» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
95 / 163
»»

PowaAaaaH ::

Lep dan, rotacije (že čez dan, ko je bil market "flat") in push zadnjo uro v growth delnice, še vedno nisem prepričan, da je bil low na indexih že dosežen ampak sigurno (za 1x) deluje obetavno.

energetik ::

Tudi jaz nisem prepričan, če je bilo to res to, to je bila zelo mala korekcija in mislim, da je bil to samo dead cat bounce.
S kitajsko sem pa v zadnjem tednu že kar nekaj zaslužil.

Malidelničar ::

energetik je izjavil:

Tudi jaz nisem prepričan, če je bilo to res to, to je bila zelo mala korekcija in mislim, da je bil to samo dead cat bounce.
S kitajsko sem pa v zadnjem tednu že kar nekaj zaslužil.


Kako imaš pa kaj geografsko razpršen portfelj, če ni skrivnost? SLO vs. Evropa vs. US vs. China?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

Kitajska je šele na začetku, vedno več skladov ne more odplačevat obresti bondholderjem, sedaj vsi izkoriščajo 1 mesec zamika plačila..., padla je prodaja stanovanj, sledijo bankroti in domine se bodo podrle.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Sparkxl ::

Ocenit dejansko stanje na kitajskem je nemogoče. Kitajci lažejo in olepšujejo, taki videji kot zgoraj pa so usa propaganda, ki obstajajo že odkar youtube ostaja in vsak mesec napovedujejo propad kitajske

FireSnake ::

energetik je izjavil:

Tudi jaz nisem prepričan, če je bilo to res to, to je bila zelo mala korekcija in mislim, da je bil to samo dead cat bounce.
S kitajsko sem pa v zadnjem tednu že kar nekaj zaslužil.


Si prodal?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

energetik ::

Ne, ker šele počasi po kosih dajem not in trgujem glede na tedenske sveče. Verjetno bo kitajski index počasi padal še nekje do novega leta, potem bi znal bit breakout iz falling wedga.

J.McLane ::

Ko se greš tele mahinacije s Slo skladi, a je še vedno tako da kupiš in prodaš po ceni ki je T+1 ali celo T+2 dni? Kaj pa druge evropske in svetovne zadeve si še vedno OUT v kešu?

Moje mnenje je da boš zamudil vlak in ostal v denarju ravno napačen trenutek, potem pa ne boš upal kupit ker se ti bo zdelo drago in boš čakal, čakal čakal...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

FireSnake ::

energetik je izjavil:

Ne, ker šele počasi po kosih dajem not in trgujem glede na tedenske sveče. Verjetno bo kitajski index počasi padal še nekje do novega leta, potem bi znal bit breakout iz falling wedga.



Potem težko rečemo, da si kaj zaslužil.
Ko zafiksiraš in prodaš, potem lahko govorimo o zaslužku (pa, ko državi damo, kar je njenega).

J.McLane je izjavil:

Ko se greš tele mahinacije s Slo skladi, a je še vedno tako da kupiš in prodaš po ceni ki je T+1 ali celo T+2 dni? Kaj pa druge evropske in svetovne zadeve si še vedno OUT v kešu?

Moje mnenje je da boš zamudil vlak in ostal v denarju ravno napačen trenutek, potem pa ne boš upal kupit ker se ti bo zdelo drago in boš čakal, čakal čakal...


Prvo pravilo vlaganj: nikoli ne smeš odreagirati čustveno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

energetik ::

J.McLane je izjavil:

Ko se greš tele mahinacije s Slo skladi, a je še vedno tako da kupiš in prodaš po ceni ki je T+1 ali celo T+2 dni? Kaj pa druge evropske in svetovne zadeve si še vedno OUT v kešu?

Moje mnenje je da boš zamudil vlak in ostal v denarju ravno napačen trenutek, potem pa ne boš upal kupit ker se ti bo zdelo drago in boš čakal, čakal čakal...
T+1 cena velja. Ampak ker delam na tedenskih svečah, mi ni tako važno.
Ja iz EU in svetovnega sklada sem pobral ven in čakam na ugodnejši nakup, dvomim, da je ostalo še dosti sape. Ja, verjetno bom zgrešil čisti vrh, ampak tega itak večina fali. Držim se tega, da probam kupit ko je podcenjeno in prodat ko je precenjeno.

