» »

Spajkalnik, watti in temperatura

Spajkalnik, watti in temperatura

«
1
2

BigWhale ::

Samo za STU-III :)

Halo??? Od kdaj je 200W spajkalnik bolj vroč, kot 50W??? Temperature so največ tja do nekaj čez 400°C, ker nad tem že topiš vse skupaj. Večja moč še ne pomeni večje temperature. Večji 200W spajkalniki imajo preprosto večjo glavo oz. celo kladivce, s katerim lahko segrevaš večje površine, ne pomeni pa, da boš prej segrel in niti ne pomeni, da se bo spajkalnik zaradi večje moči prej segrel. Kaj tukaj sodelujete programerji, ki ste včeraj slišali za spajkalnik?





Poglej si video, pa bos videl kako moc spajkalnika vpliva na temperaturo spajkalnika in segrevanje okolice spoja. Se posebaj dobro si oglej tisti del o segrevanju in lotanju dveh zic skupaj.

TESKAn ::

Moč spajkalnika še kako vpliva, če kdaj spajkaš kaj večjega, kot je ena nogica upora. Bolj vroč res ne bo (tudi 1W se ti segreje na 450°, če je dobro izoliran) in ponavadi ima spajkalnik nastavljivo temperaturo, ampak da uspešno zaspajkaš nek spoj, moraš dovest določeno količino toplote. Bolj vroča kot je konica, več toplote je v njej shranjene in kak "masivnejši" spoj (recimo če spajkaš D2PAK na thermoclad) ti ornk konica na 450°C (ja, do tolk grejo spajkalne postaje, vsaj od Wellerja), skupaj z ~100W spajkalnikom še kako prav pride. In seveda večja moč spajkalnika pomeni, da se ti in konica hitreje ogreje in da spoj hitreje segreješ, tu je fizika jasna. Na koncu je tudi cilj, da spoj segreješ čim hitreje, da ostane to segrevanje čim bolj lokalno okrog spoja in ne pregrevaš celega PCBja.
Aja, jaz sem štromar in poznam spajkalnik že par desetletji. Da ne bom še jaz deležen očitkov, da sem včeraj slišal za spajkalnik>:D.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

STU-III ::

No, bigwhale, preberi si teskanov post in po možnosti boš hitro dojel.
Line secured.

mihec87 ::

STU-III je izjavil:

No, bigwhale, preberi si teskanov post in po možnosti boš hitro dojel.


Ti pa oglej video..

Aljaz1980 ::

Tisti ki nucajo loter za poklic ali pa dajo veliko na svoj hobi, imajo itak profesionalne lotalne postaje, katerih cena je od 180€ naprej.

Takšna postaja ima nastavljivo temparaturo z regulacijo, zato lahko s tako postajo lotaš vezje pa vse do velikih spojev , saj postaja samodejno poveča močda obdrži temperaturo konice.


Klasični spajkalnik - 15W je dost za spajkanje vezij, seveda ne kitajski el cheapo spajkalnik.

BigWhale ::

STU-III je izjavil:

No, bigwhale, preberi si teskanov post in po možnosti boš hitro dojel.


Teskan je poveda tocno to kar sem ti jaz razlagal in kar razlozi tip v tistem videu. :)

STU-III ::

Ni res.

Preberi še enkrat:

citiram teskan-a:

Bolj vroč res ne bo (tudi 1W se ti segreje na 450°, če je dobro izoliran)


On ima prav.

Ti pa nimaš:

Poglej si video, pa bos videl kako moc spajkalnika vpliva na temperaturo spajkalnika


Tudi z 1W lahko segreješ konico na 400°C, prav tako tudi z 200W. 200W spajkalnik ne bo nič bolj vroč od običajnega spajkalnika. Fora njegove moči je v tem, da ima ogromno konico, ki bi jo s 30W spajkalnikom težko segrel oz. bi trajalo. Upam, da zdaj razumeš. Večja moč je za večje konice, manjša pa za manjše konice. Tukaj je point moči spajkalnikov, ne pa, kot ti praviš, da bo 200W bolj vroč.

Me veseli, da lahko delim znanje s programerji.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

jest10 ::

Švoh spajkalnik-majhna konica, močan spajkalnik-velika konica velja le za butaste poceni spajkalnike brez regulacije.
Majhna konica in velika moč ob spodobni regulaciji je želja vsakega, ki spajka več od le treh uporov na leto.
In kar ti želi dopovedati je to, da močnejši spajkalnik hitreje ogreje mesto spajkanja in s tem naredi manj škode v okolici spoja, kot švoh spajkalnik.

