» »

Zakaj ljudje osivijo?

Zakaj ljudje osivijo?

globalna80 ::

Ko sem bil še majhen otrok me je med drugim zanimalo tudi to zakaj nekateri prej osivijo kot ostali. Zakaj nekateri skoraj nič, nekateri pa že v zgodnji mladosti. Kaj vpliva na to?

Prvi odgovor marsikaterega vprašanega je bil, da je to zaradi stresa, sekiranja. Čez čas sem ugotovil, da to ni edini ali glavni dejavnik. To se res lahko zgodi, da nekdo doživi šok in osivi čez noč, stres, morda kakšno prometno nesrečo itd... ampak....

To ni to kar sem iskal. Mene je zanimala "normalna" umirjena populacija, ki se nikoli ne sikira in ima umirjeno življenje. Zakaj osivijo? In opazil sem tudi, da skoraj vsak začne siveti najprej na delih kot so deli pri ušesih ali pa sprednji del las okoli obraza, pri sencih.

Po nekaj letih raziskovanja člankov in opazovanja ljudi in njihovih življenskih navad sem odkril naslednje dejavnike.

1. Melanin, pigmentacija kože, las. Barva oči dosti pove o stanju barvila, ki ga premoremo. Npr. svetlo modre oči imajo manj pigmenta od rjavih ali črnih. Če ima osebek svetle oči in črne lase, potem za lase namenja več barvila kot osebek z svetlimi lasmi. Lahko pa da namenja več barvila za kožo. Se pravi temne oči in svele lase, svetlo kožo bo ob istih dejavnikih osivel verjetno pozneje kot osebek ss vetlimi očmi in temno kožo in temnimi lasmi.

2. Hrana, za lase, kožo, obnavljanje, za zaščitni faktor kože in las, npr. marelice vsebujejo snovi, ki zaščitijo kožo, lase, kot da bi se namazal z nizkim faktorjem za sončenje. Lubenica za pigmentacijo las itd...

Pomanjkanje določenih vitaminov ali pa nepravilna prehrana lahko pripomorejo k hitrejšemu sivenju las, tudi če ima osebek temne oči, svetle lase in svetlo kožo, lahko prej osivi kot osebek z svetlimi očmi, temnimi lasmi in temno kožo. Hrana je zelo pomemben dejavnik.

3. Prekomerno izpostavljanje sončnemu sevanju, radioaktivnemu sevanju, mobilnemu sevanju itd..
Čim bolj porjavimo, z leti bolj in bolj porabljamo svoje "zaloge" barvila, ki gredo v kožo na račun barvila las. Zato ljudje najprej najbolj osivijo pri sprednjem delu glave, okoli ušes itd., če mu ti že prej pri moškemu ne izpadejo.

4. Stres, znano dejstvo, da pripomore k hitrejšemu sivenju.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

francek1 ::

Najbolj vpliva genetika. Če si podvržen sivenju, lahko delaš bilo kaj, pa boš srebrn.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

globalna80 ::

francek1 je izjavil:

Najbolj vpliva genetika. Če si podvržen sivenju, lahko delaš bilo kaj, pa boš srebrn.


Res je, najbolj vpliva genetika, stopnja pigmentacije oziroma sposobnost zagotavljanja barvila, sposobnost izkoriščanja metebolizma za nekatere vitamine in minerale.

Drugo pa je deloma res. Tudi če imaš starša, ki sta osivela pri dvajsetih lahko z optimalno prehrano in izogibanju sevanja sonca prestaviš vsaj za 10 ali 15 let.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

jype ::

globalna80> Drugo pa je deloma res. Tudi če imaš starša, ki sta osivela pri dvajsetih lahko z optimalno prehrano in izogibanju sevanja sonca prestaviš vsaj za 10 ali 15 let.

Ja, ampak čemu bi si tega v resnici želel?

black ice ::

Zadnjič sem slišal od kolega, da so pred kratkim iznašli barvo za lase.

pegasus ::

Kaj bi z barvo ... jaz bi rad bil srebrn in bel, pa če gledam fotra, še vsaj 30 let ne bom ...

globalna80 ::

Ok, vsi vemo da najbolj vpliva genetika in okolje oziroma dejavniki.

Genetika+okolje. Tudi če imaš dobro genetiko lahko ob slabih dejavnikih prej osiviš kot starši, sorodniki. Za dejavnik vzemimo prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom.

