» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
96 / 163
»»

PowaAaaaH ::

Če Russel 2K ETF (IWM) Breakouta tale simple patern in če gremo all time high - bo to par mesecov rally-ja skupaj s kriptom IMO. Vse skupaj zgleda bullish AF. Daje me FOMO. Sem že 80-90% pozicioniran od dipa.


Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PowaAaaaH ()

mgermo ::

V začetku novembra nov fed meeting, kjer se pričakuje oznanitev taperinga. Trg je oktobra po septembrski korekciji zelo poskočen. Čeprav praktično celo leto govorijo o taperingu do konca leta, kako bo trg reagiral? Se splača znižat izpostavljenost pred oznanitvijo in znova vstopit po reakciji?

energetik ::

Zlato bi kmalu znalo narediti breakout iz tega trikotnika, se motim?
In potem proti 3k :)

bobby ::

Zdej pa naredi isto se za silver
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

energetik ::

Pri srebru nisem tolk ziher, kaj se točno dogaja. Ali bo šel vodoravno cikcak med rumenimi črtami, ali pa lahko gledamo belo črto in je potem en velik rising triangle in bo eksplodiralo. Priznam pa, da sem še par tednov nazaj razmišljal, če bo šel morda dol do spodnje rdeče poševne, kjer je dolgoletni support. Hotel sem ga nabavit vsaj pri 20$, pa sem zamudil. No, če velja trikot, potem bi moral zdaj nabavit par kilc. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kow ::

bluefish je izjavil:

Gospodje, naslov teme - delnice pa take.


Kot je nekdo ze omenil. Tema v resnici ni DOBESEDNO (po naslovu) o delnicah, ampak je o kapitalskih trgih. Debatiramo tudi o obveznicah, indeksnih skladih, zlatu...
Naceloma je smiselno debatirati tudi o kriptu, ker je pac del portfeljev. Domnevam, da to velja za obcuten del ljudi, ki se ukvarjajo s financami. Kripto niso samo memekojni itd.
Dejansko obstajajo tokeni, ki predstavljajo virtualne firme in ze objavljajo bilance stanja itd. Zadeva je trenutno pac najbolj "high tech", prakticno neregulirana in ni za nepoucene vlagatelje (veliko vecino).

Se pa strinjam, da ponavadi vsak pogovor o kriptu hitro zbezlja in nima smisla smetiti po nepotrebnem, ker imamo posebno kripto temo.

bobby ::

Nabavi par kilc,.. Wink wink :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

mgermo je izjavil:

V začetku novembra nov fed meeting, kjer se pričakuje oznanitev taperinga. Trg je oktobra po septembrski korekciji zelo poskočen. Čeprav praktično celo leto govorijo o taperingu do konca leta, kako bo trg reagiral? Se splača znižat izpostavljenost pred oznanitvijo in znova vstopit po reakciji?


Te reakcije te je lahko strah, če si v tech, meme, USA... drugje je downside vsaj nekoliko omejen.
Jaz sicer nekekga epskega padca ne pričakujem, ker je denarja ogromno in bo samo rotiral iz over to undervalued.



Najbolj pomembni je nepremičniski trg, ki je odvisen od ljudi in ne od FED-a.
Recesije ponavadi ni v obdobju ekspanzije kredita in nepremičnin.
Cilj FED-a je, ne imeti depresije.
Sledilo bo obdobje višjih obrestnih mer in višje inflacije.
Cela zemlja bo sedaj gonila agendo zelenih, da bo ekonomija "rasla".
COVID je umetna motnja na trgu.

Jaz ne prodajam, čakam konec novembra - tax loss, potem bom dodal pretežno surovine, ciljam na diversified, gold-copper. Upam, da mi sedaj ne pobegnejo čez downtrend.

Vetrpiha ::

Groot je izjavil:

PowaAaaaH je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Ali poznate/imate kakšne dobre proticiklične kandidate med delnicami (U.S stocks)? Kot recimo Johnson-Johnson? Zdaj smo na nekem vrhu, indeksi drsijo, okrevanje pokašljuje....


v kakšnem smislu proticiklične? Zakaj JNJ spada med njimi? Mogoče neumno vprašaje z moje strani, samo ne razumem čisto..


