» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
150 / 180
»»

Malidelničar ::

Kawhi: me pa samo zanima, kakšna je bila tvoja 'investment thesis' na Signature (pred kolapsom)? LP
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Kawhi ::

Pa če smo že pri Novartisu, Leku in grdih tujcih. Preveri koliko je Novartis od prevzema Leka investiral v Sloveniji in koliko je plačal davkov, koliko je pa investirala "slovenska" in 25% državna Krka. Boš verjetno prekleto presenečen.

GregiB ::

Kawhi je izjavil:

Kaj pa tebe mede? Si se zdajle na Bayerju opekel da si tako popadljiv? Nisem nikjer govoril da sem genij glede delnic in ne farmacije, tudi Bayer trade ni bil bleščeč.


Mah ne, lej, se posipam s pepelom in opravičujem... Postanem pa malo "popadljiv", ko napišeš o kakšni zadevi, ki pač gre v "napačno smer", pa se pojavijo geniji, ki se "spoznajo" (v tem primeru na farmacevtske posle), navajajo pa za svoje znanje totalno debulozne argumente (Kupil cca. 2000 in čez 15 let prodal, ker poznam posel...). Najlepši primer tega je npr. kripto, kjer so ob vsaki turbulenci najbolj dejavni "kripto-bogovi", ki tako radi iz mamine kleti trosijo pamet...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Kawhi ::

Malidelničar je izjavil:

Kawhi: me pa samo zanima, kakšna je bila tvoja 'investment thesis' na Signature (pred kolapsom)? LP


Kupil sem v tednu pred kolapsom, špekulativna investment teza je bila (retrospektivno izjemno butasta ja, kljub 20 letnim izkušnjam, se zgodi (no butasta je bila predvsem velikost vložka)), da so pod short atackom vezanim na povezavo s kriptom, da imajo zadosti sredstev, da stare stranke ne bodo vlekle ven denarja. Še tri dni pred zaprtjem je uprava objavila podatek da imajo (po spominu) 80% pokritja (to v USA ne objavijo tako brezkrbno, ker so hitro v zaporu, če ni res), tudi Bill Ackman je objavil da ima info da bo Signature preživela. No še sedaj so govorice in tudi tožbe FDIC, da bi lahko Signature komot preživela, da jo je FDIC čisto politično zaprla zaradi povezave s kriptom.

mtosev ::

Jaz imam nekaj delnic Microsofta, arm holdings in appla. Za zdaj kaže dobro.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Matejjjjj ::

GregiB je izjavil:

Kawhi je izjavil:

Kaj pa tebe mede? Si se zdajle na Bayerju opekel da si tako popadljiv? Nisem nikjer govoril da sem genij glede delnic in ne farmacije, tudi Bayer trade ni bil bleščeč.


Mah ne, lej, se posipam s pepelom in opravičujem... Postanem pa malo "popadljiv", ko napišeš o kakšni zadevi, ki pač gre v "napačno smer", pa se pojavijo geniji, ki se "spoznajo" (v tem primeru na farmacevtske posle), navajajo pa za svoje znanje totalno debulozne argumente (Kupil cca. 2000 in čez 15 let prodal, ker poznam posel...). Najlepši primer tega je npr. kripto, kjer so ob vsaki turbulenci najbolj dejavni "kripto-bogovi", ki tako radi iz mamine kleti trosijo pamet...


tvoji napadi so res kr neki, dobro veš, da večini ljudje ne uspe zadeti ne dna ne vrha, zato se umiri. jaz sem kot mladec realiziral dober donos v %, samo je bil znesek majhen, mislim da se je šlo za nekaj lotov vsega skup, za več nisem imel. Kar pa se tiče zadev, o katerih sem pisal, jih poznam, ker sem del njih.
Nihče naj prosim ne naklada, da denar za zdravila ni javen. Zato pa se dela z njim kot se... a kdaj vzamete v roke začetne patente? a gre kdaj za isto firmo, praviloma ne, gre za projekte, ki jih finacira država, potem se "zgodi" pa prihvatizacija, ko neka ekipa oddide iz državno financiranega inštituta v zasebno sfero in se drago proda orjaškim firmam. Večina doseženih cen in količin se zgodi v državah z dobro financiranimi zdravstvenimi sistemi, tako ali drugače. kjer tega ni, je prodaja zdravil majhna. razlog je v kolektivno pobranem denarju, ne v potrošnji v trgovini, menda, no.. Zakaj firme razvijajo t.i. orphan drugs in ne npr antibiotikov? ker je sistem nagrajevanja orphan drugs tako velik in njihova patentna zaščita tako močna, v ozadju pa orjaške subvencije. Ko pa je čas za zaslužek...