STU-III ::

oh, jest10... preberi svoj post in ugotovi, kje se motiš.
Line secured.

jest10 ::

Nikjer.

STU-III ::

tvoj problem.
Line secured.

mujek ::

STU-III,

Nevem koliko si kaj elektronika.
Po tvojih komentarjih ne ravno kaj dosti. Sploh glede na sprejem novih informacij ne.

Moč spajkalnika ti pove kako hitro bo segrel konico. Na 1W spajkalniku imaš lahko konico v velikosti sekire. Ampak boš čakal en čas.
Na 100W spajkalniku imaš lahko konico v velikosti šivanke - in boš z njo lahko normalno spajkal - ker bo spajkalnik hitro dogrel konico, da se ne ohladi.

Vse to so rekli že vsi pred mano.
Če si pa tako trmast in nedojemljiv pa dokaži svoj prav. Me prav zanima.

STU-III ::

dragi mujek ampak 200W spajkalniki ravno imajo konico v velikosti sekire, 30W pa prej velikost šivanke, kot pa sekire, zato se nič hitreje ne segreje.

Več sem že elektronika, kot ti.

Vse to so rekli že vsi pred mano.


Teskan ni tega rekel in on ziher ve več o tem, kot ti.

Mnenje programerjev tukaj me pa ne zanima, pa če še tako mislijo, da imajo prav.
Line secured.

BigWhale ::

STU-III je izjavil:

Tudi z 1W lahko segreješ konico na 400°C, prav tako tudi z 200W. 200W spajkalnik ne bo nič bolj vroč od običajnega spajkalnika. Fora njegove moči je v tem, da ima ogromno konico, ki bi jo s 30W spajkalnikom težko segrel oz. bi trajalo. Upam, da zdaj razumeš. Večja moč je za večje konice, manjša pa za manjše konice. Tukaj je point moči spajkalnikov, ne pa, kot ti praviš, da bo 200W bolj vroč.

Me veseli, da lahko delim znanje s programerji.


A si pogledal video? Verjetno nisi.

Vecja moc je zato, da lahko dovolj toplote dovede v konico. Takoj, ko konico prislonis nekam bo temperatura v konici padla. Ce je spajkalnik presibak, bo rabil dalj casa da nazaj segreje konico. Je pa seveda res, da bo debelejsa konica na mocnejsem spajkalniku. In tocno zaradi tega, kar sem ze prej razlozil.

S sibkejsim spajkalnikom bos dalj casa segreval lot in mesto spoja, kot z mocnejsim spajkalnikom.

In zaradi daljsega segrevanja se bo tudi okolica bolj segrela in lahko pride posledicno do vecje skode na sosednjih elementih.

In tocno do istega efekta pride pri laserjih za odstranjevanje dlak, ker moras korenino dlake dalj casa segrevati, se bo segrel vecji del koze in bo poskodba tkiva v okolici vecja, kot bi bila poskodba, ce bi korenino dlake v trenutku unicil. Zaradi tega je bilo receno, da se s sibkejsim laserjem lahko bolj poskodujes, kot z mocnejsim. Pri normalni uporabi, da se razumemo. Ce ti prtisnes laser na roko, vklopis in drzis pet minut, bodo poskodbe z mocnejsim laserjem seveda vecje.

TESKAn ::

No no, STU-III...
ne pomeni pa, da boš prej segrel in niti ne pomeni, da se bo spajkalnik zaradi večje moči prej segrel.

Seveda to pomeni točno to. Če segrevaš nekaj z 200W, boš zadevo prej segrel kot če imaš na razpolago samo 50W.
Na koncu ti moč na spajkalniku pomeni dve stvari:
1. kako hitro boš segrel na željeno temperaturo in
2. kaj boš lahko segrel na željeno temperaturo. Z 15W spajkalnikom nimaš kaj delat na thermocladu, pa če čakaš par dni.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

jest10 ::

STU-III je izjavil:

dragi mujek ampak 200W spajkalniki ravno imajo konico v velikosti sekire, 30W pa prej velikost šivanke, kot pa sekire, zato se nič hitreje ne segreje.