Delnice, ki se gibljejo pozitivno oziroma vsaj bolje od ostalih tudi v času krize (zato proticiklične, ker grejo kontra ciklu, outperformajo v času ko ostale padajo in obratno). Praviloma po teoriji so to predvsem delnice družb, ki proizvajajo ključne življenjske izdelke, po katerih je povpraševanje neodvisno od krize (npr. hrana, zdravila, itd.).

O konkretnih predlogih pa težko. Sploh pri farmacevtih so trenutna gibanja bolj odvisna od raznih Covid efektov, kot pa od česa drugega.

Vse zmanipulirane delnice.
Intercept Pharma je ena izmed njih

Machete ::

VODA EFTji.. delajo izjemno. Mislite, da je tole BUY?

https://finance.yahoo.com/quote/PHO/
https://finance.yahoo.com/quote/CGW/
https://finance.yahoo.com/quote/FIW/

Also: če kdo zna pokomentirat, ocenit Gitlab: https://slo-tech.com/novice/t724195/p73...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

gruntfürmich ::

na željo moje sem šel v ta ETF: L&G CLEAN WATER ETF
ni veliko izbire, če si omejen na ''evropske''. mislim da jih je samo ene par, in se mi je zdel tale najbolj ok in volumensko dober; pa še neka firma je noter katero je moja želela da je v portfelju...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Kaj je poanta vode? Da se podzemni rezervoarji praznijo? Zaradi pretirane porabe, predvsem kmetijstva?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

gruntfürmich ::

verjetno da nekdo dobi koncesijo za črpanje, jo potem s črpalkami sčrpa, v bazenih stretira da je pitna, to razpošlje do uporabnikov ali flašira, in zasluži.
pač dobrina kot dobrina, katero pa vsi potrebujejo.
sem pa prepričan da je ne bo zmanjkalo tako kot ekofašisti lažejo; po mojem je bo še celo preveč, in to takšne čisto primerne za pitje. ampak da ti jo pripeljejo do bajte in da imaš konstanten tlak v omrežju pa je luksuz katerega se plača in od katerega lahko mi posredno nekaj zaslužimo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Ok. Torej gre za nerazviti svet, kjer ni infrastrukture, pa ni javne infrastrukture. Nekako se zdi, da je tezko imeti visoke marze, razen ce nisi v shaddy biznisu z drzavo. Nekako ne bo zmanjkalo H20.

Machete ::

Kalifornija, Avstralija much?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kow ::

Tam gre za kmetijstvo, kot sem omenil sprva.

Malidelničar ::

Evropske delnice (outside SLO) se pa v tej temi nič ne pojavljajo....... ste čisto odsotni iz teh trgov? Se ne splača?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

bobby ::

Kaj bi rad da dodam razen NXE in (perferiram) wstrf.
Odlocitev je vasa.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

kow ::

Malidelničar je izjavil:

Evropske delnice (outside SLO) se pa v tej temi nič ne pojavljajo....... ste čisto odsotni iz teh trgov? Se ne splača?

Ne znam nemsko. Ali spansko. Ali Francosko.

bobby ::

To, da nisi izobrazen,, je rcoj problwm. Goigle translate ti lahko pomaga in to, kar izpostavljas, ni izgovor.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

zelenizmaj ::

kow je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Evropske delnice (outside SLO) se pa v tej temi niÄ ne pojavljajo....... ste Äisto odsotni iz teh trgov? Se ne splaÄa?

Ne znam nemsko. Ali spansko. Ali Francosko.


Če ni informacij v angleščini, se firme v 80% ne splača kupiti
Z evropskimi delnicami se manj zasluži kot z Azijskimi in Ameriškimi. Korporacijska kultura, okolje sta drugačna.

So redke izjeme kot recimor ASML, Biotech pred letom dni.
Priporočam grško banko EuroBank, avstrijsko nemški AmsOsram. Za druge ne vem.
Kupujemo predvsem indexe, in Europa je no go za indexe

redtech ::

Jaz imam od EU Bayer 9%, na radarju imam pa še DB, CS, ING, HSBC, SAN.

