» »

Dvajset let slovenskega interneta

Dvajset let slovenskega interneta

... in danes

Nekoč...

Inštitut Jožef Stefan - Te dni mineva 20 let, od kar je Slovenija dobila svetovni splet, ki je še danes najpriljubljenejši internetni del. Daljnega leta 1993 so namreč na Inštitutu Jožef Štefan v Nacionalnem superračunalniškem centru na računalniku Hewlett-Packard CONVEX C3860 postavili prvi spletni strežnik v Sloveniji. Mark Martinec, oče prve strani, jo je tedaj javno pokazal 21. novembra 1993.

Na spletni strani www.ijs.si/slo/ so tedaj predstavljali tako delovanje inštituta kakor tudi državo Slovenijo, ki je bila tako kakor internet nova prebivalka na svetu. Angleška verzija te strani je služila kot promocija Slovenije v svetu, kar je počela tako dobro, da si je z Japonsko zaslužila nagrado v mednarodnem projektu Virtual Tourist. Na stran so začeli dodajati povezave do drugih inštitucij in podjetij, ki so se povezovali v internet, in tako smo dobili prvi spletni imenik za Slovenijo.

Stran je rasla in počasi prerasla IJS. Leta 1996 se je osamosvojila kot legendarna Mat'kurja, ki je bil prvi iskalnik po slovenskem kosu interneta. To je bilo v časih, ko Google sploh še ni obstajal. Takrat je bil internet precej drugačen, saj niti grafični odjemalec ni bil samoumeven. Leta 1993 je bila mednarodna povezava Slovenije v tujino 64 kilobitov na sekundo, povezava med Ljubljano in Mariborom pa 2 megabita na sekundo. Leta 1994 so mednarodne povezave nadgradili na tedaj astronomskih 512 kb/s, domače povezave pa na 10 Mb/s. Današnje povezave merimo v gigabitih na sekundo.

Mat'kurja je bila kar nekaj časa vodilna slovenska spletna stran in izhodišče za brskanje po spletu, potem pa se je počasi izpela. Kmalu jo je prevzel Eon, tega pa potem Telemach in danes - čeprav stran še deluje - je že daleč do stare slave.

Na IJS trenutno poteka restavracija prve slovenske spletne strani. Nekaj varnostnih kopij je namreč preživelo, a težava je zastarela strojna oprema, zato čisto prve verzije še niso uspeli prebrati.

51 komentarjev

«
1
2

Tamali ::

Neki drugi časi...

Matako ::

To so bili časi Alkalajevih superračunalnikov in Jonasovih izletov po "informacijski avtocesti":
/\/\.K.

xxx ::

Oooo to so bili časi, ko je bil HTML res HTML ne samo trampolin za kopico dreka ki se nato izvede, ko po internetu ni sral vsak mulec, ki ima 5 minut časa in z googlom v roki misli da lahko vsem pamet soli (še rajzor niti začel ni nastavljati trojančkov mladim dekletom), ko ni bilo filmov na netu pa je bilo vsem strašno cool downloadat novo verzijo ARJa, nobenih bedastih forumov, ko se prekleti lobiji še niso borili za nadzor interneta ker sploh niso vedeli kaj to je... šmrc... :(
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zee ()

Redorange ::

Kdaj pa je ST nastal in kako je zgledal prva stran takrat?

Matako ::

Redorange je izjavil:

Kdaj pa je ST nastal in kako je zgledal prva stran takrat?


http://web.archive.org/web/200009300249...
/\/\.K.

xxx ::

Matako je izjavil:

Redorange je izjavil:

Kdaj pa je ST nastal in kako je zgledal prva stran takrat?


http://web.archive.org/web/200009300249...


Hmm, boljše kot ta zmazek zdaj...
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zee ()

LuiIII ::

Ah ja nostalgija, to presneto čustvo, ki krivi resnico. Pa vseeno jo imamo radi ;-)

AvtoR ::

Se spomnim BBSov in pa prve elektronske pošte še v DOSu...

vorantz ::

xxx je izjavil:

Oooo to so bili časi, ko je bil HTML res HTML ne samo trampolin za kopico dreka ki se nato izvede, ko po internetu ni sral vsak mulec, ki ima 5 minut časa in z googlom v roki misli da lahko vsem pamet soli (še rajzor niti začel ni nastavljati trojančkov mladim dekletom), ko ni bilo filmov na netu pa je bilo vsem strašno cool downloadat novo verzijo ARJa, nobenih bedastih forumov, ko se prekleti lobiji še niso borili za nadzor interneta ker sploh niso vedeli kaj to je... šmrc... :(


http://motherfuckingwebsite.com/
Pejdi to stranpogledat vsak dan pa se boš boljše počutil

korenje3 ::

to so bili časi... se spomnim da so imeli nekaj 100 isdn povezav v tujino, ko še ni bilo optike.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Nummy ::

