» »

Naslednja je Opera Next, in to s Chromiumom

Naslednja je Opera Next, in to s Chromiumom

Opera Web Browser - Po slovesu od simpatičnega pogona Presto, ki ga je Opera uporabljala dolga leta, smo dočakali novo verzijo Opere, ki je napisana povsem na novo in uporablja Chromium. Preskočili so dvoje verzij, tako da smo dobili kar Opero Next 15 (trenutno aktualna je dvanajstica). Oznaka Next pomeni, da gre nekakšno beta verzijo, ki še ni namenjena rabi kot glavni brskalnik za vsakdanje delo, temveč bolj za razvijalce. Toda kljub temu gre za eno najpomembnejših verzij Opere doslej, saj prvič kaže, kam je šel razvoj po opustitvi Presta.

Nova verzija je dostopna za Windows in Mac, prenesete pa jo lahko s spletne strani proizvajalca. Poleg zamenjanega pogona je tu še vrsta drugih sprememb. Speed Dial (začetna stran) je prenovljen in bolj uporaben. Funkcija Stash pride prav pri spletnem nakupovanju, saj lahko s klikom na eno ikono vse zanimive strani shranimo in jih na koncu hitro preletimo. Ukinjena je vrstica za iskanje, saj je združena z naslovno vrstico v univerzalno. Uporabniški vmesnik je spremenjen in bolj chromovski. Nekatere stare uporabne funkcije so ostale, recimo Turbo Mode se je preimenoval v Off-Rode (gre za kompresiranje strani pred prenosom, kar je uporabno pri brskanju s počasne povezave), druge pa smo začasno izgubili. Posebej boleča je ukinitev preskakovanja po zavihkih na način MRU (most recently used).

50 komentarjev

«
1
2

carota ::

Btw, Opera pripravlja tudi stand-alone mail client.

Isotropic ::

kaj pa win 8 metro app?

Ganon ::

To je alpha verzija Opere 15, ki ji manjka še en kup funkcij. Jih bodo pa postopoma dodajali v novih buildih. Se že veselim, izgleda obetavno. :D

dr.Akula ::

Če je res vse kar piše pod tem videem (da ni več feed klienta, ctrl-z, opera wanda oz. password managerja...) potem ne vem kaj dfak se jim je obrnilo v glavah. Če se hočejo iti klon Chroma, potem ne vidim drugega kot še večji upad njihovega tržnega deleža. Do zdaj so bili vsaj unikatni, čeprav z malo uporabniki, smo jim bili pa mi toliko bolj zvesti zaradi feature-jev. Res upam, da je tole samo zaradi tega ker je alpha build in bodo vse na kar smo navajeni dodali do končnega izdelka. Drugače ne upgrejdam več iz 12.15 :P
ni podatka

MrStein ::

Linux verzije ni? Oz. ne bo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ganon ::

Vsega naštetega ni, ker gre za alpha verzijo. Ampak ljudje se kljub temu, da so razvijalci to potrdili, še vedno na veliko razburjajo. :8)

Linux verzije zaenkrat še ni.

Tamius Han ::

Jaz samo upam, da bo v finalni verziji polje za URL (in knofe od razširitev) mogoče dati v tab bar tako kot sedaj... Pa da iskanje s "keywordi" ne bo izginilo.

AvtoR ::

Sem probal novo Opero na androidu, pa je bistveno počasnejša od stare verzije. Po dveh dneh sem šel na staro verzijo.

mr1two ::

UU, se pozna nov engine. Stran www.bonar.si, kjer je možno pregledati lokacijo gostiln z boni v 12ki šteka, ko hočeš zoom-in na zemljevidu narest. S ta novo pa ne več.
Verjetno to velja za vse "zemljevidaste" strani.
Bom mal potestiral zadevo v prihodnjih dneh.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

Jst ::

Opera Mobile se mi je posodobila kakšne dva tedna nazaj in je prava žalost. Vmesnik je bolj Android style, mi je všeč. Drugače je pa CRAP. Žalujem...

Opere Next pa ne bom probal, ker sem že tako razočaran nad Mobile verzijo.

