Forum » Loža » Kdo kaj služi z delnicami?
Kdo kaj služi z delnicami?
Temo vidijo: vsi

Bud_Bundy ::
Ok. A mi lahko to nekdo razloži, zakaj oz. v katerih primerih se tole splača?
Sam imam že trgovalni račun pri NLB za ~ 20 €/leto in račun pri Trading 212 for free.
Pomoje nisem edini.![]()
Kolikor sem jaz razumel, lahko znotraj računa prodajaš svoje delnice, ne rabiš pa si izplačati tega denarja, ampak ga lahko porabiš za nove nakupe. Tudi dividende bi morale v bruto vrednosti pasti na račun in jih lahko porabiš za trgovanje, ali pa jih vsako leto izplačaš po 15% obbdavčitvi?
kajpavem ::
Prvih 15 let začne teči od odprtja računa, potem pa ob izplačilu (tudi delnem), ponovno začne teči 15 letni rok.
Znotraj tega roka dobiš vse dividende bruto, lahko kupuješ/prodajaš, vse brez obdavčitve.
Znotraj tega roka dobiš vse dividende bruto, lahko kupuješ/prodajaš, vse brez obdavčitve.
Slayer69 ::
Kako točno je s temi dividendami, ker to ne vem če sem prav razumel.
Ok sproti se ti nič ne obdavčuje in lahko vse reinvestiraš, ampak kaj pa po 15 letih ni prav 0?
Torej primer: Vsako leto dobiš 1000€ dividend... po 15 letih imaš tako 15k dividend na računu. Si lahko potem celotnih 15k nakažeš na TRR brez obdavčitve, ali boš davek plačal takrat (torej govora je izključno o dividendah, za vrednostni papir, ki si ga držal već kot 15 let vem da ni nič)?
Ok sproti se ti nič ne obdavčuje in lahko vse reinvestiraš, ampak kaj pa po 15 letih ni prav 0?
Torej primer: Vsako leto dobiš 1000€ dividend... po 15 letih imaš tako 15k dividend na računu. Si lahko potem celotnih 15k nakažeš na TRR brez obdavčitve, ali boš davek plačal takrat (torej govora je izključno o dividendah, za vrednostni papir, ki si ga držal već kot 15 let vem da ni nič)?
J.McLane ::
Ne vem kako bi lahko bilo, ampak jaz si predstavljam, da je tvoj INR kot nek sklad, gleda se kaj gre notri in kaj gre ven, sam denar ki si ga izplačaš ven ne more imeti sledljivosti. Torej če si nekaj delnic prodal za 1000€ in od dividend dobil 500€, če si iz INR nakažeš 500€ na svoj osebni račun, ta denar nima sledljivosti ali pripada dividendam ali tistemu od prodaje delnic.
Problem INR je kolikor vem v tem pa naj me kdo poravi če se motim, da se z vsakim izplačilom resetira doba 15 let, torej po 15 letih lahk oceloten znesek dvigneš neobdavčen, če si pa želiš izplačevati kot mesečno rento pa to ne bo šlo.
Problem INR je kolikor vem v tem pa naj me kdo poravi če se motim, da se z vsakim izplačilom resetira doba 15 let, torej po 15 letih lahk oceloten znesek dvigneš neobdavčen, če si pa želiš izplačevati kot mesečno rento pa to ne bo šlo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
energetik ::
Kako točno je s temi dividendami, ker to ne vem če sem prav razumel.Jasno, po 15 letih NI davka. Velja za vse, kar imaš znotraj INR. Po drugi strani pa imaš potem hakeljc pri obveznicah. Npr. kupiš 3-letno ljudsko. Kuponi so neobdavčeni - a če boš dvignil pred 15 leti, te bodo obdavčili s 15%. Namen 3-letne obveznice pa je ravno, da parkiraš denar za 3 leta in ga nato takrat porabiš za nek namen.
Ok sproti se ti nič ne obdavčuje in lahko vse reinvestiraš, ampak kaj pa po 15 letih ni prav 0?
Torej primer: Vsako leto dobiš 1000€ dividend... po 15 letih imaš tako 15k dividend na računu. Si lahko potem celotnih 15k nakažeš na TRR brez obdavčitve, ali boš davek plačal takrat (torej govora je izključno o dividendah, za vrednostni papir, ki si ga držal već kot 15 let vem da ni nič)?
vires in numeris

Bud_Bundy ::
Dividenda se izplača znotraj računa in se uleže zraven denarja ki si ga sam nalagas gor za nakupe. Če si kaj iz tega kupa izplačaš gre števec na 0 let. To lahko tako laufa, ker si omejen z letnim vplacilom 5k, tako, da ne bo ravno nekih mahinacij.
energetik ::
Dividenda se izplača znotraj računa in se uleže zraven denarja ki si ga sam nalagas gor za nakupe. Če si kaj iz tega kupa izplačaš gre števec na 0 let. To lahko tako laufa, ker si omejen z letnim vplacilom 5k, tako, da ne bo ravno nekih mahinacij.Točno tako, ne vem pa na kaj obračunajo 15% davka pred 15 leti. Samo na tisto, kar dvigneš ven? Na komplet donos znotraj INR? Tukaj je precej megleno, očitno bomo videli šele takrat, ko si bo nekdo dejansko zadevo delno izplačal in dobil obračun FURSa.
vires in numeris
GupeM ::
Po drugi strani pa imaš potem hakeljc pri obveznicah. Npr. kupiš 3-letno ljudsko. Kuponi so neobdavčeni - a če boš dvignil pred 15 leti, te bodo obdavčili s 15%.
