» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
59 / 163
»»

chort ::

Osebno vidim vajino gledišče kot zelo optimistično, saj je in bo v bližnji prihodnosti delež EV še vedno zanemarljiv, poleg tega obstoječi fosilni vozni park ne bo šel tako hitro iz prometa. Pa to predstavlja le slabo polovico direktne porabe nafte in derivatov. Večina jih je zelo aktivnih tudi na področju zemeljskega plina, kjer pa poraba narašča.
Opažam pa trend, da se (vsaj skandinavski) naftaši poskušajo čez noč zamaskirati v ekološko zavedna podjetja, kljub temu da večinsko ostajajo v naftnem poslu - Norveški StatOil se je preimenoval v Equinor, ravno tako Danski DONG v Orsted (oba ker se bolj zeleno sliši), nabrala sta si nekaj malega obnovljivih virov za PR (večinoma vetrne elektrarne), a še vedno oba zelo aktivno črpata nafto in vlagata v razvoj novih naftnih polj, čeprav včasih preko proxy podjetij.

Meni je sicer precej vseeno, ker delamo raziskave in inšpekcije tako za oil&gas kot za vetrna polja in povezovalne daljnovode, vendar vidim precejšnjo diskrepanco med prebranim v medijih in dejanskim stanjem na terenu. Naftaši niso prav nič zaskrbljeni. Samo v razmislek, da se ne bo kdo brezveze nategnil.

kow ::

Si samo ekonomsko nepismen, pa brez zamere, saj jih je veliko. Kaksno je "stanje na terenu" je irrelevantno. Vazno je kaksno bo stanje na terenu v prihodnosti. Gradijo se ogromne tovarne baterij in komaj se je zacelo. 10 let nazaj so govorili o gigavat urah, sedaj se ze suslja o teravat urah. Norveska, ki je startale 10 let nazaj (ker so dovolj bogati, ne da so kaj bolj "ozavesceni"), ze imajo ogromen delez EV na cestah. Gres lahko pogledat. Nemce pa je leto ali dve nazaj zagrabila popolna panika, tako da so sli zdaj "all in" v EV. Kitajcem verjetno sploh ne bomo pustili dostopa na evropski trg, ker bi "nas" pojedli. Prvo s ceno, nato pa se s kakovostjo.

Mato989 ::

kow je izjavil:

Si samo ekonomsko nepismen, pa brez zamere, saj jih je veliko. Kaksno je "stanje na terenu" je irrelevantno. Vazno je kaksno bo stanje na terenu v prihodnosti. Gradijo se ogromne tovarne baterij in komaj se je zacelo. 10 let nazaj so govorili o gigavat urah, sedaj se ze suslja o teravat urah. Norveska, ki je startale 10 let nazaj (ker so dovolj bogati, ne da so kaj bolj "ozavesceni"), ze imajo ogromen delez EV na cestah. Gres lahko pogledat. Nemce pa je leto ali dve nazaj zagrabila popolna panika, tako da so sli zdaj "all in" v EV. Kitajcem verjetno sploh ne bomo pustili dostopa na evropski trg, ker bi "nas" pojedli. Prvo s ceno, nato pa se s kakovostjo.


Dokler bodo baterije ekološka katastrofa in dokler ne bodo baterije imele tudi po 15 letih uporabe BREZ menjave (kot zdržijo 1.6 mašine na bencin recimo) še zmeraj doseg VSAJ 500km v enem polnjenju, so za mene EV samo lep PR stunt....

Ko bodo to rešili bom rekel da so EV kvalitetna prihodnost!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

pingme ::

chort je izjavil:


Elektricni avtomobili z dosegom 500,600km so done deal. Tudi polnenje baterij bo krepko preko 100kw.


Problem bo samo, ko boš za 100kw+ polnjenje plačal precej več na km kot za bencin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

Matejjjjj ::

pingme je izjavil:

chort je izjavil:


Elektricni avtomobili z dosegom 500,600km so done deal. Tudi polnenje baterij bo krepko preko 100kw.


Problem bo samo, ko boš za 100kw+ polnjenje plačal precej več na km kot za bencin.


to plačaš že sedaj. žal. pa sem fuuuuuul za elektro avte.

