» »

Napajalnik

Napajalnik

««
13 / 19
»»

SuperVeloce ::

Jih pa hitro zgoniš :). Drugače pa ja, tako se je meni začelo na FSP-ju. Najprej cold boot problemi (če je bil izklopljen iz štroma, kot tvoj), potem idle nestabilnost, na koncu še nestabilen pod obremenitvijo. Ko sem ga odprl, so bli praktično vsi kondenzatorji na primarni in sekundarni stopnji napihnjeni. Se pa ne čudim, capXon kondenzatorji vsepovsod :))
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

solatko ::

Naučite se izračunat približno porabo komponent, potem pa nabavite napajalnik, ki za kakšnih 30-40% presega porabo. Tako bo večino časa delal na 50-60%, imel pa bo nekaj rezerve za močnejšo grafiko ali kakšno komponento več.

Po na vadi se uporabniki, zaradi cene, odločijo za napajalnik med 80-90% in zadeva crkne po dveh letih.

V mašinah, ki sem jih sam sestavil, so kritizirani LC-POWER - ji zdržali 5, 6, 7 in več let, brez problemov, nekaj smo jih pa zaradi extremne nadgraditve grafike, zamenjali še delujoče, za močnejše.

Pri sestavljenih PC-jih je po navadi ohišje z napajalnikom, vrednosti okoli 40€, z 420 ali 550W-tnimi chip izvedbami.
Delo krepa človeka

chucki ::

Prejšni je bil Gigabyte odin 720w, zdajšni pa Corsair 600w ... Za računalnik, ki je v podpisu je dovolj.
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

solatko ::

chucki - Če imaš eno linijo 12V je dovolj, če pa imaš 2 ali 4 pa ne, ker je potrebna moč okoli 21A, to se pravi, da ni polno obremenjen, vsaj 25A/12V.
Delo krepa človeka

hojnikb ::

Sj neboš na en rail obešal vsega...
#brezpodpisa

solatko ::

hojnikb - Če so raili po 20A ti nič ne pomaga, grafika v podpisu OP rabi min. 22A. Ob vsaki malo zahtevnejši igri ti laufa na rezervi, ki je predvidena za občasne sunke. To je vzrok za hitro crkavanje pri OP.
Za zahtevne grafike, je najbolje imeti napajalnik z eno linijo, ki pa mora biti dovolj močna.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

hojnikb ::

teb res ni jasn koncept railov... Sem pričakoval več od starih mačkov..

22A je zahteva za komplet napajanje grafike. Grafiko seveda neboš napajalc iz enega "vira" ali raila, ampak iz vsaj treh.

pci-e konektor -- rail #1
6 pinski prikjuček -- rail #2
8 pinski prijkjuček -- rail #3

V takem primeru 20A omejitev na rail ne predstavlja _nobenga_ problema.
#brezpodpisa

solatko ::

PCI-E je lahko na istem, kot eden od priključkov, potem si pa skoraj na istem. V glavnem za močne kartice je bolje, da ima en rail okoli 50A in je dovolj, pa še za razdelitev skrbi elektronika.

Če bi hotel enakomerno obremenit linije, obvezno rabiš elektro shemo, česar pa, razen pooblaščenih serviserjev, navaden uporabnik ne bo dobil, če pa že, je pa majhna verjetnost, da bo vedel kaj prečitat.
Delo krepa človeka

hojnikb ::

>PCI-E je lahko na istem, kot eden od priključkov, potem si pa skoraj na istem.

Ne, nisi.

Ubistvo gre pri single rail napajalniku samo za lažje sestavljanje, ker ni treba pazit obremenitev posameznega raila. Sicer pa zaradi tega niso nič slabši.

> Če bi hotel enakomerno obremenit linije, obvezno rabiš elektro shemo, česar pa, razen pooblaščenih serviserjev, navaden uporabnik ne bo dobil, če pa že, je pa majhna verjetnost, da bo vedel kaj prečitat.

O kaki elektro shemi ti sanjaš, is beyond me.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

gddr85 ::

sej če imaš 6pin in pcie na istem imaš dovolj lufta pri enih 18-20A, 8pin pa na drugem railu, al kako?

hojnikb ::

Če imaš 4 raile, se bo sigurno najdel en 8pinski, ki bo ločen od pci-e..

Uglavnem, multirail je non issue, dokler je sestavljalec vsaj polpismen.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

gddr85 ::

pa tud ocp dela svoje, edin pri močnejših psujih naj bi blo več tveganja pri enem railu, kljub ocp ipd. varovalih

SuperVeloce ::

Več railov in distribucija le-teh je problem pri (pre)poceni napajalnikih. Vsi ostali, ki so vsaj omembe vredni pa imajo lepo razdeljene raile, tako da boš zelo težko spravil samo en rail na porabnika, ki potrebuje 2-3 ločene priključke (pci-e in 6 ali 8 pin konektorji)

edit: da dodam, velikokrat je design napajalnika takšen, da je pred OCP razdelitvijo ubistvu samo en rail oz. vir 12V napajanja. Zato bi z napačno razdelitvijo vplival le na to, da ti OCP ugasne zadevo, nikakor pa nebi preobremenil samega napajalnega sklopa (kvečjemu kable, če so res tako nekvalitetni)
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

chucki ::

Danes je dokončno odpovedal in je romal na servis. 8-O
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

PredatorX ::

Kolk ti realno i5 kuri?

