» »

Cl + H2O

Cl + H2O

STU-III ::

Pozdravljeni,

zanima me, če je tukaj slučajno kakšen kemik, ki mi lahko pojasni, kaj se zgodi, ko zmešam klor in vodo? Na netu sem videl, da baje nastane klorovodikova kislina + klorova kislina ampak ne razumem, kako lahko nastaneta obe kislini v enaki posodi??? Ali sta zmešani? Ali ena plava na drugi ali kako?

Klor + vodik dobim iz elektrolize slane vode in klor se hkrati meša z vodo in me zanima, če je ta voda potem v bistvu HCL? in ali je ta voda strupena oz. nevarna? (za klor vem, da ga ne smem vdihavati, ja).

Najlepša hvala!
Line secured.

STU-III ::

Ni kemikov? :D
Line secured.

Kamran ::

Zdravo,

Če ti je (dovolj) verodostojno, da je "nekdo" bil na FKKT-ju 2 leti,...

V osnovi klor in vodo ne moreš mešati, ker se gre kot prvo za nepolarno za prvega in polarno spojino na drugi strani. Kemični rek pravi, da se podobno raztaplja v podobnem.
Če si kdaj poizkušal mešati olje in vodo, si videl, da nastane neka emulzija oz. da se spojini ne mešata med seboj. :)

Menda je kemična reakcija spajanja vodika in klora pri sončni svetlobi lahko eksplozivna. Če mešaš vodik in klor, oba v plinastem stanju, potem nastane HCl, ko poskušaš to raztopiti v destilirani, deminaliziriani, deionizirani, blah blah,... vodi, dobiš klorovodikovo kislino. Največja možna koncentracija mislim da je 37 %. Pri HNO3 je 70 %, pri H2SO4 pa 98 %, če se ne motim.
Hlapi spojenega vodikca in klorćija je jedka zadeva, tako da pazi na prostor. Gre se le za kislino konec koncev in ko pride v stik z vlago, je hudič (recimo z sluznico, itn.). :|

McHusch ::

Oprosti, Kamran, ampak očitno dve leti na FKKT nista dovolj. Klor reagira z vodo in dobiš HCl in HClO. Če delaš elektrolizo vodne raztopine NaCl, nastajata vodik in klor, v raztopini pa NaOH. Če nimaš ločenih elektrodnih prostorov, se nastali klor spet meša v vodi in dobiš mešanico HCl, HClO, NaCl, NaClO in raztopljenega klora. To je ena taka agresivna reč, ki ti prežre marsikaj.

Kamran ::

Kako, če je klor nepolaren, voda pa je polarna ? To se praviloma ne meša. Tako kot CCl4 in voda. Ne gre skupaj.

A prej mu pa nisi mogel odgovoriti ? Kot da si čakal... na nekaj.

Sicer pa nisem rekel, da sem študiral 2 leti na FKKT-ju... lahko da sem punco (bivšo) kdaj obiskal na kakšnem predavanju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kamran ()

SplitCookie ::

Cl + Voda nastane klorovica (ala raztopina klora)

Šele pod vplivom sončne svetlobe nastaneta še HCl in HClO
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Kamran ::

SplitCookie je izjavil:

Cl + Voda nastane klorovica (ala raztopina klora)

A se ves klor (ne glede na volumen/maso) raztopi ali le določen delež ? Kako je to odvisno glede na tlak/temperaturo ?

http://wiki.answers.com/Q/How_do_you_de...

SplitCookie ::

#Klor je v vodi slabo topen. Njegova maksimalna topnost je približno 1 % (pri temperaturi 9,6 °C)

Največja možna koncentracija mislim da je 37 %. Pri HNO3 je 70 %, pri H2SO4 pa 98 %, če se ne motim.

Za H2SO4 vem da gre preko 100%, 130% ali nekaj takega. Taka korozivna, olju podobna zadeva se imenuje Oleum

Ampak to je raztopina SO3 v sami kislini (ekstra ga lahko še raztopiš v kislini sami)
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Kamran ::

SO3 je trden, bel prah ne ?

SplitCookie ::

SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

STU-III ::

Hvala vam za izčrpen odgovor, zdaj pa bi rad še izvedel, če lahko dobim pri mešanju CuSO4 + NaClO --> CuSO4 + NaCl (zanima me, če se da dobiti solno kislino, če zmešaš modro galico in belilo)
Line secured.

McHusch ::

Če zmešaš modro galico in varekino, dobiš - modro galico in varekino. To sta dve soli, varekina je sicer precej močan oksidant, ampak bakrovega sulfata nimaš kam oksidirati.

STU-III ::

Pravkar sem zmešal ta dva in res ni nič posebnega, ampak če dobro pomešam se naredi čisto malo nekega črnega prahu.

Hvala!

Kaj pa tista znana mešanica, ko kdo nevedno zmeša NaClO in CH3COOH? Vem, da se proizvaja Cl ampak kaj pa je tista tekočina potem? Dobimo samo Cl in tisto mešanico? Kakšni so produkti?

Najlepša hvala! Ko bi se le bolj učil kemijo, zdaj mi je pa postala zanimiva.

PS: je po kakšnem household postopku možno dobiti kakšno močnejšo kislino? HCl, H2SO4...? Baje z elektrolizo modre galice ampak to se mi ni zdelo prav učinkovito, ko sem poskusil.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Tarzan ::

Pri igranju s kislinami (ali katerimi koli drugimi reagenti) pazi nase in na druge.

