» »

Vleči še en UTP kabel ali kupiti Switch?

Vleči še en UTP kabel ali kupiti Switch?

theBill ::

Situacija je taka, do stanovanja imam T2 optiko (100/10), in potem speljane UTP kable od routerja do TV in dveh računalnikov.

Ker sem si omislil TV za v spalnico je sedaj potrebno speljat UTP kabel še do spalnice, katera je za otroško sobo z računalnikom. Najprej sem mislil vleči še en UTP kabel od routerja pa vse do spalnice, kar pomeni kar precej dodatnega dela. V zidovih je potrebno razširit luknje, zamenjati kanale (sedaj so do otroške sobe uporabljeni tisti najmanjši, v katere gre samo 1 UTP kabel), itd.

Uslužbenec T2 mi je ob dostavi dodatnega set top boxa povedal za možnost, da uporabim switch, kjer bi UTP kabel iz ruterja odrezal, ga priklopil na switch in enostavno speljal 2 UTP kabla dalje, enega v otroško sobo za računalnik in enega v spalnico za TV. To bi mi prihranilo kar nekaj dela, pa kolikor sem gledal, switchi niti niso dragi.

Rabil bi čim manjši switch, ampak najdem samo take s 5 porti in več. A potrebuje switch napajanje iz vtičnice - v kotu med stropom in steno itak nimam vtičnic? Se dobi switch s samo 2 porti in brez napajanja, oziroma kakšna druga ustrezna rešitev? Še primer ob uporabi switcha - če računalnik DL na polno, se to kaj pozna pri TV-ju in obratno?

Našel sem tega, je za kej?
http://www.mlacom.si/edimax-switch-es-3...

Yacked2 ::

Lahko tudi razcepiš kabel da po enem kablu spelješ 2 liniji
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Frenckie ::

A tvoj router podpira multicast, da ti omogoča IPTV na TV.

theBill ::

Ammm, a so kje kaka navodila, kako se to naredi, ali pa še bolje, video?

Edit: Frenckie, ne vem, je standardni T2 router za optiko - na njem ne piše kateri model je, moram pogledat na škatlo, ki je pa nimam pri sebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: theBill ()

fosil ::

Lahko narediš takole
 utp split

utp split

Tako je!

Frenckie ::

Potem imaš ti optični switch/router - samo eno napravo. A ima vse LAN izhode enakovredne?
Če je tako, lahko uporabiš switch za TV in PC. Switch potrebuje napajanje.
Če pa ni tako z LAN izhodi, pa bi bilo najbolje potegniti še en UTP kabel ali pa uporabiti varianto po predlogu @fosil-a.

SaXsIm ::

Še najenostavnejša varijanta bo, da razcepiš kabel. Na strani pri T-2 switchu (in ne routerju!) daš na kabel dva konektorja, pri razcepu za otroško sobo in spalnico pa na dve parici spojiš drug kabel (seveda tudi samo dve parici). Se pa v tem primeru odpoveš 1000BASE-T možnosti, se pravi gigabitni mreži. Ampak, to ne bi smel biti problem. T-2 jev Milan ima tako vse porte 100mbit.
SaXsIm

Han ::

Zadevo lahko enostavno rešiš tudi s powerline adapterjem, le da ni tako poceni kot UTP kabel ali stikalo.

theBill ::

Hvala za vse komentarje in predloge, gigabitne mreže ne rabim, powerline adapter je sicer zanimiva zadeva, samo je predrag.

Po premisleku in nasvetu kolega sem se odločil za tretjo varianto, dati stikalo na konec UTP kabla, kateri gre iz routerja do računalnika v otroški sobi. Od switcha bo šel en kabel k računalniku, drug pa po steni v kanalčku skupaj z električnim kablom (v siporeks steni ni elektrikčnih vodov) v spalnico do TV.

Potrebno bo le enkrat prevrtati siporeks steno in nalepiti kanalčke, simpl k pasulj. Tako odpadejo vsa potencialna širjenja že obstoječih lukenj, menjanje kanalov za širše, cepitve kablov itd.