Ne boš verjel, niso vsi 200+W spajkalniki le za lotanje žlebov.
100-200W spajkalnik s temperaturno regulacijo ima lahko konico debeline šivanke in s takim je lotanje čista poezija v primerjavi s kakšnim 15W z enako konico.

STU-III ::

In vi frajerji bi šli lotat z macolskim spajkalnikom tiskana vezja v upanju, da boste prej ogreli mesto spajkanja? Hah, prej bi celo vezje okoli skurili.

In zdaj se oglasi jest10 in pribije, da so tudi 200W spajkalniki z običajno konico - to ti čisto nič ne pomaga. Imam 30W spajkalnik brez regulacije, ki nima nobenih težav s premajhno temperaturo med spajkanjem, ko se ogreje.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

hojnikb ::

dokler je taprava konica... z veseljom..
#brezpodpisa

STU-III ::

hojnikb je izjavil:

dokler je taprava konica... z veseljom..


Izvoli:



To je klasičen 200W spajkalnik.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: hojnikb ()

hojnikb ::

dodaj konico primerno za lotanje in ni panike..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

STU-III ::

In mi govorimo o temperaturi glede na moč, ti pa govoriš o lotanju...

OP pravi, da boš imel 10000000°C, če vzameš 200W spajkalnik, napram 50W, ki bo dosegel le 400°C

Jao.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

hojnikb ::

STU-III je izjavil:

In mi govorimo o temperaturi glede na moč, ti pa govoriš o lotanju...

OP pravi, da boš imel 10000000°C, če vzameš 200W spajkalnik, napram 50W, ki bo dosegel le 400°C

z dovolj majhno konico je tut to mogoče ;)
#brezpodpisa

STU-III ::

hojnikb je izjavil:

dodaj konico primerno za lotanje in ni panike..


S tako macolo ne grem lotat uporov, pa če mi na stružnici narediš konico s tako ogromno redukcijo velikosti, že zaradi večje teže spajkalnika in sevanja toplote po vseh možnih elementih okoli.
Line secured.

hojnikb ::

Če si smotan, ti pa nismo mi krivi ;)
#brezpodpisa

STU-III ::

hojnikb je izjavil:

STU-III je izjavil:

In mi govorimo o temperaturi glede na moč, ti pa govoriš o lotanju...

OP pravi, da boš imel 10000000°C, če vzameš 200W spajkalnik, napram 50W, ki bo dosegel le 400°C

z dovolj majhno konico je tut to mogoče ;)


Govorimo o spajkalnikih, ne o kvantni fiziki. In tako rekoč lahko brez problema tako temperaturo dosežeš s 50W spajkalnikom in tako ne rabiš macole, ki je narejena za masivne spoje.

hojnikb je izjavil:

Če si smotan, ti pa nismo mi krivi ;)


Ne, da sem smotan ampak ne boš imel nič višje temperature s to macolo, kot pa običajno peglo. Te ogromne pegle so za ogromne spoje, ne pa za upore in, če misliš, da boš kaj bolje lotal s to makino, se lahko samo pod nosom obrišeš.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

BigWhale ::

STU-III je izjavil:

In mi govorimo o temperaturi glede na moč, ti pa govoriš o lotanju...

OP pravi, da boš imel 10000000°C, če vzameš 200W spajkalnik, napram 50W, ki bo dosegel le 400°C

Jao.


To si ti nekaj narobe prebral. Nevem sicer od kje, ker jaz nikjer in nikoli nisem tega trdil.

Vse skupaj je izslo iz debate o laserjih in sem ti podal analogijo s spajkalniki. Stevilki 50W in 200W sem kar tako na pamet rekel, zgolj za namen primerjave.

In vse kar sem jaz trdil je to, da z sibkejsim spajkalnikom dalj casa segrevas mesto spoja in se zaradi tega vec toplote odvede na sosednje elemente in vezje, in s tem lahko naredis vec skode, kot z mocnejsim spajkalnikom. Mocnejsi spajkalnik se bo prej segrel in prej bo segrel mesto spoja in zaradi tega bo manj toplote na sosednjih elementih.

V tistem videu, ki sem ti ga nalimal je tocno to prav lepo razlozeno.

mihec87 ::

STU-III je izjavil:

hojnikb je izjavil:

STU-III je izjavil:

In mi govorimo o temperaturi glede na moč, ti pa govoriš o lotanju...