IONITY case:
https://www.instituteforenergyresearch....


evo, od korekcije ob 17:00 do zadjle sem 1600$ v + :)

Zgodovina sprememb…

chort ::

Kow,
Zavedam se, da pogovarjamo o cenah delnic, ki so bistveno bolj odvisne od hypa kot od realnosti, vendar včasih tudi vlagateljem kapne, da so bili zavedeni. Če je elektromobilnost tisti market killer, ki bo pokopal nafto, pa naj sodi vsak sam. Večina sicer pozablja, da je nafta z derivati hkrati relativno enostavno pridobljiv vir in hranilnik energije z obstoječo distribucijsko mrežo, baterije pa so najprej potrošnik in nato hranilnik energije, kar ni zanemarljiva razlika.

Zanimivo da omenjaš Norveško, tam sem redno (vsakih nekaj mesecev že kar nekaj let), tako da mi je njihova (kot si omenil, zelo specifična) energetska (hidroelektrarne) in finančna (nafta in plin) situacija zelo znana. Večina sodelavcev s katerimi sem se pogovarjal tudi prizna, da ne bi električnih vozil nikoli kupila, če ne bi imeli toliko zakonskih ugodnosti, ki sicer s samim avtomobilom nimajo veliko veze (zastonj polnilnice, parking, uporaba avtobusnih pasov, davčne ugodnosti, ...). Mnogi imajo poleg EVja v garaži še kak ameriški muscle car. Že na Švedskem (kjer sem vsako leto vsaj nekaj mesecev) recimo plug-inov skorajda ni, so pa (sicer zelo poredko, ampak spet zaradi zakonskih ugodnosti) PHEV, ki pa večinoma vozijo na bencin :)
V Nemčiji je situacija spet zelo specifična, saj EV konkurirajo javnemu prevozu, ne pa njihovim avtocestnim križarkam, sploh pri zahtevanih hitrostih na autobahnu.

Kakorkoli, ekonomsko nadvse pismeni (pa s tem ne mislim nič slabega, jih zelo cenim) so mi že večkrat svetovali nakupe ali investicije v marsikaj, kar se je na koncu za mnoge končalo v joku. Sam se trgovanja z delnicami iz čisto osebnih (lahko bi rekel svetonazorskih) razlogov ne grem, ponudim pa zastonj insiderske informacije, s katerimi lahko vsak dela kar hoče. Prihodnosti pa v prostem času ne napovedujem ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chort ()

kow ::

Elektromobilnost je bedast marketinski izraz. Ne polagaj mi besed v usta. Rekel sem kdo (branza) bo izgubil, ne katera firma bo zmagala. Kupovanje delnic pa je napovedovanje prihodnosti. Ce ti to ni zanimivo, kaj potem delas tukaj?

In ja, delnice, sploh "tehnoloske", so pogosto beauty contest, se strinjam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

chort ::

kow je izjavil:

Elektromobilnost je bedast marketinski izraz. Ne polagaj mi besed v usta. Rekel sem kdo (branza) bo izgubil, ne katera firma bo zmagala. Kupovanje delnic pa je napovedovanje prihodnosti. Ce ti to ni zanimivo, kaj potem delas tukaj?

In ja, delnice, sploh "tehnoloske", so pogosto beauty contest, se strinjam.


Napovedovanje prihodnosti ter iskanje in razvijanje rešitev za predvidene izzive, ki iz teh napovedi sledijo, sta opis mojega delovnega mesta. Iz tega razloga me zanima tudi, na podlagi kakšnih informacij napoveduješ nazadovanje naftašev, predvsem z vidika potencialnih novih izzivov ali priložnosti.

Delnic ne kupujem, ker to vidim kot zero-sum game brez praktične dodane vrednosti, kar me že v osnovi ne zanima. Me pa zanimajo informacije, na podlagi katerih drugi kupujete in prodajate delnice, zato sledim temi :)

pingme ::

kow je izjavil:

Elektromobilnost je bedast marketinski izraz. Ne polagaj mi besed v usta. Rekel sem kdo (branza) bo izgubil, ne katera firma bo zmagala. Kupovanje delnic pa je napovedovanje prihodnosti. Ce ti to ni zanimivo, kaj potem delas tukaj?

In ja, delnice, sploh "tehnoloske", so pogosto beauty contest, se strinjam.