Za primer lahko vzamem znanega pevca Jana. Znano je, da ima svetlo modre oči in črne lase. Znano je pa tudi njegov stil latino loverja in da ima zelo rad Sonce, in posledično porabi več barve za zagorelo polt.

 Prej

Prej



 Pozneje, sprednji del

Pozneje, sprednji del



 Sprednji del vs zadnji del

Sprednji del vs zadnji del



Moja teorija je, da bi Jan pozneje začel siveti če se ne bi tako izpostavljal sončnemu sevanju. Najprej začne siveti sprednji ali bolj izpostavljen del las/kože sončnim žarkom.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

jype ::

globalna80> Moja teorija je, da bi Jan pozneje začel siveti če se ne bi tako izpostavljal sončnemu sevanju. Najprej začne siveti sprednji ali bolj izpostavljen del las/kože sončnim žarkom.

Ja, ampak čemu bi si tega želel?

Mesar ::

Ker ga je strah.
Your turn to burn!

Aston_11 ::

Strah ga je, da ni baš neki pjevač, pa bi rad ustvaril vsaj vtis sivega latino loverja.

korenje3 ::

jaz imam belo brado.... med nogami.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

globalna80 ::

jype je izjavil:

globalna80> Drugo pa je deloma res. Tudi če imaš starša, ki sta osivela pri dvajsetih lahko z optimalno prehrano in izogibanju sevanja sonca prestaviš vsaj za 10 ali 15 let.

Ja, ampak čemu bi si tega v resnici želel?


Iz istega razloga kot si lastniki avtomobilov želijo manj (iz)rabljene, čim bolj ohranjene.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

Mesar ::

>> Iz istega razloga kot si lastniki avtomobilov želijo manj (iz)rabljene, čim bolj ohranjene.

Da imaš avto s čim manj stroški, torej vlagaš vanj minimalno. Če boš v sebe vlagal minimalno boš še prej osivel. :))

Glede na taka vprašanja pa lučka za olje že sveti nekomu...
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: krofko ()

Yohan del Sud ::

Geni. Ki na veliko preskakujejo in kombinirajo izgledne lastnosti. V familiji imam in plešate, osivele, kosmate, živčne, skulirane, nore, pametne in butaste in vse ostalo. Kar se tiče sivenja, nič belega med nogami, tu pa tam siv las, brada bi bila pa (na pol) snežakova, če je ne bi bril (sem opustil zalizce že pred leti zaradi tega).
www.strancar.com

tiran2000 ::

globalna80 ::

Mesar je izjavil:


Glede na taka vprašanja pa lučka za olje že sveti nekomu...


Tole vprašanje v temi ni zastavljeno, da dobim podatke. Te že imam. Namen teme je povedati drugim kako se lahko izognejo sivenju ,vsaj prezgodnjemu. Katera hrana zaustavi sivenje.

marelice, lubenice, oreški, olivno olje, vitamini B5, B6 in folna kislina, baker in cink v ravnotežju (suhe slive)

Vitamin B5

sezamova semena, orehi, avokado, jabolka, suhe marelice in fige, zelenolistna zelenjava

Vitamin B6

Pšenični kalčki, puran, govedina, banane, brstični ohrovt, arašidi, jajca, orehi in zelje

Folna kislina

Temnozelena listnata zelenjava, špinača, korenje, arašidi, lubenice, buče, marelice, avokado, jajčni rumenjak, kvas, goveja jetra
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

Mesar ::

Največ lahko verjetno narediš preden že začneš siveti...
Your turn to burn!

globalna80 ::

Mesar je izjavil:

Največ lahko verjetno narediš preden že začneš siveti...


Točno tako. Jaz se prehranjujem že dolgo tako in moram rečt da kar deluje. Drugi sorodniki so v mojih letih že imeli kar nekaj sivih.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

globalna80 ::

"Pod vplivom stresa pride do pomanjkanja vitamina B. Naredili smo poskuse pri črnih podganah. Ker jim namensko dalj časa nismo dajali tega vitamina, so dobile sivo dlako. Nekatere študije so celo pokazale, da bi povečani odmerki vitamina B pri ljudeh lahko upočasnili sivenje las."


Japonski strokovnjaki pa so razvili svojo teorijo in pravijo, da na proces sivenja las vpliva oksidativni stres. Ta se pojavi pri osebi, ki je izpostavljena cigaretnemu dimu, UV-žarkom in najrazličnejšim onesnaževanjem.



