» »

Naročanje preko Aliexpress

Naročanje preko Aliexpress

««
97 / 189
»»

Okapi ::

Če bo ta možnost.

Recimo ravno poskušam doseči, da bi nemški optik edel-optics, ki ima celo slovensko spletno stran edel-optics.si, pravilno obračunaval DDV. V Nemčiji je 19%, ob nakupu pa ceno potem preračunajo na slovenskih 22% DDV, namesto da bi jo na 9,5%.

Angleški rxsport.co.uk (športns očala z dioptrijo) ravno tako zaračuna 22% slovenskega DDV, ampak imajo vsaj možnost, da plačaš brez davka in sam urejaš uvozne dajatve.

pygmalion ::

Okapi je izjavil:

Če bo ta možnost.

Recimo ravno poskušam doseči, da bi nemški optik edel-optics, ki ima celo slovensko spletno stran edel-optics.si, pravilno obračunaval DDV. V Nemčiji je 19%, ob nakupu pa ceno potem preračunajo na slovenskih 22% DDV, namesto da bi jo na 9,5%.

Angleški rxsport.co.uk (športns očala z dioptrijo) ravno tako zaračuna 22% slovenskega DDV, ampak imajo vsaj možnost, da plačaš brez davka in sam urejaš uvozne dajatve.


Hudiča, če neka male britanska trgovina lahko odvede davek, ni razloga, da ne bi mogel tudi AE. In če lahko mala britanska trgovina prepusti odvajanje davka za nek specifični izdelek carinski pošti v Sloveniji, ni razloga, da ne bi mogel tudi AE.

Vsi zadovoljni, davki odvedeni, goljufanje preprečeno, manj človeškega dela, manj nelojalne konkurence, kupci (posebno poceni hobi izdelkov) brez zaračunavanja posredovanja s fiksno tarifo... Če bo tako, bom s situacijo po 1.7. bolj zadovoljen kot s situacijo pred 1.7.

Okapi ::

Pa saj ta možnost že ves čas obstaja, za male in velike trgovce. Na ebayu, če kupiš od prodajalca iz ZDA, to obstaja že več let.

Samo pogodbo s špediterjem trgovec podpiše, da ta ureja vse uvozne postopke, vključno s plačilom DDVja. Trgovec od kupca pobere denar, nakaže DDV in provizijo špediterju, špediter uredi vse postopke ob ovozu, in ti dobiš pošiljko na dom.

Zanimivo bo pa videti, kako bo to pri Aliexpressu konkretno potekalo - ali bo mogoče videti, koliko DDVja so ob posameznem nakupu dejansko nakazali državi (ne samo, koliko so ga kupcu zaračunali).

pygmalion ::

Okapi je izjavil:

Pa saj ta možnost že ves čas obstaja, za male in velike trgovce. Na ebayu, če kupiš od prodajalca iz ZDA, to obstaja že več let.

Samo pogodbo s špediterjem trgovec podpiše, da ta ureja vse uvozne postopke, vključno s plačilom DDVja. Trgovec od kupca pobere denar, nakaže DDV in provizijo špediterju, špediter uredi vse postopke ob ovozu, in ti dobiš pošiljko na dom.

Zanimivo bo pa videti, kako bo to pri Aliexpressu konkretno potekalo - ali bo mogoče videti, koliko DDVja so ob posameznem nakupu dejansko nakazali državi (ne samo, koliko so ga kupcu zaračunali).


Jaz sem to razumel na način, da ne bo nekega vmesnega špediterja in da AE ne bo rabil nekoga v Sloveniji najeti da za tisoče paketov ureja formalnosti. Da bo tako, kot pri tisti nemški trgovini, ki tebi zaračuna davek in ga potem nakaže v Slovenijo. Za to zanesljivo ne rabi špediterja.

Okapi ::

Če je trgovina v EU, potem ni nobenih uvoznih postopkov in dajatev, samo trgovec mora pravilno prijavljati stopnje DDV svoji davčni upravi.

Pri uvozu iz Kitajske pa gre vsaka pošiljka čez carino in mora biti vzpostavljen nek sistem, da carina ve, kaj je v pošiljki in koliko DDVja je treba obračunati. Edina razlika je, da kupec ne bo več vpleten v to, ampak bo namesto njega to počel špediter (ki je lahko tudi Aliexpress).

Nekdo bo moral napisati ustrezno uvozno deklaracijo za vsako pošiljko, biti na voljo Carini za morebitna dodatna pojasnila, in (materialno) odgovarjati za morebitne napake. Skratka, nekdo bo moral biti špediter.