Drži. S tem da če jih kupiš na navadnem TR, do 1000 € itak ni davka (samo za ljudske obveznice). V tem primeru se jih bolj splača kupit na navadnem TR.
Namen 3-letne obveznice pa je ravno, da parkiraš denar za 3 leta in ga nato takrat porabiš za nek namen.
Ni samo to namen. Namen je lahko tudi, če nisi povsem prepričan, ali boš denar rabil ali ne čez 3 leta.
Namen je lahko tudi, da bi rad denar dal nekam na zelo varno, pa bi rad vsaj nekaj imel od tega. Na slovenskih bankah recimo nimaš nič. Mogoče z vezavo dobiš nekaj, ampak je pa v tem primeru lahko težava, če denar rabiš predčasno. Pride verjetno precej dražje, kot če prodaš ljudkse obveznice predčasno ...

mtosev ::
Arm holdings 235% up. Neverjetno.
Arm holdings 286% gor. Dobro izgleda.
Arm holdings 286% gor. Dobro izgleda.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
Zgodovina sprememb…
- spremenil: mtosev ()
rini ::
Res brutalno rastejo tečaji na ameriški borzi. Pognalo celo MSFT. Pa izjemno tudi CRWD - v treh mesecih se mi je podvojil vložek.
musicfreak ::
danes dosegel 50000 plusa, v sredini marca sem bil na vsega 2000, neverjetno. gremo se 10000 prosim potem pa out
aborko ::
Hvala za omembo Cloudflare 3 tedne nazaj, sem takrat nabavil in je 40% gor. Za razliko od npr. SBITOP, ki stopiclja na mestu zadnji mesec.
J.McLane ::
Čakam z novimi nakupi, bolj razmišljam da bi katero pozicijo prodal, ampak so vse dost defenzivne, da me ne skrbi preveč.
Mislim no, tole je pa že absurdno, verjamem da bo šlo še gor, ampak riziko se meni zdi prevelik.
Mislim no, tole je pa že absurdno, verjamem da bo šlo še gor, ampak riziko se meni zdi prevelik.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
rini ::
NET, CRWD... prejšnji teden je MSFT podpisal 10 milijardno pogodbo z ameriško vojsko - Pentagon. To bo renta za starost.
redtech ::
LGO
Špekuliram, da igrajo na karto, da bi se US vlada ujela na vabo "Thungsten"?
Verjetno bi lahko že samo namig v medijih o tem, pognal delnico v zrak iz tega nivoja.
Largo Announces Plans to Evaluate Strategic Alternatives to Maximize Value of Its Tungsten Assets in Canada and Brazil
Largo Inc. ("Largo" or the "Company") (TSX: LGO) (NASDAQ: LGO), the world's largest primary vanadium producer announced today that it plans to evaluate strategic alternatives aimed at maximizing the value of its 100%-owned tungsten assets: the Northern Dancer Tungsten-Molybdenum Project in Yukon, Canada which is regarded as one of the world largest undeveloped Tungsten deposits and its Currais Novos Tungsten Project in Rio Grande do Norte, Brazil, which Largo operated in the early 2010s prior to the construction of its Maracas Vanadium mine in Bahia, Brazil.
https://www.tradingview.com/x/aUhbB3xE/
Špekuliram, da igrajo na karto, da bi se US vlada ujela na vabo "Thungsten"?
Verjetno bi lahko že samo namig v medijih o tem, pognal delnico v zrak iz tega nivoja.
Largo Announces Plans to Evaluate Strategic Alternatives to Maximize Value of Its Tungsten Assets in Canada and Brazil
Largo Inc. ("Largo" or the "Company") (TSX: LGO) (NASDAQ: LGO), the world's largest primary vanadium producer announced today that it plans to evaluate strategic alternatives aimed at maximizing the value of its 100%-owned tungsten assets: the Northern Dancer Tungsten-Molybdenum Project in Yukon, Canada which is regarded as one of the world largest undeveloped Tungsten deposits and its Currais Novos Tungsten Project in Rio Grande do Norte, Brazil, which Largo operated in the early 2010s prior to the construction of its Maracas Vanadium mine in Bahia, Brazil.
https://www.tradingview.com/x/aUhbB3xE/
prozac ::
pismo... tole prodaje so lahko res stresne
septembra sem kupil nekaj Marvella. takoj po nakupu je seveda delnica zgubila nekaj %.