RIP Presto.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

bobby ::

Tudi jaz, opera mobile update po hitrem postopku menjal nazaj na 12 verzijo. bom sprobal,ko ne bo vec v beta stadiju. Ampak, ce bo tako delal kot crome na tel, potem bom kar na 12ostal ker nisem bil happy z cromom.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Master_Yoda ::

Katera je zadnja V12 verzija Opere Mobile ? Imas slucajno link do apk -ja ?

Nevermind ze nasel na uradni strani.

Zgodovina sprememb…

Barbarian ::

se hecate?

Greš na google play in namestiš opera mobile classic, ki je bila na google play naložena pred kakim tednom, verjetno ravno zato da imajo ljudje možnost izbire kaj bi rajši uporabljali.


Kar pa se tiče opere 15 alpha pa lahko rečem le da zaenkrat deluje super, komaj čakam na uraden release.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barbarian ()

hojnikb ::

bolj kot to upam, da porihtajo Opero na androidih, ker ta verzija z webkit ni ravno hitra ali bateriji prijazna (kar je še posebaj očitno na večjedernih telefonih).
#brezpodpisa

Barbarian ::

kljub temu še vedno deluje precej bolje kot izjemno potraten chrome.

Pri chromu že vmesnik dela čudno. (vsaj na mojem telefonu, morda je na drugih modelih kaj bolje)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barbarian ()

kriko1 ::

Se strinjam da Opera Classic deluje precej bolj odzivno, očitno je presto manj požrešen.

Mi je pa všeč ta nova alpha. Mogoče namesto standalone mail client, bi lahko se namestil kot vtičnik glavnemu brskalniku.
Tako da bi stankal brskalnik (manjši paket), pol pa razširitve kot so mail, irc... in bi imel točno to kar rabiš od opere. Kul bi blo da obkljukaš ob nalaganju kaj želiš imet...

Testman42 ::

Wait, torej bo tudi Opera v kratkem uporabljala Blink? Sem mislil da grejo na Webkit, in to bi bil res slab timing, glede na to da ga Google zapušča.
In ja, upam da se bo v Operi še vedno dalo skonfigurirat toliko stvari pri UI kot se da sedaj.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

k4vz0024 ::

Kje je portable verzija?

Ganon ::

Testman42 je izjavil:

Wait, torej bo tudi Opera v kratkem uporabljala Blink? Sem mislil da grejo na Webkit, in to bi bil res slab timing, glede na to da ga Google zapušča.
In ja, upam da se bo v Operi še vedno dalo skonfigurirat toliko stvari pri UI kot se da sedaj.


Ga že uporablja.

Barbarian ::

k4vz0024 je izjavil:

Kje je portable verzija?




česa pri beta verziji ne razumeš? Ni namenjeno splošni uporabi, ergo ni niti opera linka, niti bookmarkov niti portable verzije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barbarian ()

RejZoR ::

Ne vem kaj nakladate brez da bi probal. Portable opcija je znotraj installerja že precej časa. Samo snemi installer in tam ko izbiraš kam boš inštaliral zadevo klikneš v eno polje višje, kjer izbiraš med:
- Current user
- All users
- Portable

In samo izbereš zadnjo pa ti razpakira kot portable brez šarjenja po sistemu.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Jst ::

Tega nisem vedel. Uporabljam Opero že dolgo časa in se mi samo updejta... Dobro, sedaj vem eno stvar več. :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

slitkx ::

carota je izjavil:

Btw, Opera pripravlja tudi stand-alone mail client.

Kul.

BorutK-73 ::

Mi lahko kdo linka povezavo do stare verzije Opere za android.

dr.Akula ::

ni podatka

karafeka ::

Sem dolga leta uporabljal opero na pcju in na androidu, predvsem zaradi hitrosti nalaganja strani in synca bookmarkov. Z novo verzijo opere na androidu je postalo brskanje prav mukotrpno počasi, pa tudi bookmarkov (še) ne podpira, ampak moraš do njih dostopat preko spletne strani. Zato sem trenutno prešaltal na boat browser, ki je v primerjavi z zadnjo verzijo opere, veliko hitrejši.

jlpktnst ::

Vsak tab svoj proces je katastrofa, preveč ovreheada za veliko tabov, premalo profita pri malo tabov.

Kaj pa zasebnost, google ne slovi ravno po zasebnosti. Bodo pobrali ven gugle vohunske reči?