Pri uvozo izdelkov do 150 evrov je postopek sicer enostavnejši, ker se zaračuna samo DDV. Kako bo pa pri nakupu izdelkov, ki so dražji, in je treba obračunati tudi carino?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

pygmalion ::

Okapi je izjavil:

Če je trgovina v EU, potem ni nobenih uvoznih postopkov in dajatev, samo trgovec mora pravilno prijavljati stopnje DDV svoji davčni upravi.

Pri uvozu iz Kitajske pa gre vsaka pošiljka čez carino in mora biti vzpostavljen nek sistem, da carina ve, kaj je v pošiljki in koliko DDVja je treba obračunati. Edina razlika je, da kupec ne bo več vpleten v to, ampak bo namesto njega to počel špediter (ki je lahko tudi Aliexpress).

Nekdo bo moral napisati ustrezno uvozno deklaracijo za vsako pošiljko, biti na voljo Carini za morebitna dodatna pojasnila, in (materialno) odgovarjati za morebitne napake. Skratka, nekdo bo moral biti špediter.


Zanesljivo se da vse urediti brez špediterja, posebno če obstaja volja z obeh strani. Odvajanje davka in izdelavo deklaracije lahko opravi tudi prodajalec. Poleg tega pri nedavni spremembi EU sama obljubila vzpostavo portala, preko katerega bodo prodajalci lahko sami, brez špediterja, odvajali davke. Edino, kar je nejasno je, ali je ta portal vzpostavljen.

AE pravi da bo opravil vsaj dve nalogi špediterja, zaračunal davek in izdelal deklaracijo. Ali bo moral kljub temu še nekoga najeti v EU, pa ne vem. Na dolgi rok sem prepričan da ne. Mogoče kvečjemu v prehodnem času do vzpostave portala/formalnosti.

FoxKnox ::

Bi rad videl špediterja, ki bo za AE vodil postopek za pošiljko vredno 1,2 €, izdelal deklaracijo, odvedel ddv za posamezno državo in vse to za manj kot bo računala pošta Slovenije.
Za dražje pošiljke se nič ne spremeni, torej uvozni carinski postopek, obračun ddv in morebitne carine ter obračun stroškov postopka, ki je po novem 2,5 €.
Vse to bo sedaj veljalo za vse pošiljke malih vrednosti, razen za darila do vrednosti 40 €. Noben špediter na svetu tega postopka nebi računal manj kot 2,5 evra, kvečjemu veliko več.
AE lahko edino uvede odteg ddv za vsako državo ob vsakem plačilu po nekem sistemskem avtomatizmu, tako kot obračuna kupon ali poštnino.
Ne bo se pa AE lotil pobiranja carin in ddv za večje vrednosti, vsaj tako ne kot ste si zamislili.

Okapi ::

Odvisno, kako avtomatiziran je lahko postopek. Če naša Pošta to zmore z 2,5 evra, sigurno lahko nek sposoben špediter, v navezi s trgovcem, ki mu dostavlja potrebne podatke, to naredi za manj.

Samael ::

pygmalion je izjavil:

Okapi je izjavil:

Če je trgovina v EU, potem ni nobenih uvoznih postopkov in dajatev, samo trgovec mora pravilno prijavljati stopnje DDV svoji davčni upravi.

Pri uvozu iz Kitajske pa gre vsaka pošiljka čez carino in mora biti vzpostavljen nek sistem, da carina ve, kaj je v pošiljki in koliko DDVja je treba obračunati. Edina razlika je, da kupec ne bo več vpleten v to, ampak bo namesto njega to počel špediter (ki je lahko tudi Aliexpress).

Nekdo bo moral napisati ustrezno uvozno deklaracijo za vsako pošiljko, biti na voljo Carini za morebitna dodatna pojasnila, in (materialno) odgovarjati za morebitne napake. Skratka, nekdo bo moral biti špediter.


Zanesljivo se da vse urediti brez špediterja, posebno če obstaja volja z obeh strani. Odvajanje davka in izdelavo deklaracije lahko opravi tudi prodajalec. Poleg tega pri nedavni spremembi EU sama obljubila vzpostavo portala, preko katerega bodo prodajalci lahko sami, brez špediterja, odvajali davke. Edino, kar je nejasno je, ali je ta portal vzpostavljen.

AE pravi da bo opravil vsaj dve nalogi špediterja, zaračunal davek in izdelal deklaracijo. Ali bo moral kljub temu še nekoga najeti v EU, pa ne vem. Na dolgi rok sem prepričan da ne. Mogoče kvečjemu v prehodnem času do vzpostave portala/formalnosti.