kakšno je npr po vašem razmerje med stroškom in prodajno ceno pri zdravilih? Pri viagri je bilo pred potekom zaščite 1:2000, danes pa bližje 1. ali pri cepivih za covid?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

Kawhi ::

Če si res v poslu, bi lahko vedel, da razvoj zdravil v veliki meri plačujejo američani. Originatorska zdravila so v USA mnogo mnogo dražja kot v Evropi...

Matejjjjj ::

razmerje med stroškom in prodajno ceno pri zdravilih? Pri viagri je bilo pred potekom zaščite 1:2000, danes pa bližje 1. ali pri cepivih za covid? škatlica aspirina 50 tablet s 500mg se na spletu pri nas prodaja za 10 EUR. iz 1 kg aspirina, kupljenega za 5EUR, bayer naredi 2000 tablet, prodajo se za: 2000/50= 40 škatlic po 10 EUR = 400EUR. Torej je razmerje v grobem 400/5, tj 80-kratnik, porazdeljen v celotni verigi.

Kawhi je izjavil:

Če si res v poslu, bi lahko vedel, da razvoj zdravil v veliki meri plačujejo američani. Originatorska zdravila so v USA mnogo mnogo dražja kot v Evropi...


tudi američani imajo zavarovanja... https://www.medicare.gov/what-medicare-...

Tale vroč krompir si preberi: https://www.pharmaceutical-technology.c...

Sploh na zečtku je cena višja v ZDA, a poglej ta stavek:
Wegovy's lower cost in Germany compared to the other European markets is likely due to the drug not being reimbursed there. A decision to compensate a lower price for a higher volume of sales may therefore have been made. s figo v žepu, da računajo slejkoprej na reimbursement

Torej, kjer ga zavarovanje ne krije, je cena najnižja.. ne gre drugega, kot za obiranje kolektivno zbranega denarja... če bi bila vsa prodaja zdravil odvisna od tega, kolikor da stranka zanj iz žepa, bi ljudje ne hodili v mcdonalds, se ne zredili in ne dobili diabetesa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

Kawhi ::

LOL, pa ti si...aspirin. Je tebi sploh jasno koliko regulative (ki seveda stane) je v farmnaciji? Enak izračun naredi še za navadne bombone. Vzemi nabavno ceno sestavin bombonov in poglej njihovo prodajno ceno v trgovini. Boš prišel do podobne cifre. Si res našel primer... aspirin je poceni. Še posebej v Evropi. Marsikatero zdravilo je pa seveda zelo drago, ampak aspirin ni.

Ja, seveda imajo v USA zavarovanja. Kdo pa premije plačuje? Zavarovalnice v USA plačujejo dosti višje cene zdravil kot so v evropi.

"Wegovy's lower cost in Germany compared to the other European markets is likely due to the drug not being reimbursed there.

Torej, kjer ga zavarovanje ne krije, je cena najnižja.."

;). Ponekod ja, ponekod ne. Odvisno kakšen deal ima proizvajalec s plačnikom. Nisi ti v poslu, ali pa ti nič ni jasno...

korenje3 ::

GregiB je izjavil:

BAYN danes strmoglavil... ustavili razvoj redčevalca krvi, pa še milijardo in pol morajo plačat zaradi Monsantovega gnojila... samo še to čakam, da bodo na Black Friday delnice kar talali...


o šit pa res. sem skor kupil za $100k.
tolk nizko ni bil že od leta 2006.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

nurmaln ::

Ja kaj pol? Se nabavlja BAYN ali ne in zakaj?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

korenje3 ::

Še zmeraj lahko pade na $10.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Sparkxl ::

Medtem je čisto pod radarjem danes argentina eksplodirala navzgor po volitvah.

