» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
99 / 163
»»

rini ::

PowaAaaaH je izjavil:

Delnice kot so TWLO, ROKU, AMD, NVDA,.. ne mislim prodajat.. Sploh ROKU in TWLO mislim, da imata ogromno potenciala od tukaj naprej (lahko, da se motim - ne bi bilo prvič :))


S tem se globoko strinjam. Dodal bi še veliki Intel, ki je veliki igralec pri razvoju kvantnega računalnika. Drugače pa stavim na daljše obdobje za ASML, NVDA, apple, MRNA, SDGR

Sparkxl ::

PowaAaaaH je izjavil:



Sem samo mnenja, da se svet spreminja in tako kot bodo naftna podjetja počasi tonila, če ne bodo prestrukturirala svojega biznisa, tako mislim, da bo isto z investitorji..


Aja? Na kaj pa bo svet laufal ko (če) bodo ta podjetja potonila? Na veter in sonce?
Povej ti saudijcem, rusom, indiji, nigeriji,..., kako bodo v kratkem potonili in se poganjali s soncem in vetrom. Pomoje jih infarkt od smeha :)

Eko kult zahoda je ena stvar, realnost celega sveta pa nekaj čisto drugega

FireSnake ::

rini je izjavil:

ASML

Tale vsekakor!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

PowaAaaaH ::

Sparkxl je izjavil:

PowaAaaaH je izjavil:



Sem samo mnenja, da se svet spreminja in tako kot bodo naftna podjetja počasi tonila, če ne bodo prestrukturirala svojega biznisa, tako mislim, da bo isto z investitorji..


Aja? Na kaj pa bo svet laufal ko (če) bodo ta podjetja potonila? Na veter in sonce?
Povej ti saudijcem, rusom, indiji, nigeriji,..., kako bodo v kratkem potonili in se poganjali s soncem in vetrom. Pomoje jih infarkt od smeha :)

Eko kult zahoda je ena stvar, realnost celega sveta pa nekaj čisto drugega



Nisem mislil tako, da bo čez noč konec nafte, ciljal sem bolj na long term investicije v podjetja kot so npr. CVX, XOM itd.. Sam si osebno ne bi upal stavit, da bodo brez nekih sprememb še prišla kdaj na ATH oz. imele neko dolgoročno rast. Ne vidim osebno nobene rasti v takih podjetij in razloga zakaj bi investiral v te dinozavre. Ne vem kakšnega mnenja si npr. trenutno (zadnje par mesecev) za dvig cene nafte/bencina ampak jaz osebno sem prepričan, da tukaj ne gre za povečanje demanda ampak je nekaj drugega v ozadju.. In ne vem, če jim bo res tako smešno čez 10, 20 let :))

Zgodovina sprememb…

kow ::

Povprasevanje nafte se se ni vrnilo na 2019 nivo. Ampak, tudi vlaganja v ponudbo so v zadnjih letih relativno majhna. In to drzi cene nafte. Matematika je jasna - ce bo povprasevanje blizu 100mil sodckov dnevno, je ponudbe premalo. Da bos pa zmanjsal povprasevanje, pa potrebujes na cesti kaksnih 200 milijonov elektricnih vozil. Koliko jih je zaenkrat? 10mil? Letna proizvodnja pa je trenutno cirka 5milijonov. Torej poznalo se bo sele konec tega desetletja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mike_Rotch ::

Letna proizvodnja pa je trenutno cirka 5milijonov. Torej poznalo se bo sele konec tega desetletja.


Pozabljaš na trend. BYD je letos povečal proizvodnjo EVjev za 250% YoY. Hkrati so skoraj nehali proizvajati ICE avtomobile. Pa ni to nek majhen player, če se ne motim so 2. največji proizvajalec EVjev trenutno.

kow ::

Vaznen je YoY za vse proizvajalce. Je pa res, da ce bodo sli busi, taksiji, kombiji (torej avti, ki naredijo veliko kilometrov) se zna poznati ze kaksno leto ali 2 prej. Gotovo pa leta 2025 ne bos zaznal padca porabe. Imo. Ze ce gledas norvesko, ogromnega padca se ni. Sploh dizel ne, samo bencin.

kow ::

Ce imas 50% letno rast, bos imel letno proizvodnjo leta 2026: 25 milijonov.

Kumulativno EV na cesti:
2021: 10mil
2022: 17.5
2023: 28.75
2024: 45.62
2025: 71mil
2026: 109
itd.