Sem se trudil Okapiju to že razložiti, pa ni šlo ... trmari in vztraja pri svojem. Pozneje bo seveda trdil, da on pa tega že ni trdil.
AE za UK to že počne in od začetka leta dalje odvaja 20% angleškega DDV-ja in izdela deklaracijo. Ob prejemu kupci nimajo nobenih dodatnih stroškov postopka.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Okapi ::

pygmalion je izjavil:


AE pravi da bo opravil vsaj dve nalogi špediterja, zaračunal davek in izdelal deklaracijo. Ali bo moral kljub temu še nekoga najeti v EU, pa ne vem. Na dolgi rok sem prepričan da ne. Mogoče kvečjemu v prehodnem času do vzpostave portala/formalnosti.
Ampak to samo pomeni, da bo Aliexpress pač tudi špediter za lastne potrebe.

Pri marsikaterem velikem podjetju imajo že sedaj zaposlenega človeka, ali cel oddelek, ki se ukvarja z uvozno-izvoznimi postopki.

A se firmi bolj splača za to najeti zunanjega izvajalca, ali pa početi z lastnimi ljudmi, je pa pač odvisno od vsake posamezne firme. V vsakem primeru to predstavlja nek dodaten strošek, ki ga običajno, tako ali drugače, prevalijo na stranke.

Samael je izjavil:


AE za UK to že počne in od začetka leta dalje odvaja 20% angleškega DDV-ja in izdela deklaracijo. Ob prejemu nimajo nobenih dodatnih stroškov.

In? Pač Alixpress poskrbi za vse potrebne uvozne postopke. Kupec pa plača vse stroške, ki jih ima Alixpress s tem, samo da so ti pač že vključeni v ceno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Samael ::

Okapi je izjavil:

In? Pač Alixpress poskrbi za vse potrebne uvozne postopke. Kupec pa plača vse stroške, ki jih ima Alixpress s tem, samo da so ti pač že vključeni v ceno.

In, zakaj torej najedaš ljudem, da bo to na vsak način počela špedicijska služba, pa nekdo v Sloveniji, ki ti bo nabil ne vem kakšne stroške... ali pa zdajle ob aliexpress Uk primeru že malce prilagajaš zgodbico, ki malce odstopa od tega, kar ti je sprva povedala kavna usedlina? Jo malce, aneda?
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Okapi ::

Ne vem, zakaj si kar nekaj izmišljuješ? Mogoče zato, ker ne razumeš preprostih besedil?

Jaz sem samo napisal, da pošiljke ne bodo šle kar mimo carine, koti si očitno nekateri predstavljate, samo zato, ker bo Aliexpress začel pobirati DDV.

Kar se carine tiče, bo v bistvu vse enako, samo da ne bo kupec pošiljal dokumentacije in plačeval DDV, ampak bo to počel špediter. A bo špediter zaposlen pri Aliexpressu, ali pa bo v neki drugi firmi, ki jo bo Aliexpress najel, je čisto vseeno.

Opis poklica
Špediter
Kratek opis

Na podlagi prejetih nalog špediter ureja organizacijo transporta blaga in skrbi za odpremo blaga. Njegova skrb sta pravilna distribucija in nadzor nad pošiljkami.

Kaj delavec običajno dela

Špediter ureja organizacijo transporta blaga, njegovi nalogi sta pravilna distribucija in nadzor nad pošiljkami. Skrbi za pravilno zavarovanje pošiljk, daje navodila in usklajuje delo carinskih deklarantov. Potrjuje in overja račune dobaviteljev. Če je potrebno, izpolni carinsko dokumentacijo, sodeluje z naročnikom storitve in vodi komercialno operativne razgovore. S svojim delom zagotavlja, da je dogovorjena storitev, organizacija transporta v celoti opravljena.


Kar se stroškov tiče, je pa tudi tako, da če jih na računu ne vidiš, ne pomeni, da ne obstajajo. Tako kot si nekateri naivno predstavljajo, da je brezplačna poštnina res brezplačna, si očitno nekateri sedaj predstavljate, da so brezplačni tudi špediterski stroški, ker jih ne vidite na računu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Samael ::

Čemu lažeš.

Samael je izjavil:

Saj v osnovi zadeva ni tako zelo komplicirana. Predvideva se, da bo precej non-EU trgovcev, ki izvažajo v EU, imelo prisotnost (pravni subjekt) na EU tleh in nam bodo tako DDV lahko zaračunali že ob nakupu s Kitajske, kar je recimo ... ok. Trgovci, kot sta Banggood in Gearbest z njunimi skladišči na EU tleh to tako ali tako že imajo.