Bma, cepu, cresy,... vse kaboom danes

Kawhi ::

Pod radarjem? Si videl koga so izvolili? Iz socializma pod libertariana (čeprav kar ornk premaknjenega)...

Sparkxl ::

Kawhi je izjavil:

Pod radarjem? Si videl koga so izvolili? Iz socializma pod libertariana (čeprav kar ornk premaknjenega)...


Seveda imam v mislih delnice pod radarjem. Kdo pri zdravi pameti, razen mene investira v argentino

Malidelničar ::

Kawhi: ne vem sam poslovanja bank in njihovega modela ne razumem in se mi tudi zdijo bolj riskantne kot investicija, ker jih kakšna kriza lahko fajn poseka. Če bi že moral kupovati bi takrat sredi GFC-ja, zdaj smo pa v bull-marketu že od 2012.

Ena prošnja za nasvet: a pozna kdo kakšno dobro opcijo iz consumer sektorja za te bolj nemirne recesijske čase, pa ne nujno že relativno drage, zrele firme kot so PepsiCo, Coca-Cola, Procter&Gamble, Unilever, Mondelez itd.?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Kawhi ::

;) si ti sploh prebral kar sem napisal? Pa pojdi gledat gibanje tečaja zadnji teden pred zaprtjem. Bila je špekulacija ne investicija. Če je ne bi FDIC zaprl bi jaz pozicijo v max par dnevih zaprl.

redtech ::

Prejšni teden sem zaprl trade, računal sem na odboj iz 40 proti 48. (sreča)

Jaz še ne bi skočil noter, -17% v enem dnevu za bigcap farmacevta aka "german blue chip" je veliko, delnica se bo pobrala, če naredijo demerge Monsanta. Sam bo počakal, če se formira dno in tam ostane kakšno leto.

Chalky ::

Neverjetno da bosta vsak čas tako Apple kot tudi Microsoft presegla 3 Trilijone dolarjev Market Capa. Kakšne številke to je kar težko razumeti. Ostale države niso niti blizu. Kako je Američanom uspelo zgraditi takšne finančne trge, mislim da tega v našem življenju nihče ne bo ponovil oziroma ne bo prišel niti blizu. Apple je vreden več kot celoten Britanski trg. Bo pa NVIDIA po mojem mnenju kmalu v klubu 3 trilijonov. Jutri imajo četrtletno poročilo, govori se o lepih rezultatih bomo videli. Drugače je pa samo vprašanje časa kdaj bo Microsoft prehitel Apple. Microsoft bo prvo podjetje ki bo doseglo 5 Trilijonov dolarjev Market Capa. Apple nima pogojev proti Microsoftu.

bluefish ::

Bilijone. Dajmo no, osnove.

Moe_Lester ::

Drugače je pa samo vprašanje časa kdaj bo Microsoft prehitel Apple. Microsoft bo prvo podjetje ki bo doseglo 5 Trilijonov dolarjev Market Capa. Apple nima pogojev proti Microsoftu.


Zakaj tako misliš?

korenje3 ::

Jaz mislim da bo kakšen močn rebound na: ILMN, EBS, SAGE, BAYN.DE.

Dolgoročno zna eden izmed teh eksplodirat.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Spura ::

Kawhi je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Kawhi: me pa samo zanima, kakšna je bila tvoja 'investment thesis' na Signature (pred kolapsom)? LP


Kupil sem v tednu pred kolapsom, špekulativna investment teza je bila (retrospektivno izjemno butasta ja, kljub 20 letnim izkušnjam, se zgodi (no butasta je bila predvsem velikost vložka)), da so pod short atackom vezanim na povezavo s kriptom, da imajo zadosti sredstev, da stare stranke ne bodo vlekle ven denarja. Še tri dni pred zaprtjem je uprava objavila podatek da imajo (po spominu) 80% pokritja (to v USA ne objavijo tako brezkrbno, ker so hitro v zaporu, če ni res), tudi Bill Ackman je objavil da ima info da bo Signature preživela. No še sedaj so govorice in tudi tožbe FDIC, da bi lahko Signature komot preživela, da jo je FDIC čisto politično zaprla zaradi povezave s kriptom.

