» »

Razumevanje električnih vezij

Razumevanje električnih vezij

Temo vidijo: vsi

mcluka ::

Zdravo,

Zanima me, če bi mi lahko kdo priporočil kakšno slovensko ali pa angleško literaturo glede električnih vezij. Torej rad bi se naučil kako narediti svoja vezja, kako komponente med seboj povezati, tako da ne bo kaj pregorelo, torej da bo vse v sožitju. Najbolje bi bilo kaj kar bi začelo z osnovami in se nato stopnjevalo, verjetno kaj iz srednje elektro šole ali pa faxa.

Hvala za kakršnokoli pomoč.

Lep pozdrav,

L

b3D_950 ::

Za polprevodnike mogoče to:


mcluka ::

Hvala za tole, si bom pogledal. Samo bi želel tudi kaj literature, predvsem kako med seboj povezovati komponente in kako vedeti kakšno amperažo in voltažo potrebujejo ter kako to doseči...

lp

Mr.Nice ::

Najprej se boš moral naučiti vloge posameznih elementov, tranzistorjev, uporov, kondenzatorjev, diod, icjev...
Nato boš jih lahko povezoval med seboj in izdeloval kar koli ampak do tja je pot še dooolga :)Samo vztrajati moraš :)

Glede literature pa boš moral v kakšno bližnjo knjižnico, knjiga hobi elektronika je fajna zadeva.
Tukaj ti še dodajam link, ki mi ga je našel google :

http://www.svet-el.si/literatura/elektr...

lp
Dont worry.......be happy!!!:)

CMpunk ::

Osnove elektromagnetike-Anton Rafael Sinigoj

fpbs ::

Jaz ti svetujem, da se naročiš na revijo Elektor: http://www.elektor.com/elektor-uk.35.ly...
Tu boš našel na tisoče uporabnih, različnih preglednih načrtov in podlag za izdelavo tiskani vezij, z lahko razumljivo razlago
principa delovanja in funkcije posameznih elementov v vezju. Posebno stare izdaje so primerne za začetnika. Kar pa je najbolj pomembno
pa je, da so 100% vsi načrti brez napak. Samo eno vezje sem si izdelal iz Sveta elektronike, pa je kar mrgolelo napak.

111111111111 ::

CMpunk je izjavil:

Osnove elektromagnetike-Anton Rafael Sinigoj


Ne se hecat.

mcluka ::

Nekej osnov sicer imam, sem naredil par Arduino projektov in tudi poznam komponente, bolj se gre za to da neke random dele povežeš skupaj in da zadeva deluje, recimo pri Arduino vse deluje, ker je narejeno tako da paše skupaj, če pa priklopim gor kak motorček iz printerja pa je zadeva že druga, saj potrebuje drugo napetost in amperažo kot tisti ki je priložen pri arduinu :)

Sicer pa hvala za linke bom vse pogledal :)

Če pa so še kakšna mnenja in predlogi pa lepo prosim :)

lp

CMpunk ::

Ne se hecat.

A si ti prepričan da si temeljito predelal to knjigo? Ker ta knjiga je v resnici odlična osnova.

mcluka ::

Ali obstaja kakšna knjiga vaj, kjer se preračunava tokove, upore, kjer se pokaže na primerih kako vsako komponento zadovoljiti s primerno napetostjo, kakšne komponente uporabiti? Torej kaj bolj praktičnega ne tako teoretičnega?

lp

einstein :P ::

@mcluka

Osnove:

P = U × I
R = U : I
U = P : I
U = R × I
I = U : R
I = P : U
STAY OUT OF MY TERRITORY!

mcluka ::

ne tako surove osnove haha, nisem osnovnošolec, potreboval bi gradivo s primeri in prakse, npr. hočeš narediti daljinec za upravljanje motorčka, torej da veš kaj vse potrebuješ za vodenje tega motorčka ter kako to skupaj zvezati da bo dobro preračunano, na primer, res nevem kako nej še drugače razložim kaj bi želel. Na primer osebno delam na Arduinu, torej kako je preračunana taka ploščica z mikroprocesorjem in kako se vse te komponente skladajo v popolnem sožitju (potenciometri, diode, upori, stikala, senzorji, LCD ekrančki, tranzistorji itd....)

