» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
49 / 163
»»

Gone ::

Bi ti napisal da si moje aprilske poste (skupaj z grafi dowa, pa z zavedanjem, da gre za max 2-3 dnevne posle (kar sem tudi takrat eksplicitno napisal, kot tudi zakaj so tako kratki) recimo pogledaš še ti enkrat), pa vidim da nekak nima smisla...je bila pa velika večina (še več kot običajno trejdov uspešna).

P.s.: a da je dejstvo da nizke obrestne mere vlečejo denar v delnice - kot gibanje DAX (no praktično vseh eU trgov) v letu 2018 a ne...

adut81 ::

Pozdravljeni,
danes izpeljal moj najboljši posel in ne mi zamerit se moram kar malo pohvaliti. LK - kitajski penny shit(500 delnic) sem kupil po 2.13 in danes prodal po 4.90, enostavno nisem zdržal in ves živčen prodal, ko je začelo padati. Tako da sem se rešil te kitajske firme o kateri je toliko slabega napisanega. Za ta teden je dosti živciranja.

L.p

belo mleko ::

Ne mi zamerit, ampak zakaj si sploh kupil ta garbage od podjetja?
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

adut81 ::

Videl malo potencijala in reskiral...

belo mleko ::

Evo, o tem sem prej pisal. V teh primerih so opcije boljše. Kupiš call in v najslabšem primeru si samo ob premijo. Tole kockanje uspe 1x, 2x... tretjič pa ti vse pobere.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

adut81 ::

Sem še začetnik kar se tiče trgovanja z delnicami in sem se ogromno naučil preko tega posla, sedaj grem bolj v sigurne vode, ker to nisem mogel pustiti čez noč.

belo mleko ::

https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

adut81 ::

Sem si včeraj prebral to ja, pa ko so govorili glede prevare pa delisted me je kar stiskalo, tako da sem res srečen da sem se znebil tega z več kot 100% profitom.

Sedaj naj pa pada kamor če.....

Pa kam to pada sedaj, pa to ni normalnoooo

LK še vedno raste a je tu pumped and dumped??

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: adut81 ()

johny3 ::

Še vedno menite da bo ponoven padec po današnjem unemployment reportu za maj?

The US Bureau of Labor Statistics on Friday said US employers added 2.5 million payrolls in May, a shocking figure that defied economist expectations for 7.5 million jobs lost.
The US unemployment rate declined to 13.3% in May, bucking forecasts expecting a near-record 19% reading.

belo mleko ::

Enkrat bo padec, vprašanje je samo kdaj. Nekateri že od leta 2009 dalje čakajo na vesoljni potop. Medtem se pa ostali že ves ta čas mastimo s capital gain in dividendami.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

PrihajaNodi ::

Sej tisti ko cakajo navadno nimajo jajc vlozit ker mislijo da bo se bolj.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Kvinta ::

belo mleko je izjavil:

Enkrat bo padec, vprašanje je samo kdaj. Nekateri že od leta 2009 dalje čakajo na vesoljni potop. Medtem se pa ostali že ves ta čas mastimo s capital gain in dividendami.


Ja samo za razliko od nas ki čakamo morete vi delat ,ker drugače si za jest ne bi mogli kupit:))
A.C.A.B

belo mleko ::

Ne vem kaj hočeš povedati. Ali ti mama hrano kupuje ali pa sediš na kupu keša.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

adut81 ::

Nova tarča ogledana, da preložim pare.

L.p

johny3 ::

Sem se odločil da namenim nekaj malega "gambling" denarja za riskantne kratkoročne naložbe. Išem delnice, ki so še vedno krepko pod ath. Razmišlam da bi nabavil nekaj malega Carnival Corp. Royal Caribbean je že manj kot polovico pod ath, Carnival pa še vedno 60%. Razmišlaj tudi o hertz. Na robu bankrota, ampak če bo preživel bo lahko lep donos. Mnenja, ima še kdo kak predlog?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: johny3 ()

adut81 ::

Pozdravljeni, nekako na začetku nisem točno vedel kaj pomeni to, da ima vsak svojo strategijo napisano na listu papirja in se je držiš. Sedaj imam sam napisano in se je res moram držati, če ne gredo evri.
Hvala še enkrat vsem, ki ste mi kakorkoli pomagali.

L.p

Ascendor ::

Imam vprašanje glede davkov pri vlaganju / kapitalskih dobičkih.

Kako je namreč pri kapitalskem dobičku, če vlagaš v isto delnico vsako leto več let zapored, in nato enkrat prodaš le del, ali pa vse.