Tule praviš, da kitajski trgovec (napr. AE) tega ne bo počel, temveč dostava/špedicijska služba.

Okapi je izjavil:

Ni nobene potrebe po tem, da imajo firmo v EU, samo špediter mora sam poskrbeti za uvozne dajatve, pa kupec nima nobenega opravka s carino.
V resnici je ravno obratno. Če je firma v EU, mora biti na računu DDV, kar kinezi nočejo, ker potem ne morejo po svoje mutit.


Trgovec AE za UK že to počne. In doda na račun UK ddv.

Samael je izjavil:


Da je to opcija, se sicer strinjam (sem jo tudi sam navedel par postov višje) in jo tudi uporabljamo pri nekaterih naročilih iz amazona in ebaya (Global shipping program) ne vidim pa vsaj ta moment to kot realistično opcijo za naša "mala" kitajska naročila, ker to prav gotovo ne bodo počeli China post, Cainaio super economy, Sunyou, Yanwen ..., torej tile, ki jih izbiramo za free ali budget shipping s kitajske, ampak razne DPD/GLS/UPS/...-like špedicije, kar pa seveda stane oz. s kitajske pogosto celo presega vrednost celotnega naročila.
A si pripravljen za $25 lučko plačati špediterju, ki bo zate, seveda ne zastonj, izvedel postopek uvoznih dajatev, ne zgolj DDV ampak tudi recimo $15 poštnine? (pišem zgolj kot primer)

Pravni subjekt s sedežem v EU se mi zdi v tem specifičnem primeru vseeno bolj verjetna možnost, glede kitajskega mutenja pa saj v končni fazi boš DDV plačal ti, ne oni (kot imajo to zdaj urejeno nekatere Uk trgovine, ki ti ob plačilu na osnovno ceno dodajo Slovenski DDV). Ti bo pač, ko boš vrgel zadeve v košarico in šel na checkout, dodalo 22% VAT & problem solved.
Sicer pa, saj bo najbrž kmalu jasno, kako pa kaj.


Tule si ponovno vztrajen, da trgovec pa že tega ne bo počel.

Okapi je izjavil:

Glavna prednost tega kupovanja poceni izdelkov na Kitajskem je ravno v tem, da kitajski trgovec nima "pravnega subjekta v EU". Kakor hitro ga ima, je v bistvu v enakem položaju kot katerakoli druga evropska trgovina, ki prodaja kitajsko robo. Plačuje enake davke, izdaja račune z DDVjem, priznavati mora dve leti odgovornosti za stvarne napake, sprejemati vračila v roku 14 dni, če si kupec premisli....


Trgovec AE za UK že to počne. In doda na račun UK ddv.

Tule si ponovno vztrajen, da trgovec pa že tega ne bo počnel.

Okapi je izjavil:

Glavna prednost tega kupovanja poceni izdelkov na Kitajskem je ravno v tem, da kitajski trgovec nima "pravnega subjekta v EU". Kakor hitro ga ima, je v bistvu v enakem položaju kot katerakoli druga evropska trgovina, ki prodaja kitajsko robo. Plačuje enake davke, izdaja račune z DDVjem, priznavati mora dve leti odgovornosti za stvarne napake, sprejemati vračila v roku 14 dni, če si kupec premisli....


Trgovec AE za UK že to počne. Ima pravni subjekt v UK in preko njega odvaja angleški DDV že ob nakupu.

Ali pa pazi... saj ne misliš menda, da DDV za UK aliexpress odvaja in vrača angliji preko KITAJSKEGA poslovnega subjekta registriranega na Kitajskem?

Torej, kako si se zdaj odločil, nam bo aliexpress odvajal DDV v sklopu njihovega v EU registriranega pravnega subjekta (čemur močno nasprotuješ) ali pa ne bo imel nič s tem in bo to za njih počela neka tretja neodvisna spedicijska/dostavna služba? (in nam pri drobnih nakupih nabila špedicijske stroške, ki bodo presegali samo vrednost nakupa).
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Okapi ::

Saj ti ne bo težko pokazati kakšnega primera računa na Aliexpressu kupljene robe, kjer bo pisalo, katera evropska firma ti je zaračunala robo?

Okapi ::

Spremenilo se je samo to, da je za robo pod 150 evri sedaj dovolj poenostavljena uvozna deklaracija.

Therefore, the Commission has amended the UCC Delegated Regulation to provide for a lower, more manageable but still adequate level of data (a "super-reduced data set") in customs declarations on imports of low-value consignments (those below the threshold for application of customs duties of 150€).