EV je mogoče prihodnost, ni pa nekaj kar bi dalo neko strašno dodano vrednost. Seveda je lepša vožnja z EV, ni pa to nek preboj. Prihodnost je avtonomna vožnja, kjer Tesla niti slučajno ni “daleč pred ostalimi”. Ja, veliko so naredili le s kamerami, to je pa tudi vse. Tu bodo v ospredju tehnološka podjetja ala. Google, Apple, katerim ni v interesu prodaja HW (avto), ampak naročniški SW model.

kow ::

- delnice niso zero sum game (ker ekonomija ni)
- dodana vrednost je v nizji ceni prevozenega kilometra (kar se zdi trenutno ljudem neintuitivno, ker so baterije in EV tako dragi)
- pri avtonomni voznji je imo Tesla pred vsemi (ampak ne bi sel v to debato). Avtonomna voznja bi pa sploh pocenila prevozen km. Je pa nenavadno tretirati Teslo kot netehnolosko podjetje (imajo vrhunske programerje, elektronike itd..)

chort ::

kow je izjavil:

- delnice niso zero sum game (ker ekonomija ni)

Seveda, če všteješ še stroške transakcij in trgovalnih računov, potem res niso zero sum game, ampak negative sum game, kjer ima edine zagotovljene dobičke borza in posredniki takih ali drugačnih storitev. Ok, priznam, pri sami izdaji delnic denar dobi izdajatelj, ki potem s tem denarjem nekaj ustvarja, ampak to je zanemarljiv promil trgovanja z delnicami. Spet, izključno moje videnje in moji razlogi, za katere vem da so v tej temi blasfemija, ampak si sam vprašal.

kow ::

TRGOVANJE je negative sum game. Vrednost podjetij ni (drzanje delnic pa ima zanemarljiv strosek, ko imas enkrat nezanemarljiv kapital).

chort ::

kow je izjavil:

TRGOVANJE je negative sum game. Vrednost podjetij ni (drzanje delnic pa ima zanemarljiv strosek, ko imas enkrat nezanemarljiv kapital).

S tem se do določene mere strinjam. Pri kakšni vrednosti se po tvoje začne nezanemarljiv kapital (morda pa me najina debata pomaga prepričati, da del svojega preusmerim)?

kow ::

Verjetno kaksnih 10k ali 20k evrov.

Moje izkusnje z znanci so sicer, da s taksnimi zneski prvic operirajo, sele ko so krepko cez 30 let, kar pomeni da imajo 0 izkusenj s financnini trgi. Potem pa pocno neumnosti.
Najbolje je, da ze v mladosti operiras, z recimo 2k, pa tudi ce jih zapravis. Veliki vecini ljudi bi sicer svetoval, da se s tem ne ukvarjajo, sploh ker jim je "alokacija kapitala" popolna izguba casa in zelo nezanimiva aktivost. Zelijo hiso, zeno, otroke, avto, psa, jadransko morje (karikiram).

Najvecji problem, ki ga vidim je, da centralne banke (z nicelnimi obrestnimi merami) ljudi silijo, da denar silijo na delniske trge. Torej ljudi, ki tveganj ne razumejo. Bancni racun pa ima negativni donos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

chort ::

Zanimivo malo, pričakoval sem vsaj nekajkratnik tega zneska.

Glede na negativne obresti, QE in posledično količino pritoka novega denarja na borze, kaj je po tvoje ta trenutek podcenjeno, a ima srednjeročno perspektivo? Zavedam se, da je vprašanje težko, saj je svet ta trenutek precej neracionalen, a hkrati dvomim, da bo še dolgo tako.

In pa, kaj je po tvoje najboljši način investiranja za nekoga, ki ga daytrading ne zanima. Že nekaj časa od daleč gledam ETFje, vendar me odbija ravno hype, ki je nastal okrog njih - po mojih preteklih izkušnjah je to namreč znak končne faze zasičenosti, vendar priznam, da se v to nisem posebaj poglabljal. Brokerjem in personaliziranim rešitvam ne zaupam, ker imam vsakič občutek, da sem dejanski produkt jaz.

libreus ::

chort je izjavil:

Zanimivo malo, pričakoval sem vsaj nekajkratnik tega zneska.

Glede na negativne obresti, QE in posledično količino pritoka novega denarja na borze, kaj je po tvoje ta trenutek podcenjeno, a ima srednjeročno perspektivo? Zavedam se, da je vprašanje težko, saj je svet ta trenutek precej neracionalen, a hkrati dvomim, da bo še dolgo tako.

In pa, kaj je po tvoje najboljši način investiranja za nekoga, ki ga daytrading ne zanima. Že nekaj časa od daleč gledam ETFje, vendar me odbija ravno hype, ki je nastal okrog njih - po mojih preteklih izkušnjah je to namreč znak končne faze zasičenosti, vendar priznam, da se v to nisem posebaj poglabljal. Brokerjem in personaliziranim rešitvam ne zaupam, ker imam vsakič občutek, da sem dejanski produkt jaz.