Joj... kak je crvčal tisti 14400 modem... smo s kolegi špilal command&conquer, pa sm zagonu takrat skor 8000SIT za telefon. Tastari so me skor iz kože dal :) Sm bil brez interneta cele dva mesca.
Pol so pršl pa 56k modemi, pol siol ADSL k si mogu met ISDN zravn, pa je bla brzina 512/128kbps. Par let naprej so nam zastonj dal pohitritev na 1Mbps/256kbps. Pol je pa pršu T-2, pa smo dobil 10/1Mbps, na konc so nam pa šeoptiko zrihtal, pa mamo dons 100/10Mbps optiko :) Kej več pa v praksi sploh ne rabim. Vsaj ziher ne še za ene par let.

čuhalev ::

Kaki zanič backupi pa so to, da imajo po 20 letih težave. Če ni ravno navadna disketa, bi moralo iti brez težav.

mrTwelveTrees ::

tisti časi, so bili zakon... pa ST je bil 100x boljši :) več je bilo testov, novosti, z racunalnistva

Hayabusa ::

čuhalev je izjavil:

Kaki zanič backupi pa so to, da imajo po 20 letih težave. Če ni ravno navadna disketa, bi moralo iti brez težav.

>Nekaj varnostnih kopij je namreč preživelo, a težava je zastarela strojna oprema, zato čisto prve verzije še niso uspeli prebrati.

Imaš danes s čim prebrati 5.25" 360 kb diskete ;) ? Oni tudi ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

čuhalev ::

1,44 MB 3,5 inčne so predstavili konec osemdesetih.

No, doma imamo disketnik, ki zna prebrati 360 kB ali 720 kB (vendar ne 1,2), tako da ni problem zastarela oprema, temveč je vprašanje, če magnetni zapis sploh nosi kakšne podatke.

Hayabusa ::

In kam ga boš na haswell platformi priklopil ?

kixs ::

Imam diskete iz 1987 in se lepo berejo se danes.

Moji internet zacetki segajo najprej preko BBS-ov, 28800baud modema, ki je bil takrat za vse BBS-e prehiter... in nato na Arnes modemsko povezavo, ki je v zacetku tudi bila samo 14400 - nekje leta 1993/94 - mozno, da je bilo ali konec 1993 ali pa zacetek 1994 - se ne spomnem vec natancno. Od 1995 naprej pa optika - na faksu - to so bili casi :))

subby ::

20 let interneta pa še vedno mi adsl dela slabše, kot pred 10 leti isdn.
pa tak napredek...

čuhalev ::

Hayabusa je izjavil:

In kam ga boš na haswell platformi priklopil ?

Relativno lahko govorimo tudi o preveč novi opremi in ne zastareli.


Ma zdaj se bo našel še kdo, ki bo govoril, kako so na hladilnem sistemu nekdanjega superačunalnika hladili gajbe piva.

Riff ::

kar lepa leta :) pa tud slo tech je super zgledal :)

Nummy ::

Hayabusa je izjavil:

In kam ga boš na haswell platformi priklopil ?

Haha... ko sem zamenjal plato za tole, sem ugotovu da tud jaz nimam več kam priklopit p-ATA DVD writerja... tak da sam še USB-ji laufajo :)

ender ::

čuhalev je izjavil:

1,44 MB 3,5 inčne so predstavili konec osemdesetih.
Backupi so verjetno na trakovih, za le-te pa rabiš pravo tračno enoto.

kixs je izjavil:

Imam diskete iz 1987 in se lepo berejo se danes.
Kdaj si nazadnje preizkusil? 3½″ diskete (razen nekaterih industrijsko posnetih) imajo življenjsko dobo 10-15 let, 5¼″ malo dlje (pomaga pa, če disketo prebereš in stvari zapišeš nazaj).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ender ()

kixs ::

Pred kaksnim letom. Torej se vedno vec kot 20 let. So pa od Atarija ST.

Imam tudi original diskete od Amiga OS - Workbench 3.0 iz leta 1992 in se vse lepo delajo - to sem nazadnje rabil lani tak cas. Pa niso bile neki posebno shranjene.

Aha, imam tudi kasete od Atarija 800XL. Torej igre na avdio kasetah, ene so iz leta 1987 in se igre lepo nalozijo... hehe

Ma, ni to neki bavbav tale magnetni zapis :D

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

carota ::

Noben se še ni spomnil, da si moral čakat na prosto linijo za se priklopit na internet? In nekateri pujsi so imeli že tonsko izbiranje, jaz pa na pulznem čakal tudi po uro in več za se konektat ... Ne pogrešam teh časov in optike ne dam. :)

Prodam originalne Windows NT na 3,5" disketah za 500 SIT. :))

pegasus ::

Eh, NT 3.51 so bili zadnji uporabni windowsi.