In te uvozne deklaracije bo pač izpolnil Aliexpress, ali nekdo, ki ga bo Aliexpress najel, da bo to počel v njihovem imenu.

Račune za robo bo pa še vedno izdajal kitajski trgovec, s firmo in sedežem na Kitajskem.

pygmalion ::

Iskreno mi je vseeno, kaj se dogaja v ozadju, ampak dejstvo je, da je cena za izdelke, ki jih AE pošilja v države, kjer odvaja davek (UK, Australia, New Zealand, USA), in izdelke, ki jih pošilja v države, kjer ne odvaja davek, enaka. Ja, zanesljivo je odvajanje davka nek strošek, ampak to dejstvo pomeni, da je strošek zanemarljiv. Sploh v primerjavi s slovenskimi 2.50 EUR in nemškimi 6.00 EUR.

FoxKnox ::

Ali kdo kaj prejema zadnje čase z Aliexpressa, mislim predvsem na neregistrirane pošiljke in ne na tiste preko NL post ?
Jaz namreč čakam na vse naročeno po 15. 4 .
Ali naša pošta kopiči pošiljke do 1.7.ko bo na vsaki hotla zaslužit 2,5 €

darkolord ::

Jaz sem dobil vse, kar sem naročil v začetku junija ...

BorutK-73 ::

FoxKnox je izjavil:

Ali kdo kaj prejema zadnje čase z Aliexpressa, mislim predvsem na neregistrirane pošiljke in ne na tiste preko NL post ?
Jaz namreč čakam na vse naročeno po 15. 4 .
Ali naša pošta kopiči pošiljke do 1.7.ko bo na vsaki hotla zaslužit 2,5 EUR

Pri meni enako. Nisem dobil niti enega paketa ta mesec. Hordajo pakete potem pa kasirat.;((

Zgodovina sprememb…

m3k ::

darkolord je izjavil:

Jaz sem dobil vse, kar sem naročil v začetku junija ...

Enako, paket prispel čez dobre tri tedne.
Mirko tipka na radirko ////

pygmalion ::

Meni so vsi paketi s sledenjem, naročeni okoli 30.5., prišli pravočasno. Tisti brez sledenja, naročeni okoli 30.4., pa noben!

Kar je res neobičajno, ker so zadnje mesece paketi brez sledenja praviloma prišli v cca. 50 dneh (+- 5 dni), zaradi česa sem se tudi odločil, da zadnje takšno naročilo opravim 30.4.

FoxKnox je izjavil:

Ali kdo kaj prejema zadnje čase z Aliexpressa, mislim predvsem na neregistrirane pošiljke in ne na tiste preko NL post ?
Jaz namreč čakam na vse naročeno po 15. 4 .
Ali naša pošta kopiči pošiljke do 1.7.ko bo na vsaki hotla zaslužit 2,5 €


Če si naročil okoli 15.4., odpri dispute. 1.7. bo že preko 75 dni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pygmalion ()

FoxKnox ::

Odprl bom dispute za vse kar pride po 1.7.in bo predmet carinskega postopka.

bill156 ::

Vse kaže da so se pri AE kar dobro pripravili:

Help Center


From 1 July 2021, AliExpress is required under the new EU e-Commerce VAT rules to collect VAT for orders at EUR 150 or less that are shipping from outside of EU to buyers located in EU at check-out. Such VAT collected orders shall be declared for customs with AliExpress IOSS number, and you will not be charged with VAT again.

Parcels with goods valued no more than EUR 150 can also enjoy customs duty exemption. Parcels with goods valued more than EUR 150 will be subject to VAT and customs duties as appropriate upon importation.


Dve Q&A točki, ki bosta sigurno na tapeti:

Q: Will I be charged again when goods deliver to my country?

A: If you have paid for order with VAT in AliExpress, VAT should not be charged again by customs/logistics provider. In case you were charged again, please keep the invoice and submit it to customer service team to get refund of it. Please note administration fee pay to logistics provider cannot be refunded in this case.


Q: Will VAT be returned back to me when the order was refunded?

A: For orders where AliExpress wasn't collecting VAT, it is usually for the buyers and sellers to discuss on how to handle the relevant tax matters. You may further check with the sellers and relevant tax / customs authorities to understand more about this.

For orders where AliExpress collected VAT, we will refund the VAT as appropriate to you.AliExpress will calculate and refund the VAT as appropriate for your refunded or partially refunded orders. A credit note will also be issued accordingly.

Z naše strani bo torej potrebno naši ljubi pošti razložiti kaj je to "Import One Stop Shop (IOSS) number of AliExpress".