Torej, pred 2027 se ne bo poznalo. Je pa seveda ogromna razlika ali imas letno rast 40% ali 70%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

J.McLane ::

Mislim da nihče v tejle temi ni zadovoljen, če je nekaj na "podobnem" nivoju ali pa da "ne pada". Tule iščemo kaj bo šlo gor 10x. BMK za nafto, če se jo bo čez 10 let porabilo 10% več kot danes.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Nafta seveda ne bo sla gor x10. Da tukaj iscemo x10, pa ni res. Tema je splosna o kapitalskih trgih - naslov sicer govori o delnicah, ampak mislim, da tudi ce kdo govori o obveznicah, indeksih itd., je ontopic.

J.McLane ::

Sem hotel biti malo sarkastičen, ampak v resnici nisem dosti zgrešil. Nafta kot taka nima nekega hudega potenciala v prihodnje, že iz političnih vidkov ne, če ne že iz okoljevarstvenih. Torej prostora za rast ni prav veliko, po drugi strani pa ni neke garancije navzdol.

Je pa tako da ima vsako "naftno" podjetje neko svojo zgodbo in tudi gredo v druge dejavnosti. Total npr. ima Saft, veliko drugih se je tudi resno vrglo v OVE, večina se želi distancirati od nafte in želijo postati energetska podjetja.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Bolj sem ciljal, da gre lahko nafta kratkorocno tudi ornk gor.

Sparkxl ::

To govoriš za evropska in mogoče ameriška podjetja. Vprašaj ti npr. kameltrajberje in ruse kako se želijo distancirati od olja. Točno nič. In to je velik problem za nas v naslednjih letih. Ker se zahodne budale v eko gonji distancirajo od olja, tržni deleži prehajajo v roke opeca. To pomeni samo eno: visoke cene v prihodnosti. Tako je bilo recimo pred ameriškim shale boomom. Šele američani so v začetku prejšnjega desetletja z novo ponudbo spravili cene dol.

Sparkxl ::

Par dni nazaj je bilo tukaj govora o trenutnem tech balonu in podobnostmi z dot com balonom, ki jih bojda ni. Sem slučajno videl en graf: korelacija arkk zdaj in nasdaq iz tistega časa. Skoraj 1:1 sta. Bi dal sliko sem, če to ne bi bila taka vesoljska znanost

kow ::

Pozabljas, da je tudi precej visoka inflacija. Ce gre trg sideways, je precej globoko v rdecem. Je tech balon, ne dvomim, vprasanje je samo kako hitro bi se pobral. Pomoje veliko hitreje kot takrat. Ampak se enkrat, dokler ne kupujes neumnosti, bos prezivel.
Kdor pa ni vnovcil vsaj nekaj profitov, in jih prenesel v dolgocasna podjetja z manjsimi donosi, pa si je tudi sam kriv. Trenutni so imo baloni predvsem razni Virgin Galactic, pa Nikole, pa Riviani, Uber itd. Kaksna Nvidia, pa je izredno tezko reci, kako inovativni bodo ostali, ter kako se bodo sirili. Ce se ne spoznas na industrijo, samo stran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

redtech ::

Obveznice in power play od IMF, dobra razlaga.
World's Most Accurate Economic Indicator Is Predicting GFC 2.0

PowaAaaaH ::

Evo ga SPX close skoraj na ATH.. IWM (small capi oz growth) spet lagira zadi.. Breath marketa slab. MSFT, AAPL in drugi value stocki sami držijo celoten market. Apple skoraj na 3T m.cap mislim da mu manjka cca. 3$ na delnici.. Drug teden zelo pomembn imo (FOMC), tako za kripto kot tudi stockse in mogoče kak xmas "rally".. Je pa market trenutno zelo "choppy" - sami setupi za trade-anje neuspešni oz. failani, predvsem breakouti skoraj vsi padejo v vodo.. Še vedno imam samo nekje 10-15% v kešu za 1x.. Bomo videli, sem precej izpostavljen..

Po mojem mnenju znajo retailerji v Apple-u in drugih value firmah, ki se trenutno pumpajo kmalu postati liquditiy za večje ribe. Bomo videli..

Me kr ma, da vse poberm vn, če ne prej naslednje leto, rotiram drugam in mogoče mesečno dca-jam kake growth firme kot so npr. PLTR naslednjih 5 let (Sicer inflacija zdle nikakor ni dobra za to firmo) Ampak če mam avg. price od 10-20 bi mogu bit long term zadovoljen.. Sicer pa vidim večje gaine za naslednjih 10 let na drugih marketih..