Potrebujem predlog za dobro poceni stikalo - je ta iz prvega posta OK?
http://www.mlacom.si/edimax-switch-es-3...

tony1 ::

Za to ceno bo super, pa tudi čez crkne čez leto, dve.

theBill ::

Imam eno vprašanje, zdaj sem kupil stikalo iz linka, ima 5 izhodov za UTP kable, ne vem pa, kje vključiti UTP kabel, ki pride od routerja?

http://www.mlacom.si/edimax-switch-es-3...

Navodila so zelo skopa, na sliki na sami embalaži pa je prikazano, kot da naj bi stikalo prejemalo Wi-fi signal, nikjer ni nobenega kabla iz routerja narisanega.

V primeru, da je to stikalo namenjeno samo za Wi-fi dohodni signal - mi lahko nekdo, ki se na to spozna, izmed te množice stikal poišče stikalo, ki omogoča povezavo do routerja z UTP kablom. Hvala.
http://www.mlacom.si/mrezna-oprema/stik...

Han ::

Mislim, da je čisto vseeno, v kateri port priklopiš UTP iz routerja... Če se ne moreš odločit, uporabi prvega (tistega, ki je najbliže napajanju). ;)

theBill ::

Hvala :)

theBill ::

Še zadnjič aktiviram temo. TV je namontiran na steno, zdaj je pa poleg UTP kabla iz sosednje sobe potrebno speljati tudi elektriko, in sicer podaljšek, na konec katerega bo zvezan razdelinik z tremi šuko vtičnicami (LCD TV, set top box, pa morda kakšen media player v prihodnosti). Kakšnih hujših porabnikov se na ta kabel ne bo vezalo, ker so po sobi na drugi steni navadne vtičnice.

Vprašanje za štromarje - ali lahko za podaljšek uporabim dvožilni kabel ali mora biti trožilni? Je kakšna omejitev (W, A) glede tega, koliko toka lahko največ teče čez dvožilni kabel?

sumoborac ::

Trožilni kabel je zaradi ozemljitve (tretja žila). Koliko toka lahko teče je odvisno od preseka kabla. Maloce ne razumem, kakšne navadne vtičnice? Navadna vtičnica je šuko vtičnica? (https://www.google.si/search?q=%C5%A1uk... Tako da nerazumem problema :)

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

theBill ::

Po sobi so na drugih stenah že navadne šuko vtičnice od električne napeljave.

TV je pa obešen na siporeks steno, v kateri ni elektrike, zato bo podaljšek skupaj z UTP kablom napeljan iz druge sobe.

Takle razdelilec bo na koncu podaljška, ki bo šel skupaj z UTP kablom:
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

OK, da drugače vprašam - mora imeti podaljšek nujno ozemljitev, ali je lahko brez, torej dvožilni?

Invictus ::

Lahko je, ni pa po današnjih standardih. Lahko se pa celo zgodi da brez ozemljitve kaka naprava ne deluje. 1x prebral na nekem forumu.

Ozemljitev je tam z namenom. Mislim da ne boš bankrotiral, če boš kupil trožilni kabel. Saj ne vlečeš 50km kabla.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

theBill ::

Invictus, tudi sam tako razmišljam, imam že kupljen trožilni kabel in vse, sprašujem čisto iz praktičnega razloga, ker je dvožilni kabel tanjši in ga je lažje speljat.

Kolega mi je tako svetoval, sicer ni štromar, ampak o elektriki ve nekaj več kot jaz, ki sem na tem področju čisti baksuz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: theBill ()

Frenckie ::

Ti potegni trožilni kabel 1,5 ali 2,5 kvadrat.
Ne tanjšega od 1,5.
Pa tudi podaljšek z vtičnicami naj ima vsaj 1,5 kvadrat po možnosti tudi stikalo na razdelilniku.
Tako naj bi bila najprimernejša izvedba.

e-marko ::

Ozemljitev bo potrebna verjetno zaradi TV-ja. Ostali porabniki, ki si jih napisal niti ne potrebujejo ozemljitve. Pogledaš vtikače in če so tisti ozki je ozemljitev v vtičnici odveč.
Sam bi se vseeno potrudil in potegnil zraven ozemljitev. ;)

Lp
...somebody, somewhere...

theBill ::

Frenckie je izjavil:

Ti potegni trožilni kabel 1,5 ali 2,5 kvadrat.
Ne tanjšega od 1,5.
Pa tudi podaljšek z vtičnicami naj ima vsaj 1,5 kvadrat po možnosti tudi stikalo na razdelilniku.
Tako naj bi bila najprimernejša izvedba.