Sam preko Trading 212 (brez provizij) vlagam v ETF Nasdaq 100 ter Msci world. Zraven pa še dodatno nekaj tehnoloških blue chipov in nekaj špekulativnih, da je zanimivo - za dvignit adrenalin z njihovo volatilnostjo. :)

kow ::

chort je izjavil:

Zanimivo malo, pričakoval sem vsaj nekajkratnik tega zneska.

Glede na negativne obresti, QE in posledično količino pritoka novega denarja na borze, kaj je po tvoje ta trenutek podcenjeno, a ima srednjeročno perspektivo? Zavedam se, da je vprašanje težko, saj je svet ta trenutek precej neracionalen, a hkrati dvomim, da bo še dolgo tako.

In pa, kaj je po tvoje najboljši način investiranja za nekoga, ki ga daytrading ne zanima. Že nekaj časa od daleč gledam ETFje, vendar me odbija ravno hype, ki je nastal okrog njih - po mojih preteklih izkušnjah je to namreč znak končne faze zasičenosti, vendar priznam, da se v to nisem posebaj poglabljal. Brokerjem in personaliziranim rešitvam ne zaupam, ker imam vsakič občutek, da sem dejanski produkt jaz.


Slovenske delnice so trenutno (verjetno) tezko katastrofalen nakup (Krka, Luka, Cinkarna, Triglav..). Medtem, ko je potencial za gor imo vecji.
Bi pa def kupoval v vecih korakih.

Ce mislis, da evropski bancni sistem ne bo zabredel v vecje tezave v naslednjih nekaj letih, je morda NLB lepa priloznost. Jaz nisem preprican. Mislim tudi, da trenutno BTC (ja, vem kaj bos rekel: "nicvreden kripto") ni slab nakup. Seveda relativno majhen del portfelja.

kow ::

Mislim, da se veliko podcenjuje tudi napredek v privatnem vesoljskem sektorju. Recimo, Musk bo dejansko zrihtal "satelitski internet" veliko hitreje kot je kdorkoli pricakoval.
Ampak tukaj majhen investitor ne bo zasluzil, ampak kalifornijski venture kapitalisti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

bobby ::

chort je izjavil:

Zanimivo malo, pričakoval sem vsaj nekajkratnik tega zneska.

Glede na negativne obresti, QE in posledično količino pritoka novega denarja na borze, kaj je po tvoje ta trenutek podcenjeno, a ima srednjeročno perspektivo? Zavedam se, da je vprašanje težko, saj je svet ta trenutek precej neracionalen, a hkrati dvomim, da bo še dolgo tako.

In pa, kaj je po tvoje najboljši način investiranja za nekoga, ki ga daytrading ne zanima. Že nekaj časa od daleč gledam ETFje, vendar me odbija ravno hype, ki je nastal okrog njih - po mojih preteklih izkušnjah je to namreč znak končne faze zasičenosti, vendar priznam, da se v to nisem posebaj poglabljal. Brokerjem in personaliziranim rešitvam ne zaupam, ker imam vsakič občutek, da sem dejanski produkt jaz.



Predlog: SILJ - ETFMG Prime Junior Silver Miners ETF
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Ascendor ::

chort je izjavil:


In pa, kaj je po tvoje najboljši način investiranja za nekoga, ki ga daytrading ne zanima. Že nekaj časa od daleč gledam ETFje, vendar me odbija ravno hype, ki je nastal okrog njih - po mojih preteklih izkušnjah je to namreč znak končne faze zasičenosti, vendar priznam, da se v to nisem posebaj poglabljal. Brokerjem in personaliziranim rešitvam ne zaupam, ker imam vsakič občutek, da sem dejanski produkt jaz.


ETF, ki sledi indeksu S&P500, pa morda kakšen emerging markets in na nek interval dovolj velik znesek notri, da ti provizije nakupov ne vzamejo preveč. Ampak vlagaj za 10+ ali celo 20+ let, ter ne "timat" marketa. Kupiš in držiš.

PrihajaNodi ::

Kaksne imate provizije? Za 3000 eur ti pri kriptu vzamejo med 7 in 8 eur.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

kow ::

PrihajaNodi je izjavil:

Kaksne imate provizije? Za 3000 eur ti pri kriptu vzamejo med 7 in 8 eur.


Za 1e, ti vzamejo isti znesek, haha.

FrRoSt ::

chort je izjavil:

Zanimivo malo, pričakoval sem vsaj nekajkratnik tega zneska.