Verjetno res prihaja kakšen zlom in "pok".. Samo to po navadi pride po kakem rallyu, ko noben ne pričakuje in ne takrat, ko vsi govorijo o tem. Verjamem, da tudi ni naključje, da so "velika" imena kot so Bezos, Jack in Elon prodajali večje količine portfolia letos "tax reasons", sigurno.. Crash v naslednjem letu, dve, treh ne bi bil presenetljiv.

redtech ::

PowaAaaaH je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

PowaAaaaH je izjavil:



Sem samo mnenja, da se svet spreminja in tako kot bodo naftna podjetja počasi tonila, če ne bodo prestrukturirala svojega biznisa, tako mislim, da bo isto z investitorji..


Aja? Na kaj pa bo svet laufal ko (če) bodo ta podjetja potonila? Na veter in sonce?
Povej ti saudijcem, rusom, indiji, nigeriji,..., kako bodo v kratkem potonili in se poganjali s soncem in vetrom. Pomoje jih infarkt od smeha :)

Eko kult zahoda je ena stvar, realnost celega sveta pa nekaj čisto drugega



Nisem mislil tako, da bo čez noč konec nafte, ciljal sem bolj na long term investicije v podjetja kot so npr. CVX, XOM itd.. Sam si osebno ne bi upal stavit, da bodo brez nekih sprememb še prišla kdaj na ATH oz. imele neko dolgoročno rast. Ne vidim osebno nobene rasti v takih podjetij in razloga zakaj bi investiral v te dinozavre. Ne vem kakšnega mnenja si npr. trenutno (zadnje par mesecev) za dvig cene nafte/bencina ampak jaz osebno sem prepričan, da tukaj ne gre za povečanje demanda ampak je nekaj drugega v ozadju.. In ne vem, če jim bo res tako smešno čez 10, 20 let :))


Vsi so zadnja leta zelo optimizirali proizvodnjo, capex v naslednjih letih bo majhen, pri trenutni ceni nafte so te firme cashcows. Jaz imam kar nekaj tega.

Nisem pa še ugotovil, zakaj gold minerji padajo pri ceni zlata $1800 in rekordnim FCF

Barrick Gold Free Cash Flow 2006-2021

Sparkxl ::

Končno dobra novica. Inflacija bo z januarjem precej nižja. Ampak ne ker bi se bilo kaj spremenilo v faktorjih ki vplivajo na inflacijo, ampak bodo spet dodatno manipulirali kaj spada v košarico. Fed z januarjem, ecb verjetno mesec kasneje. Ker Lagardovi so tudi prejšnji teden pozabili javit da so nehali trobit o prehodni inflaciji. Ona še vedno bluzi o"transitory"

https://www.zerohedge.com/markets/and-j...

tony1 ::

Nice :))

Spomnilo me je na čase juge, kjer je bila inflacija sicer ogromna, ampak zares grozna je bila tudi zato, ker smo jo prepošteno merili, dejansko se je merilo rast cen košarice življenjskih izdelkov v maloprodaji... No, nekje konec 90ih smo bili pa tudi pri nas že dovolj "svobodni" in "proevropski", da smo začeli iz tega delati indeks rasti cen na drobno... To smo morali narediti zaradi uvedbe evra (ki je itak zahteval poštimano inflacijo), in od takrat je SURSov izračun inflacije en sam hec, realna inflacija pa države tako ne zanima več...

Se spomni kdo rublike Mladinamit izpred 15ih let, ko je 3 ali 4 leta zapored šla novinarska ekipa na isti dan požret *isto* kosilo in vzela nekaj krofov za sabo na Torjane (vsakič so bili tam celo ob približno isti uri in seveda so sedeli za isto mizo :-D), naslov članka pa je bil "Pomagajmo ministru Bajuku izračunati inflacijo"? No, realni izračun inflacije je bil strašen, nekje 5% letno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

J.McLane ::

In vse tiho je bilo, bo treba začet počasi kupovat :D Kmalu bo folk uletel z božičnicami na borzo :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

PowaAaaaH ::

Za davek na kapitalski dobiček za tekoče leto je potrebno prodati pred 31.12 ali že kaj prej? Moram prodati par looserjev :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PowaAaaaH ()

mat xxl ::

Lahko na 31.12.2021 še, kasneje pa ne več !

libreus ::

Ampak pazi, ker takrat nekatere borze prej zaključijo delovni dan. ;)

PowaAaaaH ::

Hvala obema.