Zakaj pričnejo ženske danes siveti že pri 25-ih letih:
http://www.24ur.com/ekskluziv/zanimivos...
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

black ice ::

Japonski strokovnjaki pa so razvili svojo teorijo in pravijo, da na proces sivenja las vpliva oksidativni stres. Ta se pojavi pri osebi, ki je izpostavljena cigaretnemu dimu, UV-žarkom in najrazličnejšim onesnaževanjem.

Sploh ni čudno, če pa vedno visijo na teh hudičevih tulifonih!!!!11

jype ::

globalna80> Zakaj pričnejo ženske danes siveti že pri 25-ih letih:

In potem link na 24ur/ekskluziv/zanimivosti?

A si ti... Totalno zabit?

globalna80> Iz istega razloga kot si lastniki avtomobilov želijo manj (iz)rabljene, čim bolj ohranjene.

Žal mi je, količina melanina v laseh nima nobene pomembne biološke funkcije. Torej je to bolj iz istega razloga, kot nekateri lastniki avtomobilov limajo spojlerje na streho? Najbrž.

Raje poskrbi za vsebino glave, namesto da se obremenjuješ s tistim, kar imaš na njej.

globalna80 ::

A zdej če sem dal link iz 24ur je pa avtomatsko laž? Sem ti že jype enkrat tako linkal original članek, ker nisi bil zadovoljen s 24ur, ki so povzemali original članek.

Zakaj moraš biti tako dlakocepski?
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

solatko ::

Ugotovljeno je bilo, da lasje sivijo vliko hitreje živčnim ljudem, ljudem, ki imajo neurejeno življenje, večina tistih, ki imajo rano na želodcu, imajo tudi nekaj ali veliko sivih las.
Nekateri hudi stresi lahko privedeljo do praktično trenutne osivelosti.
Delo krepa človeka

krofko ::

Mesar je izjavil:

>> Iz istega razloga kot si lastniki avtomobilov želijo manj (iz)rabljene, čim bolj ohranjene.

Da imaš avto s čim manj stroški, torej vlagaš vanj minimalno. Če boš v sebe vlagal minimalno boš še prej osivel. :))

Glede na taka vprašanja pa lučka za olje že sveti nekomu...


Se opravičujem, po pomoti stisnil predlagaj izbris.

PacificBlue ::

Gre za genetiko, ali pa hormonsko motnjo-ki je povezana tud s spolnostjo ali za stres, ki traja dlje časa. Jaz sem pri 22 letih opazil, da imam kr nekaj sivih las, zdj pri 30 pa že veliko, priblizno tretjino las imam sivih. Oče je tudi doživel podobno. Se pa ne obremenjujem s tem, res pa da sem videti bolj star:).
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

Rias Gremory ::

A zdej če sem dal link iz 24ur je pa avtomatsko laž?


Ja.
Vsaj 90% "zanimivosti" tam je kar neko nabijanje, komentarji pa so temu primerni.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Massacra ::

Zdaj pa lahko kaj konkretnega povemo o sivenju ;)

Sivenje je posledica manjka encima peroksid katalaze v lasnih mešičkih! Ker naravno sivenje, verjeli ali ne, povzroča vodikov peroksid, tako kot ga že "stoletja" uporabljamo za razbarvanje. In ne samo las!

Kaj ima pri procesu sivenja zraven stres, bo najbrž treba še dognati, čeprav je res, da je nobelovec za kemijo 2012 Robert Lefkowitz, morda nakazal koleracijo med stresnimi hormoni in sivino naših las.


Ps: če recimo pogledam direktorico IMF, Christine Lagarde, se zdi, ako je za sivino las kriv stres, da enim ta stres najbrž prav paše (fizično in psihično). Malo za šalo je ta komentar!

residual ::

že moj deda je pravil, vsakič, ko se ti zastonj vstane, en siv las več...

jype ::

globalna80> Sem ti že jype enkrat tako linkal original članek, ker nisi bil zadovoljen s 24ur, ki so povzemali original članek.

Tako je. Ugotovili smo, da v originalnem članku piše nekaj drugega kot v "povzetku".

GregiB ::

globalna80 je izjavil:

Tole vprašanje v temi ni zastavljeno, da dobim podatke. Te že imam. Namen teme je povedati drugim kako se lahko izognejo sivenju

Potem naslednjič zaključi stavek v naslovu teme s piko in ne vprašajem...
? - Rabim odgovor
. - Pamet prodajam...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

CMpunk ::

globalna80, upam da trollaš.
si ravno nekje na nivoju novinarjev 24ur

Massacra ::

Da podkrepim malo teorijo o "morebitnem nadpovprečnem zdravstvenem stanju" direktorice IMF. >:D

http://www.freerepublic.com/focus/chat/...