FireSnake je izjavil:

energetik je izjavil:

Ne, ker šele počasi po kosih dajem not in trgujem glede na tedenske sveče. Verjetno bo kitajski index počasi padal še nekje do novega leta, potem bi znal bit breakout iz falling wedga.


Potem težko rečemo, da si kaj zaslužil.
Ko zafiksiraš in prodaš, potem lahko govorimo o zaslužku (pa, ko državi damo, kar je njenega).

No, imel sem v mislih, da sem v plusu od dneva nakupa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

FireSnake ::

To pa ja.
Obilo sreče še naprej (da bo velik + tudi, ko se proda)!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

PowaAaaaH ::

PowaAaaaH je izjavil:

Coinbase "moat" je dost vecji kukr nekateri mislijo.. pa ne govorim izrecno samo za coinbase glede blockchain sveta..

Coinbase je uvedel oz uvaja, da se lahko zaposleni odlocijo, da nek del plače konec meseca npr. dajo direktno na coinbase račun kot nek varcevalni racun samo, da gre v kripto.

Prav tako imajo/razvijajo svoj cloud za integracijov kripto in moznost izdelave lastnih app. Za podjetja..

Prav tako so imeli zadnje četrletje v manjsem kripto "bearu", ce se lahko tako izrazim presenetljivo dobre rezultate.

Coinbase ni neka regularna firma/platforma, ki ponuja samo kripto kovance/tokene ampak je mnogo vec.

Še bolj kot v coinbase vrjamem nasplošno v ta kripto svet. Nimam tudi neke težke pozicije v njih (za zdaj).



+ Waitlista z 2mill uporabniki za NFTje, za info - trenutno jih je cca. 500k na OpenSea (najbolj znana ETH platforma za nftje)
+ Združitev z FB za digitalno denarnico "NOVI".

- IMO nft-ji tam, ko je bil crypto 2013 (99% jih bo šlo v bearu v maloro - čeprov je veliko "mini bearov" že med crypto bullrunom).
- Coinbase bo big.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PowaAaaaH ()

kow ::

Dejansko tudi jaz razmisljam, da bi vrgel nekaj malega v Coinbase. Enostavno je kripto moment, vsaj zdi se, neustavljiv.

rini ::

Vidim, da se lahko COIN kupi tudi preko InteractiveBroker. Kaksne so prednosti oz. slabosti nakupa preko te platforme?

pingme ::

rini je izjavil:

Vidim, da se lahko COIN kupi tudi preko InteractiveBroker. Kaksne so prednosti oz. slabosti nakupa preko te platforme?


Sploh veš kaj je COIN? Kako pa bi ti drugače kupil delnico kot čez brokerja? ;-)

PowaAaaaH ::

rini je izjavil:

Vidim, da se lahko COIN kupi tudi preko InteractiveBroker. Kaksne so prednosti oz. slabosti nakupa preko te platforme?


če že.. Ne kupovat na resistu. Potrjen breakout nad 310 ali pa ob pullbacku.. Pr 220 coni ga ni noben maru.. :)) ne fomo-at not zdle.

therax ::

Da ne odpiram nove teme, bi kar tukaj vprašal.

V skladih imam X znesek že nekaj let. Vrednost raste, potem pada, in spet raste in od tega denarja praktično nimam nič. Ker se dobički reinvestirajo, potem vrednost pade, upravljalci si poberejo nekaj provizije... Začel sem razmišljat, da bi rajši za ta X znesek kupil delnice najbolj zanesljivih slovenskih podjetij, ki redno izplačujejo dividende.

Ne bi trgoval, ampak kupil in držal, na ta način bi vsaj vsako leto dobil nekaj denarja, ki ga lahko koristno porabim ali pa premaknem v kakšno drugo naložbo. Vem, da so z delnicami še dodatni stroški zaradi vodenja računa, nakup/prodaja, itd. Vem, da so delnice bolj tvegane, ker lahko izgubijo vrednost v zelo kratkem času.

Kakšne je vaše mnenje/izkušnje, se bi mi to bolj splačalo ali sem kaj spregledal? Opcija so tudi tuje delnice, ki izplačujejo dividende? Ne bi se rad prenaglil ali kaj narobe preračunal, ker ne gre za mali znesek.

111111111111 ::

- izstop iz skladov te bo stal, če si ustvaril dobiček boš plačal davek.
- vstop na delniški trg te bo ravno tako stal.
- nakup delnic, če nimaš vsaj nekje 10k denarja dostikrat ni smotern
- skladi so precej varna in razpršena naložba, delnice niti ne
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

sandy ::

therax je izjavil:

Da ne odpiram nove teme, bi kar tukaj vprašal.