J.McLane ::

BASF, Umicore, ABB
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Machete ::

Raziskoval sem Indijske delnice, zelo zanimive opcije, ampak žal ne more kupit nerezident :( Vrgel stran uro raziskovanja..
Potem sem kupil pa nekaj:
ELG - ELMOS SEMICONDUCTOR SE (IBIS)
in pa EU verzijo SolarETFja
TANN - SOLAR ENERGY UCITS ETF (BVME.ETF)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

PowaAaaaH ::

NDX mi ni preveč všeč zadnje dni, sem nekako upal še na en pullback preden gremo višje in ga še vedno pričakujem - samo večjega sedaj.. Rising wedge na manjšem time-frameu.. Pomoje še en "manjši" shakeout proti 15k preden začnemo z Q4 runom.. 14k bi bil moj najslabši scenarij in idealna šansa za dokupe..

PowaAaaaH ::

PowaAaaaH je izjavil:

NDX mi ni preveč všeč zadnje dni, sem nekako upal še na en pullback preden gremo višje in ga še vedno pričakujem - samo večjega sedaj.. Rising wedge na manjšem time-frameu.. Pomoje še en "manjši" shakeout proti 15k preden začnemo z Q4 runom.. 14k bi bil moj najslabši scenarij in idealna šansa za dokupe..



Glede na to, da sta Apple in Amazon zgrešila earnigse oz revenue AH je še dodatn razlog, da gremo nižje z marketom short term. Nism pričakoval, mislm da Apple ni zgrešu že od 2016.. Vse se poklapa s TA za 1x.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PowaAaaaH ()

PowaAaaaH ::

PowaAaaaH je izjavil:

Če Russel 2K ETF (IWM) Breakouta tale simple patern in če gremo all time high - bo to par mesecov rally-ja skupaj s kriptom IMO. Vse skupaj zgleda bullish AF. Daje me FOMO. Sem že 80-90% pozicioniran od dipa.





IWM zelo blizu ATH breakouta..

Nasdaq -> še kr se drži v "rising wedgu", RSI že kaže slabost oz. brez breakouta, še vedno sem mnenja, da obiščemo vsaj 15500, če ne 15000.



Market deluje močen in pripravljen na Q4 run. Sem pa pripravljen svojo mnenje kadarkoli spremeniti, glede na dogodke..

Kar me malo skrbi je ROKU, glede na SNAP in TWLO, ki nista najboljše prestala earnigse.. SNAP predvsem zaradi Apple-a.. Mislim, da ROKU ni odvisen od novga policy-a Apple-a in ne bo vplivalo na earnigse (oglasi).. FUBO zgleda strong, breakout nad 36 odpre veliko potenciala. PLTR..

uniman ::

Zanima me, nekaj glede nakupa ETF/Stocks na Interactive Brokers, meni namreč žal ne uspe saj me IB klasificira kot retail customer-ja in tako praktično povsod dobim tole sporočilo:

This product is currently unavailable to clients classified as retail clients. Note: Individual clients and entities that are not large institutions generally are classified as retail clients. There may be other products with similar economic characteristics that are available for you to trade.

Kot sem bral lahko zaprosiš za Professional klasifikacijo, ampak moraš dokazovat da si opravil XY transakcij oz. da držiš XY denarja etc.
Zanima me, kako ste to prečkali oz. ali kaj delam narobe?

gruntfürmich ::

lahko da sem sam imel podobne probleme; ne vem... pokliči ali piši na pomoč.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

redtech ::

Mogoče kdo ve:

Kaj točno pomeni vsebinsko istovrstni nadomestni kapital pri navidezni odsvojitvi. Ali se to gleda samo isto delnico / CFD / opcijo ali se gleda tudi, da vmes ne kupiš peer delnice, konkurenta?