Kar koli bodo dognali znanstveniki v bodoče okrog "sivih las, stresa, (ne)zdravja...", že sedaj je jasno eno: če bodo "zdravilo" za zdravljenje sivih las dali na tržišče v obliki peroralnega pripravka, ki bo temeljil na encimski inhibiciji oz. v tem primeru na stimulaciji tvorbe peroksid katalaze v lasnih mešičkih, bodo povzročili nezelene in skodljive efekte drugje v telesu. Namrec: v večini primerov oporabe zdravil, ki temeljijo na encimskih inhibitorjih/stimulatorjih se s časoma izkaže, da te spojine niso tako selektivne, kot prikažejo prve klinične študije, ampak se z leti (v večini primerov) pokaže, da se te spojine (enc. inhibitorji/stimulatorji) vežejo še kje drugje v telesu na "signalne" proteine in s tem regulirajo nek drug proces nekje drugje v telesu!

Če pa bodo naredili kako "zdravilo", ki se bo nanašalo topikalno (se pravi na ladišče), bo "kolateralna škoda" kje drugje v telesu, manjša! Pod pogojem, da to "zdravilo" ne bo potovalo v kri in z njo v organe, kjer lahko potencialno dela škodo!

Ukvarjanje z sivino las kot neko boleznijo, je lahko kar velika zabloda!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

jype ::

No, by the twenty-fourth century, no-one will care.

Massacra ::

jype je izjavil:

No, by the twenty-fourth century, no-one will care.


Hehe, prdvidevaš življenje brez fizičnega telesa? Hmmm....:)

Je pa trenutno komaj beggining of 21st, tako da, je do tja še dolga pot mnogoterih zablod!

Aston_11 ::

Ni dovolj rama, da bi živel brez fizičnega telesa.

jype ::

friendbreez> Hehe, prdvidevaš življenje brez fizičnega telesa?

Ne. Predvidevam, da se bodo ljudje do takrat že naučili ocenjevati vsebino. Z obliko se ne bo nihče ukvarjal. Citat je iz tega posnetka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Massacra ::

jype je izjavil:

friendbreez> Hehe, prdvidevaš življenje brez fizičnega telesa?

Ne. Predvidevam, da se bodo ljudje do takrat že naučili ocenjevati vsebino. Z obliko se ne bo nihče ukvarjal. Citat je iz tega posnetka.


:)) Glede na Einsteinovo "teorijo o neskončni človeški neumnosti"... Tudi 24. stol. ni nič proti većnosti! ;)

Živi bili pa videli! 8-)

Šimpanz ::

Ko sem se jaz poročil je šlo vse samo še navzdol (lasje), tako da so krivi žena pa otroci.

TOP ::

Šimpanz je izjavil:

Ko sem se jaz poročil je šlo vse samo še navzdol (lasje), tako da so krivi žena pa otroci.

+1:))

globalna80 ::

Pišete, da je stres eden izmed dejavnikov. Opažam, da s tem mislite izključno na živciranje, sekiranje.

Noben pa ne piše o oksidativnem stresu.

oksidativni stres. Ta se pojavi pri osebi, ki je izpostavljena cigaretnemu dimu, UV-žarkom in najrazličnejšim onesnaževanjem.


Se pravi preveč solarija, sončenja, kajenja, pitja kave na prazen želodec, mobilnega in drugega sevanja je tudi STRES za naše telo. Da pa ne govorim o zlorabah drog in alkohola.
Ni čudno, da današnja mladina dostikrat prej začne siveti kot starši.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

Najedanje tudi povzroča stres. Zato ne najedaj.

globalna80 ::

Nekateri so bolj nagnjeni k živciranju in se jim skoraj vse zdi najedanje. Dobro je biti flegma v določenih situacijah, zakaj bi se sekiral zaradi vsake malenkosti.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

Massacra ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Moški, Ženske

Oddelek: Loža
121834 (1632) Cr00k

Sivi lasje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
777573 (6006) Semafor
»

Sivi lasje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
678842 (7021) Avenger
»

Začetki sivih las (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5112216 (10900) jype
»

Je možno da gel za lase škoduje lasjem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513450 (10509) Blinder

Več podobnih tem