Evo jst sm isto mislu, na sreco sm imel samo eno delnico. Pac kar cez noc so jih zaprli, brez da bi se govorilo o nekih konkretnih cifrah kok jim je falil. Res je izpadlo politicno, vprasanje ce bomo kdaj res izvedeli kaj se je dogajalo. Je pa to zdaj mimo, lahko se kurcijo s tozbami kolikor hocejo, ampak to je to. Noben ne bo tuki zmagal proti FDICu.

Chalky ::

bluefish je izjavil:

Bilijone. Dajmo no, osnove.


Ne gre za osnove ampak sem enostavno navajen zaradi angleščine, vem da je v Slovenščini Bilijon. Na to si me že zadnjič "opozoril". Saj verjetno vsi vemo da je Trilijon-Bilijon v Slovenščini tako da ne vem zakaj bi bil to problem.

Chalky ::

Moe_Lester je izjavil:

Drugače je pa samo vprašanje časa kdaj bo Microsoft prehitel Apple. Microsoft bo prvo podjetje ki bo doseglo 5 Trilijonov dolarjev Market Capa. Apple nima pogojev proti Microsoftu.


Zakaj tako misliš?



Apple ima pokrit ameriški trg in se v ZDA ne more več širiti prav dosti medtem ko ima Microsoft ogromno potenciala na področju AI-ja, Cloud computing, Bing itd. Apple bo moral konkretno povečati prodajo v tujini ali pa bodo morali tako kot Microsoft začeti vlagati v AI oziroma v nek nov produkt. Tisti headset pride šele prihodnje leto in bo za začetek precej drag tako da bo trajalo nekaj časa da pride na trg, če bo uspešen bomo pa videli. Apple nekaj razmišlja o EV-ju vendar ne vem če bi bilo to ravno najbolj pametno saj je konkurenca tam zares huda. Microsoft se že nekaj časa približuje Applu in je samo vprašanje časa kdaj ga bo prehitel. Pri Microsoftu je potenciala bistveno več saj so v drugi panogi kot Apple. Microsoft je trenutno v najboljšem položaju imo.

GregiB ::

Boys and gals... ki investirate v US delnice... Imate kapitalske deleže kakorkoli "zaščitene" proti absurdno visokemu estate taxu za nerezidente v primeru, da vas matilda povoha?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Moe_Lester ::

Sicer se pod črto strinjam, da ima MS večji potencial. Ampak:

Apple je trenutno v precej dobri poziciji kar se tiče AI. V njihovih čipih so že nekaj let ML jedra. Software featurji kažejo na to, da imajo precej dobro pokrit razvoj (sinteza človeškega glasu, prepoznavanje teksta, fotografija...). Le aplikacija pri njih je malo "dolgočasna" v primerjavi z GPTji.

Glede Apple Vision pro se strinjam.

Tole s proizvodnjo EV se mi zdi bolj tako. Nobenih resnih namer še nismo videli. Je pa definitivno na trgu še dovolj prostora za CarPlay.

Osebno sicer stavim na AAPL. V zadnjem letu mi je naredil 30% plusa. Pa veliko boljše poznam njihov biznis, kar se mi zdi pri investiranju ključno. Ampak ja, je precej verjetno, da jih bo MSFT prehitel po market capu.

GregiB je izjavil:

Boys and gals... ki investirate v US delnice... Imate kapitalske deleže kakorkoli "zaščitene" proti absurdno visokemu estate taxu za nerezidente v primeru, da vas matilda povoha?


Nope. Lahko poveš več prosim. Jaz imam skupen račun na IBKR, to je vse.