Primer:
Leto 0 - Kupim 1 delnico MSFT po ceni 1$
Leto 1 - Kupim 1 delnico MSFT po ceni 1.2$
Leto 2 - Kupim 1 delnico MSFT po ceni 1.4$
Imam 3 delnice MSFT

Primeri prodaj:
a) Leto 4- Prodam 2 delnici MSFT po ceni 1.7$
b) Leto 4 - Prodam 3 delnice MSFT po ceni 1.7$
c) Leto 6 - Prodam 2 delnici MSFT po ceni 2$
d) Leto 6 - Prodam 3 delnice MSFT po ceni 2$

Predvidevam, da se pri primerih a) in b) vzame stopnja davka 27,5%, ker sem vse delnice držal manj kot 5 let. Problem, ki me zanima je, v primeru a, kjer nisem prodal vseh delnic, in sicer glede na kateri dve delnici se gleda kapitalski dobiček, namreč v kolikor od prvih dveh, je recimo dobiček večji, in posledično tudi davek, kot če bi od zadnjih dveh?

Podobno me zanima za primera c) in d), vendar bi rabil razlago kako je v tem primeru, ko sem določene delnice držal manj kot 5 let, nekatere pa več.
Ali pa enak primer, samo da bi delnice enega podjetja kupoval 20 let, enkrat letno, in na koncu 21-to leto prodal del/vse.

Verjamem, da je to zapisano podrobno v zakonodaji, vendar bi rabil kakšen bolj "kmečki" zapis. (Če sem prav zasledil, se uporablja sistem FIFO?)
Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ascendor ()

infiniteLoop ::

Mislim da se šteje princip "prvo kupljeno, prvo prodano" (ozrioma kot si rekel FIFO). Po domače rečeno, ko greš prodajat, prodajaš najprej najstarejše delnice.
None of us is as dumb as all of us.

infiniteLoop ::

c) Prodaš dve delnici po $2. Prva kupljena za $1, druga za $1.2. Dobička je $1.8, obdavčeno po 20%.
d) Prodaš tri delnice po $2. Dve drziš pet let. Za te je enak izračun kot zgoraj. Na tretji si ustvaril $0.6 dobička, ki se obdavči po 27.5%

Tako to jaz razumem.
None of us is as dumb as all of us.

Zgodovina sprememb…

adut81 ::

To bo še zanimivo pri mojih davkih. Ampak to leto sem si zadal, da se učim, spoznavam stvari, izoblikujem svojo strategijo poravnam davek do države če ga bo kaj, če bo na koncu še kaj zaslužka bo odlično.

L.p

Pa še to, eni ste mi pisali privat katera je moja nova naložba, da ne pišem vsem to je podjetje GNUS, nekako se še prebija iz ozadja in mislim, da ima potencijal.

L.p

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: adut81 ()

buttcrack ::

Po neki logiki se ti okoli 45ega leta z delnicami sploh ne splača ukvarjat oz. je zadnji moment za all in.
Če kupuješ mesečno par enot ETFja, se ti na eni točki ne izplača več, saj te bo država cepila...

Marko475 ::

Zdravo ali obstaja kakšna stran, kjer bi lahko enostavno primerjal donosnost različnih slovenskih delnic. Recimo nekaj v stilu (www.barchart.com/my/...re-stocks) Še bolje, če bi se dalo narest tudi primerjavo s tujimi.

Hvala.

Lonsarg ::

buttcrack je izjavil:

Po neki logiki se ti okoli 45ega leta z delnicami sploh ne splača ukvarjat oz. je zadnji moment za all in.
Če kupuješ mesečno par enot ETFja, se ti na eni točki ne izplača več, saj te bo država cepila...
Država pobere zgolj % od dobička, torej splača se ti tudi če je dobiček 1EUR, ker boš še vedno zaslužil 0.73EUR če prodaš predno mine 5 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

buttcrack ::

Splača se, če imaš dobiček na koncu, glede na to da gre za delnice, le to ni nujno.
Če spušiš, ti nihče ne primakne 25% :)

Groot ::

buttcrack je izjavil:

Splača se, če imaš dobiček na koncu, glede na to da gre za delnice, le to ni nujno.
Če spušiš, ti nihče ne primakne 25% :)


Čakaj ti dejansko ni jasno da v primeru izgube ni nobenega davka?!!

Zakaj takšni osebki sploh pišete v te teme?!!!!