H2SO4 je možno dobiti iz avtomobilskega akumulatorja. Če iz nje izpariš še dodatno vodo, lahko prideš do hudičevo nevarne in koncentrirane kisline. Žveplova kislina reagira s kovinskimi posodami, razžre pa lahko marsikatero plastično posodo, zato je najbolje uporabljati za to namenjeno steklovino. Če mešaš kislino z vodo, lahko zadeva reagira burno in dobiš v glavo kislino, paro, steklo ali vse našteto, zato pozor. Če ne veš, kaj delaš se zadev raje ne lotevaj. :)

STU-III ::

Tarzan je izjavil:

Pri igranju s kislinami (ali katerimi koli drugimi reagenti) pazi nase in na druge.

H2SO4 je možno dobiti iz avtomobilskega akumulatorja. Če iz nje izpariš še dodatno vodo, lahko prideš do hudičevo nevarne in koncentrirane kisline. Žveplova kislina reagira s kovinskimi posodami, razžre pa lahko marsikatero plastično posodo, zato je najbolje uporabljati za to namenjeno steklovino. Če mešaš kislino z vodo, lahko zadeva reagira burno in dobiš v glavo kislino, paro, steklo ali vse našteto, zato pozor. Če ne veš, kaj delaš se zadev raje ne lotevaj. :)



To sem že slišal, da je možno dobiti iz avtomobilskega akumulatorja žvepleno kislino ampak je to v bistvu nekam drago. Imam pa en 12V 7AH svinčev akumulator, ki je že čisto izrabljen, a bi iz takega tudi šlo?

Se pa zavedam nevarnosti, ja. Kakšno steklovino pa lahko uporabim za shranjevanje? Je lahko recimo flaška od kakšnega zdravila? Imam namreč eno stekleničko sinupret-a, ki je že zdavnaj pretečen in me zanima, če jo lahko uporabim?

Hvala, LP!
Line secured.

Kamran ::

Tarzan je izjavil:

H2SO4 je možno dobiti iz avtomobilskega akumulatorja. Če iz nje izpariš še dodatno vodo, lahko prideš do hudičevo nevarne in koncentrirane kisline.

Ja s kakšnim Liebigovim hladilnikom bi se dalo verjetno, čeprav glede izkoriščene površine mislim da je boljši Allihnov. Skratka običajna destilacija. H2SO4 ima menda vrelišče pri 338 stopinj Celzija. Najbolj enostaven grafični prikaz kako bi moral početi (Google -> laboratory destillation; slike) :|

STU-III je izjavil:

To sem že slišal, da je možno dobiti iz avtomobilskega akumulatorja žvepleno kislino ampak je to v bistvu nekam drago.

Hladilnik za destilacijo bi si teoretično lahko sam izdelal iz kakšne neonske luči, če bi imel še acetilen-kisik jeklenko, da bi lahko sam oblikoval steklo. Seveda bi potreboval še eno tanjšo cevko (stekleno), ki bi šla v to večjo od neonke in potem še 2 manjši za vhod in izhod (za vodo). Pa nekaj zdrobljenega stekla. Potem se pa igraš steklopihača.

STU-III je izjavil:

Se pa zavedam nevarnosti, ja. Kakšno steklovino pa lahko uporabim za shranjevanje? Je lahko recimo flaška od kakšnega zdravila? Imam namreč eno stekleničko sinupret-a, ki je že zdavnaj pretečen in me zanima, če jo lahko uporabim?

Za H2SO4 in nasplošno je dobro, da je temne rjave barve. Zamašek mora pa prestati te jedke hlape, da ti ne bi razpadel. :|

Bi pa žveplovo(VI) kislinco dobil na Amazonu, samo vprašanje je potem glede uvoza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kamran ()

STU-III ::

@Kamran

Hvala. Glede akumulatorja sem pa imel v mislih, da je zato drago, ker so akumulatorji dragi. Jaz sem pogledal v tistega mojega, pa je že čisto presušen, pa sem nafilal destilirano vodo, mogoče bo še začel delovati.

PS: flaška je pa taka: http://www.docsimon.de/article_images.p...
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Kamran ::

STU-III je izjavil:

Glede akumulatorja sem pa imel v mislih, da je zato drago, ker so akumulatorji dragi. Jaz sem pogledal v tistega mojega, pa je že čisto presušen, pa sem nafilal destilirano vodo, mogoče bo še začel delovati.

Če imaš dostop do Dinosa, potem niso dragi. Da ni tisti tvoj Pb-gel akumulator...

STU-III ::

"da ni tisti tvoj pb-gel"

Možno, ampak eden na yt jih je polnil z manjšo količino vode, ker so bile kao presušene. Je pa to tudi pri meni učinkovalo, prej ni dala nič od sebe, zdaj pa po parih minutah polnjenja že počasi prehaja v normalno stanje.

V glavnem akumulator je VRLA, berem nekaj, da se lahko taki tudi polnijo z vodo.
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Kamran ::

Ja destilirano vodo dodajaš, vendar je bolje "underfill" kot pa "overfill". Zelo uporaben članek za tote zadeve. Druga zadeva pa je desulfator, ki bi ga potreboval, čeprav ne vem ali se ga lahko uporabi tudi pri Pb-gel tipih akumulatorjev ali samo pri Pb-H2SO4. Sam vem, da sem ga uporabljal tudi pri prvih, vendar je bil akumulator dolgo časa "žejen" in mi ga ni uspelo rešiti. :8)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Žveplova kislina

Oddelek: Loža
3011800 (7287) Smrekar1
»

Kemija (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
674902 (3249) Twixz
»

Kislina ali alternative (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7120390 (18545) negotiator
»

Ali je voda pitna

Oddelek: Loža
388533 (6947) m0LN4r
»

Kemijski reakciji iz nevtralizacije

Oddelek: Šola
122976 (2774) mescaline9

Več podobnih tem