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

GregiB je izjavil:

Boys and gals... ki investirate v US delnice... Imate kapitalske deleže kakorkoli "zaščitene" proti absurdno visokemu estate taxu za nerezidente v primeru, da vas matilda povoha?


bančni račun v drugih državah.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

GregiB ::

Moe_Lester je izjavil:

GregiB je izjavil:

Boys and gals... ki investirate v US delnice... Imate kapitalske deleže kakorkoli "zaščitene" proti absurdno visokemu estate taxu za nerezidente v primeru, da vas matilda povoha?


Nope. Lahko poveš več prosim. Jaz imam skupen račun na IBKR, to je vse.


Za nerezidente v primeru smrti gredo vsi US asseti v dedno maso do $60.000 neobdavčeno, vrednosti nad $60.000 so obdavčeni z estate tax-om v višini 40%. Torej, če npr držiš $200.000 v ameriških delnicah (ni važno, od kod je broker in ali imaš delnice na svoje ime ali street name), bodo tvoji dediči, če te pobere, dedovali $60.000 neobdavčeno in $140.000 - $56.000 obdavčeno... skupaj torej $144.000. Če ti npr. uspe nabirmat $1M v ameriških kapitalskih deležih je potem dedna masa $624.000 ($376.000 estate tax-a).
Rezidenti imajo sicer $12M dediščine oproščene estate tax-a...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

GregiB ::

korenje3 je izjavil:

GregiB je izjavil:

Boys and gals... ki investirate v US delnice... Imate kapitalske deleže kakorkoli "zaščitene" proti absurdno visokemu estate taxu za nerezidente v primeru, da vas matilda povoha?


bančni račun v drugih državah.


In kaj ima to veze z estate taxom na ameriške vrednostne papirje?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

tony1 ::

Kaj pa če si lastnik deleža ETFa, lastnik sklada je EU firma, broker pa tudi? Kdo je v tem primeru sploh vpisan kot lastnik delnice?

Gotovo sklad in ne ti kot fizična oseba? Ne?

GregiB ::

tony1 je izjavil:

Kaj pa če si lastnik deleža ETFa, lastnik sklada je EU firma, broker pa tudi? Kdo je v tem primeru sploh vpisan kot lastnik delnice?

Gotovo sklad in ne ti kot fizična oseba? Ne?


Kolikor vem je odvisno od domicila ETFa, zatorej osebno kupujem delnice (točke, deleže..) zgolj ETFov, ki imajo domicil v EU (Irska, to be precise). V tem primeru veljajo evropska dedna pravila, saj je lastnik (ameriških) delnic sklad in ne vlagatelji vanj...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

J.McLane ::

A tale info glede dedovanja je resničen? Meni se zdi malo za lase privlečen, kdo pa potem postane lastnik ostalega deleža? ZDA? Pa ne boš rekel da morajo dediči plačat davek ali pa prodati delnice?

Kaj pa, če imaš ameriške delnice, ki kotirajo na EU borzah? Je to isto?

Money-How podkast moraš še poslušat na to temo, je bil objavljen 9.nov, je kdo poslušal?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

GregiB ::

J.McLane je izjavil:

A tale info glede dedovanja je resničen? Meni se zdi malo za lase privlečen, kdo pa potem postane lastnik ostalega deleža? ZDA? Pa ne boš rekel da morajo dediči plačat davek ali pa prodati delnice?


Don't take ma word for it

A significant issue foreign individuals should consider when investing in US real estate is the potential imposition of US estate tax. The US estate tax is imposed on foreign decedents that own the US “situs” assets on the date of death. The US situs assets include tangible property located in the US. The US situs assets also include shares of a US corporation. The US estate tax can be imposed at a maximum rate of 40% on the value of the US assets after applying an exclusion of $60K. Depending on the value of the US asset, the US estate tax liabilities may be significant. For example, assume an investor owns a US corporation with assets valued at $2M, the investor funded through capital contributions to the corporation. The estate tax base, in this case, would be $1.94M ($2M – $60K), and the US estate tax of approx. $776K would be imposed.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

korenje3 ::

GregiB je izjavil:

korenje3 je izjavil:

GregiB je izjavil:

Boys and gals... ki investirate v US delnice... Imate kapitalske deleže kakorkoli "zaščitene" proti absurdno visokemu estate taxu za nerezidente v primeru, da vas matilda povoha?


bančni račun v drugih državah.