V skladih imam X znesek že nekaj let. Vrednost raste, potem pada, in spet raste in od tega denarja praktično nimam nič. Ker se dobički reinvestirajo, potem vrednost pade, upravljalci si poberejo nekaj provizije... Začel sem razmišljat, da bi rajši za ta X znesek kupil delnice najbolj zanesljivih slovenskih podjetij, ki redno izplačujejo dividende.

Ne bi trgoval, ampak kupil in držal, na ta način bi vsaj vsako leto dobil nekaj denarja, ki ga lahko koristno porabim ali pa premaknem v kakšno drugo naložbo. Vem, da so z delnicami še dodatni stroški zaradi vodenja računa, nakup/prodaja, itd. Vem, da so delnice bolj tvegane, ker lahko izgubijo vrednost v zelo kratkem času.

Kakšne je vaše mnenje/izkušnje, se bi mi to bolj splačalo ali sem kaj spregledal? Opcija so tudi tuje delnice, ki izplačujejo dividende? Ne bi se rad prenaglil ali kaj narobe preračunal, ker ne gre za mali znesek.


Najbolj zanesljivih slovenskih podjetij? Ta pojem ne obstaja (vsaj v množini ne). Večja podjetja so večinoma državna, upravljana s političnim vatlom, namenjena kot odlagališče zaslužnim kadrom, dogovorna ekonomija, v deželi velja korupcija in klientelizem (ne le pod ministrovanjem Andreja), nadzora (in kaznovanja) ni. Morda je edina svetla izjema Krka. Večino premoženja pa ne gre investirati v le eno podjetje. en požar ali afera, pa si na -20%...
Seveda je svinjarija tudi v tujini, a je vsaj na zahodu vseeno nadzor boljši (vsaj upam).
Če dovolj dolgo držiš sklad (in ta razpršeno nalaga v razvite delniške trge), je to takorekoč najboljša stvar, ki jo lahko imaš- dividend sicer ne dobiš izplačanih, a se ti vračunajo v vrednost premoženja IN ŠE OBDAVČENE NISO, kot bi bile ob vsakokratnem izplačilu (to je tudi razlog, zakaj so akumulacijski ETF za nas davčno ugodnejši kot distribucijski). Če bi padla vrednost točke sklada, bi se podobno skantala tudi cena individualnih delnic, ki bi jih držal- včasih manj, večinoma pa še bolj (individualni portfelji so na dolgi rok načeloma manj donosni kot širok indeks). Logična alternativa bi bil podoben ETF, kupljen na borzi- a glede na davek, ki ga moraš plačati ob izstopu iz sklada (davčna stopnja je odvisna od časa naložbe) se ti morda ne splača prodajati za novo, podobno naložbo z nižjimi stroški vodenja a brez "davčnega bonusa".
Z velimi številom delnic, domačih ali tujih, pridejo stroški, porabljen čas, velika možnost napačnih odločitev itd. Kakšen pa je strošek sklada? Kateri sklad je to?

Machete ::

Kolega ima Krka (ali Lek, če sem zabrkljal sedaj) in lepe dividende dobiva vsako leto. Ni tako neumno.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Masayoshi ::

Dobr brkljaš, Leka že kar nekaj let ni več...

gruntfürmich ::

therax je izjavil:

Da ne odpiram nove teme, bi kar tukaj vprašal.

V skladih imam X znesek že nekaj let. Vrednost raste, potem pada, in spet raste in od tega denarja praktično nimam nič. Ker se dobički reinvestirajo, potem vrednost pade, upravljalci si poberejo nekaj provizije... Začel sem razmišljat, da bi rajši za ta X znesek kupil delnice najbolj zanesljivih slovenskih podjetij, ki redno izplačujejo dividende.

Ne bi trgoval, ampak kupil in držal, na ta način bi vsaj vsako leto dobil nekaj denarja, ki ga lahko koristno porabim ali pa premaknem v kakšno drugo naložbo. Vem, da so z delnicami še dodatni stroški zaradi vodenja računa, nakup/prodaja, itd. Vem, da so delnice bolj tvegane, ker lahko izgubijo vrednost v zelo kratkem času.