Ascendor ::

infiniteLoop je izjavil:

c) Prodaš dve delnici po $2. Prva kupljena za $1, druga za $1.2. Dobička je $1.8, obdavčeno po 20%.
d) Prodaš tri delnice po $2. Dve drziš pet let. Za te je enak izračun kot zgoraj. Na tretji si ustvaril $0.6 dobička, ki se obdavči po 27.5%

Tako to jaz razumem.


Ok, ok. Ima smisel. :)

Hvala

zaba12 ::

Zdravo, mene pa zanima vase mnenje na kako podcenjeno slo delnico. Mogoce se splaca nakup delnic NLBja po (trenutno 42€), ali petrola, krke?

BorutO ::

A je mogoče kje kupiti delnice od Tesle ali SpaceXa?

Maglo gledam videe na youtubu. Elon Musk vlaga lasten denar v podjetja in to na desetine milijonov dolarjev. Človek bo vse naredil, da firma ne bo propadla, kar pomeni, da je ena redkih firm, kjer ne bo verjetno nikoli propadla, dokler bo Musk milijarder. Predvidevam, da bodo delnice iz leta v leto zelo rasla, še posebej, če bodo izumljali avte kot so cybertruck in izvajali uspešne izstrelitve v vesolje.

V enem videu sem videl, da je delnica tesle narasla na čez 900 dolarjev.

Zelo rad bi vlagal v Tesline delnice. Kakšni bitcoini ipd mene prepričajo, da bi kupil delnico.

Machete ::

Tesla kupiš komot, Spacex ni na borzi. Če si videl video, da je ena delnica narasla, in bi rad posledično vlagal, potem previdno. Najdi nekoga, ki ve vsaj približno zakaj se gre in mu zaupaš. (ps: bitcoin ni delnica).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

buttcrack ::

Groot je izjavil:

buttcrack je izjavil:

Splača se, če imaš dobiček na koncu, glede na to da gre za delnice, le to ni nujno.
Če spušiš, ti nihče ne primakne 25% :)


Čakaj ti dejansko ni jasno da v primeru izgube ni nobenega davka?!!

Zakaj takšni osebki sploh pišete v te teme?!!!!

tebi očitno že branje dela težave...

strawman ::

Boeing in Airbus oba lepo rasteta od marca/aprila (50%+).
Pričakoval sem, da se bosta opomogla šele jeseni, ampak je tole zame lepo presenečenje.

Groot ::

buttcrack je izjavil:

Groot je izjavil:

buttcrack je izjavil:

Splača se, če imaš dobiček na koncu, glede na to da gre za delnice, le to ni nujno.
Če spušiš, ti nihče ne primakne 25% :)


Čakaj ti dejansko ni jasno da v primeru izgube ni nobenega davka?!!

Zakaj takšni osebki sploh pišete v te teme?!!!!

tebi očitno že branje dela težave...


No potem pa prosi razloži kaj točno naj bi človek razbral iz stavka: "Če spušiš, ti nihče ne primakne 25%"?

Zakaj bi ti v primeru izgube kdo rabil primakniti 25%? Razen seveda če misliš da je tudi v tem primeru plačati davek.

metalc ::

No, takole je z davkom. Če kakšen trade "spušiš", ti izguba zmanjša davčno osnovo od dobičkonosnih. Pri tem mislim (nisem 100% prepričan), da se izgube proporcionalno razdelijo med dobičke po posameznih "petletkah". Če neko leto končaš v minusu, lahko izgubo preneseš v naslednja leta, takrat v napoved vpišeš številko odločbe, kjer piše, koliko je te priznane izgube. To velja za Doh_KDVP, torej za prave vrednostne papirje. Pri Doh_IFI (CFDji ipd.) prvi del glede zmanjšanja osnove tudi velja, ni pa možnosti prenosa izgube v naslednja leta.

Gone ::

Zakaj se osebe, ki očitno o tematiki nimate pojma, počutite dovžne pisat tukaj? Dobiček lahko poračunavaš z izgubo le v istem davčnem letu. (govorim za Slovenijo, marsikje drugje je drugače)

metalc ::

Trenutno aktualni ZDoh-2, 97. člen, 3. odstavek:

(3) Ne glede na drugi odstavek tega člena, lahko zavezanec neizkoriščeni del negativne razlike (izgube) v letu, za katero se dohodnina odmerja, ki jo doseže pri odsvojitvi delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov, ki jih je pridobil pred pridobitvijo novih delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov pri povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe, prenaša v naslednja davčna leta in zmanjšuje pozitivno davčno osnovo za dobiček iz kapitala v naslednjih davčnih letih, vendar ne več, kot znaša pozitivna davčna osnova. Pri zmanjšanju davčne osnove na račun prenesenega neizkoriščenega dela negativne razlike (izgube) se pozitivna davčna osnova najprej zmanjša za neizkoriščeni del negativne razlike (izgube) starejšega datuma.