In kaj ima to veze z estate taxom na ameriške vrednostne papirje?


Zadeva je taka, da neameriški rezidenti ne plačujejo davka. Plačujejo ga samo v državi kjer bivajo.
Problem je pa seveda, da država v kateri bivaš ne more vedet kje imaš bančne račune v tujini.

Prav tako se recimo v Singapurju ne plačuje davkov na dobičke iz delnic. Tako da če imaš bančni račun v singapurju in če slovenska davkarija ne ve, da imaš tam račun, ne more nič.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Kawhi ::

korenje3 je izjavil:

GregiB je izjavil:

korenje3 je izjavil:

GregiB je izjavil:

Boys and gals... ki investirate v US delnice... Imate kapitalske deleže kakorkoli "zaščitene" proti absurdno visokemu estate taxu za nerezidente v primeru, da vas matilda povoha?


bančni račun v drugih državah.


In kaj ima to veze z estate taxom na ameriške vrednostne papirje?


Zadeva je taka, da neameriški rezidenti ne plačujejo davka. Plačujejo ga samo v državi kjer bivajo.
Problem je pa seveda, da država v kateri bivaš ne more vedet kje imaš bančne račune v tujini.

Prav tako se recimo v Singapurju ne plačuje davkov na dobičke iz delnic. Tako da če imaš bančni račun v singapurju in če slovenska davkarija ne ve, da imaš tam račun, ne more nič.


LOL, tebi pa ama nič ni jasno...

Sparkxl ::

hmmm ne vem če je tako enostavno. Obstaja ne vem koliko sporazumov da si države med seboj poročajo. Seveda ne vse. Kot drugo, brokerski račun ima podatke o davčnem rezidentsvu in tja poroča. Torej če si rezident slo in tudi če si nakažeš na račun v Tuvalu, naši to vidijo in pristavijo pisker

Kawhi ::

ti tudi? LOL, nima veze kje imaš račun, govorimo o temu, da tvoji dediči plačajo ornk davek če umreš kot lastnik USA delnic, skladov, nepremičnin...ornk davek plačajo USA da ne bo pomote. Kje imaš ti račun nima najmanjše zveze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kawhi ()

GregiB ::

korenje3 je izjavil:

GregiB je izjavil:

korenje3 je izjavil:

GregiB je izjavil:

Boys and gals... ki investirate v US delnice... Imate kapitalske deleže kakorkoli "zaščitene" proti absurdno visokemu estate taxu za nerezidente v primeru, da vas matilda povoha?


bančni račun v drugih državah.


In kaj ima to veze z estate taxom na ameriške vrednostne papirje?


Zadeva je taka, da neameriški rezidenti ne plačujejo davka. Plačujejo ga samo v državi kjer bivajo.
Problem je pa seveda, da država v kateri bivaš ne more vedet kje imaš bančne račune v tujini.

Prav tako se recimo v Singapurju ne plačuje davkov na dobičke iz delnic. Tako da če imaš bančni račun v singapurju in če slovenska davkarija ne ve, da imaš tam račun, ne more nič.


Dejma še enkrat.... bolj počas...

kaj... ima... to... veze z... estate taxom... na ameriške... vrednostne... papirje?

Kawhi je izjavil:

LOL, nima veze kje imaš račun, govorimo o temu, da tvoji dediči plačajo ornk davek če umreš kot lastnik USA delnic, skladov, nepremičnin...ornk davek plačajo USA da ne bo pomote. Kje imaš ti račun nima najmanjše zveze.