BorutK-73 ::

dr.Akula je izjavil:

Tole?


hvala!

Glugy ::

Verjetn bo mogla še kakšna verzija minit da bo bolj izpiljeno. Pa ne sam alpha.

Cold1 ::

Hmmm, eno vprašanje, fantje; ker tole kar smo dobili nima skorajda nobene funkcije Opere, še celo vseh funkcij Googlovega Chroma nima, me zanima, v čem točno naj bi bila torej poanta tega brskalnika?

Kdor hoče zmogljivosti Opere si z njim ne more prav nič pomagati, kdor hoče minimalizem Chroma, pač uporablja Chrome. Komu je tole namenjeno? Koga naslavljajo?

alexa-lol ::

Meni je všeč. Verjetno naslavljalo vse, ki jim je Chrome všeč ampak se želijo distancirati od velikega brata Googla.

Cold1 ::

Zato ker sedaj sploh še ni dovolj brskalnikov na podlagi WebKita (Chrome, Iron, Safari, pa še nekaj bi se jih našlo; med seboj so si pa tako ali tako precej podobni) in potrebujemo še enega?

Mimogrede, če naslavljajo uporabnike Chroma, zakaj potem niso na voljo ključne funkcije (začetna stran z ikonami spletnih strani in vrstico s priljubljenimi), zakaj neki bi uporabniki prestopili na slabši proizvod?

Ali pa so šefi v Opera Softwareu prišli na bolano idejo, da se uporabniki "palijo" na ime izrisovalnega pogona in jim je za dejanske funkcije brskalnika povsem vseeno?

Ganon ::

Cold1 je izjavil:

Hmmm, eno vprašanje, fantje; ker tole kar smo dobili nima skorajda nobene funkcije Opere, še celo vseh funkcij Googlovega Chroma nima, me zanima, v čem točno naj bi bila torej poanta tega brskalnika?

Kdor hoče zmogljivosti Opere si z njim ne more prav nič pomagati, kdor hoče minimalizem Chroma, pač uporablja Chrome. Komu je tole namenjeno? Koga naslavljajo?


Ti sploh bereš komentarje in članke? Ali samo gledaš slikice in bereš naslove?

Cold1 ::

No, velecenjeni um, pa me pouči...

Ganon ::

Opera je opustila Presto in presedlala na Blink. To je sploh prva različica nove Opere, ki so jo lansirali v javnost. Je še v zgodnji fazi. In kot taki ji manjka precej funkcij. Je le osnova nečesa večjega. Interni buildi že imajo precej od teh značilnih funckij, le da še niso na tisti stopnji, da bi bili pripravljeni na test s strani uporabnikov. Bodo pa, kmalu. Vsakič bo nekaj novega. Več si pa lahko prebereš na njihovih blogih.

dr.Akula ::

@Ganon eno vprašanje, če mogoče veš odgovor: A bo klient za rss feed v končni verziji še vedno integriran v samo Opero kot sedaj ali bo to del Opera maila, ki bo menda posebej?
ni podatka

AmokRun ::

RSS extension bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AmokRun ()

Cold1 ::

Opera je opustila Presto in presedlala na Blink.

Pa?

To je sploh prva različica nove Opere, ki so jo lansirali v javnost.

Pa?

Je še v zgodnji fazi. In kot taki ji manjka precej funkcij.

Trdiš, da so lansirali nedelujočo alfa verzijo? Opera Next ni bila nikoli namenjena temu.

Je le osnova nečesa večjega.

Česa pa?

Interni buildi že imajo precej od teh značilnih funckij, le da še niso na tisti stopnji, da bi bili pripravljeni na test s strani uporabnikov.

Kolikor so se uspeli izkašljati, naj bi bila verzija 15, ko bo izšla, identična temu, kar so pokazali zdaj (tako vsaj, domnevno na podlagi izjavi razvijalcev, trdijo uporabniki na ArsTechnici).

Bodo pa, kmalu. Vsakič bo nekaj novega.

Aha, to pa veš zato ker...?

Več si pa lahko prebereš na njihovih blogih.

Kar nalimaj povezave (do specifičnih člankov, ki naj bi kazali na povratek Operinih klasičnih funkcij), lahko tudi citiraš specifične odlomke, če meniš da je kaj posebej branja vrednega tam.

