» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
100 / 163
»»

energetik ::

Pa če ti pravim, da kupujem po kosih, vsakič ko kaj pade. Jasno nisem šel all-in avgusta.

Masayoshi ::

Kupuješ padajoč nož. Najuspešnejši v delnicah tega ne počno, ampak počakajo na base in kupujejo trend. Mogoče je pri kriptu drugače. Upam da imaš dovolj časa.

J.McLane ::

Odvisno na kakšen rok kupuješ in če verjameš v fundamente. Vsi vemo zakaj je Kitajska v tem padcu, ali je to upravičeno ali ne je pa zelo težko ocenit.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Ce uspesno kupujes bodoci denarni tok oz. profite, bolj pade, bolj kupis. A ni to samoumevno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

energetik ::

Masayoshi je izjavil:

Kupuješ padajoč nož. Najuspešnejši v delnicah tega ne počno, ampak počakajo na base in kupujejo trend. Mogoče je pri kriptu drugače. Upam da imaš dovolj časa.
Če veš kje bo base... Ali pa vse skupaj zamudiš, če je hiter odboj.

Masayoshi ::

Sklepam da izhajaš iz kripto trgovanja in trguješ max par let? Ne rečem, da ti v tem primeru ne bo ratalo ampak... @kow - za delnice iz HangSeng je še posebej težko oceniti bodoči denarni tok, ker je zraven še komponenta imenovana KPK...poglej zgodbo BABA oziroma Jacka Maa...

kow ::

Govoril sem v splosnem. Jaz se kitajskega trga se nikoli nisem dotaknil, ker mi je tuj.

Ascendor ::

Masayoshi je izjavil:

Kupuješ padajoč nož. Najuspešnejši v delnicah tega ne počno, ampak počakajo na base in kupujejo trend. Mogoče je pri kriptu drugače. Upam da imaš dovolj časa.

https://www.dataroma.com/m/activity.php...
Well oh well.

Masayoshi ::

Sem ga vprašal če je Munger, poglej zgoraj ;). Zato pa je včeraj BABA skočila, ker je prišel tale podatek ven da je Munger tudi v Q4 kupoval. Si pa lahko Munger privošči (ali pa tudi ne, ker tale njegov sklad ni ravno velik), da delnice podvaja, napumpa in izstopi, en energetik pa malo težje...

J.McLane ::

To lahko delaš, če imaš sledilce (sploh ni pomemben tvoj kapital). Hm, le kako postati "influencer"? :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

libreus ::

Mi lahko kdo pomaga s formulo v Google Sheets za uvozit XML tečajnico Banke Slovenije? Hvala lepa. :)

Povezava do XML tečajnice: https://www.bsi.si/_data/tecajnice/TecK...

pingme ::

Kot prvo to sploh ni pravi link, ker moraš pretjarjati po referenčnem tečaju in ne po prodajnem ali nakupnem.
Pravi URL je https://www.bsi.si/_data/tecajnice/dtec...
Google Sheets ima IMPORTXML funkcijo, ki sprejme url in xpath, kjer bi lahko uporabil recimo (local-name zato, ker so namespacei):

//*[local-name()='tecajnica'][@datum='2021-12-30']/*[local-name()='tecaj'][@oznaka='USD']

ampak ti ne koristi prav dosti, ker je že sama datoteka prevelika in jo google zavrne.
Jaz sem si napisal aplikacijo, ki mi zgenerira ustrezne xml datoteke (+ preračuna zneske v EUR) za dividende in kapitalske dobičke, ampak je preveč specifična, da bi talal kodo okoli :D

libreus ::

Hvala lepa. To pomeni, da v Google Sheets ne morem priti do ustreznega pregleda? Torej mi ostane le Excel ...

redtech ::

Ena težka za letos PBR

Poleg CNOOC najbolj podcenjena firma, dividenda bo ogromna, top tehnologija za deep water, velik projekt SALT...