SuperVeloce ::

Nema veze, tudi če je 100watt več kot stock, to nanese v gamingu do max. 400W
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

PredatorX ::

sej ni to fora.

http://www.amazon.de/dp/B00I64OYM2/?smi..., če ti ni problem cable managment

Jaz sem ga dva meseca nazaj kupil za 50EUR (sem čakal 16dni)

drgač pa tole.
http://www.amazon.de/dp/B00I5HF0KU/?smi...

chucki ::

Problem je, ker mi je prejšni odpovedal v trenutku in sem šel po novega (sedanji), v comshop. Tam so pa cene zasoljene, in ker mi bodo tega menjali pod garancijo, nisem pripravljen doplačati za boljšega, ker imajo res nore cene. Verjetno ga bom prodal in naročil drugega prek spleta... Hvala za predlog, bom zdaj s pametjo kupoval, ker je res nadležno tako pogosto menjavati psu, pa še brez compa si ;((
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

marjan_h ::

Mene zanima koliko močan napajalnik moraš imeti, za dodaten 1TB disk. Pod specifikacijami piše da je moč 10W v času delovanja trdega diska. Ali moram sedaj za vse komponente ki jih imam sešteti moč in pogledati če je dovolj?

Imam sicer:
480W napajalnik
AMD Athlon 64 X2 2200Mhz
Asus M2N-e
nVidia Geforce 9600GT
2x 2GB Kingston
320 GB Trdi disk

gddr85 ::

kater 480w psu?

dj_uro ::

fantje; EVGA G2 750W ali XFX XTR 750W?
kolikor sem se pozanimal, sta oba tm tm oz. je evga za kakšen % boljši...

hvala za odgovor!
vw-klub.si

PredatorX ::

Oba sta kull. Glede garancije se raje pozanimaj.

dj_uro ::

evga ima 10 letno!, če se registriraš...xfx pa 5 (se mi zdi)...
vw-klub.si

hojnikb ::

xtr ma semi passive in seasonic built..
#brezpodpisa

dj_uro ::

aha; no evga ima tudi fan off, vendar do več % oz. C kot xfx... kolikor sem gledal, xfx ima do 20% in 25C, medtem ko ima evga 45C ...
kako pa je z evga kakovostjo? seasonic je top

dlakocepim, ampak jebiga ;)
vw-klub.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dj_uro ()

gddr85 ::

jst bi vzel evga

marjan_h ::

gddr85 je izjavil:

kater 480w psu?


Nek no-name. Ali je to pomembno? Ker 480W je enako pri vseh.

gddr85 ::

ta no-name ima lahko potem tud samo 200w na 12v in je potem že mal v limitu pomoje, cpu in gpu bi bila poraba okol 200w na full

SuperVeloce ::

marjan_h je izjavil:

gddr85 je izjavil:

kater 480w psu?


Nek no-name. Ali je to pomembno? Ker 480W je enako pri vseh.


oh my sweet summer child ;)
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

PredatorX ::

dj_uro je izjavil:

aha; no evga ima tudi fan off, vendar do več % oz. C kot xfx... kolikor sem gledal, xfx ima do 20% in 25C, medtem ko ima evga 45C ...
kako pa je z evga kakovostjo? seasonic je top

dlakocepim, ampak jebiga ;)



evga ne dela tega napajalca.

Superflower leadex 750W - G2 750W EVGA.
Sam kokr sm ti reku, pozanimaj se o garanciji (ima je 10 let), ampak ali imajo bazo v evropi?

Zgodovina sprememb…

amacar ::

Js bi vzel tišjega. RM650 je meni osebno dosti boljši kot prejšnji XFX650, ki je bil precej glasen.

PredatorX ::

XFX 650W nebi smel biti glasen.... Hmm, veliko seasonic enot ima probleme s tem. Razen če je 35db zate glasno.

Zgodovina sprememb…

oemdzi ::

Za xfx450W sem bral, da naj bi bil glasen (po nekaterih komentarjih), sem ga kupil in je kar se mene tiče popolna tih. Ga vse ostalo "preglasi" kljub temu da imam vse zvezano preko regulatorja, ki zadeve drži na optimalnih (tihih) vrtljajih.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

hojnikb ::

Verjetno je glasen za tiste, ki hočejo od njega 400W neprekinjene moči :)
#brezpodpisa

amacar ::

PredatorX je izjavil:

XFX 650W nebi smel biti glasen.... Hmm, veliko seasonic enot ima probleme s tem. Razen če je 35db zate glasno.