Glede na negativne obresti, QE in posledično količino pritoka novega denarja na borze, kaj je po tvoje ta trenutek podcenjeno, a ima srednjeročno perspektivo? Zavedam se, da je vprašanje težko, saj je svet ta trenutek precej neracionalen, a hkrati dvomim, da bo še dolgo tako.

In pa, kaj je po tvoje najboljši način investiranja za nekoga, ki ga daytrading ne zanima. Že nekaj časa od daleč gledam ETFje, vendar me odbija ravno hype, ki je nastal okrog njih - po mojih preteklih izkušnjah je to namreč znak končne faze zasičenosti, vendar priznam, da se v to nisem posebaj poglabljal. Brokerjem in personaliziranim rešitvam ne zaupam, ker imam vsakič občutek, da sem dejanski produkt jaz.

Vedno moraš gledati na PANOGO in DONOSNOST delnice! Vsaj tam okoli 5% donosnosti, ali okoli 4% neto, se pravi, po davkih in stroških vodenja računa.... In da cena delnice ni že navita do kanca...

Če se greš takega PASIVNEGA vlagatelja, potem imaš tudi na Lj. borzi nekaj domačih podjetij v prvi kotaciji, ki so dejansko podcenjena glede na tuje razmere... in ti zadeve ni treba tako tekoče spremljati ....

Za špekulativni (ali rizični) kapital pa priporočajo tja do največ 30% vsote. Sicer ne vem, zakaj so tukaj tako zapeli za te Baterije in v njih vidijo neko zanimivo investicijo, verjetno zaradi napovedujoče prihodnosti!? :|

Če bi se sam odločal za nek dolgoročni špekulativni nakup, za 20 let ali tam nekje in denar, ki bi ga lahko tudi pogrešal, se pravi kakšnih 10 ali 20k, bi se odločil za kakšno kitajsko tehnološko podjetje... ;)

Je pa možnosti in variant veliko, še posebno, če si aktivni vlagatelj.... Jaz nisem!! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

kow ::

FrRoSt je izjavil:


Sicer ne vem, zakaj so tukaj tako zapeli za te Baterije in v njih vidijo neko zanimivo investicijo, verjetno zaradi napovedujoče prihodnosti!?


Samo, da ne bo nesporazuma. Nikjer nisem trdil, da so baterije (v splosnem) dobra investicija. Sama proizvodnja celic, konkurenca bo brutalna, verjetno ne bo donosna in marze nizke.

FrRoSt ::

Saj ne mislim nate, samo širša debata se je zapeljala v to smer .... :))

Pa sem omenil! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

J.McLane ::

Še dve zanimivi podjetji na področju baterij sem zasledil:
- Novonix Ltd
- Talga Resources Ltd

Predvsem tale Talga mi je zelo zanimiv, razmeroma majhen Mkt Cap in velik potencial.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Gledas The Limiting factor? ;)

J.McLane ::

Res je, tam sem zasledil.

Je pa riziko, da v primeru da se solid-state tehnologija razvije hitreje kot nekateri (predvsem TSLA fanboyi) mislijo, bo potem s temi SI-graphite anodami hitro konec.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Jerry000 ::

Kako sploh kupiti delnice, kako sklade, kako najti dobro delnico in dober sklad? Tole mi je uganka že dolgo časa medtem ko za kriptovalute je veliko lažje vstopiti

johny3 ::

bobby je izjavil:

chort je izjavil:

Zanimivo malo, pričakoval sem vsaj nekajkratnik tega zneska.

Glede na negativne obresti, QE in posledično količino pritoka novega denarja na borze, kaj je po tvoje ta trenutek podcenjeno, a ima srednjeročno perspektivo? Zavedam se, da je vprašanje težko, saj je svet ta trenutek precej neracionalen, a hkrati dvomim, da bo še dolgo tako.

In pa, kaj je po tvoje najboljši način investiranja za nekoga, ki ga daytrading ne zanima. Že nekaj časa od daleč gledam ETFje, vendar me odbija ravno hype, ki je nastal okrog njih - po mojih preteklih izkušnjah je to namreč znak končne faze zasičenosti, vendar priznam, da se v to nisem posebaj poglabljal. Brokerjem in personaliziranim rešitvam ne zaupam, ker imam vsakič občutek, da sem dejanski produkt jaz.