Kakšni so preračuni da dobi vsaka komponenta pravo napetost in tok v takem kompleksnejšem vezju

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mcluka ()

b3D_950 ::

Za specifične elemente dobiš v datasheetu/od proizvajalca navodila (glej oznake: typical test and application circuit) kakšne elemente potrebuješ in kako jih povežeš, kakšne napetosti/tokovi so priporočeni.
Vsega se verjetno ne da izračunat, ker je že "izračunano".

mihec87 ::

Za krmiljenje npr motorčka je prvo potrebno vedet kakšen motorček-krtačni,brezkrtačni,koračni itd.. Na osnovi tega potem določiš način krmiljenja...

mcluka ::

ja razumem kaj hočta povedat, ampak ali obstaja kakšna skripta ali kaj podobnega s praktičnimi primer?

lp

bluefish ::

Seveda obstajajo razne knjige.
Ena takih, ki predstavi osnove gradnje preprostih vezij na dokaj poljuden način je recimo Junkbots, Bugbots, and Bots on Wheels.

mcluka ::

Hvala!

einstein :P ::

mcluka je izjavil:

ne tako surove osnove haha, nisem osnovnošolec, potreboval bi gradivo s primeri in prakse, npr. hočeš narediti daljinec za upravljanje motorčka, torej da veš kaj vse potrebuješ za vodenje tega motorčka ter kako to skupaj zvezati da bo dobro preračunano, na primer, res nevem kako nej še drugače razložim kaj bi želel. Na primer osebno delam na Arduinu, torej kako je preračunana taka ploščica z mikroprocesorjem in kako se vse te komponente skladajo v popolnem sožitju (potenciometri, diode, upori, stikala, senzorji, LCD ekrančki, tranzistorji itd....)

Kakšni so preračuni da dobi vsaka komponenta pravo napetost in tok v takem kompleksnejšem vezju


Bejž no bejž, hvališ se, da nisi osnovnošolec in da ne rabiš takih osnov, kot sem ti jih podal, kakšen post nad mano pa si spraševal, če obstaja kakšna knjiga, kako se preračunava upore, kar je čista osnova, jaz pa sem ti med drugim dal tudi formulo za upore preračunavat... Tako, da si kontradiktiral samega sebe.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

bluefish ::

Govoril je o preračunavanju uporov in podobnega v kombinaciji z drugimi elementi.

einstein :P ::

PS: če pa hočeš sam iz nule narediti daljinec, moraš biti pa že kar strokovnjak, niso to več osnove. Pa arduino lahko tudi osnovnošolci uporabljajo, pa rpi, tako da ni to nobena raketna znanost.

bluefish je izjavil:

Govoril je o preračunavanju uporov in podobnega v kombinaciji z drugimi elementi.


Formule, ki sem jih podal, zadostujejo tudi za kombinacije elementov, ampak moraš pa vedeti, kako se komponente obnašajo in, kaj se dogaja pri vzporedni in zaporedni vezavi.

Ampak, s temi osnovami se še niti približno ne naredi daljinca, bo potrebno še veliko več. Obstajajo pa vezja, ki pa jih lahko izdelaš po načrtu, brez ogromno znanja.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

mcluka ::

@einstein

Hotel sem samo pojasniti približno za kaj se gre. Ni ti treba zdej iz tega delat cirkus, pač nisi razumel kaj želim, medtem ko bluefish je. Če pa se Arduino uporablja lahko že v osnovni šoli potem mamo pa res same "einsteine" v Sloveniji. Sploh se mi pa ne da igrati besednih iger, če hočeš pomagati, pomagaj, če pa se hočeš iti besedne spopade pa se jih pojdi pri kakšnem drugem postu.

lp

bluefish ::

Arduino ter podobne razvojne platforme so sicer tudi dokaj zabavne.
Na netu je cel kup obstoječih projektov, z nekaj osnovnega znanja in samoiniciative pa je možno tudi kombiniranje posameznih delov teh projektov ali izdelava unikatnih.
Poleg tega imaš na voljo ogromno raznih senzorjev in drugih elementov, ki se enostavno povežejo na ploščo ali med seboj, imajo "priloženo" potrebno kodo,... - idealno za izdelavo hitrih prototipov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

mcluka ::

Ja sej jest imam Arduino starter kit, tam imaš 15 projektov zaenkrat sem jih predelal 12, samo kot pravim, zanimivo je priklapljati tudi kakšne random komponente izven kompleta, za to pa potrebuješ že malo boljše razumevanje :)

111111111111 ::

CMpunk je izjavil:

Ne se hecat.