V mojem primermu bi eno večjo pozitivno pozicijo zmanjšal za 50% in nato zaprl 6 pozicij v minusu.
Potem moram počakati 31 dni, da znova lahko odprem pozicije na istih delnicah.
Če pa vmes odprem pozicijo na drugi delnici v isti branži, ali zato izgubim prizanje davčne izgube?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Lonsarg ::

uniman je izjavil:

Kot sem bral lahko zaprosiš za Professional klasifikacijo, ampak moraš dokazovat da si opravil XY transakcij oz. da držiš XY denarja etc.
Zanima me, kako ste to prečkali oz. ali kaj delam narobe?
Kolikor sem jaz opazil pri Captrader (posrednik za IBKR tako da sklepam bi moralo biti isto pri tebi ko si direktno IBKR), ne rabis dokazat, dovolj je da poklikas in se zlazes glede teh izkusenj in gre cez.

In ja, totalno bizarna pravila imajo, ne vem koliko let izkusenj za stock trading in podobno. Kaj pa tisti ki prvic odprejo kako naj zacnejo lol. Se pa oni najbrz operejo neke regulatorne odgovornosti s tem ko imajo uradno take stroge pogoje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kow ::

bobby je izjavil:

To, da nisi izobrazen,, je rcoj problwm. Goigle translate ti lahko pomaga in to, kar izpostavljas, ni izgovor.


Sem precej izobrazen, ne skrbi. Jeziki pac niso moje zanimanje. Je imo DOBER izgovor, ker zahteva vec napora in predvsem casa, da razisces neko delnico, ce ne obvladas jezika ter ne poznas kulturo drzave.

Neon87 ::

Kakšno je vaše mnenje o AQUA?
https://finance.yahoo.com/quote/AQUA/

Bobo95 ::

redtech je izjavil:

Mogoče kdo ve:

Kaj točno pomeni vsebinsko istovrstni nadomestni kapital pri navidezni odsvojitvi. Ali se to gleda samo isto delnico / CFD / opcijo ali se gleda tudi, da vmes ne kupiš peer delnice, konkurenta?

V mojem primermu bi eno večjo pozitivno pozicijo zmanjšal za 50% in nato zaprl 6 pozicij v minusu.
Potem moram počakati 31 dni, da znova lahko odprem pozicije na istih delnicah.
Če pa vmes odprem pozicijo na drugi delnici v isti branži, ali zato izgubim prizanje davčne izgube?

Gleda se iste delnice. Lahko kupiš sorodne delnice in koristiš navidezno odsvojitev :)

bluefish ::

Neon87 je izjavil:

Kakšno je vaše mnenje o AQUA?
https://finance.yahoo.com/quote/AQUA/
P/E dandanes ni več relevanten?
Vrednosti delnic so trenutno na sploh prenapihnjene, ampak 93 pri tejle je pa kar ekstrem.

Machete ::

AQUA Overview
Evoqua Water Technologies Corp. provides water and wastewater treatment systems and technologies, and mobile and emergency water supply solutions and services for industrial, commercial, and municipal water treatment markets.

RISK ANALYSIS
Has a high level of debt
Profit margins (3.9%) are lower than last year (5.8%)
Significant insider selling over the past 3 months
Shareholders have been diluted in the past year


TU imaš cel PDF iz https://simplywall.st/stocks/us/capital...

https://www.mediafire.com/file/lbaeag3v...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jakanov ::

Lonsarg je izjavil:

uniman je izjavil:

Kot sem bral lahko zaprosiš za Professional klasifikacijo, ampak moraš dokazovat da si opravil XY transakcij oz. da držiš XY denarja etc.
Zanima me, kako ste to prečkali oz. ali kaj delam narobe?
Kolikor sem jaz opazil pri Captrader (posrednik za IBKR tako da sklepam bi moralo biti isto pri tebi ko si direktno IBKR), ne rabis dokazat, dovolj je da poklikas in se zlazes glede teh izkusenj in gre cez.

In ja, totalno bizarna pravila imajo, ne vem koliko let izkusenj za stock trading in podobno. Kaj pa tisti ki prvic odprejo kako naj zacnejo lol. Se pa oni najbrz operejo neke regulatorne odgovornosti s tem ko imajo uradno take stroge pogoje...