Glede US marketa.. Prodal bom še ene par high beta delnic, ker mislim, da so trenutne razmere veliko bolj naklonjene večjim cap-om (MSFT, AMZN,..) in Semis (Nvda, AMD,..)

Likvidnost v marketu je še vedno ogromna, banke niso v težavah, "bull market" pričakujem da se nadaljuje še nekaj časa, spx vidim med 4900-5200 pred pullbackom - tukaj kot smo sedaj nekje ali malo nižje..

Vrjetno vidimo še kak rally, bo pa veliko bolj volatilno in težje kot je bilo to zadnje 2 leti.

Kripto - upam da se odcepi od koleracije stock marketa (IWM) in ima še en run proti 70-100k+.. Me pa ne moti, če BTC ne naredi več ATH-ja. Kar trenutno gledam je, da najde manjši support nad 53k in spusti dominanco pod 40%. Tam bi vrjetno začel počasi pobirati vn ob alt rallyju. Sem pa bullish na L1 (ETH, AVAX, LUNA, SOL, ATOM,..) in pa Matic, CRV, Ocean,.. + DEFI (joe/time)..

Vse gre lahko še krepko v 2022 imo.

bobby ::

Zakaj LUNA?!?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

kow ::

Ker je nahypean kojn, ki nima trajnostnega modela. Ce cena crashe, stablecoin gre v negativno spiralo oz. gre v maloro. Skratka, shitkojn. Ampak, ja - dokler muzika spila...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

PowaAaaaH ::

Nisem nek ekspert in sem dokaj nov v tem ampak osebno (trenutno) mislim, da ima Terra oz. Luna možnost flipati tako Avalanche kot tudi Solano.

Razlog tega je trenutno preprost. Stable coin UST.

Demand UST-ja strmo narašča = več LUNE se burna = "supply shock" = cena kovanca lune narašča. Terra system se razvija in raste.. Ne vidim ga samo kot nahypeanga coina.. Kar vidim prednost npr. SOLANE je samo NFT market. But once again I could be wrong, lahka da ni sustainable long term.. Za 1x nisem takega mnenja.

Aja pa pozabil sem oment še FTM.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dussan ()

kow ::

Si se vprasal zakaj "demand UST-ja strmo narasca"? V tem je catch. Dvomim, da je organska rast in preden gres v luno, razisci kje se nahaja vecina UST. To ni USDT,USDC ali Dai (stablecoin leaderji). Ce supply UST usahne, se zacne mintati veliko lune. In zadeva kolapsira. No, vsaj tako mi je nekdo na hitro razlozil. Sam nisem raziskoval.

gruntfürmich ::

ne vlečt kripto scene v to temo. naj 'kriptaši' kar lepo tam ostanejo.
ker tema o kriptu ni nič drugega kot trol tema parih trolov, gemblerskih revnih propalic na minimalcu, in najstnikov z žepnino. tam ni več folka ki bi resen denar investiral, samo za eure se tresejo.
tega si tu NE želimo!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: kow ()

PowaAaaaH ::

AMAZON :
- Na poti, da postane največji ecommerce in preraste trenutno največjega (Walmart).
- Največji cloud service na svetu (AWS)
- Healthcare
- Delajo na 1day delivery (za 1x US)
- Bodo oz. so že največji v dostavni službi v U.S (UPS,..)

Glede TA. čista konsolidacija v 2021.. Če primerjamo z FAANGOM - zelo zaostaja. Tisti, ki smo bolj podrobno spremljali AMD vemo kako je to zgledal in kak pain je bila konsolidacija med 65 in 100.. In kaj je naredil po breakoutu nad 100..

Amazon IMO bi lahko bil eden izmed boljših in SAFE pickov v naslednjem letu.

redtech ::

Jaz bi v tem primeru izbral $BABA, ker so jo pretepli in ima sedaj veliko potenciala navzgor.

Mike_Rotch ::

Meni se kitajske delnice zdijo vse prej kot safe. Ni razloga, da se s kakšno drugo delnico ne bi zgodilo enako kot z DIDI, ko je CCP praktično razlastila delničarje.

Pa še vedno ni povsem jasno kakšen vpliv bosta imela na celotno gospodarstvo Evergrance in Kaisa.

redtech ::

Didi je odletel zaradi izkoriščanja delovne sile. Vse delnice, ki odletijo, se to naredi zaradi tehtnega razloga. Podobno je blo s TAL kjer so kopiral javni šolski program in se šli zasebnike z njim.

Partija pusti gospodarstvo na miru in ga tudi ne subvencionira,hočejo imeti dobre firme.