Jst ::

Problem je, da se je Opera Mobile sama posodobila na 15 (za kar mislim, da jo smatrajo kot final produkt - ki bo dobil še ostale funkcije, seveda), stara se je pa preimenovala na Classic.

Vmesnik mi je všeč. Je pa več stvari, ki me motijo. Render strani je počasnejši in ni niti malo podoben Desktop verziji strani. Opera Mobile Classic, ko je stran izrisala, je stran zgledala čisto enako, kot na Desktopu. Potem lag med preklapljanjem tabov. Zoom, ki ne reflow-a texta!!! (TO JE KATASTROFA!) GIFi se "rolajo", ampak kaže samo prvo sliko. (Recimo pri ARSO sliki padavin.) Download je izveden čudno. Moraš prvo preklopiti na Off-Road Mode. Pa še bi našel.

Žalost!

Sem preklopil na UC Browser, ki je neverjetno hiter proti tej novi grozoti.

Zato si sploh ne upam niti sprobati nove Opera Next na Desktopu...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PacificBlue ::

karafeka je izjavil:

Sem dolga leta uporabljal opero na pcju in na androidu, predvsem zaradi hitrosti nalaganja strani in synca bookmarkov. Z novo verzijo opere na androidu je postalo brskanje prav mukotrpno počasi, pa tudi bookmarkov (še) ne podpira, ampak moraš do njih dostopat preko spletne strani. Zato sem trenutno prešaltal na boat browser, ki je v primerjavi z zadnjo verzijo opere, veliko hitrejši.


Se enako strinjam, da prides do novega taba je prav mukotrpno opravilo.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

Testman42 ::

Jaz moram rečt da nisme najbolj navdušen and tole trenutno Opero Next.
UI se ne da skoraj nič prilagajat (naprimer, kako izklopim velik [+] pri speed dial oknu?), in pa about:config odpre navadne nastavitve namesto pričakovanega shitloada opcij. In še teh navadnih nastavitev ne vem če je 8. To če se da user-agente spreminjat se raje sploh nisem spravil gledat...
Upam da kaj kmalu povrnejo vso funkcionalnost.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

RejZoR ::

Trenutno izgleda bolj kot Chrome z Opera temo kot pa kaj drugega...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Testman42 ::

Še novi Firefox ki bo zgledal kot Chrome se meni zdi boljši.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

d0rK ::

Omg, kaj za boga je to? Za štos preizkusil po kar nekaj mesecih uporabe Chroma, na katerega sem prešaltal zaradi kompatibilnosti strani.

Se mi samo zdi, ali sploh ni več "panelov" na levi strani? Za bookmarke in podobno?? Ali samo ne najdem kje so. Na 12ki se jih je omogočilo pod "appearance".

d0rK ::

Se spustil v Opera forume iz z grozoto ugotovil, da so totalno uničili Opero. Sram jih je lahko. Sploh ni več Opera v nobenem pogledu imena.

Ostajam na Chromeu ki je itak isti drek, sam ga pa vsaj za silo spremenil da je podoben Operi 12.

Ganon ::

Ne, ničesar niso uničili. So tudi že neštetokrat razložili. Zdaj pa nehaj s temi neumnostmi.

Jst ::

Opero na androidu so uničili, nehali se z njo ukvarjati, pustili na serverju ždeti in samevati. Opera Mobile Legacy pa več ne prikazuje lepo spletnih strani... (saj jih nova Opera tudi ne, hehe)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

opera na androidu še najbolje deluje od vseh browserjov. je pa res, da ni easy na baterijo...
#brezpodpisa

Jst ::

"Opera Mobile Legacy" ali novo sranje?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Opero bi kupili Kitajci

Oddelek: Novice / Brskalniki
4111109 (8720) tabonir
»

Opera.

Oddelek: Pomoč in nasveti
203301 (2332) PrihajaNodi
»

Naslednja je Opera Next, in to s Chromiumom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5012136 (8886) Spajky
»

Izšla Opera 11.50 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
12425322 (19197) primar
»

Internet Explorer 7 je vse bliže

Oddelek: Novice / Brskalniki
414951 (3670) BaToCarx

Več podobnih tem