Kakšne je vaše mnenje/izkušnje, se bi mi to bolj splačalo ali sem kaj spregledal? Opcija so tudi tuje delnice, ki izplačujejo dividende? Ne bi se rad prenaglil ali kaj narobe preračunal, ker ne gre za mali znesek.

čim prej stran od tistih lopovov.

Machete je izjavil:

Kolega ima Krka (ali Lek, če sem zabrkljal sedaj) in lepe dividende dobiva vsako leto. Ni tako neumno.

letos je bilo 5EUR/delnico, prej ~4. pri zdajšnji ceni je to 4%.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

pingme ::

Machete je izjavil:

Kolega ima Krka (ali Lek, če sem zabrkljal sedaj) in lepe dividende dobiva vsako leto. Ni tako neumno.

letos je bilo 5EUR/delnico, prej ~4. pri zdajšnji ceni je to 4%.


Gledati moraš dinamiko (poleg tega primerjava trenutne tržne cene s preteklo ali celo pred-preteklo dividendo nima nobenega smisla):

2017: 2,9€
2018: 3,2€
2019: 4,25€
2020: 5,00€

Dividende se torej povečujejo več kot 10% letno, podobno se povečujejo tudi prihodki in dobiček, za dividende pa se nameni manj kot 50% dobička.
Stabilno podjetja s takšnimi rezultati in tako nizkim vrednotenjem, poleg tega pa popolnoma nezadolženo, v tujini na razvitih trgih ne boš našel.
Podobno velja za ostale delnice v prvi kotaciji - PETG, ZVTG, POSR, CICG ...
Ampak, ja, še vedno je to Slovenija in nizko vrednotenje je posledica majhne likvidnosti, majhnega market capa (razen Krke, ostali niti milijarde ne dosegajo) in pretežnega lastništva države, torej vpletanja politike.
Če bi to bila ameriška podjetja, bi bila tržna cena vsaj krat dva (ampak potem bi bila tudi dividendna donostnost deljeno z dva, torej nič posebnega).
Tako da Slovenske delnice so zanimive res izključno zaradi dividend, večje kapitalske dobičke pa bi dosegel le v primeru kakšnega prevzema, kar ni prav verjetno (čeprav je letos izjema in je LJSE bolj donosen kot S&P500 ali Nasdaq).

Mato989 ::

pingme je izjavil:

Machete je izjavil:

Kolega ima Krka (ali Lek, če sem zabrkljal sedaj) in lepe dividende dobiva vsako leto. Ni tako neumno.

letos je bilo 5EUR/delnico, prej ~4. pri zdajšnji ceni je to 4%.


Gledati moraš dinamiko (poleg tega primerjava trenutne tržne cene s preteklo ali celo pred-preteklo dividendo nima nobenega smisla):

2017: 2,9€
2018: 3,2€
2019: 4,25€
2020: 5,00€

Dividende se torej povečujejo več kot 10% letno, podobno se povečujejo tudi prihodki in dobiček, za dividende pa se nameni manj kot 50% dobička.
Stabilno podjetja s takšnimi rezultati in tako nizkim vrednotenjem, poleg tega pa popolnoma nezadolženo, v tujini na razvitih trgih ne boš našel.
Podobno velja za ostale delnice v prvi kotaciji - PETG, ZVTG, POSR, CICG ...
Ampak, ja, še vedno je to Slovenija in nizko vrednotenje je posledica majhne likvidnosti, majhnega market capa (razen Krke, ostali niti milijarde ne dosegajo) in pretežnega lastništva države, torej vpletanja politike.
Če bi to bila ameriška podjetja, bi bila tržna cena vsaj krat dva (ampak potem bi bila tudi dividendna donostnost deljeno z dva, torej nič posebnega).
Tako da Slovenske delnice so zanimive res izključno zaradi dividend, večje kapitalske dobičke pa bi dosegel le v primeru kakšnega prevzema, kar ni prav verjetno (čeprav je letos izjema in je LJSE bolj donosen kot S&P500 ali Nasdaq).



To je zlo lepo kar si napisal AMPAK povprečneži gledajo tako:

Koliko € moram vložit da bi od tega imel letne dividende toliko da bi to bilo višje kot socialna podpora na mesec... oz. vsaj blizu ali kar minimalna NETO plača...

Torej če je 5€ na delnico dividend je to kaj od oka 3,75€ NETO po davkih... torej da dobiš mesečno minimalca pod davkih moraš zaslužit 720€/3,75 x12 = 2.304 delnice da imaš po davkih na mesec 720€ prihodka od dividend, kar bi bilo nekje na točki ko bi osebno rekel da tudi če zgubim šiht, sem ok za 1-2 leti...