Predlog: SILJ - ETFMG Prime Junior Silver Miners ETF


Hvala. A lahko napišeš še kak stavek, je ta predlog za dolgoročen ali kratkoročen nakup? Tega bksbank vidim da nima v ponudbi ali jaz ne najdem?

libreus ::

Jerry000 je izjavil:

Kako sploh kupiti delnice, kako sklade, kako najti dobro delnico in dober sklad? Tole mi je uganka že dolgo časa medtem ko za kriptovalute je veliko lažje vstopiti

Sam kupujem preko Trading 212, info o ETF-jih pa pogledam na: https://www.justetf.com/.

bobby ::

johny3 je izjavil:

bobby je izjavil:

chort je izjavil:

Zanimivo malo, pričakoval sem vsaj nekajkratnik tega zneska.

Glede na negativne obresti, QE in posledično količino pritoka novega denarja na borze, kaj je po tvoje ta trenutek podcenjeno, a ima srednjeročno perspektivo? Zavedam se, da je vprašanje težko, saj je svet ta trenutek precej neracionalen, a hkrati dvomim, da bo še dolgo tako.

In pa, kaj je po tvoje najboljši način investiranja za nekoga, ki ga daytrading ne zanima. Že nekaj časa od daleč gledam ETFje, vendar me odbija ravno hype, ki je nastal okrog njih - po mojih preteklih izkušnjah je to namreč znak končne faze zasičenosti, vendar priznam, da se v to nisem posebaj poglabljal. Brokerjem in personaliziranim rešitvam ne zaupam, ker imam vsakič občutek, da sem dejanski produkt jaz.



Predlog: SILJ - ETFMG Prime Junior Silver Miners ETF


Hvala. A lahko napišeš še kak stavek, je ta predlog za dolgoročen ali kratkoročen nakup? Tega bksbank vidim da nima v ponudbi ali jaz ne najdem?



Piši jim pa bodo dodali,..
tole je ročnost tam med 2-7 let, jaz ne kupujem ETT-ov ampak je zanjimivo za vse tiste, ki bi bili radi izpostavljeni junior mining.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Jerry000 ::

libreus je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Kako sploh kupiti delnice, kako sklade, kako najti dobro delnico in dober sklad? Tole mi je uganka že dolgo časa medtem ko za kriptovalute je veliko lažje vstopiti

Sam kupujem preko Trading 212, info o ETF-jih pa pogledam na: https://www.justetf.com/.

Torej je isti postopek kot pri crypto? Narediš račun, naložiš denar in potem kupiš delnice tu? Kaj pa varnost, so tudi tu kakšni walleti ali imaš kar na borzi?

libreus ::

@Jerry000: naložiš si denar na račun in vlagaš v portfelj. Na temo varnosti sem bral na različnih koncih, na koncu sem prišel do zaključka, da je varen.

How is Trading 212 regulated?
We are headquartered in the UK. All our clients are onboarded in our FCA-regulated entity. We don’t have any operational entities outside the UK and the EU. Balances of cash and equity, capital adequacy and transactions are reported to the regulator on a daily basis.

Are my funds protected?
Yes, up to £85,000 by the FSCS.

Where is my equity?
When you invest with Trading 212, your equity is held in custody at Interactive Brokers. They are the biggest broker in the world by the number of daily trades. They hold $160B in client assets.

Where is my cash?
Your money is held at Barclays Bank in a segregated account which means that we can’t touch it.

Does the company have solid financials?
Trading 212 has been profitable every single year since its founding 16 years ago.
We have no debt.
We have solid cash reserves
It’s very cost-effective for us to offer free share dealing because over the years we’ve already invested a lot in infrastructure and platform development for our CFD business.
Our existence does not depend on VC funding or crowdfunding.

Jerry000 ::

libreus je izjavil:

@Jerry000: naložiš si denar na račun in vlagaš v portfelj. Na temo varnosti sem bral na različnih koncih, na koncu sem prišel do zaključka, da je varen.

How is Trading 212 regulated?
We are headquartered in the UK. All our clients are onboarded in our FCA-regulated entity. We don’t have any operational entities outside the UK and the EU. Balances of cash and equity, capital adequacy and transactions are reported to the regulator on a daily basis.

Are my funds protected?
Yes, up to £85,000 by the FSCS.

Where is my equity?
When you invest with Trading 212, your equity is held in custody at Interactive Brokers. They are the biggest broker in the world by the number of daily trades. They hold $160B in client assets.

Where is my cash?
Your money is held at Barclays Bank in a segregated account which means that we can’t touch it.

Does the company have solid financials?
Trading 212 has been profitable every single year since its founding 16 years ago.
We have no debt.
We have solid cash reserves
It’s very cost-effective for us to offer free share dealing because over the years we’ve already invested a lot in infrastructure and platform development for our CFD business.
Our existence does not depend on VC funding or crowdfunding.

