» »

Elektro instalacije po tleh + talno gretje

Elektro instalacije po tleh + talno gretje

floyd1 ::

Imam še eno vprašanje v zvezi z električno instalacijo na hiši (sem že malo tečen ,vem :|).
Ker bomo po celi hiši naredili talno gretje, me zanima, ali so lahko električni kabli po hiši napeljani po tleh kljub talnemu gretju? Se pravi - spodaj kabli v trdih ceveh, 2x 3 cm stiropora (oz. tam, kjer je cev s kablom pač le 1x 3cm), nad tem pa sistemske plošče s cevmi in na to estrih. Se lahko izvede tako, ali bo vseeno treba štemati po stenah?

Morda še kake izkušnje iz prakse, oz. kaj bi kdo naredil drugače, če bi delal še 1x?

Mimogrede in malo offtopic - v vsako sobo bo šel tudi mrežni kabel (v dnevno trije). CAT5 je po vašem OK ali bi tu bilo treba gledati malo bolj v prihodnost? Kje v MB se da to ugodno dobiti?

int47 ::

Cat5 ni OK. Za 100Mbit mrežo rabiš vsaj cat5e.

Ker ne veš, kaj boš rabil v prihodnje, bi bilo najbolje položiti cevi, skozi katere lahko kasneje potegneš ustrezen kabel. Uporabi dovolj debele cevi. Izogibaj se preostrim in nepotrebnim krivinam. Cev ti nič ne koristi, če kasneje ne dobiš kabla skozi.

Razmisli, kje vse boš rabil TV in internet. Telefonija je že preko IP. Če bo šlo tako naprej, boš kmalu imel na internet priključene gospodinjske aparate.

Če že prenavljaš, bi bilo za razmisliti o predpripravah za ozvočenje v dnevni sobi (hišni kino) in pripravi instalacije za klimo (ne pozabit na cev za kondenz).

Aston_11 ::

Jaz imam kable v ceveh po tleh, preko stiropor, preko talno in nato estrih. V talnem je 30-40 stopinj in ta temperatura ni nič posebnega.

fosil ::

Položi vsaj cat6 kable.
Tako je!

Invictus ::

100 Mbit mreža je pase. Vse naprave imajo danes 1Gbit Ethernet.

Pri vsem delu je kabel še najmanjši strošek. Vzemi Cat6. Navadnega, ne oklopljenega.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

tony1 ::

Preko Cat6 gre 10Gbase-T do 55m, preko Cat6a pa do 100m. Položi torej ali Cat5e ali pa Cat6a.

floyd1 ::

Hvala za odgovore.

Aston_11: Evo, točno to me je zanimalo, če gre. Torej se bomo čez kak mesec, ko bo ostalo zrihtano, lotili še elektrike.

Sem pogledal, kaj imam doma in jasno, kot ste rekli - 5e je ta kabel. Ker imam tudi "giga" router in switch. Kabla pa mi je od stanovanja še nekaj ostalo, pa sem mislil porabit. Kje se v MB to dobi po spodobnih cenah in koliko je sploh razlike v ceni med 5e in 6? Potreboval bom seveda kabel in stenske vtičnice.
V čem pa je fora navadnega in oklopljenega cat6 kabla? Je oklopljen bolj "futureproof"?

Za klimo nisem prepričan, če bomo sploh imeli (debeli zidovi, pride še izolacija, pa toplotna bo v kleti).

"Surround kanale" pa si bom seveda pripravil, hvala za opozorilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

tony1 ::

Cat5e je za gigabitno mrežo dovolj. Ekonomsko je verjetno najbolj smiselno položiti tega, ki ga že imaš doma.

Invictus ::

floyd1 je izjavil:


V čem pa je fora navadnega in oklopljenega cat6 kabla? Je oklopljen bolj "futureproof"?


Oklopljen je precej bolj odporen na motnje. Vendar je catch ... Moraš pravilo izvesti ozemljitev "oklopa". Drugače bo še slabše ...

Za doma ne rabiš ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

flat utp kabel 6a ali vsaj 5e

Oddelek: Pomoč in nasveti
394663 (3176) helo
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813229 (8019) XS!D3
»

Žični gigabitni LAN - kateri mrežni kabel in konektorji?

Oddelek: Omrežja in internet
152892 (2239) tony1
»

Nakup LAN kablov kat. 5 ali 6 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6615263 (13680) Invictus
»

Cat6 FTP kabel

Oddelek: Omrežja in internet
307485 (5242) SodVina

Več podobnih tem