OP pravi, da boš imel 10000000°C, če vzameš 200W spajkalnik, napram 50W, ki bo dosegel le 400°C

z dovolj majhno konico je tut to mogoče ;)


Govorimo o spajkalnikih, ne o kvantni fiziki. In tako rekoč lahko brez problema tako temperaturo dosežeš s 50W spajkalnikom in tako ne rabiš macole, ki je narejena za masivne spoje.



Še pač nisi lotal kaj več kot upore ter ledice in par žičk..Saj bo po končani šoli se boš mogoče zaposlil v elektro stroki..

hojnikb ::

STU-III je izjavil:

hojnikb je izjavil:

STU-III je izjavil:

In mi govorimo o temperaturi glede na moč, ti pa govoriš o lotanju...

OP pravi, da boš imel 10000000°C, če vzameš 200W spajkalnik, napram 50W, ki bo dosegel le 400°C

z dovolj majhno konico je tut to mogoče ;)


Govorimo o spajkalnikih, ne o kvantni fiziki. In tako rekoč lahko brez problema tako temperaturo dosežeš s 50W spajkalnikom in tako ne rabiš macole, ki je narejena za masivne spoje.

hojnikb je izjavil:

Če si smotan, ti pa nismo mi krivi ;)


Ne, da sem smotan ampak ne boš imel nič višje temperature s to macolo, kot pa običajno peglo. Te ogromne pegle so za ogromne spoje, ne pa za upore in, če misliš, da boš kaj bolje lotal s to makino, se lahko samo pod nosom obrišeš.

a sem kje napisal, da je bolje lotat s tem ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: STU-III ()

STU-III ::

Mocnejsi spajkalnik se bo prej segrel in prej bo segrel mesto spoja in zaradi tega bo manj toplote na sosednjih elementih.


Če ima sekiro zmontirano, se ne bo nič prej segrel, to vam dopovedujem že ves čas, prav tako temperatura ne bo nič višja. Ti pa si rekel - večja moč, višja temperatura, kar ni res, ker spajkalniki nimajo različnih moči zaradi temperature ampak velikosti površine, ki jo moraš segreti.

mihec87 je izjavil:

STU-III je izjavil:

hojnikb je izjavil:

STU-III je izjavil:

In mi govorimo o temperaturi glede na moč, ti pa govoriš o lotanju...

OP pravi, da boš imel 10000000°C, če vzameš 200W spajkalnik, napram 50W, ki bo dosegel le 400°C

z dovolj majhno konico je tut to mogoče ;)


Govorimo o spajkalnikih, ne o kvantni fiziki. In tako rekoč lahko brez problema tako temperaturo dosežeš s 50W spajkalnikom in tako ne rabiš macole, ki je narejena za masivne spoje.



Še pač nisi lotal kaj več kot upore ter ledice in par žičk..Saj bo po končani šoli se boš mogoče zaposlil v elektro stroki..


Lotal sem že precej več stvari, tudi bakrene cevi, ko sem delal pri ogrevalni tehniki.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

hojnikb ::

STU-III je izjavil:

Mocnejsi spajkalnik se bo prej segrel in prej bo segrel mesto spoja in zaradi tega bo manj toplote na sosednjih elementih.


Če ima sekiro zmontirano, se ne bo nič prej segrel, to vam dopovedujem že ves čas, prav tako temperatura ne bo nič višja. Ti pa si rekel - večja moč, višja temperatura, kar ni res, ker spajkalniki nimajo različnih moči zaradi temperature ampak velikosti površine, ki jo moraš segreti.

a se lahko še bolj kontradiktaš v svojih postih ? ;((
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: STU-III ()

jest10 ::

Vidim da spodobnega spajkalnika še nisi niti videl, kaj šele držal v roki.
No sej razumljivo, okoli 200W spajkalniki z dobro regulacijo so blizu jurčka €, že samo konice pa 20-100€ za komad. Ja med drugim tudi zelo tanke konice.

BigWhale ::

STU-III je izjavil:

Če ima sekiro zmontirano, se ne bo nič prej segrel, to vam dopovedujem že ves čas, prav tako temperatura ne bo nič višja.


Kdo sploh govori o razlicnih konicah? A bi vsaj enkrat prebral en cel post in ga poizkusil razumeti? Pa, ce bi si ogledal tisti video, kjer ti lepo pokaze kako je s segrevanje, mocjo in temperaturo.

Imas dva spajkalnika eden je 50W, drugi je 200W (arbitrarne stevile, lahko recemo tudi 15W in 50W). Spajkalnika sta, z razliko v moci, enaka. S katerim bos prej segrel lot in posledicno naredil manj skode zaradi pregrevanja na vezju?