A si ti prepričan da si temeljito predelal to knjigo? Ker ta knjiga je v resnici odlična osnova.


Nisem, sem jo pa štartal, nikoli nisem bil teoretik vedno praktik in se bolj učim iz skurjenih uporov in vezij. :D Se opravičujem moj komentar v tem primeru je bil preveč sarkastičen. Verjamem, da je knjiga OK, meni pač ni sedla.

Highlag ::

Če ti teorija ne sede, boš z elektriko slabo shajal. Izdelava vezij se s poizkušanjem ne obnese. Moraš poznati vsaj nekaj teorije. In knjige so prava stvar zanjo.
Never trust a computer you can't throw out a window

Andruxa ::

Teorija, napisana zelo lepo, skoraj poljudno, ampak obsega vse pomembnejše osnove je na voljo brezplačno v nekaj knjigah od Tony Kuphaldt-a.

Za praktično spoznavanje pa se meni zdi res odlična knjiga od Charlesa Platta Make: Electronics Learn by discovery

obstaja zelo živahen slovenski forum namenjen elektroniki, včlani se, tam so veliko manj pomembni in arogantni kot na slo techu.
Lp, A

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Andruxa ()

mcluka ::

Najlepša hvala!

111111111111 ::

Highlag je izjavil:

Če ti teorija ne sede, boš z elektriko slabo shajal. Izdelava vezij se s poizkušanjem ne obnese. Moraš poznati vsaj nekaj teorije. In knjige so prava stvar zanjo.


Tu se ne morem strinjat s teboj. :) Kolega ima osnovno šolo in je najboljši avtoelektrik ever. Pravi vaški električni guru. POpravlja VSE kar se tiče štroma, pa nikoli nobene knjige s teorijo predelal on pravi, da se je pač naučil. Prineseš karkoli od štroma, se poglobi popravi, poštima elktromotorje, avte, skuterje, kar se štroma tiče. Doma ima postavljeno elektrarno, sončno, veterno in vodno, nekaj lastnega dizajna, nekaj ima patentov.

Vem da je simpl primer in redek ampak brez knjig. Meni se res ne da brati debele Sinigojeve knjige (nisi prvi ki jo je pohvalil), da si izdelam osnovno alarmno napravo, kupim vezje malo polotam, če se kje zafrknem pa od začetka. Važno da rata. Tistih par uporčkov pa tut ni tak strošek. :)

Highlag ::

Elektrika ni elektronika. Tud žarnico zna kar nekaj ljudi zamenjat brez posebnega znanja. Ko je pa treba ustrezne kable za žarnico izračunat, pa potem delajo po "občutku" in z različnimi rezultati.
Never trust a computer you can't throw out a window

111111111111 ::

Žal to ni ravno moje področje in težko pametujem. :) Z vezji se srečam tu in tam, elektriko sem sam potegnil s pomočjo vaškega guru-ja, pa se še kar obnese. :) Se pa strinjam, da so najboljš rezultati združeni s teorijo in prakso. In da z izračuni marsikaj prihraniš. Sam meni je bila teorija elektrotehnike vedno živ dolgčas, je pa osnova za praktično vse po čemer teče elektrika.

MicroPall ::

Mogoče bi te zanimal ta sistem.
Na kratko gre zato, da imaš elemente, ki jih na grafični način med seboj povezuješ. Aplikacija je enostavna za uporabo, tako da lahko hitro izdelaš kakšne kompleksnejše sisteme, ki npr. pošiljajo senzorske podatke namenski web aplikaciji, relejsko prižigaš/ugašaš naprave preko te aplikacije, SMS-ov, RF, TCP/IP protokola itd...

cegu ::

Pošlji mi ZS, ti pošljem slovensko knjigico na mail. (Poenostavitev Sinigojeve Biblije, prav tako napisana od sinigoja).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

osnove elektrotehnike

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153658 (2186) A. Smith
»

Kvalitetno gradivo za elektrotehniko

Oddelek: Šola
274681 (3735) BivšiUser2
»

Kako zrealizirati preprost projekt

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212982 (2357) SkIDiver
»

Merjenje napetosti akumulatorja z Arduinom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
449476 (8204) Red_Mamba
»

Programiranje preprostega robota

Oddelek: Programiranje
204875 (4142) Rias Gremory

Več podobnih tem