Trenutno je delnica nizko zaradi politike Bolsonaro, Luna,... poltika bi rada imela nizko ceno nafte na račun PBR.
Bolsonaro je bil sicer naklonjen PBR, sedaj izgublja proti Luni in sanja o privatizaciji, poceni nafti, kar je všečno za volivce.
Luna ne bo delal traparij, ker ga bodo takoj poslali nazaj v zapor.
Po aferi "Car Wash" je PBR sedaj zaščiten z zakonom pred vmešavanjem države v podjetje.

J.McLane ::

Talon metals, ki ga držim od oktobra 2020 bo pa najbrž dobil krila, trenutno se na EU borzah ne trguje zaradi tele novice:
https://finance.yahoo.com/news/tesla-si...

Škoda ker je to samo 5% mojega portfelja :D
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

gruntfürmich ::

no ja. bomo videli.
ni vsak s čimer tesla posluje avtomatično 'tesla'.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

J.McLane ::

Itak da ne, je pa to firma, ki nima še nič za pokazat mkt. cap je 300M € zavezali so se pa Tesli da bodo dobavili 75.000 t niklja v 6 letih (najkasneje od 2026 dalje) po ceni na LME, to predstavlja revenue $1.5B.

Bo pa Talon moral še marsikaj dokazat, da bo to tudi sposoben dostavit.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

Ta Toronto je prava greznica takih firm, pomoje je 95%+ failov.

J.McLane ::

Se vidimo čez 5 let, do takrat se tega ne bom dotikal, če se seveda fundamenti ne potopijo v nulo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Sparkxl ::

Kako je stanje? Ste že izstopili iz balona in se preusmerili v energetiko ipd? Zaenkrat gre po predvidevanjih: prvo padejo najbolj nahajpane zadeve tipa arkk, sledijo ostale precenjene, kot zadnji padejo taveliki.
Kripto ste pobrali dobičke? Moram se pohvalit da sem eth prodal 1 dan od špice dosežene v novembru. Pot od tu naprej je za vse precenjeno od kripto, arkk, tech, meme,..., enosmerna...navzdol. Pa se obrestne mere še sploh niso začele zniževati.
Črni oblaki so na obzorju. Optimistov več ni za slišati, razen cathie woods seveda, ki je dokončno izgubila stik z realnostjo

Mike_Rotch ::

Jaz čakam, da FED pove za koliko bo dvignil obresti, da growth delnice še malo poadejo. Potem pa spet all in v PLTR in TSLA.

libreus ::

Sam sem malo prehitro ponovno vstopil v PLTR, ampak glede na potencial sem kar zadovoljen s povprečjem delnice.

J.McLane ::

Jaz še vedno stojim na svojih long term long pozicijah. Trenutno 50% v plusu od Oktobra 2020, v tem času sem za 40% povečal vložek s postopnim dokupovanjem.

Držim (od najmanjše pozicije do največje):
PANASONIC CORP.
TALON METALS CORP.
SUNRISE ENERGY META. LTD.
NANO ONE MATERIALS
EUROPEAN METALS HLDGS LTD
ARDEA RESOURCES LTD. O.N.
TALGA GROUP LTD.

Vmes sem prodal Vulcan s 650% profita in Elkem z -9% izgube. Bo treba kar nekaj davka plačat letos zaradi tega, nekje za 5% celotnega portfelja 8-O
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

lejko0 ::

Zanimivo, potem misliš, da se trend na teh kovinah ne bo kar zlepa ustavil?

Kaj pa kakšen REMX ETF (tega držim zadnjih nekaj mesece) ali pa BATT, za katerega pravijo, da ne kaže realne slike - ima precej velik poudarek na mining firmah, ki v zadnjem letu niso pokazle enake rasti kot njihovi produkti in pravijo, da se mora to slej kot prej uravnotežit)?