Koliko stane 1 delnica krke 111€ KRAT 2.304 = 255.744€!

Torej 256k evrov moraš dat v delnico Krke da na teh odličnih dividendah dobivaš mesečno 720€ kar je nekje minimalec NETO

Dokaj slabo, če pomislim da lahko v Celsius na cryptu stakaš USDC (brez nihanja načeloma) za 9% letno kar je cca 23.000€ letno ali skoraj 2k na mesec... skoraj 3x več!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Celsius donosi niso sustainable in ne bodo zdrzali dolgo. Imas tudi regulativna tveganja. Ne pravim, da to ni smiselna strategija, gotovo pa ni za "povprecnega Janeza".
Se moras spoznati na kripto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

kow je izjavil:

Celsius donosi niso sustainable in ne bodo zdrzali dolgo. Imas tudi regulativna tveganja. Ne pravim, da to ni smiselna strategija, gotovo pa ni za "povprecnega Janeza".
Se moras spoznati na kripto.


Seveda, ampak tako je treba gledat...

Jaz če v nekaj vlagam, je za mene DONOS ki je soliden tista točka, ko dobim na leto/mesečno toliko da si lahko štejem minimalno NETO plačo... torej da sem "out of the system" vsaj kot relativen "revež" ki ne rabi delat in dobi minimalca NETO...

In mene kot povprečneža zanima predvsem kako do tega da je razmerje varnost vs donos (oz. zahteva po vložku napram donos) najbolj ugodna... hkrati pa je še en haklc, mora biti tudi realno dosegljiva... kar za večino delnice niso, oz. bi moral že tvoj foter vlagat in ti zapustit da bi ti lahko to užival.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Sparkxl ::

Moraš bit res konkretno počen, da daš ves svoj denar na kripto menjalnice in potem drugim govorit kako so povprečni. Ampak ja, to je mato, človek na takem ego tripu, da mu ni para.

Če že talaš svoje nasvete za povprečneže, še jim povej kaj pride zraven kripto menjalnic in stablecoinov: neobstoječa regulacija, transparentnost neobstoječa, vprašljivo kritje, privatna last, kar pomeni da se lahko jutri preseli z vsem denarjem na kajmanske otoke in si spušil, možnost hackov,... Ali pa kitajski scenarij, ki tudi nas čaka: od jutri dalje so transakcije z menjalnicami prepovedane. In da se teoretično vsi vsipajo na menjalnice naenkrat in hočejo svoj denar ven, ga tudi ti nadpovorečnež ne boš dobil.

V glavnem, naslednjič preden deliš svoje bistre nasvete za povprečneže, rajši 1x za spremembo vklopi tisto spužvo nad nosom za trenutek

kow ::

"In mene kot povprečneža zanima predvsem kako do tega da je razmerje varnost vs donos"

Se ti sploh zavedas, kakko tezka naloga je dolocati to razmerje? Jebeni oddelki ljudi v financnih ustanovah iz vrhunskih fakultet po svetu, tega niso sposobni konsistentno naredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

kow je izjavil:

"In mene kot povprečneža zanima predvsem kako do tega da je razmerje varnost vs donos"

Se ti sploh zavedas, kakko tezka naloga je dolocati to razmerje? Jebeni oddelki ljudi v financnih ustanovah iz vrhunskih fakultet po svetu, tega niso sposobni konsistentno naredit.


On je prepričan da je to magično razmerje našel v kriptu :) zaslužil je par jurjev sredi bull marketa, dobil 100€ obresti od stejkanja in je s tem požrl vso pamet sveta

user4683 ::

Mato nekako pozablja da zaradi višjega tveganja je morda donos njegovega omiljenega celsiusa -2%, ker ima recimo zadnje 2 leti povprečno 30%, naslednjih 8 let pa -10% :))

Za povprečnega Janeza je kakšen svetovni ETF s svojimi 5%/letno verjetno najbolj prava izbira. Jebat ga, boš pač za 1000 neto/mesec moral vložit 300k. Denar še nikoli ni sam padel z neba.

PowaAaaaH ::

Mato989 je izjavil:

kow je izjavil:

Celsius donosi niso sustainable in ne bodo zdrzali dolgo. Imas tudi regulativna tveganja. Ne pravim, da to ni smiselna strategija, gotovo pa ni za "povprecnega Janeza".
Se moras spoznati na kripto.