Hvala za tole, Kawhi... zase trdim, da se imam še veliko za naučit glede investiranja (v mojem primeru za na stara leta) a sem glede na poste v tej temi le pričakoval, da ima malo več ljudi pojma, v kakšne davčne rizike se spušča... a glede na zadnje poste ugotavljam dvoje... Večina avtorjev ima v ZDA kapitalskih vložkih manj denarja, vsaj pod pragom davka oproščenih $60.000, nekateri pa imajo morebiti investirano več, a nimajo pojma, kako se davčna bremena zaračunavajo... Samo to še čakam, da nekdo napiše "ma boli me k za dediče, sej bom mrtu!"
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

J.McLane ::

Ok, res da je ameriški trg največji in to, ampak če imajo oni tako politiko kako imajo potem druge države? Evropa, Avstralija, Japonska, Kitajska... Bo treba študirat od vsake države posebej.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Matejjjjj ::

Kawhi je izjavil:

LOL, pa ti si...aspirin. Je tebi sploh jasno koliko regulative (ki seveda stane) je v farmnaciji? Enak izračun naredi še za navadne bombone. Vzemi nabavno ceno sestavin bombonov in poglej njihovo prodajno ceno v trgovini. Boš prišel do podobne cifre. Si res našel primer... aspirin je poceni. Še posebej v Evropi. Marsikatero zdravilo je pa seveda zelo drago, ampak aspirin ni.

Ja, seveda imajo v USA zavarovanja. Kdo pa premije plačuje? Zavarovalnice v USA plačujejo dosti višje cene zdravil kot so v evropi.

"Wegovy's lower cost in Germany compared to the other European markets is likely due to the drug not being reimbursed there.

Torej, kjer ga zavarovanje ne krije, je cena najnižja.."

;). Ponekod ja, ponekod ne. Odvisno kakšen deal ima proizvajalec s plačnikom. Nisi ti v poslu, ali pa ti nič ni jasno...


Zdravje je najvišja vrednota, zato ste pripravljeni toliko zanj tudi plačati. Ni pa izdelava zdravil, ne njihov razvoj nič kaj posebej znanstvenofantastičnega, le dobra zgodba je zadaj, tj zdravje... vem, ker sem v tem že desetletja. O tej temi je napisanega že mnogo, ne samo s strani teoretikov zarot, ampak tudi od bolj zaupanja vrednih virov. Saj o vsem skupaj najbolj pričajo same marže in profiti. večji kot so, bolj nerazumno je nabijanje o nekaj ekstra v tej industriji, ki opravičuje take kolosalne številke. Če bi res bilo tako težko, bi bilo poslovanje nerentabilno.. je zahtevno, je regulirano ampak ne toliko kot si predstavljaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

Kawhi ::

Ne kvantaj, sem milijon % prepričan da vem dosti več o farmaciji kot pa ti. Še posebej ker si hotel zaslužke farmacije ponazorit z aspirinom ;)). Daj naredi takšen izračun kot si naredil za aspirin za haribo bombone recimo in primerjaj ;)))))

korenje3 ::

Kawhi je izjavil:

ti tudi? LOL, nima veze kje imaš račun, govorimo o temu, da tvoji dediči plačajo ornk davek če umreš kot lastnik USA delnic, skladov, nepremičnin...ornk davek plačajo USA da ne bo pomote. Kje imaš ti račun nima najmanjše zveze.


ok ti malo mešaš. jaz sem odgovoril na besedilo, ki ni omenjalo dedičev in dedovanja.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

korenje3 ::

Aja že vidim, "estate tax" je davek na prenos imetja po smrti.
Sem mislil da je to davek na nepremičnine.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

pingme ::

GregiB je izjavil:

J.McLane je izjavil:

A tale info glede dedovanja je resničen? Meni se zdi malo za lase privlečen, kdo pa potem postane lastnik ostalega deleža? ZDA? Pa ne boš rekel da morajo dediči plačat davek ali pa prodati delnice?


Don't take ma word for it

A significant issue foreign individuals should consider when investing in US real estate is the potential imposition of US estate tax. The US estate tax is imposed on foreign decedents that own the US “situs” assets on the date of death. The US situs assets include tangible property located in the US. The US situs assets also include shares of a US corporation. The US estate tax can be imposed at a maximum rate of 40% on the value of the US assets after applying an exclusion of $60K. Depending on the value of the US asset, the US estate tax liabilities may be significant. For example, assume an investor owns a US corporation with assets valued at $2M, the investor funded through capital contributions to the corporation. The estate tax base, in this case, would be $1.94M ($2M – $60K), and the US estate tax of approx. $776K would be imposed.