Sicer pa ja, ATX3DT... in tako naprej.

34054 ::

vorantz je izjavil:


http://motherfuckingwebsite.com/
Pejdi to stranpogledat vsak dan pa se boš boljše počutil


Pa vendarle ta motherfuckingwebsite uporablja Google Analytics... Kar nekako ubije vso poanto. :)

On topic: se spomnim Mat'kurje pa Irca... še posebej pa računa za telefon, ahhh, to so bili časi. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 34054 ()

Matako ::

kixs je izjavil:

Pred kaksnim letom. Torej se vedno vec kot 20 let. So pa od Atarija ST.

Imam tudi original diskete od Amiga OS - Workbench 3.0 iz leta 1992 in se vse lepo delajo - to sem nazadnje rabil lani tak cas. Pa niso bile neki posebno shranjene.


Tisto so dobre stare DD - na debelo namazan feriten nanos, zapis tipično traja dalj od HD disket. Recimo znan fenomen pri disketah "visoke gostote" je baje, da namagnetene sledi kao počasi kvarijo druga drugo, ker so bolj skupaj. Plus Amigin multi-speed škrtač je mogoče malo bolj navil magnetno polje, kaj veš. Samo gotovo je fora bolj v materialu.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

vostok_1 ::

Na moji amigi pa je crknil FDD :8)

mtosev ::

jaz pa doma dobil dial up net leta 1999
vidim, da smo v sloveniji bili kr hitri pri uveljavljanju interneta
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

MrStein ::

Amiga ni imela multi-speed (no razen, redkih HD verzij), pač pa Mac-i.

PS: http://www.matkurja.com/si/
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gregor P ::

xxx je izjavil:

Oooo to so bili časi, ko je bil HTML res HTML ne samo trampolin za kopico dreka ki se nato izvede, ko po internetu ni sral vsak mulec, ki ima 5 minut časa in z googlom v roki misli da lahko vsem pamet soli
To so bili časi ko so se recimo otroci na kakšnem avstrijskem podeželju pri informatiki delali spletne strani za lokalne občine>:D (nič fansi seveda, besedilo, povezave in slike) ... ampak tudi na slovenskih OŠ se je (že leta prej) kaj delalo, če je bil kakšen oče informatik in je organiziral kakšen brezplačen krožek na šoli za otroke ... pa tudi IJŠ je imel že različne tečaje (za otroke in odrasle) :)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

stb ::

Gregor P je izjavil:

xxx je izjavil:

Oooo to so bili časi, ko je bil HTML res HTML ne samo trampolin za kopico dreka ki se nato izvede, ko po internetu ni sral vsak mulec, ki ima 5 minut časa in z googlom v roki misli da lahko vsem pamet soli
To so bili časi ko so se recimo otroci na kakšnem avstrijskem podeželju pri informatiki delali spletne strani za lokalne občine>:D (nič fansi seveda, besedilo, povezave in slike) ... ampak tudi na slovenskih OŠ se je (že leta prej) kaj delalo, če je bil kakšen oče informatik in je organiziral kakšen brezplačen krožek na šoli za otroke ... pa tudi IJŠ je imel že različne tečaje (za otroke in odrasle) :)


Poleti 1995 pa smo že pri nas učili tujce izdelave spletnih strani in izdelali prvo spletno predstavitev Ljubljane. Funtimes!

PlayTheGame ::

Ah kje so ti časi... Se spomnim, ko so prišli ven 56k modemi si bil pravi car, če si ga imel. Ali pa še bolje, ko je naša soseska tam okoli leta 98/99 dobila kabelski internet in ga je imel kolega prvi izmed vseh, kako smo se gnetli pri njem, da nam je iz Napsterja vlekel dol mp3-je, ker je z dial-up povezavo trajalo predolgo...:))
Pa da raje ne povem, koliko je takrat dal samo zato, da so mu prišli priključit internet in dali modem - cca. 150.000 bivših SIT! :O Ko sem se jaz leta 2001 končno tudi priklopil na kabel (512/64 Kb), se mi je zdelo super, da sem dal za vse skupaj "samo" 80.000 SIT, sploh ob dejstvu, da si imel fiksno naročnino z neomejenim dostopom in prometom. Danes pa ti naredijo vse zastonj oz. še plačajo ti v obliki raznih zastonj naročnin prvih nekaj mesecev, samo da si pri njih...
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

Zmajc ::

haha, to so bli časi, ko smo v srednji šoli čakali pred ravnateljevo pisarno da nam potrdi obrazec od Arnesa za dodelitev uporabniškega imena in gesla za arnes net dostop. Pol pa šibaj preko navadne linije.

