» »

Slika iz digitalca - velikost?

Slika iz digitalca - velikost?

DeLuX ::

zdravo.
Imam sliko z digitalnega fotoaparata Nikon Coolpix4500.
Velikost slike je 1024x768, najboljsa kakovost (FINE).

1. Ali lahko sliko natisnem na cel A4 list, in to v 1:1, tako da
ne izgubim kvaliete?

1. Zanima me, kako izvem koliko dpi ima ta slika?

2. Kolk sploh pride v centimetrih na A4 list slika z 1024x768? za dpi se ne vem...

Hvala za pomoc.

LP,
DeLuX

nojus ::

slika iz digitalca je 72 dpi
to ustreza 36x27cm pri tej resoluciji.

če pa želiš to sliko v 300 dpi je to 245 x 184mm
sovražim Gargamela.

DeLuX ::

Hm. ne razumem.. kako 300 dpi.
pa kaj mate zmer s temi dpi-ji? :)
naj mi en razlozi vse o dpi...

aja.se nekaj. tiskam na glosy premium papir -eposn 680 , na 1440dpi.
kaj ima dpi iz tiskarskih nastavitev kaj veze z dpi-jem od slike?
kaj je dpi, kje? kako ga povecat? kje pogledat? itd.

hvala za help..

LP,
DeLuX

Tomi ::

Dpi: dots per inch, kakor je kratica, pove, koliko je pik na inčo.
Številke so pa od preračunavanja, in mislim, da ga lahko tudi sam izvedeš. Za inčo pa poglej, koliko je.
metrodusa.blogspot.com

Highlag ::

Na kratko ne bo šlo.

Tipičen A4 list papirja je velik 210mm x 297mm
To znese 8,26 inča x 11,69inča.

DPI= dots per inch ali pik na inčo
Tipični barvni tiskalniki tiskajo v resoluciji 300DPI ( tudi že več )

Torej če bi rabil sliko brez izgube bi rabil
Fotoaparat z velikostjo 2478pik x 3507pik (8,7Mpikslov)

Kot vidiš ti kar nekaj pik manjka.

Oziroma če preračunamo na tvoj digitalec
3,41 inča x 2,56inča (1024x768) (0,786MPikslov)
Oziroma
86,6mm x 65,0mm brez popačenja

Sicer Ti še vedno lahko tiskaš na papir A4, samo slika ne bo tako lepa kot bi bila, če bi uporabil fotoaparat z več pikami. To pa zato, ker mora program zaradi manjka pik izračunati manjkajoče pike. To pa ponavadi naredi tako, da vzame barve okoliških pik in izračuna povprečje barv in doda piki takšno barvo. 0:)

andrej ::

seveda, ti lahko sliko spravis na A4 samo vprasanje kvalitete je pa druga stvar... Za zelo dober izpis rabis nekje 150-300 dpi, odvisno od same slike in izhodne naprave. tisko kar tiskalniki pravijo 1440 dpi ni cisto ta pravo... vec si preberi v tem zelo dobrem clanku o DPI mitih...

andrej ::

ko si enkrat prebral zgornji link preberes se tega. Potem ti more bit vse jasno...

andrej ::

aja, naj te ince v teh clankih ne zmedejo. 1 inca = 2.54 cm. ce ti torej kje pise 3x5" potem to pomeni priblizno 7.62x12.7 cm.

andrej ::

nojus: ni nujno. slike iz moje digitaleca so 180 dpi. ce pa smo cisto natancni pa to tak nima veze dokler je ne uporabis na izhodni napravi...

nojus ::

itak nima veze. za gledanje slik je idealno 72dpi pri 1024x846 resoluciji (za ozadje oz. gledanje v full screen pri acdsee).
če se pa rabi boljša kvaliteta (offset) pa v photoshopu dam resample dpi na 300 in je pač toliko manjša fotografija.
sovražim Gargamela.

andrej ::

a resamplas? zakaj pa? pri resamplanju se kvaliteta poslabsa, ker pride do interpolacije...

aja, da sma na isti valovni dolzini. "resamplas" po definiciji takrat, ko mas v photoshopu "Resample image" oznaceno na Image Size dialogu. Ce tega nimas odkljukanega potem samo spreminjas resolucijo, kar pa ni resamplanje in se slika sploh nic ne spremeni...

DeLuX ::

Vase izjave me samo se begajo :)

Prosm, da mi nekdo odgovori (ne ovinkart) po alinejah, kar bom vprasal:

* Iz Nikona 4.5M prenesem sliko High quality 1024x768 na PC.

- Kaksen je pravilen izracun, da izvemo koliko velika slika bo prisla na A4?
- Zakaj 300dpi?
- Upostevajte, da printam na Epsonu 680, Glossy Premium Paper na 1440dpi

- Kaksne so potem najboljse nastavitve za tiskanje takih slik?


Sicer, ce natisnem sliko 1024x768 na cel A4, je se kar vredu, kock ravno ni, ampak obcutek imam da ni to NAJ quality.

Hvala.

LP,
DeLuX

andrej ::

sorry, ampak a ne znas brat al ti res ni za brat prej omenjenih linkov in odgovorov?

1. Kako velika bo slika v tvojem primeru je odvisno od DPI, ki se uporabijo pri tisku. Vecji DPI manjsa slika. Ce vzames 300 DPI bo tvoja slika velika 3.41x2.56 inc, oziroma 8.6x6.5 cm. Ze vzames 200 DPI bo to 5.12x3.84 inc oz. 13x9.75cm...

2. 300 DPI zato, ker je ravno dovolj za kar najboljso kvaliteto. Lahko vzames tudi 100 DPI ampak bo slika slabsa. DPI po domace povedano doloca kako velik bo en kvadratek na sliki. Cim vecji DPI, tem manjsi kvadratek. Cim manjsi DPI tem vecji kvadratek. Ce vzames premali DPI bo kvadratek lahko vido s prostim ocesom.

3. to nima veze. kot sem ze reko 1440dpi na tvojem tiskalniku, ni tistih DPI, pri katerih govorimo pri sliki. To cifro moras delit z 4, da dobis DPI nastavitev za sliko.

Kot sem reko, je najbolj optimalno tiskanje z 200 do 300 DPI. Pri tem bo slika bistveno manjsa kot cel A4 list. Z drugimi besedamo povedamo, v tvojem primeru nikakor ne mores naredit slike A4 v polni kvaliteti...

Se enkrat, da preberi si prejsnje poste in linka, ki sem ju dal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kako veliko sliko rabim za tisk na A1 papir?

Oddelek: Zvok in slika
283142 (2706) Okapi
»

povečanje dpi slike

Oddelek: Zvok in slika
81283 (1156) SasoS
»

Ločljivost slik - kvaliteta?

Oddelek: Mobilne tehnologije
72682 (2569) Highlag
»

kolk megapixlov za kolk veliko fotografijo

Oddelek: Pomoč in nasveti
91771 (1600) iso2000
»

Dig. fotografija na foto papir -> Koliko max. V׊?

Oddelek: Zvok in slika
51235 (1100) bastadu

Več podobnih tem