Nikonja ::

Ziher je bilo pisano o tem tukaj, ampak iskreno nimam energije it čez točno 100 strani te teme, in se zato vnaprej opravičujem.
Skratka, sem lani kupil nekaj delnic na Revolutu in zdaj moram na fursu/edavki naredit prijavo tega, problem mi dela ker na edavki lahko uploadam samo xml fajl, na revolutu dobim ali pdf ali csv.
Zanima me, tisti ki ste kupovali na Revolutu, kako ste uredili prijavo ker enostavno nimam idej kako naj to uredim!

J.McLane ::

Vpisati moraš samo tisto kar si prodal, če ne drugače lepo ročno podatke nakupa nato še podatke prodaje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

J.McLane ::

lejko0 je izjavil:

Zanimivo, potem misliš, da se trend na teh kovinah ne bo kar zlepa ustavil?

Kaj pa kakšen REMX ETF (tega držim zadnjih nekaj mesece) ali pa BATT, za katerega pravijo, da ne kaže realne slike - ima precej velik poudarek na mining firmah, ki v zadnjem letu niso pokazle enake rasti kot njihovi produkti in pravijo, da se mora to slej kot prej uravnotežit)?


Ne gre direktno za kovine, ampak pridelovalce materialov za baterije, slučajno imajo zadaj še rudnik. Ok, Ardea in Talon sta res zgolj junior miner v začetni fazi.
Sunrise - imajo zelo tehnološko dodelan proces in produkt bodo sulfati, ki se jih direktno uporablja za katode. Imajo tudi plan reciklaže baterije, so zelo tehnološko orientirani.
Nano One - optimizacija proizvodnje materiala za katode, največ pričakujem od LFP, imajo pa tudi kakšne bolj ekzotične kemije, ampak vprašanje če bo kaj ratalo iz tega.
EMH - imajo malo nekonvecionalen vir litija, ni slanica, ne spodumen ne glina. Njihov končni produkt bo battery grade in glede na študije, je vir in samo procesiranje zelo "eko" friendly. Zalomi se lahko pri lastništvu, saj Čehi hočejo znaten delež, pa pravkar so dali private offering za nekih par milionov. Nekdo želi notr in imeti lep delež od tega, to je pa lahko salob za male delničarje, ampak mislim da bo torta dovolj velika za vse.
Talga - material za Anode, ne gre samo za rudnik grafita. Imajo že vzpostavljeno proizvodnjo za sample ki jih pošiljajo potencilanim kupcem. Ključna bodo dovoljenja za rudarjenje, ki naj bi bila odobrena v začetku leta.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

libreus ::

Nikonja je izjavil:

Ziher je bilo pisano o tem tukaj, ampak iskreno nimam energije it čez točno 100 strani te teme, in se zato vnaprej opravičujem.
Skratka, sem lani kupil nekaj delnic na Revolutu in zdaj moram na fursu/edavki naredit prijavo tega, problem mi dela ker na edavki lahko uploadam samo xml fajl, na revolutu dobim ali pdf ali csv.
Zanima me, tisti ki ste kupovali na Revolutu, kako ste uredili prijavo ker enostavno nimam idej kako naj to uredim!

Predlagam, da si za prvi korak prebereš TOLE in tole.

Sam sem se prvo leto trgovanja prepozno poučil glede davkov, zato sem moral narediti cca. 800 ročnih vnosov na portalu eDavki, saj ob "trade-anju" nisem sploj razmišljal, kaj bo sledilo. Sem se pa iz napake veliko naučil, zato jemljem izkušnjo kot dobro. ;)

gruntfürmich ::

jst se ne mislim ukvarjat z ročnim vnosom. pripel sem jim PDF dokument s transakcijami, pa še to nisem mogel oddati tako da samo na portalu visi...
če jih zanima si naj izračunajo
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Masayoshi ::

LOL, tole (če je res) bo pa zanimivo ;). Po zakonu si dolžan oddati napoved v predpisani obliki. V kolikor tega ne storiš so predpisane kar ornk kazni...