Sicer pa res ne morem potrditi iz prve roke, ker izgub nisem še nikoli prenašal.

Gone ::

In le zakaj nisi potemnil še tega:

ki jo doseže pri odsvojitvi delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov, ki jih je pridobil pred pridobitvijo novih delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov pri povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe,

?

chavlji ::

Še eno vprašanje glede davkov:

A moram prijaviti dohodnino in plačati davek na dohodek, če...
1. Pri isti posredniški družbi prodam delnice A z dobičkom 1000€ in tega denarja ne prenesem na svoj trr, ampak z njim kupim delnice B?
2. Prodam delnice A z dobičkom 1000€, prenesem na svoj TRR in v istem letu prenakažem denar na drugo posredniško hišo, kjer s tem denarjem kupim delnice B?

Sej si mislim kak je odgovor, ampak upanje umira zadnje ;)

Gone ::

Mal že smešno ;), obdavčen je kapitalski dobiček, kaj pa ti pol s tem dobičkom počneš je čisto vseeno. Ti je metalc dal zgoraj link do zakona (ga je pol sicer napačno interpretiral, sam link imaš)

buttcrack ::

Groot je izjavil:

buttcrack je izjavil:

Groot je izjavil:

buttcrack je izjavil:

Splača se, če imaš dobiček na koncu, glede na to da gre za delnice, le to ni nujno.
Če spušiš, ti nihče ne primakne 25% :)


Čakaj ti dejansko ni jasno da v primeru izgube ni nobenega davka?!!

Zakaj takšni osebki sploh pišete v te teme?!!!!

tebi očitno že branje dela težave...


No potem pa prosi razloži kaj točno naj bi človek razbral iz stavka: "Če spušiš, ti nihče ne primakne 25%"?

Zakaj bi ti v primeru izgube kdo rabil primakniti 25%? Razen seveda če misliš da je tudi v tem primeru plačati davek.

Kolega, če ne ločiš smajlija ":)" in ločila vprašaj "?", si že dolgo časa nazaj nekje zajebal. Sedaj pa bodi dovolj smetenja...

johny3 ::

A kdo trguje preko Revolut? Zanima me če gre za prave delnice ali CFD, je davek 27,5%? Me pa zanimajo usa delnice.

Chalky ::

Sem včeraj malce bral in raziskoval in naletel na tole:

The combined market cap of $AAPL $MSFT $AMZN $GOOGL $FB is now $5.72 TRILLION!

Vrednost 5 največjih podjetij (Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet in Facebook) znaša skoraj 6 trilijonov dolarjev.

Most valuable US companies:

1. Apple: $1.41 trillion*
2. Microsoft: $1.40 trillion
3. Amazon: $1.23 trillion
4. Alphabet: $978 billion
5. Facebook: $655 billion

* All-time high

Za primerjavo:

Japan GDP: $4.5T
Germany GDP: $3.5T
UK GDP: $3.3T

Nekaj dni nazaj sem bral članek o tem kako naj bi Apple kmalu (naslednje leto) presegel $2 Trilijona dolarjev (prvo podjetje z vrednostjo preko dveh trilijonov dolarjev). Microsoft bi lahko celo prehitel Appla!!

Edit: Še ena zanimivost. Vrednost celotne Shanghaiske borze (5.08T). Se pravi je 5 največjih ameriških podjetij vredno več kot celotna Shanghaiska borza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Chalky ()

rini ::

I say Apple!!

Najbolj stabilna delnica in še hudičevo dobro rentabilna. Ogromen potencial. Velik plus je tudi ta, da je v njej parkirana svetovna elita, ki ne trza na nihanje gospodarstva.

Za dnevno služenje so pa primerne druge delnice, samo denar moraš

I say Apple!!

Najbolj stabilna delnica in še hudičevo dobro rentabilna. Ogromen potencial. Velik plus je tudi ta, da je v njej parkirana svetovna elita, ki ne trza na nihanje gospodarstva.