Kupil sem ta kabel, bo v redu?
http://www.merkur.si/gradnja/elektroins...

Pa verjetno je mišljen tak razdelilnik?
http://www.merkur.si/gradnja/elektroins...

tony1 ::

Ja, bo v redu. Vsi podaljški imajo že desetletja po tri žile.

Zvezdica27 ::

lp,

sicer ne bo nič narobe (ker TV dandanes žre 50-100w) samo s fazo in nulo, a po standardih je seveda ozemljitev nujna. Konec koncev je razlog zanjo ;) Naprave, ki bi pa zahtevale ozemljitev so redke, predvsem pa žrejo kilovat in gor.

Za tako porabo bi moral biti 1,5 kabel čez glavo. Šlo bi tud z manj, sam ne priporočam. Nikol ne veš.

zz

denisbegood ::

Pozdravljeni
Imam A1 optiko do njihovega modema, do mojega routerja v drugem nadstropju imam UTP kabel in nanj priklopljen stacionarni računalnik. Sedaj sem si v spalnici omislil TV. Zato sem kupil switch 10/100 in ga dal pred router in nanj priklopil router ter A1 komunikator. Ni delovalo. Tako, da sedaj pulim in vklapljam kabel iz vtičnice glede na to ali hočem računalnik ali TV. Potrebujem nasvet kako bi to rešil.

videc ::

Switch daš za router, če že. Pa preveri, kateri port na routerju je za TV.

Pandorumx5 ::

denisbegood je izjavil:

Pozdravljeni
Imam A1 optiko do njihovega modema, do mojega routerja v drugem nadstropju imam UTP kabel in nanj priklopljen stacionarni računalnik. Sedaj sem si v spalnici omislil TV. Zato sem kupil switch 10/100 in ga dal pred router in nanj priklopil router ter A1 komunikator. Ni delovalo. Tako, da sedaj pulim in vklapljam kabel iz vtičnice glede na to ali hočem računalnik ali TV. Potrebujem nasvet kako bi to rešil.

Bi moglo delat, razen če si izkoristil proste IP naslove na modemu od A1. Če imaš tako, da daš iz switcha en kabel na router in iz routerja kabel na računalnik. Potem pa en kabel iz switcha v TV komunikator. Lahko pa tudi preko routerja spustiš češ IPTV, preveri, če ima to možnost.

Lahko imajo pa enako finto kot pri T-2, da sprostijo IPje sred noči (pri njih ob 4h zjutri) in registrira nove naprave.

Hope this helps :)

b3D_950 ::

Mogoče switch ne zna z VLAN-i?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

denisbegood ::

Po prvotni varianti iz vtičnice v svitch, iz tam en kabel na tv in eden v router, dela samo router, tv se pa prikaže A1 najavna slika in komunikator se samo nalaga ter ne pokaže programov. Poskusil sem tudi direkt iz routerja vleči za računalnik in za TV, pa spet ni nič. Klical sem na A1 pa čakam, da me pokličejo tehniki nazaj. Upam, da bodo in da bo šlo. V navodilih nič ne piše kateri port na routeju je za IPTV.

Zgodovina sprememb…

Daliborg ::

Ali sploh kdo ima deljen 1 kabel iz ISP-jevega switch/modem-a na TV in računalnik?!
Jaz bi rekel da ne lahko pa da se motim.
Verjamem da internet in TV ti ne bosta delala po enem UTP kablu kljub uporabi dodatnih naprav za deljenje tega kabla. Pač bo treba še en UTP kabel potegniti iz ISP-jevega swithc/modem-a.
Če ti pa ta zadnja opcija ne deluje si pa pač zmešal swithc/modem in ti morajo resetirati priklopljene naprave, ker se jih zapomni.
Lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

b3D_950 ::

Js mam takole, za smart TV + A1 komunikator preko enega UTP kabla:




https://slo-tech.com/forum/t742542/p627...


oz. vmes imam na modem še priključen svoj router, preko katerega gre internet.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b3D_950 ()

denisbegood ::

So me klicali iz A1. Preko enega UTP kabla imam lahko samo ali router/računalnika ali samo TV. Oboje ne gre na mojo žalost.