libreus ::

gruntfürmich je izjavil:

jst se ne mislim ukvarjat z ročnim vnosom. pripel sem jim PDF dokument s transakcijami, pa še to nisem mogel oddati tako da samo na portalu visi...
če jih zanima si naj izračunajo

Boš na isti način oddal letno odmero dohodnine? ;)

gruntfürmich ::

dohodnino mi delodajalec avtomatsko vnese.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

libreus ::

Razumem, predvidevam, da nimaš otrok. Napačen primer.
Skratka, na kratko: PDF na FURS ne bo OK. :)

user4683 ::

In FURSu dol visi, kaj se tebi ljubi in kaj ne. Verjetno te bodo najprej prijazno pozvali, da narediš samoprijavo in oddaš po roku brez kazni. Če boš takrat pametoval pa je inšpektorju na drugi strani najmanjši problem spisat odločbo in te kaznovati. In boš plačal kazen in... oddal v obliki, ki je predpisana :)

gruntfürmich ::

jah, bomo videli :D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Malidelničar ::

A kdo kaj spremlja reddit FIRE/Slovenija pa Slovenija/stocks? Imate nasvete še za kakšne ostale dobre subreddite (na wallstreetbets sem že včlanjen)?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

Mislim da je bolje oddati nič, kot pa narediti napačno oddajo s pripetim PDF.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

J.McLane je izjavil:

Jaz še vedno stojim na svojih long term long pozicijah. Trenutno 50% v plusu od Oktobra 2020, v tem času sem za 40% povečal vložek s postopnim dokupovanjem.

Držim (od najmanjše pozicije do največje):
PANASONIC CORP.
TALON METALS CORP.
SUNRISE ENERGY META. LTD.
NANO ONE MATERIALS
EUROPEAN METALS HLDGS LTD
ARDEA RESOURCES LTD. O.N.
TALGA GROUP LTD.

Vmes sem prodal Vulcan s 650% profita in Elkem z -9% izgube. Bo treba kar nekaj davka plačat letos zaradi tega, nekje za 5% celotnega portfelja 8-O


Zakaj bi plačeval, prodaš pozicije z izgubo, da pokriješ dobiček.

J.McLane ::

Pozicij z dovolj visoko izgubo nimam, da bi pa to delal zaradi nekega drobiža, mi pa na kraj pameti ne pade.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

Mike_Rotch je izjavil:

Jaz čakam, da FED pove za koliko bo dvignil obresti, da growth delnice še malo poadejo. Potem pa spet all in v PLTR in TSLA.


FED nič ne dviguje, kupuje obveznice, ki jih noben noče.
Treasury Securities Operational Details

Sedaj so plan znižali iz 80B/m na 40B/m in je cena obveznic padla, ker noben noče realno izgubljati 5%+/leto je šla obrestna mera posledično gor.
Visoka obrestna mera ima pred sabo velik zid - nepremičninski krediti, ko bo obrestna mera previsoka, bo povpraševanje po kreditih manjše in takrat bo obrestna mera stagnirala ali začela padati, kljub visoki inflaciji.

Inflacija je "lag" indikator.

Ko bo FED zares prenehal kupovati obveznice bo to free market in takrat bo postalo zanimivo. Veliki vlagatelji v obveznice "pension fund" in drugi, bodo s 40% portfeljem izgubljali vsako leto, ker bodo obrestne mere nizke, realna inflacija 5%+

Mike_Rotch ::

Hmm, priznam, da ne poznam natančno vseh mehanizmov v igri in bančništva nasploh, ampak: https://www.investopedia.com/ask/answer...

In: https://www.reuters.com/business/fed-ra...

Median forecasts from the Jan. 12-19 Reuters poll showed the Fed raising its key interest rate three times this year, starting in March, to 0.75-1.00% by end-2022, a significant upgrade from two hikes predicted in the December survey.


IMHO trenutne inflacije s tem ne bodo ustavili.

