izjavil:

A vi tukaj ko odgovarjate vsi elektrotehniko študirate?

Ne.. to to je osnovnošolska fizika..


Haha, to pa že... Drugače imaš tudi buck-boost converterje. No ampak ti si rekel, da govoriš o lm317 ;)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

ne jst nisem govoril o LM317 :)

@OP
Pa kaj si čustveno naveza na lučko al kaj ?
Pa zakaj jo sploh miliš met, če nebo na mizi ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

einstein :P ::

Zaradi LM sem mislil, da misliš 317, ker je bil že zgoraj omenjen ;)

"LM regulatorji majo tu do ~85% izkoristka (testirano)"
STAY OUT OF MY TERRITORY!

hojnikb ::

Ne, mislu sn nasplošno na LM regulatorje, ker jih je dost
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

XspartoS ::

Ubistvo sem mislo imet gor na lučki postavljen neki okrasek iz stekla v katerem je voda pa še neki stuff in ko daš to gor na luč se tako lepo šajna

einstein :P ::

Nič, kupi komplet 8× D akumulatorjev in držalo za njih, pa polnilec. Potem zadevo priklopi na lučko, to je to - nobena znanost.

Tale največja je D:



ti imaš zdajle tisto , ki leži (ležeče postavljena)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosni USB polnilec (izdelava)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
232901 (2493) einstein :P
»

Napajalnik za LED svetilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4011253 (10521) IQ42
»

Predupor za LED diodo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
278863 (7434) cucolino
»

Vezava LED diod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
305746 (5381) zvery1
»

Modra LEDica, meritve, kakšen upor za v avto

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92488 (2371) Daniel

Več podobnih tem