Pandorumx5 ::

denisbegood je izjavil:

Po prvotni varianti iz vtičnice v svitch, iz tam en kabel na tv in eden v router, dela samo router, tv se pa prikaže A1 najavna slika in komunikator se samo nalaga ter ne pokaže programov. Poskusil sem tudi direkt iz routerja vleči za računalnik in za TV, pa spet ni nič. Klical sem na A1 pa čakam, da me pokličejo tehniki nazaj. Upam, da bodo in da bo šlo. V navodilih nič ne piše kateri port na routeju je za IPTV.

Kater router imaš?

Zvezdica27 ::

to ni res. Vsaj na telekomu ne in po logiki delovanja LAN ne.

f

denisbegood ::

Pandorumx5: Router je Archer AC 1350.
Zvezdica: To je bil odgovor A1 tehnika. Lahko, da imajo kak drug sistem kot Telekom.

Pandorumx5 ::

Mogoče ti lahko to pomaga:
https://www.tp-link.com/fr/support/faq/...

espacious ::

Seveda se da preko enega kabla če ga razcepiš, samo si potem omejen na 100/100.
LP, espacious

denisbegood ::

Pandorumx5 je izjavil:

Mogoče ti lahko to pomaga:
https://www.tp-link.com/fr/support/faq/...


Hvala, bom poskusil.

Zvezdica27 ::

a... ti govoriš o fizičnih omejitvah - tudi v tem primeru lahko, glej prejšnji odgovor, pač uporabljaš 4 + 4, razcepiš parice.

zz

denisbegood ::

Po moje tudi z razcepom ne bi šlo, ker Amis tega pač ne nudi. Potem bi tudi s splitterjem šlo, ali pa se motim?

b3D_950 ::

Seveda bi šlo, poglej moj post višje (še slika je zraven).
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

starfotr ::

Potegni še en kabel. To je najboljša rešitev.

mzakelj ::

Po enem kablu lahko pelješ od A1 tv, internet, pa še od soseda T-2 ali siol tv če hočeš. Vse skupaj moraš spraviti v vlan-e ali bolj enostavno eoip kanal. Oprema te bi pa stala ene 50€( 2x haps routerja od mikrotika).

zavtom ::

1. Na ISPjevem modemu na eni luknji nakonfiguriraš trunk
2. To luknjo poveži s neko luknjo na tvojem switchu, tudi na te luknji na switchu nakonfiguraj trunk
3. Poveži svoje naprave (računalnik, wifi AP, TV...) na switch in pripadajoče luknje zmeči v pravilne vlane

Zvezdica27 ::

zavtom: to je običjano za LAN, mora pa biti trunk ja. Na telekomu dela, bp.

Lahko pa fizično ločiš parice in po enem kablu vlečeš dva LAN - 4 + 4 v kablu. Pač ne bo gigabit. To pa dela povsod.

rešitve od mzaklja, ne poznam

SN1P3R ::

Jaz sem tudi imel splitan utp kabel, torej 2 parici za moj router in 2 za tv, 4 leta sem imel A1 in je ves čas normalno delovalo.
A1 je takrat imel Tehnicolor modeme, potem sem pa dobil nov modem Ubee (isto pri A1) in od takrat mi sploh ne dela več, lahko probavam kar koli ampak ne dela, tist moj router dela, tv(komunikator) pa sploh ne dobi ip naslova.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SN1P3R ()

SN1P3R ::

Edit: mi je uspelo, rabil sem malo se s kabli igrat (crossover).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razdelitev UTP kabla (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
10424995 (9957) Daniel
»

Televizija in internet preko enega UTP kabla?

Oddelek: Omrežja in internet
4411411 (5703) rogerg
»

Podaljševanje UTP kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5827850 (13579) denisbegood
»

Telefonski kabel do modema ali UTP do telefonskega kabla

Oddelek: Omrežja in internet
136353 (5428) Invictus
»

Siol IPTV - 2 switcha in trunk

Oddelek: Omrežja in internet
118878 (8130) liver

Več podobnih tem