Z vsemi sredstvi, če bo treba :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bill156 ()

k3k3tz ::

S tvoje strani pristojne inštitucije ne potrebujejo prav nobene razlage. Niti pošta, niti FURS.
Sta samo 2 možnosti... ali bo DDV plačan in odveden v EU ali pa ne. Če bo, boš (najverjetneje) dobil pošiljko direkt domov, brez nepotrebnih postopkov. V drugem primeru pač ne.
Se pa zna zgoditi, da bo zaradi veliko kršitev predpisov s strani AE (neplačane dajatve iz evropskih skladišč), od začetka malo več zmede.

pygmalion ::

Vse kaže, da bo 1.7. spet eksplozija naročil na AliExpressu. Meni se je na spisku že nabralo precej stvari, ki jih vmes nisem kupoval, ker sem se hotel izogniti plačilu usluge odvajanja davka.

blaz5 ::

Jaz sem naročil eno zadevo že 10.5.21 na AE in še vedno čakam... Zdaj bom najbrž moral še vse dajatve in davke plačati, ki bodo nanesli več kot je vrednost pošiljke.

opaaa ::

Kot piše bomo po novem plačevali tudi davek za naročila iz evropskih skladišč?

buttcrack ::

recmajkemi ::

 Še za vse uporabnike Lisičke

Še za vse uporabnike Lisičke



Zanimivo, ker piše da bojo refundali ponovno zaračunan davek. To v praksi pomeni, da nam 2,5 EUR/pošiljko ne uide. :(
Na hrvaškem očitno pobirajo 2,59EUR fee ne glede na že plačan davek ali ne.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

Zgodovina sprememb…

pygmalion ::

AliExpress mi je zaračunal davek na vse moje mikronakupe... Po vsem, kar sem doslej prebral, bi se paketi morali mirno sprehoditi skozi carino... kar se bo pa definitivno potrdilo šele čez kakšna 2 meseca...

OK.d ::

Daš kakšen link, kje se to vidi pri nakupu ali pa naredi screenshot.Ker kakor gledam, sicer na mobilni apk. tega ni nikjer videti:|
LPOK.d

blink ::

Ravnokar sem nekaj kupil na Aliexpress in so mi zaračunali tudi DDV (VAT).

Takole piše:
"From 1 July 2021, AliExpress generally will need to collect VAT on sales of goods delivered to EU consumers, including circumstances where goods are delivered from outside of the EU with order value of up to EUR 150, or where goods are shipped from within EU where the seller is established outside the EU. For more information, please refer to the Help Center. "

Kolikor vidim so mi zaračunali 22% od cena izdelka+poštnina.

FoxKnox ::

Tudi na mobilni aplikaciji je od danes postavka Tax, kjer obračunajo ddv v Checkout.Torej avtomatsko ob plačilu.

hojnikb ::

ebay in drugi so ze to implementiral?
#brezpodpisa

pygmalion ::

OK.d je izjavil:

Daš kakšen link, kje se to vidi pri nakupu ali pa naredi screenshot.Ker kakor gledam, sicer na mobilni apk. tega ni nikjer videti:|


Na žalost se davek vidi šele v zadnjem koraku, pri plačilu. Sliko postopka ne morem pokazati, ker pri nakupu nisem napravil screenshot. Lahko pa pokažem screenshot že opravljenega nakupa.

 davek

davek



Mimogrede, davek se plača na blago IN poštnino, zato sta napisani dve vrednosti.

Zgodovina sprememb…

blink ::

pygmalion je izjavil:

OK.d je izjavil:

Daš kakšen link, kje se to vidi pri nakupu ali pa naredi screenshot.Ker kakor gledam, sicer na mobilni apk. tega ni nikjer videti:|


Na žalost se davek vidi šele v zadnjem koraku, pri plačilu. Sliko postopka ne morem pokazati, ker pri nakupu nisem napravil screenshot. Lahko pa pokažem screenshot že opravljenega nakupa.

 davek

davek



Mimogrede, davek se plača na blago IN poštnino, zato sta napisani dve vrednosti.


Meni ni jasno zakaj zaračunavajo DDV na poštnino? Da se ne bi mogel nihče neobdavčeno šlepati preko poštnine? Ker po drugi strani je to butasto, recimo da imaš kakšen težji paket z visoko poštnino, za brezveze plačaš kar precej DDV-ja.

showsover ::

Ok, kaj je zdaj ugotovljeno na terenu?