Za dnevno služenje so pa odlične druge delnice, samo denar moraš imet na lagerju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rini ()

sakpre ::

Kakšno je vaše mnenje glede na 'napihajoči baon', ki ne sledi nobenim pravilom.
Trenutno dnevno trejdam z letalskimi druzbami (Lufthansa) in Airbusom (z ameriškimi nočem, ker ne zaupam trenutno v dolar), za long term sem pa kar malo skeptičen. Koliko visoko lahko gredo še podjetja kot so Apple itd. Se vam ne zdi malo neverjetna rast in da vse samo čaka da poči?

pingme ::

sakpre je izjavil:

Kakšno je vaše mnenje glede na 'napihajoči baon', ki ne sledi nobenim pravilom.
Trenutno dnevno trejdam z letalskimi druzbami (Lufthansa) in Airbusom (z ameriškimi nočem, ker ne zaupam trenutno v dolar), za long term sem pa kar malo skeptičen. Koliko visoko lahko gredo še podjetja kot so Apple itd. Se vam ne zdi malo neverjetna rast in da vse samo čaka da poči?


Stanje kot je sedaj vsekakor ni normalno, vrednotenja vsega so pretirana. Celo bankrotirana podjetja (Herz) rastejo 8-O

FireSnake ::

Groot je izjavil:


Zakaj bi ti v primeru izgube kdo rabil primakniti 25%? Razen seveda če misliš da je tudi v tem primeru plačati davek.


Ker obstaja tudi scenarij, ko plačaš, četudi nisi naredil dobička.

Primer1: z delnico narediš 100€ dobička in takoj za te 100€ izgube.

Prier 2: z delnico si naredil 100€ dobička in čez en esec +1 dan 100€ izgube.

V primeru 1 plačaš 25% davka na dobiček.
V primeru 2 ne plačaš davka.
Zakaj je temu tako sem že pisal.

Glede na to kaj vse se piše v tej temi večina ne oddaja podatkov pravilno.
Prav tako je v tej temi veliko napačnih informacij.

Mi imamo spisan program, ki iz CSV (Degiro) datoteke naredi XML, ki to upošteva.

Eni na debelo pišete v tej temi a nimate pojma o čem sploh pišete.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

miki2019 ::

Usa bo rastla tam nekje do volitev, če bodo Trumpa hoteli spipkat bo pa velik dump. Zadeva je dost načitana, pa še velika večina Američanov, ki so dobili 1,2k je sla z dnarjem all in na Robinhooda brez kakšnega obvladovanja rizika.

Chalky ::

Hertz plunges 32%.

Apple je zdaj tudi uradno vreden več kot $1.5T (natančneje: 1513 milijard). Microsoft je tik za petami in bi lahko že danes presegel 1.5 Triliona dolarjev (trenutno je pri 1460 milijard). Amazon je tudi blizu in sicer je trenutno pri 1322 milijardah. Google se je danes ponovno pridružil družbi trilionskih podjetij, tako so zdaj 4 podjetja, ki so vredna več kot 1 Trillion. Facebook je na petem mestu in sicer je trenutno pri 675 milijardah.

Sem pa še vedno mnenja da bo Amazon prvi ki bo presegel 2 trilijona čeprav bo vse skupaj zelo blizu.

bluefish ::

Saj načeloma so zapisane cifre jasne, a je v finančni temi zaželeno, da posameznik v svojem pisanju ne meša "naše" in "ameriške" trilijone ter druge predpone.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

trgovec35 ::

Jebemo mast, stvari res niso normalne. Takšne divje rasti prejšnji teden... Sem sicer kar lepo unovčil rast pri Citi Bank, s katero se zadnje tedne igram. Zdaj pa spet gledam v kešu.
Še vedno sem prepričan, da bo prišla še ena konkretna korekcija. Saj je res, da borza vedno odreagira prej kot gospodarstvo okreva, samo gospodarstvo ne bo okrevalo tako hitro, kot je to vračunano v borznih cenah. Vendar nič zato. Čestitam vsem, ki ste uspeli to rast dobro unovčit.

Je pa tako:ko je stampedo takšen, da narod kupuje bankrotirane delnice HTZ, CHK, XOG, WL,...L pa še bi našteval, potem je trenutek za razmislek in preplah. Prejšnji teden so te delnice eksplodirale,zdaj pa padajo tja kamor sodijo. Spet je izpuhtelo par milijard...

Nič, privezat varnostne pasove:)

Mato989 ::

Najbolj smešno je kako je Buffet prodal bottom, pa vsi so ga tako hvalili v zadnjem letu in omenjali kako je šel on cash in =) Toliko o "nezmotljivem"
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115
««
49 / 163
»»