Imajo pa tudi škodljivce vmes, ki jih uspešno odstranjujejo, dober primer so skladi 2015-16, ki so dobili državni denar, da podprejo borzo ne shortajo...

Evergrande v USA ali EU, bi že reševali davkoplačevalci.

Vedno bolj se mi zdi, da je na Kitasjkem več kapitalizma na zahodu pa vedno več socializma.

Mike_Rotch ::

Nič od tega nima dosti veze z varnostjo naložb.

O razlogih zakaj je Didi odletel bi se dalo debatirat. Ostaja dejstvo, da so zahodni delničarji potegnili kratko ker se je CCP tako odločila. Nič jim ne preprečuje, da enako naredijo z drugimi podjetji.

Tudi to, kdo bi reševal Evergrande in Kaiso je brezpredmetno. Pomembno je kakšen bo vpliv na kitajsko gospodarstvo.

Zgodovina sprememb…

blink ::

Ali je nemški broker vitrade.de na voljo zgolj v nemščini? Kakšno povezavo ima Vitrade z Flatex in Degiro, je to sedaj vse združeno?

wategos ::

Ali kdo ve kaj bi lahko bil razlog, da je precej novejših biotech podjetij na Nasdaqu (med drugim, Biontech, Moderna s cepivom za Covid in Cassava Sciences
z zdravilom za Alzheimerja) dosegli svoj ATH nekje okoli sredine avgusta letos, ko je načeloma delniški trg še precej umirjen in tudi Covid takrat ni divjal.
Da slišim vaša mnenja...

gruntfürmich ::

morda sovpadajo s kitajskimi tech podjetji, morda tudi nemškimi.
razloga pa ne vem...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

rini ::

Vse to je posledica izdatnega financiranja iz naslova Operation Warp Speed, pa tudi razni skladi in banke so imeli precej prste vmes. Če pogledaš je v tem celotnem sektorju precej swinganja. Medtem je prišlo do spoznanja, da družba zmore spodobno bivati tudi ob prisotnosti Covida, ki naj bi mu pojenjala moč. Moderna se je tudi zapletla v spor z vlado glede mRNA patenta, saj naj bi nekaj vladnih znanstvenikov bilo soudeleženih pri razvoju cepiva. Cena cepiv je padla, pojavlja se vedno več novih zdravil in še več jih je že v Fazi3.

lay2er ::

Kakšni dobri predlogi ob vstopu v novo leto? Kaj od value in kaj od growth sektorja kupujete?

gruntfürmich ::

na IB, katera polja moram obkljukati za poročilo na eDavki?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

lay2er ::

Je za IB potrebno Fursu prijaviti trgovalni račun?

gruntfürmich ::

za vse. malo sem se poigraval z mislijo da ne bi nič prijavljal (verjetno ne čekirajo vsakega), pa sem se odločil da vseeno bom.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pingme ::

Čeprav je to slo-tech, verjetno nisi razvijalec oz. iz IT sveta, če meniš, da "verjetno ne čekirajo vsakega" ;-) Misliš, da dobijo printe in en fascikel primerjajo z drugim ;-)

Aphanisis ::

gruntfürmich je izjavil:

na IB, katera polja moram obkljukati za poročilo na eDavki?


A Ibkr omogoča pripravo xml za upload v Furs?

Malidelničar ::

Evropske delnice, jih imate? Je evropski trg kaj bolj ugodno vrednoten kot ameriški?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

energetik ::

Nimam, MSCI Europe je enako napihnjen kot ameriške.
Redno pa že od avgusta po kosih kupujem Kitajsko, ki se mi zdi, da je blizu dna kanala, hkrati pa je v falling wedgu. Morda je še malce tvegano, ampak jst mislim, da bo to enkrat v naslednjih tednih odneslo gor:

Zgodovina sprememb…

Masayoshi ::

Jao, od avgusta? In kolk si že pod vodo? A si Munger? Sicer on stavi samo na Baba.

energetik ::

Nič kaj dosti, par %. Kdaj pa naj bi vlagal, ko je vse na višku? Bolj ko je rdeče, več vložim. Nazadnje včeraj. Mislim pa, da bom že poleti kar v plusu. Seveda se lahko motim, ampak ob tako nizkih RSI (tudi mesečni je že na 35), bo šlo težko še bistveno bolj dol. Seveda tvegam, ni pa to all-in.

Masayoshi ::

HangSeng je od avgusta padel cca 17%
««
99 / 163
»»