Dovolj glasno, da ga slišim iz kište. Po menjavi ne slišim več ničesar.

hojnikb ::

fuč vent then...
#brezpodpisa

Crossfire ::

superflowerja 750 (tudi evga) ne boš slišal na ecomode pa če si audiofil :)

hojnikb ::

>ne boš slišal na ecomode pa če si audiofil :)

I wouldn't go that far :)
#brezpodpisa

marjan_h ::

SuperVeloce je izjavil:

marjan_h je izjavil:

gddr85 je izjavil:

kater 480w psu?


Nek no-name. Ali je to pomembno? Ker 480W je enako pri vseh.


oh my sweet summer child ;)


Sem slikal napajalnik:



Ali je vredu?

hojnikb ::

delal bo.
Sam jst bi to vrgu v smeti asap.
#brezpodpisa

marjan_h ::

In kako se ve, da bo delovalo? Ali si seštel električno moč vseh naprav? Jaz sem poskusu z online kalkulatorjem za seštevek moči, in je prišlo da potrebujem cca. 260W napajalnik, zdej kakor razumem je dodatno še 200W za polno obremenjenost sistema.

gddr85 ::

za silo bo, sam ne navijat lol

marjan_h ::

Ja, ne bom navijal ampak me zanima kako veste da bo delovalo, ker nočem spet čez par let isto vprašanje postaviti na slo-techu.

SuperVeloce ::

En disk ne bo hudo spremenil zadeve, ker disk porabi tam max. 5w med delovanjem, več vleče le pri zagonu. Tvoj napajalnik je pa na 12V sposoben le 180watt (kot nov). In ker novodobni računalniki potrebujejo večinsko 12V linijo, je tole basically 200W napajalnik in ne 480W ;). Sicer boš to obremenitev težko presegel med brskanjem na internetu in dolvleki torrentov, ampak vseeno, ne pričakuj, da bo delovalo v nedogled.

marjan_h je izjavil:

Ja, ne bom navijal ampak me zanima kako veste da bo delovalo, ker nočem spet čez par let isto vprašanje postaviti na slo-techu.

Čez par let? Tudi če sedaj deluje, vprašanje, če bo tale gara še delovala "par let". Za tole staro mašino se sicer ne splača nekaj vlagati, ampak če boš kupoval kaj novega, mu privošči kaj dražjega in ne 20-25eur vrednega napajalnika
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

gddr85 ::

ja, če boš kupoval, vzem dobro robo, ker ga kasnej lahko preneseš na nov pc

marjan_h ::

Novodobni računalniki rabijo 12V? Za katere stvari pa? Ker ta PC ki ga imam jaz ni novodobni.

Ali lahko porabo preverim z merilcem električne energije? S tem zvem če potrebujem dodatne W.

hojnikb ::

>Novodobni računalniki rabijo 12V?

Da.

>Za katere stvari pa?

Za vse večje porabnike. Grafične, procesorji, diski, ventilatorji...
#brezpodpisa

SuperVeloce ::

Poraba ni konstantna ampak odvisna od workloada. Če ti je do sedaj deloval, ti bo zelo verjetno tudi po dodatnem disku. Brez skrbi, tudi tvoj računalnik spada med "novodobne". Pravzaprav ena prvih generacij, ki so imele praktično vse največje obremenitve na 12V (lahko pogledaš na osnovni plošči levo od cpu hladilnika, kjer je 4-pin 12V priključek za CPU).

Če boš meril porabo, moraš vedeti, da je potrebno upoštevati tudi izkoristek napajalnika. Pri manjših obremenitvah so izkoristki slabši (ko daje napajalnik od sebe recimo 10% svoje polne zmogljivosti), pri slabših napajalnikih pa sploh katastrofa. Če ti kaže merilnik 150W na steni, lahko do dejanske porabe komponent kamot odšteješ 25%, kaj bolje od HKC jaz niti nebi pričakoval
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

marjan_h ::

Torej je izkoristek pri teh no-name napajalnikih slab. Kar pomeni da gre energija v segrevanje komponent? Ker poraba, ki jo kaže merilec, je skoraj točna.

SuperVeloce ::

Ja energija gre vedno v segrevanje računalniških komponent, odvisno od tvojega napajalnika pa je, koliko se izgubi še dodatno v napajalnem sklopu. Če imaš dva napajalnika in porabo komponent 200W, si lahko sam izračunaš, koliko ti bo kazalo na steni, če ima en napajalnik izkoristek takrat 90%, drugi pa 75%.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C
««
13 / 19
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri napajalnik? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Kaj kupiti
43183436 (3389) OK.d
»

Kako močan napajalnik za komponente...

Oddelek: Pomoč in nasveti
274322 (3634) hojnikb
»

Nov napajalnik

Oddelek: Kaj kupiti
366562 (6050) Brias
»

Nov PSU

Oddelek: Kaj kupiti
152183 (1870) PugPlug

Več podobnih tem