Za delnice, ki si jih kupil čez IBKR, TR, T212, … itak nisi TI vpisan kot lastnik v delniško knjigo, ampak broker (zato lahko tudi posojajo tvoje delnice, tudi brez soglasja in je tako majhna provizija ali je celo ni, ker se vse dogaja v interni delniški knjigi brokerja).
Tako da zgornje ne velja in bo IBKR enostavno lastništo prenesel na dediča oz. dediče oz. na tistega, ki si ga določil v naprej (njih ne zanima, če je dedičev več in v kakšnem obsegu, to mora urejati tisti, ki si ga določil).

otago ::

Kaj pravite na Palantir? Čas za prodajo, vnovčenje plusa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Kanban ::

pingme je izjavil:

GregiB je izjavil:

J.McLane je izjavil:

A tale info glede dedovanja je resničen? Meni se zdi malo za lase privlečen, kdo pa potem postane lastnik ostalega deleža? ZDA? Pa ne boš rekel da morajo dediči plačat davek ali pa prodati delnice?


Don't take ma word for it

A significant issue foreign individuals should consider when investing in US real estate is the potential imposition of US estate tax. The US estate tax is imposed on foreign decedents that own the US “situs” assets on the date of death. The US situs assets include tangible property located in the US. The US situs assets also include shares of a US corporation. The US estate tax can be imposed at a maximum rate of 40% on the value of the US assets after applying an exclusion of $60K. Depending on the value of the US asset, the US estate tax liabilities may be significant. For example, assume an investor owns a US corporation with assets valued at $2M, the investor funded through capital contributions to the corporation. The estate tax base, in this case, would be $1.94M ($2M – $60K), and the US estate tax of approx. $776K would be imposed.


Za delnice, ki si jih kupil čez IBKR, TR, T212, … itak nisi TI vpisan kot lastnik v delniško knjigo, ampak broker (zato lahko tudi posojajo tvoje delnice, tudi brez soglasja in je tako majhna provizija ali je celo ni, ker se vse dogaja v interni delniški knjigi brokerja).
Tako da zgornje ne velja in bo IBKR enostavno lastništo prenesel na dediča oz. dediče oz. na tistega, ki si ga določil v naprej (njih ne zanima, če je dedičev več in v kakšnem obsegu, to mora urejati tisti, ki si ga določil).

To ne drži, saj si ti še vseeno "beneficial owner" delnic, kar je tisto, kar zares šteje. Šlo bi recimo z nakupom preko podjetja, pa še to je potrebno pravilno načrtovati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kanban ()

Moe_Lester ::

otago je izjavil:

Kaj pravite na Palantir? Čas za prodajo, vnovčenje plusa.


Odvisno od ciljev. Jaz bom kupoval vsak mesec do nadaljnega. IMHO še niso niti dobro na začetku poti.

Današnji padec je posledica nerazumevanja pomena posla z NHS. Vrednost posla ni bistvena za big picture, 300 milijonov 900 milijonov ne ne naredi razlike dolgoročno. Denarja ne rabijo nujno, dolgov nimajo, so profitabilni. Z NHS bodo zgradili nov produkt, tako, kot so Skywise z Airbusom in si odprli nov trg.

IMHO bo Palantir v cca. 10 letih podjetje ranga SAP, Salesforce itd.

tony1 ::

Tako je... Ker smo se vsi pofočkali z obrazcem W-8 form nas držijo za ....:
"It should be noted that a nominee arrangement may be put in place by a custodian for logistical ease. This will not be enough to avoid US estate tax, though, as the asset's ultimate beneficial owner remains the individual. Similarly, holding US shares in a non-US brokerage account will not offer any estate tax protection.

Greater information flow to the IRS through Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA) and related Form W-8 reporting ensures accurate identification of US asset ownership. This will require updating when there is a change in ownership for any reason."

J.McLane ::

Super so si tole izmislili. Torej ETF je pa OK?

Za mene osebno to ne igra pretirane vloge, pač imaš max 60k v delnicah, drugo pa počasi preusmerjaš v ETF.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
««
150 / 180
»»