STU-III ::

BigWhale je izjavil:

STU-III je izjavil:

Če ima sekiro zmontirano, se ne bo nič prej segrel, to vam dopovedujem že ves čas, prav tako temperatura ne bo nič višja.


Kdo sploh govori o razlicnih konicah? A bi vsaj enkrat prebral en cel post in ga poizkusil razumeti? Pa, ce bi si ogledal tisti video, kjer ti lepo pokaze kako je s segrevanje, mocjo in temperaturo.

Imas dva spajkalnika eden je 50W, drugi je 200W (arbitrarne stevile, lahko recemo tudi 15W in 50W). Spajkalnika sta, z razliko v moci, enaka. S katerim bos prej segrel lot in posledicno naredil manj skode zaradi pregrevanja na vezju?


Močnejši spajkalniki imajo ponavadi tudi večje konice, tako da bi moral to že na začetku teme napisat, pa nisi, tvoj problem.

jest10 je izjavil:

Vidim da spodobnega spajkalnika še nisi niti videl, kaj šele držal v roki.
No sej razumljivo, okoli 200W spajkalniki z dobro regulacijo so blizu jurčka €, že samo konice pa 20-100€ za komad. Ja med drugim tudi zelo tanke konice.


Sem že delal pol leta vsak dan z weller postajo za 500€, tako da...
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

marvin42 ::

STU-III: prava komedija je brati tvoje prispevke, skoraj vedno uspeš v isti temi sam sebe zanikati :D
Mostly Harmless

#000000 ::

Mi lahko en od teh ki spajkate dosti, pove kakšen spajkalnik naj uporabim ze menjavo kondenzatorjev na matični ? Imam 35 w ne pridem nikamor, imam 15w wellerja z zelo tanko konico (ni bil poceni) ki naj bi bil majka za to, ne pridem nikamor, imam enga za skor za žleb lotat, z njim gre OK. ampak kuri tudi PCB, a kondoč pade ven brez problema. No naslednji problem se pojavi ko je treba spucat luknje, ni važna konica niti watti, niti če ma 400 deg c ne boš dobil cina ven iz luknice pa da si bog. No jest vem kako gre ven, zanima me samo s kako wattažo in temperaturo bi se tege vi lotili ?

mr1two ::

Za pobirat cin iz luknjic moraš imeti pravo orodje(vakuumsko pumpico, ki je prov za to namenjena) al pa mal improvizirat z nečim podobnim.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

mujek ::

STU-III,

No, če si že tak super elektronik kot se predstavljaš potem verjetno veš kak problem je spajkati nekaj kjer se toplota hitro širi. In tam potrebuješ moč - da ti tempratura na konici ne pade.

Če pa nisi videl 100W+ spajkalnika ki je namenjen za elektroniko (z tanko konico) pa ti ni treba govoriti da ne obstaja in da je to narobe.

In, še enkrat (gre na tvoj prejšnji odgovor meni):
Pojdi v trgovino. Poglej si velikosti konic low cost spajkalnikov (15-30W) in potem spajkalnih postaj (tipično 60-80W). Videl boš da je kar nekaj razlike (low cost imajo večinoma večje)

Ampak glede na to, da si večji elektronik od mene potem to že tako veš.

#000000,
Koliko tanko konico imaš? Za te namene je 1,5mm primerno.
Tukaj se ravno pojavi problem pomanjkanja moči - kondenzatorji so vezani med maso in napajanjem. Ti dve liniji (kar plast v tiskanini) sta veliki in dobro prevajata toploto - torej potrebuješ več moči, da hitro pogreješ tisto kaj dejansko potrebuješ.

#000000 ::

Pumpico si lahko zataknem nekam, ja bi pomagal desolder iron od erse ali wellerja,ampak za teh par kondičev na leto je brez veze dajat par 100 evrov.

Konico imam 1.5 in 2 mm nobena ne stopi cina v luknjici.

mihec87 ::

Ne gre če dodaš malo cina(tako imas dober prenos temperature na tistega v luknci) ter segreješ vse skupaj in potegneš z pumpico?

Brane22 ::

#000000 je izjavil:

Pumpico si lahko zataknem nekam, ja bi pomagal desolder iron od erse ali wellerja,ampak za teh par kondičev na leto je brez veze dajat par 100 evrov.