Na IBKR še rabiš mislim, da 300k$ sredstev da lahko postaneš proffessional investor. Namreč s tem se potem tudi dorečeš neki pravni zaščiti.

uniman ::

Mene moti to, da ne morem prakrično nobenega ETFa kupit. Imam pa že nekaj denarja gor nakazano in ne bi rad zapiral računa. A potem to pomeni, da moraš biti nujno proffessional investor za to? Malo mi je čudno.. A je mogoče še kakšna druga opcija da se to omogoči.
Sem pa opazil, da mi že več kot 1 mesec niso potrdili trading permission requestov za določene markete, še vedno so v stanju pending, čeprav piše, da bi se to naj approvalo v roku 24h.

Skratka zaenkrat slaba izkušnja z IB

user4683 ::

Katere ETFje konkretno želiš kupiti?

uniman ::

Recimo zgoraj omenjeni: IWM, enako sem poskušal še:
Vanguard S&P 500 ETF (VOO)
Vanguard FTSE Developed Markets ETF (VEA)
Vanguard Information Technology ETF (VGT)
Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)
iShares MBS ETF (MBB)
Vanguard Short-Term Bond ETF (BSV)

 sporočilo

sporočilo



Lahko pa kupim delnice npr. Amazon, Alibaba..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: uniman ()

user4683 ::

Od 2018 naprej v EU ne mores trgovati z ETFji, ki ne objavljajo KID dokumentacije. https://www.europarl.europa.eu/doceo/do...

Lahko pa kupis kaksne UCITS ekvivalente.

uniman ::

user4683 je izjavil:

Od 2018 naprej v EU ne mores trgovati z ETFji, ki ne objavljajo KID dokumentacije. https://www.europarl.europa.eu/doceo/do...

Lahko pa kupis kaksne UCITS ekvivalente.

Hvala!

J.McLane ::

Pri meni se v zadnjem letu ni kaj dosti dogajalo, akumuliral sem še naprej Talgo, Sunrise energy metals in Elkem. Sedaj sem nabavil še nekaj European Metals hldg.

Od lani oktobra ca. 50% plusa na vse skupaj, čakam da Talga eksplodira :D
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

user4683 ::

No ja, SP500 je v točno enem letu naredil skoraj isto (dobrih 40%) :)

J.McLane ::

Moraš upoštevati, da sem jaz čez leto dokupoval in s temi nakupi sem si nižal % donos. Druga stvar je, da če nimaš neke velike diversifikacije in imaš manj kot 10 delnic potem imaš lahko na kratek rok veliko večja nihanja.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

user4683 ::

A ok, se strinjam, ni mi bilo cisto jasno o katerem % govoris.
TWR za SP500 del mojega portfolia je bil v zadnjem letu dni 38%. Sem pa v tem letu v SP 500 vlozil se cca 50% toliko kot je bil vreden lani oktobra. Rahli padci so odlicno poklopili z meseci v katerih kupujem (vsake 3 mesece) :))

RockyS ::

Je kdo vzel dobiček in sedaj čaka na padec, če/ko pač bo?

Ker se čudim da ob vseh kazalcih še zmeraj spremljamo ATH vsak dan, dan za dnem in se čudim kdo še investira.

Machete ::

Niti ne, ker ne verjamem v večji drop, kot pa me čaka davka ob prodaji.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

energetik ::

user4683 je izjavil:

Od 2018 naprej v EU ne mores trgovati z ETFji, ki ne objavljajo KID dokumentacije. https://www.europarl.europa.eu/doceo/do...

Lahko pa kupis kaksne UCITS ekvivalente.
A to velja samo za IB ali tudi CapTrader?
Ali so torej razpoložljivi UCITS za vse pomembnejše ETF-e?

J.McLane ::

Dokler je na trgu denar, ki išče investicije ne bo hujših padcev. Tudi ko bo že kazalo da je ekonomija čisto u K**, zna pridet do večje volatilnosti, konkretni padci pa potem sledijo s par mesečnim zamikom.

Sem pa včeraj pisal ravno ob pravem času, Talga danes na ASX +13% :D
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
««
96 / 163
»»