Seveda, ampak tako je treba gledat...

Jaz če v nekaj vlagam, je za mene DONOS ki je soliden tista točka, ko dobim na leto/mesečno toliko da si lahko štejem minimalno NETO plačo... torej da sem "out of the system" vsaj kot relativen "revež" ki ne rabi delat in dobi minimalca NETO...

In mene kot povprečneža zanima predvsem kako do tega da je razmerje varnost vs donos (oz. zahteva po vložku napram donos) najbolj ugodna... hkrati pa je še en haklc, mora biti tudi realno dosegljiva... kar za večino delnice niso, oz. bi moral že tvoj foter vlagat in ti zapustit da bi ti lahko to užival.



Bolj kot donos je važen Risk-Reward ter drawndowni.. in pa psiha posameznika, če je zmožen prenašati padce 80% na portofliu brez paničnih reakcij.. Se strinjam, kripto nudi edinstvene in enkrat življenske priložnosti ampak večina folka zgublja denar tudi v bull runu..

Vsi, ki med bullom naredijo € smo geniji potem pa pride v tem primeru maj in naredimo v šusu -60% ali več na portoliu.. Zdj, če vidiš širšo sliko, vrjameš v ta asset in gledaš dolgoročno to vzameš kot perfect moment za dolagat (če ti je še ostalo kej kapitala) al pa narediš neumnosti leavaš trade oz investicijo in hodiš potem notri spet na zelenih črtah..

Js sm mnenja, da že naslednje leto ob tem času vidimo BTC nazaj na sub 30k in takrat bodo idealne šanse za ponovno akumulacijo.. Pa časi niso nič drugačni zaradi tega, ker so "vključene institucije" vsak market pade..

Machete ::

Masayoshi je izjavil:

Dobr brkljaš, Leka že kar nekaj let ni več...


Hvala za nujen dodatek mr newnick.
Poanta je, da je mojster s (slo) dividendami zelo zadovoljen, pa ima tudi kripte, kjer samo godrnja, čeprav ne izgublja v bistvu.
Razni Celsius Mato nasveti pa niso najboljši. Lahko na hitro, samo ko pa speče, bodo kot slab spomin.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

sandy ::

Traja samo 16 let, da z 800€ MESEČNEGA vložka pri 6% letni obrestni meri (to bi bil donos precej konzervativnega delniškega portfelja) prideš do 250.000. V tem času obresti predstavljajo že 40% celotnega zneska. Četrt milijona pri 40ih, če začneš pri 24ih? Ni slabo.
Obrestno obrestni račun- prej ko začneš, manj je potrebno dajati na stran.

bobby ::

In ce pozabis na inflacijo,...
Zdej pa naredi po tem tvojem izracunu se to, da upostevas ajde recimo 2% inflacijo....
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

Mato989 ::

sandy je izjavil:

Traja samo 16 let, da z 800EUR MESEČNEGA vložka pri 6% letni obrestni meri (to bi bil donos precej konzervativnega delniškega portfelja) prideš do 250.000. V tem času obresti predstavljajo že 40% celotnega zneska. Četrt milijona pri 40ih, če začneš pri 24ih? Ni slabo.
Obrestno obrestni račun- prej ko začneš, manj je potrebno dajati na stran.


Težava je da povprečnež ne more 16 let dajat 800EUR v delnice... če to damo na bolj realno številko 200EUR pa je potem doba koliko? 3x dalj od oka?

No če se odločiš da otrok ne boš mel in sta par pol bi morda celo lahko skupaj 2 s povprečno plačo dajala 800EUR/mesec na stran ampak to skupaj torej 400EUR/osebo...

Pa še inflacija te jebe...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

energetik ::

bobby je izjavil:

In ce pozabis na inflacijo,...

Saj jo je že odštel, npr. S&P500 je imel 9,5% donosa v zadnjih 40 letih. Tudi če odšteješ inflacijo, si še nad 6%.

bobby ::

Kje jo je odstel? On je samo nek priblizek od povprecja (ni definiral od katetega do katerega leta je to povprecje vzeto) no pravtako tudi ti ne. Bodite bolj specificni ker vsi te vasi racuni so iz ritke potegnjeni.