Konico imam 1.5 in 2 mm nobena ne stopi cina v luknjici.


Jaz v takih primerih dodam precej cina, nato pa z močnim lotkolmom z relativno veliko špico grejem z ene strani, s pumpico pa posesam z druge.

[D]emon ::

marvin42 je izjavil:

STU-III: prava komedija je brati tvoje prispevke, skoraj vedno uspeš v isti temi sam sebe zanikati :D


Pazi, bo spet jokal po Opozori moderatorja, da ga zalite. :))

Sam imam nek no-name spajkalnik, podedovan se od bog ve kdaj nazaj. Zadeva bi bila super z malo vecjo mocjo, ker zdaj ga grem priklopit, potem si skuham kofe, in sele potem je zadeva pripravljena na delo. Pa ima perfektno konico za male elemente. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

TESKAn ::

#000000 je izjavil:

Mi lahko en od teh ki spajkate dosti, pove kakšen spajkalnik naj uporabim ze menjavo kondenzatorjev na matični ? Imam 35 w ne pridem nikamor, imam 15w wellerja z zelo tanko konico (ni bil poceni) ki naj bi bil majka za to, ne pridem nikamor, imam enga za skor za žleb lotat, z njim gre OK. ampak kuri tudi PCB, a kondoč pade ven brez problema. No naslednji problem se pojavi ko je treba spucat luknje, ni važna konica niti watti, niti če ma 400 deg c ne boš dobil cina ven iz luknice pa da si bog. No jest vem kako gre ven, zanima me samo s kako wattažo in temperaturo bi se tege vi lotili ?

Prvo rabiš dovolj veliko konico, široko 5 mm na dovolj močnem spajkalniku, da to dovolj hitro segreje obe nogici kondenzatorja. Drugo moraš imet plato nekam vpeto, da ne žongliraš treh stvari hkrati. Tretje, cin lahko poskusiš ven spravit s pumpico ali litz žico (bakrena pletenica s kolofonijo, s katero se pobira cin z spojev). Četrto, po mojih izkušnjah je lažje, če namesto, da skušaš ven spravit cin, spraviš kondenzator noter. Najprej segreješ en pad, da se cin stali in vanj daš daljšo nogico kondenzatorja (glej, da bo polariteta prava), potem poravnaš drugo, segreješ oba pada hkrati in potisneš kondenzator do konca noter. Še popraviš spoje in je.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

STU-III ::

#000000 je izjavil:

Mi lahko en od teh ki spajkate dosti, pove kakšen spajkalnik naj uporabim ze menjavo kondenzatorjev na matični ? Imam 35 w ne pridem nikamor, imam 15w wellerja z zelo tanko konico (ni bil poceni) ki naj bi bil majka za to, ne pridem nikamor, imam enga za skor za žleb lotat, z njim gre OK. ampak kuri tudi PCB, a kondoč pade ven brez problema. No naslednji problem se pojavi ko je treba spucat luknje, ni važna konica niti watti, niti če ma 400 deg c ne boš dobil cina ven iz luknice pa da si bog. No jest vem kako gre ven, zanima me samo s kako wattažo in temperaturo bi se tege vi lotili ?


Imam 30W od toolcrafta, lotam vse, kar je na PCB-jih. (brez težav)

Bil je pa 7€. Sem že razmišljal o postaji, pa mi ta toolcraft zadostuje. Enake dela tudi conrad.

mujek je izjavil:

STU-III,

No, če si že tak super elektronik kot se predstavljaš potem verjetno veš kak problem je spajkati nekaj kjer se toplota hitro širi. In tam potrebuješ moč - da ti tempratura na konici ne pade.

Če pa nisi videl 100W+ spajkalnika ki je namenjen za elektroniko (z tanko konico) pa ti ni treba govoriti da ne obstaja in da je to narobe.

In, še enkrat (gre na tvoj prejšnji odgovor meni):
Pojdi v trgovino. Poglej si velikosti konic low cost spajkalnikov (15-30W) in potem spajkalnih postaj (tipično 60-80W). Videl boš da je kar nekaj razlike (low cost imajo večinoma večje)

Ampak glede na to, da si večji elektronik od mene potem to že tako veš.

#000000,
Koliko tanko konico imaš? Za te namene je 1,5mm primerno.
Tukaj se ravno pojavi problem pomanjkanja moči - kondenzatorji so vezani med maso in napajanjem. Ti dve liniji (kar plast v tiskanini) sta veliki in dobro prevajata toploto - torej potrebuješ več moči, da hitro pogreješ tisto kaj dejansko potrebuješ.