Hvala za info. Kako je pa potem s Furs? Je to treba kaj prijavljat? Priporočaš kakšne delnice?

libreus ::

Sem šele začetnik, tako da ne bi se dajal v vlogo znalca ;) Na FURS se za predhodno leto prijavi vse zaključene transakcije.

Jerry000 ::

Torej ni tako kot kriptovalute da ni potrebna prijava, v kolikor se gre za Holding? Jaz bi delnice samo kupil in pustil, ne bi trgoval :)

J.McLane ::

Če boš samo kupil in pustil, ne boš še nič prijavljal na FURS. To boš storil ob prodaji, na razliko (dobiček) boš plačal tudi davek, davek se zmanjšuje na vsakih 5 let držanja, po 20 letih davka ni.

Kako se pa kaj držite na borzi te dni? Meni zaenkrat kaže kar dobro, tale Micron (MU), ki sem ga pred kratkim kupil je na nuli, včeraj nabavil Orocobre, ostalo tudi ni neke krize, sicer pa po koroni imam kar velik del v kešu. Po eni strani sem zamudil tale bull, po drugi pa nisem nekaj izpostavljen. Še vedno imam na radarju Talga, MRVL, Sumitomo Metal Mining, Vale SA, Eramet.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

libreus ::

J.McLane je izjavil:

Če boš samo kupil in pustil, ne boš še nič prijavljal na FURS. To boš storil ob prodaji, na razliko (dobiček) boš plačal tudi davek, davek se zmanjšuje na vsakih 5 let držanja, po 20 letih davka ni.

Kako se pa kaj držite na borzi te dni? Meni zaenkrat kaže kar dobro, tale Micron (MU), ki sem ga pred kratkim kupil je na nuli, včeraj nabavil Orocobre, ostalo tudi ni neke krize, sicer pa po koroni imam kar velik del v kešu. Po eni strani sem zamudil tale bull, po drugi pa nisem nekaj izpostavljen. Še vedno imam na radarju Talga, MRVL, Sumitomo Metal Mining, Vale SA, Eramet.

Jaz sem začel z vlaganjem na visokem valu v avgustu pretežno v Tech in sem trenutno v rdečih številkah :)). Ampak po obsežnem branju, pričakovano glede nenehno rast in tradicionalnem slabem septembru. Vlagam na dolgi rok, tako da ni prevelike žalosti, je pa vseeno pogled v rdeče boleč - predvsem za začetnika. :)

J.McLane ::

J.McLane je izjavil:

Če boš samo kupil in pustil, ne boš še nič prijavljal na FURS. To boš storil ob prodaji, na razliko (dobiček) boš plačal tudi davek, davek se zmanjšuje na vsakih 5 let držanja, po 20 letih davka ni.


Še dodatek pod tole, če med letom dobiš dividende jih moraš prijavljat na FURS v začetku naslednjega leta.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Aphanisis ::

libreus je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Če boš samo kupil in pustil, ne boš še nič prijavljal na FURS. To boš storil ob prodaji, na razliko (dobiček) boš plačal tudi davek, davek se zmanjšuje na vsakih 5 let držanja, po 20 letih davka ni.

Kako se pa kaj držite na borzi te dni? Meni zaenkrat kaže kar dobro, tale Micron (MU), ki sem ga pred kratkim kupil je na nuli, včeraj nabavil Orocobre, ostalo tudi ni neke krize, sicer pa po koroni imam kar velik del v kešu. Po eni strani sem zamudil tale bull, po drugi pa nisem nekaj izpostavljen. Še vedno imam na radarju Talga, MRVL, Sumitomo Metal Mining, Vale SA, Eramet.

Jaz sem začel z vlaganjem na visokem valu v avgustu pretežno v Tech in sem trenutno v rdečih številkah :)). Ampak po obsežnem branju, pričakovano glede nenehno rast in tradicionalnem slabem septembru. Vlagam na dolgi rok, tako da ni prevelike žalosti, je pa vseeno pogled v rdeče boleč - predvsem za začetnika. :)



Tudi jaz krvavim te dni... vendar nič hudega, ker seveda DCA-jam v pozicije, tako da si nižam povprečno ceno nakupa vrednostnega papirja. Vsak popust je dobrodošel in korekcije niso nič drugega kot sezone popustov. V zaledju imam še nekaj likvidnosti, ki je prav prišla junija in prihaja zdaj prav v septembru.