Je teh $2,95 (artikli, poštnina, davek) potem končni znesek?
Bodo zaračunali €2,50 fiksnega stroška postopka pri vsaki pošiljki, ne glede znesek do 22€?
Še bodo občasno odpirali pakete, zahtevali original račun in zaračunavali stroške postopka?

Je to že dokončno, danes je 1.7.?

pygmalion ::

showsover je izjavil:

Ok, kaj je zdaj ugotovljeno na terenu?

Je teh $2,95 (artikli, poštnina, davek) potem končni znesek?
Bodo zaračunali €2,50 fiksnega stroška postopka pri vsaki pošiljki, ne glede znesek do 22€?
Še bodo občasno odpirali pakete, zahtevali original račun in zaračunavali stroške postopka?

Je to že dokončno, danes je 1.7.?


To bi morala biti končna cena. Če bodo na AliExpressu zadevo pravilno implementirali, in pri takšnem velikem podjetju pričakuješ, da bodo, bo iz podatkov na pošiljki razvidno, da je bil davek odveden in bodo na carinski pošti paket spustili skozi.

Sicer zadeva nima smisla. Zakaj bi se AliExpress trudil odvajati davek, če bi cena za kupca bila ista?

showsover ::

pygmalion je izjavil:

Sicer zadeva nima smisla. Zakaj bi se AliExpress trudil odvajati davek, če bi cena za kupca bila ista?

Navedene davščine od nižjih zneskov od dejanskih - da so bolj kupcem prijazni?

pygmalion ::

showsover je izjavil:

pygmalion je izjavil:

Sicer zadeva nima smisla. Zakaj bi se AliExpress trudil odvajati davek, če bi cena za kupca bila ista?

Navedene davščine od nižjih zneskov od dejanskih - da so bolj kupcem prijazni?


Ne razumem tvoje logike. Če bi carinska pošta odpirala pakete in zaračunala uslugo ne glede na to, ali je AliExpress odvedel davek, potem AliExpress itak ne bi nič dosegel z zaračunavanjem manjšega davka od dejanskega. Cela poanta je v tem, da je odvajanje davka s strani prodajalca za kupca bolj ugodno, za carinsko pošto pa manj dela. Gre se za to, da država dobi davek, predvsem za drage nakupe, ki so bili doslej goljufivo deklarirani pod 22 EUR, ne pa v tem, da se odpirajo administrativna delovna mesta.

Okapi ::

LOL, ne, cela poanta tega je, da EU pokasira več davka. Vse ostalo so stranski učinki tega.

showsover ::

Kako ne razumeš?
Ne vem, po kakšnem ključu se kje odpirajo administrativna mesta.
Pač države ne zaupajo navedbam zneskov na CN22.
In glede na to, da bo AE davek zaračunavala kupcu, bo podražilo nakup...
Jaz osebno ne vidim NOBENEGA zagotovila, da bodo navedeni zneski sedaj verodostojni, nasprotno.
Ti vidiš?

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

blink je izjavil:


Meni ni jasno zakaj zaračunavajo DDV na poštnino? Da se ne bi mogel nihče neobdavčeno šlepati preko poštnine? Ker po drugi strani je to butasto, recimo da imaš kakšen težji paket z visoko poštnino, za brezveze plačaš kar precej DDV-ja.

Pol boš imel pa cel kup izdelkov s ceno 0,10€ in poštnino 20€.... Tud pošta tega že od prej ni odobravala.

showsover je izjavil:


Jaz osebno ne vidim NOBENEGA zagotovila, da bodo navedeni zneski sedaj verodostojni, nasprotno.
Ti vidiš?


Davek se odvede pač tam kjer se izvaja transakcija, je težje goljufat.
Če hočeš mutit, se še vedno lahko s kakim trgovcem v ozadju dogovorita drugače in prikazujeta nepravo ceno zavoljo prihrambe 1-2€ davka :)
S tem pa tvegaš da te trgovec nategne (ali pa ti njega).

Zgodovina sprememb…

pygmalion ::

showsover je izjavil:

Kako ne razumeš?
Ne vem, po kakšnem ključu se kje odpirajo administrativna mesta.
Pač države ne zaupajo navedbam zneskov na CN22.
In glede na to, da bo AE davek zaračunavala kupcu, bo podražilo nakup...
Jaz osebno ne vidim NOBENEGA zagotovila, da bodo navedeni zneski sedaj verodostojni, nasprotno.
Ti vidiš?


Kot rečeno, meni se zadeva zdi še kako smiselna in zato sem prepričan, da če prodajalec (AE ali EBay ali nekdo drug) odvede davek, paket pride brez dodatnih stroškov do kupca. Tako je bilo tudi večkrat razloženo, tudi s strani EU in Slovenije!