Update: jap res je, 6,8% zadnjih 50 let
Vir: https://www.fool.com/investing/how-to-i...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

energetik ::

Mato989 je izjavil:

sandy je izjavil:

Traja samo 16 let, da z 800EUR MESEČNEGA vložka pri 6% letni obrestni meri (to bi bil donos precej konzervativnega delniškega portfelja) prideš do 250.000. V tem času obresti predstavljajo že 40% celotnega zneska. Četrt milijona pri 40ih, če začneš pri 24ih? Ni slabo.
Obrestno obrestni račun- prej ko začneš, manj je potrebno dajati na stran.


Težava je da povprečnež ne more 16 let dajat 800EUR v delnice... če to damo na bolj realno številko 200EUR pa je potem doba koliko? 3x dalj od oka?

No če se odločiš da otrok ne boš mel in sta par pol bi morda celo lahko skupaj 2 s povprečno plačo dajala 800EUR/mesec na stran ampak to skupaj torej 400EUR/osebo...
To je res. Jaz sem sam načeloma spravil skupaj 200k+ od kar sem na šihtu. "Problem" je, ker sem 2/3 tega dal za nepremičnino, ostanek pa za stroške. Šele zadnjih par let od kar ni kredita, se pričenja investiranje. Je pa res, da sem zaj... leta 2008-2014, ko sem nalagal v depozite namesto na delniški trg. To je dejansko največja napaka, ki sem jo naredil glede osebnih financ.


P.S: oziroma to ni največja napaka, največja je, da nisem 2010 kupil za 100€ BTC. To bi dejansko bil life-changer. Še zdaj se spomnim, da sem takrat na slo-tech bral o neki novotariji Bitcoin, pa se mi ni zdelo vredno pozornosti. Zdaj si pulim lase, ko tiste stare teme berem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

bobby ::

Zalostno, kako hitro valuta izgublja na vrednosti, potem pa dodas se shrinkflation pa je,...
Ko bi le bil kaksen koncept, ki vi naredil zadevo bolj stabilno,.. :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

energetik ::

Je bil že tak koncept, dolar vezan na fizično zlato...

PowaAaaaH ::


P.S: oziroma to ni največja napaka, največja je, da nisem 2010 kupil za 100€ BTC. To bi dejansko bil life-changer. Še zdaj se spomnim, da sem takrat na slo-tech bral o neki novotariji Bitcoin, pa se mi ni zdelo vredno pozornosti. Zdaj si pulim lase, ko tiste stare teme berem.


Če nisi bil BTC maximalist bi vrjetno prodal že pri x2 ali x3, tako da s tem si je bz belit glavo sedaj, še vedno je early, čeprov se mogoče ne zdi..

bobby ::

energetik je izjavil:

Je bil že tak koncept, dolar vezan na fizično zlato...


Ah bejz no, ne verjamem,... :D
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

sandy ::

16 let, 800€ MESEČNEGA vložka:

Po 2% inflaciji- 189.000 (6%)
Po 3% inflaciji- 161.000 (6%)
po 4% inflaciji- 137.000 (6%)


Po 2% inflaciji- 250.000 (9%)- tu obresti predstavljajo že 55% celotnega zneska

Mato989 ::

sandy je izjavil:

16 let, 800€ MESEČNEGA vložka:

Po 2% inflaciji- 189.000 (6%)
Po 3% inflaciji- 161.000 (6%)
po 4% inflaciji- 137.000 (6%)


Po 2% inflaciji- 250.000 (9%)- tu obresti predstavljajo že 55% celotnega zneska


Ker sem na šihtu, daj nam zračunaj raje koliko let moraš vlagat 200€ pri 3% inflaciji da prideš do 250k ojrov... to bo najbolj realen obračun.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

energetik ::

32let. Če vzameš npr. S&P500 s povprečnim 9,5% donosom -3% inflacije. Ampak hej, potem greš lahko praktično v penzijo. Brez državne penzije. Sploh če je zraven še kakšen 2. steber.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

sandy ::

Drži. Morda kakšno leto več. Nabere se v tem času za skoraj 700.000, a upoštevaje inflacijo ostane "kupne moči" za okrog 250.000.

energetik ::

No meni naračuna brez inflacije 458.000, z 248.000.

bluefish ::

Gospodje, naslov teme - delnice pa take.

gruntfürmich ::

sj pa to je povezano z delnicami; ali se vlaga v svetovne indexe, ali sklade, ali kar tako na banko...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bluefish ::

Del izbrisane debate - kripto onaniranje ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()
««
95 / 163
»»