J.McLane ::

Če bo ekonomija šla v k* bo deflacija prišla sama od sebe. Po mojem nas čaka še kakšno leto visoke volatilnosti, potem pa da vidimo ali bo crash ali ne.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

J.McLane ::

Je kdo kaj analiziral rudarje bakra? Obseg bakra se bo močno povečal, kratkoročno gre cena bakra gor, mene ne zanima toliko cena bakra, bolj me zanima kdo bo delal veliko ekspanzijo, da zadosti potrebam.

Večje playerje kot Codelco, Glencore, BHP, Ri Tinto bi spustil, ker to so konglomerati, ki imajo vsega boga. Kaj je na voljo od manjših playerjev (< 10B Mkt cap), ki so nekje v štartu proizvodnje in imajo velike obete. Malo bom analiziral spodnje ideje, če ima kdo kak komentar pa na dan z njim.

OZ Minerals Limited
29Metals
Sandfire Resources
Copper Mountain Mining
Solaris Resources
Copper Mountain Mining
Josemaria Resources
Amerigo Resources
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

Preveri še tedva v Avstraliji Northern star resources, Newcrest mining, eden ima polno bakra zraven. Yamana Gold je tudi na bakru. Novaroyalty je pure copper.

Baker mora biti velika operacija, da se izplača, jaz bi z vzvodom vzel BHP, Vale, Rio Tinto. S32 se spušča tudi v baker - Čile. Ampak kupiš takrat, ko bo panika :)

J.McLane ::

Vzvod? Ne hvala. Jaz nekaj kupim in potem dam v predal za 5 let, vmes seveda spremljam, če gre vse po planih.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Sparkxl ::

J.McLane je izjavil:

Je kdo kaj analiziral rudarje bakra? Obseg bakra se bo močno povečal, kratkoročno gre cena bakra gor, mene ne zanima toliko cena bakra, bolj me zanima kdo bo delal veliko ekspanzijo, da zadosti potrebam.

Večje playerje kot Codelco, Glencore, BHP, Ri Tinto bi spustil, ker to so konglomerati, ki imajo vsega boga. Kaj je na voljo od manjših playerjev (< 10B Mkt cap), ki so nekje v štartu proizvodnje in imajo velike obete. Malo bom analiziral spodnje ideje, če ima kdo kak komentar pa na dan z njim.

OZ Minerals Limited
29Metals
Sandfire Resources
Copper Mountain Mining
Solaris Resources
Copper Mountain Mining
Josemaria Resources
Amerigo Resources


FCX
SURG
RXM
TRQ
ALK

bobby ::

-S&P500 padel pod 200DMA
-samo 1/3 delnic Nasdaq je nad 200DMA
- According to Goldman Sachs, there are just five stocks that account for more than 50% of gains between April, 2021 and the end of 2021. As you might have guessed, they are all tech stocks, and big-name players at that. The five in question are Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA), Tesla (TSLA) and Alphabet (GOOGL). At the beginning of 2021 these five goliaths represented 18% of the S&P 500 by market cap. By the end of the year, this had ballooned to 22%. Even if you take away the April cut-off point, the outperformance of these five tech stocks was responsible for 35% of returns for the S&P 500.

A se ze kaj ozirate za uranom in srebrom?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Sparkxl ::

15% sem parkiral v uran septembra, v srebro že prej.
Balon je že pospešeno začel puščati vroč zrak. Je pa isto kot 2000. Prvo so popadali mali, sledili so veliki.
Ko zgoraj omenjeni začnejo padati, sledi apokalipsa v ameriških napihnjenih indexih.

LeXani ::

Je kak pameten etf za kaj podobnega kot zgoraj omenjeni? Kovine oz surovine za baterije..
Čas prve prijave 04.11.2005

Sparkxl ::



Ko fed zapre pipico sledi apokalipsa velikih. Zdaj ko samo govori o zapiranju, mali že padajo ko kamen. Zabava se definitvno zaključuje v tem sektroju
««
100 / 163
»»