Ti pač ne verjameš, pa pač ne kupuj pri AliExpressu. Oziroma počakaj, dokler mi ne dobimo pakete brez dodatnih stroškov domov. Nadaljnja debata nima smisla.

k3k3tz ::

blink je izjavil:

pygmalion je izjavil:

OK.d je izjavil:

Daš kakšen link, kje se to vidi pri nakupu ali pa naredi screenshot.Ker kakor gledam, sicer na mobilni apk. tega ni nikjer videti:|


Na žalost se davek vidi šele v zadnjem koraku, pri plačilu. Sliko postopka ne morem pokazati, ker pri nakupu nisem napravil screenshot. Lahko pa pokažem screenshot že opravljenega nakupa.

 davek

davek



Mimogrede, davek se plača na blago IN poštnino, zato sta napisani dve vrednosti.


Meni ni jasno zakaj zaračunavajo DDV na poštnino? Da se ne bi mogel nihče neobdavčeno šlepati preko poštnine? Ker po drugi strani je to butasto, recimo da imaš kakšen težji paket z visoko poštnino, za brezveze plačaš kar precej DDV-ja.


Carinska vrednost blaga je VSE, kar plačaš za blago. To, da si se dosedaj šlepal na 2€ za blago in 30€ poštnine, zdaj pač odpade.

darkolord ::

pygmalion je izjavil:

Kot rečeno, meni se zadeva zdi še kako smiselna in zato sem prepričan, da če prodajalec (AE ali EBay ali nekdo drug) odvede davek, paket pride brez dodatnih stroškov do kupca. Tako je bilo tudi večkrat razloženo, tudi s strani EU in Slovenije!
To bi bilo logično, ampak bolj kot berem, bolj se mi dozdeva, da bo Pošta vseeno pristavila svoj piskrček (2,5 eur) tudi tam, kjer je DDV že plačan s strani Kitajca.

Zgodovina sprememb…

showsover ::

pygmalion je izjavil:

Oziroma počakaj, dokler mi ne dobimo pakete brez dodatnih stroškov domov. Nadaljnja debata nima smisla.

Zdaj jaz tebe vedno slabše razumem, namreč, tudi do sedaj ni bilo zagotovila, da boš podvržen preverjanju in (najbolj očitno) dodatnim stroškom, ker je bilo čisto sporadično. Mnogokrat nas sicer tudi do sedaj 'radar ni detektiral' in nas ni prav nič motilo, nasprotno, še posebej, če je bila vrednost pošiljke nekajkrat višja od 22€. Samo sprašujem, ali bodo zdaj zneski na CN22 verodostojni ali ne, če slučajno kdo ve, jaz, očitno, ne vem. Ampak glavno, da smo se končno razumeli.

Luka99 ::

jaz bom raje pocakal z masovnimi nakupi. nekateri prodajalci omogocajo nakup za taxo nekateri ne....

49106 ::

k3k3tz je izjavil:


Carinska vrednost blaga je VSE, kar plačaš za blago. To, da si se dosedaj šlepal na 2EUR za blago in 30EUR poštnine, zdaj pač odpade.


Kje smo se lahko do sedaj šlepali na tak način? Kolikor vem, se ni možno šlepati že od pamtiveka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

pygmalion ::

darkolord je izjavil:

pygmalion je izjavil:

Kot rečeno, meni se zadeva zdi še kako smiselna in zato sem prepričan, da če prodajalec (AE ali EBay ali nekdo drug) odvede davek, paket pride brez dodatnih stroškov do kupca. Tako je bilo tudi večkrat razloženo, tudi s strani EU in Slovenije!
To bi bilo logično, ampak bolj kot berem, bolj se mi dozdeva, da bo Pošta vseeno pristavila svoj piskrček (2,5 eur) tudi tam, kjer je DDV že plačan s strani Kitajca.


V tem primeru si je AliExpress naredil nepotrebno dodatno delo, saj ni dolžan odvesti davka, s strani kupca pa je cenovno popolnoma vseeno, ali to stori ali ne. Pri EU pa so zamislili zadevo, ki nima nobenega smisla. Glede na izkušnje iz Avstralije/ZDA/VB ne bi smelo biti dodatnih stroškov, vedno pa obstaja možnost, da si v Sloveniji pravila tolmačimo na svoj (nelogični) način. Glede na to, da pošta že doslej držala logike in ni zaračunavala stroške pregleda paketa, ki je bil pravilno deklariran pod 22 EUR, računam, da bo tako ravnala tudi v prihodnje.
««
97 / 189
»»