95% navadne rulje takrat splih še ni imelo pojma kaj to internet je.

3 Mb mp3 si dol vlekel par ur :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

[D]emon ::

Those were the days. And they were terrible. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Bakunin ::

zakaj o IRC v pretekliku ?

se vedno deluje in se vedno najbolja stvar za "chatanje" vec kot dveh hkrati. >:D

[D]emon ::

Bakunin je izjavil:

se vedno deluje


Mnja, ampak zlata leta IRC-a so bila pozna devetdeseta.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Okapi ::

Moje najstarejše sporočilo, shranjeno v arhivu Google Groups (Usenet), je dobro leto starejše od prve slovenske spletne strani.;)

O.

murmur ::

..in archive.org nima zgodovine pred 1996?

SeMiNeSanja ::

Moje najstarejše sporočilo, ki sem ga na hitro uspel zguglat je šele od 4.nov.1994...

Sicer pa je bil še DECnet (SLON) pred internetom...
Pa čez X25 na Compuserve smo hodili.

Se še kdo spomni?

Okapi ::

Decnet je bila krajevna (ex-jugo) zadeva, po celem svetu je pred internetom "vlekel" bitnet.

O.

korenje3 ::

Nummy je izjavil:

Joj... kak je crvčal tisti 14400 modem... smo s kolegi špilal command&conquer, pa sm zagonu takrat skor 8000SIT za telefon. Tastari so me skor iz kože dal :) Sm bil brez interneta cele dva mesca.
Pol so pršl pa 56k modemi, pol siol ADSL k si mogu met ISDN zravn, pa je bla brzina 512/128kbps. Par let naprej so nam zastonj dal pohitritev na 1Mbps/256kbps. Pol je pa pršu T-2, pa smo dobil 10/1Mbps, na konc so nam pa šeoptiko zrihtal, pa mamo dons 100/10Mbps optiko :) Kej več pa v praksi sploh ne rabim. Vsaj ziher ne še za ene par let.


mi smo imeli za cca 30000 sit računa. skoraj polovico povprečne plače.

(duke nukem 3d pa to...)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Decnet je bila krajevna (ex-jugo) zadeva, po celem svetu je pred internetom "vlekel" bitnet.

O.


Pa FidoNet! ;)

AndrejO ::

BigWhale je izjavil:

Okapi je izjavil:

Decnet je bila krajevna (ex-jugo) zadeva, po celem svetu je pred internetom "vlekel" bitnet.

O.


Pa FidoNet! ;)

Lokalno je to bil AdriaNet. 2:380. Nekje pri njegovih izdihljajih sem imel gor še dva "point-a". Enega na Mojstru (2:380/101), drugega na GimVic (2:380/107).

Ah da, to so bili časi. Morda bi bil tudi čas, da se nekje stari sysopi zberemo na kakšni nostalgični pizzi in piru. :)

Bakunin ::

včasih je :: v naslovu pomenil kaj drugega kot sedaj pri Ipv6 naslovu

TFERI3::UELXXXR1A


PS: AT&F1K3S10=30S11=60&W

binkleyterm FTW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()

BigWhale ::

K3 je bil verjetno misljen kot X3? Slednji izklopi dialtone detection na liniji. Zaradi tistega &W na koncu pa lahko potem uporabljas samo ATZ kot init string, ker &W shrani trenutne nastavitve. :)

Bakunin ::

X3 ja...zatipkal.... MNP je bil off

AndrejO ::

MNP5 verjetno. Kompresija podatkov, a.k.a. kako 2400 modem reklamirati kot 4800.

Sicer pa se poskušam še vedno spomniti kako točno je bilo ime tistemu VMS sistemu na katerega sem jaz včasih klical. UEKLJ01 ali nekaj takšnega.

BigWhale ::

Jaz sem bil na SCPTT... :>

Najbolj fun je blo, k si na masini A pognal FTP, se povezal na masino B in prenasal podatke na masino C.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dvajset let slovenskega interneta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5118127 (13900) MrStein
»

Japonci rušijo rekorde

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
285496 (4233) Pyr0Beast
»

Prva slovenska stran

Oddelek: Izdelava spletišč
161974 (1463) link_up
»

Anketa

Oddelek: Omrežja in internet
332025 (1686) MaverickT
»

SLO portali

Oddelek: Omrežja in internet
222453 (2115) Elemen_T

Več podobnih tem