Nekaj procentov portfelja sem zadnje tedne tudi jaz naredil FOMO v tech stonks, ampak to je pač tisti del, ki ga imam namenjenega za gamblanje (če ga izgubim, ne bom prikrajšan, če pa gamble uspe, bom lahko precej pridobil).

libreus ::

@Aphanisis tudi sam bom, kljub "krvavljenju", ravno zaradi "popustov" v tem mesecu, povečal položaj v Apple-u in Amazonu, ki bosta v bodoče nedvomno rastla.

J.McLane ::

... ali pa tudi ne, zagotovila ni nobenega.

Na trgu se bodo vedno znova pojavljali nove potencialno zanimive zadeve, ni nobenega razloga za FOMO.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

libreus ::

J.McLane je izjavil:

... ali pa tudi ne, zagotovila ni nobenega.

Na trgu se bodo vedno znova pojavljali nove potencialno zanimive zadeve, ni nobenega razloga za FOMO.

Seveda, to je dejstvo. Sam sem pa mnenja, da akterja kot je Amazon in Apple, ne moreta ponikniti čez noč. Drži pa, da se nikoli ne ve. To je pa tudi celotna filozofija vlaganja. Če ne riskiraš, ne profitiraš.

J.McLane ::

Pa saj ne gre zato, da bi poniknila, dovolj je že da se ne vidi več take rasti kot do sedaj, v primeru da ti velikani obstanejo tam kjer so (z dobičkom in vsem kar sodi zraven) lahko cena brez neke velike drame pade na 1/3 današnje. Trenutne cene so na predpostavki, da se bo ta rast teh velikanov kar nadaljevala v nedolged.

Včasih so bili naftaraji videti kot nekaj kar je "sure thing", pa že nekaj let ni več tako. Propadli jasno niso, za vlagatelje je pa celoten energijski sektor že 15 let nula ali pa minus.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Ascendor ::

libreus je izjavil:


Jaz sem začel z vlaganjem na visokem valu v avgustu pretežno v Tech in sem trenutno v rdečih številkah :)). Ampak po obsežnem branju, pričakovano glede nenehno rast in tradicionalnem slabem septembru. Vlagam na dolgi rok, tako da ni prevelike žalosti, je pa vseeno pogled v rdeče boleč - predvsem za začetnika. :)



Kaj maš pa to za en portfolio tracker?

libreus ::

J.McLane je izjavil:

Pa saj ne gre zato, da bi poniknila, dovolj je že da se ne vidi več take rasti kot do sedaj, v primeru da ti velikani obstanejo tam kjer so (z dobičkom in vsem kar sodi zraven) lahko cena brez neke velike drame pade na 1/3 današnje. Trenutne cene so na predpostavki, da se bo ta rast teh velikanov kar nadaljevala v nedolged.

Včasih so bili naftaraji videti kot nekaj kar je "sure thing", pa že nekaj let ni več tako. Propadli jasno niso, za vlagatelje je pa celoten energijski sektor že 15 let nula ali pa minus.

Glede na panogo s katero se ukvarjajo in njihovem razvoju verjamem, da se bo rast nadaljevala. Kot že rečeno, lahko da tudi ne. :)

@Ascendor: to je od Trading 212 (od včeraj prenovljena) web aplikacija.

FrRoSt ::

Jerry000 je izjavil:

Torej ni tako kot kriptovalute da ni potrebna prijava, v kolikor se gre za Holding? Jaz bi delnice samo kupil in pustil, ne bi trgoval :)

Imaš razlicne možnosti!

Vendar moraš prvo vedeti, kaj hočeš!! ;)

Lahko greš v kakšen sklad, tam izbereš sklad, ki bi ti odgovarjal in vstopoš v sklad... pozanimaj se na banki/ah!

Druga varianta je, da odpreš trgovalni račun in sam preko posrednika kupuješ zadeve...

... čisto zadnja verzija so pač te trgovalne platforme, ki jih imaš s svojim online posrednikom in lahko vlagaš v vse; valute,delnice,kovine,nafto... 8-) Še malo, pa boš lahko vlagal v vodo in zrak! :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Bellzmet ::

Se mi zdi, da v Avstraliji že trgujejo z vodo.

libreus ::

... vedno se na forumih najdejo ironični "intelektualci", ki k splošni debati doprinesejo natanko 0. Nikoli nisem razumel potrebe oz. zakaj nekdo mora nekaj napisati, če njegovo pisanje ne doprinese h konstruktivni debati. Ah, ja ...
««
59 / 163
»»