Primerjal sem običajne klasične spajkalnike. OP bi lahko navedel, kakšnega je imel v mislih, pa nebi prišlo do komplikacij.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

STU-III ::

[D]emon je izjavil:

marvin42 je izjavil:

STU-III: prava komedija je brati tvoje prispevke, skoraj vedno uspeš v isti temi sam sebe zanikati :D


Pazi, bo spet jokal po Opozori moderatorja, da ga zalite. :))

Sam imam nek no-name spajkalnik, podedovan se od bog ve kdaj nazaj. Zadeva bi bila super z malo vecjo mocjo, ker zdaj ga grem priklopit, potem si skuham kofe, in sele potem je zadeva pripravljena na delo. Pa ima perfektno konico za male elemente. :))



Ne bom jokal, ker imam zaklenjeno. Brez razloga seveda.

Ja, boš skuhal kavo, če boš vrgel spajkalnik dobesedno noter, ja... Če boš pa od spodaj na posodico prislonil boš pa kar čakal.
Line secured.

[D]emon ::

Ti ocitno bralno razumevanje dela probleme, ker nihce ni omenjal kuhanja kofeta s spajkalnikom. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

BorutK-73 ::

STU-III je izjavil:

Ja, boš skuhal kavo, če boš vrgel spajkalnik dobesedno noter, ja... Če boš pa od spodaj na posodico prislonil boš pa kar čakal.


oh stu3.
Da ti razložim kaj je [D]emon hotel povedati:
Spajkalnik vklopi, gre ta čas v kuhinjo in si skuha kavo in ko pride nazaj je spajkalnik pripravljen.
bo šlo zdaj stu3?

STU-III ::

[D]emon je izjavil:

Ti ocitno bralno razumevanje dela probleme, ker nihce ni omenjal kuhanja kofeta s spajkalnikom. :))


res je :P

Napisal je pa tako, kot da si kofe kuha s spajkalnikom :D

BorutK-73 je izjavil:

STU-III je izjavil:

Ja, boš skuhal kavo, če boš vrgel spajkalnik dobesedno noter, ja... Če boš pa od spodaj na posodico prislonil boš pa kar čakal.


oh stu3.
Da ti razložim kaj je [D]emon hotel povedati:
Spajkalnik vklopi, gre ta čas v kuhinjo in si skuha kavo in ko pride nazaj je spajkalnik pripravljen.
bo šlo zdaj stu3?


da, borut k-73, hvala. Ampak OP pa ni omenil, da imajo tisti 200W spajkalci, ki jih on omenja tudi mikro konico.

Tako, da tukaj nisem mogel kaj narobe razumeti. Jaz sem primerjal klasične spajkalnike, take kot so.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

#000000 ::

No jest to delam tako, vzamem klešče in biloker lotkolm, važno je da stopi cin :) od spodaj primem kondič, ter lepo prvo eno nogico in drugo, če je manjši gresta komot obe nanekrat, in je out.

Step 2, vzamem odspajkalno žico, na vsako liknjico plunem mal fluksa ali po novem kr našpricam celo področje kjer delam z flux sprejem, potem lepo vzamem SMD pihalnik, dam pletenico poleg luknjice in pihnem cin dobesedno skoči na pletenico (no ja sej temu je tud namenjena)in evo lukne čiste k suza.

Prej sem se jebal z šivankami, konicami vse živo sem probal in verjamte da nisem mal platam menjal kondenzatorje, kar zna bit hudo dosadna zadeva sploh če menjaš vse, odkar pa tkole delam ma mi niti ni težko, pa tud če je več plat zaporedoma :)

STU-III ::

Ali pa uporabiš tudi odspajkalno črpalko lahko.
Line secured.

#000000 ::

Ja sej bi jo, ampak če nebi bile tako drage, oz. drage so tiste ki so kaj v pomoč, hakko, pace, weller, ersa ipd. ostalo tko ni za dolgo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen spajkalnik? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
27653246 (1545) matobeli
»

Spajkalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163164 (2759) Excavator
»

spajkalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5112205 (10190) matobeli
»

Orodje za spajkanje/odspajkanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
234235 (3502) BlaY0
»

Spajkalnik ali spajkalna postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5413530 (11779) VolkD

Več podobnih tem