(potem enkrat je bilo 3-urno okno, ko je prišla novica, da jih mogoče nekdo kupi in je cena močno poskočila - ta del sem zamudil in mi je bilo malo žal)
ko je delnica zrasla na 1.5x in je po raznih indikatorjih kazalo, da je precenjena, sem izplačal začetni vložek. Zaradi zadnjih par dni, je cena že na 5x.
Od marca / aprila naprej je rast karkoli povezanega s čipi res nenormalna in sploh ne vem kako ocenjevati prihodnje gibanje cen delnic.
Pričakujete, da bo vse še kar naprej raslo ali boste zapirali pozicije?
Kako si izračunate kdaj je primeren trenutek za izstop iz pozicij?
septembra sem kupil nekaj Marvella. takoj po nakupu je seveda delnica zgubila nekaj %.
(potem enkrat je bilo 3-urno okno, ko je prišla novica, da jih mogoče nekdo kupi in je cena močno poskočila - ta del sem zamudil in mi je bilo malo žal)
ko je delnica zrasla na 1.5x in je po raznih indikatorjih kazalo, da je precenjena, sem izplačal začetni vložek. Zaradi zadnjih par dni, je cena že na 5x.
Od marca / aprila naprej je rast karkoli povezanega s čipi res nenormalna in sploh ne vem kako ocenjevati prihodnje gibanje cen delnic.
Pričakujete, da bo vse še kar naprej raslo ali boste zapirali pozicije?
Kako si izračunate kdaj je primeren trenutek za izstop iz pozicij?
J.McLane ::
To je noro, v nedeljo gledam Omron, ker imajo senzorje in ima potencial v robotiki, sem se kar zagrel, ampak vedno raje prespim še kakšen dan ali dva. No danes je od takrat ko sem gledal cena že +15%. Pa to ni edini primer, ko se lotim iskati nekaj kar še ni pobegnilo v višave, v istem trenutku ko gledam že +10%.
Za timing prodaje sem pa itak prvovrstni specialist, lani prodal Micron, aprila TDK...
Za timing prodaje sem pa itak prvovrstni specialist, lani prodal Micron, aprila TDK...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
Zgodovina sprememb…
- spremenil: J.McLane ()
_wtf_ ::
jaz sem tudi včeraj dopoldan razmišljal o HP, glede na to da je DELL enormno zrastel. in glej ga zlomka je tudi HP poskočil.
J.McLane ::
Morda sem dobil enega, ki je sicer tudi že šel močno gor zaradi AI hypa, ampak vrednostenje se pa vseeno še ne zdi tako absurdno in bi znal iti še višje:
Super Micro Computer (SMCI) fwd PE: 15, ključni igralec pri infrastrukturi (datacentri).
Gledam tudi Hewlett Packard (HPE) če bo zapolnil tale gap, pri 46 USD bi bil dober vstop.
Super Micro Computer (SMCI) fwd PE: 15, ključni igralec pri infrastrukturi (datacentri).
Gledam tudi Hewlett Packard (HPE) če bo zapolnil tale gap, pri 46 USD bi bil dober vstop.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
rini ::
Danes so vse tech delnice močno v rdečem. Tudi CRWD, ki je ravnokar objavil dobre rezultate. S tem da bo v tem mesecu delitev 4 za 1.
LeQuack ::
Danes so vse tech delnice močno v rdečem. Tudi CRWD, ki je ravnokar objavil dobre rezultate. S tem da bo v tem mesecu delitev 4 za 1.
Se pravi so na istem nivoju kot pred 1 tednom?
Quack !
kow ::
To je noro, v nedeljo gledam Omron, ker imajo senzorje in ima potencial v robotiki, sem se kar zagrel, ampak vedno raje prespim še kakšen dan ali dva. No danes je od takrat ko sem gledal cena že +15%. Pa to ni edini primer, ko se lotim iskati nekaj kar še ni pobegnilo v višave, v istem trenutku ko gledam že +10%.
Za timing prodaje sem pa itak prvovrstni specialist, lani prodal Micron, aprila TDK...
Pri takih premikih, bos skoraj vedno prodal v "napacnem" trenutku. Edino kar steje je, ce si premagal trg. In to na vecdesetletnem nivoju ;)
rini ::
musicfreak ::
No, moje tech so vse zdajle v plusu.ams, asml, msft, meta, nvda, tsm....
Pri ASML že dolgo čakam na split. Pa pri MSFT je tudi že dobrih 20 let od zadnjega splita.
edino micron 5 procentov in broadcom mal korektura, ostalo se je ze vse skoraj pobralo in v plusu kar mam.
pri asml je narocil toliko za naslednja leta, da se ne ve kako bomo sfolgali stevilke. ziher delnica za prihodnost
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: musicfreak ()
strawman ::
Pametna poteza, pasivni indeksni skladi ne potrebujejo volatilnosti, ki jo taka podjetja prinesejo.
S&P Dow Jones Indices will keep its existing eligibility requirements for benchmarks including the S&P 500, closing the door to fast entry for big tech IPOs like SpaceX and delaying billions of dollars in flows from passive funds.